Peru & Bolivya & Şili

Üç komşu ülke olan Peru, Bolivya ve Şili'ye yapacağınız bu yolculukta, "Conquistador"ların fethettikleri Yeni Dünya gizemlerinin bir kısmını keşfedeceksiniz : "Kralların Şehri" Lima; dünya'nın en büyük gökbilimsel takvimi sanılan Nazca çizgileri; yanardağlarla kuşatılmış beyaz şehir Arequipa; arkeolojik hazineleri ile Kolomb öncesi zengin medeniyetler; İnka İmparatorluğu'nun kuruluş efsanelerine yol açan dünyanın en yüksek gölü Titicaca; İnkaların birleştirdikleri Kızılderili toplulukları; İnka kozmik vizyonuna göre dünya'nın göbeği Cuzco; büyüleyici manzaraları ile kayıp şehir Machu Picchu; Conquistador'ların muhteşem kolonyal mimarisi... Bu olağanüstü yolculuk ayrıca, nefes kesen manzaraları ile zengin bir renk paleti sunan, benzersiz coğrafi konuma sahip ilginç bölgeleri sıra dışı rotalar izleyerek keşfetme imkanı sağlıyor: Bolivya'da yer alan dünyanın en yüksek yaylaları Altiplano; dünyanın en yüksek başkenti La Paz; bir doğa harikası olan "Salar de Uyuni" tuz yatağı; rengarenk göllerinin yanı sıra jeolojik ve ornitolojik çeşitliliğiyle Eduardo Avaroa Milli Parkı; Şili'de ise dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama ile bir vaha kasabası olan San Pedro de Atacama ve çevresindeki Valle de la Muerte ve Valle de la Luna gizemli vadileri; son derece modern bir şehir hüviyetine sahip Santiago de Chile; entelektüellerin ve sanatçıların uğrak yeri, rengarenk liman şehri Valparaiso... Kısacası, farklı ve güzel manzaraların ortasından, farklı medeniyetlerin zengin miraslarına uzanan bir seyahat.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Bu seyahat, bir çok yerde 4000 metreler civarındaki yüksekliklerden geçecek. Her ne kadar tur programı yüksekliğe adaptasyon için Arequipa bölgesinden başlayacak olsa da, yüksek rakımla ilgili sağlık sorunu olan kişiler için bu seyahat zorlayıcı olabilir. Yolculuk boyunca rakım sorunu haricinde hiçbir konfor veya yol zorluğuyla karşılaşmayacaksınız.
 • Turun akışını kolaylaştırmak için Air France Hava Yolları ile Lima'ya uçup, KLM Hava Yolları ile Santiago'dan geri dönüş öngördük.
 • Seyahatin en uzun mesafeleri olan Arequipa-Cusco; La Paz-Uyuni ve Calama-Santiago de Chile arasını uçakla geçeceğiz.
 • Seyahat programında bulunan Lima tarihi merkezi, Cusco, Machu Picchu, Nazca çizgileri, Arequipa ve Valparaiso UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta.
 • Nazca çizgilerini küçük uçaklarla keşfetme.
 • Titicaca Gölü'nde Uros ve Güneş Adaları tekne gezileri.
 • Macchu Picchu gezisi için panoramik tren ile yolculuk.
 • Şili ve Bolivya'nın muhteşem doğal güzelliklerinden olan tuz göllerini, gayzer ve volkanik yapıları keşfetme imkanı.
 • Seyahati konforlu otobüsler ile yapacağız. Ancak Uyuni tuz yatağında, Eduardo Avaroa Milli Parkı'nda ve Atacama çöl bölgesinde 4x4 arazi araçları kullanmamız gerekecek. Daha rahat edebilmeniz için her araçta 3 kişiden fazla yolcu olmayacak.
 • Konaklamalar özel konumlu 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde.

23 Ekim 2019 Çarşamba İstanbul - Paris - Lima

Air France Hava Yolları ile saat 04:15'te hareketle 06:55'te Paris'e ve saat 10:30'da Paris'ten hareketle saat 16:00'da Peru'nun başkenti Lima'ya varış. Gelişte karşılama ve rezidansiyel Miraflores semtindeki otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

