Lombardiya

İtalya'nın en kuzeyindeki Lombardiya bölgesi'nin engin toprakları, kuzeyde soyluların villaları ile süslü sakin göllerden Alpler'in yüksek dağlarına ve İsviçre sınırına kadar uzanır. Güneyde ise devasa, verimli Po Ovası, tarihsel ve sanatsal mirasından gurur duyan prestijli kentlere ev sahipliği yapmakta. Sokakları sanat ve tarih kokan moda ve tasarım başkenti Milano; "Rüyalar Gölü" Como; İsviçre'nin olağanüstü manzaraları eşliğinde mühendislik harikası bir tren sistemi olan Bernina Demiryolu Hatı'nda muhteşem bir yolculuk; dünyaca ünlü kayak ve tatil beldesi St. Moritz; efsane Antonio Stradivari başta olmak üzere birçok büyük keman yapım ustasının kenti Cremona; hakkında İtalyan Rönesansı'nın son büyük şairi Torquato Tasso'nun "görebilmek için bin kilometre yol kat etmeye değer muhteşem bir şehir" dediği, sarayı ile Rönesans sanatının olağanüstü bir örneği olan Gonzaga Dükleri'nin başkenti Mantova...
Doğa, kültür ve sanat zenginlikleri dolu bir seyahat sizleri beklemekte.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Bu seyahatte gezilecek Milano'da Leonardo da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" adlı duvar resmi, kutsal Sacro Monte di Varese, İsviçre Alpleri'ndeki Rhaetian Tren Yolu ve Mantova tarihi merkezi Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta.
 • Como Gölü'nde Bellagio kasabasına kadar tekne gezisi.
 • Panoramik Bernina Treni ile Tirano-St Moritz arasında yolculuk.
 • Cremona'da Keman Müzesi ve dinleti.
 • Mantova Dukalık Sarayı.
 • Mantova Te Sarayı.
 • İyi konumlu 4 yıldızlı otellerde konaklama.
 • Her zamanki gibi tüm yemeklerin programa dahil olduğu bir yolculuk.

23 Mayıs 2020 Cumartesi İstanbul - Milano - Como

ile saat 07:40'da hareketle saat 09:30'da Milano Havalimanı'na varış. Özel tur otobüsüyle Lombardiya'nın baş şehri Milano turu için hareket. İtalya'nın otomotiv ve moda sektörünün kalbi sayılan, ülkenin ikinci büyük kenti Milano aynı zamanda mimari başyapıtlarıyla öne çıkmakta. M.S. III.-V. yüzyıllar arasında Roma İmparatorluğu'nun batı bölümünün iki başkentinden biri olan Milano, özellikle 1277-1447 yılları arasında güçlü Visconti ve daha sonra Rönesans'da Sforza ailelerinin yönetimi döneminde; XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Avusturya Habsburg hanedanlığı hakimiyeti döneminde ve XIX. yüzyılda Napolyon'un kurduğu Cisalpine Cumhuriyeti'nin başkenti olup 'büyük sanat ve ideolojik heves' olarak karakterize edildiği Fransa hakimiyeti döneminde en önemli yapıların ve eserlerin yaratıldığı şehirlerden biri oldu. İlk olarak, Santa Maria delle Grazie Manastırı'nın yemekhanesinin barındırdığı Leonardo da Vinci'nin Dünya Mirası Listesi'ndeki "Son Akşam Yemeği" adlı duvar resminin görülmesi. Daha sonra, yürüyerek Milano'nun keşfi. Risorgimento dedikleri İtalya'nın birleşmesi olayını kutlamak için 1865-1867 yılları arasında inşa edilen ve İtalya'nın ilk kralının adını taşıyan muhteşem Galleria Vittorio Emanuele II Pasajı; kralın atlı heykelinin de bulunduğu aynı meydandaki şehrin simgesi görkemli Duomo Katedrali; ilk Milano dükü Francesco Sforza'nın XV. yüzyılda yaptırdığı Castello Sforzesco Kalesi; Milano'da sanatın kalbinin attığı yer ve dünyanın en meşhur opera binalarından biri olan "Teatro alla Scala" opera binası görülecek yerler arasında. Öğle yemeği geziler esnasında yerel bir restoranda. Akşamüstü, Milano şehrinin 50 kilometre kuzeydoğusunda İsviçre sınırında yer alan ve göl ile aynı ismi taşıyan Como şehrine transfer. İki gece geçirmek üzere otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

