Borneo'nun Gizli Cennetleri

KLASİK TURLAR  12 GECE
28 Ağustos 2021 - 09 Eylül 2021
12 Gece / 13 Gün - 21 Yemek Uçuşlar + Tüm Turlar dahil
THY & Royal Brunei ile
Katılımcı Sayısı 16 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : Adana,Ankara,Antalya,Bodrum,Gaziantep,İstanbul,İzmir
Gezilecek Yerler : Kuala Lumpur - Melaka - Brunei Sultanlığı - Kuching - Batang Ai Nehri - Dayak Bölgesi - Iban etnik köyleri - Kota Kinabalu Ulusal Parkı - Sandakan - Kinabatangan Nehri - Yağmur ormanları - Yaban hayatı : Borneo'ya özgü orangutanlar, uzun burunlu Proboscis maymunları, boynuz gagalı Hornbill kuşları...
Tur Tarihi : 28 Ağustos 2021 Cumartesi
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
4375 $ (38033TL)
Tek Kişi Farkı :
745 $ (6477TL)
Sizleri, dünyanın üçüncü büyük adası Borneo üzerinde Malezya'ya ait Sarawak ve Sabah eyaletlerinin kıyılarından yağmur ormanlarının derinliklerine doğru yapacağımız sıra dışı bir seyahat beklemekte: tapınakları, camileri ve sömürge mimarisi ile "kedi" anlamına gelen Sarawak'ın çekici başkenti Kuching; sayısız akarsuları ile saklı kalmış bölge Batang Ai; geçmişte kafatası avcılığı yapan Dayak etnik topluluğunun efsanevi halkı Ibanlar ve yaşadıkları uzun evler; dünyada türleri en fazla tehlike altında olan orangutanlar; Sabah'ın başkenti Kota Kinabalu ve büyüleyici manzaraları ile Kinabalu Milli Parkı; zengin ekosistemi ile Borneo'nun ikinci uzun nehri Kinabatangan; petrolün yoğun bir şekilde fışkırdığı, dünyanın en zengin sultanın yaşadığı en küçük ülkelerinden biri olan Brunei Sultanlığı... Ve bu birbirinden güzel ve ilgiç yerlerin yanı sıra Borneo'ya geçiş noktası, kolonyal geçmişi ve geleceğe dönük mimarisiyle Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur ve, geçmişte bir ticaret imparatorluğu olan tarihi şehir Melaka'nın seyahate katacağı ilave bir renk... Kısacası kültür mozaiği, destanları, doğal yaşamı, eşsiz flora ve faunası ile çok kapsamlı, etkileyici bir seyahat ...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Borneo'ya seyahat için en uygun dönem, en kuru mevsim olan Mart-Ekim ayları arasıdır. Ancak yüksek nem oranı ve yağmur ormanlarında yağış olasılığını unutmamak gerekir.
 • Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kota Kinabalu Milli Parkı ve Melaka tur programımızın içinde yer almakta.
 • Brunei Sultanlığı'nı boydan boya geçerek başkent Bandar Seri Begawan'da geceleme.
 • Yolculuk esnasında yapılacak yürüyüşlerin önemli bir zorluk derecesi yok.
 • Iban köylerinin ve "Long house" larının keşfi.
 • Sarawak ve Sabah Doğa Rezervleri'nde Orangutanlarla tanışma.
 • Konaklamalar Kuala Lumpur, Kuching ve Kota Kinabalu'da 5 yıldızlı otellerde.
 • Batang Ai, Sandankan ve Kinabatangan bölgelerindeki çevreye uygun, güzel konumlu ve gerekli konfora haiz lodge'larda tam 6 gece kalarak unutulmaz bir yağmur ormanı deneyimi yaşayabilme imkanı.
 • Ulaşım otobüs ve yağmur ormanlarının derinlerine ise tekne ile.
 • Uzak mesafeleri hava yoluyla geçerek (3 iç hat) yorulmadan ve zaman kaybetmeden herkesin rahatlıkla katılabileceği bir seyahat programı.

