Moğolistan Çölleri ve Naadam Festivali

YURT DIŞI TURLAR  Son 2 Oda
04 Temmuz 2024 - 14 Temmuz 2024
10 Gece / 11 Gün + 18 Yemek + Uçuşlar + Tüm Turlar dahil
MIAT Hava Yollları ile
Katılımcı Sayısı 14 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler: İstanbul
Gezilecek Yerler : Ulan Batur - Terelj Milli Parkı - Dalanzadgad - Güney Gobi - Khongor Kumulları - Bayanzag - Ongiin - Karakurum/Naadam Festivali - Orhun Yazıtları - Bayangobi - Hustain Nuruu Milli Parkı - Karakurum'da Naadam Festivali - Cengiz Han - Şamanizm - Göçebe kültürü - Baktriyan develeri - Yaban atlar...
Tur Tarihi :04 Temmuz 2024
KALAN YER : 4 Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
3.995 $ (130.305TL)
Tek Kişi Farkı :
625 $ (20.386TL)
Çin ile Sibirya arasında 1 566 500 km karelik dev bir ülke olan Moğolistanhalkı Rusya'nın vesayetinden çıktıktan sonra geleneksel kimliklerini yeniden ve hızla sahiplenmeye başladılar. Bu kimlik, bir yandan 8 asır önce arkasındaki güçlü atlı süvarileriyle Bozkır İmparatorluğu'nu kurup Pasifik kıyılarından Karadeniz'e kadar Avrasya'yı titreten Cengiz Han'ın mirası ile diğer yandan, Moğol yerel kültürünün bir temel unsuru olan ve geniş ölçüde Tibet Budizmi'nin yerel şamanist geleneklerle sentezinden doğan Budist inançtan oluşmuş. Muhteşem manzaralara, dokunulmamış bir tabiata ve cana yakın bir halka sahip Moğolistan'da at yetiştiricileri ile uçsuz bucaksız bozkırları, yabani atların koruma alanı Hustain Milli Parkı, en iyi korunmuş dinozor fosili yataklarına sahip Gobi Çölü'nü, "yurt" larda yaşayan insanların geleneksel yaşam tarzını, Orhun Vadisi'ndeki Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski başkenti Karakurum'u, Orhun Yazıtları'nı, Tonyukuk Yazıtı'nı, Terelj Milli Parkı'nı ve tarihi manastırları keşfedip, Karakurum'da, yılın en önemli etkinliği olan, Moğol ruhunu ifade eden ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan Naadam Festivali'ne tanık olacaksınız. Alışılmışın dışında, unutulmaz bir seyahat sizi bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sert bir kara iklimine sahip Moğolistan'ı ziyaret etmek için en ideal dönem Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Ancak, ortalama yüksekliği 1580 metre olan Moğolistan'da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkını unutmamak gerekir. Gündüz sıcaklığı 25 derece civarındadır.
 • Tur programı, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Moğolistan'ın en büyük festivali olan Ulusal Naadam Festivali'ni, Karakurum ve Orhun Vadisi'ni de içermekte.
 • Cengiz Han'ın geniş İmparatorluğu'nun başkenti Karakurum'da eşsiz bir deneyim olan gerçek Naadam Festivali'nin yerel etkinliklerini izleme.
 • Moğol şamanizmi ve göçebe kültürü tanıma fırsatı.
 • Konaklamak için Ulan Batur'da beş yıldızlı bir otel seçtik. Otel, pek çok etkinliklerin yapıldığı şehrin ana meydanı Sukhbaatar Meydanı'na 100 metre mesafede bulunmakta.
 • Terelj, Güney Gobi çölü, Bayangobi, Hustain Milli Parkı ve Karakurum'da ise otel olmadığından konaklamalar turistler için hazırlanmış en iyi geleneksel ger (yurt) kamplarında yapılacak. Öngördüğümüz gerler veya bungalovlar ikişer kişiliktir. Güney Gobi'de, Karakurum'da ve Terelj'de banyo ve tuvaleti bulunan bungalovlarda konaklama. Ongiin'deki ve Hustain Nuruu'daki kamplarda ise ortak kullanımlı tuvalet ve duşlar ayrı binada yer almakta.
 • Öğle yemekleri, günün gezileri ve mesafelerine göre, yerel lokantalarda, ger kamplarında veya piknik olarak öngörüldü.
 • Seyahatimizin en uzun mesafeleri olan Ulan Batur-Güney Gobi arasını uçakla geçeceğiz.
 • Seyahatin geri kalan kısmını ise, 4x4 Land Cruiser arazi araçları ile yapılacak. Daha rahat edebilmeniz ve rahatça fotoğraf çekebilmeniz için her araçta 3 kişiden fazla yolcu olmayacak.

