Orta Amerika'nın Üçlüsü

YURT DIŞI TURLAR  Tur Doludur
07 Nisan 2024 - 21 Nisan 2024
14 Gece / 15 Gün - 25 Yemek + Tüm Turlar dahil
THY ve COPA AİR ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
Uçak biletleriniz için acele ediniz...
Gezilecek Yerler :
Kosta Rika: San Jose - Alajuela Bölgesi - Braulio Carillo Parkı - Karayip Kıyısı - Tortuguero Kanalları - Yağmur Ormanı - Sarapiqui - Arenal Millî Parkı - Guanacaste Bölgesi
Nikaragua: Managua - San Juan de Oriente - Leon - Masaya Ulusal Parkı - Granada Adacıkları - Granada - San Juan del Sur - Pasifik Okyanusu
Panama: Panama City - Panama Kanalı - Gatun Havuzları - San Lorenzo - Colon Havuzları - Chagres Nehri - Embera yerlileri...
Tur Tarihi :07 Nisan 2024
KALAN YER : Dolu
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
5.255 $ (164.076TL)
Tek Kişi Farkı :
650 $ (20.295TL)
1502 yılında Puerto Limon yakınlarına ayak basan Kristof Kolomb, gördüğü doğal cennet karşısında büyülenerek bu topraklara Kosta Rika yani "Zengin Kıyı" adını vermiş. Ekolojik güzelliklerle dolu küçük bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika Karayipler ile Pasifik Okyanus'u arasında bir tropikal bahçe gibi uzanmakta. Kumsalları, yeşille mavinin buluştuğu Tortuguero Ulusal Parkı, 23-24 dereceyi aşmayan havasıyla Orta Vadi, nefes kesen Arenal Yanardağı, dokunulmamış yöreleriyle Kosta Rika keşfedilmeyi bekleyen büyüleyici bir ülke. Orta Amerika'nın en büyük ülkesi Nikaragua ise göller ve volkanlar ülkesi olarak nitelendirilmekte. Müthiş bir doğanın yanı sıra hareketli bir tarihe sahip Nikaragua'nın incileri olan Granada ve Leon şehirlerini birlikte keşfedeceğiz.
Bu seyahatte tanıyacağımız bir başka ülke Panama, Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusu birbirine bağlayan meşhur kanal ile birlikte jeopolitik ve ekonomik açıdan ciddi önem kazanmış. Ülkenin zengin tarihi ve doğal mirası Kuzey ve Güney Amerika arasında köprü oluşturmasına neden olmuş. Bir mühendislik harikası Panama Kanalı boyunca, modern ve koloniyal mimari güzellikleriyle Panama City'den Colon'a, Pasifik kıyılarından Karayip sahillerine kadar, sürecek unutulmaz bir yolculuk yapacağız.
Orta Amerika'nın güneyinde, yağmur ormanlarından sömürge şehirlerine ve modern dönemler tarihine kadar uzanan olağanüstü bir keşif seyahatine çıkıyoruz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Orta Amerika'nın zıtlıklarla dolu üç ülkesini keşfetme imkanı.
 • Panama Kanalı boyunca unutulmaz bir yolculuk.
 • Panama'nın Embera yerlilerini ve kültürlerini tanıma.
 • Seyahat programında bulunan Leon Katedralı, San Lorenzo Kalesi, Panama la Vieja ve Casco Antiguo Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta.
 • Karayip ve Pasifik kıyılarını keşfetme ve keyifini çıkarabilme fırsatı.
 • Kakao plantasyonu gezisi;
 • Seyahat genelde asfaltlanmış ve rahat olan yollarda konforlu otobüsler ile gerçekleşecek.
 • Kara yoluyla ulaşılamayan Tortuguero bölgesine tekne yolculuğu.
 • Panama City/San Jose ve Managua/Panama City arası uçak yolculuğu.
 • Kosta Rika'da gezeceğimiz millî parklarda yorucu olmayan yürüyüşler.
 • Konaklamalar için özel konumlu lodgelarda ve dört yıldızlı otellerde.
 • Tüm 'Dünyanın Renkleri' turlarında olduğu gibi Kosta Rika & Nikaragua & Panama seyahatinde de yemekler ve geziler için hiç bir extra harcama yapmak mecburiyetinde kalmayacaksınız.

07 Nisan 2024 Pazar İstanbul - Panama City

Türk Hava Yolları'nın TK800 no.lu uçuşu ile saat 10:00'da hareketle saat 18:25'te Orta Amerika'nın en büyük dördüncü ülkesi olan Panama'nın başkenti Panama City'ye varış. Karşılamanın ardından, boylu boyunca kafelerin ve barların uzandığı Panama'nın en büyük caddesi, via Argentina'ya bitişik otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği otelin manzaralı terasında. Geceleme otelde.