24 Ekim 2019 Perşembe Lima

Sabah, şehir turu için hareket. Peru'nun çölsel kıyısının ortasında yer alan Lima, İnka İmparatorluğu'na son veren İspanyol fatih Francisco Pizarro tarafından 1535 yılında kurulmuş. "La Ciudad de los Reyes" (Kralların Şehri) ünvanına kavuşan Lima, 300 sene boyunca Güney Amerika'nın en önemli şehir olarak kalır. Günümüzde Lima'nın tarihsel ve modern zenginliği uyumlu bir sentez sunmakta. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Lima'nın kolonyal tarihî merkezinden başlayan gezi esnasında Paseo de la Republica, Plaza San Martin Meydanı, Plaza de Armas Meydanı'ndaki Calbido Belediye Binası, Hükümet Sarayı ve ön cephesindeki görkemli ahşap oyma balkonları ile Başpiskoposluk Sarayı ile hemen yanında bulunan ve Fransisco Pizarro'nun mezarını barındıran Katedral görülecek yerler arasında. Plaza de Armas'a yakın Peru'nun zengin mirasının sergilendiği Merkez Bankası'nın Müzesi ve San Francisco Kilisesi, kilisenin altındaki kemik kümeleriyle dolu yeraltı mezarları ve Sevilla çinileri ile süslü manastırı ziyaretinin ardından parklar, mağazalar, rezidanslar, bankalar ve iş merkezlerinin bulunduğu okyanusa yakın modern San Isidro ve Miraflores semtlerinin gezilmesi. Öğle yemeğinin ardından, Kolomb öncesindeki farklı medeniyetlerine ait altın ve seramik gibi muhteşem koleksiyonlarını barındıran Rafael Larco Herrera Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'ni ziyaret. Başkentin muhteşem bir konumunda bulunan en iyi lokantalarından birinde akşam yemeği. Geceleme otelde.

25 Ekim 2019 Cuma Lima - Paracas - Ica - Nazca

Sabah, çölde ilerleyerek şaşırtıcı manzaraların içinden geçen Güney Panamerican yoluyla Ballestas Adaları'nı gezmek üzere Lima'nın güneyindeki Paracas Doğal Rezervi'ne hareket. Üç saatlik bir yolculuktan sonra, Paracas'a varış. Bu adalarda binlerce göçmen kuş, deniz aslanı ve Humboldt pengueni yaşamakta. Tekneyle yapılacak bu iki saatlik gezide hayvanları çok yakından görmek mümkün. Adalara giderken tekneden kayalara oyulmuş ve Nazca çizgilerini çizen aynı insanlar tarafından çizilen El Candelabro isimli dev bir şamdan veya Kaktüs desenini görmek mümkün. MÖ I. yüzyılda ortaya çıkan Paracas kültürü, Palpa'nın kuzeyinde Chincha, Pisco ve Ica vadilerinde gelişti ve daha sonra Nazca ve Palpa vadilerine yerleşti. Tekne gezisinin ardından, Ica'ya transfer. Kum tepelerinin arasında yer alan Huacachina Vahası'nda öğle yemeğinin ardından, Ica'dan iki saatlik mesafede, çölün ortasındaki Nasca kasabasına doğru yola devam. Varışı takiben şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Nazca çizgilerini araştırması ile ünlü olan matematikçi ve arkeolog Dr. Maria Reiche (1903-1998), hayatının son yıllarını bu otelde geçirdi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Ekim 2019 Cumartesi Nazca - Arequipa

Paracas kültürünün devamı olan Nazca kültürü MÖ 300 - MS 800 yılları arasında gelişti. Vadilerin kenarında yaşıyan Nazca insanları, jeoglifleri yapmak için çölün eteklerini ve platolarını kullandılar. Hayatını bu çizgilerin incelenmesi ve korunmasına adayan arkeolog ve matematikçi Maria Reiche, bir tür gök takvimi olarak kullanıldığını açıklamıştı. Sabah, çölün ortasındaki UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve hala esrarını koruyan Nazca çizgilerini küçük uçaklarla keşfetme. Boyları 15 ile 300 metreye arasındaki Nazca çizgilerinin sayısız geometrik motiflerini ve insan, bitki, sinek kuşu, kondor, pelikan ve fırkateyn gibi kuşlar, maymun, örümcek, kertenkele, balina şeklindeki hayvan figürlerini en iyi havadan görmek mümkün. Bu antik jeogliflerin üzerinde yaklaşık 35 dakika sürecek uçuşun ardından tekrar Panamerican yolunu takip ederek güneyin dağlık iç kesimlerinde yer alan Arequipa'ya hareket. Pasifik Okyanusu'nun kıyısını takip eden yol üzerinde, piknik seklinde öğle yemeği. Akşam, 2300 metre yükseklikte bulunan vaha-şehir Arequipa'ya varış. 1540 yılında Francisco Pizarro'nun temsilcisi Garci Manuel de Carbajal tarafından kurulan ve Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan eski şehrin merkezindeki otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Ekim 2019 Pazar Arequipa

