Nepal & Bhutan

KLASİK TURLAR  Tur Kapalıdır.
22 Eylül 2020 - 30 Eylül 2020
8 Gece / 9 Gün + 14 Yemek + Uçuşlar + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : İstanbul Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Gaziantep, İzmir,
Gezilecek Yerler : Katmandu - Katmandu Vadisi - Bhaktapur - Patan - Boudhanath - Pashupatinath - Swayambhunath - Nagarkot - Paro - Tiger's Nest - Thimphu - Thimphu Tshechu Festivali - Punakha...
Tur Tarihi : 22 Eylül 2020 Salı
Kalan Yer : Dolu
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
3485 $ (26344TL)
Tek Kişi Farkı :
365 $ (2759TL)
Himalayaların kalbine gideceğiniz bu seyahatte, Hinduizm ve Budizmin buluştuğu, Nepal'in ateşli ve kaotik başkenti Katmandu'dan başlayarak Buthan'a kadar uzanan bir yolculuk yapacaksınız. "Bulutların içindeki krallık" olarak adlandırılan Bhutan, Himalayaların gölgesinde kurulmuş, dört bir yanı efsanelerle kaplı küçük bir Budist ülke. Mutlu insanlar ülkesi Bhutan'da her yıl düzenlenen Thimphu Tshechu Festivali'nde, insan yaşamı ile Budizm'in nasıl içiçe geçtiğini gözlemlemeniz mümkün. Bu olağandışı seyahatte, Bhutan'ın gelenekleri ve harika doğasını keşfettikten sonra Katmandu'ya dönerek, Budistler için önemli bir hac alanı olan Katmandu Vadisi'ni ve en geniş Himalaya manzaralarından birine sahip Nagarkot'u gezerek yolculuğumuzu tamamlayacağız. Göz kamaştırıcı karlı tepeleriyle Himalayalar da unutulmaz bir keşif sizleri bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Yılda bir kez düzenlenen ve Bhutan'ın en önemli dini kutlaması olan Thimphu Tshechu Festivali'ni izleme;
 • Seyahat programında bulunan Katmandu Vadisi Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta;
 • 1250-2335 metre arasında gerçekleşecek olan seyahat belli noktalarında 3000 metre civarındaki yüksekliklere çıkmakta. Yüksek rakımla ilgili sağlık sorunu olan kişiler için bu seyahat zorlayıcı olabilir.
 • Bhutan'da, yer yer dar yollara rağmen konforlu bir otobüs ile fazla yorulmadan, nefes kesici manzaraları seyrederek yolculuk.
 • Konaklamalar için Katmandu'da 5 yıldızlı, Bhutan'da ise 4 yıldızlı oteller öngördük. Ama bu yıldızların ülkelerin normlarına göre verildiğini unutmamak lazım.
 • Tüm yemek ve gezilerin dahil olduğu bu seyahatte hiçbir ekstra harcama gerekmemekte.

22 Eylül 2020 Salı İstanbul - Katmandu (Nepal)

Türk Hava Yolları ile saat 20:20'de Katmandu'ya hareket.

23 Eylül 2020 Çarşamba Katmandu

Saat 06:10'da Büyük Himalaya dağ silsilesinin hemen güney eteklerinde kurulu olan Nepal Krallığı'nın 1400 metre yükseklikteki başkenti Katmandu'ya varış. Karşılamadan sonra, şehrin kuzeybatısında bulunan, Nepal'deki en kutsal Budist stupalarından biri olan, Katmandu'yu en güzel karakterize eden ve içinde maymunların dolaştığı meşhur Swayambhunath Tapınağı gezisi. V. yüzyılda şehre hakim bir tepede inşa edilen tapınağın altın Stupası'nın dört tarafına Buda'nın herşeyi gören gözleri resmedilmiş. Gezinin ardından, şehir merkezindeki meşhur Thamel semtinde bulunan otelimize transfer ve yerleşme. Otelde öğle yemeğinin ardından, 1350 metre yükseklikteki şehir turu için hareket. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Durbar Square ve maymun tanrı Hanuman'ın heykellerinin bulunduğu Hanuman Dhoka Sarayı kompleksi; Mahadev ve Parvati Tapınakları; ziyaretçi akınına uğrayan belki de Nepal'in en ilginç noktası ''Yaşayan Tanrıça-Kumari Chowk'' binası (burada Hindu ana tanrıçası Durga'nın yaşayan enkarnasyonu olduğuna inanılan Raj Kumari adlı bir genç kız altın kafes ardında yaşamaktadır) ve çarşı gezileri. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

