Sichuan & Yunnan & Kuzey Vietnam

YURT DIŞI TURLAR  Tur Doludur
01 Nisan 2024 - 16 Nisan 2024
15 Gece / 16 Gün - Ara Uçuşlar + 27 Yemek + Tüm Turlar dahil
Qatar Hava Yolları ile
Katılımcı Sayısı 20 Kişi ile sınırlıdır.
Uçak biletleriniz için acele ediniz...
Tura Katılabileceğiniz Şehirler: İstanbul (Diğer şehirlerden çıkışlar için bizi arayınız)
Gezilecek Yerler : Chengdu - Leshan - Guanghan - Shangri La - Lijiang - Shaxi - Dali - Kunming - Stone Forest - Jiangshui - Yuanyang - Hekou - Sapa Bölgesi - Lao Cai - Hanoi - Tibet Platosunun Sınırları - Yaylalar - Vadiler - Etnik köyler - Çeltik Terasları - Dev Pandalar…
Tur Tarihi : 01 Nisan 2024
Kalan Yer : Dolu
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
4765 $ (148777TL)
Tek Kişi Farkı :
775 $ (24198TL)
Bu seyahat, Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin tam ortasında yer alan, sevimli Pandaları ile ünlü, ovasında önemli arkeolojik keşiflerin yapıldığı Chengdu kentinden başlayarak ve bölgedeki dünyanın en büyük Buda heykelini görerek Yunnan eyaletine geçip, Tibet'in eşiğindeki efsanevi Shangri La'ya doğru devam edecek. Daha sonra, Lijiang-Dali arasındaki yüksek platolarını ve dünyanın en etkileyici karstik manzaralarından birine sahip Shilin'i görerek, nefes kesen güzellikteki yemyeşil çeltik teraslarına varacak. Çok renkli ve az tanınan etnik gruplara ev sahipliği yapan Yunnan'ın "Bulutların Güneyi'nde" anlamına gelen ismi, buralarda göreceğiniz manzaraları en iyi şekilde betimlemekte. Yolculuk, Yunnan eyaletini boydan boya katederek yine aynı coğrafyanın uzantısı olan Himalaya sıradağlarının en doğu ucundaki yamaçlarda yaşayan farklı etnik gruplara ev sahipliği yapan Kuzey Vietnam'ın Sapa bölgesine doğru devam etmekte. Seyahatin son bölümünde ise, binlerce yıllık kültürüyle Güney Çin sınırından bir yelpaze gibi açılan Kuzey Vietnam'ın başkenti Hanoi'yi görebilirsiniz.
Tarihin, doğanın ve günümüze kadar korunabilmiş etnik kültürlerin buluştuğu keyifli, sıra dışı bir gezi sizleri bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Değişik iklimlere sahip Yunnan'da en rahat gezilebilen bahar mevsiminde planlanan bu seyahatte Kuzey Vietnam ve Yunnan bölgesinin doğal güzelliklerinin yanı sıra, bölgede yaşayan etnik kabileleri de görebileceğiniz çok özel bir tur programı.
 • Tur programı Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Dev Leshan Buda Heykeli'ni, Üç Paralel Nehri Koruma Alanı'nı (Tiger Leaping Boğazı ve Shangri La), Shilin Taş Ormanı, Lijiang'ı ve Yuanyang Çeltikleri'ni içermekte.
 • Çin'de ulusal bir hazine olarak kabul edilen Dev Panda Koruma ve Araştırma Merkezi ziyareti.
 • Antik Shu medeniyetinin Kültürel Mirası'nın sergilendiği Sanxingdui müzesi ziyareti.
 • Çin'de en fazla etnik gruba ev sahipliği yapan Yunnan eyaletini boydan boya katetme.
 • Yunnan'a ek olarak, Kuzey Vietnam'daki birçok etnik grubunun hayatlarını ve renkli kiyafetlerini görme fırsatı.
 • Lijiang'da Dongba Kültür Müzesi ziyareti.
 • Sichuan Operası'nın "Yüz Değiştirme" gösterisini izleme.
 • Kuzey Vietnam'ın geleneksel tiyatrosu, "Su Kuklaları" gösterisini izleme.
 • Konaklamalar genelde bölgelerin özelliklerini yansıtan konforlu otellerde.
 • Seyahatimizin Yunnan'ın kuzeyinde yükseklik bazen 3000 metreye çıkmakta. Yüksek rakımla ilgili sağlık sorunu olan kişiler için bu seyahat zorlayıcı olabilir.

01 Nisan 2024 Pazartesi İstanbul - Doha

İstanbul Havalimanı'ndan, Qatar Hava Yolları'nın QR 246 no.lu uçuşu ile saat 20:05'te Doha'ya hareket.

