Mavi Şehir'den Çöllere Fas

Casablanca filminin romantik şehrinden başlayarak, Cebelitarık Boğazı'nın gizemli şehri Tanca'ya, Mavi Şehir Chefchaouen 'dan ve Kıraliyet Şehri Fes'den geçerek Atlas Dağları'nı aşıp Sahra Çölü'nün sonsuz kumlarına ulaşan, çok farklı bir seyahat. Özellikle Sahra Çölü, muhteşem renkleri ve kendine özel coğrafi şekillerinin yanı sıra üzerinde yaşayan Bedevilerin yarattıkları kerpiç yapılarıyla, Fas'ın geri kalanından çok farklı ve ilginç bir görünüm sergilemekte. Bu manzaraların çekiciliği günümüz sinema yapımcılarını öylesine heyecanlandırdı ki, bu sınırsız çöl birçok filme stüdyo görevi gördü. Siz de, bu dekorun ortasında yapacağınız seyahat boyunca kendinizi bir film setinde hissedebilirsiniz. Ama her şeyin ötesinde, göreceğiniz sürrealist manzaraların belleğinizde çok ayrıcalıklı bir yer tutacaklarından emin olabilirsiniz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Alışılagelmişin dışında 11 gecelik bir Fas programı.
 • Kazablanka, Cebelitarık Boğazı ve Mavi şehir Chefchaouen'dan Atlas Dağları'na ve Çöllerin güzelliklerine uzanan muhteşem bir keşif yolculuğu.
 • Dünya Mirası Listesi'nde yer alan: Fes Medina'sı - Marrakech Medina'sı - Tetouan Medina'sı - Aït Ben Haddou Kalesi - Meknes Şehri - Volubilis Antik Kenti görülecek yerler arasında.
 • Çölde bir tam gün, 4x4 arazi araçlarıyla kumulların ve Çöl hayatının keşfi.
 • Özel seçilmiş restoran ve oteller.
 • Marakeş'in gözde mekanı Dar Yacout Restoranda akşam yemeği.
 • Marakeş'te çok özel bir ambiyansta, eğlenceli son akşam yemeği.

1. Gün Perşembe İstanbul - Kazablanka

İstanbul Havalimanı'ndan, saat 12:15 de, Türk Hava Yolları'nın TK617 no.lu uçuşu ile Kazablanka'ya hareket. Saat 15.05' de beyaz şehir Kazablanka'ya varış, karşılama ve şehir merkezine transfer. Fas'ın en önemli limanı ve finans merkezi olan Kazablanka eskiyle yeninin çok uyumlu bir sentezini oluşturmakta. Otele yerleşmeden önce şehir turu: Birleşmiş Milletler Meydanı, etrafı 20. yüzyılda inşa edilmiş çok sayıda İspanyol-Mağrip ve Art-Deco tarzı bina ile çevrili olan Muhammed V Meydanı, 210 metre yüksekliğindeki minaresi ve 100 binden fazla insanın aynı anda namaz kılmasına olanak tanıyan devasa boyutları ile dünyanın en büyük ibadethanelerinden birisi olan II. Hasan Camii ve Kordon Boyu' nu gezdikten sonra, Fas ve Avrupa kültürlerinin harmanlandığı ve Yeni Medina diye anılan Habous Mahallesi' nde mola ve serbest zaman. Ardından otele yerleşme. Akşam yemeği şehirde, geceleme otelde.