Başlangıç Günü

27 Ağustos Cuma günü saat 22:30'da İstanbul Havalimanı'nda buluşma.

28 Ağustos 2021 Cumartesi İstanbul - Kuala Lumpur - Brunei / Bandar Seri Begawan

Türk Hava Yolları ile saat 01:55'te hareketle 17:15'te Kuala Lumpur'a varış ve oradan Royal Brunei Hava Yolları ile saat 21:10'da hareketle 23:30'da Borneo Adası'nda yer alan Petrol zengini Brunei Sultanlığı'na varış. Karşılamadan sonra, başkentin merkezindeki otelimize yerleşme. Geceleme otelde.

29 Ağustos 2021 Pazar Brunei / Bandar Seri Begawan

XVII. yüzyılda, Hollandalılardan sonra bölgedeki İngilizlerin hâkimiyeti Doğu Hindistan Şirketi ile başladı ve 1888'de Brunei tamamen İngiliz himayesine girdi. İngiliz himayesinin kalkması için anlaşma yapıldıktan sonra Brunei, 1 Ocak 1984'te bağımsızlığını ilan etti. Resmi adı olan Brunei Darüsselam, bağımsızlığından bu yana Sultan Hasan Al Bolkiah tarafından yönetilmekte. "Altın Sultan" olarak tanınan Brunei Sultanı dünyanın en zengin insanlarından biridir. Büyük kısmı ormanlarla kaplı 5.770 kilometrekarelik küçücük ülke dünyanın en yeşil coğrafyalarından birine sahip. Petrol, tabii gaz gibi yeraltı madenleri bakımından da çok zengin. Ayrıca, ormanlardan elde edilen kauçuk gibi pekçok ürün Brunei'nin tabii zenginliklerini oluşturmakta. Kahvaltıdan sonra, kısaca BSB olarak adlandırılan başkentin keşfi. Bandar Seri Begawan, en çok güzel altın kubbeli camileri ve sarayları ile dikkat çekmekte. Yerel pazarı gezdikten sonra, Royal Regalia Müzesini ziyaret. 1992'deki sultanın gümüş jübilesi için açılan müzede 600 senedir nesilden nesile aktarılan kraliyet mirası ve sultanların taç giyme töreni için kullanılan Bandar Seri Begawan sokaklarında çekilen büyük yaldızlı kraliyet arabası, bol mücevher ve diğer ülke liderlerinin verdiği hediyeler gibi eşyalar sergilenmekte. Bandar Seri Begawan gezisine ünlü camileriyle ile devam. Şehrin odak noktası olan ülkenin en büyük camii Jame Asr Hassanil Bolkiah ve Brunei Nehri'ne yakın suni bir gölette inşa edilen Omar Ali Saifuddin camileri gezisi. Daha sonra, XVI. yüzyıldan beri bir yerleşim yeri olan dünyanın en büyük su köyü Kampung Ayer'e tekne ile hareket. Kazıklar üstüne inşa edilmiş evlerde yaşayan bölge halkının ilginç geleneksel hayatına tanık olacağız. Son olarak "İnanç Işığının Sarayı" anlamına gelen Istana Nurul Iman Sarayı'nı dıştan görme. Brunei Sultanı'nın yaşadığı 200.000 metrekarelik bir alanda kurulmuş sarayın içerisinde 1788 oda, 257 banyo, 5000 kişilik bir ziyafet salonu, 1500 kişiyi alabilen bir cami, 5 yüzme havuzu ve 110 arabalık bir garaj bulunmakta. Gezinin sonunda otele dönüş. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde

30 Ağustos 2021 Pazartesi Brunei / Bandar Seri Begawan - Sarawak / Miri - Kuching

Kahvaltının ardından, Sarawak sınırına doğru otobüsle hareket. Gür ormanlar arasından geçerek, iki saatlik bir yolculuğun ardından Sarawak ile Brunei'yi bağlayan Batang Baram köprüsünü geçerek sınırı geçiş. 2003 senesinde köprü açılana kadar, Brunei-Sarawak arasında ulaşım feribot ile gerçekleşmekte idi. Brunei'nin batı giriş kapısı olan ve Çin Denizi'nin kenarına kurulmuş Sarawak'ın en büyük ikinci şehri Miri'ye varış. 62 yıl boyunca hizmette kalan ve "Grand Old Lady" olarak nitelendirilen ülkedeki ilk petrol kuyusunun görülmesi. Canada tepesi, Aralık 1910'da, Miri 1 kuyusunun açılmasıyla Sarawak'ta petrol endüstrisinin başlamış olduğu yerdir. Petrol endüstrisinin büyümesiyle, XX.. yüzyılın sonunda küçük bir balıkçı köyü olan Miri'yi modern ve müreffeh bir şehir haline getirmiş. Ardından, Güneydoğu Asya'daki en büyük Taoizm mabedi olan San Ching Tian tapınağını ziyaret. Öğle yemeğinin ardından, Miri havalimanına transfer ve Malaysia Hava Yolları ile saat 16:40'da hareketle saat 17:40'da Malezya'nın en büyük eyaleti Sarawak bölgesinin başkenti ve Güneydoğu Asya'nın en hoş şehirlerinden biri olan Kuching'e varış. Denizden 30 kilometre uzak, Sungai Sarawak Nehri'nin kıyısında yer alan Kuching'e varışı takiben karşılama ve şehir merkezine transfer. Muhteşem gün batımını seyrinden sonra otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