08 Nisan 2024 Pazartesi Panama City - Panama Kanalı - Colon - San Lorenzo - Panama City - San Jose (Kosta Rika)

Panama Kanalı için ilk girişim 1881'de yapıldı. Proje, Süveyş Kanalı'nın inşasını gerçekleştiren Ferdinand de Lesseps'in önderliğinde deniz seviyesi kanalı olarak tasarlandı. Teknik, sağlık ve finansal sorunlar nedeniyle Fransızların bu girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 1889 yılında şirket batmıştı ve 15 Mayıs'ta çalışmalar yasaklandı. 1904'te ABD tarafından devralınan kanal 15 Ağustos 1914'te hizmete açılmış. 79.6 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve 30 bine yakın işçi hayatını kaybetmiş. Yol boyunca sizlere bu kanalın yapımı süresince çalışanların karşılaştıkları zorlukları hissettirecek. Pasifik Okyanusu tarafında Miraflores ve Pedro Miguel adlarında iki, Atlantik tarafında ise Gatun adında bir geçiş havuzu bulunmakta. Geçiş halindeki gemilerin muhteşem manzarasının keyifle seyredebileceğininiz, bir asırdan beri aynı hidrolik sistem kullanılarak çalıştırılan havuzun mühendislik harikası sırlarını ziyaretçi merkezinde öğrenebileceğiniz Gatun Gölü'ndeki Agua Clara Havuzu gezisinden sonra, İspanyol Kralı Felipe II tarafından korsanlara karşı inşa ettirilip tahkimatlarıyla ünlenen ve Portobelo ile birlikte tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan San Lorenzo kalesi gezisi. Kale Chagres Nehri'nin ağızına ve hem Portobelo Körfezi'nin girişine hem Karayip Denizi'ne hakim olarak konumlanmış. Güney ve Orta Amerika daki İspanyol kolonilerinden getirilen altın, gümüş ve tüm diğer hazineler "güzel liman" anlamına gelen Portobello'da tutulduğu için bu şehir XVI. ve XVII. yüzyılların en zengin limanıydı. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerel bir restoranda. Akşamüstü otobüsle Panama City havalimanına transfer ve Copa Hava Yolları ile saat 21:34'te hareketle 21:56'da Kosta Rika'nın başkenti San Jose'ye varış. Kosta Rika'nın orta kesimlerinde yer alan San Jose, yeni bir yerleşim olduğu için de yeni şehir anlamına gelen "Villa Nueva" adı verilen ve 1823'ten beri ülkenin başkentidir. Kostarika nüfusunun yaklaşık yarısının yaşamakta olduğu "Orta Vadi" nin kalbinde yer alan başkent San Jose, kültürel ve ticari anlamda tam bir kesişme noktası olması nedeniyle son derece renkli bir yapıya sahip. Gelişte karşılama ve özel tur otobüsüyle Sabana Parkı'nın karşısında yer alan otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme otelde.

09 Nisan 2024 Salı San Jose - Alajuela Bölgesi - San Jose

Sabah, Orta Vadi'de yer alan San Jose' den Poas Yanardağı Millî Parkı'nın eteklerine doğru hareket. Yolculuk boyunca temiz dağ havası soluyarak kahve yetiştiricilerinin 100 yılı aşan hikayelerini dinleyebilirsiniz. Poas Yanardağı çevresinde yer alan ve özel bir işletme olan Doka Estate'in ziyareti. Kosta Rika'daki en büyük kahve plantasyonlarının gezilmesinden sonra, altın tohumu adı verilen kahvenin işlendiği 76 yıllık binaları, kahvenin güneşte kurutulduğu bölümleri ve üç nesil anlamına gelen "Tres Generaciones" adı verilen kahve kavurma salonlarını görebilirsiniz. Kahve için rekolte zamanı en güzel, en renkli ve en aromatik dönem olmasına rağmen, bütün yıl kahvenin büyüsünden yararlanmak mümkün. Bir kelebek çifliği ziyareti ve öğle yemeğinden sonra, San Jose'ye dönerek başkentin keşfi. Şehirde, coğrafi konumu ve 1,170 metre yüksekliği nedeniyle sürekli bahar iklimi hüküm sürmekte. Bir zamanlar uluslararası havaalanı olarak kullanılan La Sabana Metropolitan Parkı; iki Dünya Savaşı arasında ayrıcalıklı ailelerin ikamet ettiği şehrin merkezindeki rezidensyel Paseo Colon mahallesi görülecek yerler arasında. Mahallede hala bazı evler o döneme ait izleri taşımakta. Gezi esnasında 1891-1897 yılları arasında neoklasik tarzda inşa edilen ve San Jose'nin en güzel binası olan Ulusal Tiyatro'nun yanı sıra Altın Müzesi ile Ulusal Müze ziyaretleri. Ulusal Müze, Kolomb öncesi çağlardan modern zamanlara kadar olan Kosta Rika tarihine ait eserleri barındırmakta. Kültür Meydanı anlamına gelen Plaza de la Cultura'nın altında yer alan Altın Müzesi'nde ise Kolomb öncesi 2000 den fazla eser ve önemli bir bozuk para koleksiyonu bulunmakta. Bu altından eserlere, heykellere veya küpelere bakarken, Kolomb öncesi kültürlerin gelişimini görebilirsiniz. Gezinin ardından otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

