Karatepe'den Tarsus'a Klikya

BAŞTAN BAŞA ANADOLU  2 GECE
29 Ekim 2021 - 31 Ekim 2021
2 Gece / 3 Gün - Uçuşlar + 5 Yemek + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
UÇAK BİLETLERİNİZ İÇİN ACELE EDİN....
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : İstanbul ve Adana buluşmalı olarak tüm şehirlerden
Gezilecek Yerler : Adana: Arkeoloji Müzesi - Sinema Müzesi - Misis Mozaik Müzesi - Taş Köprü - Ramazanoğlu Medresesi - Ulu Cami - Yağ Camii Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı) - Kazancılar Çarşısı, Alman Köprüsü,
Tarsus :
St. Paul Kilisesi - St. Paul Kuyusu - Ulu Camii - Kırk Kaşık Bedesteni - Tarihi Tarsus Evleri - Eshab-ı Kehf Mağarası - Makam-ı Daniyal Camii - Kleopatra Kapısı - Roma Yolu ve Kilikya Zafer Takı
Karatepe, Aslantaş Hitit Harabeleri - Kastabala Antik Kenti
Tur Tarihi : 29 Ekim 2021 Cuma
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
2905TL
Tek Kişi Farkı :
300TL
3. Kişi :
2805TL
Alanya'dan başlayıp, kuzeyde Toros'lara sırtını dayayarak doğuda ki Kinet Höyük'e kadar uzanan Kilikya bereketli toprağı, stratejik öneme sahip zengin coğrafyası ile sürekli ilgi odağı olmuş kadim bir bölgedir. Sizlere, Göksu, Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının suladığı, toros dağlarının ise kuşattığı Adana ve çevresini, antik kentlerinden kültürel mirasına, olağanüstü lezzetlerinden hareketli şehir dokularına kadar keşfedeceğimiz kısa bir seyahat hazırladık. Aslantaş'ın olağanüstü güzellikteki Hitit kalıntıları, ülkemizin en önemli limanlarından İskenderun, farklı şehir dokusuyla ve lezzetleriyle Adana, dini geçmişindan günümüze uzanan tarihi kalıntılarıyla Tarsus bu seyahatte sizleri çok heyecanlandıracak.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Türk Hava Yolları Sabiha Gökçen - Adana - Sabiha Gökçen uçuşları ile Adana'ya gidiş ve dönüş,
 • Adana'nın tarihi merkezinde, 5 yıldızlı Divan Otel'de konaklama,
 • Karatepe/Aslantaş Hitit harabeleri, İskenderun ve Tarsus gezileri,
 • Adana'nın tarihi şehir dokusunu derinlemesine gezme imkanı,
 • Gurme tadında yemekler.
 • İskenderun'un meşhur karideslerinden, Adana'nın en tanınmış ustalarının kebablarına kadar tadacağınız Gurme bir yolculuk.

1. Gün İstanbul - Adana

Sabah, Kadıköy ve Taksim'den İstanbul Havalimanı'na transfer. Türk Hava Yolları'nın 06:35'teki TK2458 no.lu uçuşu ile Adana'ya hareket ve saat 08:00'de varış. Karşılama, Antik Kilikya'nın en önemli şehri olan Adana'yı tanımak üzere şehir merkezine doğru yola çıkış. İlk olarak, 1924 yılında, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra kurulup Türkiye'nin en eski on müzesinden biri olan Adana Arkeoloji Müzesi gezisi. Müze, çok kısa bir süre önce eski bir fabrikadan dönüştürülen yeni binasına taşındı ve son olarak mozaik bölümüyle birlikte sahib olduğu eserlerin tamamı na yakını burada, son derece modern tekniklerle sergilenmekte. Müze gezisinin ardından, Adana'ya özel ev yemeklerini tadacağınız, sizler için özel olarak hazırlanmış öğle yemeği. Öğleden sonra Adana'nın keşfine devam: 4.yüzyılda yapıldığı bilinen 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindeki yuvarlak kemerli Taşköprü; bugün Atatürk müzesine ev sahipliği yapan Suphi Paşa Konağı; anılarda keyifli bir yolculuk yapacağınız Adana Sinema Müzesi; Ulu Camii; Yağ Camii; ülkemizin en büyük saat kulesinin bulunduğu Büyük Saat Meydanı; her köşesinden kebab dumanları yükselen Kazancılar Çarşısı; 1540 yılında, klasik Osmanlı medreseleri planında yapılmış Ramazanoğlu Medresesi tarihi şehirde gezilecek yerler arasında. Gezinin ardından, şehir merkezindeki Divan Otel'e yerleşme.
Akşam yemeği, Adana sokak lezzetlerinin önemli bir sembolü olan Yeşil Kapı Kebabcısı'nda.

