TUR LİDERLERİMİZ

Abdülhamit Bayer

1974 yılında Elazığ’da doğdum. İlkokul ve Ortaokulu 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın da köyü olan Umurbey’de okudum. Gemlik Lisesinden sonra 1996 yılında Ege Üniversitesinde Turist Rehberliği bölümüyle Seyahat etmeye ve ettirmeye profesyonel olarak başladım. Turkiye Cumhuriyeti Turizm bakanlığı,Turist Rehberliği belgesini aldım. 70'e yakın ülkeye ve ülkemizin tüm bölgelerine geziler yaptım. Bu seyahatlerim esnasında tüm yaş gruplarından ve dünyanın farklı yerlerinden gelen misafirlerinden aldığım bilgi ve bakış açısı sayesinde mesleğimi ve bilgi birikimimi geliştirdim ve geliştirmekteyim. Her yeni bir bakış yeni bir bilgidir felsefesiyle gezmeye ve gezdirmeye devam ediyorum.

Altuğ Şule

1967 Senesinde İstanbul'da doğdum. 9 Eylül Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun oldum. 1989 Senesinden beri rehberlik yapmaktayım ve şimdiye kadar 57 ülkede rehberlik yaptım. Konuştuğum yabancı diller İtayanca, İspayolca, Portekizce ve İngilizcedir.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

Ayşe AKTUNALI


1979'da Notre Dame de Sion'dan mezun oldu ve o yaz görev aldığı uluslararası bir kongrede turizm virüsüyle tanıştı. Virüs onu 1980'de Fransızca profesyonel rehber olmaya itti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenimine devam ederken sadece yaz tatillerinde çalışacağını sanıyordu. Giderek tatiller uzamaya, hatta bütün yılı kaplamaya başladı ve turizm onun hayatı oldu. Yaz aylarında turistlere köşe bucak Türkiye gezdirirken, diğer zamanlarda da profesyonel turist olarak dünyayı gezdi, farklı kültürleri tanıdı, mesleğini boyutlandırdı.

Yıllar içinde mesleki deneyimine Fransız tatil köyleri ve turizm acentalarında çalışmayı da katan Aktunalı, yıllar içinde Anadolu'nun birçok noktasında esnafın 'Ayşe Abla'sı oldu ve bir gün geriye baktığında, meslekteki otuzuncu yılını tamamlamış olduğunu fark etti. Turizm virüsü hâlâ kanında dolaştığından, bir yandan karış karış bildiği Anadolu'yu yabancılara tanıtmayı, bir yandan da gezegenimizin yeni diyarlarında keşfettiklerini yerli gezginlerle paylaşmayı sürdürüyor.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

aaktunali@gmail.com

Ayşenur SARIGÜL

1963 yılında İzmir’de doğdum. 1986 yılında 9 Eylül Üniversitesi Fransızca bölümünü bitirdim. Ardından Paris'te dil tarihi konusunda mastırımı yaparken Turizm Bakanlığının açtığı profesyonel rehberlik kursunu bitirdim ve 1987 yılından beri rehberlik yapmaktayım. 1999 Yılından beri de Türk misafirlere dünyanın çeşitli ülkelerinde tur liderliği yapıyorum.

Çin, Fransa, İtalya, Sicilya, İspanya, Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Malta, İngiltere, Portekiz, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Kanada, Amerika, Küba, Arjantin, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Nepal, Tayland, Singapur, Kenya, Güney Afrika, Meksika, Singapur bildiğim ülkeler arasında.
Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce konuşuyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

saysenur@yahoo.com

Fethi ÖCEL

Orta ve lise öğrenimimi Galatasaray Lisesi, yüksek öğrenimimi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladım.
Üniversite öğrencisiyken yaz aylarında Fransızca konuşan yabancılara Türkiye’de rehberlik yapmaya başladım. 1995 – 2000 yılları arasında rehberliği bırakıp Belçika’ya yerleştim ve bir turizm şirketinde çalıştım. Türkiye’ye döndüğümde Antalya’ya yerleştim. Acenta yöneticiliği yanında Türk gruplarına yurt dışı turlarında eşlik etmekteyim.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

fethi@drtur.com

Halil İbrahim DOĞAN

1969 yılı Ankara doğumluyum. Türkiye'de gerçekleştirdiğim ilkokul eğitimim sonrasında ortaokulu Münih'te okudum ve böylelikle Almanya ile tanışmış oldum. İzmir Ege Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okurken rehber olmaya karar verdim ve 1989 yılında Turizm Bakanlığı profesyonel turist rehberliği kokartımı aldım. Üniversite öğrenimim esnasında yazları aktif olarak turizm sektöründe hizmet vermeye başladım. 25 yılı aşkın süredir Türkiye'de ve yurt dışında rehber ya da tur lideri olarak görev almaya devam ediyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

