Siirt'ten Hakkari'ye...


Bu yolculukta, yıllardır çeşitli nedenlerle turizme kapalı kalmış olan olağanüstü güzellikteki bir bölgeyi keşfetme imkanı bulacaksınız. Doğası, tarihi ve kültürüyle sizi çok etkileyecek olan, Dicle Nehri ile Zap Suyu arasında kalan bu dağlık coğrafya, M.Ö. 2000'li yıllardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve sırasıyla Med, Pers, Selevkos, Abbâsi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hâkimiyetini görmüş, Roma devrinde ise Dicle Nehri Sasaniler'e karşı korunan son sınır noktası olmuştur. Bölgede bu gün bir çok süryani, nasturi ve terkedilmiş ezidi köyü görecek, dağların doruklarından geçecek, Hakkari'nin ters lalelerini ve yaylalarının çiçeklere bezenmiş manzaralarını seyredecek, son derece lezzetli balının çiçek kokan tadına bakacak ve yolculuğun son nokasını ise gizemli Hakkari Stellerini keşfederek koyacaksınız... Bu heyecan verici seyahati kaçırmayın....

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Diyabakır'dan Van'a uzanan 4 Gece / 5 Günlük bir yolculuk;
 • İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'dan tura katılma imkanı;
 • Doğu Anadolu'nun en sarp dağları ve en muhteşem manzaralarını kapsayan;
 • Bu coğrafyadaki çoklu kültür mozayiğini tanıyacağınız bir yolculuk;
 • Yeni açılan Van Arkeoloji Müzesi'nde yolculuğun kültürel sentezini yapabileceğiniz;
 • Son zamanların harika keşiflerinden Hakkari Stelleri görebileceğiniz;
 • Ufak bir grupla seyahat ederek ve bölgede oturan bir rehber öncülüğünde;
 • Bölge'nin en iyi otellerinde konaklayarak ve yerel mutfağın lezzetlerini tadabileceğiniz;
 • Zengin bir menü seçimini kapsayan bir yolculuk programı.

06 Ekim 2023 Cuma Diyarbakır - Malabadi köprüsü - İsmail Fakirullah Türbesi - Botan Vadisi - Siirt

 • İstanbul Havalimanı'ndan, saat 05:55'de, Türk Hava Yolları'nın TK2602 no.lu uçuşu ile Diyarbakır'a hareket ve 07:45'de varış
 • Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan, saat 06:45'de, AnadoluJet'inTK7210 no.lu uçuşu ile Diyarbakır'a hareket ve 08:25'de varış
 • Ankara Havalimanı'ndan, saat 07:40'da, AnadoluJet'inTK7140 no.lu uçuşu ile Diyarbakır'a hareket ve 09:00'da varış
 • İzmir Havalimanı'ndan, saat 05:40'da, SunExpress'in XQ9192 no.lu uçuşu ile Diyarbakır'a hareket ve 07:30'de varış
 • Antalya Havalimanı'ndan, saat 07:00'de, SunExpress'in XQ7112 no.lu uçuşu ile Diyarbakır'a hareket ve 08:40'da varış

 • Saat 09:15'de Diyarbakır Havalimanı'nda buluşma ve Silvan'a hareket. Varışta Ulu Camii, Selahaddin Eyyubi Camii, Atatürk Evi ve Malabadi Köprüsü gezileri. Öğlen yemeğinin ardından Tillo'ya doğru yola devam. Tillo'da İsmail Fakirullah Türbesi ziyareti: Türbe, İsmail Fakirullah'ın ölümünden sonra öğrencisi İbrahim Hakkı tarafından 18.yy.da inşaa edilen türbenin yanı sıra 8 köşeli ve 10 mt. yüksekliğinde bir kule yapan İbrahim Hakkı Hazretleri, türbenin doğusuna harçsız taşlarla birde duvar inşa etmiştir. Gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks günlerinde kalenin arkasındaki vadiden yükselen güneş bu duvara çarpmaktadır. Işık sadece duvarda bulunan pencereden geçmektedir. İlerde bulunan tepeden kırılan ışık türbenin penceresinden içeri girerek, İsmail Fakirullah Hazretleri'nin mezarının başını aydınlatmaktadır. Bu astronomi ve mimari harikasını gördükten sonra, muhtemelen 11.yy.da inşaa edilen ilk yapının yerine, 12.yy.da yeniden yapılan Siirt Ulu Camii gezisi. Şehir merkezinde bir molanın ardından, Deliklitaş'tan Botan Çayı'nın aktığı vadinin harika manzarasının kuşbakışı izlemesi. Akşam yemeği ve geceleme Barden otelde 4*.

