Sinop'tan Kızılırmak Deltası'na

Adı, zihnimizde Sinop Cezaevi ile eşleşen Sinop şehrinin geçmişi MÖ.7. Yüzyıla dayanmaktadır: Antik çağda Paphlagonia olarak anılan bu bölgede, Miletoslular adını güzel su perisi Sinope'den alan bir ticaret kolonisi kurarlar. Boztepe Burnu üzerine kurulmuş olan ve her mevsim ayrı bir güzellik sergileyen Sinop, tarihi öneminin ve kültürel değerlerinin yanında, tabii güzellikleriyle de Karadeniz'in önde gelen şehirlerinin başında gelir. Balıkçı tekneleriyle dolu limanı, küçük lokantaları ve kafeleri, müzesi ve gözleri yaşlı hapishanesiyle görülmesi gereken bir şehir olan Sinop, Doğu'sunda Türkiye'nin en Kuzey noktası İnceburun, bir tabiyat harikası Hamsilos Fiyordları, Batı'sında ise Kızılırmak Deltası'nın kuş çeşitliliği ve burada sakin bir yaşam süren manda popülasyonu ile muhteşem bir coğrafi konumda bulunmakta. Bu özelliği bizlere, iki gecelik bir yolculukta bir çok önemli sit alanını koşturmadan gezme imkanı vermekte; üstelikte lezzetli yöresel mutfağını tadarak… Yazın sonunda keyifli bir hafta sonu imkanı…

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Tarihçi, yazar ve araştırmacı Bülent Demirdurak ile Karadeniz Kıyıları'nın en renkli ve ilginç bölümünün keşfi;
 • Sinop, şehir merkezinde iki keyifli gece;
 • Tarihi Sinop Hapishanesi'nin ve şehrin diğer tarihi yapılarının keşfi;
 • Hamsilos Fiyordu ve İnceburun Feneri'nin gezilmesi;
 • Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti gezisi;
 • Sinop Mantısı ve Bafra Pidesi tadımı;
 • Çok özel bir balık lokantasında son akşam yemeği;

17 Eylül 2021 Cuma İstanbul - Sinop

Sabah, saat 07:55'de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kalkan Pegasus Havayolları'nın uçuşu ile Sinop'a hareket. Saat 09:15'de Sinop'a varış ve karşılama. Bagajları bırakmak üzere şehir merkezinde bulunan otelimize transfer ve ardından şehir kulubünde nokul ve çay ikramı. Daha sonra tarihi şehrin yürüyerek keşfi: Adını güzeller güzeli su perisi ''Sinope''den alan Karadeniz'in bakir kalmış bu sahil kenti Boztepe Burnu üzerinde kurulmuş. Şehir turunda, ilk olarak türkülere ve dizilere konu olan Tarihi Sinop Cezaevi gezisi; Sabahattin Ali'nin yazdığı Aldırma Gönül şiirini cezaevinin zindanlarını ve koğuşlarını gezerken içinizde hissedebilirsiniz. Daha sonra Geçici Miras listesine alınan Tarihi Sinop Kalesi ve bir Anadolu Selçuklu eseri olan Alaeddin Camii gezileri. Öğleden sonra, gezilerin ardından otele dönüş ve odalara yerleşme. Daha sonra kotracıları, bıçakçıları ve diğer zanaatkarları görebilmek için şehirde dolaşabileceğiniz serbest zaman. Akşam, şehrin en iyi mantıcısı "Mantıcı Teyze"de Sinop mantısı tadımı. Geceleme otelde.

