Mezopotamya'nın 3 İncisi

Mezopotamya'nın zenginliklerini bu kadar kısa bir sürede keşfetmek için güzel bir imkan. Mardin'in ve Midyat'ın taş evlerinin arasında süzülen sokaklarından manastırlarına, Hasankeyf'in sular altında kalan dünyasından Diyarbakır'ın muhteşem surlarına, Nemrut Dağı Tümülüsü'nde etkileyici bir güneş doğuşu manzarasından dağların tepesine taht kurmuş Nemrut heykellerine, Göbeklitepe'nin gizemli heykellerinden Harran'ın toprak evlerine, Şanlıurfa Müzesi'nde modern bir konseptle sergilenen eserlerden, Eski Urfa'nın sokaklarına kadar olağanüstü güzellikleri doyasıya yaşayacağınız dolu dolu bir program. Üstelik yöresel mutfakların lezzetleri tadabileceğiniz bir restoran ve menü seçimiyle...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İstanbul'dan Türk Hava Yolları ile Diyarbakır'a gidiş ve Urfa'dan dönüş.
 • Sabah uçuşu ile gidip, akşam uçuşu ile dönerek 3 Gece ve 4 Tam Gün gezi imkanı .
 • Midyat, Mardin, Nemrut Dağı, Göbeklitepe, Harran ve Şanlıurfa gezileri.
 • Şanlıurfa Arkeoloji Müzesini rahat gezebileceğiniz bir program.
 • Mardin ve Şanlıurfa şehirlerinin tarihi dokularının keşfi.
 • Yöresel lezzetlerin tadımı.
 • Şanlıurfa'da sıra gecesi.
 • Tüm gezilerin dahil olduğu bir program.

16 Mayıs 2020 Cumartesi İstanbul - Diyarbakır - Hasankeyf - Midyat- Mardin

Sabah, İstanbul Havaalanından, saat 05.20'teki Türk Hava Yolları uçuşuyla Diyarbakır'a hareket. Saat 07.25'te Diyarbakır'a varış, karşılama ve Midyat'a hareket. Yolda, yükselen baraj sularından dolayı artık detaylı gezemediğimiz muhteşem Hasankeyf' den son nostaljik görüntüleri alabilmek ve kasabanın havasını soluyabilmek için bir mola. Daha sonra, Tur Abdin bölgesinin en eski köylerinden olan Anıtlı Köyü'nde bulunan ve günümüzde eşine az rastlanan bir mimari özellikteki Meryem Ana Kilisesi gezisi. Midyat'a varış ve öğle yemeği. Ardından, Midyat'ın eski mahallelerinin keşfi: Şehrin taş evlerle çevrili sokakları adeta bir film stüdyosunu andırmakta. Evlerin içinde, devlet konukevi gibi çok iyi restorasyon görmüş ve bir çok film çekiminde kullanılmış olanlarıda bulunmakta. Kendinizi Mezopotamya uygarlığının derinliklerinde hissedeceğiniz bu gezintiden sonra Telkari Gümüşcüler Çarşısı' nda bir mola ve Mor Gabriel Manastırı'na hareket. Yayvantepe yakınlarında bulunan manastırın yerleşimi 1600 yıl öncesine dayanır. Temelleri ilk olarak M.S. 397 yılında Mor Samuel ve Mor Şemun adında iki Süryani rahip tarafından atılmış. Midyat Platosu'ndaki manastır yaşamının en eskisi olduğu için, yüzlerce rahibi barındıracak büyüklükte inşa edilmiş. Bu ilginç manastırın keşfinden sonra Mardin'e doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Mayıs 2020 Pazar Mardin - Diyarbakır - Nemrut Dağ