10 Nisan 2024 Çarşamba San Jose - Tortuguero Bölgesi/ Karayipler

Sabah, hayranlık uyandıran biyoçeşitliliği ile koruma altındaki Braulio Carillo Parkı'ndan geçerek ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Tortuguero bölgesine doğru yola çıkış. Kosta Rika topraklarının dörtte biri Millî park statüsündedir. Lezzetli bir kahvaltı için mola. Yol üzerinde, bu bölgede yetiştirilen muz ve ananas gibi plantasyonlar görebilirsiniz. Muz ihracatı için 1870 de kurulan ülkenin en büyük limanı Puerto Limon'dan 80 km uzaklıktaki, 26 bin hektarlık tropikal yağmur ormanın içinde bulunan ve kaplumbağaların yumurtladıkları yer anlamına gelen ve karadan ulaşımı olmayan Tortuguero'ya doğru Rio Tortuguero Nehri'nde tekne ile keyifli bir yolculuk. Öğlene doğru, Karayip Kıyısı'ndaki, içinde çok sayıda kanalın bulunduğu Tortuguero cennetine varış ve egzotik bir ortamdaki lodge'umuza yerleşme. Lodge'da öğle yemeğinin ardından Tortuguero köyünün keşfi. Köy, araba olmayan ve kumla kaplanmış sokakları, Karayip mimarisinin tipik örnekleri olan evleri, küçük otelleri, sevimli lokantaları ve Karayip Denizi ile çok özel bir görünüm sergilemekte. Kaplumbağalar, Temmuz-Eylül arasında yılda bir kez bu bölgeye yumurta bırakmaya geliyor. Gezi sırasında Tortuguero köyünde bulunan Deniz Kaplumbağa Koruma Merkezinin müzesini gezme imkanı. Daha sonra lodge'a dönüş ve tesisin imkanlarından yararlanmak için günün geri kalanı serbest. Akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

11 Nisan 2024 Perşembe Tortuguero Bölgesi/ Karayipler

Sabah, Tortuguero Millî Parkı'nı ve zengin ekosistemini keşfetmek üzere nehirlerin kollarında ve kanallarda tekne gezisi. Parkın nemli ve harika tropikal ormanı ve sulak alanları zengin bir canlı çeşitliliği barındımakta: 400 den fazla ağaç ve 2 bin 200 bitki türü; çok sayıdaki rengarenk kurbağa türü, yılan boyunlu kaplumbağa gibi ikiyaşamlı hayvanlar; kertenkele, iguana ve cayman timsahı gibi sürüngenler; değişik balık türleri; toprağı karıştırmaya yarayan uzun ve esnek burunlu coati; yapışkan diliyle karınca yiyen tamandua; tavşan ve fare karışımına benzeyen kemirgen agouti; aralarında çok sayıda egzotik kuşların yer aldığı 300 den fazla kuş türü… Beyaz balıkçıl, yeşil ve mavi balıkçıl, sarı taçlı gece balıkçılı, büyük gagalı kuzey balıkçılı, jakana, atmaca, çaylak, yeşil ibis, swainson tukanı, renkli gagalı tukan, yalıçapkını ve bir tür ağaç tavuğu olan Orta Amerika Curassow'u gibi kuş türlerini gözlemlemek mümkün. Ayriyeten değişik maymun türlerini ve tembel hayvanları da görebilirsiniz. Yaprak yiyen anlamına gelen Folivora-Phyllophaga familyasına ait olan bu memeliler Orta ve Güney Amerika'nın tropikal ormanlarında, ağaçların üzerinde yaşamaktalar. Orta büyüklükteki bu sevimli yaratıklar tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Tembel hayvanlar, günlerini, keskin pençeleri sayesinde dalların üzerinde tersine doğru asılı şekilde geçirirler. Yere ise yalnızca ağaç değiştirmek veya dışkılarını bırakmak için inerler. Sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır. Hatta tüyleri de ters yöne uzar. Gezinin sonunda öğle yemeği için otele dönüş. Öğleden sonra dinlenebilmeniz, havuza girmeniz, sahilde yürüyüş yapabilmeniz, otelin çevresinin keyfini çıkarabilmeniz veya arzu ederseniz otelin diğer aktivitelerinden yararlanabilmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

