Karatepe'den Tarsus'a Klikya

Alanya'dan başlayıp, kuzeyde Toros'lara sırtını dayayarak doğuda ki Kinet Höyük'e kadar uzanan Kilikya bereketli toprağı, stratejik öneme sahip zengin coğrafyası ile sürekli ilgi odağı olmuş kadim bir bölgedir. Sizlere, Göksu, Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının suladığı, toros dağlarının ise kuşattığı Adana ve çevresini, antik kentlerinden kültürel mirasına, olağanüstü lezzetlerinden hareketli şehir dokularına kadar keşfedeceğimiz kısa bir seyahat hazırladık. Aslantaş'ın olağanüstü güzellikteki Hitit kalıntıları, ülkemizin en önemli limanlarından İskenderun, farklı şehir dokusuyla ve lezzetleriyle Adana, dini geçmişindan günümüze uzanan tarihi kalıntılarıyla Tarsus bu seyahatte sizleri çok heyecanlandıracak.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı'ndan Adana'ya gidiş ve dönüş;
 • Adana'nın tarihi merkezinde konaklama;
 • Uzman rehber anlatımıyla Adana Arkeoloji Müzesi gezisi;
 • Karatepe/Aslantaş Hitit harabeleri, İskenderun, Alman Köprüsü ve Tarsus gezileri;
 • Adana'nın tarihi şehir dokusunu derinlemesine gezme imkanı;
 • Yöresel mutfağın tadımı.

03 Mart 2023 Cuma İstanbul - Adana

 • İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın 07:20'deki TK2458 no.lu uçuşu ile Adana'ya hareket ve saat 08:50'de varış.
 • Antalya Havalimanı'ndan, SunExpess Hava Yolları'nın 06:45'deki QX7630 no.lu uçuşu ile Adana'ya hareket ve saat 07:50'de varış.
 • Ankara Havalimanı'ndan, AnadoluJet Hava Yolları'nın 08:00'deki TK7100 no.lu uçuşu ile Adana'ya hareket ve saat 09:05'de varış.
 • İzmir Havalimanı'ndan, SunExpess Hava Yolları'nın 06:45'deki QX9006 no.lu uçuşu ile Adana'ya hareket ve saat 08:10'de varış.

 • Karşılama, Antik Kilikya'nın en önemli şehri olan Adana'yı tanımak üzere şehir merkezine doğru yola çıkış. İlk olarak, 1924 yılında, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra kurulup Türkiye'nin en eski on müzesinden biri olan Adana Arkeoloji Müzesi gezisi. Müze, çok kısa bir süre önce eski bir fabrikadan dönüştürülen yeni binasına taşındı ve son olarak mozaik bölümüyle birlikte sahib olduğu eserlerin tamamı na yakını burada, son derece modern tekniklerle sergilenmekte. Müze gezisinin ardından, Adana'ya özel ev yemeklerini tadacağınız, sizler için özel olarak hazırlanmış öğle yemeği. Öğleden sonra Adana'nın keşfine devam: 4.yüzyılda yapıldığı bilinen 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindeki yuvarlak kemerli Taşköprü; bugün Atatürk müzesine ev sahipliği yapan Suphi Paşa Konağı; anılarda keyifli bir yolculuk yapacağınız Adana Sinema Müzesi; Ulu Camii; Yağ Camii; ülkemizin en büyük saat kulesinin bulunduğu Büyük Saat Meydanı; her köşesinden kebab dumanları yükselen Kazancılar Çarşısı; 1540 yılında, klasik Osmanlı medreseleri planında yapılmış Ramazanoğlu Medresesi tarihi şehirde gezilecek yerler arasında. Gezinin ardından, şehir merkezindeki otelimize yerleşme.
  Akşam yemeği, şehrin çok yakınında, portakal bahçelerinin ortasında bulunan Mert Restoran'da, Adana mezelerinin tadımı.