02 Nisan 2024 Salı Doha - Chengdu

Saat 00:15'te Doha'ya varış ve buradan Qatar Hava Yolları'nın QR 860 no.lu uçuşu ile saat 02:20'de Chengdu (Çengdu) ya hareket. Saat 14:55'te Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu'ya varış. Karşılamanın ardından, Chengdu'nun kalbindeki Tianfu Meydanı'na yakın mesafede bulunan otelimize transfer ve yerleşme. Daha sonra, kentin ilk panoramik keşfi için hareket. Ortasında ve onu felsefi Yin ve Yang kavramına gönderme yapan büyük bir Taichi motifi andıran "S" şeklindeki bir çizgiyle iki parçaya bölünmüş olan, Güneybatı Çin'in en büyük şehir meydanı olup Beijing'deki Tian'anmen Meydanı'na benzer işlev ve statüye sahip olduğu kabul edilen Tianfu Meydanı; Tianfu Meydanı'nın bir parçası olan, mimarisiyle dikkat çeken Yeni Kent Müzesi binası; "Shu Krallığı'nın ilk caddesi" olarak adlandırılan, 1644-1911 yılları arasında hüküm süren Qing hanedanlığının Sichuan mimari tarzında yeniden inşa edilen 550 metre uzunluğundaki ünlü Jinli Caddesi; geleneksel kimliğini yansıtan şehrin bir başka yaya bölgesi olan ve üç paralel sokaktan oluşan " Kuanzhaixiangzi" yani Geniş ve Dar Sokaklar… Hareketli ara sokaklarda gezintinin ardından yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

03 Nisan 2024 Çarşamba Chengdu - Leshan - Chengdu

Sabah, Sichuan eyaletinin tam ortasında yer alan Chengdu'nun güneyinde, yaklaşık iki saatlik mesafedeki Leshan'a doğru hareket. Çin'deki ilk Budist tapınağı, bu bölgede bulunan ve Dünya Mirası Listesi'ne alınan Emei Dağı'nın güzel ortamında M.S. I. yüzyılda inşa edildi. Geçmişte, başka tapınakları da eklenmesiyle Emei Dağı Budizm'in en kutsal merkezlerinden biri haline gelmiş. Yüzyıllar boyunca, kültürel hazineleri artmış. En dikkate değer olanı Tang hanedanlığı döneminde, 713-803 yılları arasında sarp bir kayanın cephesinde oyulmuş ve Minjiang, Qingyi ve Dadu adlı üç nehrin birleştiği noktaya yukarıdan bakan Dev Leshan Budasıdır. 71 metre boyuyla dünyanın en büyük Buda heykelidir. Bölgenin muhteşem doğasını ve heykelin büyüklüğünü en güzel açılarda algılayabilmek için Minjiang Nehri'nde tekne gezisi. Öğle yemeğinden sonra Chengdu'ya dönüş. Batı Çin'in en önemli ekonomik, ulaşım ve iletişim merkezlerinden biri Chengdu, bir kaç sene evvel Çin'in en yaşanabilir dördüncü şehri seçildi. Bulunduğu verimli ova eskiden beri "Bereketli Topraklar" hatta "Cennet Ülkesi" olarak nitelendirilmekte. Şehrin en iyi korunmuş, en büyük Budist tapınağı ve Zen Budizm'i için en önemli yerlerden biri olan Wenshu Tapınağı'nın ziyareti ile Chengdu'nun keşfine devam. Yerel bir restoranda akşam yemeğinin ardından, ünlü Sichuan Operası'nın "Yüz Değiştirme" gösterisini izleme. "Bianlian", yani göz kamaştırıcı maske dseğiştirme temsili, Sichuan Operası'nın en ünlü gösterisidir. Sichuan Operası'nın ayırdedici özelliklerinden biri olan Bianlian gösterilerinde sanatçılar, sahnede gong ve davul sesleri eşliğinde izleyicilerin farkedemeyeceği bir hızla yüzündeki maskeleri değiştirebilimekteler. Geceleme otelde.