24 Mayıs 2020 Pazar Como - Varese - Sacro Monte - Como Gölü - Bellagio - Sondrio

Kahvaltıdan sonra, Campo dei Fiori Milli Parkı'nın eteklerinde kurulu Varese'ye otobüsle hareket. Hareketli bir kasaba olan Varese'den Kuzey İtalya'nın Piemonte ve Lombardiya bölgelerindeki dokuz kutsal dağının en önemlilerinden olan, Dünya Mirası Listesi'ndeki "Sacro Monte di Varese" ile ünlü Santa Maria del Monte, XV. yüzyıldan beri bilinen Meryem Ana'ya adanmış bir haç yeridir. Sacro Monte, Monte Velate yamaçlarında, inanları tarafından yürünen ve Santa Maria del Monte Bazilikası ve Annunciata Kilisesi'ne kadar uzanan güzergahın doruk noktasıdır. Kutsal yolun inşaatı Kapüsen rahip Giovanni Battista Aguggiari tarafından 1604 yılında başlatılmış. Bir koru içindeki "Via Sacra delle Cappelle del Rosario" adlı 2 kilometre uzunluğundaki parke taşlı yol boyunca, Tesbih Dualarının Gizemleri'ne adanmış 14 şapel bulunmakta. Her biri farklı bir tasarıma sahip şapeller, aralarında ismini köyünden alıp "il Morazzone" olarak adlandırılan yerel sanatçı Pier Francesco Mazzucchelli'nin de yer aldığı XVII. yüzyılın büyük Lombard sanatçıları tarafından heykel ve fresklerle süslenmiş. Gezinin ardından, Varese'de gezinti ve öğle yemeği. Öğleden sonra, Como şehrine dönüş ve romantik Como Gölü'nde tekne gezisi. İtalya'nın en büyük üçüncü gölü aristokrat ailelerin, jet sosyetenin, zenginlerin sayfiye yeridir. Gezi esnasında büyüleyici dağ ve yemyeşil orman manzaraları eşliğinde, göl kıyısındaki ünlülerin villalarını, şatoları, sanatçı, sinema oyuncusu ve politikacı pek çok ünlü ismi ağırlayan otelleri görebilirsiniz. Como Gölü etrafındaki birçok köy ve kasabaya hareketlilik katmakta. Gölün iki kola ayrıldığı yerde bir burunda kurulmuş olan ve gölün en güzel noktalarından birinde yer alan Bellagio'da biten tekne gezisinden sonra Bellagio'da serbest zaman. Ardından, Como'nun kuzeydoğusundaki Sondrio kasabasına doğru yola devam. Varışı takiben şehir merkezindeki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Mayıs 2020 Pazartesi Sondrio - Tirano - Bernina Treni - St. Moritz - Brescia

