Kayseri'den Kemaliye'ye

Arapgir ve güzellikleri. Divriği, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Çaltı Çayı Vadisi kenarında, çıplak ve vahşi görünümlü dağların ortasında, zengin demir madenleri barındıran toprakların üzerinde kurulmuş ve yüzyıllar boyunca İran'dan gelen ticaret yolu üzerinde, kervanlara uğrak yeri olmuş ve Mezopotamya'ya demir ihraç ederek zenginliğini arttırmış bir Orta Anadolu şehri. En önemli özelliği ise hiç kuşkusuz Ortaçağ'da inşa edilmiş olan ve 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'dır. Taş ve ahşap işciliği çağdaşlarının çok üzerinde olan bu yapı, mimari planı ve süslemeleriyle benzeri olmayan bir eserdir. Kemaliye ise, adeta Ortaçağdan fışkırmış yapıları, çevresindeki tipik köyleri ve lezzetli mutfağı, tabiatın muhteşem bir yapıtı olan Karanlık Kanyon ile çok çekici bir Anadolu şehri. Bütün bunların yanında Kayseri ve Sivas'ta bulunan muhteşem Selçuklu eserlerini keşfetme imkanı.. Keyifli bir haftasonu tatilinde bir taraftan Anadolu'nun olağanüstü güellikteki tarihi eserlerini tanırken bir taraftanda yerel mutfakları tatma ayrıcalığı...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İstanbul'dan Pegasus Hava Yollarıyla Kayseri’ye gidiş ve Elazığ’dan dönüş.
 • Kanyonların, Göllerin muhteşem manzaralarının ortasında keyifli bir haftasonu.
 • Kayseri ve Sivas'da ki Selçuklu eserlerinin keşfi.
 • Çok az tanınan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın keşfi.
 • Adeta ortaçağdan fışkırmış Kemaliye'nin mimari dokusunu tanıma.
 • Yerel mutfağın zenginliklerini tadacağınız zengin bir menü seçimi.

29 Eylül 2018 Cumartesi İstanbul - Kayseri - Sivas

Sabiha Gökçen Havalimanından Pegasus Havayolları ile 07.25'da Kayseri’ye uçuş ve saat 08.50'de varış. Karşılama ve şehir merkezine hareket. Ardından şehir turu: Selçuklu şehir yapısını ve pek çok anıtsal mimari eserini hala çok iyi durumda korumuş olan Kayseri’de, yürüyerek çok iyi durumda korunmuş olan iç kale surlarını, Gevher Nesibe Hatun Medresesi 'ni (Tıp Medresesi ve Şifahane) ve burada bulunan Tıp Tarihi Müzesi'ni, Hunat Hatun Külliyesi'ni (medrese, türbe ve cami), Ulu Camii'yi ve Döner Kümbet'i gezdikten sonra öğle yemeği molasında meşhur Kayseri Mantısı tadımı. Yemekten sonra Sivas’a hareket. Yol üzerinde Mimar Sinan’ın doğum yeri olan Ağırnas Kasabası gezisi. Kasabada çok iyi restore edilmiş taş evleri ve Mimar Sinan’ın evini gördükten sonra Sivas’a doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

30 Eylül 2018 Pazar Sivas - Divriği - Kemaliye

Sabah, Sivas şehir turu: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi, Sivas Kongre Binası ve Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi gezileri. Öğle yemeği tipik ve lezzetli bir yerel restoranda. Yemekten sonra Divriği’ye hareket. Yolda, Kangal Kasabası'nda bir mola verip, ünlü kangal köpeklerinin üretildiği bir çiftlikte bu muhteşem hayvanları yakından tanıma. Ardından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Divriği’ye varış ve 13. y.y. Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan, Mengücekoğlu Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılan Ulucami ve Şifahane'yi restorasyon çalışmalarının imkan verdiği ölçüde gezme. Ardından, Divriği’nin yöresel mimari örneği olan konakları dıştan görme ve Kemaliye’ye doğru devam. Kemaliye'ye varışta otele yerleşme. . Geceleme otelde.