04 Nisan 2024 Perşembe Chengdu - Sanxingdui - Chengdu - Shangri La/ Dukezong

Kahvaltının ardından, şehrin yakınlarında bulunan Chengdu Dev Panda Koruma ve Araştırma Merkezi ziyareti için hareket. Tomrukçuluk faaliyetleri yüzünden bitki ve diğer hayvan türleriyle birlikte nüfusu azalan ve doğal yaşam alanı daralan Çin ulusal hazinesinin bir parçası olan dev pandalar, nesli tükenme tehlikesi altındaki türlerin kırmızı listesinde yer almakta. Chengdu ve Qinghai-Tibet Platoları arasındaki Qionglai ve Jiajin dağlarından oluşan 924500 hektarlık bir bölge koruma altına alındıktan sonra, 2006 yılında Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Koruma altındaki bölge 7 doğa rezervini ve 9 parkı barındırmakta. Chengdu bölgesindeki Qingcheng Dağı, ayrıca Çin'deki Taoizm'in merkezidir. Taoizmin temel prensibi Yin ve Yang: Taoizme göre siyah ve beyaz, doğada var olan iki karşıt kutup ve bu iki kutubun bir denge içinde var olması. Her şeyin bir karşıtı var ve hiçbir şey karşıtı olmadan açıklanamaz. Siyah-beyaz renkli pandalar, Yin ve Yang felsefesinin sembolü olarak da görülür. Chengdu Dev Panda Koruma ve Araştırma Merkezi ise, Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 500 önemli küresel çevre kurumundan biri ilan edilmiş. Dev pandaları yakından görüp hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz, bambu ormanları ve çok sayıda ağaç türünü de görebileceğiniz gezinin ardından Guanghan şehrine doğru hareket. Guanghan'ın yakınlarında bulunan ve 'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Sanxingdui Harabeleri, XX. yüzyılın en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olarak kabul edilmekte. Sanxingdui (Üç Yıldız Tepesi) yerleşim yeri, M.Ö. 1800 - MÖ 1200 yılları arasında Sichuan Havzası'ndaki Bronz (Tunç) Çağı'na ait Medeniyeti'nin kültür merkezi haline gelmişti. O dönemde bu topraklarda kadim Shu devleti hüküm sürüyordu. Shu devleti, ilk İmparator'un Çin'i birleştirmesinden 95 yıl önce, M.Ö. 316 yılında Qin devleti tarafından fethedildi. Harabeler, 1920'lerde hendek kazan bir çiftçi tarafından rastlantı eseri keşfedildi. 1986 - 2019 yılları arasında kazılar sırasında çok sayıda eşsiz kalıntı gün yüzüne çıkarıldı. Efsanevi Sanxingdui olağanüstü buluntularının sergilendiği müzeyi ziyaret. Geziden sonra Chengdu havalimanına transfer ve bir saat 25 dakikalık uçuşla Tibetlilerin yaşadığı Shangri La'ya hareket. Shangri La'ya varış. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

05 Nisan 2024 Cuma Shangri La

Eski adı Zhongdian olan Shangri La, Yangtze (Jinsha), Mekong (Lacang) ve Salween (Nujiang) nehirlerinin paralel bir şekilde aktığı Dünya Mirası Listesi'ndeki bölgede yer almakta. Tibet dilinde "kalpteki güneş ve ay" anlamı taşıyan ve deniz seviyesinden 3200 metre yükseklikte bulunan Deqen Tibet Özerk Bölgesi'nin başkenti Shangri La, Amerikalı yazar James Hilton'un 1933'te yazdığı "Kayıp Ufuklar" (Lost Horizon) romanında tasvir ettiği yeryüzü cennetinin adıydı. Karlı dağları, muhteşem tapınakları, ormanla çevrili gölleri, yemyeşil otlakları ve hayvanları barındıran Shangri La bölgesi, insanların yaşamayı hayal ettiği bir yerdir. Shangri La'da Tibetlilerin yanı sıra Bai, Naxi, Lisu ve Hui etnik gruplarına da rastlamak mümkün. Farklı yaşam tarzları, kıyafetleri, mimarileri ve adetleri ile gelenek ve görenekleri Shangri La'yı bir cazibe merkezine dönüştürdü. Yakın bir tarihte turizme açılan Shangri La hem maceraseverler hem de kültür tanımak isteyen seyyahlar için keyifle gezilecek bir bölge. Sabah, 35 kilometre uzaklıktaki Bita Hai doğal rezervine otobüsle hareket. 3500 metrede, muhteşem manzaraların ortasında uzanan zümrüt rengindeki Bita Hai Gölü'nde keyifli bir tekne gezisi. Daha sonra Shangri La çevresindeki köylerlen geçerek Tibetlilerin yaşam tarzlarını, kültürlerini daha yakından görmek için Tibetli bir aileyi ziyaret. Shangri La'ya dönerek öğle yemeği. Ardından, Shangri La'nın tarihi mahalleleri olan Dukezong'u ve yerel pazarını keşfetmek üzere şehir merkezi gezisi. Çin'deki en büyük Tibet tarzı konut topluluğunu görebilirsiniz. Dukezong'un keşfinden sonra arnavut kaldırımlı dar sokaklarında serbest zaman. Buradaki en ilginç olay, her akşam saat 19:00'da Dukezong'un bir meydanında yerel halkın toplu halde dans etmesidir. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

