TUR LİDERLERİMİZ

Altuğ Şule

1967 Senesinde İstanbul'da doğdum. 9 Eylül Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun oldum. 1989 Senesinden beri rehberlik yapmaktayım ve şimdiye kadar 57 ülkede rehberlik yaptım. Konuştuğum yabancı diller İtayanca, İspayolca, Portekizce ve İngilizcedir.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

Ana Leyla ERGİN

1967’de Cambridge’de doğdum, İstanbul’da büyüyüp burda okudum,italyan filolojisine devam ettim ve 1999’da anadolu rehberliğine başladım, 25 yıılık anadolu rehberiyim,hint kültürüne olan merakım gelişti ve 2003 te hindistan turlarına tur liderliği yapmaya başladım ve ağırlıklı asya kitasının pek çok ülkesine tur götürdüm halen de götürmeye devam ediyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

analeylaergin@yahoo.com

Ateş Engin CEVHERHAN

1972 Antalya doğumluyum,İstanbul'da eğitimimi tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Fransız dili ve edebiyatı bölümünü bitirdim,Turist rehberliği Yüksek Lisans programını da tamamladıktan sonra dünyanın çeşitli ülkelerinde turlarıma devam ettim, Antalya'da yaşıyorum, İngilizce kokart sahibiyim, Yaklaşık 26 yıldır Turizm sektöründeyim, İngilizcemin yanısıra Fransız ve Belçika'lı turistlerle de uzun yıllar çalıştım.İspanyolca bilgim de B1 seviyesinde, son dönemlerde İtalyanca öğrenmeye de başladım. Turist rehberliği mesleğimin yanısıra 26 yıllık Siyah kuşak 5. dan Aikido Antrenörüyüm. Orta Avrupa, Benelux,Fas destinasyonları yoğun çıktığım turlardır ayrıca Helsinki,Estonya ve Letonya turlarım da oldu, Los Angeles ve Seattle da da Türk misafirlere liderlik ettim. İnsanlara görmedikleri yerleri gezdirip,bilgilerimi aktarmaktan büyük mutluluk duyuyorum,Rehberlik yapmak ve yeni yerler görmek dünyaya bakış açınızı değiştiriyor.Yeni turlarda görüşmek üzere...

aengincev@gmail.com

Atilla GÜRKAN

1961 İstanbul doğumluyum . Kuzguncuk ilk okulunda başlayan eğitim hayatım, İstanbul Üniversitesi Almanca bölümü ile devam etti. Devam etti diyorum çünkü 1985 yılında bakanlığın açtığı rehberlik sınavını kazandım . Rehberlik bir ömür boyu araştırma ve keşfetme mesleği olduğundan , öğrenmeye devam ediyorum.
2002 yılında Hiking (yürüyüş) turlarına başladım . Araştırma ve gezme sadece yurtiçi olmadığından , bir süredir yurtdışı turlarına da ağırlık vermeye başladım.

atlgurkan@hotmail.com

Ayşe AKTUNALI


1979'da Notre Dame de Sion'dan mezun oldu ve o yaz görev aldığı uluslararası bir kongrede turizm virüsüyle tanıştı. Virüs onu 1980'de Fransızca profesyonel rehber olmaya itti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenimine devam ederken sadece yaz tatillerinde çalışacağını sanıyordu. Giderek tatiller uzamaya, hatta bütün yılı kaplamaya başladı ve turizm onun hayatı oldu. Yaz aylarında turistlere köşe bucak Türkiye gezdirirken, diğer zamanlarda da profesyonel turist olarak dünyayı gezdi, farklı kültürleri tanıdı, mesleğini boyutlandırdı.

Yıllar içinde mesleki deneyimine Fransız tatil köyleri ve turizm acentalarında çalışmayı da katan Aktunalı, yıllar içinde Anadolu'nun birçok noktasında esnafın 'Ayşe Abla'sı oldu ve bir gün geriye baktığında, meslekteki otuzuncu yılını tamamlamış olduğunu fark etti. Turizm virüsü hâlâ kanında dolaştığından, bir yandan karış karış bildiği Anadolu'yu yabancılara tanıtmayı, bir yandan da gezegenimizin yeni diyarlarında keşfettiklerini yerli gezginlerle paylaşmayı sürdürüyor.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

aaktunali@gmail.com

Ayşenur SARIGÜL

1963 yılında İzmir’de doğdum. 1986 yılında 9 Eylül Üniversitesi Fransızca bölümünü bitirdim. Ardından Paris'te dil tarihi konusunda mastırımı yaparken Turizm Bakanlığının açtığı profesyonel rehberlik kursunu bitirdim ve 1987 yılından beri rehberlik yapmaktayım. 1999 Yılından beri de Türk misafirlere dünyanın çeşitli ülkelerinde tur liderliği yapıyorum.

