Sardinya'dan Korsika'ya

Akdeniz'in en büyük ikinci adası Sardinya, turkuaz ve zümrüt yeşili suları, bembeyaz ve ince kumdan oluşan harika plajlarının yanı sıra pek çok hazine barındırmakta. Antik çağlara kadar uzanan tarihiyle ve stratejik önemi sebebiyle Fenikeliler, Piemonteliler, Cenevizliler, Pisalılar ve İspanyollar için geçiş yeri olan İtalya'nın özerk bölgesi Sardinya Adası kendine has bir kültüre sahip. Zengin megalitik mirası, çok sayıdaki Romanesk, Gotik ve Barok kiliseleri Sardinya'nın bu kendine has kültürünü simgelemekte. Heybetli Gennargentu sıradağlarından geçerek, Sardinya'nın güneyindeki tarihi başkent Cagliari'den kuzeyindeki enfes Smeralda kıyılarına kadar bu yolculuk, sizi ayrıca Sardinya'dan 11 kilometrelik bir boğazın ayırdığı Fransa'ya bağlı Korsika Adası'nın güneyini görme imkanı sunacak. Kısacası Sardinya Adası'nın tüm güzelliklerini keşfetmek için, Korsika'ya kadar uzanan keyifli bir seyahat sizi bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Büyük bir ada olan Sardinya'yı boydan boya katederek en önemli bölgelerini gezerken, daha ufak olan Korsika'nın güneyindeki en rağbet gören Bonifacio'yu da gezebilme imkanı.
 • Konaklamalar için son derece konforlu ve iyi konumlu oteller seçtik.
 • Feribot ile Sardinya'dan Korsika'ya geçiş.
 • Seyahat programı, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Nuraghe Su Nuraxi di Barumini'ni ile Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Bonifacio Boğazı ve La Maddalena Takımadaları'nı içermekte.
 • Programda da göreceğiniz gibi gezimiz, her zamanki gibi hiçbir ekstra tur içermemekte ve tüm yemekler tur ücretine dahil. Menüleri ise seyahat boyunca değişik lezzetleri tadabileceğiniz şekilde düzenlemeye gayret ettik.

27 Eylül 2023 Çarşamba İstanbul - Napoli - Cagliari

İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın TK1453 no.lu uçuşu ile saat 07:25'te hareketle saat 08:40'ta Napoli'ye ve yerel hava yolu ile Napoli'den 13:20'de hareketle saat 14:35'te Sardinya'nın güneyinde bulunan başkent Cagliari'ye varış. Karşılamanın ardından, Melekler körfezinin içinde kurulmuş, 2015 İtalya Kültür Başkenti ilan edilen Cagliari'nin keşfi için hareket. Bir tepenin üstüne kurulu olan Cagliari, muhteşem bir körfez manzarasına ve limana ev sahipliği yapıyor. Eski adı Karalis olan Cagliari uzun geçmişe sahip bir antik kent olarak birçok uygarlık tarafından yönetilmiş. İtalya ile birleştikten sonra Cagliari yükseklere doğru gelişmiş ve XIX. yüzyılın sonlarında şehir duvarları yıkılarak yeni bir planlamayla kıyılara kadar uzanan büyük meydanlar, Via Roma gibi yollar ve binalar yapılmaya başlanmış. Şehir turu sırasında Cagliari'nin simgelerinden ve şehrin eşsiz bir panaromasına hakim Urpinu tepesine çıkış. Ardından, tarihi şehir merkezi yürüyerek keşfi ve katedrali ziyaret. Santa Maria Katedrali, XIII. yüzyılın başında Pisalılar tarafından roman mimari tarzında inşa edilmiş. Katedralin inşasından hemen sonra 1307 yılında şehri düşman işgalinden korumak amacıyla, adını kule duvarının üstüne kondurulmuş küçük bir fil heykelinden alan Fil Kulesi inşa edilir. Bu minik heykelciğin gücü ve bağlılığı simgelediğine inanılmaktadır. Yine aynı dönemde San Pancrazio Kulesi şehrin üstünde yükselmeye başlamıştır. San Saturnino Bazilikası'nı ve mükemmel bir manzaraya sahip olan Umberto Terası'nı ziyaret. Daha sonra, şehrin müze merkezi olarak bilinen Cittadella dei Musei ve Cristina Kapısı'nın bulunduğu Arsenal Meydanı'nda gezinti ve Arkeoloji Müzesi ziyareti. Gezinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