04 Temmuz 2024 Perşembe İstanbul - Ulan Batur

İstanbul Havalimanı'ndan, MIAT Moğolistan Hava Yolları'nın OM 162 no.lu uçuşu ile saat 14:10'da Ulan Batur'a hareket.

05 Temmuz 2024 Cuma Ulan Batur

Saat 03:30'da Tuul Nehri üzerinde ki bir vadide ve 1.350 metre yükseklikte bulunan Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur'a varış. Karşılama ve şehir merkezinde bulunan otelimize transfer ve yerleşme. Uçuş yorgunluğunuzu otelde dinlenerek attıktan sonra, ülkeyi Çin ve Rusya ordularından kurtaran "Moğolistan Devrimi'nin Babası" at üstündeki ulusal kahramanın heykelinin bulunduğu Sukhbaatar Meydanı'ndan başlayarak başkent gezisi. Yaklaşık 2 700 000 olan ülke nüfusunun 1 000 000'u Ulan Batur'da yaşamakta.1924 yılında Moğol Halk Cumhuriyeti kurulduğu sırasında yeniden isimlendirilen ve Moğolca'da "Kızıl Bahadır" anlamına gelen şehrin eski ismi Urga'dır. Meydanın çevresinde bulunan Parlamento, Ulusal Opera, Kültür Sarayı ve Belediye Meclisi Binaları ile tanınan bu büyük meydan başkentin ruhunu yansıtmakta. Meydanın en gösterişli yapısı olan Parlamento binasının ön cephesinde Cengiz Han'ın oturan heykeli ve her iki tarafında oğlu Ögeday ile torunu Kubilay'ın heykelleri de bulunmakta. Bir sonraki durak Zaisan Tepesi: bu küçük tepeden bütün Ulan Batur görülebilmekte. Ardından, Taş Devri ve Bronz Çağ'dan başlayarak Türk ve Moğol krallıklarına, Budizm'in yükselişine ve komünist rejim dönemine ait mükemmel bir koleksiyona ev sahipliği yapan Ulusal Tarih Müzesi gezisi. Akşam yemeğinden sonra devlet mağazasında alışveriş imkanı. Geceleme otelde.

06 Temmuz 2024 Cumartesi Ulan Batur - Terelj Milli Parkı

Kahvaltıdan sonra, Moğolistan Sarı Tarikat Budizmi'nin merkezi sayılan Gandan Manastırı ziyareti. 1930'lu yıllarda yıkılan ibadethaneler 1990'lardan sonra yeniden yapılmakta ve eskilerine yenileri eklenmektedir. Burada ülke insanlarının Budizm inançları hakkında fikir sahibi olabilir ve 24 metre boyundaki altın kaplama Buda heykeli Megjid Janraiseg'i görebilirsiniz. Gandan Manastırı, burada yaşayan 500 keşiş ile Moğolistan'ın en büyük ve en önemli manastırı olma özelliğini taşır. Daha sonra, Türk Dünyası'nın kültürel mirasına da ışık tutan Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret. Burada, Budist sanatının en nadide örnekleri sergilenmekte. Gezinin ardından, Ulan Batur'un 70 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Terelj Milli Parkı'na doğru yola çıkış. Öğlen yemeği yolda yerel bir lokantada. Sonraki geziler, Cengiz Han dönemi ve tarihinin keşfine adandı. İlk olarak, başkente yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Tsonjin Baldog'da yer alan Cengiz Han'ın dev atlı heykelinin görülmesi. Çölün ortasında bir tepede inşa edilen şaşırtıcı heykel 40 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük heykellerinden biridir. "Altın kamçı" olarak adlandırılan heykel, Cengiz Han'dan sonra Ligdan Han'a kadar Moğolistan'ı yöneten hanları sembolize eden 36 kolon üzerinde yükselir. Moğolların büyük kağanı yaklaşık 1162 yılında bu bölgede bulunan Onon Nehri'nin üst kısımlarındaki geniş düzlüklerde doğdu. İsmi "demirden" manasına gelen "Timuçin" idi. 1206 yılında Onon Nehir kıyısında toplanarak birleşen ve örgütlenen büyük kurultayda tüm kabilelerin temsilcileri tarafından hakan ilan edildi ve hem Cengiz hem de Kağan unvanını alır. Cengiz Han anıtı gezisinden sonra "Moğol XIII. Yüzyıl Tema Parkı" gezisi: Dönemin doğal büyüklükteki bir köyünün yeniden inşa edilerek günlük yaşam, ordu sistemi, din, kültür, sanat hakkında bilgilerin verildiği bu parkta Moğol atalarının yaşam biçimini keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme Moğolların geleneksel çadırı olarak bilinen beyaz keçe kaplı "ger" (yurt) kampında, Terelj Milli Parkı'nda.