31 Ağustos 2021 Salı Kuching - Semenggoh Doğa Rezervi - Batang Ai

Sabah, Kuching'in güneyinde yer alan Semenggoh Sarawak Doğa Rezervi'ne hareket. Dünya Yaban Hayatını Koruma Vakfı (WWF)'na göre Borneo'da her yıl 1.3 milyon hektar orman yok oluyor. Palmiye ağacı yetiştiriciliği yüzünden, kaçak ağaç kesimi ve yangınlar sonucunda adanın doğal hazinesi ve ekosistem dengesi tehlike altında kalmakta. Bu nedenle ağaçlarda yaşayan orangutan nüfusunun doğal yaşam ortamları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tutsak ve annesiz kalan bebek Orangutanları, hayatta kalabilmeleri için adanın ender sayıdaki rehabilitasyon merkezlerinde koruma altına alıp sonra tekrar doğaya salıveriyorlar. Yağmur ormanında bir yürüyüş yaptıktan sonra, Semenggoh Sarawak Doğa Rezervi'nde rehabilitasyon amacıyla koruma altına alınmış Orangutan'lar ile tanışma. Yerel dilde "orman adamı" anlamına gelen ve "Borneo'nun yaban adamı" olarak nitelendirilen Orangutan'ları en güzel zamanı olan sabah beslenirken doğal ortamda gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra, dört buçuk saatlik mesafede bulunan Batang Ai'ya doğru yola devam. Yol üzerinde bulunan Serian'da balıkların yanı sıra renkli yağmur ormanları ürünlerinin satıldığı pazarda mola. Lachau'da yerel bir çin lokantasında öğle yemeği. Burada, ertesi gün ziyaret edilecek İban aileleri için ufak hediyeler satın alabilme imkanı. Dayak bölgesinin içlerine doğru iki saatlik bir yolculuktan sonra Batang Ai Gölü'ne varış. 30 dakikalık bir tekne yolculuğun ardından gölün kenarındaki otelimize yerleşme. Yağmur ormanları ile çevrili harika bir konumda yer alan otel geleneksel İban uzun evleri mimari tarzında inşa edilmiş. Akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

01 Eylül 2021 Çarşamba Batang Ai

Sabah, Dayak bölgesinin daha gizli kalmış bölgelerini keşfetmek üzere yerel piroglarla (long boat) hareket. Sadece nehirden ulaşılabilen bir İban köyüne varış. Alıştığımızın çok dışında bir görüntü sergileyen kazıklar üzerine kurulu geleneksel uzun evlerde (long house) yaşayan halkın ilginç yaşamını gözlemleyebilme imkanı. Eskiden şavaşçı ve kafatası avcıları olarak tanınan İban halkı, günümüzde çiftçilik, balıkçılık ve avcılık ile geçinerek doğa ile ahenk içinde yaşamakta. Birkaç ailenin bir arada yaşadığı, tahta ve bambudan yapılmış tipik bir "uzun ev" gezisi esnasında yerel pirinç alkolü olan "tuak" tatma, "saygı" töreni ve Iban'ların geleneksel "Ngajat" dansını izleme. Öğle yemeği uzun evde piknik şeklinde. Öğleden sonra yağmur ormanında yürüyüşün ardından teknelerle otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