Gün boyunca, "beyefendi" olarak nitelendirilen sönmüş El Misti Yanardağı'nın eteklerindeki Peru'nun ikinci büyük şehri Arequipa ve çevresinin keşfi. Sabah, Inka öncesi döneminden kalan terasları ile tanınan Chilina Vadisi ve Endülüs stili sergileyen güzel dar sokakları ile tanınmış Yanahuara gibi şehrin yakınlarındaki geleneksel yerleşimlerin gezisi. Beyaz lav taşından yapıldığı için "Beyaz Şehir" ismini alan Arequipa'yı çevreleyen El Misti, Chachani ve Picchu Picchu adlı üç yanardağın harika manzarasını Mirador'dan izleme imkanı. Daha sonra, barındırdığı XVII. ve XVIII. yüzyıldan kalma sömürge evleri ve diğer yapıları ile Arequipa tarihî merkezi gezisi esnasında, ülkenin en güzel kemerlere sahip Plaza de Armas Meydanı, XIX. yüzyılda inşa edilen Katedral, Barok ve yerli sanatlarının bir karışımı olan Mestizo sanat akımına ait XVII. yüzyılın en güzel dini mimari örneği La Compania Kilisesi ve Manastırı gezileri. Yerel bir lokantada öğlen yemeğinden sonra, 29,000 metre kareden fazla bir alanı kaplayan ve küçük bir şehir andıran Santa Catalina Manastırı'nı ziyaret. 1580 yılında kurulan ve kolonyal mimarinin bir şaheseri olan rahibe manastırı, sırlarını 1970'de kapılarını ziyarete açana dek sakladı. Büyüklüğü, zengin dekorasyonu ve İspanyol isimli sayısız dar sokakları ve meydanları ile şehrin en çekici, en ilginç yerlerinden birini oluşturmakta. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

28 Ekim 2019 Pazartesi Arequipa - Cusco - Kutsal Vadi - Ollantaytambo - Maras - Pisac - Cusco

Kahvaltıdan sonra, havalimanına transfer ve yerel hava yolları ile And Dağları'ndaki Cusco'ya uçuş. Karşılamanın ardından, İnka'lar tarafından kutsal kabul edildiği için Kutsal İnka Vadisi olarak da bilinen Urubamba Vadisi'ne doğru yola çıkış. Urubamba Vadisi'ndeki son derece renkli ve zengin pazarı ile tanınan Pisac kasabasına hareket. Geleneksel giysili yerli halk tarafından kurulan pazarda, rengarenk ve geleneksel elbiseler ve şapkalar, panço ve kazak gibi lama yününden yapılmış giysiler, el işleri, müzik enstrümanları gibi çeşitli yerel sanat ürünleri satılmakta. Daha sonra, Kutsal Vadi'nin girişini korumak amacıyla İnkalar tarafından inşa edilen etkileyici Ollantaytambo Kalesi'ni ziyaret için yola devam. Ollantaytambo bir tapınak, tarım terasları ve bir kent içeren müstahkem alan olarak inşa edilmiş. 1536'da burada, kral Manco Inca Yupanqui İspanyolları yenmişti. Ollantaytambo, sakinlerinin eski gelenekleri ve yöntemleri korumalarından dolayı "Yaşayan İnka Kasabası" olarak bilinmekte. Kutsal Vadi'de öğle yemeğinin ardından, bir dağın yamaçlarındaki Salinas Maras adlı tuz madenine hareket. Bir kaç havzadan oluşan ve İnkaların bölgeye gelmeden önce işletilen tuz madeninin beyaz rengi çevredeki dağın yeşilliğiyle büyük bir kontrast oluşmakta. Akşamüstü bu güzel vadide bulunan otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

29 Ekim 2019 Salı Kutsal Vadi - Machu Picchu - Kutsal Vadi

Sabah, Ollantaytambo tren istasyonuna transfer ve panoramik pencereli 360° treni ile 120 km uzaklıktaki Agua Calientes'e hareket. Varışta, Güney Amerika'nın en ünlü ve en etkileyici ören yeri olarak tanınan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Machu Picchu'ya otobüsle çıkış. Amerika'ya gelen "conquistador" denilen İspanyol istilacıların yüzyıllarca bulamadığı, efsanelere konu olan kayıp şehir Machu Picchu, 1911'de Amerikalı arkeolog, kaşif, politikacı ve Yale Üniversitesi tarih profesörü Hiram Bingham tarafından keşfedildi. Nefes kesici manzaralar sunan büyüleyici Machu Picchu, 1438-1471 yılları arasında hüküm süren Tahuantinsuyo'nun en büyük devlet adamı İnka Pachacutec tarafından XV. yüzyılın ortasında bir dağın tepesinde kurularak, son İnkaların sığınağı olmuş. İnka aristokrasinin elitleri için bir sığınak olarak inşa edilen mühendislik harikası şehir, imparatorluğun başkenti Cusco'ya yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki Vilcanota sıradağlarının doğu yamacında inşa edilmiş. Sarp kayalıklarla çevrili ve yabancıların gözünden uzak, en az üç kuşak İnka tarafından iskan edilmiş olan Machu Picchu'nun, ani ve gizemli bir kararla terk edildiği anlaşılmakta. Machu Picchu, İnka'nın çöküşünden geriye kalan planlı, şaşıtırcı ve muhteşem bir yapıdır. Machu Picchu gezisi ve öğle yemeğinin ardından, otobüsle Aguas Calientes'e dönüş. Daha sonra trenle Kutsal Vadi'ye hareket. Akşamüstü, Ollantaytambo tren istasyonundan Kutsal Vadi'deki otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

