Ekvador & Galapagos Adaları

YURT DIŞI TURLAR  15 GECE
28 Mart 2025 - 12 Nisan 2025
15 Gece / 16 Gün - 25 yemek + Tüm Turlar dahil
THY & IBERIA ile
Katılımcı Sayısı 20 Kişi ile sınırlıdır.
Bu turda tek kişilik odamız kalmamıştır.
Gezilecek Yerler : Ekvador: Quito - Ekvator Çizgisi - Otavalo - San Pablo Gölü - Papallacla - Amazon Bölgesi - Baños - Riobamba - Alausi - Ingapirca - Cuenca - El Cajas Milli Parkı - Guayaquil - Yağmur Ormanları - Şelaleler - Volkanlar - And Kondorları - Sinekkuşları...
Galapagos: Baltra Adası - Santa Cruz Adası - Charles Darwin Araştırma İstasyonu - Puerto Ayora - Las Bachas - Punta Carrion - Bartolome Adası - Sullivan Körfezi - Kuzey Seymour Adası - Güney Plaza Adası...
Tur Tarihi : 28 Mart 2025
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
8375 $ (273684TL)
Tek Kişi Farkı :
1325 $ (43299TL)

Kolombiya ile Peru arasında yer alan Ekvador, And ülkelerinin en küçüğü olmasına rağmen şüphesiz en fazla çeşitlik içerenidir. Doğası ve tarihi ile Ekvador Güney Amerika'nın en imtiyazlı ülkesidir diyebiliriz. İspanyol sömürgecilik mimarisinin görkemli örneklerini sunan başkent Quito ve Cuenca, manyetik enerjisi ile merak uyandıran Ekvator çizgisi, Otavalo gibi ünlü yerel pazarlar, And'lar daki yanardağlar, Amazonlardaki Yağmur ormanlarının sisli dünyası, İnka medeniyetinin izleri, sıradağların doruklarındaki baş döndürücü yolculuk bu seyahatte keşfedeceğiniz gizemlerin bir kısmı. Çok farklı ve önemli bir başka keşif ise: Guayas Nehri Deltası'ndan Pasifik Okyanusu'na açılan Guayaquil'in açıklarında bulunan ve Charles Darwin'in 1835'te bölgeyi ziyaret etmesi ile ün kazanarak "Canlı müze ve evrim teorisinin yaşayan kanıtı" kabul edilen Galapagos Adaları. Burada göreceğiniz olağandışı su altı ve su üstü canlılarını barındıran eşsiz doğa, oynak penguenler ve deniz aslanlarının yanı sıra değişik balık türleriyle birlikte yüzebilmek, şnorkel yapabilmek bu seyahat sürecini unutulmaz kılacak...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Bu yolculukta Sierra, Oriente, Pasifik Kıyısı ve Galapagos Adaları'ndan oluşan Ekvador'un dört ana bölgesini keşfetme imkanı.
 • Galapagos Adaları, yıl boyunca ziyaret edilebilecek iklime sahip bir destinasyondur. Aralık-Mayıs ayları Galapagoslar'ın en sıcak ayları olup rüzgarlar diner ve denizler sakindir.
 • Deniz seviyesinden 2 850 metre yükseklikten başlayarak yer yer daha yükseklere ulaşan seyahatin ilk haftasında gezeceğiniz daha düşük rakımlı yöreler ve Amazonlar, vücudunuzun yüksekliğe daha kolay alışmasını sağlayacak.
 • Tur programında Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Galapagos Adaları'nın yanı sıra Quito ve Ekvator'un en güzel tarihi şehri Cuenca'yı da görebilme imkanı.
 • And sıradağlarının doruklarındaki Ekvador'un tarihi tren hattının görülmesi.
 • Ekvador'un en renkli pazarı Otavalo'nun gezilmesi.
 • Cotacachi-Cayapas ekolojik rezervinin bir parçası olan krater gölü Cuicocha ve çeşitli ekosistemleriyle El Cajas Milli Parkı gezileri.
 • Tena bölgesinde Ekvador Amazonu'nun keşfi ve bir yerli topluluğuyla tanışma.
 • Seçkin otel ve lodgelarda konaklama.
 • Galapagoslar'da, Santa Cruz Adası'nın ana yerleşim yeri olan Puerto Ayora'da 4 gece konaklama.
 • Bu adada konaklayarak, özel tekne ile günübirlik turlar yaparak, farklı yapılara sahip birkaç adayı gezip, en gizli koylara kadar gidebilecek ve canlıları çok yakından görüp, en güzel yüzme ve şnorkel deneyimini yaşayabileceksiniz.

