Noel Zamanı Orta Avrupa


Renkli ve pitoresk sokakları, her köşeden yükselen müziği ve adete tarihin derinliklerinden gelen atmosferiyle insanı çağlar ötesindeki hayal dünyalarına sürükleyen Orta Avrupa'nın kalbinde, etkileyici bir yolculuk: Sakin yaşam tarzı, dingin atmosferi, dar sokakları ve gotik mimarisiyle sizleri büyüleyecek, Dünya Mirasları listesinde yer alan mistik şehir Prag; 8.ci yüzyıldan günümüze taşınmış, hayranlık duyulacak eserleriyle keşfedeceğiniz Güney Bohemya; bir rönesans tablosunu andıran ve muhteşem tarihi merkeziyle Cesky Krumlov; Telc şehri; siyah mutfağı ile tanınan Skalica Kasabası'nın Fransisken Manastırı; klasik müziğin ve en tanınmış kahvehanelerin muhteşem şehri Viyana, Dünya Mirasları listesinde yer alan Tuna Nehri Kıyıları, Budin Kalesi ve Andrassy Caddesi ile Budapeşte, tarihimizde önemli bir rolü olan Estergon Kalesi... Şirin köyler ve etkileyici manzaralara hakim vadilerin ortasında geçirececeğiniz bir hafta ...
Tüm bu güzellikleri, müziğiyle ve renleriyle insanları çağlar ötesine sürükleyen bir Noel atmosferinde görmek, Noel Pazarları'nda sıcak punsch ve baharatlı kurabiyelerin tadına bakmak... Kısacası, içinde bulunduğumuz senenin sıkıntılı atmosferinden kurtulacağınız bir yıl sonu yolculuğu...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Dünya Mirası Listesi' nde yer alan Prag Tarihi Merkezi, Tarihi Holasavice Köyü, Cesky Krumlov Kalesi ve tarihi binaları ile sokakları, Trebon Biosfer Koruma Alanı, Telc Tarihi Şehir Merkezi, Viyana Schönbrunn Sarayı, Budapeşte Tuna Nehri Kıyıları, Budin Kalesi ve Andrassy Caddesi ;
 • Prag, Bratislava ve Viyana Noel Pazarları,
 • Kaplıca ve masallar şehri Karlovy Vary;
 • 2.Dünya Savaşını, tarihi eserler bakımından en az hasarla atlatabilmiş olan Prag ve muhteşem mimarisi;
 • Tarihi şehirler Ceské Budejovice, Trebon, Telc, Znojmo Kalesi ve Skalica'nın keşfi,
 • Skalica Kasabası, Fransisken Manastırı'nda şarap tadımı,
 • Viyana'da Schönbrunn Sarayı gezisi,
 • Estergon Kalesi turu ve Renaissance Etterem Restoran'da, lezzetli yerel mutfağın ve şarapların tadımı,
 • Prag ve Budapeşte'de müzikli akşam yemekleri,
 • 4 yıldızlı Konforlu ve Merkezi Oteller'de konaklama.

02 Aralık 2023 Cumartesi İstanbul - Prag

Sabah, İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın saat 08:10'daki TK1767 no.lu uçuşu ile Prag'a hareket ve saat 08:55'de varış. Karşılama ve Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Prag Tarihi Merkezi'nin keşfi. İlk olarak şehrin şatolar bölgesi Hradcany'ye hareket ve Prag Kalesi gezisi. Tüm kente hakim bir konumda olan ve Gotik mimariden Barok mimarisine kadar tüm stilleri temsil eden birkaç binadan oluşan Prag Kalesi'nin, felsefe ve ilahiyat üzerine 200.000'den fazla kitap içeren iki kütüphanesi ile Strahov Manastırı görülecek yerler arasında. Daha sonra, Lorette Meydanı'na doğru bir gezintinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Aralık 2023 Pazar Prag Şehir Turu - Karlovy Vary - Prag

