Turlar Hakkında

Dünyanın Renklerine Yolculuk Seyahatlerini anılarınızın en özel köşesinde yer almaları için hazırlamaktayız...

BİR TUR PROGRAMININ HAZIRLANMASINDAKİ AŞAMALAR:
Bir seyahat projesi üzerinde çalışmaya başlayabilmek için tabi ki gidilecek ülkenin seçimi ilk adım olmalı. Seçeceğimiz ülkenin az gidilen ve turist akınına uğramamış olması öncelikli tercih sebebimiz. Ancak bu bizim için vazgeçilemez bir şart da değil: eğer ülke kültürel açıdan ilginç ama turist işgali altındaysa, seyahatimizi bu kalabalıkların arasından sıyrılarak nasıl keyifli kılacağımızın yöntemlerini araştırmakta eğlenceli olabiliyor.

Bir sonraki aşamada seyahat tarihinin seçimi bu işin önemli bir parçası; seçtiğimiz tarih hem iklim olarak en uygunu olmalı, hem de turist akınlarının dışında kalmalı.

Bu konularda gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, tur programını doğru olarak hazırlayabilmek için, ya kendimiz o destinasyona giderek gezilecek yerlerin ilk keşfini yapıyoruz ya da bu destinasyona yurt dışındaki bürolarımız tarafından belli bir süredir seyahat organize edilmekteyse, o uygulanan program üzerinde çalışıp programlarımızı oluşturuyoruz. Ancak, böyle bir durumda mutlaka ilk seyahate kendimiz de katılarak her şeyin düşündüğümüz gibi geçtiğinden emin oluyoruz.

Yolculuğun içeriğini hazırlarken de, gidilen yöre veya ülkenin turistik değerlerinin yanında kültürel ve folklorik öğeleri de içermesine özen göstermekteyiz. Oluşturduğumuz programlarda, gidilen ülkelerdeki Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan eserleri ve bunların dışında kalan önemli tarihi, mimari ve tabii zenginlikleri keşfedebilmek öncelikli amacımız.

Hedefimiz ne salt bir eğlence turu, nede kuru bir kültür gezisi düzenlemek; bizim seyahat anlayışımız, ülkenin tüm kültürel zenginliklerini keşfederken, unutamayacağınız keyifli hatıralarla da geri dönebilmenizi sağlamak.

En önemlisi de, bütün bunları en doğru program, konfor ve fiyat dengesinde oluşturabilmek.

Bu titiz çalışma sürecinin sonucu olarak "Dünyanın Renklerine Yolculuk" seyahat programlarını, göğsümüzü gererek "Orijinal" olarak adlandırabiliyoruz: hiç bir programımızı başka bir meslektaşımızdan kopyalamıyor ve denemeden sizlere önermiyoruz. Dünyanın Renkleri Seyahat Acentasında tüm programlar Martine Atalay tarafından hazırlanmakta ve Fikret Atalay tarafından fiyatları kontrol edilip size önerilmekte. Bu nedenle de seyahatlerimizde her zaman aynı standartları bulabilmektesiniz.

Bir seyahatin hazırlanışında dikkat ettiğimiz özellikleri ise kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:


SEYAHATİN SÜRESİ:
 1. Gezginlerin zaman ayırabilme sorunlarını da göz önünde bulundurunca, programların dokuz geceyi aşamamak gibi bir tabii sınırlaması oluşuyor ve dolayısıyla bir seyahatte bir veya en fazla iki ülkeden fazlasını gezmeye imkanımız kalmıyor. Fakat bazı seyahatlerde görülecek yerlerin yoğunluğu o kadar fazla ki mecburen bu süre sınırlamasını aşıyoruz. Ancak öncelikli hedefimiz en fazla ülkeyi görmek değil, gittiğimiz ülkeleri derinlemesine tanıyabilmek.


UÇAKLAR:
 1. Gideceğimiz destinasyonlara milli havayolu şirketimizle ve direk uçabilmek hedefimiz. Ancak, bazen uçuş saatleri ve uçuş fiyatları diğişik havayolu şirketlerini tercih etmemize neden olabilmekte. Bu tercihin nedeni gayet belirgin: Ya varış ve dönüş saatlerinin uygunluğu bize gün kazandırıyor ya da seyahat ücretinde çok ciddi bir fark yaratabiliyor. Uçaktan ekonomize ettiğimiz masraf daha iyi bir otelde kalmamıza, daha fazla yer gezmemize veya daha güzel yemekler yememize neden olacaksa, biz tercihimizi diğer havayolu için kullanabiliyoruz. Uçak ücretlerini rahat analiz edebilmeniz ve turu kolayca uçaksız alabilmeniz için, artık turun paket ve uçak fiyatlarını birbirinden ayrı yayınlıyoruz. Bu arada, yayınladığımız uçak fiyatlarının, piyasanın en düşüğü olmasına da özellikle dikkat ediyoruz. Ancak uçak biletlerinizi erkenden almanızda fayda var zira bilet fiyatları, gün ilerledikçe hızla artabilir.