  04 Mart 2023 Cumartesi Adana - Karatepe Aslantaş - Kastabala - İskenderun - Adana

  Sabah kahvaltısının ardından Karatepe'ye doğru yola çıkış. 1945 yılında bir gezi sırasında Prof. Helmuth Theodor Bossert, o zaman henüz asistan olan Halet Çambel, Nihal Ongunsu ve Muhibbe Darga'nın birlikte Aslanlı Taş'ı keşfeder, daha sonra bu taşı aklından çıkaramayan Prof. Bossert bu konuda çalışmaya başlar ve Dr. Ludwig Budde ile 1954 yılında kazı alanında çalışmaya başlarlar. Ören yerinin adını da Prof Bossert verir. Aslantaş Barajı Gölü Kıyısında 55.000 m2 büyüklüğün de ve Milli Park içerisinde yer alan açık hava müzesi 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Bu alan son Hitit dönemine rastlayan M.Ö. 8 yy'da kendisini "bölge hükümdarı" olarak tanıtan Asativata tarafından kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak yaptırılmış. Karatepe'yi gezdikten sonra İskenderun'a hareket. Yol üzerinde bulunan Çukurova'nın tek ve ayakta kalmış en güzel amfi tiyatrosunun da bulunduğu, büyüklüğü ve yapısıyla arkeoloji dünyasında heyecan yaratan Kastabala Antik Kenti'nde mola. Ceyhan Nehri'nin kuzeyden batıya doğru çizdiği geniş kavis içinde bulunan Hierapolis Kastabala Antik Kenti kazı çalışmaları halen devam etmekte. Bir ortaça kalesi ile taçlı kayanın eteğinde kurulu olan antik kentte iki sütunlu cadde, hamam, tiyatro ve stadyum ile iki kilise, su kemeri ve çeşitli kalıntılar bulunmakta. Antik kentte kısa bir gezinin ardından, İskenderun'a doğru yola devam. Şehre varışta, öğle yemeği bir yerel lokantada. Daha sonra, 1930'lardan kalma üç katlı tarihi bir binada bulunan ve denizcilik tarihini anlatan çok ilginç eserlerin sergilendiği Deniz Müzesi gezisi. Daha sonra, şehir merkezinde serbest zaman ve Adana'ya dönüş.
  Akşam yemeği meşhur Onbaşılar Restoran'ın, göle karşı konumlu keyifli mekanında, Adana kebabların tadımı.

  05 Mart 2023 Pazar Adana - Alman Köprüsü -Tarsus - Istanbul

  Kahvaltının ardından, Adana'ya 64 km mesafede bulunan Alman (Varda) Köprüsü' nü gezmek üzere hareket. 19.yy ın sonunda Almanlar tarafından inşa edilen Hicaz Demiryolu'nun bir parçası olan, 172 mt. uzunluğunda ve 99 mt. yüksekliğindeki bu köprü, bir çok tanınmış film sahnesine de konu olmuş. Daha sonra, Tarsus'a doğru yola devam ve tarihi ve coğrafyası ile Neolitik dönemden beri çeşitli kültürlerin kaynaşma noktası olan ve Antik Kilikia'da stratejik bir öneme sahip Tarsus'un keşfi. Asurlular, Persler ve Yunan medeniyetlerinin iz bıraktığı bir yer olan Tarsus, bir zamanlar hıristiyanlar için oldukça önemli bir dini merkezdi. Öğle yemeğinin ardından şehir turuna, erken hıristiyan misyonerleri arasında Aziz Pierre ile birlikte en çok tanınan ve en etkili isimlerden olan Tarsus doğumlu Aziz Paul'un inşa ettirdiği söylenen kilise ile başlayacağız. Kilisenin tavanında Hz. İsa, dört İncil yazarı ve melek fresklerinin tasvir edilmiş. Kilisenin hamisi Aziz Paul'ün Hristiyanlık aleminde, dinin Kudüs'ten Anadolu'ya ve buradan da Avrupa'ya yayılmasında çok önemli bir rol oynadığı için ayrıcalıklı bir yeri vardır ve bu nedenle Tersus Hristiyanlar için önem arzeder. St. Paul Kilisesi ve kuyusu ruhani bir merkez olarak mevcut geleneksel kent dokusu ile bütünleşmiş biçimiyle, 2000 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınmıştır. Daha sonra, Cami-Nur adıyla anılan 16.yüzyıldan kalma Ulucami, Makam-ı Şerif Camii ve Yahudileri Babil esaretinden kurtaran peygamber olarak bilinen Peygamber Danyal'ın Kabri, St Paul Kuyusu, Antik yol ve Kleopatra Kapısı ile tarihi Tarsus evlerini gezerek, Tarsus Şelaleleri'nde çay molası ve Adana Havalimanı'na transfer.
 • Türk Hava Yolları'nın 19:20'deki TK2465 no.lu uçuşu ile İstanbul Havalimanı'na hareket ve saat 21:05'te varış.
 • SunExpess Hava Yolları'nın 20:30'deki QX7711 no.lu uçuşu ile Antalya Havalimanı'na hareket ve saat 21:40'ta varış.
 • AnadoluJet Yolları'nın 21:10'deki TK7103 no.lu uçuşu ile Ankara Havalimanı'na hareket ve saat 22:15'te varış.
 • SunExpess Hava Yolları'nın 22:40'deki QX9307 no.lu uçuşu ile İzmir Havalimanı'na hareket ve saat 00:15'te varış.
 • Adana: Divan Adana 5 *
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Rezervasyon Şartları:
  Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/2023 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
  Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1. ve 2. gün akşam yemekleri;
  • 1., 2. ve 3. gün öğle yemekleri;
  • Programda belirtilen otelde konaklama ;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri;
  • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • Seyahat sigorta paketi.İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Adana/İstanbul uçak biletleri;
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * PoloTurizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • .