Meksika & Honduras & Guatemala


Bu Orta Amerika seyahatinde, çok renkli doğa ve insan manzaralarının yanı sıra Aztek, Olmek, Toltek, Zapotek, Mikstek ve Maya gibi Kolomb öncesi uygarlıklarının nefes kesen kalıntılarını, kolonyal şehirlerinin Barok hazinelerini ve Meksika, Honduras, Guatemala'nın olağanüstü tarihi zenginliklerini keşfedebilirsiniz. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış toplam on bir büyüleyici yerin yanı sıra 'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ndeki iki unsurun ve Yaratıcı Şehirler Listesi'ndeki bir yerin gezi programında olması, bu seyahatin kültürel zenginliğinin en büyük göstergesi. Renk, koku, tat, müzik, gelenek, mistisizm, tarih, efsane dolu ve pek çok anlamda birbirini tamamlayan bu üç komşu ülkeyi en doğru şekilde gezebilmeniz için hazırlanmış dolu dolu bir seyahat programı…

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Meksika, Honduras ve Guatemala'nın en görülmeye değer yerlerini gezme imkanı verebilecek şekilde, çok kapsamlı hazırlanmış bir program.
 • THY ile Meksika'ya direk uçuş.
 • Mexico City'de 3 gece kalarak şehri rahat gezme imkanı.
 • Yucatan yarımadasındaki dünyaca meşhur tatil beldesi Cancun'da Karayip Denizi'nde yararlanabilme imkanı.
 • Meksika kültürünün bir simgesi olan Mariachi müziği gecesi.
 • Çekirdeğinden çikolataya "Tanrıların gıdası" kakao ile ilgili bilgi edinebileceğiniz bir çikolata atölyesi ziyareti.
 • Chichen Itza'da ses ve ışık gösterisi izleme.
 • Asfaltlanmış ve rahat yollarda konforlu bir otobüs ile seyahat.
 • Meksiko City ile Tuxtla Gutierrez arası uçak yolculuğu.
 • Kara yoluyla Meksika'dan Guatemala ve Honduras'a geçiş; Guatemala'dan sınırı belirleyen nehri tekne ile geçerek Meksika'ya geri dönüş.
 • Konaklamalar konforlu ve iyi konumlu dört yıldızlı otellerde.
 • Tabii ki bu gezide de tüm yemek ve geziler programa dahil.
 • Her zamanki gibi hiçbir sürpriz extra harcama gerektirmeyen bir tur.

Başlangıç Günü

16 Kasım Perşembe günü saat saat 23:15'te İstanbul havalimanında buluşma.

17 Kasım 2023 Cuma İstanbul - Meksiko City

Türk Hava Yolları'nın TK184 no.lu uçuşu ile saat 02:15'te Meksika'nın başkenti Meksiko City'ye hareket. Saat 08:10'da 2200 metre yükseklikte yer alan İspanyolca adı "Ciudad de México" olan Meksiko City'ye varış. Meksika'nın orta kısımlarındaki ve Meksiko metropoliten bölgesinin çoğunun yer aldığı Meksika Vadisi, "sular arasındaki arazi" anlamına gelen ve antik Aztek terimi "Anahuac" olarak tanımlanan Meksika Havzası'nı oluşturmaktadır. Çeşitli kültürlerin doğduğu ve geliştiği Meksika Vadisi'nde farklı kültürlere sahip gruplar bir arada yaşamış ve birbirlerinin kültürlerini paylaşmışlar. Bunlardan birisi ise İspanya kökenli Meksikalılar ve yerlilerinden oluşan günümüz Meksikası'dır. Üç gün boyunca Kolomb Öncesi'nden günümüze kadar Meksika Vadisi'nin cazibe noktalarının izlerini süreceğiz. Karşılamanın ve bagajları şehrin merkezinde yer alan otelimize bırakmanın ardından, Meksika'nın en büyük ve en şöhretli şehrini keşfetmek üzere hareket. Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi'ni ve aynı zamanda Meksika'nın en önemli opera binasını barındıran zarif mimarisi ile ''El Palacio de Bellas Artes''; 1946-1956 yılları arasında inşa edilen kentin ilk gökdeleni olan simgesel "Torre Latinoamericana" yani Latin Amerika Kulesi; 1907 yılında hizmete açılan kentin eklektik mimarisinin en görkemli örneklerinden biri olan "Palacio de Correos" Postahane Binası; üç kültür meydanı anlamına gelen "Plaza de las Tres Culturas" İspanyol öncesi ve İspanyol köklerinin "mestizo" (melez) kimliğine kaynaşmasını sembolize eden bu meydan, üç kültürel yönün mimari mirasını sergilemekte: Tlatelolco'nun Aztek piramitleri, sömürge dönemi simgeleyen XVII. yüzyıldan kalma Templo de Santiago kilisesi ve Centro Centro Cultural Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan modern bir kule. Son olarak, Meksika ve Avrupa'dan çok çeşitli sanat eserlerini barındıran, ilginç bir mimari tasarımına sahip Soumaya Müzesi gezisi. Adını, müzenin kurucusu ve dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Carlos Slim'in 1999'da vefat eden eşi Soumaya Domit'ten almaktadır. Öğle yemeği geziler esnasında yerel bir restoranda. Gezilerin ardından otele dönüş ve odalara yerleşme. Akşam yemeği yerel bir lokantada. Geceleme otelde.

18 Kasım 2023 Cumartesi Meksiko City

Sabah, kahvaltıdan sonra, tarihi bölgelerinin yanı sıra modern yüzü ile Meksiko City'nin keşfine devam. Aztekler döneminde Ulu Tenochtitlan; İspanyol sömürgesi döneminde saygıdeğer ve asil emperyal şehir; gösterişli evleri ve yapılarının bolluğu ile de "saraylar şehri" gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. İlk olarak, Mexico City'nin tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan tarihi merkezinin keşfi: Zocalo olarak bilinen ve Meksiko City'nin kalbi olan dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera'nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı*. Daha sonra, Azteklerden kalma ve Aztek dilinde çiçek bahçesi anlamına gelen "chinampas" ların (yüzen bahçeler) arasındaki kanallarda bir tekne gezisi yapmak üzere tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Xochimilco'ya hareket. Mariachi orkestrası eşliğinde son derece renkli olan Trajineras adlı tekne ile bir saatlik gezi. Daha sonra, Mexico City'nin güneybatısında bulunan Coyoacan'a hareket. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, 1958 yılında bir müzeye dönüştürülen acıların, umudun, umutsuzluğun ve direncin ressamı Frida Kahlo'nun evi La Casa Azul'u ziyaret. Fırtınalı bir evlilik yaşayan Diego Rivera ve Frida Kahlo çifti, yaşamlarını Frida Kahlo'nun çocukluğunu geçirdiği Mavi Ev'e yerleşerek sürdürmüşler. Son olarak, Halk Sanatı Müzesi olan Museo de Arte Popular gezisi. Müze Meksika kültürünü oluşturan çeşitli geleneklerden hem eski hem de yeni zanaat parçalarını içerir. Akşam yemeği tipik bir lokantada. Geceleme otelde.
*Saray ziyaretçilere kapalı olabilir. Bu durumda sadece dıştan görülecektir.

19 Kasım 2023 Pazar Meksiko City - Teotihuacan - Meksiko City

Sabah, Katolikler için önemli bir hac merkezi sayılan Guadalupe Bazilikası'nı gezdikten sonra, Meksiko City'den bir saat mesafede bulunan Teotihuacan'a hareket. Burada volkanik kökenli bir cam türü olan obsidyen taşı atölyesi ve galerisini ziyaret. Ardından, Meksika'nın başta gelen içkileri olan Tequila ve Pulque degüstasyonu. Meksika'nın ulusal içkisi sayılan Tequila, bir kaktüs türü olan agave'ın öz suyunun önce mayalandırılıp sonra iki kez damıtılması ile üretilmekte. Pulque ise oldukça geleneksel bir içki. Biraya benzeyen pulque, agave meyvesinin fermente edilmesiyle elde edilmekte. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. Tanrıların Yeri anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya'nın en eski kenti olup Kolomb öncesi Mezo-Amerika'nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan'ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi'ni; Ölüler Yolu'nu; büyük Tanrı Tüylü Yılan'a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağını; Kelebekler Sarayı'nı görebilirsiniz. Gezinin ardından, Mexico City'ye dönüş ve Chapultepec Parkı'nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz Aztek Takvimi olarak bilinen dünyaca ünlü dairesel Güneş Taşıdır. Akşam yemeği geleneksel bir Meksika müzik türü olan "Mariachi" ve folklorik gösterileri eşliğinde Garibaldi Meydanı'nda yerel bir restoranda. 'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde olan geleneksel Mariachi toplulukları arasında trompet, keman, vihuela ve "guitarrón" (bas gitar) yer alır ve "charro" kıyafetleri giyen dört veya daha fazla müzisyene sahip olabilir. Modern Mariachi müziği, ülkenin farklı bölgelerinden ve müzik türlerinden geniş bir repertuarı içerir. Geceleme otelde.

20 Kasım 2023 Pazartesi Meksiko City - Tuxtla Gutierrez - San Cristobal de las Casas

Sabah, havalimanına transfer ve 1 saat 25 dakikalık bir uçuşla Chiapas Eyaleti'nin başkenti Tuxtla Gutierrez'e varış. Buradan tur otobüsü ile Sumidero Kanyonu'na doğru yola çıkış. Yerel bir lokantada öğle yemeğinden sonra Sumidero Kanyonu Milli Parkı'na hareket. 25 kilometre uzunluğundaki kıyılarında küçük timsahlar görülebilen ve falezlerinin yer yer 1000 metreyi bulduğu Sumidero, Meksika'nın en etkileyici kanyonudur. O muhteşem doğayı seyredebileceğiniz yemyeşil suların üzerinde tekne gezisi. Ardından, yüksek topraklardaki Jovel Vadisi'nde 2100 metrede bulunan San Cristobal de las Casas'a doğru yola devam. 1528'de erken sömürge döneminde kurulan ve Chiapas eyaletinin eski başkenti San Cristobal tek katlı evleri, parke taşlı sokakları, kiliseleri, kemeraltlarıyla kolonyal mimarinin en güzel örneklerindendir. Şirin şehir, ismini yerli haklarını ilk savunan Indios'ların babası piskopos Bartolome de la Casas'a borçlu. Akşam San Cristobal'e varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

21 Kasım 2023 Salı San Cristobal de las Casas

Zapatistaların topraklarında bulunan San Cristóbal de Las Casas şehri, Meksika ve Orta Amerika'nın en güzel ve en orijinal şehirlerinden biri olup, zanaat ve halk sanatları sayesinde Yaratıcı Şehirler Listesi'nde yer almaktadır. Kahvaltının ardından yürüyerek, zenginliği etnik çeşitliliğinden ve sömürge geleneğinden gelen Chiapas eyaletinin kültürel başkentinin keşfi. İlk olarak sebzeler, çiçekler ve köylülerin rengarenk giysileri ile büyük bir renk cümbüşü sergiledikleri, Meksika'nın en güzel pazarlarından biri olan San Cristobal pazarı gezisi. Daha sonra, barok stilindeki güzel Santo Domingo Kilisesi'ni görebileceğiniz tarihi merkezinin harika sokaklarında keyifli bir gezinti. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, San Cristobal yakınlarındaki San Juan Chamula köyüne hareket. Belki de dünyada bir eşi benzeri olmayan, Tzotzil Maya yerlilerin yaşadığı köyün kilisesi son derece ilginç. Zemini çam yaprakları ile kaplı loş ışıklı kilisede Hristiyanlık ve Şamanizm'in bir karışımından oluşan ayinler yapılmakta, şaşırtıcı yöntemlerle kötü ruhlar kovulmakta. Kilise gezisinin ardından, yemyeşil Jovel vadisindeki son derece renkli bir başka Tzotzil köyü olan Zinacantan'ı gezerek San Cristobal'a dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

22 Kasım 2023 Çarşamba San Cristobal de las Casas - La Mesilla (Guatemala) - Quetzaltenango

Kahvaltının ardından, Panamerican yoluyla Meksika-Guatemala sınırına doğru hareket ederek öğlene doğru "sonsuz bahar ülkesi" olarak anılan, yarısından fazlası yağmur ormanlarıyla kaplı ve çok sayıda doğa güzelliğine sahip Guatemala'ya varış. 1519 yılında Meksika'nın Hernando Cortes tarafından fethedilmesinden sonra, Cortes'in teğmenlerinden biri olan Pedro de Alvarado, Guatemala'nın dağlık bölgelerine girer. Kabileler arasında hüküm süren anlaşmazlıklardan yararlanarak Quiche'lere hükmetmek için Cakchiquel'ler ile ittifak kurduktan sonra ülkenin yüksek topraklarının keşfi ve fethini üstlenip Santiago de los Caballeros de Guatemala'yı kurar. Yerli direnişine rağmen "conquistador" lar, fetihlerini pekiştirirler. Mayaların ulaştıkları doruk noktası, yerlilerin canlı gelenekleri, İspanyol sömürge sanatının bolluğu, Guatemala'da olağanüstü zengin bir kültürel manzara oluşturmakta. Sınır işlemlerinin, araç değiştirmenin ve öğle yemeğinin ardından güneybatısının dağlık bölgesinde, Guatemala'nın ikinci büyük şehrine doğru muhteşem manzaralar eşliğinde yolculuğa devam. Akşamüstü, adını Mayaların kutsal kuşu olan ''Quetzal''dan alan Quetzaltenango eyaletinin başkenti Quetzaltenango'ya varış. İnişli çıkışlı sokakları ile şehrin göbeğinde bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

23 Şubat 2003 Pazar Quetzaltenango - Chichicastenango - Atitlan - Panajachel

Sabah, Chichicastenango kasabasına doğru yola çıkış. 2200 metre yükseklikte çam ağaçların ortasında yer alan Chichicastenango, yüzyıllar boyunca Guatemala'nın en büyük hazinelerinden birini gizlemiş. Guatemala'da yaşayan en büyük Maya topluluğu olan Quiche'lerin Popol Vuh adlı kutsal kitabı 1800'lerde Peder Francisco Ximenez tarafından Aziz Tomas Kilisesinde ortaya çıkarılıp İspanyolcaya tercüme edilmiş. Hristiyanlık ve Şamanizm'in bir karışımından oluşan ilginç ayinlerin yapıldığı bu kilisenin ziyareti. Chichicastenango aynı zamanda Orta Amerika'nın en büyük ve en renkli pazarlarından birine ev sahipliğini yapmakta. Mayaların izlerini görebileceğiniz pazarda yerli tekstil ürünlerinin yanı sıra el işleri, çanak çömlek, şifalı bitkiler, baharatlar, sebze, meyve ve diğer gıda ürünleri satılmakta. Dağlardan inen Quiche halkının ürünlerini satmak veya alışveriş yapmak için çok uzaklardan geldiği büyük pazar Perşembe ve Pazar günleri kurulmakta. Öğle yemeğinden sonra, yaklaşık 340 metre derinliğe sahip olan Atitlan Gölü'nün kenarındaki Panajachel'e doğru yola devam. Yükseklikleri 3000-3500 metre arası değişen San Pedro, Toliman ve Atitlan yanardağların ayaklarında yer alan 1500 metre yükseklikteki ve dünyanın en güzel göllerinden biri olan Atitlan Gölü'nün harika manzaralarını seyir. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

24 Kasım 2023 Cuma Panajachel - Atitlan Gölü - Antigua

Kahvaltıdan sonra, panoramik bir yoldan görüntüsüyle ziyaretçilerini büyüleyen Atitlan Gölün'ün etrafındaki topraklarda yaşayan bir başka Maya topluluğu olan Zutuhiller'in Kolomb öncesi dönemde başkentleri olan Santiago de Atitlan'ı ziyaret. Zutuhiller insan biçimli yeraltı dünyası tanrısı Maximon'a yaptıkları likör ve tütün adakları ile ünlüler. Hastalara şifa, kötü insanlara da ceza verdiği düşünülüyor. Maximon, belli aralıklarla değişik evlerde sergilenerek, bulunduğu eve göre kılık ve kıyafeti farklı olabilmekte. Gölde keyifli bir tekne gezisinin ardından otobüsle tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan 1500 metre yükseklikteki kolonyal Antigua şehrine doğru yola çıkış. Guatemala, dünyanın en kaliteli Arabica cinsi kahve üreticileri arasında yer almakta. Eski Guatemala anlamına gelen Antigua'ya varışı takiben, yerel bir restoranda öğle yemeği. Çikolata binbir çeşidiyle hemen herkesin zevkine hitap eden mutluluk kaynağıdır. Maya uygarlığı için tanrıların bir armağanı olarak kabul edilen kakao bir gıda maddesinden çok daha fazlasını temsil etmekteydi ve kutsal törenlerde kullanılırdı. Öğleden sonra, Maya dünyasındaki kakaonun önemine, yapılışına, kullanıma ve tüketimine dair bilgiler sunan bir çikolata atölyesini ziyaret. Gerçek bir çikolatasever, çikolata yapmayı da sever. Çikolata dönüşümünü öğrendikten sonra kendi çikolatalarınızı yapma imkanı. Gezinin ardından, Antigua'nın büyüleyici şehir merkezinde yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Kasım 2023 Cumartesi Antigua

Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Dünya Mirası Antigua, Latin Amerika'nın en güzel kolonyal şehirlerinden biridir. XVI. yüzyılın başında "Santiago de los Caballeros de Guatemala" olarak kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yıkılınca hükümet 1778 yılında 30 kilometre uzaklıktaki Nueva Guatemala de la Asuncion'a yani Guatemala City'ye taşınır. Böylece eski başkent, Antigua (eski) Guatemala olarak ya da kısaca ''Antigua'' olarak anılmaya başlanır. İspanyolların Guatemala'daki sömürgeci macerası yeni bir stil yarattı: fetheden Kilise, kendisini egemen bir "boşluğun dehşeti" ile karakterize edilen tamamen orijinal bir Barok sanatta ifade eder. Ülkenin tartışmasız en güzel kolonyal şehri olan Antigua'da eşi benzeri olmayan bir ihtişama kavuştu. XVIII. yüzyıldaki görünümünde neredeyse donarak günümüze kadar gelen eski başkent, olağanüstü bir mimari panorama sunuyor. Kahvaltının ardından, adeta bir açık hava Müzesi'ni andıran ızgara planlı tarihi şehrin yürüyerek keşfi: Barok mimarisinin birer mücevheri olan La Merced Kilisesi, San Francisco Kilisesi, San Jose Katedrali, Convento de Capuchinas Manastırı gibi yapıların gezisi. Öğle yemeği geziler esnasında tipik bir Antigua evinde. Her yerden gelen taze kahve ve çikolata kokusu eşliğinde, tek katlı çok renkli binaların, restoran ve hediyelik mağazalarının bulunduğu tarihi şehrin parke taşlarıyla bezeli rengârenk sokaklarında istediğiniz gibi dolaşabilmeniz için akşam yemeğine kadar, çok keyif alacağınız serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Kasım 2023 Pazar Antigua - Guatemala City - Copan (Honduras)

