Sivas & Erzurum & Kars & Sarıkamış

Anadolu'nun kış manzaralarını yaşamak için Doğu Expresi'nde bir gün geçirmekden daha doğru bir yöntem olamaz. Bu yolcuğa, en güzel bölümü olan Divriği ile Kemah arasından başlayabilmek ise tam bir ayrıcalık olacak. Hele bu yolculuğun sonu kendinizi Kafkaslar'da hissedeceğiniz Kars'da bitecek ise, böyle bir keyifin tanımını yapmak zor... Kars her daim, Anadolu'nun Kafkaslar'a açılan kapısı olarak görülmüş. Şehrin mimari yapısıda, Rus dönemi binalarından dolayı bu atmosferi çok iyi tamamlar. Kış aylarında buz tutan Çıldır Gölü, Rus yazarların romanlarından çıkmış bir tasfir gibidir. Ani Şehri'nin harabeleri ise, beyaz örtünün altında fışkıran taş duvarların kızıl renkleriyle, romantik bir ressamın fırçasından süzülen kış izlenimlerini anımsatır. Bütün bunların yanında, geçeceğiniz güzergah, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı kongrelerin toplandığı Erzurum ve Sivas şehirlerinden, tarihimizin en büyük felaketini yaşadığımız Sarkamış'tan ve en önemli Köy Enstitüleri'nden biri olan Cilavuz Köy Enstitüsü'nün şehri Ardahan'dan geçiyorsa, bugünlerimizi borçlu olduğumuz olayları ve insanları da anmadan geçmek istemedik. Sonuçta Doğu Ekspresi ve Kars kış manzaralarının yanında Cumhuriyetimizin kuruluş öykülerini de birleştirdiğimiz harika bir yolculuk programı çıktı önümüze... Bize katılın ve bu güzel günleri birlikte yaşayalım...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İstanbul'dan Pegasus Hava Yolları ile Sivas'a gidiş ve Erzurum'dan dönüş.
 • Sivas ve Erzurum Kongreleri, Sarıkamış Felaketi ve Köy Enstitüleri üzerine söyleşiler;
 • Doğu Expresi yolculuğuna, gece geçirmeden Divriği'den başlayıp, gün boyu en güzel manzaraları seyredebilmek.
 • Doğu Expresi'nin en güzel bölümü olan Divriği ile Kemah arasını sabah güneşinde görebilme imkanı.
 • Sivas ve Divriği'yi kış atmosferinde keşfetmek.
 • Kafkasların muhteşem kar manzaralarının ortasında keyifli bir haftasonu.
 • Ani Harabeleri'ni ve Kars'ın ilginç mimari dokusunu tanıma.
 • Çıldır Gölünde Kızak Turu, balıkçıları izleme ve tutulan balıkları tatma.
 • Ardahan gezisi;
 • Kaz Yemeği, Bozbaş (Piti) gibi yerel mutfağın zenginliklerini tadacağınız zengin bir menü seçimi.

10 Mart 2022 Perşembe İstanbul - Sivas

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Pegasus Hava Yollarının saat 19:15'deki uçuşu ile Sivas'a hareket. Saat 20:40'da varış, karşılama ve otele transfer. Geceleme The Green Park Otelde.

11 Mart 2022 Cuma Sivas - Divriği 170 km.

Sabah, kahvaltının ardından şehir turu: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi ve 4/11 Eylül 1919 da, Sivas Kongresi'nin toplandığı binada bulunan Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi gezisi ve Sivas Kongresi üzerine söyleşi:

Mustafa Kemal Paşa ve delegeler, Sivas'ta geçen 108 gün boyunca, kongrenin de toplandığı lise binasında konakladılar ve Kurtuluş Savaşı'nın hedefi burada tayin edildi: ''Manda yok, himaye yok. Parolamız tek: ya İstiklal ya Ölüm'' bu kongrede ortaya çıktı. Milli Egemenlik vurgusu yapıldı ve Anadolu'daki tüm Kuva-yi Milliye örgütlerini bir çatı altında toplayan ''Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'' kuruldu. Sivas Kongresi sonrası Damat Ferit Paşa Hükümeti istifa etti. Yeni hükümeti Anadolu ile iyi ilişkiler kurabilecek Ali Rıza Paşa kurdu. 9 Ekim 1919'da İstanbul Meclisi'nin yeniden açılacağı duyuruldu. 20 Ekim'de İstanbul ve Heyet-i Temsiliye (Ankara) temsilcileri Amasya'da buluştular. İstanbul artık Sivas'ta netleşen Heyet-i Temsiliye'yi kabul etmişti. Mustafa Kemal Paşa'nın Meclis'i Anadolu'da açma teklifi ise kabul edilmedi. Kongre sonrasında 17 Eylül 1919'da İngiliz Yüksek Komiseri Amiral Sir John de Robeck, Dışişleri Bakanı Lord Curzon'a göndereceği telgrafta, ''Anadolu'da bağımsız bir Cumhuriyet'in kurulmasına doğru gidilmektedir'' diye yazacaktır.