OTELLER:
 1. Tur organizasyonunda otel seçimimizi uygun konfor ve uygun fiyat arayışını ön planda tutarak yapmaktayız. Bir otelin, mümkün olduğunca, şehrin merkezinde veya gezilecek ören yerinin içinde olmasına ve rahat edeceğiniz bir konforu sunmasına özellikle dikkat ediyoruz. Genelde, referans noktası olarak dört yıldızlı bir otelin konforunun yeterli olacağını kabul etmekle birlikte, bazı ülkelerde, seyahatimize özel bir renk katacak, daha üst kategorideki otelleri de kullanmaktan çekinmiyoruz. Fakat, daha çok "Keşif" kategorisindeki turlarda, zaman zaman, gittiğimiz yörenin en iyi otelini kullansak da, bazı konfor eksikliklerini de kabullenmek mecburiyetinde kaldığımızda oluyor. Bir turda böyle bir zorluk söz konusuysa, sizlere mutlaka önceden bilgisini verip, onayınızı almaktayız. Bizim için sürpriz sadece iyi olandır, sizleri kötü sürprizle karşılaştırmak istemeyiz.


YEMEKLER:
 1. Seyahat boyunca sizleri her gün ne yiyeceğiniz veya gününüzü nasıl değerlendireceğiniz derdinden kurtarmak için olabildiğince tüm yemekleri ve gezileri önceden planlayıp programa dahil etmeyi prensip edindik. Menüleri ise genellikle gittiğimiz ülkenin yerel mutfağından oluşturmakla birlikte, damak tadımıza uyumlu yemekler seçmeye gayret ediyoruz. Zaman zaman programa dahil ettiğimiz müzik, folklorik dans ve gösteriler eşliğinde yenen akşam yemekleri hem hoşça vakit geçirmenize hem de ülkenin kültürü hakkında bilgi edinmenize olanak sağlayabiliyor.


GRUP BOYUTU:
 1. Kalabalık bir grupla seyahat etmek yorucu olabildiği gibi seyahat esnasında gereksiz bekleme ve zaman kayıplarına da neden olabileceğinden, özel talepler hariç, gruplarımızı en fazla 26 katılımcıyla sınırlı tuttuk. "Keşif" kategorisinde ise bu sayı 8 ile 20 katılımcı arasında değişmekte. Sadece Ekonomik Fiyat'ı ön plana aldığımız Turlarda, daha uygun fiyatlara ulaşabilmek için bu sınırlamayı 32 kişiye kadar yükseltebiliyoruz.


EKSTRA MASRAF:
 1. Dünyanın Renkleri Seyahatlerinin önemli bir farklılığı da, size tur boyunca hiçbir ekstra masraf getirmeyeceğidir. Hazırladığımız programlardaki tüm turlar ve yemekler ödediğiniz fiyata dahildir. Çok nadir olarak bir yemeği veya herkesin yapmak istemeyeceği bir turu belli bir nedenle (balon turu gibi) programa dahil etmezsek bunu seyahat programınızda nedeniyle birlikte açık olarak belirtiyoruz. Bizimle yolculuğa çıkanlar gizli harcamalarla karşılaşmazlar.


TUR REHBERİ:
 1. Bir seyahatin başarısı büyük ölçüde rehberinden gelir. Bizimle yapacağınız yolculuklarda en müstesna meslektaşlarımızın sizlere rehberlik yapmasına her zaman çok önem veriyoruz. Onların önderliğinde gideceğiniz ülkeleri daha iyi tanıyıp daha çok seveceğinize inanıyoruz.


BAHŞİŞLER:
 1. Yurtdışı turlarda, yerel rehber ve şoförlere verilecek bahşişleri tur ücretine dahil ettik. Bu durum ücrete dahil olanlar bölümünde belirtilmekte. Ancak tur rehberine verilecek bahşiş tamamıyla sizin memnuniyetinizle doğru orantılı olduğu için, seyahat ücretinin dışında bırakılmıştır. Bir gösterge olması açısından, dünyada genel olarak uygulanan miktar, gün ve kişi başına 5 USD dır.