02 Eylül 2021 Perşembe Batang Ai - Kuching - Kota Kinabalu

Kahvaltının ardından, Kuching'e dönmek üzere hareket. Ekvatoryal ormanlardan, çeltiklerden, kauçuk ve karabiber plantasyonlarından oluşan manzaraları izleyerek ve yol üzerindeki Ranchang Pool'da öğle yemeği için durarak, beş saatlik bir yolculuktan sonra Kuching'e varış. Beyaz Raca'ların izinde tarihi şehrin keşfi. Brunei Sultanı için danışman olarak çalışan James Brooke isimli bir İngiliz, 1841 yılında muhaliflerin tehlikeli bir isyanını bastırınca, Sultan karşılığında kendisine Racalık ünvanı verir. Böylece Sarawak, Beyaz Racalar'ın egemenliği altına girer. Geleneklerin çok güçlü olduğu tüm Borneo Adası'nda, bu dönemden itibaren Sarawak ekonomik bir gelişme sağlar ve korsanlık ile kafatası avcılığı gibi şiddet olayları denetim altına alınır. Burada bölgenin karmaşık etnik yapısını yansıtan Anglikan ve Katolik katedralleri, camileri, Budist ve Hindu tapınakları, Beyaz Raca'ların eski sarayı Astana binasını, şehrin sembolü Kedi heykelini görebilirsiniz. Tur esnasında Borneo'ya ait etnolojik ve arkeolojik eserleri sergileyen İngiliz sömürge mimarisinin en güzel orneklerinden biri olan Sarawak Müzesi gezisi. Yerel bir restoranda akşam yemeğinden sonra havalimanına transfer ve Air Asia Hava Yolları ile saat 21:00'da hareketle saat 22:30'da Borneo Adası'nın kuzeydoğusunda yer alan ve daha çok KK olarak adlandırılan Sabah eyaletinin başkenti Kota Kinabalu'ya varış. Gelişte karşılama ve şehir merkezindeki otelimize transfer ve yerleşme. II. Dünya Savaşı sırasında harap olduktan sonra yeniden kurulan şehir, modern bir görünüme sahip bir ticaret ve tatil merkezidir. Geceleme otelde.

03 Eylül 2021 Cuma Kota Kinabalu - Kinabalu Dağı Milli Parkı - Sandankan

Sabah, 1963 te Sabah Eyaleti'nin ilk milli park ve aynı zamanda Malezya'da tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ilk yer olan Kinabalu Dağı Milli Parkı'na hareket. Kota Kinabalu'dan iki buçuk saatlik mesafede bulunan 754 kilometre kare genişliğindeki Kinabalu Parkı, 4095 metre ile Güney-doğu Asya'nın en yüksek dağı olan "Gunung Kinabalu" 'ya ev sahipliği yapmakta. Araştırma ve eğitim merkezi gezisi esnasında, dev ağaç ve aşk merdivenlerinin yanı sıra değişik etobur bitkileri, çok nadir bir orkide olan Paphiopedilum rothschildianum gibi çok sayıda endemik bitki türünü ve dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia Keithii'yi görebilir, bu olağanüstü biyolojik çeşitliği barındıran parkı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Daha sonra, parkın flora ve faunasını keşfetmek üzere, yağmur ormanı ve botanik bahçesinde yerel rehber eşliğinde yürüyüş. Öğle yemeği sülfür banyoları ile meşhur Kinabalu Dağı eteklerindeki Poring Hot Spring'de. Gezinin ardından, Sabah Eyaleti'nin doğusuna doğru yola devam. Akşamüstü Sepilok'a varış ve rehabilitasyon merkezine yakın, yemyeşil bir doğa'nın içinde kurulmuş olan lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

