Mavi Şehir'den Çöllere Fas

YURT DIŞI TURLAR  11 GECE
09 Eylül 2023 - 20 Eylül 2023
11 Gece / 12 Gün - 21 Yemek ve Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 24 Kişi ile sınırlıdır.
Uçak biletleriniz için acele ediniz...
Tura Katılabileceğiniz Şehirler: İstanbul (Diğer şehirlerden çıkışlar için bize danışınız)
Gezilecek Yerler : Kazablanka - Tanca - Tetouan - Chefchaouen - Meknes - Fes - Erfoud - Merzouga - Çöl Kampı - Ait Benhaddou - Ouarzazate - Marrakeş - Essaouria
Tur Tarihi : 09 Eylül 2023 Cumartesi
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
2680 € (57593TL)
Tek Kişi Farkı :
550 € (11820TL)

Casablanca filminin romantik şehrinden başlayarak, Cebelitarık Boğazı'nın gizemli şehri Tanca'ya, Mavi Şehir Chefchaouen 'dan ve Kıraliyet Şehri Fes'den geçerek Atlas Dağları'nı aşıp Sahra Çölü'nün sonsuz kumlarına ulaşan, çok farklı bir seyahat. Özellikle Sahra Çölü, muhteşem renkleri ve kendine özel coğrafi şekillerinin yanı sıra üzerinde yaşayan Bedevilerin yarattıkları kerpiç yapılarıyla, Fas'ın geri kalanından çok farklı ve ilginç bir görünüm sergilemekte. Bu manzaraların çekiciliği günümüz sinema yapımcılarını öylesine heyecanlandırdı ki, bu sınırsız çöl birçok filme stüdyo görevi gördü. Siz de, bu dekorun ortasında yapacağınız seyahat boyunca kendinizi bir film setinde hissedebilirsiniz. Ama her şeyin ötesinde, göreceğiniz sürrealist manzaraların belleğinizde çok ayrıcalıklı bir yer tutacaklarından emin olabilirsiniz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Fas'ı, Akdenizden Çöllere kadar keşfedebileceğiniz bir yolculuk;
 • Kazablanka, Cebelitarık Boğazı ve Mavi şehir Chefchaouen'dan Atlas Dağları'na ve Çöllerin güzelliklerine uzanan bir program;
 • Marakeş'te 3 gece konaklama;
 • Çölde bir tam gün, 4x4 arazi araçlarıyla kumulların ve Çöl hayatının keşfi;
 • Çölde 4* otel konforuna sahip "Royal Camp 4* Çadır Kampı"nda geceleme;
 • Dünya Mirası Listesi'nde yer alan: Fes Medina'sı - Marrakech Medina'sı - Tetouan Medina'sı - Aït Ben Haddou Kalesi - Meknes Şehri - Volubilis Antik Kenti - Essaouila görülecek yerler arasında;
 • Özel seçilmiş otel ve restoranlarda Fas mufağının lezzetlerini tatma imkanı;
 • Marakeş'te çok özel ve değişik ambiyanslardaki restoranlarda 3 akşam yemeği.

09 Eylül 2023 Cumartesi İstanbul - Kazablanka

İstanbul Havalimanı'ndan, saat 12:20'de, Türk Hava Yolları'nın TK617 no.lu uçuşu ile Kazablanka'ya hareket. Saat 15.20'de beyaz şehir Kazablanka'ya varış, karşılama ve şehir merkezine transfer. Fas'ın en önemli limanı ve finans merkezi olan Kazablanka eskiyle yeninin çok uyumlu bir sentezini oluşturmakta. Otele yerleşmeden önce şehir turu: Birleşmiş Milletler Meydanı, etrafı 20. yüzyılda inşa edilmiş çok sayıda İspanyol-Mağrip ve Art-Deco tarzı bina ile çevrili olan Muhammed V Meydanı, 210 metre yüksekliğindeki minaresi ve 100 binden fazla insanın aynı anda namaz kılmasına olanak tanıyan devasa boyutları ile dünyanın en büyük ibadethanelerinden birisi olan II. Hasan Camii (dışardan) ve Kordon Boyu'nu gezdikten sonra, Fas ve Avrupa kültürlerinin harmanlandığı ve Yeni Medina diye anılan Habous Mahallesi' nde mola ve Ataynana isimli meşhur Fas Nane Çayı tadımı. Ardından otele yerleşme. Akşam yemeği şehirde, geceleme otelde.