28 Eylül 2023 Perşembe Cagliari - Nora - Barumini - Cabras - Alghero

Kahvaltının ardından, adanın güney kıyılarında bulunan Nora'yı keşfetmek üzere otobüsle yola çıkış. Antik bir Fenike kenti olarak arkeolojik anlamda büyük bir öneme sahip olan Nora şehrini ziyaretinden sonra, kuzeye doğru hareket. Sardinya'nın orta kesimlerinde bulunan ve tarihi MÖ XV. yüzyıla dayanan, Sardinya'ya özgü ve bronz dönemine ait önemli megalitik bir yapı olan Nuraghe Su Nuraxi di Barumini ören yerinin gezilmesi. Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, Sardinya'nın en büyük ve en iyi korunmuş "nurajik" yapısı olan, eskiden cenaze törenlerinin yapıldığı, içinde tarih öncesi şehrin kalıntılarını barındıran bu arkeolojik alan, Sardinya Adası'nda MÖ XVIII. yüzyıldan II. yüzyıla kadar yaşamış olan medeniyeti mimari ve tarihi açıdan anlamak için eşsiz bir kaynak. Gezinin ardından Cabras'a doğru yola devam. Sardunya'nın batısında, Oristano körfezi üzerinde yer alan neolitik dönemden beri doğal konumu nedeniyle önemli bir yerleşke olan antik adı "Cuccuru is Arrius" olan Cabras günümüzde incecik kumlu koyları, pırıl pırıl suları ile doğa tutkunlarının uğrak yeridir. Gecen yüzyılın Akdeniz çanağındaki en onemli arkeolojik bulgusu olan Cabras nekropolünden çıkarılan "Giganti" heykelleri "Nuraghe" uygarlığının M.Ö VIII. Yuzyıldan günümüze ulaşan eşsiz eserlerini görmek üzere Cabras Arkeoloji Muzesi'ni ziyaret. Ayrıca Avrupa'da ünü nicedir bilinen Cabras havyarının da tadına bakmadan dönmeyeceğiz. Daha da kuzeybatıya doğru yönelerek Sardinya'nın kuzeybatı kıyısında yer alan adanın en güzel şehri ünvanına sahip Alghero'ya varış. Ardından, kırmızı mercanları ile tanınan Alghero tarihi şehrinin yürüyerek keşfi. Zeytin ve ökaliptus ağaçları ile şemsiye çamlarının süslediği şirin liman şehrinin evleri ve surları, katalan mimari tarzında inşa edilmiş. Sokak tabelaları hem Katalan dilinde hem İtalyanca olarak korunmuş. Gezinin ardından, otele yerleşme. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