30 Ekim 2019 Çarşamba Kutsal Vadi - Saqsayhuaman - Cusco

Sabah, Kutsal Vadi'yi terk ederek otobüsle Cuzco'ya doğru yola çıkış. Cusco'nun çevresindeki en önemli kalıntıları olan Sacsayhuaman gezisi. İspanyollar, aslında dini bir yer olan Sacsayhuaman'ın, konumu ve şekli nedeniyle askeri bir yapı olduğuna inanıyorlardı. Yapı genellikle, taşlarının boyutundan dolayı "devasa" olarak tanımlanmaktadır. Cuzco şehrine bakan, bir puma kafası şeklindeki dev taşları ile nefis bir mimarisi olan Sacsayhuaman Kalesi, İnka medeniyetinin inançlarına göre "Evrenin Efendisi" Viracocha'nın oğlu Güneş Tanrısı İnti'ye adanan ve 24 Haziran'da gerçekleşen "Inti Raymi" güneşe tapınma kutlamalarına ev sahipliği yapmakta. Gezinin ardından, 3400 metre yükseklikte bulunan Cusco'ya doğru yola devam. şehrin ana meydanı Plaza de Armas'a bakan yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, daracık parke taşlı sokakları ve az katlı evleri ile tarihî şehirdeki otelimize yerleşme. Daha sonra, yerli Quecha dilinde "dünya'nın göbeği" anlamına gelen UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Cusco gezisi. Peru´daki İnka Hanedanlığı´nın efsanevi kralı Manco Capac tarafından kurulan ve Büyük İnka İmparatorluğu'nun başkenti olan Cusco, İspanyolların buraya yerleşmesinden sonra İnka saraylarının temellerinin üstüne kurulan şaşırtıcı bir sömürge şehri oldu. Gezi esnasında, bir zamanlar altın ve gümüş ile kaplı Koricancha Güneş Tapınağı; Quechua dilinde "savaşçının yeri" anlamına gelen "Huacaypata" olarak adlandırılan ve daha sonra istilacı Francisco Pizarro tarafından Cusco'nun fethinin ilan edildiği yer olan Plaza de Armas Meydanı; Inca Wiracocha'nın sarayı üzerine muhteşem bir tahta işçiliğiyle inşa edilen ve çeşitli tabloları barındıran barok katedralin ve tarihî sokakların keşfi... Akşam yemeği folklorik gösteriler eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

31 Ekim 2019 Perşembe Cusco - Puno - Uros Adası - Puno

Sabah erken hareket ederek, Cuzco-Puno arasındaki Altiplano yüksek yaylasında yolculuk. Bu yolculuk esnasında aynı familyaya ait lama, vikunya ve alpaka sürülerinin koşuştuğu vahşi bir doğanın unutulmaz manzaralarını seyredip, çömlekçilik ve dokumacılık yapılan bir köyde mola vererek farklı bir yaşam tarzını gözlemleyebileceksiniz. Cuzco'nun 150 kilometre güney doğusunda, 4312 metre ile bu yolun en yüksek noktası olan La Raya üzerinden geçerek seyahatin en yüksek rakımına ulaşmış olacaksınız. Bolivya ve Peru'nun paylaştığı 3800 metre yükseklikteki Titicaca Gölü'nün kıyısında bulunan Puno'ya varışı takiben, göl manzarasına hakim otelimize yerleşme ve öğle yemeği. Bolivya ve Peru'nun paylaştıkları Titicaca Gölü, efsaneye göre İnka İmparatorluğu'nun kurucuları Mama Ocllo ve Manco Capac'ın geldikleri yerdir. Dünyanın en yüksek gölü olarak bilinen Titicaca'daki tekne gezisinde, Uros Kızılderililerin yaşadıkları "tottora" adlı sazdan yapılan yüzen adaları ve yine yerlilerin sazdan olan küçük evlerini, tekneleri ile nasıl balıkçılık yaparak ve avlanarak yaşamlarını sürdürdüklerini görme imkanı. Tottora sazından yapılan bir sandal gezisinin ardından akşamüstü Puno'ya dönüş. Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme otelde.