04 Eylül 2021 Cumartesi Sandankan - Abai

Sabah, orangutanların keyifle beslenmelerini izleyeceğiniz Sepilok'un ünlü rehabilitasyon merkezinin ziyaretinden sonra, Sabah'ın ikinci büyük şehri Sandankan'a hareket. Sandankan limanından, önce denizden ve daha sonra Sulu Denizi'ne dökülen dünyanın en zengin ekosistemlerinden biri olan Sungai Kinabatangan nehrinden, kazıklar üzerinde kurulu balıkçı köylerini görebileceğiniz yaklaşık bir saatlik bir hızlı bot yolcuğu ile Abai bölgesine hareket. 560 kilometre ile Malezya'nın en uzun ikinci nehri ve Sabah'ın en uzun ve en güçlü akarsuyu olan Kinabatangan nehrinde bakir mangrovlardan, sulak alanlardan ve yağmur ormanlarından oluşan çok özel bir doğal ortamda, sıra dışı manzaralar eşliğinde yolculuk. Harika bir doğanın ortasında, kazıklar üstüne inşa edilmiş lodge'umuza geç bir öğle yemeği için varış. Akşamüstü, yerel rehber eşliğinde, boynuz gagalı harika Hornbill kuşları ve nesli tehlikede olan türlerden biri olan kırmızı uzun burunlu Proboscis (Nasalis larvatus) maymunları gibi endemik yaban hayvanlarını görebileceğiniz bir tekne gezisi. Bölge, gergedan, pigme (cüce) Borneo fili, orangutan dahil 10 maymun türü ve 8 hornbill kuş türü barındırmakta. Ayrıca hava karardıktan sonra, ağaçlarda yaşayan ateş böceklerinin olağanüstü gösterisiyle müthiş bir deneyim yaşayabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra karanlıkta yaşayan canlıları görebilmek için lodge'un patikalarında yürüyüş. Geceleme lodge'da.

05 Eylül 2021 Pazar Abai

Doğa severler için yağmur ormanın ortasında harika bir gün daha başlıyor. Sabah erken, Gibbon maymunları ve Hornbill kuşlarının sesleriyle uyandıktan sonra yaşayacağınız yeni bir deneyim için yerel rehber eşliğinde hareket. Kinabatangan Nehri'nin yukarı yönüne doğru bir tekne yolculuğu ile nehrin mendereslerinin oluşturduğu ve Pitas oxbow Lake olarak adlandırılan göle varış. Olağanüstü bir kuş gözlemleme imkanı sunan gölün kıyısındaki ormanda bir doğa yürüyüşü yaparak sabahın erken saatlerindeki yaban hayatını gözlemleyebilirsiniz. Geç bir kahvaltı için lodge'a dönüş. Daha sonra, yerel halkının gelenekleri ile tanışmak için bölgede bulunan köyünü ziyaret. Öğle yemeği için Lodge'a dönüş. Öğleden sonra lodge'da dinlenebilir veya lodge'un sahip olduğu kuş gözleme kulesine ve ormana giden 500-800 metre uzunluğundaki patikalarda yürüyüş yapabilirsiniz. Akşamüstü, endemik yaban hayatı biraz daha gözlemleyebilmek için geç vakitte yeni bir tekne gezisi. Akşam yemeğinden ve hava karardıktan sonra, böceklerin gece konserlerini ve ormanın seslerini dinleyebilmek ve ışık saçan ateş böcekleri eşliğinde karanlıkta yaşayan canlıları görebilmek üzere son bir tekne gezisi. Geceleme lodge'da.

06 Eylül 2021 Pazartesi Abai - Sandankan - Kuala Lumpur

Sabah, tekne yolculuğu ile Sandakan'a geri dönüş ve varışı takiben, Filipinler ve Borneo arasında yer alan Sulu Denizi'nin kenarındaki Sandakan'ın keşfi. 1870'lerin başında Sabah'ın doğu kıyısı Sulu Sultanı'nın kontrolü altındaydı. İngilizler, 1872 yılında Borneo'nun kuzeydoğusunda, İskoç mühendis, denizci ve işadamı William Cowie'nin Sulu Sultanı'ndan kiralanmış olarak Sandakan'da bir yerleşim kurması üzerine burada bir yer edindiler. 1881'de toprakların büyük bir kısmını ele geçiren İngilizler, 1941'e kadar Sandakan'da bulunan İngiliz himayesini kuzey Borneo olarak yöneten İngiliz Kuzey Borneo Şirketi'ni kurdular. Kuzeydoğu Borneo, şimdiki Sabah olan bölge, İngiliz kontrolü altına giren son bölge oldu. II. Dünya Savaşı'nında Japonların şehre çok zarar vermesinden sonra başkent Kota Kinabalu'ya taşındı. Gezi sırasında, son derece hareketli merkez pazarının gezsilmesi. Sandakan Körfezi manzarasına hakim yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, hava limanına transfer ve Air Asia Hava Yolları ile saat 18:15'te Kuala Lumpur'a hareket. Akşam yemeği uçakta. Saat 20:55'te başkente varışı takiben şehir merkezinde, Bukit Bintang bölgesinin kalbinde yer alan, Petronas İkiz Kuleleri'ne yakin bir mesafede bulunan otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme otelde.