10 Eylül 2023 Pazar Tanca - Tetouan - Chefchaouen

Kahvaltıdan sonra Tren Garı'na transfer ve hızlı tren ile Tanca'ya hareket. 10,15 de Tanca'ya varış ve şehir turu: Avrupa ile Afrika'yı ayıran Cebelitarık Boğazı üzerinde yer alan Tanca uzun zaman önemli bir stratejik şehir olmuş ve yüzyıllar boyunca ardı ardına çeşitli istilalara uğramış. İkibinbeşyüz yıllık varlığı ile, Kuzey Afrika'daki en eski şehirlerinden biri olan Tanca, Medinası, Kasbahı, çarşıları ve pazarları ile ülkenin en canlı yerleri olarak sayılır ve mükemmel plajları sayesinde, geçen yüzyıl, dünya jet sosyetesinin gözde yerlerinden biri olmuştur. Şehir turunun ardından Cap Spartel ve Herkül Mağaraları gezisi ve Liman'da öğle yemeği. Ardından Tetouan'a hareket. Beyaz Güvercin olarak adlandırılan şehrin ve Dünya Mirası Listesi'ndeki Medina'nın keşfi. Daha sonra Fas'ın kuzeydoğusunda muhteşem bir manzara ile çerçevelenmiş, çekicilik ve özgünlük dolu, Mavi Şehir Chefchaouen'a doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

11 Eylül 2023 Pazartesi Chefchaouen - Meknes

Kahvaltıdan sonra Chefchaouen'ın keşfi. Çöl'ün ortasında bir Akdeniz kıyı kenti havası uyandıran, açık mavi ile süslenmiş beyaz badanalı duvarları, Akdeniz dekorlu evlerin olduğu dar sokakları ile ünlenen şehirde, mimari açıdan eşine az rastlanan bir özgünlüğe sahip olan Medina, küçük ve kalabalık olmayan dolambaçlı yolları ile keşfetmesi en zevkli yerlerden biri olacak. Ardından Büyük Cami El Mescid El Adamaa ve şehrin müzesi denebilecek Kasbah'yı gezdikten sonra, Medina'nın kalbi olan, dükkanlar, kahvehaneler ve lokantalarla çevrili Plaza Uta-Hammam el Meydanı'nda öğle yemeği. Öğleden sonra, Medina duvarları dışında kalan ve yerel halkın bazen çamaşırlarını yıkadığı Ras El Maa şelalesine kısa bir uğrama ve Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve Kuzey Afrika'nın en iyi korunmuş antik yerleşimlerinden birisi olan Volubilis'e hareket. M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren Berberiler ve Romalılar tarafından kullanılmış olan Antik Kent, kalıntılarında yapılan kazı çalışmaları sonucunda gün ışığına çıkartılan mozaikleri ile ün kazanmış. Bu muhteşem harabelerin gezisinin ardından yine Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Meknes'e doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

12 Eylül 2023 Salı Meknes - Fes

Kahvaltının ardından Meknes'in keşfi: Fas'ın tam kalbinde yer alan Meknes, etrafı göz alabildiğince uzanan zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrelenmiş İspanyol-Mağribi mimari tarzında bir şehirdir. Kentin simgesi sayılan Bab Mansur, tarihi kente giriş-çıkışı sağlayan 12 noktadan birisi olan Bab El Khemis, Meknes'i 17. yüzyılda başkent haline getiren ve kente altın çağını yaşatan savaşçı kralın türbesi Molla İsmail'in Anıt Mezarı, Kraliyet ahırları ve Molla İsmail tarafından yaptırılmış olan Lahdim Meydanı görülecek yerler arasında. Turun bitiminde öğle yemeği ve ardından Fes'e doğru yola devam. Varışta Kuzey ve Güney Kuleleri ile panorama tepesi gezileri, ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13 Eylül 2023 Çarşamba Fes