12 Nisan 2024 Cuma Tortuguero Bölgesi - Sarapiqui - Arenal

Kahvaltının ardından, Kosta Rika'nın kuzeybatısındaki Arenal'e ulaşmak üzere Karayip bölgesinden tekneyle ayrılış. Daha sonra otobüsle yola devam. Kakao ağacı sadece nemli tropik sıcaklarda yetişir. Sarapiqui bölgesine varınca, çikolata turu yapmak üzere "La Tirimbina" Biyolojik Rezervi içinde bulunan bir kakao plantasyonunu ziyaret. Burada kakaonun tarihçesi, yetiştirilmesi ve ekilmesinden kakao çekirdeklerinin çikolataya dönüştüğü karışık sürecin evreleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Turun sonunda, yerli kabileler ile Aztek ve Maya tanrılarının içeceği olan çikolatanın geleneksel bir şekilde hazırlanan çeşitlerinin tadımı. Öğle yemeğinden sonra, Arenal'e doğru yola devam. Yol boyunca tarım ve hayvancılık yapılan bölgeleri ve onlara büyüleyici bir arka fon oluşturan yüce Arenal Yanardağı'nı seyredebilirsiniz. 1600 metre yükseklikteki yanardağ adeta Arenal köyünün üzerine eğilmiş gibi durmakta. Arenal'e varışta otele yerleşme. Günün geri kalanı serbest. Sinekkuşu olarak tanınan uzun ince gagalı colibri kuşlarının seke seke uçtuğu otelin büyük bahçelerinin keyifini çıkarabilir veya sıcak su havuzunda dinlenebilirsiniz. Halen aktif bir volkan olan Arenal Yanardağı'nın yeraltı kaynaklarından gelen termal sular yüzde yüz doğal olup mineral ve iyon zenginidir. Otel odaların hepsi yanardağı değişik açılardan görebilmekte. Gece hava müsait olduğu takdirde yanardağ değişik bir yüzünü göstererek sizleri şaşırtabilir. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13 Nisan 2024 Cumartesi Arenal Millî Parkı

Sabah, Arenal Millî Parkı'nı ziyaret. 1994 yılında kurulan millî parkın kalbinde yer alan Arenal Yanardağı Kosta Rika'nın en çekici unsurlarından birini oluşturmakta. Park yanardağı korumak amaçlı olarak kurulmakla birlikte, krater gölüne dökülen birçok nehride koruma altında tutmaktadır. Mükemmel bir koni oluşturan yanardağın düzenli olarak meydana gelen patlamaları ise, gürültüsü ve küllerinin görünümüyle harika bir manzara sergilemekte. Yanardağın yamaçlarındaki lavların rengi, çevredeki yağmur ormanlarının yeşilliğiyle inanılmaz bir kontrast oluşturarak bu manzarayı daha inanılmaz kılmakta. Volkanolojinin temel bilgilerini öğrenebileceğiniz bu gezi esnasında seyredeceğiniz değişik manzaralar sizi adeta büyüleyecek. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, bozulmamış bir bitki örtüsünün ortasında asma köprülerde yürüyerek Arenal Millî Parkı'nın mühtiş manzaralarını değişik bir açıdan seyredebilirsiniz. Yüksek ağaçların arasından geçerek ve zaman zaman "kanopi" olarak adlandırılan ağaçların üst kısmına ulaşarak bu harika ortamın barındırdığı çok sayıda kuş türünü yakından görebilirsiniz. Gezinin ardından otel'e dönüş. Daha sonra, Arenal'de bulunan Baldi termal tesislerine hareket. Ekotermal kaplıcalardaki bozulmamış bir bitki örtüsünün ortasında, dağlardan gelen sıcak sularla dolu çok sayıda havuzda ve spada dinlenme imkanı. Akşam yemeği tesisin restoranında. Geceleme için lodge'a dönüş.