24 Eylül 2020 Perşembe Katmandu - Paro (Bhutan)

Sabah, Hinduların diğer bir kutsal yeri olan Katmandu'nun kuzeydoğusundaki Budhanilkantha gezisi. Burada, Hindu yaratılış efsanesine göre kozmik süt okyanusunu simgeleyen bir havuzun ortasında, doğanın, dünyanın ve kozmik suların, sonsuzluğun ve doğurganlığın sembolü olan, koruma görevini üstlenen, yılanların kralı ve atası kutsal Naga Sesha-Ananta'nın üzerinde Uyuyan Vişnu Heykel'i bulunmakta. Bu sıradışı bazalt heykel 5 metre uzunluğu ile Nepal'ın en büyük ve en güzel yontusudur. Gezi ve erken öğle yemeğinin ardından, havaalanına transfer ve Druk Air Hava Yolları ile Bhutan Krallığı'na hareket. Batısında ve güneyinde Hindistan'ın, kuzeyinde Çin'in yer aldığı Bhutan'a uçuş esnasında, havanın bulutsuz olduğu günlerde Everest, Kanchenjunga, Makalu Chomolhari, Jichu Drake ve Tsering Ghang dağlarının eşsiz Himalaya manzaralarını izlemek mümkün. Ülkenin yerel adı "Druk Yul" yani Barışçıl Ejderha'nın Ülkesi" dir. XVII. yüzyılda Tibetli gruplar tarafından işgal edilen Bhutan, 1865'te İngilizlerin egemenliği altına girer. Bhutan uzun süre biri ruhani diğeri dünyevi iki lider tarafından idare edilmiş. XIX. Yüzyılın sonunda dünyevi güç Wangchuk ailesine mensup olan Tongsa valisine geçer. O da 1907 yılında kalıtsal kral olur. 1910'da yapılan antlaşmayla Bhutan iç işlerinde serbest kalıp, dış işlerinde İngiltere'ye bağlanır. 1949'da ise, ülkenin dış işleri Hindistan'a emanet edilir. Jigme Khesar Namgyal Wangchuck Bhutan'ın şu anki 5. Kralıdır. 50 dakika süren bir uçuşun ardından, derin Paro Vadisi'nde 2.250 metre yükseklikte bulunan ve Bhutan'daki tek uluslararası havaalanı olan Paro havaalanına varış. karşılamanın ardından, Paro'daki otele transfer ve yerleşme. Daha sonra, son derecede süslü evlerin ve dükkanların bulunduğu geleneksel mimariyi göreceğiniz Paro merkezinin sokaklarında ve pazar yerinde gezinti. Gezinin ardından, otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Eylül 2020 Cuma Paro - Tiger's Nest - Thimphu

Sabah, Bhutan'ın simgesi Takshang Manastırı'na gidiş ve manastır gezisi: bu manastırı gezebilmek için gidişte üç, dönüşte ise iki saat patika yollarda yürüyüş gerekmekte. Dileyen gezginler parkurun bir kısmında çıkışı kolaylaştırmak için küçük at kiralayabilir. Budizm'in en kutsal mekanlarından biri olan Takshang Manastırı, Paro Vadisi'nin 900 metre yukarısında bir uçurumun kenarında bulunan kaya çıkıntısı üzerine 1692 yılında inşa edilmiş. Budizm öğretilerini Bhutan'a taşıdığına inanılan bilge Padmasambhava (Guru Rinpoche) aynı inanca göre dişi bir kaplan sırtında bu tepeye gelerek oradaki bir mağarada meditasyona başlamış. Bu sebeple manastıra "Tiger's Nest" yani Kaplan Yuvası da denilmekte. 1998 yılında çıkan bir yangınla ana yapı hasara uğramış, ancak tekrar orjinaline bağlı olarak restore edilmiş. Öğle yemeğinden sonra, Paro Vadisi'nden geçerek ismini nehirden alan Bhutan'ın modern başkenti Thimphu'ya hareket. İki saatlik bir yolculuğun ardından Thimphu'ya varış ve şehrin keşfi. XII. yüzyılda Lama Phajo Drukgom Zhigpo tarafından inşa edilen ve Thimphu'nun en eski müstahkem manastırı olan Changangkha Lhakhang gezisi. Buradan muhteşem bir Thimphu manzarası seyredebilirsiniz. Akabinde, dünya barış ve refahına adanmış, Budist felsefesini sembolize eden çok sayıda resim ve heykeli barındıran Chorten ulusal anıtı ziyareti. Son olarak, ülkenin en büyük Buda heykelinin bulunduğu, Thimphu Vadisi'ne hakim "Buddha Point" olarakta bilinen Kuensel Phodrang gezisi. Ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Eylül 2020 Cumartesi Thimphu -Tshechu Festivali - Punakha