06 Nisan 2024 Cumartesi Shangri La - Lijiang

Kahvaltının ardından, 1679-1681 yıları arasında 5. Dalai Lama tarafından Yunnan bölgesinin ilk ve en büyük Tibet Budizmi manastırı olarak inşa edilen Ganden Songzanlin Manastırı'nı ziyaret. Foping Dağı'nın eteklerinde yer alan manastır aslında Zhacang ve Jikang olmak üzere iki lama manastırından oluşmaktadır. 800 keşişin yaşadığı bu manastır 5 katlı olarak inşa edilmiş. "Küçük Potala Sarayı" olarak ta adlandırılmata. Manastırın içindeki Budist masallarını ve efsanelerini tasvir eden duvar resimleri ve ağaç oymaları tam birer sanat eseridir. Gezinin ardından Shangri La'dan ayrılıp doğal güzellikler eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Lijiang'a doğru yola çıkış. Yol üzerinde, dünyanın en derin nehir kanyonlarından biri olan Tiger Leaping Boğazı gezisi. 6300 kilometre ile Asya'nın en uzun, dünyanın Nil ve Amazon'dan sonra üçüncü en uzun nehri olan Yangtze (Jinsha) üzerindeki en dar (30 metre) geçiş yeri olan ve suyun içindeki kayalardan birinin kaplan sıçraması şekline benzediği Tiger Leaping "kaplan sıçraması" anlamına gelmekte. Tiger Leaping (Hutiao Xia) Boğazı Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Yunnan Üç Paralel Nehri Koruma Alanı'nın bir parçasıdır. Yunnan Üç Paralel Nehri Koruma Alanı, Hengduan Dağları'nın Yunnan kesiminde bulunan Yangtze, Mekong Nehri ve Saluen nehirlerinin üst sınırlarının havzaları içinde yer almaktadır. Tiger Leaping'de yerel bir lokantada ögle yemeğinin ardından 2400 metre yüksekliğindeki Yun-Gui yaylasında yer alan Lijiang'a doğru yola devam. Akşamüstü, Dünya Mirası Listesi'ne alınan Çin'in en iyi korunmuş tarihi kasabası Lijiang'a varış ve Naxi geleneksel kültürünü yansıtan otelimize yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

07 Nisan 2024 Pazar Lijiang

Lijiang, Yunnan eyaletindeki Lijiang Naxi Özerk İli'nin kısa adı. Doğası ve tarihi ile pek çok turistin ilgi odağı olan Lijiang'da doğanın eşsiz manzaralar sunduğu yeşim ejderha anlamına gelen Jade Dragon Dağı'na teleferik ile çıkıp Yak Meadow Tepesi'nde Naxi kadınları tarafından sıcak bir karşılama ile güne başlama. 5000 metre yüksekliği olan bu dağın tepesinde yılın her günü kar görülebilmekte ve bu sebeple Jade Dragon Karlı Dağı olarak da anılmaktadır. Gezi sırasında, Himalaya toplumlarının yaşamında önemli bir yer tutan uzun tüylü yak öküzlerini görebilirsiniz. Ardından "Jade Dragon" Dağı'nın eteklerinde bulunan ve Naxi halkının yaşadığı Yuhu kasabası ve bitki bilimci Dr Rock'ın bölgede yürüttüğü araştırma süresince çektiği, bölgeye ait fotoğrafların sergilendiği galerilerin gezilmesi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra Lijiang'a dönüş ve Çin tarihinde hüküm süren Song hanedanının son dönemi ve Yuan hanedanının ilk döneminde (XIII. yüzyılda) oluşan tarihi mahallelerinin keşfi. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan tarihi şehir, dağlar ve verimli vadiler ile çevrilmiş. Şehir içinden geçen Yuhe Nehri üzerinde XIV.-XIX. yüzyıllar arasında Ming ve Qing hanedanlarının döneminde değişik tarzlarda inşa edilen 354 köprü bulunmakta. Geleneksel köşkü ve taş köprüsü ile Siyah Ejderha göleti gezisi. Naxiler uzun bir geçmişi olan bir etnik azınlık grubudur. Naxi halkı eski çağlardaki Qiang etnik grubunun soyundan gelmekte olup son derece zorlu çevre koşullarına ve maddi zenginlik eksikliğine rağmen benzersiz ve farklı bir etnik kültür yaratmayı başardı. Dongba kültürü, esas olarak dil ve kutsal yazılara atıfta bulunan bir terim olup Naxi etnik grubunun medeniyetidir. Bilge anlamına gelen Dongba, rahipler bilge sayılır. Kadim Naxi Dongba Edebiyatın El Yazmaları Dünya Belleği Programı'na alınmış. Dünyada yaşayan tek resimsel yazı olan Dongba, insanlığın değerli bir kültürel kalıntısı olarak kabul edilir. Naxi Dongba Kültür Müzesi ziyaretinden sonra, şehrin en yüksek noktasında gün batımının seyri. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