14 Nisan 2024 Pazar Arenal - Peñas Blancas - San Juan del Sur - Rivas - Granada (Nikaragua)

Sabah, Amerika kıtasını boydan boya geçen dünyanın en uzun yolu Pan-American'ı takip ederek ve Dünya Mirası Listesi'ne alınan Guanacaste bölgesinden geçerek Orta Amerika'nın en büyük ülkesi Nikaragua'ya doğru hareket. Peñas Blancas sınır kapısında sınır işlemlerinin ve araç değiştirmenin ardından, sınırın yaklaşık 60 km kuzeybatısında bulunan San Juan del Sur'a doğru yola devam. Pasifik Okyanusu'nun kıyısında nal şeklinde bir koyda yer alan renkli balıkçı kasabası ve sörf cenneti San Juan del Sur aynı zamanda Nikaragua'nın en revaçta olan tatil beldesidir. Varışta, şehrin koruyucusu olan 25 metre yüksekliğindeki Cristo de la Misericordia yani Merhametli İsa heykelinin bulunduğu ve harika manzaralara hakim tepeye çıkış. Şehri keşfettikten sonra deniz kenarında öğle yemeği. Ardından, Lago Cocibolca olarakta andlandırılan Orta Amerika'nın en büyük gölü olan dev Nikaragua Gölü kıyısındaki, nar anlamına gelen Granada'ya doğru yola devam. Yol üzerindeki Rivas şehrinde mola. Karşınıza çıkacak manzaraya hayran kalacaksınız. Maderas ve Concepcion adlı iki yanardağın oluşturduğu ve Nikaragua gölündeki en büyük ada olan Isla Ometepe tarafından Biyosfer Rezervi ilan edilip koruma altına alınmış. Akşamüstü Granada'ya varışı takiben sömürge şehrinin kalbinde, Parque Central Parkı'nın ve katedralin karşısında yer alan otelimize yerleşme. Restore edilen zarif bir tarihi bina olan otel ve lokasyonu, rengarenk sokakları ile Granada'nın özgün atmosferini yansıtmakta. Akşam yemeği yürüyüş mesafedeki tipik bir restoranda. Geceleme otelde.

15 Nisan 2024 Pazartesi Granada - Masaya Millî Parkı - Catarina - San Juan de Oriente - Granada

Sabah, Nikaragua'nın kırsal kesiminde unutulmaz bir yolculuk için ülkenin kuzeyine doğru hareket. Nikaragua adeta bir "yanardağlar ülkesi" olarak tanımlanmakta. İlk olarak, koruma altındaki, halen yarı aktif olan Masaya Yanardağı Millî Parkı gezisi. Nikaragua'da araçla kenarına kadar çıkabilenen tek yanardağ olan Masaya Yanardağının meşhur Santiago Kraterini görmek mümkün: Kraterin yakından etkileyici manzaraların görülebildiği dünyanın sayılı yerlerinden biri. Bölgedeki ekolojik müzeyi ziyaret ederek jeoloji, volkanoloji ve ekoloji gibi çeşitli temalar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, süs bitkileri ve çiçeklerin yanı sıra at da yetiştirilen geleneksel Catarina kasabasına varış. Nikaragua'nın en büyük krater gölü Laguna de Apoyo'nun ve çevresinin eşsiz bir panoramasına hakim "Mirador de Catarina" da mola. Çömlekçilik sanatı ile tanınan zaanatkarlar köyü San Juan de Oriente gezisinden sonra, Granada'ya dönüş. Nikaragua'nın en eski şehri olan Granada, 1524 yılında "Conquistador" Hernandez de Cordoba tarafından kuruldu. Sömürge dönemindeki Nikaragua'nın en önemli şehri Granada altın, gümüş, kahve ve kakao sayesinde bir zamanlar Orta Amerika'nın ticaret ve nakliye merkezi haline gelip, büyük bir servet elde etti. Uğradığı birkaç korsan saldırısına ve 1856'daki büyük yangına rağmen Granada, kusursuz bir restorasyon sayesinde Arnavut kaldırımları, badanalı ve rengarenk iki katlı evleri, zarif binaları ve kiremit çatıları ile günümüzde İspanyol sömürge kimliliğini gururla korumuş ve otantik kalabilmiş. Granada, ilhamını aldığı Mağrip mimarisinden dolayı "La Gran Sultana" yani büyük hanım sultan olarak adlandırılmakta. Granada adeta keşfedilmeyi bekleyen bir mücevher. Yerel bir restoranda Öğle yemeğinden sonra, Granada tarihi merkezinin yürüyerek keşfi. Gezi esnasında, şehrin renkli pazarı; üç dünyanın evi anlamına gelen Casa de Los tres Mundos kültür merkezi; San Francisco Manastırı ve zengin bir Kolomb Öncesi heykel ve yerli seramik koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzesi; Çan kulesiyle şehrin en güzel kilisesi "La Merced" ziyaretleri. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