2. Gün CumaTanca - Tetouan - Chefchaouen

Kahvaltıdan sonra Tren Garı'na transfer ve hızlı tren ile Tanca'ya hareket. 10,15 de Tanca'ya varış ve şehir turu: Avrupa ile Afrika'yı ayıran Cebelitarık Boğazı üzerinde yer alan Tanca uzun zaman önemli bir stratejik şehir olmuş ve yüzyıllar boyunca ardı ardına çeşitli istilalara uğramış. İkibinbeşyüz yıllık varlığı ile, Kuzey Afrika'daki en eski şehirlerinden biri olan Tanca, Medinası, Kasbahı, çarşıları ve pazarları ile ülkenin en canlı yerleri olarak sayılır ve mükemmel plajları sayesinde, geçen yüzyıl, dünya jet sosyetesinin gözde yerlerinden biri olmuştur. Şehir turunun ardından Cap Spartel ve Herkül Mağaraları gezisi ve Liman'da öğle yemeği. Ardından Tetouan'a hareket. Beyaz Güvercin olarak adlandırılan şehrin ve Dünya Mirası Listesi'ndeki Medina'nın keşfi. Daha sonra Fas'ın kuzeydoğusunda muhteşem bir manzara ile çerçevelenmiş, çekicilik ve özgünlük dolu, Mavi Şehir Chefchaouen'a doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3. Gün Cumartesi Chefchaouen

Tam gün Chefchaouen'ın keşfi. Kahvaltının ardından, Çöl'ün ortasında bir Akdeniz kıyı kenti havası uyandıran, açık mavi ile süslenmiş beyaz badanalı duvarları, Akdeniz dekorlu evlerin olduğu dar sokakları ile ünlenen şehirde, mimari açıdan eşine az rastlanan bir özgünlüğe sahip olan Medina, küçük ve kalabalık olmayan dolambaçlı yolları ile keşfetmesi en zevkli yerlerden biri olacak. Ardından Büyük Cami El Mescid El Adamaa ve şehrin müzesi denebilecek Kasbah'yı gezdikten sonra, Medina'nın kalbi olan, dükkanlar, kahvehaneler ve lokantalarla çevrili Plaza Uta-Hammam el Meynanı'nda öğle yemeği. Öğleden sonra, Medina duvarları dışında kalan ve yerel halkın bazen çamaşırlarını yıkadığı Ras El Maa şelalesine kısa bir uğrama ve tarihi şehirde serbest zaman. Akşam üstü, şehir ve vadi üzerindeki muhteşem gün batımına hayran olmamak mümkün değil. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

4. Gün PazarChefchaouen - Meknes - Fes

Sabah, kahvaltıdan sonra Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve Kuzey Afrika'nın en iyi korunmuş antik yerleşimlerinden birisi olan Volubilis'e hareket. M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren Berberiler ve Romalılar tarafından kullanılmış olan Antik Kent, kalıntılarında yapılan kazı çalışmaları sonucunda gün ışığına çıkartılan mozaikleri ile ün kazanmış. Bu muhteşem harabelerin gezisinin ardından yine Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Meknes'e doğru yola devam. Fas'ın tam kalbinde yer alan Meknes, etrafı göz alabildiğince uzanan zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrelenmiş İspanyol-Mağribi mimari tarzında bir şehirdir. Meknes'e 25 kilometre kala, Zerhoun Dağı'nın eteğindeki 2 tepenin arasında yer alan ve bir hac mekanı olan Molla İdris Kasabası'nda öğle yemeği. Yemekten sonra İsmaili başkentinin keşfi : Kentin simgesi sayılan Bab Mansur, tarihi kente giriş-çıkışı sağlayan 12 noktadan birisi olan Bab El Khemis, Meknes'i 17. yüzyılda başkent haline getiren ve kente altın çağını yaşatan savaşçı kralın türbesi Molla İsmail'in Anıt Mezarı, Kraliyet ahırları ve Molla İsmail tarafından yaptırılmış olan Lahdim Meydanı görülecek yerler arasında. Turun bitiminde Fes'e doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. Gün PazartesiFes