08 Nisan 2024 Pazartesi Lijiang - Shaxi - Dali

Sabah, Lijiang'ı terk ederek güneye doğru yolculuk. Yol üzerinde mola ve yeşilin en koyu tonlarının görülebileceği ve tepesinde bulunan zil şeklindeki kaya sebebiyle Zil Kaya Dağı olarak da bilinen Shizhongshan Dağı'ndaki mağara ve kaya oymalarıyla tanınan Zil Kaya Tapınağı'na kadar yürüyüş. 1300 yıllık Shibaoshan kaya oymaları, Mahayana Budizmi'nin Tibet'ten Yunnan'a yayılmasının değerli tarihi kanıtlarıdır. Gezinin ardından, İpek yolunun önemli bir bağlantısı olan, Tibet ve Güney Çin arasındaki eski ticaret yolunun üzerinde bulunan Shaxi Kasabası'na hareket. Burada, Tibetliler kuzeyden gelen düşman istilasına karşı korunma yardımı amacıyla, Güney ve Doğu Çin'de hükmeden Song hanedanının mensuplarına Yunnan çayı karşılığında, meşhur atlarını takas ederlerdi. Lijiang ve Dali arasında gizli, sakin bir vadide bulunan Shaxi, tarım ve hayvancılık açısından zengindir ve ulaşım güçlüğü nedeniyle en iyi korunmuş tarihi yerlerden biridir. Himalaya'ların eteklerinde kurulan ve Dali'den sonra en kalabalık Bai etnik grubuna ev sahipliği yapan Shaxi kasabasına varışı takiben geleneksel bir evde özel hazırlanan öğle yemeği. Ardından, eskiden çay veat pazarının yer aldığı güzel Sideng Meydanı ile tarihi şehrin yürüyerek keşfi. Burada, sessiz Arnavut kaldırımlı sokaklar, muhteşem yerel mimari, geleneksel evlerin etkileyici avluları ve tarihi antik Yujin taş Köprüsünü görebilirsiniz. Akşamüstü, Cangshan Dağı ve Erhai Gölü arasındaki verimli platoda kurulan, 25 farklı etnik grubun yaşadığı ve eşsiz bir kültür mirasına sahip Dali'ye varış. Her mevsimde bahar havasının hakim olduğu Dali'nin tarihi şehrindeki otelimize yerleşme. Akşam yemeği yerel restoranda. Geceleme otelde.

09 Nisan 2024 Salı Dali - Kunming

Yunnan eyaletinin batı kesiminde yer alan Dali, ilk olarak Nanzhao Krallığı'nın (738-937) başkenti olarak ortaya çıktı ve daha sonra Dali Krallığı'nın (937-1095, 1096-1253) başkenti oldu. Dali'nin "Asya kültürünün kavşağında yer alan eski başkent", "çok yönlü kültürün doğayla uyum içinde bir arada varlığını sürdürdüğü toprak" ve "dünyada insan yerleşimi için en ideal yerlerden biri" gibi değişik unvanlara sahipdir. Dali, eski tarihi, parlak kültürü, farklı etnik gruplarının renkli örf ve adetleri ve güzel doğasıyla tanınmakta. Bereketli bir yaylada yer alan Yunnan'ın önemli şehirlerinden Dali, Cangshan Dağı'nın ve Erhai Gölü'nün arasında uzanmakta. Yaklaşık 240 kilometrekare genişliğindeki zümrüt rengi Erhai Gölü, Çin'in en büyük yedi tatlı su gölünden biri ve Yunnan eyaletinin ikinci büyük tatlı su gölüdür. Dali'ye varışı takiben Yunnan'ın en güçlü etnik gruplarından biri olan ve kendilerine özgü mimarileri ile inşa edilmiş on yıllardır ayakta kalan evlerinde hala geleneksel yaşam tarzlarını sürdüren Bai'lerin çoğunlukta bulunduğu XiZhou kasabasını ziyaret. Gezinin ardından, Erhai Gölü'nün güney ucunda yer alan Dali'ye dönüş. Yerel bir lokantada öğle yemeğinden sonra, 1400'lü yıllarda Ming hanedanlığı tarafından kurulan surlarla çevrili, tümüyla bir yaya bölgesi olan Dali'nin tarihi merkezinin keşfi. Akşamüstü, IX. yüzyılda inşa edilen ve Güney Çin'in en eski mimari yapılarından olup, Dali'nin sembolü haline gelen Üç Pagoda Tapınağı'nı ziyaret. Yerel bir restoranda akşam yemeği'nden sonra, tren istasyonuna transfer ve Kunming'e hızlı trenle hareket. 2 saat 15 dakikalık bir yolculuktan sonra Yunnan eyaletinin başkenti Kunming'e varışta otele transfer ve yerleşme. Geceleme otelde.