Sabah, kahvaltının ardından, Fas'ın üçüncü büyük kenti ve manevi başkenti olup imparatorluk şehirlerinden biri olan Fes'in keşfi. Magribi bir mimarinin hakim olduğu şehir, gezilecek yerler açısından Kuzey Afrika'nın en zengin şehirleri arasında yer alır: Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Fes Medinası, Arap kültürel gelişiminin merkezi olarak tanınır. Burada, Moulay Idriss Zaviyesi, Attarine Medresesi, Nejarine Müzesi ve Meydanı ile deri ve Fassi Halısı el sanatları atölyeleri gezileri. Medina Sarayı'nda öğle yemeğinin arkasından Fes Jdid, Mellah (Yahudi Mahallesi), Kraliyet Sarayı Kapısı, çömlekçi atölyeleri ve surların ziyaretleri ile geziye devam. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

14 Eylül 2023 Perşembe Fes - Erfoud - Merzuga

Sabah kahvaltıdan sonra, Orta Atlas ve Sedir Ormanları içinden geçerek İfran ve Azrou yoluyla Erfoud'a doğru hareket. Gün boyu harika dağ ve orman manzaralarını seyrederek yola devam. Jebel Elayachi'nin eteklerindeki Midelt'de, Tadart restoranda öğle yemeği. Öğleden sonra Yüksek Atlas Dağları'nı geçerek Çölde bulunan Erg Chebbi'ye doğru yola devam ve Merzuga'ya gelindiğinde 4x4 lerle kum tepelerine doğru hareket. Ardından develere binerek kum tepelerine çıkış ve eşsiz güzellikteki gün batımı manzarasını izleme. Daha sonra develerle çadır kampına doğru hareket. Akşam yemeği ve geceleme Royal Camp 4* Çadır Kampında.

15 Eylül 2023 Cuma Merzuga: Çöl Keyfi

Sabah, kahvaltının ardından 4x4 araçlarla tam gün çöl turu: Kum tepecikleri üzerinde gezerek, Rissani & Moulay Ali Cherif, Kasbah Oule Abdelhalim ve M'Fissmermer ocakları, ardından da Tissermidine Oasis & erg Chebbi desert gezileri. Afrikalılar'ın oturduğu Khamliya köyünde yöresel bir öğle yemeği. Burada tipik Gnawa danslarını gördükten sonra, dönüş yolunda Tuz Gölü'nde durarak pembe flamingoları gözleme ve Merzouga'ya varışta develerle çölde gün batışı gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Eylül 2023 Cumartesi Merzuga - Ait Benhaddou - Ouarzazate

Sabah, kahvaltının ardından, Sahra Çölü buradan başladığı için "Çölün Kapısı" olarak tanınan Ouarzazate'a hareket. Yol üzerinde toprak altı su kanallarını ve Tingir şehrinde bulunan Tudra Kanyonu'nu ziyaret edip, ardından öğle yemeği molası. Ouarzazate'a varışta, bir çok filmin çekimlerinin yapıldığı "CLA Studios" nun ve Sinema Müzesi'nin gezilmesi. Ardından Kasbah'da dolaşma. Daha sonra, çok yakında bulunan Ait Benhaddou'ya doğru yola devam. Benhaddou'ya varışta Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kasbah'nın ziyareti. Bu muhteşem dekor, bugüne kadar bir çok filminde çekildiği sahne olmuş: Ali baba ve kırk haramiler(1954), Arabistanlı Lawrance(1961), Nilin İncisi (1985) ve son günlerin gözde dizisi "Game of Thrones" gibi… Gezinin ardından Ouarzazate'a dönüş ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Eylül 2023 Pazar Ouarzazate - Marakeş

Sabah, kahvaltının ardından, "Kızıl Şehir" olarakta anılan Marakeş'e hareket. Marakeş, Berber dilinde "Tanrıların Ülkesi" anlamına gelmektedir. Şüphesiz Kuzey Afrika'nın en egzotik şehridir. Varışta Charamane Sarayı'nda öğle yemeği ve ardından tarihi şehrin keşfi : Koutoubia, Bahia Sarayı, Saadian mezarları, şehir surları. Akşam yemeği, Chez Ali restoranında, müzikli şov eşliğinde Fantasia. Geceleme otelde.