Sabah, kahvaltının ardından, Fas'ın üçüncü büyük kenti ve manevi başkenti olup imparatorluk şehirlerinden biri olan Fes'in keşfi. Magribi bir mimarinin hakim olduğu şehir, gezilecek yerler açısından Kuzey Afrika'nın en zengin şehirleri arasında yer alır: Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Fes Medinası, Arap kültürel gelişiminin merkezi olarak tanınır. Burada, Moulay Idriss Zaviyesi, Attarine Medresesi, Nejarine Müzesi ve Meydanı ile deri ve Fassi Halısı el sanatları atölyeleri gezileri. Medina Sarayı'nda öğle yemeğinin arkasından Fes Jdid, Mellah (Yahudi Mahallesi), Kraliyet Sarayı Kapısı, çömlekçi atölyeleri ve surların ziyaretleri ile geziye devam. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6. Gün SalıFes - Erfoud

Sabah kahvaltıdan sonra, Orta Atlas ve sedir ormanları içinden geçerek Ifran ve Azrou yoluyla Erfoud'a doğru hareket. Gün boyu harika dağ ve orman manzaralarını seyrederek yola devam. Jebel Elayachi'nin eteklerindeki Midelt'de, Tadart restoranda öğle yemeği. Öğleden sonra Yüksek Atlas Dağları'nı geçerek Çölde bulunan Erg Chebbi'ye doğru yola devam ve otele varışta odalara yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde

7. Gün ÇarşambaErfoud

Sabah, kahvaltının ardından 4x4 araçlarla tam gün çöl turu: Kum tepecikleri üzerinde gezerek, Rissani & Moulay Ali Cherif, Kasbah Oule Abdelhalim ve M'Fissmermer ocakları, ardından da Tissermidine Oasis & erg Chebbi desert gezileri. Afrikalılar'ın oturduğu Khamliya köyünde yöresel bir öğle yemeği. Burada tipik Gnawa danslarını gördükten sonra, dönüş yolunda Tuz Gölü'nde durarak pembe flamingoları gözleme ve Merzouga'ya varışta develerle çölde gün batışı gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

8. Gün PerşembeErfoud - Zagora - Tamgrout - Zagora

Bir gün once Erfoud'da yaşamış olduğunuz çöl deneyiminin devamını göreceğiniz bir gün. Sabah, kahvaltının ardından, yol boyunca çöl manzaraları seyrederek Zagora'ya hareket. Varışta öğle yemeği ve Tamgrout'a doğru yola devam. Gerek Zagora, gerekse Tamgrout X./XI. yüzyıllarda büyük bir müslümanlık merkezi olan Tumbuktu'nun yolu üzerinde bulunan önemli geçiş şehirleriydi. Tamgrout'ta bulunan bir yol panosu üzerinde yazan "Tumbuktu'ya 52 Gün" ibaresi ilgi çekicidir. Tamgrout'ta gezilecek islam eserleri kütüphanesinde XI. yüzyıldan kalma çok ilginç kaligrafiler görebilirsiniz. Yine bu şehirde bulunan yeraltı Kasbah'ı, yer yer, yerin 3 kat altına kadar inen ilginç bir yerleşimdir. Akşam üstü Zagora'ya dönüşte, şehrin tarihi mahallelerinin gezilmesinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

9. Gün CumaZagora - Ouarzazate - Ait Benhaddou

Sabah, kahvaltının ardından, Sahra Çölü buradan başladığı için "Çölün Kapısı" olarak tanınan Ouarzazate'a hareket. Varışta, bir çok filmin çekimlerinin yapıldığı "CLA Studios" nun ve Sinema Müzesi'nin gezilmesi. Ardından Kasbah'da dolaşma ve öğle yemeği. Yemekten sonra, çok yakında bulunan Ait Benhaddou'ya doğru yola devam. Benhaddou'ya varışta Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kasbah'nın ziyareti. Bu muhteşem dekor, bugüne kadar bir çok filminde çekildiği sahne olmuş: Ali baba ve kırk haramiler(1954), Arabistanlı Lawrance(1961), Nilin İncisi (1985) ve son günlerin gözde dizisi "Game of Thrones" gibi… Gezinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