Kahvaltıdan sonra, İsviçre'nin hemen sınırında bulunan Tirano istasyonunda Bernina trenine biniş. Kırmızı renkli trenin camları, manzarayı daha iyi seyredilebilmek için panoramik olarak yapılmış. Bernina Demiryolu Hatı'nda dünyanın en ilginç tren yolculuğu sizi beklemekte. Mühtiş bir teknik, mimari ve çevresel denge sağladığı için Dünya Mirası Listesi'ne alınan tren yolu, Albula ve Bernina bölgelerinden geçerek İsviçre Alpleri'ni aşan iki güzergahı birleştiriyor. 1908-1910 yılları arasında inşa edilen Bernina hatı, 13 tünelden ve 54 viyadükten oluşmakta. 430 metre yüksekliğindeki Tirano'dan 1775 metre yükseklikte kurulu ünlü St. Moritz kasabasına kadar yapacağınız Bernina tren yolculuğu boyunca, bir mühendislik harikası olan bu tren sayesinde muhteşem doğa manzaralarını, nefesinizi tutarak seyredeceksiniz. Bu yolculuğun en güzel noktaları Brusio sarmal viadüğü, 2253 metre yüksekliğindeki Ospizio Bernina Geçidi ve Engadin Vadisi olacak. Saatte ortalama 45 km hızla, iki buçuk saat süren bu yolculuktan sonra, "dünyanın çatısı" olarak nitelendirilen ve ortalama yılda 322 gün güneşin parıldadığı St. Moritz'e varış. Yukarı Engadin'in göller bölgesinin kalbinde yer alan, dünyaca ünlü bir kayak merkezi ve tatil beldesi olan St. Moritz ünlü ve zenginlerin uğrak noktasıdır. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra kasabada serbest zaman. Ardından, otobüsle hareket ve tekrar İtalya'ya dönüp Iseo Gölü'nü takip ederek, dört saatlik mesafede bulunan Alp Dağları eteklerindeki Brescia'ya varış. Şehrin kalbi sayılan, Duomo Vecchio ve Duomo Nuovo katedralleri gibi önemli tarihi binalar ile Piazza Paolo VI ve Piazza della Loggia meydanlarının yürüyerek keşfinden sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Mayıs 2020 Salı Brescia - Cremona - Mantova

Sabah, Brescia'nın güneyinde yer alan sanat ve müzik kenti Cremona'ya hareket. 400 yıllık bir geçmişe sahip keman yapımcılığı ile ünlü Cremona'da halen 150 kadar "lütiye" atölyesi bulunuyor. Ünlü keman yapımcıları burada yaşayıp buranın bir lütiyeler şehrine dönüşmesine sebep olmuşlar: ilk lütiye Andrea Amati (c.1505-1577), oğulları Antonio (c.1540-1607) ve Girolamo (c.1548-1630); Girolamo'nun oğlu Nicolò (1596-1684); Andrea Amati'nin yeğeni Andrea Guarneri (1623-1698) ve oğlu Girolamo II (1649-1740); Antonio Stradivari (c.1644-1737), oğulları Francesco (1671-1743) ve Omobono (1679-1742) Cremona'nın en ünlü isimlerİdir. Şehrin simgesi olan 112 metre yüksekliğindeki Torrazzo adlı çan kulesi ile 1300'lü yıllarda inşa edilen Katedral ve vaftizhane olan Battistero'nun yer aldığı Piazza del Comune meydanı gezilerinden sonra, enstrümanların yapılışını öğrenebileceğiniz ve Amati, Stradivari ve Guarneri gibi ünlü keman ustası ailelerin yaptığı kemanların yer aldığı Keman Müzesi ziyareti. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, kisa bir yolculuk sonrasında bereketli Po Ovası'nın kalbinde yer alan, göllerle çevrili Mantova şehrine varış. Mantova, İtalyanlar için "uyuyan güzel şehir" anlamına gelen "La Bella Addormentata" olarak bilinir. 1328-1708 yılları arasında hükmeden Gonzaga hanedanı mensupları, özellikle XVI. yüzyılda olağanüstü yaratıcı bir faaliyet gösterirler. Shakespeare'in çağdaşı Dük Vincenzo Gonzaga, Rönesans'tan Barok'a geçiş döneminde genç Rubens'in yeteneğini görerek şehre getirir, besteci Claudio Monteverdi'yi özel "maestro di cappella" sı yapar, şair Torquato Tasso'ya yardım ederek tımarhaneden kurtarır, genç Caravaggio'nun tablolarını satın alır... Hatta aralarında "Kutsal Aile" tablosunun da bulunduğu Raphael'in çok sayıdaki tablo ve heykelini içeren Canossa koleksyonunu satın almak için, Canossa ailesine marki unvanının yanı sıra malı mülkü ile birlikte dukalığa bağlı Monferrato bölgesini bağışlar. Resimlerin çoğu ve saraylar, kubbeler ve kulelerden oluşan Mantova'nın zarif silueti bozulmadan günümüze kadar ulaştı. Mantova'ya varışta Mantova Dükü II. Federico Gonzaga'nın yazlık malikhanesi olan muhteşem Palazzo Te Sarayı'nı ziyaret. 1525-1535 yılları arasında Raphael'in öğrencisi Giulio Romano tarafından tasarlanan Palazzo Te, İtalya'da Geç Rönesans dönemi ile Barok dönemi arasında ortaya çıkmış sanat akımı Maniyerizm'in bir başyapıtıdır. Daha sonra ise eski "Prensin Yolu" nu yürüyerek takip ederek, tarihi şehrin keşfi: Piazza Sordello meydanı; Verdi'nin kurgusal "Rigoletto"nun evi; Duomo katedrali; Castiglioni Sarayı; Orta Çağ döneminden kalma yapıları ile Piazza Broletto; Rotonda di San Lorenzo kilisesi ile Piazza delle Erbe meydanı; Palazzo della Ragione sarayı ve Torre dell'Orologio adlı saat Kulesi; sant'Andrea Bazilikası görülecek yerler arasında. Gezinin ardından, otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Mayıs 2020 Çarşamba Mantova - Bologna - İstanbul