29 Eylül 2023 Cuma Alghero - Capo Caccia - Castelsardo - Alghero

Kahvaltının ardından, Capo Caccia falezlerini keşfetmek için tekne turu. Alghero'nun batısında bulunan Caccia Burnu'nun ucunda, dev falezlerin içindeki Roma deniz tanrısı Neptün adı ile adlandırılan Grotta di Nettuno Mağaraları gezisi. XVIII. yüzyılda bir balıkçı tarafından keşfedilen mağara, Sardinya'nın en ilgi çekici yerlerinden biri olarak tasvir edilmekte. Göletlere yansıyan sarkıt ve dikitten oluşan muhteşem görüntüleri ile tanınan karstik mağaraların keşfi. Deniz kenarında bir restoranda öğle yemeğinin ardından, kuzeybatı kıyısındaki tarihi kasaba Castelsardo'yu keşfetmek üzere otobüsle hareket. Castelsardo, "En Güzel 100 İtalyan Kasabası" listesinde yer almaktadır. Asinara Körfezi'nde yer alan Castelsardo doğal güzellikleri, tepede bulunan kalesi, Orta Çağ mimarisi ile ziyaretçilerine pitoresk bir manzara sunuyor. Deniz ticaretini doğrudan kontrol edebilmek için Cenevizli Doria ailesi tarafından XII. yüzyılda Castel Genovese adıyla kurulan kasaba o döneme ait kale ve çok eski bir gelenek olan sepet örme işi ve el işleri satan dükkanları ile ünlü. 1448'de Castel Genovese'nin adı, Aragon Krallığı'nın eline geçmesiyle Castel Aragonese olarak değiştirildi. Şu anki Castelsardo adı, Savoya Krallığı'na geçtiği 1767 yılına dayanmaktadır. Gezi sırasında Katalan gotik mimarisinin ve rönesans figürlerinin karışımıyla inşa edilen Sant' Antonio Abate Katedrali'ni ziyaret. Akşamüstü Alghero'daki otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

30 Eylül 2023 Cumartesi Alghero - Nuoro - Orgosolo - Olbia

Kahvaltının ardından, Sardinya'nın orta kesimlerinde yolculuk ederek Nuoro'ya varış. M.Ö. 6.000 lerden beri adanın ve Akdeniz'in önemli ticari kavşaklarından birinin ortasında bulunan bu şehir, ilerleyen tarihi boyunca odak noktasında olmuş, Roma egemenliğinde bölge başkentliği yapmış ve Orta Çağ'da bugünkü ismini almıştır. Tarihi şehir merkezinin daracık sokaklarını gezmek, şehrin tarihi dokusunu koklamak, 1875 senesinden beri var olan Cafe Tettamanzi'de bir kahve içip etrafı seyretmenin keyfi ayrıdır. Ayrıca Avrupa'nın en kapsamlı Etnografya Müzesi'nin de içinde yer aldığı Monte Oliena Parkı'ndan muhteşem bir manzara seyri. Nuoro, eserlerinde Sardunya`daki zorlu yaşam koşullarını tasvir eden ve 1926 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan kadın yazar Grazia Deledda'nın da doğduğu şehirdir. Gezinin ardından, dağlık bölgesinde bulunan Orgosolo'ya doğru yola devam. Orgosolo'daki çobanlarla birlikte, geleneksel ezgiler eşliğinde Sardinya'nın özel tatlarından ve şaraptan oluşan tipik bir öğle yemeği. Öğleden sonra, duvar resimciliğiyle ünlü Orgosolo şehrini ziyaret. Orgosolo'nun hemen hemen tüm duvarlarında, genellikle Sardinya'nın politik mücadelesinin farklı açılardan tasvir edildiği resimleri görmek mümkün. Bir açık hava müzesine dönüştürülmüş şehrin keşfinin ardından, Olbia'ya hareket. Akşamüstü, Sardinya Adası'nın kuzeydoğusunda bulunan ve meşhur Costa Smeralda'ya giriş kapısı olan Olbia'da bulunan otelimize üç gece geçirmek üzere yerleşme. Otel, kafeler, restoranlar, butiklerin sıralandığı şehrin merkezi caddesi Corso Umberto'ya 5 dakika yürüme mesafesinde. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