Sabah erken, festivalin yer aldığı, "Şanlı İnancın Kalesi" anlamına gelen Trashichhodzong'a transfer. Hükümet merkezinin yer aldığı etkileyici bir kale-manastır olan Trashichhodzong'u ziyaret. Buradada çeşitli devlet dairelerinin yanı sıra kralın taht ve çalışma odaları bulunmakta. Trashichhodzong aynı zamanda başkeşişlerin yazlığı olup, keşişlerin idare merkezini de barındırmakta. Daha sonra, yılda bir kez düzenlenen Thimphu'nun dini festivali Tshechu etkinliklerini izleme. Bhutan'ın farklı bölgelerinde, ay takviminin her 10. günü, VIII. yüzyılda Tibet, Nepal ve Bhutan'da Budizm Nyigma okullarını kuran Guru Rinpoche'nin anısına, Tshechu festivalleri düzenlenmekte. Thimphu'daki Tshechu festivali, bir Lotus çiçeğinden doğduğuna inanılan Guru Rinpoche'nin doğum günü anısına kutlanır. Festival boyunca rengarenk kıyafetler ve maskeler ile dans eden keşişleri görebilirsiniz. Davul ve ziller eşliğinde yapılan bu danslarda her figürünün sembolik bir anlamı vardır. Genel inanışa göre, bu festivallere katılanlar bir erdem kazanmaktalar. Bazı katılımcılar dini maskeler ile dans etmeseler bile, ruhlarının arındırdığına ve kötü ruhlardan uzaklaştıklarına inanırlar. Öğle yemeğinden sonra, Punakha'ya doğru yola çıkış. iki saatlik bir yolculuktan sonra ve 3.080 metre yüksekliteki dua bayrakları ile ülkenin en güzel manzaralarından birine hakim, Dochu La Geçidi'nden geçerek bir tepecikte yer alan, bereket ve doğurganlık tapınağı olarakta bilinen Chimi Lhakhang'a varış. Çeltikler arasında hoş bir yürüyüş yaparak ulaşacağınız tapınağa çıkarken Pana köyü'nü gezerek halkının yaşamı hakkında fikir sahibi olabililirsiniz. Tapınak, 1455-1529 yılları arasında yaşamış Tibet'in en önde gelen azizlerden biri olan Lama Drukpa Kunley'e andanmış. "İlahi Çılgın" olarak nitelendirilen din adamı, kötü iblisleri dize getirmek ve şok edici yöntemler kullanarak insanları aydınlatmakla ilgili hikayeleriyle ünlüdür. Çocuğu olmayan çiftler, bu tapınakta dua ederek çocuk sahibi olacaklarına inanırler. Gezinin ardından, Punakha'ya doğru yola devam. Varışta, otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Eylül 2020 Pazar Punakha - Paro