01 Kasım 2019 Cuma Puno - Copacabana - Güneş Adası - La paz

Sabah, gümrük işlemleri için önce Peru sınırında bulunan Kasani'ye hareket edip sonra Bolivya ve Peru'nun paylaştıkları Titicaca Gölü'nün Bolivya tarafındaki Copacabana şehrine doğru yola devam. Titicaca Gölü'ndeki yerlilerin en önemli dini merkezi olan Güneş Adası'na Copacabana'dan hızlı tekne ile geçiş. Efsaneye göre Manco Capac'ın Güneş Tanrısı İnti tarafından büyütüldüğü yer olduğu için yerel mitolojide büyük önem taşıyan Güneş Adası gezisi esnasında eski İnka Sarayı Pilkokaina, Güneş Tapınağı, 200 basamaklı İnka Merdiveni, Yumani Bahçeleri, sonsuz gençlik getiren Kutsal Pınarı görebilirsiniz. Bu güzel adada öğle yemeğinden sonra, tekne ile Bolivya'nın en önemli katolik hac yeri olan Copacabana'ya dönüş ve renkli ana meydanında yükselen tanınmış kolonyal kilisesi "la Candelaria" yı ziyaret. Bu kilise, Bolivya'nın koruyucusu ve mucize yarattığına inanılan Morena Meryem Anası'na ithaf edilmiş. Copacabana gezisinin ardından, panoramik yoldan ve köprü bulunmadığı için yerli halk tarafından kullanılan feribotla Tiquina Boğazı'nı geçerek otobüsle La Paz'a doğru hareket. Akşamüstü Bolivya'nın hükümet merkezine varış. Huayna Potosi (6094 metre) ve Nevado Illimani (6460 metre) dağlarının arasındaki Chuquiago Marka vadisinde, 3660 metre yükseklikte kurulmuş şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

02 Kasım 2019 Cumartesi La paz

Dağların yamaçlarında, yaklaşık 1000 metre yüksekliğe kadar yapılan binalarla atipik bir topografiye sahip şehir, son derece şaşırtıcı bir görüntü sergilemekte. "Barış" anlamına gelen dünyanın en yüksek başkenti La Paz turu için hareket. Hükümet Sarayı, ön cephesi yerli motiflerle dekore edilmiş barok San Francisco Kilisesi ve San Francisco Meydanı, Ulusal Kongre Binası ve Katedral'in bulunduğu kentin ana meydanı Plaza Murillo gezilerinden sonra, Kolomb öncesi altın ve gümüş takılarının sergilendiği "Metales Preciosos" değerli metaller müzesi ziyareti. Tüm La Paz'ı ayaklarınızın altında göreceğiniz nefes kesen bir teleferik gezisi. 2014 yılında kullanıma açılan ve aşağı şehir olan kent merkezi ile 4100 metredeki yukarı şehir El Alto'yu birbirine bağlayan "Mi Teleferico", dünyanın en yüksek ve en uzun teleferik sistemi olarak tanınmakta. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, kentin 15 kilometre uzağındaki ay vadisi anlamına gelen Valle de la Luna'ya hareket ve erozyon'un yonttuğu garip jeolojik kireç oluşumları arasında gezinti. La Paz'a dönüş ve kurutulmuş hayvan, çeşitli otlar ve muska gibi büyü malzemelerin satıldığı "Mercado de las Brujas" adlı şaşırtıcı Cadılar Pazarı ve el sanatları dükkanlarının bulunduğu Sagarnaga sokağında gezinti. Pazarda serbest zamanın ardından otele dönüş. Akşam yemeği folklorik gösteriler eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