16 Nisan 2024 Salı Granada - Isletas Adacıkları - Masaya Pazarı - Leon

Sabah, Granada'nın meşhur "Isletas" adlı adacıkları arasında keyifli bir tekne turu. Binlerce yıl önce Mombacho Yanardağı'nın patlaması sonucunda, dev kayalar Nikaragua Gölü'nün içine düşerek, Granada'nın karşısında bir tropikal cennet olan 360 dan fazla adacık oluşturmuş. Akabinde Nikaragua'nın folklorik merkezi Masaya kasabasında yer alan ve Nikaragua'nın en popüler yerel el sanatları pazarını ziyaret. Geziden sonra, bu seyahatteki en kuzey nokta olan Leon'a doğru yola devam. Managua'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti ve eski başkent olan devrimler şehri Leon'a varışı takiben tarihi şehir merkezindeki ve Leon'un özgün atmosferini yansıtan otelimize yerleşme ve öğle yemeği. Granada gibi Hernandez de Cordoba tarafından 1524 yılında Momotombo Yanardağı'nın eteklerinde kurulan ilk Leon şehri (Leon Viejo) önce 1578 volkan patlamasıyla kısmen ortadan kalkmış ve sonra da geride kalan kısım 1610 yılındaki büyük depremde tamamen yerle bir olmuş. Onun üzerine Leon şehri, 30 kilometre daha kuzeybatıda yeniden inşa edilmiş. Sömürge döneminde, 1857 yılına kadar Leon ülkenin başkenti olmuş. 1821 yılında İspanyol sömürgeliğinden kurtularak bağımsızlığını kazanan Nikaragua, Orta Amerika Birleşik Eyaletleri ile birleşir. 1939 yılında ise, Orta Amerika Birleşik Eyaletleri'nden çekilince, Leon doğal olarak Nikaragua'nın yeni başkenti olur. Fakat liberal rejimler Leon'u ve muhafazakar rejimler Granada'yı tercih edince bir uzlaşma sonucunda 1858 yılında Managua başkentliği devralır. Somoza Ailesi'nin ilk ünlü kişisi olan Nikaragua Cumhurbaşkanı ve diktatör Anastasio Somoza Garcia, 1956'da Leon'da suikastle öldürülür. Günümüzde Leon Nikaragua'nın kültür, sanat ve dini başkenti ünvanına sahiptir. Şehir, 1813 yılında kurulan ve Orta Amerika'nın en eski ikinci Üniversitesi olan Nikaragua'nın Ulusal Özerk Üniversitesine ev sahipliliği yapmakta. Şiirin öncü ustası Ruben Dario, Alfonso Cortes ve Salomon de la Selva gibi Nikaragua'nın en önemli şairleri burada yetişmiş. Öğleden sonra, yürüyerek şehir turu için hareket. Gezi esnasında XVI. yüzyıldan günümüze kadar uzanan dönemlere ait resim, heykel ve diğer sanat eserlerini barındıran Ortiz Gurdián Vakfı'nın Sanat Merkezi ve daha sonra Mitler ve Efsaneler Müzesi ziyaretleri. Akşam yemeği tipik bir restoranda. Geceleme otelde.

17 Nisan 2024 Çarşamba Leon - Las Peñitas - Managua

Kahvaltının ardından, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan San Pedro Katedrali'nin simgesi olduğu zarif kolonyal mimarisi tarzı ile tanınan Leon'un keşfine devam. Orta Amerika'nın en büyük katedrali ve Nikaragua'nın en önemli yapısı olan Leon Katedrali, 1747 - XIX. yüzyılın başlarının arasında inşa edilip, Barok mimarisinden Neoklasik mimarisine geçişi temsil etmekte. Katedral gezisinin ardından, Leon'dan 18 kilometre uzaklıkta olan ve upuzun kumsallıkları ile tanınan Pasifik Okyanusu'na doğru hareket. Bir balıkçı köyündeki yerel lokantada deniz mahsullerinden oluşan öğle yemeği. Denizin keyifini çıkarabilmeniz için serbest zamanın ardından iki saatlik mesafedeki Nikaragua'nın başkenti Managua'ya varış. Managua 1931 ve 1972 yıllarındaki depremlerden ciddi hasar görmüş. Devrimden sonra ülkeyi yöneten hükümet yetkililerinin yetersizliği nedeniyle 1972'de ki deprem sonrasında kent kaotik büyüme başlamış. Yerli dilindeki adı Xolotlan Gölü olan Managua Gölü'nün güneybatı kıyısında kurulmuş Managua herşeye rağmen bol yeşil alan içeren bir başkenttir. Varışta, Hem "barış kenti" hem de "savaşın kızı" olarak bilinen Managua panoramik şehir turu: 20 Temmuz 1979'a kadar Plaza de la Republica (Cumhuriyet Meydanı) olarak adlandırıldı Plaza de la Revolucion (Devrim Meydanı); muhteşem geç neoklasik cephesi hala ayakta olan, ancak iç kısmı bir depremle harap olmuş Managua'nın eski katedrali olan Antigua Catedral de Managua; "Modernismo" olarak bilinen İspanyol Amerikan edebiyat hareketinin lideri olan Nikaragualı şair, gazeteci ve diplomat Ruben Dario'nun ismini taşıyan Ulusal Tiyatro; Bolivar Caddesi; Bolivar Parkı ve heykeli; Puerto Salvador Allende kıyı bölgesi; Parque Historico olarak da bilinen, bir zamanlar Somoza'nın başkanlık sarayının bulunduğu yer olan kentin en yüksek tepesi ve en güzel manzarasına sahip Loma de Tiscapa görülecek yerler arasında. Gezinin ardından şehir merkezinde bulunan otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Nisan 2024 Perşembe Managua - Panama City (Panama)