Sabah, kahvaltıdan sonra, Mardin'in keşfi: İlk olarak Darulzaferan Manastırı'nın ziyareti: M.Ö. 4000 yılından bugüne dek ayakta kalmış olmasına rağmen Mezopotamya'daki manastırlar arasında en sağlam yapıya sahip olanıdır. Halen Süryani Kilisesi'nin önemli dini merkezlerinden biri olan manastırın kuruluşundan önce burada, günümüzde Mor Hananyo Kilisesi'nin doğu köşesinde görülebilen bir Güneş Tapınağı'nın mevcudiyeti bilinir. Bu yapının, düz taşlardan oluşan ve hiç bir birleştirici malzeme kullanmadan tutturulabilmiş tavanı çok ilginçtir. Daha sonra Mardin şehir turu: Sakıp Sabancı Kent Tarihi Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Postane Binası (eski Mardin konağı), Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Ulu Cami ve Mardin'in dar sokakları ile çarşıları. Ardından Diyarbakır'a hareket. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş noktasında olan Diyarbakırın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanır. Bu dönemde şehrin merkezinde, Hitit ve Hurri-Mittani egemenliği yaşanmış ve M.Ö. 1260'tan sonra sırasıyla Asurlular, Aramiler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Selevkoslar, Partlar, Ermeniler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar,Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklular, İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübiler, Moğollar, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar Diyarbakır'a egemen olmuşlar. Çin Seddi'nden sonra en uzun sur olması ile ünlenen Diyarbakır Surları 5.5 km uzunluğunda ve 7-8m yüksekliğindedir. 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeridir. Ortaçağ askeri mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar yazıtlar ve kabartmalarla dekore edilmiş. Surlardan sonra M.S. 639 yılında Mar-Tama Kilisesi'nden camiye çevrilerek kara taşlarla inşa edilen ve Anadolu'nun en eski camisi olan Ulu Camii gezisi: Avlusundaki şadırvanları, çeşitli devirlere ait kitabeleri yönünden büyük değer taşımaktadır. Diyarbakır'da öğle yemeğinin ardında Nemrut Dağı'na hareket. Siverek'de yeni yapılan Nissibi Köprüsü'nden geçerek, !987 senesinde Dünya Mirası listesine dahil edilen Nemrut Tümülüsü'nün yamaçlarına varış. Burada bulunan otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Mayıs 2020 Pazartesi Nemrut Dağ - Göbeklitepe - Urfa

Sabah, gün doğumundan önce. minibüslere binerek Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından M.Ö. 1. yüzyılda yaptırılan ve Pers ile Yunan stillerinin bir karışımı olan, 2200 mt irtifadaki Nemrut Dağı Tümülüsü'ne çıkış. Tümülüsün kenarlarındaki terastan muhteşem gün doğuşunu seyrettikten sonrra, Doğu ve Batı teraslarında bulunun devasa heykellerin keşfi. Ardından, kahvaltı için otele dönüş ve Göbeklitepe'ye hareket. yol üzerinde Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, eski Kahta ve Arsameia Antik Kenti tapınak alanı gezileri. Öğle yemeğinin ardından, Dünya Mirası listesine dahil edilen Göbeklitepe'ye hareket. Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan Göbeklitepe, araları taş duvarla örülü T biçimindeki 10 - 12 yuvarlak planda dizilmiş dikilitaş ve merkezine yerleştirilmiş daha yüksek boyda iki dikilitaştan oluşmakta. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartma ya da oyularak betimlenmiş. Bu kompozisyonun, bir öykü, bir anlatım ya da bir mesaj ifade ettiği düşünülmekte. Sonuçta, buranın bir yerleşim yerinden ziyade bir kült alanı olduğu savı güç kazanmakta. Buradaki kült yapılarının üretime geçiş aşamasına yakın olan son avcı grupları tarafından inşaa edilmiş olduğu düşünülmekte ve tüm bu dikilitaşlar, stilize insan heykelleri olarak yorumlanmakta. Gezinin ardından Urfa'ya varış ve otele yerleşme.
Akşam ''Sıra Gecesi" eşliğinde yöresel yemekler ve müziklerle yorgunluğunuzu atacağınız tarihi konağa hareket. Geceleme otelde.