28 Mart 2025 Cuma İstanbul - Madrid

İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın TK1859 no.lu uçuşu ile saat 14:40'ta hareket ederek 17:05'te Madrid'e varış. Havalimanı bölgesindeki otele yerleşme. Günün geri kalan kısmı serbest.

29 Mart 2025 Cumartesi Madrid - Quito

Madrid Havalimanı'ndan, İberia Hava Yolları'nın IB137 no.lu uçuşu ile saat 12:05'te hareket ederek 17:15'te Ekvador Cumhuriyeti'nin başkenti Quito'ya varış. Pichincha Yanardağının eteklerinde, 2850 metre yükseklikte bulunan Quito, dünyanın en yüksek başkentlerinden biridir. Gelişte karşılama, özel tur otobüsüyle şehir merkezindeki otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

30 Mart 2025 Pazar Quito

Ekvador, bir İspanyol sömürgesi olana kadar İnka İmparatorluğu'nun bir parçasıydı. Üç yüz yıl boyunca İspanyollar Ekvador'a hakim oldu ve 1822 yılında Ekvador İspanya'dan bağımsız hale geldi. Yerli halk Quitusların yaşadıkları ve daha sonra İnkaların dini ve ticari merkezi olan Quito, 1534 yılında İspanyol Conquistadorlar'ın tarafından San Francisco de Quito olarak adlandırılmış. Dünya Mirası Listesi'ne alınan Quito, 1917 depremine rağmen Latin Amerika'nın en iyi korunmuş kolonyal şehirlerinden biridir. Sömürgeciler, mimarilerini çok karmaşık bir topografik ortamda inşa ederek, sanatsal duyarlılıklarını kendilerini çevreleyen gerçekliğe nasıl uyarlayacaklarını biliyorlardı.
Sabah, zengin iç dekorasyonuyla İspanyol, İtalyan, Mağribi, Flaman ve yerli sanatın bir karışımı olan "Quito Barok okulunun" (Escuela Quitena) saf örneklerini görebileceğiniz başkentin keşfi için hareket: tarihi şehir merkezinde bulunan, Bağımsızlık Meydanı olarak da bilinen Plaza Grande ve XVII. yüzyılda inşa edilen hükümet binası; Madrid'deki Escorial Sarayı'nın replikası olduğu için And'ların Escorial'ı olarak adlandırılan San Francisco Kilisesi; barok tarzın bir başyapıtı ve Latin Amerika'nın en görkemli kiliselerinden La Companía ve Kolomb öncesi döneme ait eserlerin sergilendiği Alabado Müzesi gezileri. Casa del Alabado, sergisinin tematik olarak düzenlenmesi açısından benzersizdir. Ardından, geleneksel San Juan mahallesi ile modern ve tarihi şehir üzerinde güzel manzaralara hakim Panecillo Tepesi'ne çıkış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, Quito'nun kuzeyinde bulunan, ekvator çizgisinin ana meridyenle buluştuğu ve koordinatların 0° 0' 0" noktasını gösterdiği yer olan Ekvator Çizgisi'ne hareket. Ekvador'un büyük bir kısmı Güney Yarımküre'de bulunmaktadır. Dünyanın ortası anlamına gelen "La Mitad del Mundo" XVIII. yüzyılda fransız kaşif ve bilim adamı Charles Marie de la Condamine ile Ekvadorlu Pedro Vicente Maldonado tarafından hesaplanmış. Buradaki Anıt ve İntiñan Güneş Müzesi gezilerinden sonra Quito'ya dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