01 Ekim 2018 Pazartesi Kemaliye - Apcaağa Köyü - Karanlık Kanyon

Kahvaltı sonrası, Sırakonak Köyü'nde mola ve buradan Apcaağa Köyü'ne 45 dakikalık bir doğa yürüyüşü. Apcaağa Köyü, şair Ahmet Kutsi Tecer'in köyü olup şairin Orada bir köy var şiirine konu olmuş. Kayabaşı Kır Kahvesi'nde muhteşem Kemaliye manzarası eşliğinde çay-kahve molası. Ardından, Apcaağa köyü ve Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi gezisi. Yalçıner Çiftliği'nde yöresel öğle yemeği (Organik yaşam çiftliklerinden olan Yalçıner Çiftliği, Buğday Derneği Tatuta Projesi'nin uygulandığı, çiftlik hayatında iş gücü desteği vererek tatil yapılan bir kurumdur).Yemekten sonra, dünyanın Grand Canyon'dan sonra ikinci büyük kanyonu olarak bilinen Karanlık Kanyon'da tekne turu. Tekne turu esnasında kanyonun muhteşemliği ve taş yolununun hikayesi bize eşlik ediyor. Kemaliye'ye dönüşte Doğa Tarihi Müzesi gezisi. TÜBİTAK tarafından desteklenen “Doğa Müzesinde Bilimsel Bir Gezinti” isimli proje kapsamında kurulan ve yürütücülüğünü Prof. Dr. Ali Demirsoy’un yaptığı bu Doğa Tarihi Müzesi'nin hedefi ülkemizde doğa bilincini geliştirmek; kendi öz değerlerimize sahip çıkılmasını sağlamak; bölgenin ve ülkemizin biyoçeşitliliğinin ortaya çıkmasını sağlamak olarak saptanmış. Türkiye'nin ilk doğa tarih müzesi olma özelliği taşıyan müzede, başta Kemaliye olmak üzere Erzincan ve yurt genelinden canlı ve minarel türlerine ait yaklaşık 5 bin çeşit materyali sergilenmekte Akşam yemeğinde Kemaliye folklor ve müziğinin örneklerinin sunulduğu fasıl heyeti gösterisi.

02 Ekim 2018 Salı Kemaliye - Ocak Köyü - Arapgir - Elazığ - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından Elazığ'a doru hareket. Yolda ilk mola Yeşilyurt Köyü' nde. Yaklaşık 150 yıllık Yeşilyurt Cami'sinin tavan işlemesini görüp, öğretmen emeklileri olan Bekir ve Nermin Taştan'ların evinin kayaların başına yapılış hikayesini dinleyip, Kemaliye manzarasını fotoğrafladıktan sonra yola devam. Daha sonra, Alevi kültürünün önemli yansımalarının bulunduğu Kemaliye nin Ocak Köyü'ne varış. Ocak Köyü önceleri Şeyhler Köyü adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde Hıdır Abdal Sultan Ocağı ismini kullanmaktalar. Kültür Bakanlığına bağlı, ülkemizde bir köyde bulunan tek müze olan Ali Güler Müzesi'ni gezip Dutluca Bucağı’nda Fikret Usta'nın Mekanında yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Fırat'ın kıyısına kıvrılarak inen yollardan geçip filmlere ve kitaplara konu olan Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü'nün hikayesini yerinde dinleyeceğiz. Ardından Arapgir’e hareket. Varışta, Mir-i Liva Ahmet Paşa Camisi ve Millet Hanı ziyareti. İsaoğlu Mahallesi'nde bulunan Mir-i Liva Ahmet Paşa Camii'nin kitabesine göre cami, 1716 tarihinde, Osmanlı padişahı III. Ahmet’in annesi Rabia Gülnus Ematullah Sultan’ın kethüdası, Arapgirli Veliyüddin oğlu Hacı Muhammed Efendi tarafından yaptırıldığı yazıyor. Günümüze kadar gelen bu tarihi Cami Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilerek restore edilmeye başlandı. İşi alan firma camiinin iç kısmında bulunan ve yer yer dökülen sıvaları kaldırınca, yerden tavana kadar uzanan 3 metre genişliğindeki motiflerden oluşan minber ortaya çıktı. Çarşı altında Çarşı Camisi'nin hemen karşısında yer alan Millet Hanı'nın 1850'li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kesme taşlardan iki katlı olarak yapılan hanın ortasında avlu ve şadırvan bulunmaktadır. Bu han Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir. Hanın üst katı butik otel alt katı ise nostaljik alış veriş merkezi olarak kullanılmakta. Ardından tarihi Harput Kasabası'na gidiş ve kale, Ulucami, Arap Baba Türbesi gezisi. Elazığ'da akşam yemeği ve havaalanına transfer Pegasus Havayolları'nın 21:25’deki uçakla Istanbul'a uçuş. Saat 23.10’da İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'na varış.
Sivas:Hilton Garden Inn Sivas 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kemaliye:Yeşil Eğin Hotel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Pegasus Hava Yolları ile, İstanbul/Kayseri ve Elazığ/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1, 2, 3 ve 4. gün, sizler için özel hazırlanan akşam yemekleri;
 • 1, 2, 3, ve 4. cü gün öğlen yemekleri;
 • Yemeklerinde meşrubat, su ve kahve ikramı;
 • Sivas Hilton Garden İnn'de geceleme ve kahvaltı;
 • Yeşil Eğin Otel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 60 TL düşünmek gerekir.

Vize