Meksika & Honduras & Guatemala

KLASİK TURLAR  18 GECE
20 Kasım 2020 - 08 Aralık 2020
18 Gece / 19 Gün - 32 Yemek + Uçuşlar + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 24 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : İstanbul , Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Gaziantep, İzmir,
Gezilecek Yerler : Mexico City - Teotihuacan - Tuxtla Gutierrez - Sumidero Kanyonu - San Cristobal - San Juan Chamula - Chichicastenango - Atitlan Gölü - Antigua - Guatemala City - Copan - Rio Dulce - Livingston - Tikal - Flores - Bonampak - Palanque - Campeche - Uxmal - Merida - Chichen Itza - Riviera Maya - Cancun
Tur Tarihi : 20 Kasım 2020 Cuma
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
4985 $ (34697TL)
Tek Kişi Farkı :
695 $ (4837TL)
3. Kişi :
4985 $ (34697TL)
Bu Orta Amerika seyahatinde, çok renkli doğa ve insan manzaralarının yanı sıra Aztek, Olmek, Toltek, Zapotek, Mikstek ve Maya gibi Kolomb öncesi uygarlıklarının nefes kesen kalıntılarını, kolonyal şehirlerinin Barok hazinelerini ve Meksika, Honduras, Guatemala'nın olağanüstü tarihi zenginliklerini keşfedebilirsiniz. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış toplam on büyüleyici yerin gezi programında olması, bu seyahatin kültürel zenginliğinin en büyük göstergesi. Renk, koku, tat, müzik, gelenek, mistisizm, tarih, efsane dolu ve pek çok anlamda birbirini tamamlayan bu üç komşu ülkeyi en doğru şekilde gezebilmeniz için hazırlanmış bir seyahat programı...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Meksika, Honduras ve Guatemala'nın en görülmeye değer yerlerini gezme imkanı verebilecek şekilde, çok kapsamlı hazırlanmış bir program.
 • THY ile Meksika'ya direk uçuş ve varış sabahı erken otel odasını alabilme imkanı.
 • Yucatan yarımadasındaki dünyaca meşhur tatil beldesi Cancun'da Karayip Denizi'nde yararlanabilme imkanı.
 • Asfaltlanmış ve rahat yollarda konforlu bir otobüs ile seyahat.
 • Meksiko City ile Tuxtla Gutierrez arası uçak yolculuğu.
 • Kara yoluyla Meksika'dan Guatemala ve Honduras'a geçiş; Guatemala'dan sınırı belirleyen nehri tekne ile geçerek Meksika'ya geri dönüş.
 • Konaklamalar Cancun'da beş, diğer yerlerde ise dört yıldızlı, konforlu otellerde.
 • Tabii ki bu gezide de tüm yemek ve geziler programa dahil. Yani her zamanki gibi hiçbir sürpriz extra harcama gerektirmeyen bir tur.

20 Kasım 2020 Cuma İstanbul - Meksiko City

Türk Hava Yolları ile saat 21:40'da Meksika'nın başkenti Meksiko City'ye hareket.

21 Kasım 2020 Cumartesi Meksiko City

Saat 04:00'da 2200 metre yükseklikte yer alan Meksiko City'ye varış. Gelişte karşılama, özel tur aracımız ile şehin merkezinde yer alan otelimize transfer. Otelde kısa bir dinlenme ve kahvaltıdan sonra, şehir turu için hareket. Aztekler döneminde Ulu Tenochtitlan; İspanyol sömürgesi döneminde saygıdeğer ve asil emperyal şehir; gösterişli evleri ve yapılarının bolluğu ile de Saraylar şehri gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. İlk olarak, Mexico City'nin tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan tarihi merkezinin keşfi: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera'nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı. Daha sonra, Azteklerden kalma ve Aztek dilinde çiçek bahçesi anlamına gelen "chinampas" ların (yüzen bahçeler) arasındaki kanallarda bir tekne gezisi yapmak üzere tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Xochimilco'ya hareket. Mariachi orkestrası eşliğinde son derece renkli olan Trajineras adlı tekne ile bir saatlik gezi. Daha sonra, Mexico City'nin güneybatısında bulunan Coyoacan'a hareket. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, 1958 yılında bir müzeye dönüştürülen acıların, umudun, umutsuzluğun ve direncin ressamı Frida Kahlo'nun evi La Casa Azul'u ziyaret. Fırtınalı bir evlilik yaşayan Diego Rivera ve Frida Kahlo çifti, yaşamlarını Frida Kahlo'nun çocukluğunu geçirdiği Mavi Ev'e yerleşerek sürdürmüşler. Akşam yemeği tipik bir lokantada. Geceleme otelde.