31 Mart 2025 Pazartesi Quito - Otavalo - Lago San Pablo - Papallacta

Kahvaltının ardından, hayvancılık ve meyva yetiştiriciliğinin yapıldığı Guayllabamba ve Cayambe vadilerinden geçerek Quito'nun kuzeydoğusunda bulunan Otavalo'ya doğru yola çıkış. Güzel manzaralar eşliğinde bir yolculuktan sonra Ekvador'un göller bölgesi olarak andlandırılan Imbabura eyaletindeki Otavalo kasabasına varış. Otavalo, Ekvador'un en büyük gölü olan San Pablo'nun yakınında ve Imbabura yanardağının (4630 metre) eteklerinde yer almaktadır. Ana dilleri Quecha olan "Otavalenos" lar en başarılı yerli bölge halkı olarak tanınmakta. Uzun örgülü saçlı erkekleri, geniş kenarlı şapka takıp, diz boyu beyaz pantolon ve mavi poncho giyer, kadınları ise renkli kostümlerini nakışlı gömlek, şal ve rengarek boncuklarla süslerler. Plaza de Ponchos Meydanı'nda çeşitli yerel sanat ürünlerinin satıldığı meşhur Otavalo pazarı ve daha sonra, Cuicocha krater Gölü'nün yakınlarındaki, deri ürünleri ile tanınan Cotocachi kasabası gezileri. Cuicocha krater gölü çevresinde kısa bir yürüyüş. Öğle yemeğinden sonra, San Pablo gölünden geçerek Ekvator Çizgisi üzerindeki ve daha az ziyaret edilen Quitsato gezisi. Burada bulunan 54 metrelik dev güneş saatinin Fransız keşif seyahatlerinden çok daha eski olması, yerlilerin bu noktayı çok daha önceden hesapladıklarını gösterir. Güneş saatinin on metre yüksekliğindeki silindir şekilli gölge çubuğu olan "gnomon" tam olarak Ekvator'un üzerinde yerleştirilmişti. Akşamüstü, inanılmaz manzaralar eşliğinde And Dağları'nın eteklerindeki ormanların içinde, kaplıcaları ile tanınan Papallacta'ya varış. Termal havuzların bulunduğu otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

01 Nisan 2025 Salı Papallacta - Tena - Amazon Bölgesi

Ekvator, Güney Amerika'nın en küçük ülkelerinden biri olmakla birlikte en zengin biyoçeşitliliğe sahip olanların arasındadır. Dünyadaki 350 den fazla sinekkuşu türünden yaklaşık 130'u Ekvador'da bulunmakta. Kahvaltının ardından, Papallacta'nın yakınlarında bir kuş gözlem gezisi yapmak üzere otelden hareket. Coğrafi ve iklimsel faktörlerin kombinasyonundan dolayı ılıman yağmur ormanı olarak sınıflandırılan bu bölge, yağmur ormanlarına açılan bir kapı haline getiriyor. Dağ tukanından, rengarenk dağ İspinoz kuşuna pek çok kuş türü barındıran Papallacta bölgesi adeta bir sinekkuşu cennetidir. Seke seke uçan uzun ince gagalı colibri kuşu sinekkuşu olarak tanınmakta. Ormanın yürüyüş yollarının keyifini çıkardıktan sonra, yemyeşil vadiler ve şelalelerle süslü And bölgesinin yüksek toprakları Baeza ve Tena üzerinden dünyanın en büyük nehirlerinden biri olan Amazon Nehri havzasına kadar yolculuk. Yol üzerindeki yerel bir lokantada öğle yemeği. Amazon bölgesi, And'ların doğusunda bulunduğu için "Oriente" yani "doğu" olarak adlandırılmakta. Yol, Amazon Nehri'nin en büyük kollarından biri olan Napo Nehri'nin küçük bir limanı olan Punta Ahuano'da bitiyor. Buradan kanolar üzerinde kısa bir yolculukla öğle yemeği için "lodge"umuza varış. Öğleden sonra, geleneksel Quichua kültürünün çeşitli yönlerini öğrenebileceğiniz Ahuano köyündeki bir Yerli topluluğunu ziyaret. Burada tipik bir içecek olan "chicha"nın nasıl yapıldığını görecek ve çevredeki toplulukta bugün hala uygulanan ruhsal arınma ritüelleri izleyeceksiniz. Gezinin ardından güzel bir gün batımı seyredeceğiniz lodge'a dönüş. Yağmur ormanının ortasında ve kuş sesleri eşliğinde, akşam yemeği ve geceleme lodge da.