  07 Ekim 2023 Cumartesi Kasrik Boğazı - Mağara Köyü - Haberli Köyü - Öğündük Köyü - İdil - Cizre

  Sabah, kahvatının ardından İdil'e doğru hareket. Nefes kesen manzaralara sahip, Kuzey ve Güney Mezopotamya arasındaki tek geçit olan ve Büyük İskender'inde buradan geçtiği söylenen "Krallar Geçidi" Kasrik Boğazı'nda bir mola vererek Mağara Köyü'ne varış. Eski adıyla Kivah olan bu Ezidi Köyü, güvenlik nedeniyle 1993 yılında tamamiyle boşaltılmış, 1910 dan itibaren kısmen geri dönüşler olmuş. İlginç mezarlıklara sahip bu köyde gezdikten sonra Süryani Haberli Köyü'ne giderek, Mor Dodo Kilisesi ve oradan da Öğündük Köyü'nde Mor Yakup Kilisesi gezileri. İdil'de, yerel bir lokantada öğle yemeği molasının ardından Meryem Ana Kilisesi'ni de gezerek Cizre'ye hareket. Varışda Kırmızı Medrese, Ulu Cami, Develer Hanı, Abdaliye Medresesi, Hamidiye Kışla binası, Aslanlı Kapı, Mem u Zin Türbesi, İsmail Ebu'l İz El-Cezeri Türbesi ve Zerdüşt tapınağı gezileri ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Dedeman otelde 5*.

  08 Ekim 2023 Pazar Şırnak - Onbudak Köyü - Çukurca - Hakkari

  Sabah, kahvatının ardından, gün boyu sınır bölgesinin yüksek dağlarından geçerek, adeta Türkiye'nin çatısında ve vadilerinde bir yolculuk. Kısa bir mesafe katederek Şırnak'a varış ve şehir merkezini tanıma gezisi. Daha sonra eski bir Keldani köyü olan Onbudak Köyü'ne hareket. 90'lı yıllarda tamamen terk edilen bu hayalet köyün keşfinden sonra Uludere'ye doğru yola devam. Uludere şehir merkezinde bir gezinin ardından, Süvari Kotra geçidinden geçerek, Zap vadisi boyunca Çukurca'ya doğru yola devam. Çukurca'ya varışta, önce yerel bir lokantada öğle yemeği ve ardından da, yerleşimi Urartular dönemine kadar uzanan Çukurca Kalesi ile 700 sene önceden başlayarak Kale'ye yaslanmış şekilde kesme taş ile inşa edilmiş Ermeni mahallesinin Tarihi Taş Evleri arasında oldukca keyifli bir gezi. Ardından suyla çalışan 400 yıllık değirmende tahin üretimini görüp çay kahve molasından sonra Hakkari'ye hareket. Varışta Şenler Otel'e 3*yerleşme. Akşam, size özel hazırlanmış bir Hakkari yemeği olan Doğaba tadımı.