03 Kasım 2019 Pazar La Paz - Uyuni

Sabah, El Alto'da bulunan havalimanına transfer. Bolivya'nın güneybatısında bulunan ve Salar de Uyuni'nin giriş kapısı olan Uyuni'ye uçuş. Yerel bir restoranda kahvaltının ardından, Tunupa olarak da adlandırılan Salar de Uyuni'nin keşfi için 4x4 arazi araçlarıyla hareket. Uyuni'nin hemen dışındaki "Cementerio de los Trenes" de mola. İlginç görüntülere sahip bu tren mezarlığında bir zamanlar gümüş, tuz ve yolcu taşımacılığı için kullanılan, sessizliğin içerisine sürgüne terkedilmiş, paslanmakta olan sayısız buharlı lokomotif ve vagon görebilirsiniz. 12.000 km² alanıyla dünyanın en büyük tuz gölü Salar de Uyuni, güneybatı Bolivya'nın büyük bir kısmını kaplayan tarih öncesi bir iç denizin parçasıydı. Bu devasa tuz rezervi, 10 milyar ton olarak belirlenmiş. Uyuni'nin tuzu kalıplar halinde kesilerek inşaat malzemesi olarak kullanılabilmekte. 2 ila 10 metre arasında değişen kalın tuz kristalleri tabakası ile eşsiz Salar de Uyuni uzaydan görülebilen tek parlak nokta. Yalnızca sıradağlar ve gökyüzü tuz gölünün sınırlarını oluşturmakta. Yağmur mevsiminde 5-20 cm arası bir su tabakası ile kaplı olan çöl Dünya'nın en büyük aynasına dönüşerek çok özel görüntüler sergilemekte: zaman zaman ufuk çizgisini ayırt edebilmek imkansız olmakta. Burada radyasyon ve diğer şaşırtıcı tabiat olaylarından dolayı serap ve optik efektler oluşmakta. Gökyüzünün suda yansımaları ile oluşan hayali manzara ve atmosfer adeta büyüleyici ve nefes kesici olabilmekte. Gölün ortasında bulunan balık şeklindeki, dev kaktüslerle kaplı Incahuasi adası gezisi. Su örtüsünün seviyesinin uygunluğuna göre ulaşılabilen adada, piknik şeklinde öğle yemeği. Gezi esnasında tuz elde etme işlemini görebilirsiniz. Salar de Uyuni'nin ortasında büyüleyici gün batımını seyrettikten sonra tuz otelimize yerleşme. Tuz gölü üzerinde ilginç bir görüntü ortaya çıkaran otelin zeminleri, duvarları, mobilyaları ve çoğu eşyası tamamen tuzdan yapılmış. Odalar, tuz üzerinde oyulmuş Aymara Kızılderilileri'nin Astroloji unsurları ile dekore edilmiş. Salar de Uyuni'yi oluşturan tuz, lityum ve diğer minerallerden oluşan doğal malzeme kullanımı, yapının şekli kadar önemli. Bu unsurlar yapıya bir ekolojik ve biyoenerjik özellik vermekte. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Kasım 2019 Pazartesi Uyuni - Eduardo Avaroa Milli Parkı /Kuzey Lipez

İki gün boyunca, Uyuni'den Bolivya'nın en güneybatı ucuna kadar uzanan Ruta de la Joyas yani And'ların mücevherler yolunu takip edeceğiz. Kahvaltının ardından, Kuzey Lipez bölgesindeki jeolojik ve ornitolojik çeşitliliğiyle tanınan Eduardo Avaroa Milli Parkı'na doğru yola çıkış. Yolculuk esnasında, manyetizma nedeniyle dış iletişim olmadığı için, kayalık oluşumlar ve sönmüş volkanlar ile neredeyse ıssız bir çöl manzarasına rastlamak mümkün. Kahverengi ve bej tonları ile Paseo del Leon kanyonunun dibinde erozyonla oluşmuş çok sayıdaki sığınak ve yumuşak volkanik kayanın şaşırtıcı şekilleri ile "yareta" adlı yemyeşil çalı bitkilerinin görüntüsü ilginç ve güzel bir karşıtlık oluşmakta. Daha batıdaki Şili sınırında, bölgenin tek aktif yanardağ olan Ollagüe'nin fümerolleri açıkça görülebilir. Daha sonra karşımıza, deniz seviyesinden 4000 ila 4500 metre arası bir yükseklikte bulunan ilginç renkli küçük göller çıkacak: her biri farklı renkte olan Cañapa, Hedionda, Chiar Khota, Honda ve Ramaditas adlı bu göller, etkileyici volkanik koniler ile çevrilmiş ve bazıları kuş kolonilerine ev sahipliliğini yapmakta. Kahverengi, bej, kırmızı, portakal ve sarının tüm nüansları taşıyan büyük Siloli çölüne varınca buradaki dağların ve kum tepelerinin oluşturduğu manzaralara hayran kalacaksınız. Örneğin, rüzgârın aşındırmasından dolayı taşlaşmış ağaca benzeyen, Siloli çölünün en ünlü kayası, yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki "Arbol de Piedra" yani Taş Ağaç'ını görebilirsinz. Son olarak, Bolivya'nın büyük doğal güzelliklerinden biri olan Laguna Colorada'nın keşfi. "Kırmızı Lagün" olarakta adlandırılan göl, suların yüzeyindeki tortu ve çeşitli yosun pigmenti nedeniyle kızıl bir renk almış. And'ların yuvası olarakta adlandırılan göl, üç flamingo türü, değişik kuşlar ve tehlikedeki bazı memeli türleri için önemli bir yaşam alanı teşkil etmekte. Öğle yemeği piknik seklinde. Akşam yemeği ve geceleme çölün ortasında yer alan, taş ve volkanik kumlar ile inşa edilmiş otelimizde.