10 Nisan 2024 Çarşamba Kunming - Shilin Taş Ormanı - Jiangshui

Kahvaltının ardından, Kunming'den 120 kilometre uzaklıktaki ve Yunnan eyaletine bağlı Yi Özerk ilinde yer alan Shilin'e doğru otobüsle hareket. Ming hanedanından (1368-1644) beri "Dünya Harikası" olarak bilinen, doğal bir labirent olan Shilin Taş Ormanı gezisi. Güney Çin'in nemli tropikal ve subtropikal bölgeleri arasında bulunan ve Libo ve Wulong ile birlikte Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınmış olan Shilin Jeoparkı, değişen renkleri ve şekil çeşitliliği ile dünyanın en çarpıcı karstik manzara örneklerinden biridir. Yaklaşık 270 milyon yıl önce Paleozoik çağının karbon döneminde oluşmuş olan doğa mucizesi Shilin taş ormanı, yaklaşık 400 kilometrekarelik alana dağılan, su ve erozyonunun yarattığı sayısız büyüklü küçüklü kayalar topluluğudur. Güney Çin'de üç tip karstik yeryüzü şekilleri bulunur: Guangxi eyaletindeki Guilin'de kule şeklinde (Fenglin), Guizhou eyaletindeki Libo'da koni şeklinde (Fengcong) ve Shilin'de sivri tepeli şekildedir. Öğle yemeğinin ardından, Shilin'den güneye doğru yola devam. Yaklaşık üç buçuk saatlik bir yolculuktan sonra eski adı Lin'an olan Jiangshui'ye varış. Jiangshui'nin batısında, Lujiang ile Tachong nehirlerinin kavuştuğu noktada bulunan ve Çift Ejderha olarak bilinip Qing hanedanlığı döneminden kalma Çin'in en güzel tarihi köprülerinden biri olan, 17 kemerli Shuanglong koprüsünü gördükten sonra otel transfer ve yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

11 Nisan 2024 Perşembe Jiangshui - Yuanyang

Ming hanedanı (1368-1644) döneminde oldukça zengin ve büyük bir şehir olan Jiangshui, o dönemdeki orijinal geleneksel tarzını koruyabilmiş. Sabah, tarihi şehrin keşfi sırasında Konfüçyüs Tapınağı'nı ziyaret. Bu tapınak Çinli eğitici, siyaset teorisyeni ve filozof'un M.Ö. 551 ve 479 tarihleri arasında doğduğu ve öldüğü sanılan Qufu şehrindeki tapınaktan sonra Çin'in ikinci büyük Konfüçyüs Tapınağıdır. Konfüçyüs öğretisi olan konfüçyüsçülük ile Çin kültürünün temelini oluşturuş. Temel hedefi yaşadığı dönemdeki sosyal ve siyasal karışıklığa bir çözüm üretmekti. Qing hanedanından zengin bir aile olan Zhu kardeşlerin XIX. Yüzyılın sonlarında yaptırdığı ve bir kaç köşkten oluşan Zhu ailesinin tarihi mirası evinin bahçesini gezisi. 20.000 metrekare alana yayılmış olan, mükemmel bir simetriye sahip bahçenin tamamlanması 30 yıl sürdü. Düzenli bir şekilde tasarlanan, iç içe geçen 42 avludan oluşan bahçe dekoratif havuzları, şelalesi, bitkileri ve çiçekleriyle rüya gibi bir yerdir… Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, Yuanyang'a doğru hareket. Yol üzerinde, güneybatı Yunnan'ın en büyük etnik grubu olan Yi'lerin geleneksel bir köyünü ziyaret. Yaklaşık üç buçuk saatlik bir yolculuktan sonra, ulaşım zorlukları nedeniyle henüz turistik yollardan uzak bulunan Yuanyang kasabasına akşamüstü varış. Yuanyang kasabası, Ailao Dağı'nın eteklerinde, 1570 metredeki yamaçlarından başlayarak, göz alabildiğince uzağa yayılan, Dünya Mirası Listesi'ne alınan harika güzellikteki çeltik terasları ile tanınmakta. Gösterişli nakış işleri ve renkli kıyafetleri ile tanınan Hani halkının inşa ettiği ve yaklaşık 1300 senedir özenle koruduğu teraslar, adeta bir mimari harikası. Tepelerin zirvelerindeki ormanlık alanlardan aldıkları suyu yamaçlara aktarıp bu bölgelerdeki çeltik tarlalarını sulamak için özel bir sistem geliştirdi. Teraslarda gün batımını seyrettikten sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

12 Nisan 2024 Cuma Yuanyang - Hekou - Sapa

Sabah, gün doğuşunda ışıl ışıl parlayan, Dünya Mirası Listesi'ne alınan Çin'in en güzel çeltik teraslarının muhteşem manzaralarını seyretmek üzere hareket. Daha sonra, Yi etnik grubu ile birlikte Güney Yunnan'da ağırlıklı bulunan Hani etnik grubunun bir köyünü ziyaret. Jingkou köyü ve renkli pazarında mola. Gezinin ardından, güneye doğru yola çıkış. Yaklaşık üç saat sürecek yolculuk ile Çin-Vietnam sınırı bulunan Hekou'ya varış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Çin'de en fazla etnik gruba ev sahipliği yapan Yunnan'ı terk ederek Vietnam'a geçmek üzere hareket. iki hudut kapısını ayıran Kızıl Nehir köprüsünü (The Friendship Bridge/Dostluk Köprüsü) geçerek ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra Vietnamlı rehber tarafından karşılama. Ardından, özel tur otobüsüyle yaklaşık bir saat 15 dakikalık mesafede olan Sapa'ya doğru hareket. Yemyeşil doğaya mistik bir hava katan sis manzarası eşliğinde, dağ yolunda ilerlerken, bambu ve muz ağaçlarını, yol kenarlarında bölgenin en büyük etnik azınlık grubu olan Hmong kadınları ve erkekleri görebilirsiniz. Vietnam'ın en yüksek dağı olan Fansipan'ın (3143 metre) eteklerinde ve 1650 metre yükseklikte bulunan, sömürge döneminin sayfiye şehri Sapa, güzel iklimiyle ün yapmış. Sapa'ya varışta, görkemli Hoang Lien Son dağlarının ve şiirsel Muong Hoa vadisinin muhteşem manzarasına hakim otelimize yerleşme. Daha sonra, Sapa'da gezinti için yürüyerek hareket. Şirin kasabanın ana meydanı, dar sokakları ve kırmızı başlıkları ile Red Dao kadınlarının ağırlıklı bulunduğu yerel pazarını görebilirsiniz. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