Sabah, kahvaltının ardından, Czernin Sarayı ve sarayı çevreleyen barok tarzı kompleksleri ile şehri keşfe devam: Birçok Rönesans ve Barok sarayı ile çevrili Hradcany Meydanı'a varış. Fransız gotik akımının baskın olduğu zarif ama heybetli mimarisiyle Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı ve Aziz George Bazilikası gezileri. Daha sonra, her iki kıyısında ki nefes kesen manzarayı, barok heykelleri seyrederek Kral Köprüsü (Charles Köprüsü) üzerinden geçiş. Bu köprü bir çok tarihi olaya tanıklık etmiş: Prag Lideri Jan Zevilske'nin idamı, İmparator Matthias'a başkaldıran 27 lider'in bu meydanda idamları gibi. Belediye binasındaki 27 Haç bu idamları temsil eder. Burada, Eski Şehir Meydanı ve Belediye Sarayı'nı, yaz- kış demeden önünde biriken turistlerin çalmasını merekla bekledikleri ünlü Astronomik Saat Kulesi'ni görebilirsiniz. 15. yy da saat ustası Hanus tarafından yapılan bu saat kulesinin üzerindeki çizimlerin merkezinde Dünya bulunur. Etrafında ise batı, doğu, şafak vakti ve alacakaranlık anlamına gelen Latince kelimeler ve 12 saat dilimi ile 12 burcu gösteren figürler vardır. Saat başı üst kısmında izlenen animasyon gösterisinde 1.ci figür kibir ve kendini beğenmisliği; 2.ci figür aç gözlülüğü; 3.cü figür ölümün gerçekliğini; 4. cü figür ise Osmanlı figürü olup eğlenceyi temsil eder. Üç kadranlı olan bu saatte birinci halka yerel zaman dilimini, ikinci halka Avrupa zaman dilimini, üçüncü halka ise Babil zamanını gösterir. Daha sonra bir zamanlar Mozart'ın org çaldığı yüksek barok dönemi eserlerinden Aziz Nicolas Kilisesi gezisi ve Karlovy Vary 'ye hareket. Orijinal ismi Kral IV.Karl'ın bir av sırasında bölgeyi keşfetmesi sonrası buraya yaptırdığı saraydan gelmekte. Kral'ın buraya sıkça gelip ziyaret etmesi kentin popülaritesini arttırmış ve zaman içinde kent birçok aristokrat, filozof ve sanatçıya ev sahipliği yapmış. Sıcak su kaplıcaları ile de tanınan ve adeta kartondan yapılmış gibi duran rengarenk evleri, bombeli köprüleriyle masalsı bir görüntüye sahip bu şehirde keyifli bir gezi. Başlıca görülecek yerlerin arasında Mustafa Kemal Atatürk'ün, Freud'ün, Beethoven'in ve Casino Royal filminin çekiminin yapıldığı tarihi yapılar gelir. Akşam üzeri Prag'a dönüş.
Noel döneminde, Prag'ın tarihi meydanlarında, birbirine yakın bir çok Noel Pazarı kurulmakta. Bunlardan en büyük ve ilginci şüphesiz Venceslas Meydanı'nda kurulanıdır. Burada sanatçıların eserlerini sattıkları tezgahlar dışında bir çok Noel'e özel yiyeceğin satıldığı stad ve meydanın ortasında süslenmiş bir Noel Ağacı görebilirsiniz. Ana Meydan da her sene İsa'nın samanlıkta doğuşunu, bu doğumda hazır bulunan insanları tasvir eden heykeller yer almakta. Bu dönemde zaman zaman Noel şarkıları söyleyen korolara da rastlamak mümkün.
Gezinin ardından, otele dönüş ve dinlenme. Akşam, şehirde tipik bir Çek Tavernası'nda geleneksel yemek ve biraların tadımı. Geceleme otelde.