22 Kasım 2020 Pazar Meksiko City - Teotihuacan - Meksiko City

Sabah, Katolikler için önemli bir hac merkezi sayılan Guadalupe Bazilikası'nı gezdikten sonra, Meksiko City'den bir saat mesafede bulunan Teotihuacan'a hareket. Burada volkanik kökenli bir cam türü olan obsidyen taşı atölyesi ve galerisini ziyaret. Ardından, Meksika'nın başta gelen içkileri olan Tequila ve Pulque degüstasyonu. Meksika'nın ulusal içkisi sayılan Tequila, bir kaktüs türü olan agave'ın öz suyunun önce mayalandırılıp sonra iki kez damıtılması ile üretilmekte. Pulque ise oldukça geleneksel bir içki. Biraya benzeyen pulque, agave meyvesinin fermente edilmesiyle elde edilmekte. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. Tanrıların Yeri anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya'nın en eski şehri olup Kolomb öncesi Mezo-Amerika'nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan'ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi'ni; Ölüler Yolu'nu; büyük Tanrı Tüylü Yılan'a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağını; Kelebekler Sarayını görebilirsiniz. Gezinin ardından Mexico City'ye dönüş ve Chapultepec Parkı'nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz Aztek Takvimi olarak bilinen dünyaca ünlü dairesel Güneş Taşıdır. Akşamüstü otele dönmeden önce, geleneksel kıyafetleri ile Mariachi sokak müzisyenlerinin toplandıkları Garibaldi Meydanı'nda gezinti. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

23 Kasım 2020 Pazartesi Meksiko City - Tuxtla Gutierrez - San Cristobal de las Casas

Sabah, panoramik Meksiko City turuna devam: Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi'ni ve aynı zamanda Meksika'nın en önemli opera binasını barındıran zarif mimarisi ile ''El Palacio de Bellas Artes''; 1946-1956 yılları arasında inşa edilen kentin ilk gökdeleni olan simgesel "Torre Latinoamericana" yani Latin Amerika Kulesi; 1907 yılında hizmete açılan kentin eklektik mimarisinin en görkemli örneklerinden biri olan "Palacio de Correos" Postahane Binası; üç kültür meydanı anlamına gelen "Plaza de las Tres Culturas" İspanyol öncesi ve İspanyol köklerinin "mestizo" (melez) kimliğine kaynaşmasını sembolize eden bu meydan, üç kültürel yönün mimari mirasını sergilemekte: Tlatelolco'nun Aztek piramitleri, sömürge dönemi simgeleyen XVII. yüzyıldan kalma Templo de Santiago kilisesi ve Centro Centro Cultural Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan modern bir kule. Öğle yemeği piknik şeklinde. Gezinin ardından hava limanına transfer ve 1 saat 25 dakikalık bir uçuşla Chiapas eyaletinin başkenti Tuxtla Gutierrez'e varış. Buradan özel tur otobüsü ile yüksek topraklardaki Jovel Vadisi'nde 2100 metrede bulunan San Cristobal de las Casas'a doğru yola devam. 1528 yılında, erken sömürge döneminde kurulan ve Chiapas eyaletinin eski başkenti San Cristobal tek katlı evleri, parke taşlı sokakları, kiliseleri, kemeraltlarıyla kolonyal mimarinin en güzel örneklerindendir. Şirin şehir, ismini yerli haklarını ilk savunan Indios'ların babası piskopos Bartolome de la Casas'a borçlu. San Cristobal'e varışı takiben otele yerleşme. Daha sonra, rengarenk boyanmış evleriyle daracık sokaklarda gezinti. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