1.310 metre yükseklikte konumlanan Punakha ılıman kış iklimi sayesinde, 1955 yılında unvanını devretmesine dek, 350 seneden fazla Bhutan'ın başkenti oldu. Kahvaltının ardından, Mo Chhu (dişi) ve Pho Chhu (erkek) nehirleri arasında harika bir konumda yer alan Bhutan'a özgü kale-manastır Punakha Dzong'u ziyaret. Bir zamanlar "büyük mutluluk sarayı" olarak adlandırılan ve eski hükümet merkezi olan Punakha Dzong, günümüzde keşişlerin kışlık idari merkezi olarak kullanılmakta. Gezinin ardından, Paro'ya doğru yola çıkış. Yol üzerinde krallığın en eski kalesi ve günümüzde Dzongkha dili öğreniminin ve diğer Budizim çalışmalarının sürdürüldüğü Simtokha Dzong'un gezilmesi. Paro'ya dönerken Tibet kralı Songtsen Gampo'nun VII. yüzyılda Hymalaya'larda inşa ettiği 108 tapınaklardan biri olan Kyichu Lhakhang'ı ziyaret. Bu yapı Budizmin Bhutan'a girişi temsil etmekte. Paro'da öğle yemeğinden sonra, Paro'nun keşfi için hareket. Gezi sırasında, XVII. yüzyılda Paro Vadisi'ne hakim bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen ve 1968'de ulusal müzeye dönüştürülen Ta Dzong ziyareti. Yedi katlı bu binanın her katında Bhutanlıların yaşamını yansıtan kutsal thangkalar (Buda'nın yaşamının tasvirleri), heykeller, kraliyet ailesi fotoğrafları, silahlar ve değerli mühürlerin yanısıra kutsal hazineler sergilenmekte. Son olarak, Ta Dzong'un bulunduğu yamacın aşağısına kurulmuş olan ve ahşap oymaları ile zengin bir dekorasyona sahip ''Hazineler Kalesi'' Rinpung Dzong (1646) Manastırı'nı ziyaret. Manastıra ulaşmak için geçilen, Nemi (Nyamai) Zam adlı köprünün üzerinden çevredeki muhteşem mimariyi ve manzaraları seyredebilirsiniz. Zengin bir resim koleksiyonu içeren manastırda bölge yönetim merkezi yer aldığı gibi, Lamalar ile genç rahiplerin eğitildiği tapınak ve dua odalarıda bulunmakta. Bernardo Bertolucci'nin Little Buddha filminin bir çok sahnesi Rinpung Dzong'da çekilmiş. Gezinin ardından, otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

28 Eylül 2020 Pazartesi Paro - Katmandu - Nagarkot (Nepal)

Sabah erken, havaalanına transfer ve Bhutan Hava Yolları ile Katmandu'ya hareket. Katmandu vadisinin tarihi Milattan önceki VII.yüzyıla uzanmakta. XV. yüzyılda Katmandu Vadisi, Katmandu, Bhaktapur ve Patan olarak bilinen üç bağımsız Newar krallığana ev sahipliği yapıyordu. Bu üç krallık sürekli birbiri ile yarış halindeydi, özellikle ahşap oymacılığı ve mimaride en görkemli ve estetik yapıları inşa ederek en güzel şehri yaratmaya çalışıyorlardı. Her bir şehrin göbeğinde bulunan Durbar meydanlarında bu yapıları görmek mümkün. XVIII. yüzyılın ortalarında, Prithivi Narayan Şah ülkeyi birleştirmiş ve Katmandu'yu başkent yapmış.
Varışı takiben, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Katmandu Vadisi'ndeki Bhadgaon ya da diğer adıyla Bhaktapur'u keşfetmek üzere hareket. Tahta oyma işçiliğinin bir şaheseri olan 55 pencereli saray ve etrafındaki Altın Kapı ile Nyatapola pagodası, Shikhara stilindeki tapınakları ve vadinin en harika mimari örneklerine sahip Durbar Square meydanı gezileri. Öğle yemeği Bahktapur'da yerel bir lokantada. Bhaktapur'da serbest zamanın ardından, Katmandu'nun 32 kilometre doğusunda yer alan manzaralı dağ köyü Nagarkot'a hareket. Nagarkot, Katmandu Vadisi'ndeki en geniş Himalaya manzaralarından birine sahip. Büyük Himalaya Dağları, Nepal'in kuzey sınırı boyunca, 7600 metrenin üstünde yüksekliğe sahip, 23 zirve ile ülkeyi kuzeye karşı korur. Bu zirvelerin içinde en önemlisi 8.848 metre ile dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı'dır. Ayrıca Lhotse, Makdu, Cho Oyu, Manasulu, Annapurna ve Dhaulagiri diğer önemli zirveleridir. Sanskritçe Hima (kar) ve Laya (mesken) iki kelimenin birleşmesinden doğan "Himalaya" kelimesi, karın asla terketmediği topraklar anlamına gelmekte. Hava şartları müsait olursa, seyir tepesinden eşsiz manzaraları ve zirveler üzerinde gün batımını seyretme. Akşam yemeği ve geceleme Nagarkot'ta otelde.