Çin, Fransa, İtalya, Sicilya, İspanya, Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Malta, İngiltere, Portekiz, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Kanada, Amerika, Küba, Arjantin, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Nepal, Tayland, Singapur, Kenya, Güney Afrika, Meksika, Singapur bildiğim ülkeler arasında.
Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce konuşuyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

saysenur@yahoo.com

Emre DİLEK

Çok uzun yıllar farklı ülkelerde çeşitli görevlerle yer aldığım turizm sektörüne şimdi de İngilizce, İspanyolca ve İsveççe dillerinde profesyonel kokartlı turist rehberi olarak hizmet veriyorum. Mesleğim gereği bir çok ülkede bulundum, özellikle İsveçte uzun yılar kalarak Stockholm Üniversitesi Uluslarası ilişkiler bölümünden mezun oldum. Şimdilerde Tarihe ve dillere olan merakım yüzünden Akdeniz Üniversitesinde Eskiçağ Tarihi ve Dilleri bölümündeyim. Tüm bu zaman zarfında elde ettiğim bilgi ve tecrübeleri gerek köşe yazıları ile yazılı gerekse de rehberlik yaparak sözlü olarak aktarmaya çalışıyorum. Turlarda görüşmek dileğiyle.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

emre.dilek@me.com

Fethi ÖCEL

Orta ve lise öğrenimimi Galatasaray Lisesi, yüksek öğrenimimi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladım.
Üniversite öğrencisiyken yaz aylarında Fransızca konuşan yabancılara Türkiye’de rehberlik yapmaya başladım. 1995 – 2000 yılları arasında rehberliği bırakıp Belçika’ya yerleştim ve bir turizm şirketinde çalıştım. Türkiye’ye döndüğümde Antalya’ya yerleştim. Acenta yöneticiliği yanında Türk gruplarına yurt dışı turlarında eşlik etmekteyim.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

fethi@drtur.com

Halil İbrahim DOĞAN

1969 yılı Ankara doğumluyum. Türkiye'de gerçekleştirdiğim ilkokul eğitimim sonrasında ortaokulu Münih'te okudum ve böylelikle Almanya ile tanışmış oldum. İzmir Ege Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okurken rehber olmaya karar verdim ve 1989 yılında Turizm Bakanlığı profesyonel turist rehberliği kokartımı aldım. Üniversite öğrenimim esnasında yazları aktif olarak turizm sektöründe hizmet vermeye başladım. 25 yılı aşkın süredir Türkiye'de ve yurt dışında rehber ya da tur lideri olarak görev almaya devam ediyorum.

Hasan Akan

Prof. Dr. Hasan AKAN Kısa özgeçmiş 1972 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilçede tamamladı. Bitlis Erkek Öğretmen Lisesini ikincilikle bitirdi. 1993 yılında ODTÜ Biyoloji Bölümünü şeref listesine girerek bitirdi. Aynı yıl Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Botanik asistanı olarak göreve başladı. 1995 yılında Yüksek lisans tezini Dumlupınar Üniversitesinde tamamladı. 2000 yılında Doktora tezini Gazi Üniversitesinde yine botanik alanında yaptı. 2001 yılından beri Harran Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Kütahya'nın anıt ağaçları, Şanlıurfa'nın nadide çiçekleri, Şanlıurfa'nın egzotik ağaç ve çalıları ile Tabiat Varlıklarıyla Urfa isimli kitaplarının yanı sıra uzmanlık alanında 100'den fazla bilimsel çalışması yayımlandı. Eko-turizme olan merakı nedeniyle 2008 yılında Profesyonel Turist Rehberi oldu. Aynı zamanda "Şanlıurfa Turist Rehberleri Derneği (ŞURED)" kurucu başkanlığını ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB)'nin genel başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Halen Harran Üniversitesinde Botanik Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

hasanakan1972@gmail.com

Lalehan UTKAN

1970 İstanbul Doğumlu.. İstanbul Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı lisans eğitimi sonrası, aynı üniversitede Bizans Sanatı Hormisdas Sarayı konulu yüksek lisans tezini tamamladı.. İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde stajyer öğrenci olarak, Sahil Surları ve Bukaleon kazıları, Enez Bizans Eserleri yüzey araştırmalarında ve İznik Çini Fırınları kazılarında çalıştı.. Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı kampüsünde 3 yıl ücretli okutman olarak ders verdi. 1998 yılından bu yana profesyonel rehber olarak çalışıyor. İncoming, outgoing operasyonlarında görev yaptı.. Son 5 yıldır, kendi oluşturduğu rotalarda, ağırlıklı olarak İstanbul'un tarihi semtlerinde turlar yapıyor. Profesyonel kokart lisanları Yunanca ve İngilizce