07 Temmuz 2024 Pazar Terelj Milli Parkı - Ulan Batur

Sabah, dağların arasındaki yemyeşil vadilerden oluşan, kıvrımlar yaparak ilerleyen Tuul ve Terelj nehirlerinin aktığı Gorkhi-Terelj Milli Parkı'nın Keşfi. Milli park rüzgârın, nehirlerin sesi duyulan, uçsuz bucaksız yeşilliklerle kaplı ve mistik bir atmosfere sahip bir vaha. Gorkhi-Terelj Milli Parkı, Ulan Baturluların yaz boyunca geldiği, piknik yaptığı, ata bindiği bir sayfiye yeri olup ayriyeten burada tuhaf görünümlü heykel gibi kayaları da görebilirsiniz. Bunlar arasında en bilineni olan Kaplumbağa Kayası'na kadar yürüyüş. Kaplumbağa Moğol inancında ebedi hayatı sembolize eden ve tabii afetlerden koruduğuna inanılan bir yaratık. Parkta öğle yemeğinin ardından, Ulan Batur'a dönüş yolunda Göktürk yazıtlarının ilki olma özelliğini taşıyan meşhur Tonyukuk Anıtı'nın keşfi. Bilge Kağan'nın başveziri ve büyük bir kumandan olan Tonyukuk, dört cepheli iki dikilitaştan oluşan ve Göktürk harfli Türkçe bir metinin yazılı olduğu anıtı kendisi diktirmiş. Tonyukuk yazıtında çok sayıda deyim ve atasözü kullanılmış. Tonyukuk Anıtı Türk dili, tarihi ve kültürü açısından büyük önem taşımakta. Son olarak, bir şamanı ziyaret ederek ayinlerine tanıklık edeceğiz. Akşamüstü Ulan Batur'a varışı takiben otele yerleşme. Akşamüstü Ulusal Tiyatroda muhteşem folklor gösterisini izlemenin ardından yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

08 Temmuz 2024 Pazartesi Ulan Batur - Dalanzadgad - Güney Gobi - Kartal Vadisi - Khongor Kumulları

Sabah, havaalanına transfer ve Güney Gobi'ye uçuş. Asya'daki en büyük çölü olan Gobi, Moğolistan yüzeyinin yaklaşık üçte birini kapsar. Kuzey Çin ve Güney Moğolistan arasında uzanan Gobi Çölü'nün geniş ovaları, yükselen dağları ve kum tepelerinden oluşan manzara çeşitliliği ile dünyada bir benzeri daha yok. Moğolistan'ın güneyinde bulunan Dalanzadgad'a varışı takiben Gobi Gurvan Saikhan (Gobi'nin Üç Güzelleri) Milli Parkı'nda bulunan eşsiz Yol Vadisi gezisi için hareket. Vadi, Zuun Saikhan Dağı'ndan akan bir nehrin oluşturduğu dar bir kanyon. Dik kaya duvarlarının yüksekliği 200 metreyi bulmakta. Kanyonun başlangıcı müthiş yeşil çayırlarla kaplı olsa da derinliklerine gittikçe kalın buzul tabakaları görülebilir. Yaz yağmurları süresince duvarların tepelerinden akan sular etkileyici şelaleler oluşturmakta. Kanyonda yürüyüş esnasında bölgeye has, nadir bulunan Argali cinsi yabani koyunu, Ibex dağ keçisi ve sakallı kartalları görme şansınız olabilir. Daha sonra, kurak bitki örtüsü, sayısız şaşırtıcı kaya oluşumları, çöl boyunca koşan vahşi hızlı antilop sürüleri, düz, taşlı ve kumdan oluşan çöl manzaraları eşliğinde Khongor Kumulları'na doğru yola devam. Birkaç saatlik bir yolculuğun sonunda, öğleden sonra Khongor Kumulları'na varış. Servei ve Zuulun sıradağların kuzeyinde yer alan 7 ila 20 kilometre arası enindeki harikulade Khongoriin Els Kumulları 180 kilometre boyunca uzanmakta. Rüzgarın kaldırdığı kum kütlelerinin sesi uzun mesafeden duyulabilir. Bu sesin oluşturduğu melodiden dolayı 200 metre boyundaki kumullara "şarkı söyleyen kumullar" denmiş. Bu bölgede, yaz mevsiminde çarpıcı bir yeşillik sergileyen Khongor Nehri adında bir vaha bulunmakta. Burada, evcilleşmiş meşhur Baktriyan develeri yaşamaktadır. Besleyici yağ deposundan oluşan iki hörgüç ve kırmızıya çalan yünümsü tüylere sahip Baktriyan develeri Gobi Çölü'nün şiddetli soğuğuna dayanıklıdır. Deve yetiştiricilerinin günlük hayatına tanık olup, "Yaşayan Dinozor" ve "Gobi Prensi" isimli develere binebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme kampta.