24 Kasım 2020 Salı San Cristobal de las Casas - Sumidero Kanyonu - San Cristobal de las Casas

Kahvaltının ardından, Sumidero Kanyonu'na doğru yola çıkış. 25 kilometre uzunluğundaki kıyılarında küçük timsahlar görülebilen ve falezlerinin yer yer 1000 metreyi bulduğu Sumidero, Meksika'nın en etkileyici kanyonudur. O muhteşem doğayı seyredebileceğiniz Rio Grijalva'nın yemyeşil suların üzerinde tekne gezisinin ardından,Chiapa de Corzo'da yerel bir lokantada öğle yemeği. San Cristobal de las Casas'a dönüş ve yürüyerek eyaletin kültürel başkentinin keşfi. İlk olarak sebzeler, çiçekler ve köylülerin rengarenk giysileri ile büyük bir renk cümbüşü sergiledikleri, Meksika'nın en güzel pazarlarından biri olan San Cristobal pazarı gezisi. Daha sonra, barok stilindeki güzel Santo Domingo Kilisesi'ni görebileceğiniz tarihi merkezinin harika sokaklarında keyifli bir gezinti. Ardından, San Cristobal yakınlarındaki San Juan Chamula köyüne hareket. Tzotzil Maya yerlilerin yaşadığı köyün yarı Hıristiyan yarı pagan inancın hakim olduğu kilisesi son derece ilginç. Zemini çam yaprakları ile kaplı loş ışıklı XVI. yüzyılda inşa edilen kilisede Hristiyanlık ve Şamanizm'in bir karışımından oluşan ayinler yapılmakta, şaşırtıcı yöntemlerle kötü ruhlar kovulmakta. Kilise gezisinin ardından, bu yemyeşil vadideki son derece renkli bir başka Tzotzil köyü olan San Lorenzo Zinacantan'ı gezerek San Cristobal'a dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Kasım 2020 Çarşamba San Cristobal de las Casas - La Mesilla (Guatemala) - Quetzaltenango

Kahvaltının ardından, Panamerican yoluyla Meksika-Guatemala sınırına doğru hareket ederek öğlene doğru "sonsuz bahar ülkesi" olarak anılan, yarısından fazlası yağmur ormanlarıyla kaplı ve çok sayıda doğa güzelliğine sahip Guatemala'ya varış. Sınır işlemlerinin, araç değiştirmenin ve öğle yemeğinin ardından güneybatısının dağlık bölgesinde, Guatemala'nın ikinci büyük şehrine doğru muhteşem manzaralar eşliğinde yolculuğa devam. Akşamüstü, adını Mayaların kutsal kuşu olan ''Quetzal''dan alan Quetzaltenango eyaletinin başkenti Quetzaltenango'ya varış. İnişli çıkışlı sokakları ile şehrin göbeğinde bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Kasım 2020 Perşembe Quetzaltenango - Chichicastenango - Atitlan - Panajachel

Sabah, Chichicastenango kasabasına doğru yola çıkış. 2200 metre yükseklikte çam ağaçların ortasında yer alan Chichicastenango, yüzyıllar boyunca Guatemala'nın en büyük hazinelerinden birini gizlemiş. Guatemala'da yaşayan en büyük Maya topluluğu olan Quiche'lerin Popol Vuh adlı kutsal kitabı 1800'lerde Peder Francisco Ximenez tarafından Aziz Tomas Kilisesinde ortaya çıkarılıp İspanyolcaya tercüme edilmiş. Hristiyanlık ve Şamanizm'in bir karışımından oluşan ilginç ayinlerin yapıldığı bu kilisenin ziyareti. Chichicastenango aynı zamanda Orta Amerika'nın en büyük ve en renkli pazarlarından birine ev sahipliğini yapmakta. Mayaların izlerini görebileceğiniz pazarda yerli tekstil ürünlerinin yanı sıra el işleri, çanak çömlek, şifalı bitkiler, baharatlar, sebze, meyve ve diğer gıda ürünleri satılmakta. Dağlardan inen Quiche halkının ürünlerini satmak veya alışveriş yapmak için çok uzaklardan geldiği büyük pazar Perşembe ve Pazar günleri kurulmakta. Öğle yemeğinden sonra, yaklaşık 340 metre derinliğe sahip olan Atitlan Gölü'nün kenarındaki Panajachel'e doğru yola devam. Yükseklikleri 3000-3500 metre arası değişen San Pedro, Toliman ve Atitlan yanardağların ayaklarında yer alan 1500 metre yükseklikteki ve dünyanın en güzel göllerinden biri olan Atitlan Gölü'nün harika manzaralarını seyir. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