Kahvaltının ardından, sakin ve huzurlu Antigua'yı terk ederek, 45 dakikalık bir mesafede bulunan ve kısaca "Guate" olarak tanınan ülkenin modern başkenti Ciudad de Guatemala'ya doğru hareket. Varışı takiben Orta Amerika'nın en büyük kentinin tarihi merkezindeki Plaza de la Constitucion Anayasa Meydanı'nı; eski başkanlık sarayı olan Palacio Nacional De La Cultura'yı; San José los Infantes ve yanındaki Catedral Primada Metropolitana de Santiago adlı katedrali'ni; Mercado Central yani merkez çarşısını ve Merkez Park'ı'nı görebileceğiniz panoramik şehir turu esnasında, ilginç koleksiyonlar barındıran Guatemala Ulusal Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret. Yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, Honduras sınırına doğru yola devam. Sınır işlemlerinin ardından Copan vadisine hareket. Guatemala City'den 4 saatlik mesafedeki Copan kasabasına varış ve arkeolojik sit alanına yakın çok güzel bir konumda bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.

27 Kasım 2023 Pazartesi Copan - Rio Dulce - Livingston (Guatemala)

Altın çağını VII. yüzyılda yaşamış olan ve 1570 yılında Diego García de Palacio tarafından keşfedilen Copan, Maya medeniyetinin en önemli yerlerinden biridir. Sabah, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Copan Arkeolojik Parkı'nı ziyaret. Maya uygarlığının klasik döneminin en önemli başkentlerinden biri olan Copan muhteşem heykel ve kabartmaları ile sanatsal bakımdan tüm Maya dünyasının en gelişmiş ve en gösterişli kenti olarak tanınıyordu. Copan aynı zamanda Maya astronominin doruğa ulaştığı merkezdir. Yağmur ormanın içindeki antik kentin harabelerinin keşfinin ardından, heykel Müzesi'ni ziyaret. Daha sonra, sınırı tekrar geçerek, Guatemala'nın en büyük gölü olan Izabal Gölü'ne doğru hareket. Öğle yemeği yolda tipik bir lokantada. Öğleden sonra, tatlı nehir anlamına gelen Rio Dulce üzerindeki Rio Dulce şehrine varış ve Honduras Körfezi'ne açılan Rio Dulce Nehri'nin ağzındaki Izabal Gölü'nde tekne gezisi. Bu gezide kanyon ve mangrovlarla kaplı nehrin küçük kollarını, kuş adasını ve Conquistador'ların korsanlara karşı inşa ettikleri San Felipe Kalesi'ni keşfedebilirsiniz. Livinstone'a varış. Karayip Denizi'ne dökülen Rio Dulce'nin ağzındaki otelimize yerleşme. Livingston köyü gezisi sırasında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde olan yerli Garifuna kültürü, müziği ve dansları ile tanışma. Yerli Garifuna dansları eşliğinde akşam yemeği. Geceleme otelde.