Hasan Akan

Prof. Dr. Hasan AKAN Kısa özgeçmiş 1972 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilçede tamamladı. Bitlis Erkek Öğretmen Lisesini ikincilikle bitirdi. 1993 yılında ODTÜ Biyoloji Bölümünü şeref listesine girerek bitirdi. Aynı yıl Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Botanik asistanı olarak göreve başladı. 1995 yılında Yüksek lisans tezini Dumlupınar Üniversitesinde tamamladı. 2000 yılında Doktora tezini Gazi Üniversitesinde yine botanik alanında yaptı. 2001 yılından beri Harran Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Kütahya'nın anıt ağaçları, Şanlıurfa'nın nadide çiçekleri, Şanlıurfa'nın egzotik ağaç ve çalıları ile Tabiat Varlıklarıyla Urfa isimli kitaplarının yanı sıra uzmanlık alanında 100'den fazla bilimsel çalışması yayımlandı. Eko-turizme olan merakı nedeniyle 2008 yılında Profesyonel Turist Rehberi oldu. Aynı zamanda "Şanlıurfa Turist Rehberleri Derneği (ŞURED)" kurucu başkanlığını ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB)'nin genel başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü. Halen Harran Üniversitesinde Botanik Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

hasanakan1972@gmail.com

Hasan KIZIL

1994'de Hacettepe ve İstanbul Üniversiteleri Fransızca bölümü ile başlayan üniversite hayatım Fransa'daki Rennes Üniversitesi ile devam etti. Fransa'nın tarihini, kültürünü, mimarisini, mutfağını, dilini, bugünkü dokusunu ve tarihsel evrimini detaylı olarak öğrenme, analiz etme ve yaşama fırsatı buldum.
2009'da eşzamanlı olarak, kuruluşu 1669'a uzanan, Paris Doğu Dilleri Enstitüsü Türkoloji Bölümünü ve Sorbonne Üniversitesi Rusça bölümünü bitirdim. Bu süreçte Fransa-Türkiye-Rusya üçgenindeki gel-gitlerle dolu, çalkantılı, güncel ve tarihsel ilişkileri karşılaştırma ve kıyaslamalar yaparak değerlendirme fırsatım oldu.
Paris-Est Marne-la- Valle Üniversitesi'nde tamamladığım Profesyonel Turizm Rehberliği bölümü ile Konferanscı Profesyonel Rehber brövemi aldım.
Eğitim hayatımla paralel olarak sürdürdügüm turizm hayatım, 1993'de lise'yi bitirmemle basladı.
1993-2004 arası, 11 yıl boyunca İstanbul ve Antalya başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde edindigim turizm tecrübelerimi 2004'den bu yana yaşadığım Fransa'da sürdürüyorum.
Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilere öncelikle Fransa olmak üzere Avrupanın çeşitli ülkelerinde rehberlik ediyorum.
Fransa'yı ve Avrupa'yı dışarıdan bakan birisi olarak değil, her gün içinde yaşayan birisi olarak tanıtıyor, anlatıyorum.
" Hakikatli bir seyahat, aynı gözlerle yüz değişik ülkeyi dolaşmak değil, aynı ülkeyi yüz değişik gözle görebilmektir" diyor ünlü Fransız yazar Marcel Proust.
Sizleri " yüz değişik gözle göreceginiz " bir seyahat'e davet ediyorum..

Lalehan UTKAN

1970 İstanbul Doğumlu.. İstanbul Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı lisans eğitimi sonrası, aynı üniversitede Bizans Sanatı Hormisdas Sarayı konulu yüksek lisans tezini tamamladı.. İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde stajyer öğrenci olarak, Sahil Surları ve Bukaleon kazıları, Enez Bizans Eserleri yüzey araştırmalarında ve İznik Çini Fırınları kazılarında çalıştı.. Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı kampüsünde 3 yıl ücretli okutman olarak ders verdi. 1998 yılından bu yana profesyonel rehber olarak çalışıyor. İncoming, outgoing operasyonlarında görev yaptı.. Son 5 yıldır, kendi oluşturduğu rotalarda, ağırlıklı olarak İstanbul'un tarihi semtlerinde turlar yapıyor. Profesyonel kokart lisanları Yunanca ve İngilizce

lalehan-70@hotmail.com

Metin Yılmaz

1973 Trabzon Doğumluyum, rehber olmaya çok sonradan karar verdim, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm Meslek Yüksek Okulu Turist Rehberliği Bölümü ve KTÜ İngiliz Dili Edebiyatı Mezunuyum. Profesyonel rehberlik dilim İngilizce’dir. 2011’den itibaren ülkesel turist rehberi olarak ülkemin 7 bölgesine ve hemen hemen bütün illerine tur yapıyorum. Gürcistan, Özbekistan ve Kazakistan tur yaptığım başlıca ülkelerdir. Türkiye’nin köklü tarihsel zenginliği, Anadolu medeniyetlerine olan ilgim, sevgim ve derin bağlılığım Türkiye’de tur yapmayı bana daha cazip kılıyor. Son dönemlerde haftalık olarak bir internet sitesinde, Anadolu medeniyetleri odaklı turizm ve kültürel ağırlıklı olarak tarihin arka sayfasında kalmış konuları irdeleyen yazılar yazıyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