04 Aralık 2023 Pazartesi Güney Bohemya Bölgesi (Holasovice - Cesky Krumlov - Ceské Budejovice)

Sabah, kahvaltının ardından Güney Bohemya bölgesinin keşfi: İlk durak 1998 yılında tarafından Dünya Mirası Listesine alınan Tarihi Holasavice Köyü: Güney Bohemya barok stili ile insa edilen ve ortaçağdan kalma şehir planın etkilerini gördügümüz köydeki yapıların inşası 18. ve 19. yy.a dayanır. 2.Dünya savaşında boşaltılan köy 1990 yılında yenilenerek yerleşime acılmış. Köy evlerinin dışında, merkezdeki Nepomuklu St John Şapeli'ni ve köyün uzak köşesinde bulunan Stonehenge'nin küçük bir örnegini görebilirsiniz. Asılı taşlar anlamına gelen Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında oluşmuş bir anıttır. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. Daha sonra, Vlatava nehrinin yamaçlarında yerleşik Cesky Krumlov Kasabası ve Kalesinin, Dünya Mirası Listesine alınmış 250'ye yakın tarihi bina ve sokakları arasında gezerken kendinizi Rönesans Çağındaki bir resmin içindeymiş gibi hissedeceksiniz. Bu kasaba adeta küçük bir Prag'ı andırmakta. Gezi esnasında Tarihi Kent meydanı, Aziz Vitus Kilisesi, Sanat Merkezi, film sahnerini anımsatan evleri ile Vlatava nehri kıyısı görülecek yerler arasında. Geziden sonra Ceske Budejovice'ye doğru yola devam: Güney Bohemya'nın ekonomi, sanat ve kültür merkezi sayılan Ceske Budejovice, Çek Kralı II.ci Premy Otokar ( 12253 / 1278) tarafından kurulmuş. Bu şehirde, sıralanmış kemerli evlerin yanı sıra Rönesans etkilerini taşıyan eserleri görmek mümkün. Şehir turunda görülecek eserlerin arasında Samson Çeşmesi de bulunmakta. Akşam yemeği ve konaklama Ceske Budejovice'de, otelde.

05 Aralık 2023 Salı Ceské Budejovice - Trebon - Telc - Znojmo Kalesi - Skalica - Bratislava

Sabah, kahvaltının ardından Trebon şehrine hareket. Kuruluşu 12.yüzyıla uzanan ve Avusturya sınırına çok yakın bir konumdaki bu şehrin gezisinde Orta Avrupa'nın en eski brasserie'si olan, 1379 senesinde kurulmuş Regent'in haricinde Rönesans döneminden kalan Kale, tarihi şehir merkezi, parklar ve havuzlar görülecek yerler arasında. Şehrin çevresi tarafından Biosfer koruma alanı ilan edilmiş. Bölgenin ormanları ve küçük gölleri harika manzaralar sunmakta. Yine bu bölge en meşhur Sazan Balığı yetiştirme alanlarından biri olarak kabul edilmekte. Trebon'u gezdikten sonra, 13. Yüzyılda bir liman kenti olarak kurulan Telc'e doğru yola devam. 1992 senesinde Dünya Mirası listesine dahil olan tarihi şehirde 17.yüzyıl Rönesans Şatosu'nu, Kent Meydanı'nı ve iyi korunmuş Barok Evleri görmek üzere mola. Şehrin renkli sokakları ve pitoresk Rönesans tarzı mimari esrlerini gördükten sonra uçurumun üzerinde konumlanmış muhteşem Znojmo Kalesi'ni gezmek üzere yola deam. Başlangıçta, 12.yüzyılda yıkılan ahşap bir yapı olan Kale yüzyılın sonunda taş bir yapı olarak yeniden inşa edilmiş. Çevresi derin bir hendek ve girişi 19.yüzyılın sonunda ihmal nedeniyle yıkılan Robber Kulesi adlı sekizgen bir kule tarafından korunuyordu. Gezi ve öğle yemeği molasının ardından, öğleden sonra Mikulov ve Lednice köylerinde kısa geziler yaparak, Skalica Kasabası' nı ve Fransisken Manastırı'nın siyah mutfağını ziyaret edip mahzenlerinde şarap tadımı yapmak için yola devam. Skalica Bağcılık tarihi 15. yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Günümüzde Chardonay, Pinot Blanc, Pinot Noir, Riesling, Sauvingnon Blanc, Cabernet Sauvignon ve Merlot'dan oluşan zengin üzüm çeşidinden üretim yapmaktadır. Manastırda tadımın ardından, Bratislava'ya doğru hareket: Slovakya'nın başkenti Bratislava, Tuna nehri üzerinde, Alplerle Karpatlar'ın ortasında yerleşmiş ilginç ve çekici bir şehirdir. Çok güzel bir bir kalenin eteklerinde bulunan şehrin tarihi merkezi, dar sokak ve meydanların etrafındaki Gotik, Rönesan ve Barok tarzı binaların süslendiği ve gezenleri çağlar ötesine götüren bir atmosfere sahiptir. Eski Pazar Meydanı olan Ana Meydanda kurulan Noel Pazarı, Orta Avrupa'nın ruhunu çok iyi yansıtır. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Aralık 2023 Çarşamba Viyana Şehir Turu