  09 Ekim 2023 Pazartesi Berçelan Yaylası - Hakkari

  Sabah, Hakkari'nin özel "serpme kahvaltı" keyfinden sonra, şehir merkezinden 18 kilometre mesafede bulunan Berçelan Yaylası'na hareket. Güzel floraya sahip bu yayla, göçerlerin yazın hayvanlarını otlatmak için geldikleri ve geleneksel kara çadırları ile yaşadıkları bir düzlük alana sahiptir. Burada otlayan hayvanlar, bu olağanüstü manzaraya ayrı bir güzellik katar. Yayla civarında yer alan Seyithan buzul gölü de başka bir güzellik kaynağıdır. Yaylayı gezdikten sonra Hakkari'ye geri dönüş ve yerel bir lokantada öğle yemeği. Yemekten sonra Meydan Medresesi gezisi ve Hakkari şehir merkezinde serbest zamanın ardından, Sümbül Dağ ile Cilo arasında Otuz Tepe'yi görmek ve fotoğraflamak için, Mergabütan yayla yoluna bir noktaya kadar çıkış. Akşam yemeği yerel bir lokantada, geceleme Şenler Otel'de.

  10 Ekim 2023 Salı Zap Vadisi - Aziz Bartholomeus Kilisesi - Hoşap Kalesi - Van Arkeoloji Müzesi - Dönüş

  Sabah, kahvaltının ardından Zap Vadisi'nin ve Cilo Dağları'nın müthiş manzaralarını izleyerek Hoşap Kalesi'ne hareket. Yol üzerinde, Albayrak Köyü'nde, Zap Vadisi'ne hakim bir tepe üzerinde, 13-14 yüzyıllarda inşa edilip, günümüze kadar bir çok restorasyon geçiren Aziz Bartholomeus Kilisesi gezisi. Bu etkileyici yapıyı tanıdıktan sonra yola devam ve Doğu anadolu'nun sembol yapılarından olan ve türkiye İran yolu üzerinde stratejik bir noktada, sarp kayaların üzerinde yükselen, varoluşu çevredeki bir çok yerleşim gibi Urartular zamanına kadar uzanan, ancak bugünkü görünümüyle tipik bir Orta Çağ yapıtı olan Hoşap Kalesi'ne varış. Kaleyi dıştan gördükten sonra (son senelerde kaymalar oluştuğu için kapalı tutulmakta) Van'a doğru yola devam. Varışta öğle yemeği ve Van Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gezisi. 2011 senesinde depremden zarar gören müze binası, yeniden inşaa edilerek 27 Ağustos 2019 da hizmete girmiştir. Özellikle Urartu eserleri bakımından çok zengin olan müze, barındırdığı Hakkari Stelleri ile eşsizdir. 1998 yılında Hakkari Kalesi eteklerinde bulunan 13 taş stel hala gizemini korumaktadır. Bunlar Anadolu coğrafyasında bulunan ilk çıplak savaşçı stelleridir ve yaklaşık olarak M.Ö. 2 binli yıllar veya sonrasında yapıldıkları tahmin edilmektedir. Müze gezisinin ardından Havalimanı'na transfer.

 • Türk Hava Yolları'nın TK2751 no.lu uçuşu ile 18:00'de İstanbul Havalimanı'na hareket ve 20:20'de varış
 • AnadoluJet Hava Yolları'nın TK7085 no.lu uçuşu ile 17:55'de Ankara Havalimanı'na hareket ve 19:35'de varış
 • AnadoluJet Hava Yolları'nın TK7085 no.lu uçuşu ile 17:55'de Ankara üstünden İzmir'e hareket ve 21:20'de varış
 • AnadoluJet Hava Yolları'nın TK7085 no.lu uçuşu ile 17:55'de Ankara üstünden Antalya'ya hareket ve 21:25'de varış
 • Siirt: Barden Hotel 5 *
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Cizre: Dedeman Otel Cizre 5 *
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Hakkari: Şenler Otel 3 *
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Rezervasyon Şartları:
  Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
  Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1, 2, 3 ve 4. gün akşam yemekleri;
  • 1, 2, 3, 4 ve 5. gün öğlen yemekleri;
  • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvalı olarak konaklama;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri.
  • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Diyarbakır'a ulaşım ve Van'dan dönüş;
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * Polo Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.