Yenisey Irmağı & Tuva & Kızıl

YURT DIŞI TURLAR  8 GECE
09 Temmuz 2022 - 17 Temmuz 2022
8 Gece / 9 Gün - 15 Yemek + Tüm Turlar dahil
Aeroflot ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : İstanbul
Gezilecek Yerler : Krasnoyarsk - Paraskeva Pyatnitsa Kilisesi - Etnografi Müzesi - Stolby Milli Parkı - Yenisey Irmağı - Abakan - Sayano-Shushenskaya Hidroelektrik Santralı - Shushenskoye Müzesi - Folklor Göterisi - Ergaki Milli Parkı - Sayan Dağları - Asılı Taş - Kızıl - Geleneksel Gırtlak Müziği Konseri - Tuva Ulusal Müzesi İskit Altınları ve Arzhaan-2 Mezar Höyüğü Koleksiyonları - Gerçek bir Tuvan Şamanı ile Tanışma - Kamlaniye Şamanları Gösterisi - Samagaltay'da Göçebe Aile Ziyareti - Terapötik Dus-Khol Tuz Gölü'nde Yüzme ve Çamur Banyosu
Tur Tarihi : 09 Temmuz 2022 Cumartesi
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
3015 € (54973TL)
Tek Kişi Farkı :
445 € (8114TL)
Krasnoyarsk'dan, Sayan Dağları ve Yenisey Irmağı'ndan geçerek, Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti ve Bozkırlar'ın Efendisi Kızıl'a yapacağınız bu yolculukta, kültürlerini çok başarılı bir şekilde muhafaza eden Tuva Türkleri'yle tanışma imkanı bulacaksınız. Tuvalılar, Göktürk metinlerinde "Kögmen Yış" olarak anılan ve günümüzde Sayan Dağları ile Tannu Uula Dağları arasındaki geniş vadide yaşayan en eski Türk topluluklarından biri olup, yerel müzisyenlerin kendilerine has tarzlarıyla yorumladıkları gırtlak müziği - Kömey ile tanınmaktalar. Uyum içinde yaşadıkları doğadaki seslerin taklidinden oluşan bu son derece ilginç müzik,Tuvalılar'ın sevinçlerini, sevgilerini ve hüzünlerini yansıtır. Gırtlak müziğinin yanısıra bölge müzik kültüründe hayvan, rüzgâr ve su seslerini çıkarmak için çok fazla enstrüman ve teknik geliştirilmiş. Bu enstrümanları, bölge inancında önemli bir yer tutan Şamanlar'ın ayinlerinde de görmek mümkün olacak. Bu yolculukta, Lenin'in bir dönem sürgün hayatı yaşadığı, ahşap evleri ve halkının renkli giysileriyle Sibirya kırsal yaşamını çok iyi yansıtan Shushenskoye Köyü ile yılın her mevsiminde ayrı bir güzellik sergileyen, bu nedenlede dünya manzara fotoğrafçılarının vaz geçilemez destinasyonu olan, gündüzleri pamuk parçacıklarıyla örtülmüş gibi bir beyaz sisin içinde kalıp, akşamları sisten syrılarak fantastik bir şekil alan Ergaki Milli Parkını görebileceksiniz. Bu manzaraların ihtişamını düşünerek tahmin edebilmek mümkün değil, görmek ve içinde yaşamak gerekmekte... Çok farklı bir Dünyanın Renkleri Yolculuğu sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sayan Dağları'ndan Yenisey Irmağı'na kadar uzanan Tuva Türkleri'nin ülkesi Tannu-Tuva'nın keşfi;
 • Ergaki Milli Parkı'nın müthiş manzaraları ortasında iki gün;
 • Yenisey Irmağı'nın kıyıları boyunca yolculuk;
 • Lenin'in sürgünde yaşadığı, Sibirya kırsal yaşamını çok iyi yansıtan Shushenskoye Köyü'nde geceleme;
 • Yöresel Folklor gösterileri ve geleneksel giysileriyle köylüler;
 • Şamanlar ve Budist topluluklar gibi yerel inançları tanıma imkanı;
 • Gırtlak müziği (Kömey) konseri izleme;
 • Tuva'nın başkenti Kızıl'da iki gece konaklama;
 • Tuva Ulusal Müzesi'nde İskit Altınları ve Arzhaan-2 Mezar Höyüğü Hazineleri'ni görebilme;
 • Yöresel mutfakları tatma.