Daha sonra Divriğiye hareket. Varışta, 13. y.y. Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan, Mengücekoğlu Süleyman Şah'ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılan Ulucami ve Şifahane'yi, tadilat çalışmalarının müsaade ettiği kadarıyla gezme. Daha sonra Divriği'nin yöresel mimari örneği olan enfes evleri görebilmek için şehrin eski mahallelerinde gezi. Tarihi bir konakta yöresel akşam yemeği. Geceleme otelde.

12 Mart 2022 Cumartesi Divriği - Erzurum (Tren ile) 375 km.

Sabah, erken kahvaltının ardından, saat 07:20'de Divriği Garı'ndan Doğu Expresine binerek Kars yolculuğuna başlama. Divriği ile Kemah arasında, iki saat boyunca, yolculuğun en güzel manzaralarını izleyebilirsiniz. Bu nostaljik yolculuk esnasında Anadolu Platosu'nun en inanılmaz görüntülerini keşfedeceksiniz. Öğleden sonra, Erzurum'a varışta treni terk ederek, şehirdeki Selçuklu eserlerinin keşfi: Her biri 26 metre yüksekliğindeki rengarenk çinilerle süslü iki minaresinden dolayı bu adla anılan Çifte Minare Medresesi, 1179 yılında Saltukoğulları'ndan Melik Nasirüddin Muhammed Bey zamanında inşa edilen ve ilk dönem İslam Mimarisi'nin sütunlar üzerine oturan düz damlı camileri örnek alınarak Anadolu'da yapılan Ulu Camilerin en eski örneklerinden olan Ulu Cami ve en büyüğü Emir Saltuk'a ait olduğu düşünülen Üç Kümbet gezilerinden sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme, otelde.

13 Mart 2022 Pazar Erzurum - Süngütaş (Zirvin) Kalesi - Sarıkamış- Kars 215 km.

Sabah, kahvaltının ardından, Erzurum'un keşfine devam: İlk olarak Ermeni Kız Yatılı Okulu olarak yaptırılan, daha sonra 23 Temmuz 1919 da Erzurum Kongresi'ni toplandığı ve günümüzde Atatürk Resim Heykel Müzesi olan, Kongre Binası gezisi ve Erzurum Kongresi üzerine söyleşi:

Ulusal devlet tezi, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Anadolu günlerinde dört aşamada olgunlaşmıştır. Havza Genelgesi, Amasya Bağımsızlık Bildirisi, Erzurum Kongresi kararları, Sivas Kongresi kararları ve nizamnamesi, neticesinde de Misak-ı Milli kararı. Bu dört aşamadan sonra ''Tam Bağımsızlık'' kararı ortaya çıkmıştır. 23 Temmuz 1919'da Erzurum Kongresi, tek katlı Sansaryan Ermeni Okulu'nda, Şiran (Gümüşhane) Müftüsü Hasan Fahri (Polat) Efendi'nin (1874-1950) Türkçe duası ile açıldı ve 7 Ağustos'ta kongre kapanırken : ''Milli sınırlar içinde vatan bölünmez ve parçalanmaz bir bütündür. Manda ve himaye kabul edilemez. Geçici hükümet milli kongrede kurulacaktır'' ana prensipleri kabul edilmişti.