02 Nisan 2025 Çarşamba Amazon Bölgesi

256 370 km2 ile Ekvador Güney Amerika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Ekvador'un Amazon bölgesi ise neredeyse ulusal toprakların yarısını kaplar ve Sucumbíos, Orellana, Napo, Pastaza, Morona ve Zamora eyaletlerini içerir. Amazonlar dünyadaki en büyük ormanlardır. Yerli rehber eşliğinde erken başlayacak ve gün boyu sürecek olan, yeşilin her tonunun görülebildiği Amazon bölgesi yaşamını ve bitki örtüsünü keşfetme turu. Napo Nehri'nin kollarında kano ile bir gezi; ikincil ve birincil ormanlarında muhteşem kuş sesleri eşliğinde dev ağaçların ve sarmaşıkların ortasında yaklaşık iki saatlik yürüyüş yaparak tropikal bitkileri, tıbbi özelliklere sahip şaşırtıcı bitki türlerini, birçok böcek çeşidini, meraklı renkli kuşları, ağaçların etrafında dolanıp duran küçük maymun gruplarını gözlemlemek mümkün. Yerel halkının gelenekleri ile tanışma; çeşitli kelebekleri ve onların metamorfozlarını görme fırsatına sahip olacağınız "Mariposario" olarak adlandırılan kelebek bahçelerinin gezilmesi; yaralı, yerinden uzaklaşmış veya soyu tükenme tehlikesinde olan koati, tapirus, değişik maymun, yılan ve kuş çeşidi gibi tropikal hayvanların rehabilitasyon alındığı merkez olan ve 1990 larda faaliyete giren Amazoonico'yu gezme imkanı. Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme lodge'da.

03 Nisan 2025 Perşembe Amazon Bölgesi - Baños - Riobamba

Kahvaltının ardından lodge'dan ayrılarak, kanolarla Punta Ahuano'ya dönüş. Buradan otobüsle "Oriente" bölgesinin en önemli merkezi olan Puyo ve daha sonra Baños üzerinden güneye doğru yolculuk. Puyo-Baños arasındaki yol, bölgede bulunan bir düzine şelaleden dolayı "Şelaleler Yolu" olarak adlandırlmakta. Baños'a varmadan, şelalelerin en büyük ve en etkileyici olan, şeytanın kazanı anlamına gelen "El Pailon del Diablo" diye anılan etkileyici şelaleleri görmek üzere Rio Verde'de bir mola. Güzergahda "Agoyan" ve "Manto de la Novia" (Gelin Tülü) gibi diğer şelaleleri görerek And Dağları'nın eteklerinde, 1800 metre yükseklikte küçük bir kasaba olan ve Ilık bir iklime sahip olup sıcak su kaplıcaları ile tanınan Baños'a varış. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, ülkenin en yüksek yanardağının bulunduğu Chimborazo bölgesinin başkenti Riobamba'ya doğru yola devam. 2700 metre yükseklikteki Tapi Vadisi'nde ve Ekvator'un göbeğinde zarif bir şehir olan Riobamba, "And'ların Sultanı" lakabına layik görülmüş. Güçlü yerli varlığını hisettiren şehrin tarihi merkezinde İspanyol sömürge döneminden kalma kemerli ana meydanı ve güzel barok cephesi ile Riobamba katedralinin kenarında bulunduğu Parque Maldonado'yu görmek mümkün. Tarihi merkezini keşfettikten sonra, şehrin hemen dışında büyüleyici bir yerde bulunan otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Nisan 2025 Cuma Riobamba - Alausi - Ingapirca - Cuenca

Sabah, Quito-Cuenca arasında uzanan ve "yanardağlar rotası" olarak bilinen Panamerican yolununu takip ederek güneye doğru yolculuk. Şeytan'ın burun deliği anlamına gelen meşhur "Nariz del Diablo" manzara noktasında mola. Ekvador'un dağlık bölgesi ve sahilindeki beş ilden geçen Trans-And demiryolu, 450 km uzunluğunda, dar hatlı, benzersiz bir demiryoludur. 1873'te inşa edilmeye başlanmış olup 1908'de tamamlanıp hizmete açılmıştır. Güzergâhının büyük bir kısmı zikzak yaparak And Sıradağları'nın üzerinden geçiyor; bu nedenle, onu inşa etmek için gereken insani, teknik ve malzeme çabalarından dolayı "dünyanın en zor treni" adını almıştır. Burada dağdan inmesine yardımcı olan Zikzak ray sistemini görebileceksiniz. Karla kaplı aktif ve sönmüş volkanların büyüleyici manzaraları eşliğinde, siyah topraklı verimli büyük vadilerden ve And-Ekvador dil ailesine ait Kichwa (Quecha) dilinin konuşulduğu köylerden geçerek Alausi üzerinden Ingapırca'ya doğru yola devam. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, And Dağları'nı sembolize eden şirin lamaların dolaştığı Ingapirca harabeleri gezisi. Ingapirca kelimesi, "İnka Duvarı" anlamına gelen Kichwa dilinden türetilmiş. Kichwa dilinde "İnka Duvarı" anlamına gelen 3100 metredeki Ingapirca kalesi, XV. yüzyılda Büyük İnka Huayna Capac döneminde inşa edilmiş olup Ekvador'un en önemli ve en iyi korunan Kolomb Öncesi ören yeridir. Ingapirca, İnkalar döneminde önemli bir dini, siyasi, bilimsel, askeri ve idari merkezdi. Daha sonra, ülkenin üçüncü büyük şehri olan Cuenca'ya doğru yola devam. Akşamüstü, And dağlarıyla çevrili bir vadide kurulmuş olan Cuenca'ya varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Nisan 2025 Cumartesi Cuenca