05 Kasım 2019 Salı Eduardo Avaroa Milli Parkı /Güney Lipez - San Pedro de Atacama (Şili)

Sabah Güney Lipez bölgesi ile Eduardo Avaroa Milli Parkı gezisine devam. İlk olarak, yoğun jeotermal aktivitesiyle "sabahın güneşi" anlamına gelen Sol de Mañana'nın keşfi. Bu alan, her boyda yüzden fazla kaynayan çamur havuzu, sülfür kaynağı ve buhar püskürten yer çatlakları ile hatırlanır. Polkes'de, gerçek dışı bir ortamda, sıcaklığı 28-30 derece arasında değişen mineral yüklü termal sularında yüzme imkanı. Daha sonra, garip kaya oluşumlarından dolayı İspanyol ustanın resimlerini anımsatan ve Dali olarak adlandırılan çölden geçerek, yeşil göl anlamına gelen olağanüstü güzellikteki Laguna Verde'ye doğru yola devam. İçerisinde bulunan yüksek oranda bakır çözeltisinden dolayı göle hakim olan yeşil renkten adını alan Laguna Verde, 5916 metreye ulaşan zirvesi ile Liancahur Yanardağı'nın eteklerinde, 4.300 metre yükseklikte bulunan konumuyla dünyanın en yüksek gölleri arasında yer almakta. Ayrıca lagünün rengi, yüksek derecede mineral içerdiği için sihirli bir şekilde koyu yeşilde çarpıcı bir zümrüt rengine doğru değişmekte. Öğle yemeği piknik seklinde. Sınırı geçme işlemlerinin ardından, 2438 metre yükseklikte bulunan, Şili'nin arkeolojik anlamda başkenti San Pedro de Atacama'ya doğru yola devam. Atacama Çölü'nde yer alan gerçek bir vaha olan San Pedro de Atacama, 1450 yılında İnkaların, 1536 yılında ise İspanyolların egemenliği altına girmiş. XIX. yüzyılda bölgede yaygınlaşmaya başlayan bakır endüstrisiyle ticaret alanında öne çıkmaya başlayan San Pedro de Atacama, günümüzde ise, kerpiçten evleri ve dar toprak yollarıyla, Şili'nin arkeoloji ve turizm merkezi haline gelmiştir. Otele yerleşmenin ardından San Pedro de Atacama'nın keşfi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Kasım 2019 Çarşamba San Pedro de Atacama /Atacama Tuz Çölü - Toconao

Kahvaltının ardından, 3000 kilometrekarelik geniş alanıyla Şili'nin en büyük tuz çölü olan Salar de Atacama'ya doğru hareket. Denizden 2500 metre yükseklikte bulunan Salar de Atacama, dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama Çölü'nün tam ortasında yer almakta. Bu sebeple, oldukça kuru ve pussuz bir havaya sahip olan Salar de Atacama'da, 70 kilometre ötede bulunan tuz çölünün diğer ucunu görmek mümkün. Tuz çölünün altında ise, oldukça kalın bir tuz tabakasıyla örtülü bir tuz gölü bulunmakta. Salar de Atacama aynı zamanda, And, Şili ve Jame's olmak üzere 3 flamingo türüne ev sahipliği yapmakta. Tuz çölünün keşfinin ardından bir kanyonda kurulmuş küçük bir çöl köyü olan Toconao gezisi. Yerel bir restoranda öğle yemeği için San Pedro kasabasına dönüş. Öğleden sonra, gün ışığına göre değişen kayaların renkleri ile "Ölüm" ve "Ay" vadileri anlamına gelen Valle de la Luna ve Valle de la Muerte'yi keşfetmek üzere yola çıkış. Mars Vadisi olarak da anılan Ölüm Vadisi'nde, erozyon sonucu değişik şekillerde oluşan birçok kaya formasyonu ve kumul bulunmakta. Vadide yapacağımız kısa bir yürüyüş sırasında Üç Meryem anlamına gelen Las 3 Marias kaya formasyonunu ve tuz mağaralarını ziyaret. Gün sonunda, kumulların ardında kaybolan güneşin sunduğu muhteşem günbatımı manzarasının seyri. Bir zamanlar, San Pedro papazı Le Paige ayda çekilen ilk fotoğrafları görünce, buradaki yüzey şekillerinin Ay'dakilerle çok benzeştiğini fark edip bu vadiye Ay Vadisi adını vermiş. Akşam yemeği için otele dönüş. Geceleme otelde.