13 Nisan 2024 Cumartesi Sapa Bölgesi

Gün boyunca Sapa bölgesinin keşfi: sabah, Sapa'nın güneyinde uzanan vadide yer alan ve "Black H'Mong" etnik grubunun yaşadığı Lao Chai köyü ziyareti için otobüsle hareket. Temel geçim kaynağı tarımcılık olan, tamamı kendi yaptıkları doğal boyalarla renklendirilmiş kıyafetleriyle dikkat çeken Black H'mong lar bölgenin kültür mozaiğine güzel bir katkı sağlamakta. Gezi sırasında, sofraların baş tacı, bereket simgesi pirinç tanelerinin çeltik tarlasından sofralara uzanan farklı süreçlerini öğrenebilirsiniz. Muong Hoa vadisindeki ve kadınların pirinç ektiği, erkeklerin mandalarla sürdüğü pirinç çeltiklerinin oluşturduğu taraçaları ve köy evlerinin arasından geçerek, köyün okulunu da gezeceğimiz bir saatlik yürüyüşten sonra Ta Van köyüne varış. Bu köyün farklı görüntüsü insanlarının Giay etnik grubundan olmasından kaynaklanıyor. Bir saat daha yürüyüp köyü gezdikten sonra öğle yemeği için Sapa'ya dönüş. Öğleden sonra, Sapa'nın üzerinde yükselen Fan Si Pan dağını keşfetmek üzere 6292 metre uzunluğundaki teleferikle hareket. Vietnam'ın en yüksek zirvesi Fansipan Dağı'nın zirvesinde nefes kesen bir deneyim sizleri bekliyor. Eskiden, zirveye ulaşabilmeleri için gezginlerin iki gün zorlu bir yürüyüş yapmaları gerekiyordu. Artık "Hindiçinin Çatısı" olarak nitelendirilen Fansipan Dağı'na sadece 15 dakikada ulaşılabilir. Son duraktan itibaren 600 basamak çıkarak Fansipan'ın zirvesine çıkabilir veya Bambu Bahçesi, Bao An Thien Tu ve Bich Van Thien pagodalarını keşfedebilirsiniz. Akşamüstü Sapa vadisinin büyüleyici manzaralarına hakim otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

14 Nisan 2024 Pazar Sapa - Bac Ha - Lao Cai - Hanoi

Bac Ha Vietnam'ın kuzeyinde ve Çin sınırı yakınında bulunan Sapa bölgesi, 30'dan fazla etnik grubun yaşadığı bir bölge. Bac Ha, Lang Son, Lao Cai, Yen Bai, Lai Chau ve Nghe An gibi bazı dağlık yerlerde haşhaş bitkilerinin ve kenevirin yetiştirildiği 1985 ile 1996 yılları arasında "beyaz yayla" olarak anılıyordu. Vietnam hükümeti bu maddelerin yetiştirilmesini yasakladığından, "beyaz yayla" artık her baharda tepelerin üzerinde erik çiçeklerinin açtığı huzurlu bir diyara dönüşüyor. Kahvaltının ardından, yaklaşık iki buçuk saat mesafede bulunan Bac Ha kasabasına doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Bölgenin en büyük yerel pazarı olan Bac Ha'nın keşfi. Buraya akın eden "Çiçek" (Flower) H'mong, Black Dzao, Phu La, Tay, Tu Zi, La Chi, Lo Lo ve Nung gibi çevredeki dağlardan inen en renkli etnik grupları görebilirsiniz. Bac Ha, 14 etnik gruba ev sahipliği yapıyor. Bu etnik azınlıkların bazılarına başka hiçbir bölgede rastlamak mümkün değil. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, "Çiçek" H'mong halkının hayatı hakkında bilgi edinebileceğiniz Pho köyünü ziyaret. Geziden sonra, yaklaşık yarım saat boyunca otobüsle vadiye inerek Lao Cai'ye doğru ilerliyoruz. Yol üzerinde dururarak, Tay halkının yaşadığı Trung Do köyüne kadar kısa bir yürüyüş. Yaklaşık 15-20 hane bulunan Tay köyleri her zaman bir dağın eteğine veya bir dere kenarına kurulur ve adını bir dağdan, bir tarladan veya bir nehirden alır. Evler kazıklar üzerine veya zemin seviyesinde inşa edilir. Chay Nehri'nin yukarı istikametine doğru bir tekne gezisine çıkmadan önce geleneksel bir Tay evine kısa bir ziyaret. Çok güzel manzara eşliğinde tekne turundan sonra, Lao Cai'ye doğru yola devam. Yerel bir restoranda akşam yemeğinin ardından, Lao Cai tren istasyonuna transfer ve iki yataklı kompartmanlı, konforlu trenle Hanoi'ye hareket. Geceleme trende.