27 Kasım 2020 Cuma Panajachel - Atitlan Gölü - Antigua

Kahvaltıdan sonra, panoramik bir yoldan görüntüsüyle ziyaretçilerini büyüleyen Atitlan Gölün'ün etrafındaki topraklarda yaşayan bir başka Maya topluluğu olan Zutuhiller'in Kolomb öncesi dönemde başkentleri olan Santiago de Atitlan'ı ziyaret. Zutuhiller insan biçimli yeraltı dünyası tanrısı Maximon'a yaptıkları likör ve tütün adakları ile ünlüler. Hastalara şifa, kötü insanlara da ceza verdiği düşünülüyor. Gölde keyifli bir tekne gezisinin ardından otobüsle tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan 1500 metre yükseklikteki kolonyal Antigua şehrine doğru yola çıkış. Guatemala, dünyanın en kaliteli Arabica cinsi kahve üreticileri arasında yer almakta. Eski Guatemala anlamına gelen Antigua'ya varışı takiben, yerel bir restoranda öğle yemeği Öğleden sonra, Antigua çevresinde kahvenin tüm sırlarını öğrenebileceğiniz bir kahve plantasyonu ziyareti. Antigua'nın büyüleyici şehir merkezinde yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

28 Kasım 2020 Cumartesi Antigua

Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Antigua, Latin Amerika'nın en güzel kolonyal şehirlerinden biridir. XVI. yüzyılın başında "Santiago de los Caballeros de Guatemala" olarak kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yıkılınca hükümet 1778 yılında 30 kilometre uzaklıktaki Nueva Guatemala de la Asuncion'a yani Guatemala City'ye taşınır. Böylece eski başkent, Antigua (eski) Guatemala olarak ya da kısaca ''Antigua'' olarak anılmaya başlanır. Kahvaltının ardından, adeta bir açık hava Müzesi'ni andıran ızgara planlı tarihi şehrin yürüyerek keşfi: Barok mimarisinin birer mücevheri olan La Merced Kilisesi, San Francisco Kilisesi, San Jose Katedrali, Convento de Capuchinas Manastırı gibi yapıların gezisi. Öğle yemeği geziler esnasında tipik bir Antigua evinde. Her yerden gelen taze kahve ve çikolata kokusu eşliğinde, restoran ve hediyelik mağazalarının bulunduğu tarihi şehrin parke taşlarıyla bezeli rengârenk sokaklarında istediğiniz gibi dolaşabilmeniz için akşam yemeğine kadar, çok keyif alacağınız serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

29 Kasım 2020 Pazar Antigua - Guatemala City - Copan (Honduras)

Kahvaltının ardından, sakin ve huzurlu Antigua'yı terk ederek, 45 dakikalık bir mesafede bulunan ve kısaca "Guate" olarak tanınan ülkenin modern başkentine doğru hareket. Varışı takiben Orta Amerika'nın en büyük kentinin tarihi merkezindeki Plaza de la Constitucion Anayasa Meydanı'nı; eski başkanlık sarayı olan Palacio Nacional De La Cultura'yı; San José los Infantes ve yanındaki Catedral Primada Metropolitana de Santiago adlı katedrali'ni; Mercado Central yani merkez çarşısını ve Merkez Park'ı'nı görebileceğiniz panoramik şehir turu esnasında, ilginç koleksiyonlar barındıran Guatemala Ulusal Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, Honduras sınırına doğru yola devam. Sınır işlemlerinin ardından Copan vadisine hareket. Guatemala City'den 4 saatlik mesafedeki Copan kasabasına varış ve arkeolojik sit alanına yakın çok güzel bir konumda bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