10. Gün CumartesiAit Benhaddou - Marakeş

Sabah, kahvaltının ardından, "Kızıl Şehir" olarakta anılan Marakeş'e hareket. Marakeş, Berber dilinde "Tanrıların Ülkesi" anlamına gelmektedir. Şüphesiz Kuzey Afrika'nın en egzotik şehridir. Varışta Charamane Sarayı'nda öğle yemeği ve ardından tarihi şehrin keşfi : Koutoubia, Bahia Sarayı, Saadian mezarları, şehir surları. Akşam yemeği, şehrin en gözde mekanlarının başında gelen Dar Yacout Restoran'da, Özel Fas Yemekleri tadımı. Geceleme otelde.

11. Gün PazarMarakeş

Sabah, yüz yıllık zeytin ağaçlarıyla dolu uçsuz bucaksız Menara bahçelerini keşfetmek üzere otelden hareket :200 mt lik uzunluğu ve 150 mt lik genişliği olan ve bir zamanlar şehrin fidanlıklarını sulamak için kullanılan büyük havuzunun yapımı, XII.ci yüzyıldaki Muvahhidler dönemine dayanır. Ardından Yves Saint Laurent vakfının Majorel Bahçeleri gezisi: 80 dönümlük bir alana yayılan bahçede dev bambular, dünyanın dört yanından toplanan bitkiler ve binbir türlü kaktüsü görebilirsiniz. Fas'ın Fransız sömürgesi olduğu, 1920'li yıllarda Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış olan bahçe Marakeş'in daracık sokaklarının ortasında bambaşka bir dünya oluşturmuş.Sanatçının bahçede ve içindeki binalarda bolca kullandığı koyu kobalt mavisinin tonu ise günümüzde Majorelle Mavisi olarak adlandırılmakta. 1947 yılında halka açılarak bakımsız ve üzerine otel yapılma tehdidi altına giren bahçe, 1980 yılında Yves Saint-Laurent ve Pierre Bergé'e tarafından satın alarak yeni bir çehreye kavuşturulur ve 2011 yılında bir vakfa dönüştürülerek yönetimi bir şekilde koruma altına alınır.. Daha sonra Dünya Mirası Listesi'ndeki Medina ve Jamaa Fna Meydanı'nda gezinti. Öğle yemeği meydana hakim bir restoranın terasında. Öğleden sonra Marakeş Pazarında serbest zaman. Akşam üzeri at arabası ile şehir turu. Son akşam yemeği, Chez Ali restoranında, müzikli şov eşliğinde Fantasia.

12. Gün PazartesiMarakeş - İstanbul

Sabah kahvaltının ardından, Marakeş'te serbest zaman. Saat 12,30'da Havalimanı'na transfer. Saat 16:05'teki Türk Hava yolları'nın TK620 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket ve saat 23:05'de İstanbul Havalimanı'na varış.
Kazablanka: Mogador Marina 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Chaouen: Hotel Parador 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Fes : Barcelo Medina 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Erfoud: Kasbah Hotel Tombouctou 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Zagreb: Riad Lamane 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ait Benhaddou : Ksar Ighanda 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Marakeş: Les Jardins D'agdal 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Kazablanka ve Marakeş/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • Kazablanka/Tanca hızlı tren bileti;
 • 1. günden 11. güne kadar 11 akşam yemeği;
 • 2. günden 11. güne kadar 10 öğlen yemeği;
 • 10. gün akşam yemeği Marakeş'de Dar Yacout Restoranda;
 • 11. gün akşam yemeği Marakeş'de Chez Ali Restoranda Fantasia;
 • Seyahatin 1 günü arazi araçlarıyla Çöl Turu;
 • Her 4x4 arazi aracında 3 yolcu;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Yerel rehber ve şöför bahşişleri;
 • Seyahat sigorta paketi;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Havalimanı vergileri.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 60 $ düşünmek gerekir.

Vize

Fas için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.