18 Eylül 2021 Cumartesi Erfelek, Tatlıca Şelaleri - Hamsilos Fiyordu - İnceburun Feneri - Sarıkum

Sabah, kahvaltının ardından otelden, 1997 yılında Erfelek Barajı'nın yapımı sırasında Devlet Su İşleri tarafından tesadüfen keşfedilmiş olan Erfelek Tatlıca Şeleleri'ne doğru hareket. Varışta, Erfelek Şelaleleri'nde gezinti: Doğanın içinde saklı bu cennette, yürüyüş yolundan, yemyeşil ağaçlarla kaplı kuytu köşelerde birikmiş masmavi suları, suların etrafından göğe yükselen kayaları, kayaları saran sarmaşıkları görerek ilerledikçe şelalerin harika manzaralarını hayranlıkla keşfedeceksiniz. Buradan, yol üzerinde Akliman'da mola vererek, başka bir doğa harikası ve Türkiye'nin Fyordları olarak adlandırılan Hamsilos Tabiat Parkı'na doğru yola devam: Burada denizin, kara parçasının içlerine doğru bir nehir gibi kıvrılarak girerek muhteşem bir manzara oluşturduğunu göreceksiniz. Hamsilos Koyu, 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Ardından, Türkiye'nin en Kuzey noktası olan İnceburun Deniz Feneri'ne doğru yola devam. Varışta, İnceburun Deniz Feneri'de mola: Deniz ve gökyüzü mavisi renklerinden ve dalgaların seslerinden oluşan bir fon üzerinde 38 metre yüksekliğe yükselen bu fener 1863 yılında inşa edilmiş. Son olarak, dönüş yolunda Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı gezisi. Bu alan, göl, ormanlar, yalancı maki toplulukları, kıyı kumulları, deniz kıyısı kayalıkları, sulak çayırlar, ağaçlandırma sahaları, tarım alanları ve yerleşim birimlerinden oluşmakta. İçerisinde zenginlik ve çeşitlilik içeren bir çok ekosistemin bulunması sebebiyle 1987 yılında Tabiatı Koruma Alanı olarak ayrılmış, Alana ismin veren Sarıkum Gölü eski bir körfez ve bu körfeze akan derelerin önünün, karayel rüzgarlarının hareketlendirdiği kıyı kumullarınca kapatılması sonucu oluşmuş bir lagün gölüdür. Bu tabiat harikasınıda gezdikten sonra, çok özel bir deniz mahsulleri lokantasında son akşam yemeği. Yemeğin ardından otele dönüş ve geceleme.

20 Eylül 2021 Pazartesi Sinop - Kızılırmak Deltası - Bafra - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından otelden, Bafra, Kızılırmak Deltası, Kuş Cenneti'ne doğru hareket: Kızılırmak Nehri'nin denizle buluştuğu noktada, bin ila iki bin yıl gibi kısa bir sürede oluşan Kızılırmak Delta'sında, irili ufaklı göller, Longoz ormanları, sazlık alanlar, yaban hayatı geliştirme sahaları, tuzcul bataklıklar, ıslak çayırlar, kumul çalı toplulukları, tarım alanları ve yerleşim alanları bulunmakta olup, Avrupa Kuş Alanları envanterinde en önemli 4 kriterden 3'üne sahiptir. Burada Deniz Kartalı, Tepeli Pelikan, Kara Leylek, Leylek, Turna, Balıkçıl, Ördek, Yağmurcan ile pek çok ötücü ve su kuşunun barındırmakla birlikte birbirinden çeşitli yaban hayatına da görebilirsiniz. Delta'da, Türkiye'de bulunan 420 kuş türünden, 321 i yaşamakta. Bunun dışında, burada Yılkı Atları ve müthiş bir Manda Sürüsü'de yaşamakta. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde, ziyaretçi ve yönetim merkezlerinin dışında, çeşitli Kuş Gözlem Kuleleri de bulunmakta. Özellikle 45 leylek yuvasının bir arada bulunduğu Leylek Ormanı'nda kara ve ak leylekleri yavrularını beslerken izleyebilirsiniz. Delta'da gezintinin ardında Bafra'ya doğru yola devam. Varışta meşhur Bafra Pidesi'nden oluşan öğle yemeği. Ardından, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde bahsettiği iki camiden biri olan ve Bafra Beyi, İsfendiyaroğulları'na mensup Emir Mirza tarafından ahşap olarak yaptırılıp sonradan Köprülü Mehmet Paşa'nın kızı olan Ayşe Hatun tarafından 1086 yeniden inşa ettirilen Cami-i Kebir ile Kızılırmak üzerinde bulunan, 7 kemerli olup 250 mt. uzunluğundaki Çetinkaya Köprüsü gezileri. Günün sonunda, Sinop Havalimanı'na transfer. Pegasus Hava Yolları'nın saat 20:05'de kalkan uçuşu ile İstanbul'a dönüş. Saat 21:20'de Sabiha Gökçen Havalimanı'na varış.
Sinop: Sinopark Otel 3 * Superior
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Sinop/İstanbul ekonomi sınıfı uçak biletleri (uçak dahil satın alanlar için);
 • Konforlu Otobüs veya Minibüs ile seyahat (9 katılımcıya kadar Minibüs, daha fazla katılımcı ile Otobüs);
 • Sinopark otellde oda+kahvaltı konaklama;
 • 1. ve 2. gün 2 akşam ve son gün öğle yemeği;
 • Yemeklerinde su ve kahve ikramı;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
 • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Son gün hariç öğle yemekleri;
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Tur rehberi bahşişi;
 • Her türlü kişisel harcama.

* Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.