09 Temmuz 2022 Cumartesi İstanbul - Moskova - Krasnoyarsk

Gece, saat 02.15'de Aeroflot Hava Yolları'nın SU2135 no.lu uçuşu ile İstanbul Havalimanı'ndan Moskova Sheremetyevo Havalimanı'na hareket ve saat 06.00'da varış. Aynı Havalimanı'ndan Aeroflot Hava Yolları'nın SU1486 no.lu uçuşu ile, saat 07.40'da Krasnoyarsk'a hareket ve saat 16.25'de varış. Karşılama ve Novotel'e transfer. Şehirde dolaşma ve dinlenme için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme Novotel'de.

10 Temmuz 2022 Pazar Stolby Milli Parkı - Krasnoyarsk

Sabah, kahvaltıdan sonra, Stolby Milli Parkı gezisi. Krasnoyarsk'ın çiğerleri olan ve şehrin ruhunu temsil bu parkı mutlaka tanımak lazım: Üç saatlik kolay bir yürüyüş esnasında Büyük Baba, Baba ve Aslan Kapısı adlarıyla anılan kayaları görebilirsiniz. Yürüyüşün sonunda, korucunun Tayga Kulübesinde dinlenme. Bu yürüyüş için rahat yürüyüş ayakkabıları ve yağmurluk tavsiye edilir. Daha sonra öğle yemeği ve Krasnoyarsk şehir turu. Tur esnasında, 10 Rublelik bankanotlarda resmi olan Paraskeva Pyatnitsa Şapeli, 18 ve 19. yüzyıl anıtları, Sibiryalı tüccarların eski konakları ile Tarihi Şehir Merkezi, Krasnoyarsk'ın kurucusu Andrey Dubensky Anıtı, Tiyatro Meydanı görülecek yerler arasında. Ardından, Sibirya'nın en iyi tarih ve etnografya müzeleri arasında sayılan Etnografya Müzesi ziyareti. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

11 Temmuz 2022 Pazartesi Krasnoyarsk - Yenisey Irmağı - Abakan - Shushenskoye

Sabah, kahvaltıdan sonra, otobüsü ile Krasnoyarsk'tan hareket ve Yenisei Nehri boyunca Shushenskoye Köyü'ne doğru, önce ormanları, sonrada bozkır manzaralarını izleyerek ve gün boyu çeşitli molalar verip, geziler yaparak ilerleme. Yol boyunca, Çar Balığı Meydanı'ndan Yenisei Irmağı'nı gözlemleme, Krasnoyarsk Barajı'nı görme, Krasnoyarsk Bölgesi ile Khakassia Cumhuriyeti sınırından geçme, Abakan şehri, Rusya'nın en büyüğü olan Sayano-Shushenskaya hidroelektrik santralini gezme ve sonunda da, Lenin'in 1897-1900 yıllar arasında sürgün hayatını geçirdiği, ahşap evleri ve çiftlikleri ile 18. yüzyıl kırsal yaşamını çok iyi yansıtan Shushenskoye Köyü'ne varış. Burada, bir gece, Angara Nehri'nin ve Krasnoyarsk Bölgesi'nin güneyindeki kültürel tarzların korunması için, modern yaşamın konforuyla birleştirilerek yeniden inşa edilen ve müthiş bir deneyim yaşayarak bir Sibirya Köyü'nün atmosferini hissedeceğiniz Shushenskoye Müzesi'nin misafirhanelerinde konaklama. Her evde, Wi-Fi'ye kadar bir otel odasının gerektirdiği tüm konfor mevcut. Geleneksel köylü mutfağının tadını çıkaracağınız öğle yemeğinden sonra, bu geleneksel Sibirya Köy'ünün keşfi: Oyunlara, eğlencelere, törenlere ve kutlamalara katılmak, gerçek Sibirya çiftçilerindeki yaşamı hissetmek, zanaatkarlardan yaptıkları işlerin temellerini öğrenmek, sizin için geleneksel kıyafetlerini giyecek köylüler ile fotoğraf çektirmek ve akşam üstü Rus Hamamı'nda dinlenmek. Akşam yemeği ve geceleme Shushenskoye Köyü Misafirhanesi'nde.