09 Temmuz 2024 Salı Khongor - Bayanzag - Flaming Cliffs - Ongiin

Kahvaltının ardından, "Flaming Cliffs" yani "Alevli Uçurumlar" olarak bilinen Bayanzag gezisi için hareket. Gezi esnasında bu kurak çölde yaşayan deve sürüleri ve onları besleyen göçebe aileleri görebilirsiniz. 60-70 milyon yıl önce oluşan kırmızı kaya oluşumlarının bulunduğu Bayanzag, 1920'lerde Moğolistan'ı ziyaret eden Amerikalı kaşif Roy Andrew Chapman tarafından alevli uçurumlar olarak adlandırılmış. Orta Asya'nın çöl bölgelerine özgü, büyümesi yüzlerce sene süren gür çalı ve bodur ağaç görünümündeki "Saxaul" ağaçlarıyla çevrili olan nefes kesici kırmızı Bayanzag uçurumlarında her yerde dinozor fosilleri, yumurtaları ve kemiklerini bulabilirsiniz. Kamp'ta öğle yemeğinin ardından biraz daha kuzey yönünde ilerleyip, uçsuz bucaksız bozkırda yolculuk yaparak, akşamüstü Ongiin Khiid Manastırı'na varış. XVIII. Yüzyılda inşa edilen manastır Güney Moğolistan'ın en önemli Budist felsefe, astroloji ve tıp merkeziydi. Manastırın kalıntılarını gezdikten sonra yerel küçük "ger" müzesini ziyaret. Yakın bir tepeden, muhteşem gün batımını izlemenin ardından kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

10 Temmuz 2024 Çarşamba Ongiin - Karakurum / Naadam Festivali

Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski başkenti, Moğolların Harhorin dediği Karakurum'a doğru yola çıkış. "Saygıdeğer bir asaletle ve tabiatla uyumlu olarak varlıklarını asırlardır sürdüren istikrarlı ve güçlü göçebe kültürünün liderliğinde gelişen ticaret ağı, yönetim, pazarlama, askeri ve dini yaşamların merkezi" tanımlarıyla tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Orhun Vadisi'nde 1220 yılında kurulan Karakurum, 140 sene boyunca efsanevi İpek Yolu'nun durak noktalarından biriydi. Karakurum'un Moğol tarihinde önemli bir yeri vardır. Cengiz Han'ın torunu Kubilay Han, kurduğu Yuan Hanedanlığı'nı Pekin'e taşıyana kadar Karakurum, Büyük Moğol İmparatorluğu'nun başkenti idi. Karakurum'a varışı takiben kampa yerleşme. öğle yemeğinden sonra yerel Naadam etkinliklerini izleme. Kökleri eski Moğol geleneklerine dayanan ve her yıl Temmuz ayında yer alan, "yaşayan miras" olarak da adlandırılıp Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan Ulusal Naadam Festivali, 1921'de gerçekleşen devriminden sonra Çin'den bağımsızlığını ilan eden Moğolistan'ın Milli Bayramı'nın kutlamalarına dönüşmüş. Moğol Naadamı, Orta Asya'nın uçsuz bucaksız bozkırlarında uzun süre hayvancılıkla uğraşan Moğolların göçebe uygarlığıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Naadam'a gelen genç yaşlı tüm Moğollar geleneksel kıyafetleri ile tören alanına gelirler. Akşam kültürel gösterilerin ve şenlik ateşinin keyfini çıkarabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