28 Kasım 2023 Salı Livingston - Rio Dulce - Tikal - Flores

Kahvaltıdan sonra, tekne ile Rio Dulce'ye geri dönüş ve buradan Guatemala'nın kuzeyine doğru yola çıkış. Öğle saatlerinde yağmur ormanlarındaki Peten bölgesinde yer alan ve tarafından hem Dünya Kültür Mirası hem de Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınmış olan Tikal Ulusal Parkı'na varış. Devasa bir arkeolojik alan olan Tikal, bitki örtüsünün ihtişamıyla zenginleştirilmiş, anıtsal harabelerin büyüsünün hüküm sürdüğü bir taş cevheridir. "Ah-Cacao"gibi büyük krallar, Sesler Krallığı Tikal'le birlikte Maya tarihinin önemli bir safhasını oluşturmuşlar. Kuruluşu M.Ö. VI. yüzyıla dayanan antik kent-devleti, altın çağını M.S. 600 ile 900 yılları arasında yaşamış. Tikal matematik, astronomi ve sanat konularında döneminin en gelişkin merkezlerinden biriydi. Tikal ören yeri saray, tapınak-piramit, tören platformu, adak taşı, top oyun sahası, teras, stel, yol ve buhar hamamı gibi 3.000 civarında yapıdan oluşmakta. Tikal'de yerel bir lokantada öğle yemeğinin ardından, tropikal ormanda kuşların ve maymunların sesi eşliğinde yürüyerek Plaza Mayor Meydanı, Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, yüksekliği 64 metreye ulaşan Orta-Amerika'nın en yüksek piramidi "Çift Başlı Yılan" Tapınağı, Kayıp Dünya Piramidi gibi Tikal'in gün ışığına çıkarılmış en önemli anıtlarının keşfi. Gezinin ardından, Flores'e hareket ve Peten Itza Gölü'ne bağlı Petenchel Lagünü'nün özel bir ekolojik rezervinde yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

29 Kasım 2023 Çarşamba Flores - Bethel - Corozal (Meksika) - Bonampak - Palenque

Sabah, bir toprak yoldan geçerek Guatemala-Meksika sınırına doğru hareket. Sınır işlemlerinin ardından bu bölgede, iki ülke arasındaki sınırı oluşturan ve Mayalar tarafından kutsal kabul edilen Rio Usumacinta Nehri'ni tekne ile geçiş. Corozal'a varış ve sınır işlemlerini takiben karşılama. Corozal'da öğle yemeğinden sonra, erken klasik döneme ait küçük Maya kenti Bonampak'a hareket. Orta Amerika'nın nemli tropikal iklimi nedeniyle, Maya yapılarını bezeyen pek az sayıda duvar resmi günümüze sağlam olarak ulaşabilmiş. Bonampak, Maya resim sanatının en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden bazılarını barındırmakta. Yan yana üç odadan oluşan ve resimler tapınağı anlamına gelen Templo de las Pinturas'ın duvar ve tavanları çok güzel renkli fresklerle bezenmiş. Gezinin ardından, Maya uygarlığının en önemli antik kentlerinden biri olan Palenque'ye doğru yola devam. Akşamüstü Tabasco'nun büyük ovasının kenarında bulunan Palenque kasabasına varış. Palenque arkeolojik sit alanının yakınlarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

30 Kasım 2023 Perşembe Palenque - Campeche

Kahvaltının ardından, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış harikulade bir Maya antik kenti olan Palenque'nin keşfi için hareket. "Nahuatl" yerli dilinde Quetzal Dağı olarak bilinen Tumbala Dağları'nın eteklerindeki tropikal ormanların arasından fışkıran Palenque harabeleri şüphesiz dünyanın en etkileyici ören yerlerinden birini oluşturmakta. Yüksek topraklar ve kıyı ovalarının birleştiği yerde, 600 ve 750 yılları arasında gelişen bu önemli antik kent, Meksika ve Orta Amerika'da ki Maya klasik döneminin en zarif mimari, heykeltıraşlık ve kabartma örneklerini barındırmakta. Palenque, M.S. 615 ile 683 yılları arasında, ölümüne kadar 68 sene hüküm süren kent-devletin en büyük hükümdarı Pakal döneminde altın çağını yaşamış. Çok sayıda yapının arasında VII. Yüzyılda inşa edilen Büyük Saray, Kral I. Pakal'ın yer altı mezarının çıkarıldığı Yazıtlı Tapınak-Piramit, Güneş Tapınağı en görkemli olanlardır. Günümüzde, antik kentin kayıt altına alınabilen yaklaşık 1.400 binasından, sadece %10'u kazılmış, geri kalanı ise hala tropikal ormanla kaplıdır. Öğle yemeğinden sonra Meksika Körfezi'nin güney kıyısında yer alan Campeche'ye doğru yola çıkış. Varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