Daha sonra Sarıkamış istikametinde hareket. Yol üzerinde günümüzde adı Süngütaş olan ve ilk yapılışı Urartular'a kadar uzanan Zivin Kalesi'nde mola: 93 Harbi'nde Osmanlı Ordusu yerel halk ve aşiretlerin yardımıyla verdiği muharebede Rusları bozguna uğratmış ve geri çekilmeye zorlamıştır. Bu harbin etkisiyle kalenin sur duvarları büyük ölçüde yıkılmış. Kale kaba moloz taştan yapılmış olup yer yer arazideki kayalar siper olarak kullanılmış. Kaleyi dışardan gördükten sonra Sarıkamış'a doğru yola devam: Adını, Hazar Denizi ile Aral Gölü arasında kalan Sarıkamış Çukuru'ndan buraya göçen bir Türk Beyliği'nden aldığı rivayet edilen ve günümüzde kayak merkezi ile tanınan Sarıkamış, maalesef yakın tarihimizde, binlerce Türk Askeri'nin donarak şehit olduğu, 22 Aralık 1914 - 9 Ocak 1915 tarihlerindeki Sarıkamış Harekatı'na sahne olmuştur. Sarıkamış Şehitleri Anıtı'nda durarak, Sarıkamış Felaketi üzerine söyleşi:

Sarıkamış Dramı, yakın tarihimizin en acı sayfalarından biridir. Ne var ki Türk kamuoyu, Sarıkamış felaketini savaş bittikten yedi sene sonra ilk defa 9.Kolordu Kurmay Başkanı Köprülülü Yarbay Şerif (İlden) Bey'in Akşam gazetesinde tefrika olarak yayınlanan anılarını okuduktan sonra öğrenebilecektir: ''Gelecek kuşaklara ibret olsun ki biz, tüm millet yanlış yaratılmış bir adamın arkasından kurtuluş aradığımız için feleğin dediği güne düştük'' Köprülülü Yarbay Şerif (İlden). Şerif Bey, Sibirya'da 3,5 sene (1915-1919) esaretten sonra ülkesine dönebilmişti. Şerif İlden, döndükten sonra dışişlerinde çalıştı, milletvekilliği yaptı, 1935 yılında vefat etti. Sarıkamış Dramı'nın üzeri maalesef yıllarca on binlerce askerin üzerini örten kardan daha kalın bir sansürle örtüldü. Osmanlı basınında bozgunla ilgili en küçük bir haber yayınlanmadı. Yaşanan büyük acı, cepheden sağ dönebilenlerden, asker kaçaklarından ve yıllar sonra yayınlanabilen günlüklerden öğrenilebilmiştir.

Bölge, Alparslan'ın 16 Ağustos 1064 tarihinde Bizans kralı ile yaptığı savaşta Türk hakimiyetine geçmiş. Şehirde Rus hakimiyeti döneminden kalma bir çok tarihi eser bulunmakta. Bunların içinde en önemlisi, Sarıkamış'ın sembol yapısı Katerina'nın Av Köşkü'dür. Genel kanının aksine, Katerina'dan ziyade, bu yapının Çar 2. Nikola'nın oğlu Aleksi için bir rehabilitasyon merkezi ve aynı zamanda kışları ve yazları kullanılan bir av köşkü olarak yaptırmış olma ihtimali büyüktür. Yapımında hiç çivi kullanılmadığı halde günümüze kadar ayakta kalabilen bu sevimli bina, Cumhuriyet'in ilanından 1994 yılına kadar Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalmış ve bugünde otele dönüştürülmek üzere yapılacak bir tadilatı beklemektedir. Köşkü dıştan görüp, Sarıkamış'ın tarihini ve kültürünü tanıtmak için, ressam Rasim Kaya'nın koleksiyonlarını sergilediği Sarıkamış Kültür Evi'nde bir çay molası vererek Kars'a doğru yola devam. Varışta Kars şehir turuna başlama:19. yüzyılda Ruslar tarafından Aleksander Nevsky Katedrali olarak inşa edilen Fethiye Camii; bir zamanlar müze olarak kullanılan 12 Havariler Kilisesi veya Kümbet Camii; Ortodoks Kilisesi veya Merkez Camii; Parlamento Binası ve diğer Rus dönemi binaları. Kars Şehir Merkezi'nin keşfinden sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