29 Eylül 2020 Salı Nagarkot - Patan - Boudhanath - Pashupatinath - Katmandu

Güne, 1950 metrede bulunan Nagarkot'ta güneşin doğuşunun izlemeyle başlama. Kahvaltıdan sonra, Bagmati Nehri'nin güney kıyısında bulunan ve "Güzellikler Şehri" olarak da tanınan, Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Patan'a hareket. Eşsiz bir mimari sergileyen kraliyet sarayı ve Vishnu'nun bir enkarnasyonuna ithaf edilen Krishna Mandir tapınağı gibi diğer yapılara da ev sahipliği yapan Durbar Square meydanı gezileri. Patan aynı zamanda sokaklarındaki el sanatları atölyeleri ve dükkanları ile de meşhurdur. Çok sayıda Hindu ve Budist tapınağının yer aldığı Katmandu, Tanrılar'ın Vadisi olarak tanınmakta. Patan'da öğle yemeğinden sonra, Katmandu Vadisi'ndeki Dünya Mirası Listesi'nde bulunan iki önemli yerin keşfi. İlk olarak Bouddhanath gezisi. Muazzam cüssesiyle Nepal'ın en büyük stupası ve Güney Asya'nın en büyük stupalarından biri olan ve ülkedeki Tibet Budhizm'in merkezi olan Bouddhanath Tapınağı ziyareti. Bouddhanath'ta serbest zamanın ardından, Hindistan'ın Ganj Nehri gibi kutsal olduğuna inanılan Bagmati Nehri'nin kıyısında, Ganj kadar kutsal bir mahal olan ve ölü yakma törenlerinin yapıldığı, Nepal'de Shiva'ya adanmış en önemli Hindu tapınağı olan Pashupatinath gezisi. Pashupati, Shiiva'nın diğer ismi olup tanrıların Tanrısı anlamına gelmekte. Deopatan'dan ayrılarak Katmandu'ya dönüş ve akşamüstü Katmandu'ya dönüş ve Thamel'deki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

30 Eylül 2020 Çarşamba Katmandu - İstanbul

Havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 07:40'da hareketle saat 12:55'te İstanbul'a varış.
Katmandu:Hotel Aloft Thamel by Marriott 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Paro:Tashi Namgay Resort 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Thimphu:Hotel Druk 4 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Punakha:Green Resort 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Nagarkot:Hotel Mystic Mountain 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Tura Özel Rezervasyon Şartları :
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden 1000$ ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, seyahatin başlamasından 60 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Tura Özel İptal Şartları :
20 Temmuz’dan sonra yapılacak iptallerde 1000 USD ön ödeme iade edilemez. Tur hareket tarihinden 60 gün öncesi ise tur bedelinin tamamı ödenmiş olmalıdır. Bu tarihten sonra seyahatin iptali durumunda, maalesef iade yapılamaz ve seyahat sigorta paketi devreye girer.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/ Katmandu/ Paro/ Katmandu/ İstanbul ekonomik sınıf uçak biletleri ve havaalanı vergileri;
 • Belirtilen veya benzeri otellerde oda+kahvaltı konaklama;
 • 2. günden 8. güne kadar 7 akşam yemeği;
 • 2. günden 8. güne kadar 7 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi**
 • Bhutan vizesi;
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi*;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Nepal vize ücreti (40$);

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, kişi başına 45 $ düşünmek gerekir.

Vize

Nepal vizesi ülkeye girişte alınmaktadır.
Buthan vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir.
Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların pasaport fotokopilerini en geç 22 Temmuz 2020 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir.
Pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.
Vizeler için 4 adet vesikalık fotoğrafı, seyahate çıkarken yanınızda bulundurmanız gerekmekte.
ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.