01 Aralık 2023 Cuma Campeche - Uxmal - Merida

Campeche, sömürge döneminden, XIX. yüzyılın ortasına kadar Yucatan yarımadasının en önemli limanıydı. Sabah kahvaltısının ardından yürüyerek tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan müstahkem şehrin eski mahallelerinin keşfi. Daha sonra, Campeche'nin kuzeyindeki ve tepe anlamına gelen Puuc bölgesinde yer alan ve V-VI. yüzyıllar arasında kurulan Uxmal antik kentine hareket. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Uxmal, Maya mimarisindeki Puuc stilinin olağanüstü bir örneğidir. Maya binalarının dış duvar süslemelerindeki dekoratif figürler bunun göstergesi. Mayaların yağmur ve şimşek tanrısı Chaac maskesi gibi Yucatan'daki tapınaklarını ve saraylarının dış duvarlarını süsleyen tanrı maskeleri, Puuc stilinin önemli bir karakteristiğiydi. Valilik Sarayı, kahin anlamına gelen Adivino Piramidi, bir manastıra benzediği için Conquistador'lar tarafından dört kenarlı rahibeler manastırı diye adlandırılan yapıların ziyareti. "Muna da Pibil" usulü tavuklu spesyalitelerinden oluşan öğle yemeğinin ardından Merida'ya doğru yola devam. Yucatan eyaletinin başkentinin gezisi sırasında Plaza Mayor meydanının etrafındaki sömürge dönemine ait yapıları görebilirsiniz: Kıta-Amerika topraklarında eski bir piramidin taşları kullanarak inşa edilen ilk katedral San Idelfonso, Casa de Montejo'nun cephesinin müthiş taş işçiliği, magrip tarzı çan kulesi ile Rahibeler Kilisesi, San Cristobal Kilisesi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

02 Aralık 2023 Cumartesi Merida - Chichen Itza

Sabah, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentine doğru yola çıkış. Öğle yemeğinin ardından, arkeolojik alanın keşfi. Burada M.S. 700 ile 900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısı'na ithaf edilen Kukulkan Piramidi; jaguar ve kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı; Maya dünyasının en büyük örneği olan "Juego de Pelota" top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımakta. Bu etkileşimle ilgili üç teori ortaya konulmakta: Toltek'lerin Orta Meksika'daki başkenti Tula Maya'ların egemenliğinin altına geçmiş olabilir; Toltekler Chichen Itza'yı istila etmiş olabilirler; veya geniş ölçüde tüccarlık yapan Mayalar Toltekler'den etkilenmiş olabilirler. Gezinin güzergahında, bu önemli yapıların yanı sıra, salyangoz şeklinden dolayı "Caracol" denilen ve ören yerinin en eski yapısı olan gözlemevi; yağmur tanrısı Chac Mool'a kurban edilen bedenlerin atıldığı sanılan kutsal kuyu "Cenote" de bulunmakta. Yucatan Yarımadası'nda çok sayıda bulunan "cenote"ler, yer altı berrak sularının kimi zaman kapalı mağaralarda kimi zaman da kısmen üstü açık alanlarda oluşturduğu muhteşem güzelliğe sahip doğal havuzlardır. Chichen Itza gezisinden sonra, otele yerleşme. Gün batımında, El Castillo (Kale) olarak da adlandırılan heybetli Kukulkan piramidinin cephesinde yapılan ses ve ışık gösterisi izleme. Nefes kesici bu gösteride, mistisizm dolu Maya kültürüne farklı bir bakış açısı bulabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Aralık 2023 Pazar Chichen Itza - Tulum - Cancun

Sabah, plajlarıyla ünlü Riviera Maya sahil şeridini takip ederek, Tulum Milli Parkı'nda yer alan Tulum ören yerini gezmek üzere hareket. Maya dilinde "duvarla çevrili" anlamına gelen Tulum, Karayip Denizi'ne bakan ve onu benzersiz kılan ayrıcalıklı konumuyla, Meksika'nın en çok çağrıştıran antik kentlerinden biridir. Hem Maya hem Toltek etkisini sergileyen önemli bir Mezoamerika toplulukları merkezi olup, M.S. 1200-1521 (altın çağı) yıllar arasında kara ve deniz ticareti için önemli bir liman kenti olmakla birlikte, "Dalan veya İnen" Tanrısı'na tapınmaya adanmış bir din merkeziydi. Tulum pek çok diğer antik kent gibi, terk edilmiş ve tarihten silinmiş fakat müstahkem antik kent, Quintana Roo bölgesinin tropikal ormanları sayesinde korunup saklı kalmış. Gezilecek yerler arasında: bir piramit tapınağı olan ve alanın en yüksek, en meşhur binası El Castillo Kalesi kompleksi; özellikle dekoratif zenginliği (resimler ve kabartmalar) açısından en iyi korunmuş ve en görkemli yapı olan Freskler Tapınağı; tanrıların betimlemeleriyle süslü "Dalan veya İnen" Tanrı'nın tapınağı; Mayalar'ın Rüzgar tanrısı Kukulkan'a ithaf ettikleri, denize bakan ve uçurumun hemen kenarında yükselen Rüzgâr Tanrısı Tapınağı bulunmakta. Son tapınağın ilginç bir hikayesi var: Rivayete göre, kasırgalar Tulum'a yaklaştığında, tapınağın tepesindeki özel olarak tasarlanmış bir delikten çıkan ıslık sesi Mayalar'ı uyarır ve onu duyduklarında korunabilmek için şehri terk ederek, denizden uzak yerlere gitmeleri gerektiğini bilirlermiş. Önemli yapıların keşfinden sonra, Tulum'un muhteşem, berrak sularının tadını çıkarabilme imkanı. Öğle yemeğinin ardından, Playa del Carmen üzerinden Riviera Maya'nın kuzeyindeki ünlü tatil merkezi Cancun'a hareket. Cancun, İspanyol işgalinden ve turistik bir yere dönüştürülmeden önce, Yucatan Yarımadası'nda Maya medeniyetlerinin egemen olduğu bir bölge idi. Mayalar tarafından "yılanların yuvası" anlamına gelen "Kan Kun" olarak anılan bölge İspanyol döneminde "Can Cun" olarak adlandırılmış. Cancun tatil beldesi projesi, Meksika Hükümeti'nin ülkenin ekonomik geleceği ve turizmin kalkınması için 1970 yılında, turkuaz mavisi Karayip Denizi sahilinde, Tulum-Cancun arasında 130 kilometre boyunca birçok otel ve turistik tesis inşasıyla başladı. Cancun iki bölgeden oluşmata: batıda şehir merkezi olan El Centro, doğuda ise dar ve 22.5 kilometre uzunluğunda bir yarımada üzerinde, Karayip Denizi ile Nichupte Lagünü arasında uzanan turistik otel bölgesi. Cancun'un keşfinden sonra, bembeyaz Kumsalıyla Karayip Denizin kıyısındaki "all inclusive" olarak kalınacak otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Aralık 2023 Pazartesi Cancun