Nadir TEKECİK

1975 yılında Kuzguncuk İlkokulu’nu, 1983 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdim ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nde yüksek öğrenimime basladim. 1985 yilinda İngilizce ve Fransızca dillerinden ülkesel rehber kokartını taşımaya başladım.

1988 yılında Makine Muhendisi olarak mezun oldum ve bir sure Mühendislik yaptıktan sonra 1993 yılında Belçika’da Rijk Universiteit van Gent’de Flamanca okudum ve uzun yıllar Fransız, Belçikalı ve Ingiliz gruplarına Anadolu da ve Bodrum ve Yunan Adaları’nda rehberlik yaptım.

1997 den beri Bodrum ve Istanbul’da yaşamaktayım.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

nadirtekecik@gmail.com

Teoman ERTEKİN


1953 yılında Ağrı Dağı eteklerinde doğduğumdan beri, önce babamın subay olmasından, 1977 senesinden sonra ise rehberlik mesleğini seçmiş olmamdan dolayı devamlı seyahat ettim.

Seyahat etmeyi ve dünyayı keşfetmeyi her zaman çok sevdiğimden, gerek rehberlikten gerekse bunu yanında yaptığım ikinci mesleğim gemi kaptanlığından mutluluk duyuyorum.

Hayatımın bir bölümününde de yüksek eğitimimi tamamlamak için Belçika’da oturdum. Sizlere Dünyanın güzelliklerini tanıtmak, benim için zevk olacaktır.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

teoman.ertekin@gmail.com

Ufuk Giriş

01 Nisan 1978 İzmir doğumluyum ilk orta lise öğrenimimi İzmir’de yaptım Atatürk Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. Ege Üniversitesi’nden formasyon aldıktan sonra İngilizce öğretmenliği yaparken, farklı insanlar farklı kültürler farklı renkler dikkatimi çekti ve 2008 yılında kültür ve turizm Bakanlığından profesyonel Turist Rehberliği kokartımı aldım. Ayrıca Anadolu Üniversitesinden Bizans tarihi sanat tarihi ve kültürel miras alanlarında sertifikalarım var. Antakya'da oturuyorum ve 2008’den beri Anadolunun dört bir yanında rehberlik yapıyorum.

ufukgiris@hotmail.com

Umut AKDAĞ

1976 yılında Manisa’da doğdum ,ilk öğrenimimi İstanbul levent ilkokulu ,orta ve lise eğitimimi Galatasaray Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi iktisat Bölümünde eğitim gördüğüm yıllarda, ülkemize gelen Fransızca konuşan turistlere, profesyonel rehberliğe başladım. 2004 senesinde Rusça öğrenmeye karar verdim ve Minsk Devlet Yabancı Diller Üniversitesi Rusça Hazırlık bölümüne başladım ,bölümü bitirdikten sonra ,Türkiye’ye dönerek Rusça ve Fransızca konuşan turistlere Türkiye’de kokartlı rehberlik hizmeti verdim. 2010 yılından itibaren başta Doğu Avrupa destinasyonları olmak üzere çok sayıda ülke ve bölgede Türkçe,Fransızca ve Rusça konuşan gezginlere global tur liderliği ve rehberlik hizmeti veriyorum. Sizlere bildiklerimi aktarıp ,tur liderliği hizmeti sunmaktan büyük mutluluk duyacağımı belirtirim.

Özcan TOPÇU

''1966 doğumluyum. Fransız Dili ve Edebiyatı ön lisans ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi lisans mezunuyum.Lise yıllarından beri turizmin içinde oldum.1986 yılında ilk fransızca dilinde yurtiçi rehberlik yapmaya başladım. Sonrasında İngilizce ve Portekizce dillerinde de hem yurtiçinde hem de yurdışında rehberlik yaptıktan sonra son 4 yıldır Brezilya'da yaşıyorum. Brezilya'da Güney Amerika profesyonel rehberlik kokartına sahibim. Son yıllarda yoğun olarak Brezilya, Arjantin ve Amerika Birleşik Devletlerinde rehberlik yapmaktayım. Fransızca, İngilizce, Portekizce ve İspanyolca konuşuyorum.''