18 Eylül 2023 Pazartesi Marakeş

Sabah, yüz yıllık zeytin ağaçlarıyla dolu uçsuz bucaksız Menara bahçelerini keşfetmek üzere otelden hareket :200 mt lik uzunluğu ve 150 mt lik genişliği olan ve bir zamanlar şehrin fidanlıklarını sulamak için kullanılan büyük havuzunun yapımı, XII.ci yüzyıldaki Muvahhidler dönemine dayanır. Ardından Yves Saint Laurent vakfının Majorel Bahçeleri gezisi: 80 dönümlük bir alana yayılan bahçede dev bambular, dünyanın dört yanından toplanan bitkiler ve binbir türlü kaktüsü görebilirsiniz. Fas'ın Fransız sömürgesi olduğu, 1920'li yıllarda Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış olan bahçe Marakeş'in daracık sokaklarının ortasında bambaşka bir dünya oluşturmuş.Sanatçının bahçede ve içindeki binalarda bolca kullandığı koyu kobalt mavisinin tonu ise günümüzde Majorelle Mavisi olarak adlandırılmakta. 1947 yılında halka açılarak bakımsız ve üzerine otel yapılma tehdidi altına giren bahçe, 1980 yılında Yves Saint-Laurent ve Pierre Bergé'e tarafından satın alarak yeni bir çehreye kavuşturulur ve 2011 yılında bir vakfa dönüştürülerek yönetimi bir şekilde koruma altına alınır. Daha sonra Dünya Mirası Listesi'ndeki Medina ve Jamaa Fna Meydanı'nda gezinti. Öğle yemeği meydana hakim bir restoranın terasında. Öğleden sonra Marakeş Pazarında serbest zaman. Akşam üzeri at arabası ile şehir turu. Akşam yemeği şehirde bir restoranda. Geceleme otelde.

19 Eylül 2023 Salı Marakeş - Essaouria - Marakeş

Kahvaltının ardından Essaouira gezisi için yola çıkış. Atlantik okyanusu kenarında yer alan Essaouira, beyaz binalarının maviye boyanmış kapıları ve pervazlarıyla tipik Akdeniz şehirlerini andırır. Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan şehir, zamanın önemli ticaret merkezlerindendir. Romalılar zamanında bir liman kenti olarak kullanılırken şu an şirin bir balıkçı kasabası görüntüsünde olan şehrin iç kısımlarına doğru ilerlediğinizde, Fas'ın klasik kiremit kızılı renkli binaları yerini almaya başlar. Essaouira Berberice'de duvar anlamına gelir. Şehrin 16.yüzyılda bilinen adı ise Mogador'dur. Bugün hala şehrin orjinal kale duvarlarının, Okyanus kenarına kadar indiğini görebilisiniz. Bu güzel kaleyi gezdikten sonra, kendiniz bir film sehnesideymiş gibi hissedeceğiniz Medina ile geziye devam. Öğle yemeği limanda balık menüsü. Daha sonra Marakeş'e dönüş ve otelde dinleme. Son akşam yemeği şehrin müstesna bir restoranında Özel Fas Yemekleri tadımı. Geceleme otelde.

20 Eylül 2023 Çarşamba Marakeş - İstanbul

Sabah kahvaltının ardından, Marakeş'te serbest zaman. Saat 12,30'da Havalimanı'na transfer. Saat 16:05'teki Türk Hava yolları'nın TK620 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket ve saat 23:05'de İstanbul Havalimanı'na varış.
Kazablanka: Mogador Marina 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Chaouen: Hotel Parador 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Meknes: Hotel Transatlantique 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Fes : Barcelo Medina 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Merzouga: Royal Camp Oasis 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ouarzazate: Oscar Hotel by Atlas Studios 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Marakeş: Kenzi Menara Palace 4 * Superior
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Kazablanka/Tanca hızlı tren bileti;
  • 1. günden 11. güne kadar 11 akşam yemeği;
  • 2. günden 11 güne kadar 10 öğlen yemeği;
  • 7 gün 4x4 arazi araçlarıyla Çöl Turu;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Kazablanka ve Marakeş/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi*(Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 60 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Vize

  Fas için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.

  ÖNEMLİ DUYURU:
  Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.