12 Temmuz 2022 Salı Shushenskoye - Ergaki Milli Parkı

Sabah, misafirhanede alınacak köy kahvaltısının ardından, sizi 19 ve 20. Yüzyılların gerçek Sibirya Köyü'ne götürecek olan etkileyici Shushenskoye Etnografya Müzesi gezisi. Müzenin tarihi, 1897/1900 yıllarında, burada sürgünde yaşayan Vladimir Lenin ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Kurulu olduğu yedi hektar alan üzerinde çok sayıda mimari anıt bulunmakta: Çiftlik evleri, dükkan, hapishane, taverna ve yaklaşık ikiyüz ahşap bina. Burada gerçek bir tavernayı ziyaret edebilir, el sanatları atölyelerini görebilir ve bir ticarethaneyi gezebilirsiniz. Daha sonra, Yöresel Folklorik Dansları izleyeceğiniz size özel bir gösteri. Öğle yemeğinden sonra Batı Sayan Dağları'na hareket. Bol fotoğraf çekerek varacağınız Ergaki Milli Parkı'nda, iki gece kalınacak Free Ride Lodge'a yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Free Ride Lodge'da.

13 Temmuz 2022 Çarşamba Ergaki Milli Parkı

Tabiat sevenler için muhteşem bir gün. Batı Sayan Dağları'nın kalbinde yer alan etkileyici Ergaki Doğal Parkı'ı, vahşi tabiat manzaralarından oluşan bir manzara çümbüşü sunmakta. Burada bozulmamış doğayı, çiçeklerle ve kristal göllerle kaplı vadilerin, çarpıcı zirvelerin vekaya oluşumlarının göklere doğru yükselirken yarattığı muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Kesinlikle Sibirya'nın bir incisi olan Ergaki Doğal Parkı'nın en yüksek zirveleri Aradansky (2466 m) ve Zvezdniy (2265 m) 'dir. Tüm günü, Milli Park'da yapacağınız yürüyüşlerle geçireceğiniz için, sabah yola çıkarken, Lodge tarafından hazırlanan piknik paketlerini almanız gerekecek. Zor olmayan bu yürüyüşün süre ve parkurlarını, grubun gücüne göre yerel rehberiniz ayarlayacak. Ancak yine de yürümek istemeyen katılımcılar, Lodge'da kalarak öğle yemeğini orada alabilir ve Lodge'un etrafında kısa yürüyüşler yapabilirler. Akşam yemeği ve geceleme Free Ride Lodge'da.