11 Temmuz 2024 Perşembe Karakurum / Naadam Festivali

Kahvaltının ardından, etkinliklerin devamını seyretmek üzere festival alanına dönüş. Güreş ve okçuluk (Moğollar bu konuda dünyanın en iyileridir) yarışlarının da yer aldığı sportif ve kültürel performansları izleme. Daha sonra, Naadam festivalinin önemli bir etkinliği olan at yarışlarını izlemek üzere geniş bozkırlarla çevrili olan Karakurum'un yarış alanına hareket. Çocuklarına küçük yaştan itibaren ata binmeyi öğreten Moğol halkını at olmadan hayal etmek imkansız. Moğol atının vücudu küçük olmasına rağmen son derece güçlü ve dayanıklıdır. Yarışlar, atların yaşına göre 15 ila 30 kilometre arasında değişen etaplarda yapılmakta. At binicileri ise, hafif olmaları için 5 ila 12 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Çoğu binici, yükü azaltmak için ata eyersiz biniyor. Yarışçılar, bir ay boyunca sıkı bir diyet uygulayarak atlarına her gün entrenman yaptırıyorlar. Festivalde geçireceğiniz ikinci günde bu meşhur at yarışlarına tanik olacaksınız. Öğleden sonra, burada bulunan Moğol Budizmi'nin ana hazinelerinden biri olan Erdene Zuu Manastırı'nı ziyaret. Ana tapınağın yakınında, yaklaşık 800 yıllık dev taş kaplumbağa heykelini görebilirsiniz. Moğolistan'ın ilk Budist manastırı olan Erdene Zuu Manastırı, eski başkentin kalıntıları üzerine Cengiz Han'ın torunlarından Avtai Sain Han tarafından 1586 yılında inşa ettirilmiş. Bu manastır, üzerinde 108 adet görkemli stupanın bulunduğu beyaz duvarlarla çevrili. Burası yüzyıllar boyunca Moğolistan'ın ruhani ve entelektüel merkezi olarak kalmış. Manastır, sıra dışı Budist resimleri koleksiyonu, paha biçilemez dini objeler, Tsama dini dansları için özel kıyafetler ve gerçek Moğol ve Tibet tarzı Budist heykellerine ev sahipliği yapmakta. Aralarında ilk Türk devletine ait eserlerin sergilendiği Orhun Vadisi'nde ki önemli bir müze olan Karakurum Müzesi'ni ziyaret. Gezinin ardından kampa dönüş. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

12 Temmuz 2024 Cuma Karakurum - Orhun Vadisi - Bayangobi - Hustain Nuruu Milli Parkı

Sabah, Dünya Mirası Listesi'ndeki Orhun Vadisi'nindeki Karakurum ve Khushuu Tsaidam çevresinde bulunan meşhur Orhun Yazıtları'nı ziyaret. Yazılış tarihleri MS. VIII. yüzyılın başlarına dayanan ve 1889'da Orhun Vadisi'nde bulunan yazıtlar, II. Göktürk Kağanlığı'na ait. Öğle yemeği için kampa dönüş. Öğleden sonra, Tibet sığırı olarak da anılan yakları görmek üzere Orhun Vadisi gezisine devam. At yetiştiricisi bir aileyi ziyaret ve kısrak sütünün mayalanmasıyla yapılan, az alkollü, ekşi bir içecek türü olan Moğol geleneksel içeceği airag (kımız) yapma deneyimi. "Airag" ve diğer süt ürünlerinin tadımından sonra, gerçek Moğol ahşap eyerlerinin üzerinde at sürme fırsatı. Bu gezinin ardından, dünyanın en kuzey kum tepeleri, ormanlar ve kayalık dağların bir arada bulunduğu farklı doğal manzaralarıyla eşsiz bir yer olan Bayangobi'ye hareket. Çok fazla hayvan, bitki ve yerli göçebe yerleşiminin bulunduğu Gobi Çölü, bu nedenle "zengin çöl" diye adlandırılmış. Kamp alanına 20 km mesafede bulunan Erdene Khambyn Khuree Manastrı'na hareket. Heybetli Khugnu Han Dağı'nda kurulu olan manastırı ziyaret. Buradaki Uvgun ve Zaluu tapınakları, bir dini lider, filozof, sanatçı ve heykeltıraş olan aydın Bogd Gegeen Zanabazar tarafından yaptırılmış. 1688'de Batı Moğol halkı olan Oyratlar'ın soylusu Galdan Boshigt'in askerleri tarafından manastırlar tahrip edilip keşişler katledilmiş. Gezinin ardından doğal bitkiler ve yaban hayvanları milli parkı olan Hustain Nuruu'ya doğru yola devam. Akşamüstü kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13 Temmuz 2024 Cumartesi Hustain Nuruu Milli Parkı - Ulan Batur