Tam adı Santa Ana de Los Cuatro Rios de Cuenca olan Azuay eyaletinin başkenti Cuenca, dağlar arasında Machangra, Tomebamba, Yanuncay ve Tarqui nehirlerinin birleştiği yer olan Cuenca havzasında yer almaktadır. Son derece iyi korunmuş kolonyal bir mimariye sahip olan dört nehrin şehri Cuenca 1557 yılında Tomebamba isimli İnka yerleşiminin üzerine kurulmuş. Dünya Mirası Listesi'ne alınan tarihi merkezinin görkemli yapıları bu bölgede bulunan mermer ocaklarından çıkarılan taşlarla inşa edilmiş. Ilımlı bir iklime sahip olan bu şehir deniz seviyesinden 2350 ila 2550 metre yükseklikte bulunmakta. Gün boyunca sürecek olan şehir turu için hareket. İlk olarak tarihi merkez gezisi. Parque Calderon etrafındaki Yeni Katedral (La Nueva) olarak anılan dev Inmaculada Concepcion Katedrali ve eski İnka yapılarının taşları ile inşa edilen "La Vieja" Katedrali (Iglesia Sagrario); XVII. ve XVIII. yüzyıllara ait evleri ile Calle Luiz Cordero sokağı; arnavut kaldırımı dar sokaklar ve pazar alanı görülecek yerler arasında. Daha sonra, Cuenca'nın müthiş manzarasına hakim "Mirador de Turi" tepesine çıkış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, Ekvador'un el sanatları merkezi olarakta ünlü Cuenca'da Ekvador kökenli "Panama" şapkaları atölyesi ziyareti. 'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan Panama şapkası "toquilla" hasırı veya botanikteki adıyla Carludovica palmata kamışının lifinden üretilmekte. Panama şapkalarının kaliteli örneklerinin yapımı bir aydan fazla sürmekte. Son olarak, en özel arkeolojik ve etnografik eser koleksyonlarına sahip yerli kültürler müzesi "Museo de las Culturas Aborigenes" i ziyaret. Akşamüstü otele dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

06 Nisan 2025 Pazar Cuenca - El Cajas Milli Parkı - Guayaquil

Sabah, Cuenca'nın kuzeybatısında bir saat mesafede dağların ortasında, 3100 metrenin üzerinde bir yükseklikte yer alan, 285 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve 200 den fazla gölün bulunduğu El Cajas Milli Parkı'ndan geçerek Cuenca'dan 250 kilometre ve Pasifik Okyanusu'ndan 70 kilometre uzaklıkta bulunan Guayaquil'e doğru yola çıkış. Bölgenin en güzel gölü olan La Toreadora'nın çevresinde "polylepis" ağacı gibi çeşitli ilginç bitkiler görülmekte. El Cajas Milli Parkı gezisi ve kır restoranında öğle yemeğinden sonra, Guayaquil'e doğru inerken manzaraların ve ikliminin değişikliğini fark edeceksiniz. Öğleden sonra, 1537 yılında İspanyol kâşif ve fatih Francisco de Orellana tarafından kurulan ve tropikal bir iklime sahip Ekvador'un en büyük şehri, ana limanı (denizaşırı okyanus trafiğinin son noktası), ve ekonomik başkenti Guayaquil'e varış. Pasifik Okyanusu'na dökülen Guayas Nehri'nin dev deltası üzerine kurulan Guayaquil büyük bir liman kenti. Panoramik şehir turu esnasında, Guayas nehri kıyısındaki iki buçuk kilometrelik hareketli Malecon kordonu ve büyük bir alışveriş ve eğlence merkezi olan Malecon 2000'in görülmesi. Malecon'da, Simon Bolivar ile Jose de San Martin'in Güney Amerikayı İspanyol işgalinden kurtarmak amacı ile Guayaquil'de Haziran 1822 de yaptıkları buluşmasının anısına inşa edilen La Rotonda anıtı bulunmakta. Şehrin panoramik manzarasının tadını çıkaracağınız XVI. yüzyılda kurulan şehrin en eski mahallesi Las Peñas gezisinden sonra, katedralin bulunduğu ve ve adeta buranın sahipleri gibi davranan iguanaların dolaştığı şehrin kalbi Seminario Park'ının görülmesi. Guayaquil'deki modern ve tarihi binaların karışımı eşsiz bir atmosfer yaratmaktadır. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