30 Kasım 2020 Pazartesi Copan - Rio Dulce - Livingston (Guatemala)

Sabah, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Copan Arkeolojik Parkı'nı ziyaret. Maya uygarlığının klasik döneminin en önemli başkentlerinden biri olan Copan muhteşem heykel ve kabartmaları ile sanatsal bakımdan tüm Maya dünyasının en gelişmiş ve en gösterişli kenti olarak tanınıyordu. Copan aynı zamanda Maya astronominin doruğa ulaştığı merkezdir. Yağmur ormanın içindeki antik kentin harabelerinin keşfinin ardından, heykel Müzesi'ni ziyaret. Daha sonra, sınırı tekrar geçerek, Guatemala'nın en büyük gölü olan Izabal Gölü'ne doğru hareket. Öğle yemeği yolda tipik bir lokantada. Öğleden sonra, tatlı nehir anlamına gelen Rio Dulce üzerindeki Rio Dulce şehrine varış ve Honduras Körfezi'ne açılan Rio Dulce Nehri'nin ağzındaki Izabal Gölü'nde tekne gezisi. Bu gezide kanyon ve mangrovlarla kaplı nehrin küçük kollarını, kuş adasını ve Conquistador'ların korsanlara karşı inşa ettikleri San Felipe Kalesi'ni keşfedebilirsiniz. Livinstone'a varış. Karayip Denizi'ne dökülen Rio Dulce'nin ağzındaki otelimize yerleşme. Livingston köyü gezisi sırasında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde olan yerli Garifuna kültürü, müziği ve dansları ile tanışma. Yerli Garifuna dansları eşliğinde akşam yemeği. Geceleme otelde.

01 Aralık 2020 Salı Livingston - Rio Dulce - Tikal - Flores

Kahvaltıdan sonra, tekne ile Rio Dulce'ye geri dönüş ve buradan Guatemala'nın kuzeyine doğru yola çıkış. Öğle saatlerinde yağmur ormanlarındaki Peten bölgesinde yer alan ve tarafından hem Dünya Kültür Mirası hem de Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınmış olan Tikal Ulusal Parkı'na varış. "Ah-Cacao"gibi büyük krallar, Sesler Krallığı Tikal'le birlikte Maya tarihinin önemli bir safhasını oluşturmuşlar. Kuruluşu M.Ö. VI. yüzyıla dayanan antik kent-devleti, altın çağını M.S. 600 ile 900 yılları arasında yaşamış. Tikal matematik, astronomi ve sanat konularında döneminin en gelişkin merkezlerinden biriydi. Tikal ören yeri saray, tapınak-piramit, tören platformu, adak taşı, top oyun sahası, teras, stel, yol ve buhar hamamı gibi 3.000 civarında yapıdan oluşmakta. Tikal'de yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, tropikal ormanda kuşların ve maymunların sesi eşliğinde yürüyerek Plaza Mayor Meydanı, Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, yüksekliği 64 metreye ulaşan Orta-Amerika'nın en yüksek piramidi "Çift Başlı Yılan" Tapınağı, Kayıp Dünya Piramidi gibi Tikal'in gün ışığına çıkarılmış en önemli anıtlarının keşfi. Gezinin ardından, Flores'e hareket ve Peten Itza Gölü'ne bağlı Petenchel Lagünü'nün özel bir ekolojik rezervinde yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