TANIŞMA VE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI:
 1. Her turun başlangıcından önce rehberinizi ve birlikte seyahat edeceğiniz dostlarınızı tanıyacağınız bir toplantı düzenlemeye gayret etmekteyiz. Ancak tüm katılımcıların belirlenen tarihte müsait olmamasından dolayı, bu toplantılar her zaman gerçekleşemiyebilmekte ve bu durumda toplantıda rehberinizin anlatacağı turun özellikleri ve programı hakkında ki önemli detayları sizlere yazılı olarak göndermekteyiz.


SİGORTA:
 1. Bir seyahatte çeşitli beklenmedik sürprizle karşılaşabileceğinizi düşünerek seyahat süresince sağlığınızı ve bagajlarınızı güvence altına alacak bir seyahat sigortasını da tüm dostlarımıza ücretsiz olarak sunmaktayız. Bu sigorta, seyahat acentaları kanununun mecbur kıldığı sınırların ötesinde sağlık ve benzeri nedenlerle turunuzun iptal masraflarını da, belli bir sınıra kadar karşılamaktadır. Sigortalarla ilgili güncel detayları seyahat sözleşmemizde bulabilirsiniz.


“Dünyanın Renkleri” Seyahatlerinin ortak özellikleri:

 1. • Çok özel durumlar haricinde uçak biletlerinizi kendiniz satın alabilir veya millerinizi kullanabilirsiniz.
 2. • Biletlerinizi erken satın alarak seyahatinizi daha ekonomik kılabilirsiniz,
 3. • Programlar, uzun deneyimlerimiz sayesinde, büyük titizlikle ve dengeli hazırlanıyor,
 4. • Bazı kategoriler haricinde tüm yemekler programa dahil oluyor ve bu konuda ekstra masraf ve zaman kaybı olmuyor,
 5. • Tüm turlar dahil oluyor ve hiçbir gizli masraf içermiyor,
 6. • Katılımcı sayıları sınırlı oluyor ve bilgili Tur Liderleri ile adeta münferit seyahat ediyorsunuz,
 7. • “Dünyanın Renkleri” Seyahat programlarında herşey siz gezgin dostlarımızın avantajları düşünülerek hazırlanmakta ve farklı tercihlere göre tematik gruplara bölünmekte ise de bu tematik farklılıklar, seyahatlerin ruhunu değiştirmemekte.
 8. • Tüm seyahatlerin ortak hedefi keyifli ve niteliklerine göre pahalı olmayan, içi dolu programlar sunmak.

Bu tematik farklılıkları aşağıda mümkün olduğunca anlatmaya çalışsakta, unuttuklarımız için lütfen bizi arayın.


"KLASİK" TURLAR:
 1. Senelerdir alışılagelmiş destinasyonlara yaptığımız, programları son derece oturmuş ve belli bir konforda seyahat imkanı sunan kültür turlarını bu logonun altında bulabilirsiniz. Bu turlar için, genellikle ve bulabildiğimiz sürece, şehir merkezlerinde 4 ve 5 yıldızlı oteller tercih etmekteyiz. Özel bir engel (uçak saati vs.. gibi)olmadığı sürece tüm yemekler ve turlarda ödediğiniz ücrete dahil olmakta. Dünyanın Renkleri'ne özel, dolu ve dengeli program içeren ve gizli harcamalar içermeyen bu seyahatlerde hiçbir ekstra ödeme yapmanız gerekmeyecek. Bu seyahatlerin fiyatlarını başka ve daha ucuz seyahatlerle karşılaştırırken lütfen içeriklere çok dikkat edin ki bir yanılma nedeni kalmasın.


"KEŞİF" TURLARI:
 1. "Keşif" logosunu, genellikle dünyanın gidilmesi zor olan bölgelerini keşfetmek için hazırladığımız seyahatleri tanımlamak için kullanmaktayız. Bu seyahatleri, klasik otobüsler yerine minibüs, arazi aracı, tekne ve benzeri araçlarla gezilebilen, bugüne kadar nispeten az sayıda turistin gittiği ve dolayısıyla zaman zaman konaklama imkanlarının limitli olduğu ülkeleri keşfetmek gayesiyle hazırlamaktayız. Her programın "Turun Özellikleri" bölümünde, bu seyahatin kendine has güzellik veya zorluklarını da belirtmekteyiz. Ancak bir seyahatin "Keşif" logolu olması her zaman zor olması anlamına gelmemekte. Tam tersine, çoğu zaman, daha ufak gruplarla yapılan çok keyifli ve kendinizi çok özel hissedeceğiniz seyahatler olabilmekte. Bu nedenle "Turun Özellikleri" bölümündeki notları çok dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.