Gün boyunca sürecek Dünya Mirası Listesi'ne alınan Mantova'nın keşfine devam. Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinde İtalya, ayrı ayrı dukalık, kontluk, krallık ya da cumhuriyet ile yönetilen kentlerden oluşmaktaydı. Kuzey İtalya'da, Cenova ve Venedik Cumhuriyetleri, Milano, Mantova, Parma ve Ferrara Dukalıkları en önemli devletlerdi. Sabah, 950 den fazla oda, bahçeler, depolar, kilerler, avlular, kemeraltılar ve galeriler ile Vatikan'dan sonra İtalya'nın ikinci en büyük mekanı olan Gonzagalar'ın gücünün simgesi Palazzo Ducale yani Dukalık Sarayı'nı ziyaret. Adeta şehir içinde şehir gibi yayılan saray Gonzaga hanedanının resmi ikematgahı idi. Palazzo Ducale sarayı'nın freskoları Andrea Mantegna'nın (1431-1506) başlıca yapıtlarındandır. Bu saray resimlerinde Este ailesinin portreleri görülmekte. Fakat sarayın en ünlü resimleri "Camera Degli Sposi" (gelin odası) diye anılan salona Mantegna'nın yapmış olduğu duvar ve tavan freskolarıdır. Sanatçı bu freskoları, 1490 yılında Este ailesinden İsabella'nın II. Francesco Gonzaga ile evlendiği zaman yapmış. Odanın boyutlarını göz aldatmacısı ile genişleten Mantegna, yanılsamacı tavan süslemesini büyük ustalıkla kullanan ilk Erken Rönesans sanatçısıdır. Mantova'da müzik, önemli bir yere sahipti. Şenlikler ve kabul törenlerinde dukalık sarayının "Sala dello Specchio" adlı aynalı salonunda konserler verilirdi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Bologna havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 19:00'da hareketle 22:30'da İstanbul'a varış.
Como:Hotel Como 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Sondrio:Grand Hotel della Posta 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Brescia:Hotel Master 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Mantova:Hotel La Favorita 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Milano & Bologna/İstanbul ekonomi sınıfı uçak biletleri;
 • Belirtilen veya benzeri otellerde oda+kahvaltı konaklama;
 • 1. günden 4. güne kadar 4 akşam yemeği;
 • 1. günden 5. güne kadar 5 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat güvence paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi*;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri.

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ini teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 25 $ düşünmek gerekir.

Vize

İtalya için Schengen vizesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.