02 Aralık 2020 Çarşamba Flores - Bethel - Corozal - Bonampak - Palenque

Sabah, bir toprak yoldan geçerek Guatemala-Meksika sınırına doğru hareket. Sınır işlemlerinin ardından bu bölgede, iki ülke arasındaki sınırı oluşturan ve Mayalar tarafından kutsal kabul edilen Rio Usumacinta Nehri'ni tekne ile geçiş. Corozal'a varış ve sınır işlemlerini takiben karşılama. Corozal'da öğle yemeğinden sonra, erken klasik döneme ait küçük Maya kenti Bonampak'a hareket. Orta Amerika'nın nemli tropikal iklimi nedeniyle, Maya yapılarını bezeyen pek az sayıda duvar resmi günümüze sağlam olarak ulaşabilmiş. Bonampak, Maya resim sanatının en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden bazılarını barındırmakta. Yan yana üç odadan oluşan ve resimler tapınağı anlamına gelen Templo de las Pinturas'ın duvar ve tavanları çok güzel renkli fresklerle bezenmiş. Gezinin ardından, Maya uygarlığının en önemli antik kentlerinden biri olan Palenque'ye doğru yola devam. Antik kentin yakınlarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Aralık 2020 Perşembe Palenque - Campeche

tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış harikulade bir Maya antik kenti olan Palenque'nin keşfi için hareket. "Nahuatl" yerli dilinde Quetzal Dağı olarak bilinen Tumbala Dağları'nın eteklerindeki tropikal ormanların arasından fışkıran Palenque harabeleri şüphesiz dünyanın en etkileyici ören yerlerinden birini oluşturmakta. Bu antik kent, Meksika ve Orta Amerika'da ki Maya klasik döneminin en zarif mimari, heykeltıraşlık ve kabartma örneklerini barındırmakta. Palenque, VII. yüzyılda 68 sene hüküm süren kent-devletin en büyük hükümdarı Pacal döneminde altın çağını yaşamış. Çok sayıda yapının arasında Büyük Saray, Kral Pakal'ın mezarının çıkarıldığı Yazıtlı Tapınak-Piramit, Güneş Tapınağı en görkemli olanlardır. Öğle yemeğinden sonra Meksika Körfezi'nin güney kıyısında yer alan Campeche'ye doğru yola çıkış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Aralık 2020 Cuma Campeche - Uxmal - Merida

Campeche, sömürge döneminden, XIX. yüzyılın ortasına kadar Yucatan yarımadasının en önemli limanıydı. Sabah kahvaltısının ardından yürüyerek tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan müstahkem şehrin eski mahallelerinin keşfi. Daha sonra, Campeche'nin kuzeyindeki ve tepe anlamına gelen Puuc bölgesinde yer alan ve V-VI. yüzyıllar arasında kurulan Uxmal antik kentine hareket. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Uxmal, Maya mimarisindeki Puuc stilinin olağanüstü bir örneğidir. Maya binalarının dış duvar süslemelerindeki dekoratif figürler bunun göstergesi. Mayaların yağmur ve şimşek tanrısı Chaac maskesi gibi Yucatan'daki tapınaklarını ve saraylarının dış duvarlarını süsleyen tanrı maskeleri, Puuc stilinin önemli bir karakteristiğiydi. Valilik Sarayı, kahin anlamına gelen Adivino Piramidi, bir manastıra benzediği için Conquistador'lar tarafından dört kenarlı rahibeler manastırı diye adlandırılan yapıların ziyareti. "Muna da Pibil" usulü tavuklu spesyalitelerinden oluşan öğle yemeğinin ardından Merida'ya doğru yola devam. Yucatan eyaletinin başkentinin gezisi sırasında Plaza Mayor meydanının etrafındaki sömürge dönemine ait yapıları görebilirsiniz: Kıta-Amerika topraklarında eski bir piramidin taşları kullanarak inşa edilen ilk katedral San Idelfonso, Casa de Montejo'nun cephesinin müthiş taş işçiliği, magrip tarzı çan kulesi ile Rahibeler Kilisesi, San Cristobal Kilisesi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Aralık 2020 Cumartesi Merida - Chichen Itza - Cancun