"GURME" TURLAR:
 1. Gurme seyahatler genelde 3 veya 4 gecelik kısa yolculuklar olup, gidilecek ülkelerin uçuş mesafeleride bir kaç saati aşmamaktadır. Gaye kısa bir tatili veya uzun bir hafta sonunu değerlendirmek. Gurme Seyahatlerin hedefi, gidilen yörelerin tarihi ve kültürel miraslarını tanımanın yanı sıra, ülkenin mutfağını en iyi temsil eden lokantalarda, seçkin mutfak şeflerinin ürünlerini ve bölgenin ünlü şaraplarını tadabilmek. Bu seyahatlerin rehberlik hizmetini, konusunda son derece deneyimli meslektaşlarımız vermekteler. Gurme turlarda yemeklere eşlik eden ve rehberlerimiz tarafından özenle seçilen şarap, su ve kahve ücretlerini seyahat fiyatına dahil etmekdeyiz. Gurme Turların tüm detayları, İstanbul büromuzdan ve bizler tarafından hazırlanmakta olup, bir kaç kez denenmeden sizlere önerilmemektedir. Bu sayede özenli menüler içeren bu turları, çok uygun ücretler karşılığında önerebilmekteyiz. Bazı turların süreleri, yöresel özellikler veya gezilecek yerlerin çokluğundan dolayı 4 geceyi aşabilmekte. Bu durumda, sunulan menülerin zenginliğinden dolayı, sizleri fazla yormamak ve tur fiyatlarını da gereksiz yere arttırmamak için bir kaç yemeği ve bağzı yemeklerdeki içecekleri programdan çıkartıp, bu turları "Klasik Turlar" logosu altında, ancak gezinin "Gurme" özelliğini vurgulayarak yayınlamaktayız.


“MİNİ-GRUP” İLE TURLARI:
 1. Her zaman, büyük gruplarla seyahatin tur ücretlerini ucuzlatmakla birlikte, yolculuğun zaman kullanımı ve seyahat konforunda olumsuzluklar oluşturduğunu savunduk. Zaten, Dünyanın Renkleri konseptinde, en büyük gruplar 24 katılımcıyla sınırlanıyor. “Mini-Grup” ile turlarda bunu 12 katılımcıyla sınırladık ve 4 katılımcıdan itibarende turları gerçekleştireceğiz. Turlarda mutlaka bir Türk tur lideri/rehber bulunacak ve gidilen ülkenin imkanlarına göre, ufak van tipi araçlar veya minibüsler ile seyahat edilecek. Çoğu zaman, şehirleri gezerken bu araçlara da gerek kalmayacak zira seçtiğimiz oteller şehirin gezilecek merkezlerinde olacak. Bu yolculuklarda, akşam yemeklerini turlara dahil ettik ancak bazı programların, bir kaç akşamını şehirde gezme olanakları fazla ise, arzunuza göre dolaşabilmeniz için serbest bıraktık. Zaten gerek öğle yemeklerinde, gerekse serbest akşam yemeklerinde, gruplar çok ufak ve rehberiniz de sizlerle birlikte olacağı için, bir sorun olacağını düşünmüyoruz. “Mini-Grup” ile turların programları gidilen ülkeye göre tematik farklılıklar gösterebilselerde, değişmeyen ana fikir keyifli bir yolculuk ve kültürel keşifler. Bu “Yolculuk Konsepti”ne, yaz aylarında, gemilerin sınırlı yaşam alanlarına muhkum olmadan Ege’nin kültürel zenginliklerini keşfedebileceğiniz ve mavi sularında keyifli bir tatil yapabileceğiniz “Ege Adaları” Turları’nı da dahil ettik. Kendinizi, Adaları çok iyi bilen rehberinizle adeta dostlar arasında bir yolculukta hissedebilirsiniz. Diğerlerinden tek farkı, bu programlarda öğle yemeklerininde dahil olması. Yepyeni bir “Yolculuk Tarzı” ve niteliklerine göre pahalı olmayan çok farklı gezi imkanları...