14 Temmuz 2022 Perşembe Ergaki Milli Parkı - Kızıl

Sabah, kahvaltıdan sonra Tuva'ya hareket. Tuva sınırını geçtiğiniz anda, manzara değişecek ve dağlardan uzakta, bozkırların ortasında, hiç bir medeniyet izi görmeden ilerleyeceksiniz; kendinizi adeta başka bir gezegene gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Öğle yemeği yol üzerinde. Kızıl yerleşiminden 22 km. Önce, Biy-Khem Nehri'nin kıyısında bulunan yurt kampında mola. Buradaki harika manzaranın tadını çıkartmanız için serbest zaman. Ardından, et ve süt ürünlerinden oluşan Tuva mutfağının geleneksel yemeklerinden oluşan akşam yemeği. Yemekle birlikte, bu muhteşem atmosferde, Tuvalılar'ın geleneksel gırtlak müziği (Kömey) konseri ile başlayacak bir seri gösteri izleme imkanı bulacaksınız. Gırtlak müziği, Tuva halkının aynı anda iki veya üç farklı ses tonunu çıkartma ve aynı sesi nefes almadan 25-30 saniye devam ettirme yeteneğidir. Gözlerinizi kapatırsanız, seslerin bir müzik aleti tarafından değilde, bir kişi tarafından çıkarıldığına inanmak zordur. Daha sonra, büyüleyici Şaman Kamlaniye gösterisi izleyeceksiniz: Kamlaniye, şamanlar ve ruhlar arasında sihirli bir iletişim olup, bu ritüel sırasında şamanlar ateş etrafında dans eder, şarkı söyler ve davul çalarlar. Şamanlar size gelenekleri, ritüelleri ve yetenekleri hakkında bilgi verecekler. Gösteriden sonra şamanlara geleceğinizi, sağlığınızı sorma fırsatı bulup, arınma ritüelini deneyimleyebilirsiniz. Gecenin son gösterisiyse Tuvan Çay Töreni olacak. Bu tören, konukların hayatını süt kadar sorunsuz hale getirmek, dünya ruhları ile cennet arasındaki tüm anlaşmaların başarılı bir şekilde çözülmesine yardımcı olmayı sağlamak, seyahati sorunsuz bitirmelerini sağlamak için yapılmakta. Tören sırasında ulusal Tuvan çayının süt ve tuzla pişirilmesiyle ilgili bir hikaye ile Tuva'da çayın tarihi, çay efsaneleri ve benzetmeleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Tuva'nın muhteşem bozkırlarının zengin kültürünü hissedeceğiniz bir akşam olacak. Yemek ve gösterilerden sonra Kızıl'a hareket ve Azimut Hotel'e yerleşme.
Yeryüzünde kalan Eski Türk topluluklarından biri olan Tuvalılar, eski Göktürk metinlerinde "Kögmen Yış" olarak anılan ve günümüzde Sayan Dağları ile Tannu Uula Dağları arasındaki geniş vadide yaşamaktalar. Sayıları 300 binin üzerinde olan ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte hızla Budizm ve Kamlık inanç değerlerine dönüş yapan bu Türk topluluğu, kültürlerini muhafaza etmekte hayli başarılılar İnançlarının yanı sıra dil, edebiyat ve sanat alanlarında da canlanmalar oldu. Onları en çok fark ettiren unsur ise Tuvalı müzisyenlerin kendine has yorumları ile yarattıkları gırtlak müziği Kömey...
Tuvalıların gırtlak müziğinin ortaya çıkması tamamen bu kendine has Türk topluluğunun yaşam felsefesinden kaynaklanıyor. Zira doğayla bütünleşik yaşayan Tuvalılar, tabiatla uyum içinde olmayı ilke edinmiş. Bu uyum ise ancak doğanın şartlarına boyun eğmekle mümkün kılınabiliyor. Binlerce yıldır var oldukları coğrafyayla bütünleşen Tuva halkının yaşamlarının her anında bu bilinç açığa çıkıyor. Tuva Türklerine göre dağların, suların, ormanların sahipleri vardır ve her canlı çok değerli. Toplum bu değeri anladıkça yaşam kolaylaşır. Ve Tuvalılar, sevinçlerini, sevgilerini, hüzünlerini "Irlar" yoluyla dile getirir. Irlar için "Tuva halk kültürüne özgü türküler" denilebilir. Irlar, halk tarafından gündelik hayatta, her zaman söylenen müziklerdir. Bölgenin müzik kültüründe hayvan, rüzgâr ve su seslerini çıkarmak için çok fazla enstrüman ve teknik geliştirilmiş, gırtlak müziği de yaygınlaşmıştır.