Tüm gün Viyana'nın keşfi. Sabah, kahvaltının ardından, kısa bir yolculuk sonrası Viyana'ya varış ve yüzyıllar boyu Habsburg Hanedanlığına ve daha sonra da birçok imparatorluğa başkentlik yapmış olmasından dolayı gerek mimarisi, gerekse eşşiz bahçeleri ile gezginleri büyüleyen bir şehir olan Viyana'nın keşfine başlama: İlk olarak, Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Schönbrunn Sarayı gezisi; ardından Viyana'nın ünlü tarihi şehir merkezi Ringstrasse çevreleyen görkemli bulvarda yürüyerek Sanat Tarihi Müzesi, Opera Binası, Parlemanto Binası' ile Saint Etienne Bazilikası'nın görülmesi ve yürüyüşün sonuda Belediye Meydanındaki Noel Pazarı'nda mola. Sanatçıların dekore ettiği Noel Ağacı'nın etrafındaki bu pazarda sıcak punsch içip, baharatlı noel kurabiyeleri yerken çevreden gelen noel müziklerini dinleyerek Viyana'da Noel'i hissedebilirsiniz. Gezinin sonunda Bratislava'ya geri dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Aralık 2023 Perşembe Bratislava - Budapeşte

Sabah, kahvaltıdan sonra, Araç trafiğine kapalı olan ve şehirde gezilecek yerlerin neredeyse tamamını barındıran Bratislava şehir merkezinin yürüyerek keşfi. İlk olarak Kale'ye doğru yürüyüş: Karpatlar'ın uzantısı olan kayalık bir tepenin üzerine 9. yüzyılda inşa edilmiş olan ve Tuna Nehri'ni kuşbakışı gören Bratislava Kalesinden hava açıkken, Avusturya ve Macaristan'ın yakın bölgelerini görmek mümkün. Ardından, inşaatı 1452 senesinde tamamlanan St. Martin Katedrali gezisi. Kentin en büyük dini yapısı olan katedral kralların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. Çevresinde farklı mimari stile sahip şapellerin bulunduğu yapının 16 metre yüksekliğindeki kulesinin tepesinde Aziz Stephen'ın tacının kopyası durmakta. Daha sonra, eski şehrin pitoresk sokaklarında gezinerek, bir zamanlar şehirin dört kapısında biri olan, 51 mt. yüksekliğindeki St Micheal Kapısı'nı ve Ödön Lechner tarafından, 1908 senesinde, dış cephesi mavi mozaik ve çinilerle dekore edilerek Art Nouveau tarzında inşa edilen St. Elisabeth Kilisesi'nin harika cephesini, Viyanalı mimarlar tarafından 1886 senesinde Neo-Rönesans stilinde inşa edilen tarihi binada yerleşik Slovak Ulusal Tiyatro'sunu, Başpiskopos Jozsef Batthyany için 1778-1781 yılları arasında inşa edilen Primate Sarayı'nı ve bir Macar aristokrat için inşa ettirilen Grassalkovich Sarayı'nın bahçelerindeki heykelleri görüp Roland Çeşmesi'nin ve Noel Pazarı'nın bulunduğu Hlavne Meydanı'nda öğle yemeği için serbest zaman. Öğleden sonra, kültürel anlamda Prag ve Viyana ile birlikte Orta Avrupa'nın en zengin kentlerinin başında gelen Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye hareket. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Aralık 2023 Cuma Estergon - Visegrad - Szentendre