“EKONOMİK AVRUPA” TURLARI:
 1. Senelerdir gerçekleştirdiğimiz “Ekonomik Avrupa” Turlarını, bundan böyle, daha çeşitli program gerçekleştirebilmek için “Polo Travel” bünyesine taşıdık. Gayemiz sizlere daha ekonomik, fakat içleri dolu ve dengeli seyahat programları sunabilmek. Bu seyahatlerin daha ekonomik olma nedenleri: otellerinin daha ekonomik olması, öğle yemeklerinin dahil olmaması ve katılımcı sayılarının daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Seyahatleri hazırlarken şunlara dikkat ediyoruz:

  • Otelleri seçerken, uygun konfor, en iyi konum ve uygun fiyat denklemine dikkat ediyoruz. Bu seçimden sonra otellerin yıldız çokluğunu pek önemsemiyoruz: sonuçta bizim için temiz bir oda ve iyi konum önemli. Otelimiz gezilecek yerlerin yakınındaysa, daha uzaklardaki uygun fiyatlı ve bol yıldızlı otelleri tercih etmiyoruz.
  • Özel durumlar hariç tüm seyahatlerimizde akşam yemeklerini ücrete dahil ediyoruz. Ancak öğle yemeklerini dahil etmek yerine serbest bırakmayı, bir kaç nedenden dolayı tercih ettik: Az yemek yiyenler az ücret ödüyorlar; Farklı mutfakları sevenler için bir imkan oluşuyor; Çok gezmeyi sevenler için, her gün, merkezi yerlerde verdiğimiz 1/1,5 saat yemek molası bir gezme zamanına dönüşüyor.
  • Tüm gezileri ve giriş ücretlerini programa dahil ettiğimiz için, tur boyunca, öğle yemekleri hariç hiç bir extra ücret ödemiyorsunuz. Tur lideriniz, gidilen şehirlerdeki bir akşam etkinliğini, ilave bir ücretle önerebilir. Bunun nedeni sizlere, seyahat boyunca bir veya en fazla iki akşam eğlence imkanı sunmak. Ancak, akşam yemekleri zaten öngörüldüğü ve otelde şehrin içinde olduğu için katılmak istemeyenler zamanlarını istedikleri gibi değerlendirebilirler. Yani, hiç bir zorunluluk yok. Çok nadir olarak, katılınması fiziki zorlama gerektiren bir aktiviteyi (balon turu gibi) ödenen ücretin dışında bırakabiliriz. Ama bu, programda açık olarak yazılmış oluyor.
  • Bu seyahatlerin bir çoğunu birbirine bağlayarak seyahatinizi uzatabilirsiniz.

  Bu özel noktaların haricinde, geri kalanların bir “Klasik Dünyanın Renkleri Turu” ndan farkı olmuyor.


“BAŞTAN BAŞA ANADOLU” TURLARI:
 1. Çok uzun senelerden beri, Dünyanın her bir köşesinden ülkemize gelen binlerce turiste, Anadolu’nun kültürel miraslarını tanıttık ve sevdirdik. Bu bilgi ve becerimizi sizlere de sunmanın, yapmış olduğumuz çalışmaların vaz geçilmez bir parçası olduğunu düşünerek, ülkemizi birlikte ve tüm derinliğiyle keşfedeceğimiz kısa seyahatler düzenlemeye karar verdik. Bu konuda da alışılagelmişin dışında program ve içerikler oluşturup, yurdumuzun az tanıdığımız bölgelerini ve yöresel lezzetlerini, kısa hafta sonu tatillerinden istifade ederek birlikte keşfedeceğimiz yolculuklar düzenledik. Bu seyahatlerin gün sayısı ve seyahat süresi kısıtlı olduğu için, ilk gün, mümkün olabildiğince erken yola çıkıp, son gün de geç dönebilmekteyiz. Kısa zamanda çok yer tanımanın maalesef başka bir çaresi yok. Ama yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz zengin menüler oluşturduğumuz ve keyifli anlar yaşayacağınız bu kısa turlarda görecekleriniz bu yorgunluğa değecektir.


“TREN & OTOBÜS” TURLARI:
 1. Uzak mesafeleri içermeyen kısa süreli seyahatlerde, yerine göre uçak zaman kaybı bile olabiliyor. Üstelikte, bu aralar uçağa binmek istemeyebilirsiniz. Bu nedenle İstanbul’dan gerek otobüs, gerekse hızlı trenle çıkarak, ülkemizin gizli kültürel zenginliklerini keşfedebileceğiniz kültürel gezi programları üzerinde çalıştık. Bu programların “Baştan Başa Anadolu” Turlarından tek farkı uçak kullanımı ve bazen de süreleri olabiliyor. Tur otobüslerinde, Sosyal Mesafeyi koruyabilmek için, bir kişiye 2 koltuk öngördük. Zaten turların en fazla katılımcı sayısı da 18 kişi ile sınırlı. “Dünyanın Renkleri” nden, her zamanki gibi öncü bir “Yolculuk Konsepti” daha.