Sabah erken, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentine doğru yola çıkış. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi; jaguar ve kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı; Maya dünyasının en büyük örneği olan "Juego de Pelota" top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımakta. Bu etkileşimle ilgili üç teori ortaya konulmakta: Toltek'lerin Orta Meksika'daki başkenti Tula Maya'ların egemenliğinin altına geçmiş olabilir; Toltekler Chichen Itza'yı istila etmiş olabilirler; veya geniş ölçüde tüccarlık yapan Mayalar Toltekler'den etkilenmiş olabilirler. Gezinin güzergahında, bu önemli yapıların yanı sıra, salyangoz şeklinden dolayı "Caracol" denilen ve ören yerinin en eski yapısı olan gözlemevi; yağmur tanrısı Chac Mool'a kurban edilen bedenlerin atıldığı sanılan kutsal kuyu "Cenote" de bulunmakta. Chichen Itza gezisi ve yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, Riviera Maya'nın kuzeyindeki ünlü tatil merkezi Cancun'a hareket. Cancun, İspanyol işgalinden ve turistik bir yere dönüştürülmeden önce, Yucatan Yarımadası'nda Maya medeniyetlerinin egemen olduğu bir bölge idi. Mayalar tarafından "yılanların yuvası" anlamına gelen "Kan Kun" olarak anılan bölge İspanyol döneminde "Can Cun" olarak adlandırılmış. Cancun tatil beldesi projesi, Meksika Hükümeti'nin ülkenin ekonomik geleceği ve turizmin kalkınması için 1970 yılında, turkuaz mavisi Karayip Denizi sahilinde, Tulum-Cancun arasında 130 kilometre boyunca birçok otel ve turistik tesis inşasıyla başladı. Cancun iki bölgeden oluşmata: batıda şehir merkezi olan El Centro, doğuda ise dar ve 22.5 kilometre uzunluğunda bir yarımada üzerinde, Karayip Denizi ile Nichupte Lagünü arasında uzanan turistik otel bölgesi. Cancun'un keşfinden sonra, Playa del Carmen'den Tulum'a kadar uzanan ve muhteşem plajlarıyla ünlü Riviera Maya sahil şeridine doğru yola devam. Varışı takiben, Karayip Denizin kıyısındaki "all inclusive" olarak kalınacak otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Aralık 2020 Pazar Cancun / Playa del Carmen

Otel aktivitelerinden, deniz ve güneşten yararlanmak için "all inclusive" olarak kalınacak otelde serbest gün. Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Aralık 2020 Pazartesi Cancun - İstanbul

Sabah, Cancun havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 10:10'da İstanbul'a hareket.

08 Aralık 2020 Salı İstanbul

Saat 06:15'te İstanbul'a varış.
Mexico City:Hotel Zocalo Central 4 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
San Cristobal :Casa Mexicana Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Quetzaltenango:Latam Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Panajachel:Hotel Atitlan 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Antigua:Posada de Don Rodrigo Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Copan:Hotel Marina 4 * Superior
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Livingstone:Ville Caribe 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Flores:Casona del Lago 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Palenque:Chan Kah Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Campeche:Plaza Campeche Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Merida:El Castellano Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cancun:Ocean Maya Royale 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Meksiko City/Tuxla Gutierrez; Cancun/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 17. güne kadar 16 akşam yemeği;
 • 2. günden 17. güne kadar 16 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Havaalanı vergileri;
 • Seyahat sigorta paketi**.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi*;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Meksika vize ücreti;
 • Guatemala giriş/çıkış vergisi (yaklaşık 10 Dolar);
 • Honduras giriş/çıkış vergisi (yaklaşık 5 Dolar).

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 90 $ düşünmek gerekir.


NOT:

Cancun’daki otelde Her Şey Dahil formülü'nün sınırsız içecek saatleri 11:00 - 22:00 arasıdır.

Vize

Meksika vizesi İstanbul Meksika Konsolosluğu’ndan alınabilmektedir. Ayrıca pasaportlarında geçerli ABD vizesi olan misafirlerimiz, geçerli pasaport ve ilgili vizeyi ihtiva eden pasaportla Meksika'ya serbestçe girilebilmektedirler. Guatemala ve Honduras için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.