lalehan-70@hotmail.com

Metin Yılmaz

1973 Trabzon Doğumluyum, rehber olmaya çok sonradan karar verdim, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm Meslek Yüksek Okulu Turist Rehberliği Bölümü ve KTÜ İngiliz Dili Edebiyatı Mezunuyum. Profesyonel rehberlik dilim İngilizce’dir. 2011’den itibaren ülkesel turist rehberi olarak ülkemin 7 bölgesine ve hemen hemen bütün illerine tur yapıyorum. Gürcistan, Özbekistan ve Kazakistan tur yaptığım başlıca ülkelerdir. Türkiye’nin köklü tarihsel zenginliği, Anadolu medeniyetlerine olan ilgim, sevgim ve derin bağlılığım Türkiye’de tur yapmayı bana daha cazip kılıyor. Son dönemlerde haftalık olarak bir internet sitesinde, Anadolu medeniyetleri odaklı turizm ve kültürel ağırlıklı olarak tarihin arka sayfasında kalmış konuları irdeleyen yazılar yazıyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

metinyilmaz61@gmail.com

Nadir TEKECİK

1975 yılında Kuzguncuk İlkokulu’nu, 1983 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdim ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nde yüksek öğrenimime basladim. 1985 yilinda İngilizce ve Fransızca dillerinden ülkesel rehber kokartını taşımaya başladım.

1988 yılında Makine Muhendisi olarak mezun oldum ve bir sure Mühendislik yaptıktan sonra 1993 yılında Belçika’da Rijk Universiteit van Gent’de Flamanca okudum ve uzun yıllar Fransız, Belçikalı ve Ingiliz gruplarına Anadolu da ve Bodrum ve Yunan Adaları’nda rehberlik yaptım.

1997 den beri Bodrum ve Istanbul’da yaşamaktayım.

nadirtekecik@gmail.com

Nedim Çorbacı

Japonya ile uluslararası düzeyde yakınlaşmamız 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni'nin kazası ve ardından sağ kurtulan kazazedelerin İstanbul'a kadar gönderilmesiyle başlamış. Bu sayede resmi, kültürel ve sosyal ilişkiler giderek gelişmiş. 2024 yılı Türkiye & Japonya resmi ilişkilerinin 100. yılı sebebiyle her iki ülkede çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ben bu ilişkilere 2001'den bu yana Turizm Bakanlığı'nın kursuyla aldığım profesyonel Japonca turist rehberliğiyle katıldım.. 1978 doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü 1998 mezunuyum. Botanik, trekking, kuş gözlemciliği ve gastronomi gezileri en çok sevdiğim ve daha da uzmanlaşmak istediğim konular. 2014 yılında ülkemizde ağırladığımız Japon misafirlerin tur dönüşü anket sonuçlarında aynı senenin dünyadaki en iyi rehberi seçildim. Bu birikimimi, eğlenceli anılar, lezzetli yemekler, muhteşem ve benzersiz manzaralar eşliğinde misafirlerimle paylaşmak isterim.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

nedimcorbaci@gmail.com

Teoman ERTEKİN


1953 yılında Ağrı Dağı eteklerinde doğduğumdan beri, önce babamın subay olmasından, 1977 senesinden sonra ise rehberlik mesleğini seçmiş olmamdan dolayı devamlı seyahat ettim.

Seyahat etmeyi ve dünyayı keşfetmeyi her zaman çok sevdiğimden, gerek rehberlikten gerekse bunu yanında yaptığım ikinci mesleğim gemi kaptanlığından mutluluk duyuyorum.

Hayatımın bir bölümününde de yüksek eğitimimi tamamlamak için Belçika’da oturdum. Sizlere Dünyanın güzelliklerini tanıtmak, benim için zevk olacaktır.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

teoman.ertekin@gmail.com

Umut AKDAĞ

1976 yılında Manisa’da doğdum ,ilk öğrenimimi İstanbul levent ilkokulu ,orta ve lise eğitimimi Galatasaray Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi iktisat Bölümünde eğitim gördüğüm yıllarda, ülkemize gelen Fransızca konuşan turistlere, profesyonel rehberliğe başladım. 2004 senesinde Rusça öğrenmeye karar verdim ve Minsk Devlet Yabancı Diller Üniversitesi Rusça Hazırlık bölümüne başladım ,bölümü bitirdikten sonra ,Türkiye’ye dönerek Rusça ve Fransızca konuşan turistlere Türkiye’de kokartlı rehberlik hizmeti verdim. 2010 yılından itibaren başta Doğu Avrupa destinasyonları olmak üzere çok sayıda ülke ve bölgede Türkçe,Fransızca ve Rusça konuşan gezginlere global tur liderliği ve rehberlik hizmeti veriyorum. Sizlere bildiklerimi aktarıp ,tur liderliği hizmeti sunmaktan büyük mutluluk duyacağımı belirtirim.