01 Ekim 2023 Pazar Olbia - Santa Teresa - Bonifacio - Olbia

Kahvaltıdan sonra, Fransa'ya bağlı Korsika Adası'nın en güzel yerlerinden biri olan Bonifacio'yu keşfetmek üzere, Sardinya'nın en kuzey ucu Santa Teresa di Gallura'ya doğru yola çıkış. Korsika'ya geçiş için gerekli işlemlerden sonra Santa Teresa di Gallura limanından feribot ile hareket. Sardinya ve Korsika'yı ayıran Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Bonifacio Boğazı'nı geçerek yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından adanın güney ucundaki Bonifacio (Korsika dilindeki Bunifaziu) şehrine varış. Yürüyerek, uçurum kenarında 60 metrelik bir falezin tepesinde muhteşem bir konumda kurulan Bonifacio'nun keşfi. Korsika Adası'nın en eski şehirlerinden biri olmakla beraber, şehre hakim olan Orta Çağ mimarisi, dar Arnavut kaldırımları ile Korsika Adası'nın tarihi yüzünü resmediyor. Zaman içinde aşınan ve değişik şekillerde oyulan Bonifacio falezleri bir tabiat harikasıdır. Kıyıya dik kayalıkları tarih boyunca doğal bir savunma mekanizması oluşturmuş. Öğle yemeği ve akabinde serbest zamanın ardından, Ceneviz kalesinin bulunduğu yukarı şehre kolay ulaşım sağlayan küçük turistik tren ile ilginç deniz mezarlığına kadar şehir turu. Daha sonra, Bonifacio'ya veda edip, feribotla Santa Teresa'ya tekrar geçerek, Olbia'daki otelimize dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

02 Ekim 2023 Pazartesi Olbia - Maddalena Adası - Costa Smeralda - Porto Cervo - Olbia

Sabah, Palau'ya doğru yola çıkış ve buradan Tiren Denizi'nde bulunan, Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki La Maddalena takımadalarının en büyük adası Maddalena'ya feribotla geçiş. Muhteşem plajları, kristal berraklığındaki denizi ve yirmiden fazla adacığı ile İtalya'nın en önemli takımadası olarak bilinmekte. İtalyan devrimci Giuseppe Garibaldi bir süre burada ikamet etmiş. Panoramik ada turu ve Maddalena şehrini gezdikten sonra, bir müzeye dönüştürülen Casa Bianca adlı Garibaldi'nin evini ziyaret. Maddalena Adası'nda yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından Costa Smeralda'yı keşfetmek üzere yola devam. 1960'lı yıllarda Ağa Han tarafından keşfedilen ve sonradan dünya jet sosyetesinin tatil üssü olan, harika koyu, beyaz evleri, lüks dükkanları, meşhur meydanı olan "Piazzetta" ve sokaklarıyla masal kitaplarından çıkmış gibi bir sayfiye yeri olan Porto Cervo'nun yürüyerek keşfi. Sardinya'ya hakim olan sakinliğe karşı, Porto Cervo canlı ve hareketli bir atmosfere sahip. Panoramik bir yoldan geçerek kristal berraklığında suları ile meşhur ve zümrüt kıyısı anlamına gelen Costa Smeralda'da yolculuk. Beyaz kumdan oluşan kilometrelerce uzunluğundaki harika plajı ile Sardinya'nın en özel ve en pahalı kıyılarından biri olma özelliğini taşımakta. Baïa Sardinia'da serbest zamanın ardından, kıyı şeridinden ilerleyerek Olbia'daki otelimize dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

03 Ekim 2023 Salı Olbia - Milano - İstanbul

Kahvaltının ardından Olbia havalimanına transfer. Yerel hava yolu ile saat 08:55'te hareketle 10:10'da Milano'ya ve oradan Türk Hava Yolları'nın TK1896 no.lu uçuşu ile saat saat 15:00'da harekletle saat 18:55'te İstanbul Havalimanı'na varış.
Cagliari: T Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Alghero: Hotel Corte Rosada 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Olbia: Grand Hotel President 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • İtalya'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Napoli/Cagliari; Olbia/Milano/ İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
  • 1. günden 6. güne kadar 6 akşam yemeği;
  • 2. günden 6. güne kadar 5 öğle yemeği;
  • Santa Teresa /Bonifacio/ Santa Teresa feribot biletleri;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 35 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Vize ücretleri.


  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz. • Vize

 • İtalya için Schengen vizesi gerekmekte. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.