2. Gün Adana - Karatepe Aslantaş - Kastabala - İskenderun

Sabah kahvaltısının ardından Karatepe'ye doğru yola çıkış. 1945 yılında bir gezi sırasında Prof. Helmuth Theodor Bossert, o zaman henüz asistan olan Halet Çambel, Nihal Ongunsu ve Muhibbe Darga'nın birlikte Aslanlı Taş'ı keşfeder, daha sonra bu taşı aklından çıkaramayan Prof. Bossert bu konuda çalışmaya başlar ve Dr. Ludwig Budde ile 1954 yılında kazı alanında çalışmaya başlarlar. Ören yerinin adını da Prof Bossert verir. Aslantaş Barajı Gölü Kıyısında 55.000 m2 büyüklüğün de ve Milli Park içerisinde yer alan açık hava müzesi 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Bu alan son Hitit dönemine rastlayan M.Ö. 8 yy'da kendisini "bölge hükümdarı" olarak tanıtan Asativata tarafından kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak yaptırılmış. Karatepe'yi gezdikten sonra İskenderun'a hareket. Yol üzerinde bulunan Çukurova'nın tek ve ayakta kalmış en güzel amfi tiyatrosunun da bulunduğu, büyüklüğü ve yapısıyla arkeoloji dünyasında heyecan yaratan Kastabala Antik Kenti'nde mola. Ceyhan Nehri'nin kuzeyden batıya doğru çizdiği geniş kavis içinde bulunan Hierapolis Kastabala Antik Kenti kazı çalışmaları halen devam etmekte. Bir ortaça kalesi ile taçlı kayanın eteğinde kurulu olan antik kentte iki sütunlu cadde, hamam, tiyatro ve stadyum ile iki kilise, su kemeri ve çeşitli kalıntılar bulunmakta. Antik kentte kısa bir gezinin ardından, İskenderun'a doğru yola devam. Şehre varışta, keyifli bir mekanda öğle yemeğinde, İskenderun karidesleri ve mutfağının tadımı. Öğle yemeğinin ardından, 1930'lardan kalma üç katlı tarihi bir binada bulunan ve denizcilik tarihini anlatan çok ilginç eserlerin sergilendiği Deniz Müzesi gezisi. Daha sonra, şehir merkezinde serbest zaman ve Adana'ya dönüş.
Akşam yemeği meşhur Onbaşılar Restoran'ın, göle karşı konumlu keyifli mekanında, metrelik kebabların tadımı.

3. Gün Adana - Alman Köprüsü -Tarsus - Istanbul

Kahvaltının ardından, Adana'ya 64 km mesafede bulunan Alman (Varda) Köprüsü' nü gezmek üzere hareket. 19.yy ın sonunda Almanlar tarafından inşa edilen Hicaz Demiryolu'nun bir parçası olan, 172 mt. uzunluğunda ve 99 mt. yüksekliğindeki bu köprü, bir çok tanınmış film sahnesine de konu olmuş. Daha sonra, Tarsus'a varış ve öğle yemeği. Ardından, tarihi ve coğrafyası ile Neolitik dönemden beri çeşitli kültürlerin kaynaşma noktası olan ve Antik Kilikia'da stratejik bir öneme sahip Tarsus'un keşfi. Asurlular, Persler ve Yunan medeniyetlerinin iz bıraktığı bir yer olan Tarsus, bir zamanlar hıristiyanlar için oldukça önemli bir dini merkezdi. Şehirde ki geziye, erken hıristiyan misyonerleri arasında Aziz Pierre ile birlikte en çok tanınan ve en etkili isimlerden olan Tarsus doğumlu Aziz Paul'un inşa ettirdiği söylenen kilise ile başlayacağız. Kilisenin tavanında Hz. İsa, dört İncil yazarı ve melek fresklerinin tasvir edilmiş. Kilisenin hamisi Aziz Paul'ün Hristiyanlık aleminde, dinin Kudüs'ten Anadolu'ya ve buradan da Avrupa'ya yayılmasında çok önemli bir rol oynadığı için ayrıcalıklı bir yeri vardır ve bu nedenle Tarsus Hristiyanlar için önem arzeder. St. Paul Kilisesi ve kuyusu ruhani bir merkez olarak mevcut geleneksel kent dokusu ile bütünleşmiş biçimiyle, 2000 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştır. Daha sonra, Cami-Nur adıyla anılan 16.yüzyıldan kalma Ulucami, Makam-ı Şerif Camii ve Yahudileri Babil esaretinden kurtaran peygamber olarak bilinen Peygamber Danyal'ın Kabri, St Paul Kuyusu, Antik yol ve Kleopatra Kapısı ile tarihi Tarsus evlerini gezileri. Tarsus Şelaleleri'nde mola ve daha sonra Adana Havalimanı için yola çıkış. Türk Hava Yolları'nın 20:35'teki TK2471 no.lu uçuşu ile İstanbul Havalimanı'na hareket ve saat 22:10'da varış. Karşılama, Kadıköy ve Taksim'e transfer.
Adana: Divan Adana 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Adana/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden 2. güne 2 akşam yemeği;
 • 1. günden 3. güne kadar 3 öğle yemeği;
 • Taksim ve Kadıköy'den, gidiş ve dönüşte İstanbul Havalimanı'na transfer;
 • Programdaki geziler;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Seyahat sigorta paketi*
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ini teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı, Tur Rehberi bahşişini ücrete dahil etmedik.