15 Temmuz 2022 Cuma Dus Khol Gölü - Kızıl

Sabah, kahvaltının ardından, bu bölgede Şaman inancı ile çok karışmış olan Budist yaşamını tanıyacağınız Cechenling Budist Tapınağı gezisi. Daha sonra, ritüelleri ile ilgili bir çok bilgi edineceğiniz bir Şaman Kliniği (topluluğu) ziyareti. Ardından, gerçek bir göçebelerin ailesini ziyaret etmek için Samagaltay yerleşimine hareket. Burada, yerli halkın yaşam tarzını, kıyafetlerini, atlarını göreceksiniz. Kısa bir Gırtlak Müziği dersi. Öğle yemeğinden sonra, Dus-Khol Terapötik Tuz Gölü'nde yüzerek veya çamur banyosu yaparak rahatlama. Gölün iyileştirici özelliklerinin, İsrail'deki Ölü Denizden daha yüksek olduğunu söyleyebilir. Dus-Khol'ün suyunda 280g/litreye kadar çıkan mineral oranı çok yüksektir ve çok fazla tuz içerdiği için suya dalmak neredeyse imkansızdır. Çamur banyosu ile bazı eklem, sindirim ve sinir sistemi hastalıkları ile cilt ve jinekolojik hastalıklar tedavi edilebilir. Gölün taban sıcaklığı üst kısımından yaklaşık 16° ? daha yüksektir. Akşam üstü otele geri dönüş. Akşam yemeği ve geceleme Azimut Hotel'de.

16 Temmuz 2022 Cumartesi Kızıl - Krasnoyarsk

Yenisey Nehri üzerinde kurulu olan Kızıl, pek çok Türki dilde ve Ana-Türki dilinde olduğu gibi Tuvaca'da da "kırmızı" anlamına gelir. Kent, Tuva'nın idari, sosyal ve kültür merkezidir. Parlamento Binası, Ulusal Tiyatro ve Uluslararası Höömey Bilim Merkezi buradadır. "Höömey"de Tuva'da gırtlaktan söylenen şarkı biçimi olan höömey araştırmaları yapılmakta ve öğretilmektedir. Sabah, erken bir kahvaltının ardından otelden hareket ve Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti, Kızıl şehir turu: Yenisey iskelesi boyunca yürüyüş, Asya Coğrafya Merkezi ve Dilek Davulu ziyareti; daha sonra müthiş bir İskit Altınları Koleksiyonu ile, bulundukları zaman arkeoloji dünyasında sansasyon yaratan Arzhaan-2 Mezar Höyüğü Hazineleri'ni barındıran Tuva Ulusal Müzesi gezisi. Yemekten önce, yerel ustaların atölyeleri ve iyileştirici mineral kaynağında molalar. Öğle yemeğini yerel restoranda yedikten sonra, Kızıl Havalimanı'na transfer. Saat 16.25'de Krasnoyarsk'a uçuş ve 18.05'de varış. Karşılama ve otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme Novotel'de.

17 Temmuz 2022 Pazar Krasnoyarsk - Moskova - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından Havalimanı'na transfer ve Aeroflot Hava Yolları'nın SU1483 no.lu uçuşu ile, saat 11.10'da Moskova, Sheremetyevo Havalimanı'na hareket. 12.15'de varış ve aynı Havalimanı'ndan, saat 14.05'de SU2132 no.lu uçuş ile istanbul'a hareket. Saat 17.50'de İstanbul Havalimanı'na varış.
Krasnoyarsk: Novotel Krasnoyarsk Center 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Abakan: Shushenskoye Müzesi Misfirhanesi 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Erkaki Milli Parkı: Snowport Lodge
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kizil: Azimut Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25'ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yur tiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Moskova/Krasnoyarsk, Kızıl/Krasnoyarsk/Moskova/Istanbul uçuşları.
 • Programda belirtilen turlar.
 • 1.Günden, 7. Güne kadar 8 akşam yemeği.
 • 2.Günden, 7. Güne kadar 7 öğle yemeği.
 • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme.
 • Programdaki gezilerin ören yerleri girişleri.
 • Folklorik Dans gösterisi.
 • Gırtlak Müziği Konseri.
 • Havaalanı vergileri.
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Seyahat sigorta paketi.*
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler.
 • Tur lideri bahşişi.**
 • Her türlü kişisel harcama.
 • Vize ücretleri.

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz tur lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 40 $ düşünmek gerekir.

Vize

Rusya için vize gerekmektedir. Vize işlemleri yaklaşık bir hafta sürmektedir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.