07 Nisan 2025 Pazartesi Guayaquil - Galapagos / Baltra Adası - Santa Cruz Adası - Puerto Ayora

Sabah uçakla, Ekvator Çizgisi'nin bitişiğinde, anakaradan 1000 kilometre uzaklıktaki tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan volkanik bir yapıya sahip Galapagos Adaları'na hareket. Galapagos takımadası, en büyükleri Santa Cruz, Fernandina, Santiago (San Salvador) ve San Cristobal olan 13 ana adadan ve 7 küçük adadan oluşmakta. Darwin'in, 1831-1836 yılları arasında Beagle gemisiyle yaptığı araştırma gezisi sonrasında, özellikle insanoğlundan korkmayan hayvanların yaşadığı Galapagos Adaları'ndaki gözlemleri biyolojik evrim fikrinin oluşmasında çok etkili olmuştu. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuştan sonra havaalanın bulunduğu küçük Baltra Adası'na varış. Yerel rehber tarafından karşılamadan sonra, Itabaca Kanalı'ndan Santa Cruz Adası'na geçiş. Santa Cruz Adası'nın tam ortasında bulunan en yüksek bölgesinin keşfi sırasında "Los Gemelos" adlı ikiz krater ve doğal bir yaşam alanı olan Cerro Chato rezervindeki 200 yaşına kadar yaşayabilen endemik dev kaplumbağaları ve çeşitli kuş türlerini görebilir, alışılmadık "lav tüpleri" içinden yürüyebilirsiniz. Bu "lav tüpleri" aktif volkanik hareketler varken lavların yeryüzüne çıkmak için açtığı tünellerdir. Öğle yemeğinden sonra, Puerto Ayora'nın yakınlarında bulunan ve bölgenin kara ve deniz ekosistemlerini araştıran Charles Darwin Araştırma İstasyonu ve kaplumbağağa yetiştirme merkezini ziyaret... 1964'de kurulan istasyon, adaların korunmasına destek olmak için eğitim projeleri de yürütmekte. Dev kaplumbağalarının yanı sıra dev "Prickly-Pear" kaktüs ormanı ve çeşitli kuş türlerini görebilirsiniz. Santa Cruz Adası'nın güneyindeki Galapagos Adaları'nın en büyük yerleşim yeri ve bölge turizminin merkezi Puerto Ayora'ya varış. Kasaba, adını 1926-1931 yılları arasında Ekvador'un 22. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan, Ekvador Merkez Bankası'nı kuran Isidro Ayora'nın onuruna almıştır. Güzel ağaçlar ve bahçelerle çevrili, merkeze yakın yürüyürüş mesafesinde bir konumda yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Nisan 2025 Salı Santa Cruz Adası - Punta Carrion - Güney Plaza Adası - Puerto Ayora