19 Mayıs 2020 Salı Urfa - Harran - Istanbul

Sabah, kahvaltının ardından, 2015 yılında açılan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyareti. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi'nden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi, 34 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye'nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. Göbeklitepe, Nevalı Çori, Akarçay Tepe, Hassek Höyük, Gre Virike, Lidar Höyük gibi höyüklerin her biri uygarlık tarihinin mihenk taşlarını oluşturuyor. Şanlıurfa'da özellikle 1960'lı yıllardan beri yapılan Baraj Kurtarma Kazıları ile çok önemli arkeolojik eserler keşfedildi. Çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulan yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde bu höyüklerin her biri, gerek kazı hikayesi gerekse eserleri ile, bölgede uzun yıllar çalışmış ve bu kazılarda görev almış deneyimli bilim insanlarının desteği ve katkısı ile özel tasarlanan bir mekan içerisinde sergilenmekte. Müze gezisi ardından Balıklı Göl gezisi. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın sembolü haline gelmiş. Balıklı Göl gezisinden sonra, Urfa'nın tarihi dokusunun keşfine kapalı çarşı, eski taş sokak ve evler, Gümrük Han'la devam. Ardından, Gülhan Restoranda en lezzetli yöresel kebabları tadacağınız öğle yemeği ve Urfa yakınlarında bulunan Harran'a hareket. Harran adına ilk defa, Kültepe ve Mari'de bulunan M.Ö. 2.000 başlarına ait çivi yazılı tabletlerde rastlanır. M.Ö. 2.000'in ortalarına ait Hitit Tabletleri'nde, Hitit'lerle Mitanni'ler arasında yapılan bir anlaşmaya Harran'daki Ay Tanrısının (Sin) ve Güneş Tanrısının şahit tutulduğu belirtilmektedir. Harran, Kuzey Mezopotamya'dan gelerek batı ve kuzeybatıya bağlanan önemli ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunmasında dolayı Anadolu ile sıkı ticaret ilişkileri bulunan Asurlu tüccarların önemli uğrak yerlerinden biri idi. Anadolu'dan Mezopotamya'ya Mezopotamya'dan da Anadolu'ya olan ticaret binlerce yıl Harran üzerinden yapılmıştı. Bu da burada zengin ve köklü bir kültür birikiminin oluşmasına neden olmuştur. Harran, Ay, Güneş ve Gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya putperestliğinin ( Sabiizm ) önemli merkezi olmasıyla tanınırdı. Bu nedenle Harran'da Astronomi ilmi çok ilerlemişti. Dünyadaki üç büyük felsefe ekolünden birisi Harran Ekolü'dür. Bugün, şehri besleyen ırmaklar kurumuş olduğundan, sudan ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında 5000 yıllık tarihi, tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları ve çeşitli mimari kalıntıları ile ayakta durmaktadır. Tipik toprak evleri ve harabeleri gezdikten sonra Urfa'ya geri-dönüş ve akşam yemeği. Daha sonra Havalimanı'na transfer ve Türk Hava Yolları ile, saat 22.40 da İstanbul Havalimanı'na hareket. Saat 00.45 de varış ve karşılama. Taksim ve Kadıköy'e transfer.
Mardin:Artuklu Kervansarayı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kahta :Kervansaray Hotel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Şanlıurfa:El Ruha 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Diyarbakır - Şanlıurfa/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1., 2. ,3. ve 4. gün, akşam yemekleri;
 • 3. Akşam yemeği sıra gecesi şeklinde;
 • 1.,2.,3. ve 4. gün, programda belirtilen restoranlarda öğle yemekleri;
 • Yemeklerde meşrubat, su ve kahve ikramı;
 • Belirtilen otellerde konaklama ;
 • Konforlu araç ile seyahat;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ini teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 80 TL düşünmek gerekir.

Vize