14 Mart 2022 Pazartesi Ani Harabeleri - Kars 95 km.

Sabah, lezzetli bir Kars kahvaltısının ardından Ani Harabeleri'ne hareket. Ermenistan sınırında yer alan ve bir zamanlar bölgenin en önemli yerleşim alanı olan, ancak günümüzde terkedilmiş bir hayalet şehre dönüşen Ani, özellikle kar altında çok etkileyici bir manzara sunuyor. Aras Nehri'nin bir kolu olan Arpaçay burada Türkiye'nin Ermenistan ile olan sınırını oluşturmakta. Antik şehir Arpaçay'ın iki yakasında da uzansa, en önemli bölümü Türkiye tarafında kalıyor. Gezi esnasında 1072 yılında Selçuklular'ın Anadolu'da ilk inşa ettikleri Menuçehr Camii; ön yüzündeki mozaik işlemelerinin hala görülebildiği Selçuklu Sarayı; dış cephesi taş üzerine oyulmuş insan, hayvan ve bitki motifleriyle süslenmiş Tigran Honents Kilisesi; yine günümüzde Keseli Camii olarak adlandırılan ve sadece binanın yarısının ayakta kalabildiği Kurtarıcılar Kilisesi görülecek eserler arasında. Uzunca bir yürüyüş gerektiren Ani Harabelerinin keşfinden sonra Kars şehir merkezine geri dönerek öğle yemeği için serbest zaman. Öğleden sonra şehrin keşfine Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gezisi ile devam. Daha sonra, meşhur Kars Gravyeri ve Kars Kaşer Peyniri'nin üreticilerinin satış dükkanlarını gezerek tadımı . Rusların teşvikiyle 1830'lu yıllarda Alplerden Kafkasya'ya gelen İsviçreliler tarafından getirilen Gravyer peyniri üretimi, günümüzde şehrin önemli bir gelir kaynağını oluşturmakta. Kars yöresi peynirinin lezzeti, çevrenin iklimi ve bitki çeşitliliğinden dolayı üretilen sütün kalitesinden kaynaklanmakta. Akşam, şehirde bir lokantada aşık atışması ve yöresel danslar eşliğinde, sizin için özel olarak hazırlanan Kars yöresi yemekleri ve meşhur Kars Kazı tadımı. Geceleme otelde.

15 Mart 2022 Salı Kars - Çıldır Gölü - Ardahan - Erzurum - İstanbul 350 km.

Sabah, kahvaltıdan sonra Çıldır Gölü'ne ulaşmak üzere yola çıkış. Yol güzergahında Gürcü Kilisesi, Şeytan Kalesi ve Aktaş Gölünü panoramik olarak gördükten sonra Çıldır Gölü'ne varış. 1950 mt. yükseklikte ve 123 km2 yüzölçümündeki Doğu Anadolu'nun bu en büyük tatlı su rezervi kışları buz tutmakta. Buzlar kırılarak balık tutan balıkçıları izleyip, çevrede keyifli bir gezinti ve uçsuz bucaksız bir buz pistine dönen Çıldır Gölü üzerinde (buzun uygun olması durumunda) atlı kızaklar ile dolaşma. Burada tutulan taze balıklardan oluşan öğle yemeği. Ardından, harika kış manzaraları izleyerek Ardahan'a doğru yola devam. Varışta, şehri bölerek Azarbeycan'a kadar uzanan, yer yer müthiş manzaralara sahip Kura Nehri'nin sol kıyısında bulunan ve 16. yüzyıl ortalarında, Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle inşa edilen Ardahan Kalesi'nin dıştan görülmesi. Ardından, Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından, Cilavuz Köy Enstitüsü mezunu edebitaçı ve eğitimci Dursun Akçam adına 12 yıl önce açılan Dursun Akçam Kültür Evi'nde Köy Enstitüleri üzerine söyleşi:

'Türkiye'de Köy Enstitüleri, köylü yığınını ilgilendiren problemlerin topuna el koyarak, onları anlayıp çözmeye çalışmışlar, çözüme uğrayacak çareler teklif etmişler, köylülerin günlük çalışmalarını, yaşayışlarını, maddi ve ahlaki bakımlardan iyileştirecek yeteneğe sahip öğretmenler yetiştirmişlerdir''.
     İsviçre Pedagoji Ansiklopedisi - Lexicon der Padagogik Cilt 1 Sayfa 34


Söyleşiden sonra Erzurum'a doğru yola devam. Varışta havaalanına transfer. Saat 21:15'de ki Pegasus Hava Yollarının uçuşu ile İstanbul, Sabiha Gökçen Havaalanına hareket. Saat 23:10'da İstanbul'a varış.
Sivas: The Green Park Hotel Sivas 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Sivas: Divriği Otel Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Erzurum: Otel Zade 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kars: Katerina Sarayı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 2, 3, 4 ve 5. gün, sizler için özel hazırlanan akşam yemekleri;
  • Son gün öğle yemeği;
  • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvalı olarakkonaklama;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri.
  • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Sivas ve Erzurum /İstanbul uçak biletleri;
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Son gün hariç öğle yemeği;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi**;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.