Panama piskoposu Tomas de Berlanga tarafından 1535'te keşfedilen ve Darwin'in Evrim Teorisi'nin ilham kaynağı olarak bilinen Galapagos Adaları dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz kendine özgü birçok biyolojik tür barındırmaktadır. Ekvator Çizgisi üzerinde bulunmasına rağmen ılımlı bir iklime sahip olan Galapagos Adaları Pasifik'in sıcak sularıyla, soğuk Humbolt akıntısının kesişme noktasında bulunduğu için çok zengin ve farklı bir sualtı yaşamına sahiptir.
Sabah erken, Itabaca Kanalı'ndaki iskeleye transfer ve oradan Santa Cruz Adası'nın doğusunda yer alan ve biri düz, diğeri meyilli iki adadan oluşan Plaza Adaları'na doğru tekne ile hareket. Kuzey Plaza Adası yalnızca bilimsel ve koruma amaçlı kullanılmakta. Takımadanın en küçük adalarından Güney Plaza ise en zengin biyoçeşitliliğe sahip olanların arasındadır. Su altından yükselmiş olan bu sarp kayalıklı küçük adalar, bir volkanın olmadığı ilginç oluşum örnekleridir. Opuntia kaktüsü ormanı ile kaplı Güney Plaza Adası, görülebilen en büyük kara Iguana popülasyonuna ev sahipliği yapmakta. Boyu 1.50 metreyi bulabilen diğer kara iguanalarının aksine bu adada yaşayan kara iguanaları Galapagoslar'ın en küçük türüdür. Her türlü bitki örtüsü ile beslenirler, ancak kurak mevsim döneminde Opuntia kaktüslerinin meyveleri ve çiçekleri sayesinde hayatta kalabilirler. Çoğu koyu kurşuni renkli olan deniz iguanalarına nazaran daha sevimli, daha renkli bir görünüme sahip. 4.5 milyon yıllık evrimin ayırdığı deniz ve kara iguanaları aralarında anlamlı farklılıklar göstermekteler. Plaza adaları ayrıca, kara iguanaları ve deniz iguanalarının yaşam alanlarının yakınlılığından dolayı, Galapagos melez iguanası bulunabilen tek yerdir. Yaklaşık iki saat süren keşif yürüyüşü esnasında deniz aslanı, mavi ayaklı boobies ve diğer deniz fırkateyn kuşları gibi çok sayıda kuş türü de gözlemlemek münkün. Teknede öğle yemeğinden sonra, Punta Carrion'da renkli tropikal balıklar ve vatoz görebileceğiniz şnorkel yapma imkanı. Gezinin ardından, Puerto Ayora'ya ve oradan kısa bir yürüyüş ile otele dönüş. Günün geri kalan kısmı serbest. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

09 Nisan 2025 Çarşamba Santa Cruz Adası - Kuzey Seymour Adası - Santa Cruz - Las Bachas - Puerto Ayora

Sabah erken, Itabaca Kanalı'ndaki iskeleye transfer ve oradan Kuzey Seymour Adası'na tekne ile hareket. Santa Cruz, Baltra ve Mosquera adalarının kuzeyinde bulunan Kuzey Seymour Adası'na varış ve karaya çıkış. Bu ada, deniz kuşları için en önemli balık avlanma alanlarından biridir. Kuzey Seymour, adanın asilzadeleri olan mavi ayaklı "booby"lerin yaşam alanı olma ve Galapagos'ların en büyük "muhteşem fırkateyn" (fregata) kuş kolonisine ev sahipliği yapma özelliğini taşıyor. Bu şaşırtıcı kuşların erkeklerinin kursakları kırmızı, dişilerinki ise beyaz. Erkekler kur yaparken enfes kursaklarını şişirdiklerinde kocaman kırmızı bir balon oluşmakta. Adadaki yuvalama alanlarının etrafında yürürken (hareket etmeyecekleri için, mavi ayaklı "booby"lerin yuvalarına basmadığınızdan emin olun) bu harika kuşların yanı sıra pelikanları, değişik martı türlerini, tropik kuşları ve çok sayıda deniz aslanını çok yakından gözlemleyebilirsiniz. Burada Galapagoslar'ın endemik deniz iguanalarını da görmek mümkün. Bunlar sırtında uzun yele bulunan bir tür deniz kertenkelesidir. Adada yaklaşık 1 saat 45 dakika süren bir yürüyüşten ve teknede öğle yemeğinden sonra, Santa Cruz'a dönüş ve adanın kuzeybatısında yer alan La Bachas plajında yüzerbilir veya şnorkel yapabilirsiniz. Buradaki kum çözünmüş mercandan oluşmakta. Buraya yakın olan lagünde flamingo, balıkçıl ve diğer kuşları beslenirken görebilirsiniz. Gezinin ardından, Puerto Ayora'ya ve oradan kısa bir yürüyüş ile otele dönüş. Günün geri kalan kısmı serbest. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