15 Nisan 2024 Pazartesi Hanoi

Sabaha karşı, Fransız sömürge döneminde "Tonkin" diye adlandırılan Kuzey Vietnam'da yer alan, Kızıl Nehri'nin batı kenarında kurulu bulunan Vietnam'ın ikinci en büyük şehri ve Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye varış. Gelişte karşılama ve özel tur aracımız ile şehrinin merkezinde yer alan otelimize transfer ve odalara yerleşme. Kahvaltıdan sonra, Hanoi'yin keşfi için hareket. Bugün, "kılıcın bırakıldığı göl" anlamına gelen efsanevi Hoan Kiem Gölü etrafında gelişen ve Vietnam kültürü'nün önemli bir parçası olan, ülkenin kaderini değiştiren Ho Chi Minh'in kalesi Hanoi şehri turu için hareket. İlk olarak, halkın Ho Amca dediği Vietnam devriminin mimarı ve Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ho Chi Minh'in mumyasının sergilendiği Ba Dinh Meydanı'ndaki Ho Chi Minh mozolesi ve 1958'den 1969'da ölümüne dek son ikametgahı olan kazıklar üzerine inşa edilmiş tik ağacından yapılan küçük evinin dıştan görülmesi. Burada, İmparator Ly Thai To' nun 1049 yılında gördüğü bir rüyadan esinlenerek yaptırdığı, lotus çiçekli bir havuzun ortasından yükselen zarif "Tek Sütunlu Pagoda"nın keşfi. Öğle yemeğinden sonra, Vietnam'ın ilk üniversitesi olan ve Konfüçyüs Tapınağı'nı da barındıran XI. yüzyıldan kalma "Van Mieu" adlı Edebiyat Tapınağı'nı ziyaret. Ardından, başkentin en büyük gölü olan Ho Tay'ın kıyısındaki VI. yüzyılda inşa edilen şehrin en eski pagodası Tran Quoc'u ziyaret. Hoan Kiem Gölü ve romantik bir kırmızı köprü ile ulaşılan XVIII. yüzyıldan kalma Ngoc Son Tapınağı'nın gezilmesinden sonra, Fransız sömürge mahalle ve loncaların bulunduğu, şehrin kalbindeki son derece renkli ve hareketli sokaklar arasında bisikletli çekçek (cyclo) arabalarıyla gezinti. Bu tarihi mahallenin her köşesinde sokak satıcıları görebilirsiniz. Ayrıyeten Hanoi'de sokaklarda arabadan çok motosiklet ve bisiklet görebilirsiniz. Akşamüstü, Vietnam'ın geçmişi çok eskilere dayanan, ruhunu pirinç tarlalarından alan geleneksel tiyatrosu, "Su Kuklaları" gösterisini izleme. Veda akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

16 Nisan 2024 Salı Hanoi - Doha - İstanbul

Havalimanına transfer ve Qatar Hava Yolları'nın QR 983 no.lu uçuşu ile saat 08:45'te hareketle 12:00'da Doha'ya varış. Buradan Qatar Hava Yolları'nın QR 243 no.lu uçuşu ile saat 14:15'te hareketle 18:35'te Sabiha Gökçen Havalimanı'na varış.
Chengdu: Tianfu Sunshine Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Shangri La: An Xin Tang Chen Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Lijiang: DuoFu Resort Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Dali: Lanscape Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kunming: New Era Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Jianshui: Li An Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Yuanyang: Yunti Hotel 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Sapa: Pistachio Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Hanoi: Apricot Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Çin'de ve Vietnam'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Chengdu/Shangri La uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Dali/Kunming arası hızlı tren biletleri (1. sınıf);
  • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
  • 1 gece Lao Cai/Hanoi treninde iki kişilik kompartmanda konaklama;
  • 2. günden 15. güne kadar 14 akşam yemeği;
  • 3. günden 15. güne kadar 13 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Chengdu; Hanoi/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi (Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 80 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Vize ücretleri.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.
 • Vize

 • Çin için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. İşlemlerin yapılabilmesi için pasaport bilgilerinizin ve gerekli evrakları en geç 26 Şubat 2024 tarihine kadar acentamıza iletilmesi ve pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Vietnam ön vizesi acentamız tarafından alınacaktır. Ülkeye girişte 25 $ ödeyerek vizenizi alabilirsiniz.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.