Sabah, kahvaltının ardından, Tuna Nehri boyunca, 1526'da, Mohaç Meydan Savaşı'ndan sonra, yaklaşık 150 sene Osmanlı'nın hakimiyetinde kalmış olan bölgelerden geçerek, eski başkent ve önemli bir dini merkez olan Estergon'a gitmek üzere hareket. Estergon'da, günümüzde Osmanlı izlerini de görebileceğiniz bir müzeye çevrilmiş olan tarihi Kale ve 19.yüzyılda eski kilise ve camilerin üzerine inşa edilmiş, ülkenin en büyük kilisesi olan Saint Adalbert Bazilikası gezileri. Daha sonra, Tuna Nehri'nin en güzel manzaralarını göreceğiniz ve bu harika manzaralara karşı son öğle yemeğini alacağınız sayfiye şehri Vişegrad'a doğru yola devam. Çok farklı bir ambiansı olan Renaissance Etterem Restoran'da, lezzetli yerel mutfağın ve şarapların tadımı. Yemekten sonra, dönüş yolunda, Belgrad'ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesinden sonra kaçan Sırplar tarafından kurulan ve günümüzde tam bir sanatçılar kasabası olan Szentendre'de keyifli bir mola. Tam bir alışveriş cenneti olan bu sevimli kasabada, Budapeşte'ye göre de daha ucuz fiyatlarla Macaristan'a özel ürünler, el işi örtüler, kristal, porselen, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Daha sonra otele dönüş. Akşam, Şehrin Pest'teki en güzel meydanlarından olan Vörösmarty'de kurulan Noel pazarını görmek için serbest zaman ve şehirde bir restoranda, Çigan Müziği eşliğinde folklorik dansları izleyeceğiniz, geleneksel yemek ve şarapları tadacağınız Macar gecesi. Geceleme otelde.

09 Aralık 2023 Cumartesi Budapeşte Şehir Turu - İstanbul

Budapeşte ve çevresini keşfedeceğiniz iki gün: İlk olarak Dünya mirası Listesi'nde yer alan Andrassy Caddesi, Budin Kalesi ve Tuna Nehri Kıyıları. Sabah, kahvaltıdan sonra Parlamento Binası, Saint Stephen Bazilikasıve Ulusal Opera'nın dış görüntüleri, ardından, ilk yerleşimi 1872'ye kadar uzanan, Erzsebet Meydanı'nı Városliget'e bağlayan tarihi Andrassy Caddesi üzerinde yürüyüş. Caddeyi çevreleyen Neo-rönesans konaklar ve dekoratif cepheler Dünya mirası Listesi'ne girmesine neden olmuş. Cadde boyunca kafeler, restoranlar, tiyatrolar, elçilikler ve lüks butikler görebilirsiniz. En dikkat çekici binalar arasında Devlet Opera Evi, eski Bale Okulu, Zoltan Kodaly Anıt Müzesi ve Arşivleri, Macar Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ferenc Hopp Doğu Asya Sanatları Müzesi bulunmaktadır. Caddenin ucunda Kahramanlar Meydanı'nı ve devasa Milenyum Anıtı'nı ve ardından, Woodland Parkı'nda Vajdahunyad Kalesi'nin harika cephesini göreceksiniz. Şehrin Peşte Mahallesi'nden sonra, meşhur Chain Köprüsü'nden geçerek Buda Mahallesi'ne varış ve Dünya mirası Listesi'nde yer alan Budin Kalesi gezisi. Burada, Mathias Kilisesi ve Balıkçılar Kalesi' nin keşfi ve Kraliyet Sarayı'nın önünden geçerken, Géllert Tepesi'nden Tuna Nehri'nin ve şehrin harika manzaralarının seyri. Akşamüstü havalimanı'na transfer. Türk Hava Yollarının saat 20:20'deki TK1038 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket ve saat 00:20'de İstanbul Havalimaı'na varış. GİDİ
Prag: Grand Majestic Hotel Prague 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ceské Budejovice: Grandhotel Zvon 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Bratislava: Hotel Devín 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Budapeşte: Danubius Hotel Helia 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • 1. günden 7. güne kadar 7 akşam yemeği;
 • 7. gün şarap ikramı ve öğle yemeği;
 • 2. ve 6. gün müzikli akşam yemeğinde şarap ikramı;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Prag - Budapeşte/İstanbul uçak biletleri;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • 7.Gün dışındaki öğle yemekleri ;
 • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 40 $ düşünmek gerekir);
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri.

* Polo Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.


 • Vize

 • Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Avusturya ve Macaristan için Schengen vizesi gerekmekte. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.