07 Kasım 2019 Perşembe San Pedro de Atacama - Santiago de Chile

Kahvaltının ardından, San Pedro'dan bir buçuk saatlik mesafedeki Calama havalimanına transfer ve Lan Air Hava Yolları ile Şili'nin başkentine uçuş. Santiago de Chile ya da kısaca Santiago'ya varışı takiben karşılama. Bellavista semtinin tipik bir restoranında öğle yemeğinin ardından, And Dağları'nın eteklerinde ve ülkenin ortasındaki bereketli topraklar üzerinde bulunan Santiago'nun keşfi. Santiago, Güney Amerika'nın en yüksek refah seviyesine sahip şehirlerinin başında gelir. Şili'nin, kişi başına düşen milli gelire göre bölgenin en zengin ülkesi olduğu aşikardır. Santiago, Picunche yerlilerinin yaşadığı bölgede 1541 yılında İspanyol kaşif Pedro de Valdivia tarafından kurulmuş. Sömürge dönemi yapıları ve modern gökdelenlerin karışımından oluşan başkent büyük bir kontrast yansıtmakta. Tur esnasında eski mahalleler; hipodrom; üniversiteler; Cousino Sarayı; bir zamanlar Salvador Allende ve Augusto Pinochet'nin hükmettikleri Moneda (darphane) hükümet sarayı; Metropolitana Katedrali ve eski kongre binası ile kolonyal şehrin göbeği olan Plaza de Armas meydanı, merkez çarşısı gibi yerleri görebilirsiniz. Ardından Forestal Parkı, bohem semti Bellavista, Metropolitan Ulusal Parkı, Santa Lucia Tepesi ile geziye devam. Vitacura, Las Condes ve Providencia rezidensiyel semtlerinden geçerek Santiago'nun eşsiz bir panaromasına hakim dünyanın en büyük parklarından Cerro San Cristobal tepesine çıkış. Gezinin ardından, şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Başkentte dilediğiniz gibi gezebilmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Kasım 2019 Cuma Santiago - Valparaiso - Vina del Mar - Santiago

Sabah, Santiago'dan 120 km uzaklıkta ve Pasifik Okyanusu'nun kıyısında bulunan, efsanevi Valparaiso liman-kentine hareket. Casablanca vadisinin büyük bağlarının ve Curacavi vadisinin meyva bahçelerinin süslediği manzaraların ortasından geçerek UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış Valparaiso'ya varış. Şehrin şanlı geçmişinin bıraktığı güzel mimari örneklerinden ziyade, popüler mahalleler gezginleri daha fazla etkilemekte. Kazıklar üzerinde mucizevi bir şekilde " cerros " olarak adlandırılan kıyının yamaçlarında asılı duran binlerce rengarenk ev harika bir görünüm sergilemekte. Tarihi fünikülerler ile çıkılan 45 mahallenin tepelerinden şehrin, körfezin ve ilginç limanın harika manzaralarını seyretmek mümkün. Manzaralı bir restoranda öğle yemeğinden sonra, artistlerin ve şairlerin ilham kaynığı olan bu pitoresk mahallede bulunan Edebiyat Nobeli ödüllü Pablo Neruda'nın Şili'deki üç evinden biri olan " La Sebastiana " gezisi. Ardından, adeta açık bir hava müzesini oluşturan duvar resimlerini görerek aşağı şehrine kadar yürüyüş. Daha sonra, Valparaiso'nun yakınlarında bulunan ve "bahçe şehir" olarak andlandırılan Şili'nin en ünlü tatil beldesi Vina del Mar gezisi için hareket. "Reloj de Flores" çiçek saati, Casino, Vergara Meydanı ve Quinta Vergara parkının görülmesi. Paskalya Adası'ndaki gizemli, dev Moai heykellerinin bir örneğinin bulunduğu Fonck Müzesi'ni ziyaret. Akşamüstü Santiago'ya dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde

09 Kasım 2019 Cumartesi Santiago de Chile - Amsterdam

Sabah serbest zamanın ardından, havalimanına transfer ve KLM Hava Yolları ile saat 12:45'te Amsterdam'a hareket.

10 Kasım 2019 Pazar Amsterdam - İstanbul

Saat 10:00'da Amsterdam'a ve buradan 11:30'da hareketle saat 16:55'te İstanbul'a varış.
Lima:Hotel Casa Andina Select Miraflores 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Nazca:Hotel Nazca Lines 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Arequipa:Hotel Costa del Sol 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kutsal Vadi:Hotel Posada del Inca Yucay 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cusco:Boutique Hotel El Mercado 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Puno:Casa Andina Premium Puno Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Le Paz:Hotel Europa 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Uyuni:Hotel Palacio de Sal 3 * Superior
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Siloli Çölü:Hotel Tayka del Desierto 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
San Pedro de Atacama:Hotel Noi Casa 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Santiago de Chile:Novapark 4 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Lima, Arequipa/Cusco, La Paz/Uyuni, Calama/Santiago/İstanbul, uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden 17. güne kadar 17 akşam yemeği;
 • 2. günden 17. güne kadar 16 öğle yemeği;
 • 8. ve 11. gün akşam yemeği folklorik gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi**
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.
* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 90 $ düşünmek gerekir.


Vize

Peru, Bolivya ve Şili için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.