10 Nisan 2025 Perşembe Santa Cruz Adası - Bartolome Adası - Santa Cruz Adası - Puerto Ayora

Sabah erken, Itabaca Kanalı'ndaki iskeleye transfer ve oradan Bartolome Adası'na tekne ile hareket. Santa Cruz Adası'nın kuzeybatısında iki saat mesafede bulunan Bartolome, nefes kesen manzaralara ev sahipliği yapıyor. Bu gezi sayesinde siyah, kırmızı ve yeşil tonlarında titrek ışık veren volkanik kaya oluşumlarını görme imkanı. Küçük bir ada olan Bartolome'ye varış ve adanın tepesine kadar yürüyerek çıkış. Burada, patlama esnasında havaya sıçrayan ve boyutları 8-10 santimden başlayıp birkaç metreye kadar çıkabilen iri lav parçaları olan volkan bombalarını (tefra), "cinder" ve "spatter" tipteki volkan konilerini görebilirsiniz. Adanın tepesinden çevredeki Sullivan Körfezi, Santiago Adası, Daphne Adası ve Pinnacle Rock kayasının son derece etkileyici manzaraları izlenebilmekte. Adada ve kıyılarında deniz iguanalarını, inanılmayacak kadar güzellikteki lav kertenkelelerini, küçük boylu Galapagos penguenlerini, oyun arayan deniz aslanlarını, deniz kaplumbağağalarını, kırmızı Sally yengeçlerini, kaktüs çeşitlerini, kısa boylu çalılardan oluşan kırmızı mangrovları keşfedebilirsiniz. Adadaki pembe ve beyaz kuma sahip hilal şeklindeki kumsal boyunca yürürken, yumurta bırakmak için buraya her yıl dönen yeşil deniz kaplumbağağaları hayalini canlandırabilirsiniz. Burasıda, doğa meraklıları için muhteşem bir şnorkel noktası. Öğle yemeği teknede. Öğleden sonra, Puerto Ayora'ya ve oradan kısa bir yürüyüş ile otele dönüş. Günün geri kalan kısmı serbest. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

11 Nisan 2025 Cuma Santa Cruz Adası - Baltra Adası - Quito - Madrid

Sabah, otelde serbest zamanın veya Puerto Ayora'da son alışverişleriniz için serbest zamanın ardından Baltra Havalimanı'na transfer ve Quito'ya uçuş.
Quito Havalimanı'ndan, İberia Hava Yolları'nın IB 138 no.lu uçuşu ile saat 18:15'te Madrid'e hareket.

12 Nisan 2025 Cumartesi Madrid - İstanbul

Saat 11:15'te Madrid'e varış ve oradan Türk hava Yolları'nın TK1860 uçuşu ile saat 17:45'te hareket ederek, saat 23:55'te İstanbul Havalimanı'na varış.
Quito:Hotel Hilton Colon 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Papallacta:Hotel Termas de Papallacta 3 * Superior
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Amazon Bölgesi Ekvator:La Casa del Suizo 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Riobamba:Hacienda Abraspungo 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cuenca:Oro Verde 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Guayaquil :Hotel Wyndham Garden 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Santa Cruz Adası: Hotel Ikala Galapagos 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Özel ödeme ve iptal şartları
 • Kayıt anında tur ücretinin %35'i ön ödeme olarak tahsil edilerek, kati tur kaydı gerçekleştirilir.
 • Bakiye, seyahatin başlamasından 60 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır.
 • Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
 • Turu iptali durumunda uçak bileti dahil alanlardan 1000 USD kesilerek; uçak bileti hariç alanlardan ise 500 USD kesilerek iade yapılır.
 • 60 gün kala turun tamamı ödendikten sonra iade yapılmaz; zorunlu nedenlerde turun iptali durumunda seyahat iptal sigortası devreye girer.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Ekvador'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Guayaquil/Galapagos/Quito uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Belirtilen otellerde oda+kahvaltı konaklama;
  • 2. akşamdan 14. akşama kadar 13 akşam yemeği;
  • 3. öğlenden 14. öğlene kadar 12 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Galapagos'lardaki günübirlik geziler için kullanılan teknede şnorkel malzemeleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Madrid/Quito; Quito/Madrid/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 80 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Galapagos Ulusal Parkı girişi ve vergisi: 200 USD kişi başı varışta nakit olarak tahsil ediliyor (değişebilir);
  • Galapagos giriş kontrol kartı: 20 USD kişi başı varışta nakit olarak tahsil ediliyor (değişebilir).

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Vize

 • Ekvador'a vize gerekmemekte ancak uçuşlar Madrid aktarmalı olduğu için Schengen vizesi gerekmektedir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.

 • Notlar:
 • Galapagos uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkınız maksimum 23 kg, el bagaj hakkınız ise 8 kg'dır.
 • Ekvador'un dağlık bölgelerinde hava gündüzleri ılık hatta sıcak olabiliyorsa da geceleri soğuk geçtiğini unutmamak gerekir.