Kahvaltının ardından, tarihi merkezde, Devrim Meydanı'nın önünde yer alan ve yeni restore edilen Ulusal Kültür Sarayı'nı ziyaret. Tarihi ve mimari değeri yüksek, neoklasik tarzda bir yapı olan Ulusal Saray 1935 yılında Başkan Juan Bautista Sacasa tarafından yaptırılmış. 50 yıldan fazla bir süre Ulusal Saray bir devlet dairesi olarak kullanıldı. Devrim sırasında Sandinistalar tarafından ele geçirildi. Ulusal Saray, 22 Ağustos 1978'de Somozistlerin Ulusal Kongresi'nin oturumda olduğu sırada, diktatörlüğü devirmek için Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) nin bir gerilla komutanlığı tarafından gerçekleştirilen eyleme sahne oldu. Somoza rejiminin önde gelen unsurlarının da içinde bulunduğu 500 kişiyi rehin alması en ses getirici eylemlerinden biri oldu. Ulusal Saray 1996 yılında Ulusal Kültür Sarayı oldu. "Diocleciano Chaves" Nikaragua Ulusal Müzesi, "Ruben Dario" Ulusal Kütüphanesi, Ulusal Arşivler, "Julio Cortazar" Sanat Koleksiyonu ve Ulusal Gazete Kütüphanesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Müzede Ometepe Adası'nda bulunan kolomb Öncesi heykeller ve seramikler, duvar resimleri, modern resimler ve farklı etnik gruplara ait pek çok eser bulunmakta. Gezinin ardından havalimanına transfer ve Copa Hava Yolları ile saat 14:04'te hareketle 16:45'te Orta Amerika'nın en büyük dördüncü ülkesi olan Panama'nın başkenti Panama City'ye varış.
Panama, 1538-1821 arasında İspanyol İmparatorluğu'nun ve daha sonra 1903 yılına kadar Büyük Kolombiya topraklarının bir parçasıydı. Panama'nın bağımsızlığını, Bin Gün Savaşı'nın sonunda Kolombya'dan ayrılarak 3 Kasım 1903'te Panama Cumhuriyeti kuruluşu ile gerçekleşir. Panama ve ABD hükümetleri arasında imzalanan bir antlaşmayla ABD, Panama Kanalı'nı açma, işletme, denetleme ve hatta Panama'ya müdahale etme hakkını elde eder. kanal 1979 yılında ABD tarafından Panama'ya devredilir. Ancak sonraki senelerde ülkede yaşanan karışıklılar ve Panama'yı yöneten kişi durumuna gelen General Manuel Noriega'ya yöneltilen seçimlerde hile yapmak, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi suçlamalardan dolayı, ABD Panama'ya mali ve diplomatik savaş açtı ve 1989'da George Bush yönetimindeki hükümet, kanalı geri kazanmak adına Panama'yı işgal etti. 3 Ocak 1990'da teslim olan Noriega ise uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili suçlardan dolayı ABD'de yargılandı. ABD, 2000 yılında yeni bir anlaşma ile Panama'dan çekilmeyi kabul etti. Günümüzde kanal Panama devletinin kontrolünde.
Karşılamanın ardından, Panama City'nin 360 derecelik panoramasına hayran kalacağınız bir çatı barına hareket. Daha sonra, Panama'nın en önemli ticari ve finans merkezinde yer alan otelimize transfer ve yerleşme. Otelin manzaralı terasında keyfli bir akşam yemeği. Geceleme otelde.