Otel aktivitelerinden, deniz ve güneşten yararlanmak için "all inclusive" olarak kalınacak otelde serbest gün. Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Aralık 2023 Salı Cancun - İstanbul

Kahvaltının ardından, Cancun havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları'nın TK190 no.lu uçuşu ile saat 09:50'de İstanbul'a hareket.

06 Aralık 2023 Çarşamba İstanbul

Saat 05:45'te İstanbul havalimanına varış.
Mexico City: Majestic Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
San Cristobal : Casa Mexicana Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Quetzaltenango: Latam Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Panajachel: Hotel Atitlan 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Antigua: Hotel Los Olivos 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Copan: Plaza Copan 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Livingstone: Villa Caribe 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Flores: Casona del Lago 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Palenque: Chan Kah Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Campeche: Plaza Campeche Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Merida: El Castellano Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Chichen Itza: Puerta Chichen Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cancun: Emporio Cancun Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Meksika, Guatemala ve Honduras'a girişte: bir engelleme yoktur.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Meksiko City/Tuxla Gutierrez uçak bileti (ekonomi sınıfı);
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvaltı olarak konaklama;
  • 1. günden 18. güne kadar 18 akşam yemeği;
  • 1. günden 18. güne kadar 18 öğle yemeği;
  • 3. gün akşam yemeği Mariachi müziği ve folklorik gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Cancun'daki otelde Her Şey Dahil olarak konaklama**;
  • Cancun otelinin çevre vergisi (çevre vergisi diğer şehirlerde yoktur);
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Meksiko City; Cancun/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 95 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Meksika vize ücreti;
  • Guatemala giriş/çıkış vergisi (yaklaşık 10 Dolar);
  • Honduras giriş/çıkış vergisi (yaklaşık 5 Dolar).

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • NOT:
 • ** Cancun'daki otelde Her Şey Dahil formülü'nün sınırsız içecek saatleri 11:00 - 22:00 arasıdır.
 • Vize

  Meksika vizesi İstanbul Meksika Konsolosluğu'ndan alınabilmektedir. Bu vizenin ücreti, bugün itibariyle 44 USD dir. Ayrıca pasaportlarında geçerli ABD, SCHENGEN veya İNGİLTERE vizesi olan misafirlerimiz, geçerli pasaport ve ilgili vizeyi ihtiva eden pasaportla Meksika'ya serbestçe girilebilmektedirler. Meksika için ücretsiz e-vize almak mümkün ancak dikkat edin, bu sistem her zaman çalışmayabiliyor (Bu sistem Yeşil Pasaportlar için geçerli değildir, Yeşil Pasaport sahiplerinin vizelerini bizzat konsolosluktan almaları gerekir).
  Guatemala ve Honduras için vize uygulanmıyor.
  ÖNEMLİ DUYURU: Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarının 6 ay geçerli olması (yeşil pasaportlar dahil) ve gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir. VİZELER İÇİN DAHA DETAYLI BİLGİYİ BİZİ ARAYARAK ALABİLİRSİNİZ