Ulan Batur'dan 100 kilometre mesafede olan Hustain Milli Parkı'nın önemli bir özelliği, yabani atların koruma alanı olmasıdır. Bugün hala neslini devam ettirebilen sadece bir yaban atı türü vardır. Bu at Orta Asya'da, Moğolistan'ın soğuk ve ıssız ovalarında yaşar. Diğer tüm atlar ya evcilleştirilmiş ya da daha önce evcilleştirilmiş atların soyundan gelmiştir. Siyah kısa ve dik yeleleri, ağır ve iri başları, küçük kulakları, uzun kıllı kuyrukları ile evcil atlardan farklılık gösterirler. Moğolistan yaban atı ve "Takhi" olarakta bilinen "Przewalski atı", adını aldığı Rus araştırmacı Nikolay Przhevalsky tarafından 1881 yılında keşfedilmiş. 1985-1990 yıllarında yapılan araştırmalarda doğada Przewalski atı neslinin neredeyse tükenmekte olduğu görülmüştü. Birkaç Moğol ve uluslararası kuruluşun çabaları sayesinde ciddi bir koruma programı uygulanarak 1992'de birleştirilmiş iki grup yetiştirmiş Przewalski atı açık steplerdeyaşamaları amacıyla, yeniden Moğolistan'a götürdüler. Milli Park ve Takhi atları hakkında bilgi edinebileceğiniz küçük müze/bilgi merkezi ziyaretinden sonra, araçlarımızla parkın keşfi. Yapacağımız bir yürüyüş sırasında eğer şansınız varsa bu atları görebilirsiniz. Gezinin ardından, Ulan Batur'a dönmek üzere yola çıkış. Yaklaşık 2 700 000 olan ülke nüfusunun 1 000 000'u başkentte yaşamakta. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, "Yeşil Saray" olarak da bilinen Tuul Nehri kenarındaki Bogd Han Saray Müzesi'ni ziyaret. Saray 1903'te Moğolistan'ın son hanı ve Tibet Budizmi'nin lideri 8. Bogd Gegeen anısına inşa edilmiş. Moğolistan'ın ilk Bogd Gegen'i Zanabazar ve öğrencileri tarafından yapılan eşsiz bronz dökümler, ipek boyamalar, kağıt resimler, mineral boyamalar, tanrı heykelleri, kraliyet giysileri ve kar leoparı derisinden yapılan kraliyet ger çadırı bu sarayda sergilenen en ilgi çekici eşyalar. Gezinin ardından, son alışverişler için serbest zaman. Yerel bir restoranda akşam veda yemeği. Geceleme otelde.

14 Temmuz 2024 Pazar Ulan Batur - İstanbul

Kahvaltının ardından, havaalanına transfer ve MIAT Moğolistan Hava Yolları'nın OM 161 no.lu uçuşu ile saat 08:00'da hareketle 12:30'da İstanbul Havalimanı'na varış.
Ulan Batur: Best Western Premier Tuushin Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Yoliin Am: Gobi Erdene Ger Kampı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ongiin: Secret of Ongi Ger Kampı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Karakorum : Secret of Silk Road Ger Kampı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Khustai Nuruu Milli Parkı: Khustai Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Terelj Milli Parkı: Alungo Ger Kampı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Moğolistan'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Ulan Batur/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Ulan Batur/Dalanzadgad uçak biletleri;
  • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
  • 2. günden 10. güne kadar 9 akşam yemeği;
  • 2. günden 10. güne kadar 9 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Naadam Festivali girişleri;
  • Folklor gösterisi;
  • At ve deve sırtında yapılan geziler;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 55 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.
 • Vize

 • Moğolistan için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.

 • Not : Moğolistan iç hat uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkınız maksimum 15 kg, el bagaj hakkınız ise 5 kg'dır.