19 Nisan 2024 Cuma Panama City - Chagres Nehri - Emberas Köyü - Panama City

Sabah, Panama'da yaşayan Emberalar'ın bir köyünü gezmek üzere otobüsle hareket. Bir saatlik kara yolculuğu ve Chagres Nehri'nde eskiden kürekle hareket eden fakat günümüzde motoru olan kano ile 30 dakikalık nehir yolculuğunun ardından, geleneksel köye varış. Embera yerlilerinin hayatları balıkçılık, avcılık, çiftçilik ve son zamanlarda çömlekçilik üzerine kurulmuş. Ayrıca "cocobolo" adlı güçlü bir tropikal ahşaptan ve fildişine benzeyen "tagua" adlı palm ağacının çekirdeğinden el sanatı ürünleri de yapmaktalar. Köyün keşfi sırasında geleneksel müzik eşliğinde yerel dansları seyredebilirsiniz. Muz yaprağında servis edilen taze balıktan ve yerel tatlardan oluşan öğle yemeğini yedikten sonra, Panama City'ye dönüş. Tarihi sömürge mimarisinin modern gökdelenlerle zıtlık oluşturduğu Panama City'nin keşfi. Tarihi şehir, "Panama la Vieja" ve "Casco Antiguo" adlı tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan iki bölgeden oluşmakta. Panama'da kurulan ilk şehir olan Panama la Vieja, İngiliz korsan Henry Morgan tarafından 1671'de saldırıya uğrayıp talan edilmiş. Bu olay üzerine, 1673'de tahrip edilen şehrin ilerisinde "Casco Antiguo"adlı yeni yerleşim inşa edilir. Gezi Panama La Vieja'nın hemen dışındaki pitoresk balık pazarı ziyareti ile başlayacak. Daha sonra, adeta açık bir hava müzesi olan ve "Casco Viejo" olarakta adlandırılan Casco Antiguo ile geziye devam. Kaldırım taşı caddeleri ve etnik farklılığı ile bilinen Casco Antiguo Fransız ve İspanyol karışımını kolonyal mimarinin en güzel örneklerini sergiler: kiliseler, manastırlar, "Las Bovedas" adlı orijinal gümrük binası, başkanlık sarayı, Plaza de La Indepencia Meydanı, duvarlarında kanalın inşaatı anlatılan Plaza De Francia Meydanı… Nuestra Señora de la Asuncion Katedrali, Ulusal Tiyatro… Gezinin ardından otele dönüş. Akşam yemeği folklorik gösterileri eşliğinde Panama'nın kültürü ve lezzetlerinin buluştuğu yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

20 Nisan 2024 Cumartesi Panama City - İstanbul

tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Panama la Vieja'nın harabeleri gezisi. Peru'dan gelen altın, 15 Ağustos 1519 yılında kurulan Panama la Vieja üzerinden ve daha sonra Portobelo'dan İspanya'ya gönderilirdi. Panama la Vieja İngiliz korsan Henry Morgan tarafından 1671'de saldırıya uğrayıp talan edilmiş. Daha sonra, alışılagelmemiş tasarımlarıyla tanınan dünyaca ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan Biomuseo adlı Biyolojik-Çesitlilik Müzesi'ni ziyaret. İnşası 10 yıl süren Biomuseo Gehry'nin Latin Amerika ve tropikal ülkelerdeki ilk eseridir. Müzenin ana yapısı, bölgenin tropikal ortamını yansıtan asimetrik tasarımlı renkli çatı panellerden oluşmakta. 4000 metrekarelik zemine oturan yapı, bilim adamlarının danışmanlığıyla tasarlanan sekiz galeriyi barındırmakta. "Bridge of life" yani hayatın köprüsü olarak nitelendirilen bu galeriler kanalın tarihçesi, bölgede yaşayan türler ve gezegenimizin biyolojik çeşitliliği üzerindeki kanalın etkisini anlatmakta. Panama Kanalı'nın girişinde yer alan müze deniz manzarasının ötesinde gökdelenleriyle ultra modern Panama kentine, tarihi bölgeye, Panama City'nin en yüksek noktası olan Ancon Tepesi'ne ve Puente de las Américas Köprüsü'ne hakim. ABD kontrollünün altında olduğu dönemlerde bu eşsiz kanal alanı Panamalılar için yasak bölge ilan edilmiş. Son olarak, Panama Kanalı girişinde bir geçiş yolu oluşan Amador Causeway gezisi. Öğle yemeği geziler esnasında yerel bir restoranda. Öğleden sonra havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları'nın TK801 no.lu uçuşu ile saat 20:05'te İstanbul'a hareket.

21 Nisan 2024 Pazar İstanbul

Saat 16:45'te İstanbul'a varış.
San Jose: Hotel Park Inn by Radisson 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Tortuguero: Turtle Beach Lodge Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Arenal: Hotel Mountain Paradise 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Granada: Hotel Plaza Colon 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Leon: Hotel El Convento 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Managua: Hotel Camino Real 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Panama City: BW Plus Panama Zen Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Panama, Kosta Rika ve Nikaragua'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Panama City/San Jose; Managua/Panama City biletleri (ekonomi sınıfı) ve havaalanı vergileri;
  • Yukarıda belirtilen otellerde oda + kahvaltı geceleme;
  • 1. günden 13. güne kadar 13 akşam yemeği;
  • 2. günden 14. güne kadar 13 öğle yemeği;
  • Son akşam yemeği folklorik gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda;
  • Nikaragua giriş vergisi;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Panama City/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 70 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama.


  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Aşılar:
  Kostarika, Nikaragua ve Panama'ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü'nden almaları mümkündür. Kostarika, Nikaragua ve Panama'ya ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

  Vize

 • Kostarika, Nikaragua ve Panama Türk vatandaşlarına vize uygulaması yoktur ancak pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.