07 Eylül 2021 Salı Kuala Lumpur - Melaka - Kuala Lumpur

Sabah, tarihi mirası ve kültürünü keşfetmek üzere Kuala Lumpur'un 145 kilometre güneyinde yer alan Malacca eyaletinin başkenti Melaka'ya hareket. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Malezya'nın tarihi şehri Melaka (Malacca) 1400 yılında Sumatra'dan kaçan bir prens tarafından kurulmuş. Çinli, Hintli, Arab ve Avrupalı tüccarları çekerek Melaka Sultanlığının ticaret merkezine dönüşen Melaka şehri bir asır boyunca altın çağını yaşadıktan sonra 1511'de Portekiz, 1641'de Hollanda ve 1824'te İngiltere olmak üzere sömürgeci güçlerin egemenliği altına girmiş. Değişik dönem ve egemenliklerin zengin bir sentezinden oluşan şehrin yürüyerek keşfi. Burada yerleşen Çinlilerin yerli Malay kadınlarla evlenmesi sonucu ortaya çıkan Baba & Nyonya kültürü ve özellikle mutfağı Melaka'nın eşsiz bir özellik katmakta. Öğle yemeği Melaka'ya özgü lezzetleri tatma imkanı bulacağınız tipik bir Baba & Nyonya lokantasında. Öğleden sonra, son alış verişleri yapabilmeniz için meşhur Jonker's Caddesi'nde serbest zaman. Akşamüstü, otele dönüş. Akşam yemeği dans gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

08 Eylül 2021 Çarşamba Kuala Lumpur - İstanbul

Kahvaltının ardından, şehir turu için otelden hareket. Egzotik ağaçlarla ve bitkilerle bezeli sokakları ve parkları ile bahçe-şehir olarak nitelendirilen Kuala Lumpur dünyanın en yeşil şehirlerinden biridir. Olağanüstü yeşilliğin yanı sıra başdöndürücü gökdelenler gibi ultramodern yapılar, saraylar, camiler, tapınaklar, sömürge döneminin güzel binaları ve hareketli mahalleleri şehri çekici kılmakta. İlk olarak Kuala Lumpur'un kuzeyinde yer alan ve Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağaraları gezisi. Başkente dönüş ve Istana Negara Kraliyet Sarayını ve 452 metre yükseklikteki 88 katlı Petronas İkiz Kulelerini gördükten sonra, Kuala Lumpur'u 360 derece seyredebileceğiniz Menara kulesine çıkış. Kulede öğle yemeğinden sonra, şehrin keşfine devam: Gombak ve Klang nehirlerinin kesişme noktasında yer alan Malezya'nın en eski cami Masjid Jamek, Dataran Merdeka Bağımsızlık Meydanı, Mağrip mimarisini yansitan tren istasyonu, Ulusal Anıt, Göl Bahçesi, Orkide ve Hibiskus Bahçeleri, Merkez Pazarı ve Chinatown görülecek yerler arasında. Kuala Lumpur Gezinin ardından, akşamüstü Kuala Lumpur havaalanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 23:05'te İstanbul'a hareket.

09 Eylül 2021 Perşembe İstanbul

Saat 05:05'te İstanbul havalimanına varış.
Bandar Seri Begawan: Rizqun International Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kuching: Hilton Kuching Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Batang Ai : Aiman Longhouse Resort 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kota Kinabalu : Le Meridien Kota Kinabalu 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Sandakan : MY Nature Resort 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Abai: Jungle Lodge 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kuala Lumpur : The Royale Chulan Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Bandar Seri Begawan; Miri/Kuching/Kota Kinabalu; Sandankan/Kuala Lumpur/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı;
 • 2. günden 11. güne kadar 10 akşam yemeği;
 • 2. günden 12. güne kadar 11 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi**
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 60 $ düşünmek gerekir.

Aşı
Bu yolculuk için korunma amaçlı sıtma ilaçları alınması tavsiye edilir. Borneo'ya seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü' nden almaları mümkündür.
(Aşı ve Seyahat Sağlığı Bilgileri için tıklayın).

Vize

Malezya ve Brunei için vize uygulanmıyor ancak Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.