Gürcistan' nın Bağlarında Sonbahar


Büyük ve Küçük Kafkasya Dağ Zincirleri arasında uzanan, Odysseia'da anlatılan Altın Post'un bereketli topraklara sahip ülkesi Gürcistan, coğrafi konumundan dolayı tarih boyunca değişik kültürlerin kavşağında bulunmuştur. Batı ve Orta Asya ile Rusya ve Orta Doğu'yu birbirine bağlayan bir kilit taşı gibidir. Ülkenin büyük kısmı dağlarla kaplı olmasına rağmen, belkide ilk şarabın yapıldığı bir tarım ülkesidir. Zengin bir kültürel mirasa sahip bu ülke, dördüncü yüzyıldan itibaren Hristiyanlaşmış ve bir iman hamlesiyle olağanüstü çoklukta kilise ve manastır inşa edilmiş. Yaşayanların sıcak misafirperverliği ile süslenmiş bu yolculukta, tarihin az tanınan sayfalarıyla tanışacak, efsanelerle bezenmiş ve inanılmaz ustalıkla yapılmış eserleri keşfedecek, benzersiz güzellikteki vahşi manzaraları hayranlıkla izleyecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Gürcistan'ın Doğusu'nda yürütülen arkeolojik kazılardan antik dünyada sağlık, din, maneviyat kavramlarıyla beraber algılanan ve önemli bir ritüelistik içecek olan Şarabın kökenine dair önemli bulgular geliyor. Şarabın üretimi için gerekli olan kontrollü asma yetiştiriciliğinin burada doğduğuna dair önemli kanıtlar mevcut. Kvareli bölgesinde geçireceğimiz iki gece bu kültürü yakından tanımamıza imkan sağlıyacak. Kısa fakat çok renkli bir yolculuk sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Gürcistan'da kadim bağcılık kültürünü keşfedeceğiniz bir yolculuk;
 • Dünya Mirası Listesi'nde ki Mtskheta Katedrali ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde ki Qvevri bağcılık tekniğini görebileceksiniz;
 • Naif sanatın öncüsü kabul edilen ve Picasso'nun en sevdiği ressam Niko Pirosmani'nin Signagi'deki evi ve eserlerinin sergilendiği Müzesi'nin gezilmesi;
 • Büyük Kafkasya'nın kalbi, Kazbegi Dağı'na karşı özel bir konumda geceleme;
 • Hasat sonrası en güzel bağların olduğu Telavi'de 2 gece konaklama;
 • Tiflis'te 3 gece Rooms Hotel'de konaklama ve Ulusal Müze'nin gezilmesi;
 • Gürcü mutfağının en lezzetli örneklerini tadacağınız menüler;
 • Kvareli, Tsinandali ve Signagi bağlarında tadımlar;
 • Konforlu otellerde konaklama;

17 Ekim 2023 Salı İstanbul - Tiflis (Akşam Y.)

Sabah, İstanbul Havalimanı'ndan saat 06:40'da kalkan Türk Hava Yolları'nın TK378 no.lu uçuşu ile Tiflis'e hareket ve 09:55'de varış. Karşılama ve şehir merkezine transfer. Tiflis, XIX. Yüzyıla kadar pazar yerleriyle kervanların birbirine karıştığı bir Doğu şehriydi. 1801'de Rusya'nın Gürcistan'ı kendisine bağlamasıyla Avrupa'ya açılmaya başladı. Şehrin eski bölümü, kaldırım taşı döşeli ve virajlı sokaklarını ve ahşap balkonlu güzel evlerini günümüze kadar gayet iyi korumuş. Gün boyu, başkenti yaya olarak keşfediyoruz: Terası şehrin güzel bir panoramasına hakim, XIII. Yüzyıldan kalma Metekhi Kilisesi; şehrin en eski sinagogu; IV. Yüzyılda Colchide'de yaşamış ve Gürcistan'da hristiyanlığı yaymış olan Aziz Nino'nun kutsal emaneti Kutsal Haç'ın korunduğu, gürcü ulusal kimliğinin kutsal yeri olan, Sioni veya Assompsiyon Katedrali; V. Yüzyılın sonunda, Tiflis'in kurucusu Kral Vakhtang Gorgassali tarafından inşa ettirilmiş ve adını Antchi Manastırı'ndaki bir ikonadan alan, Tiflis'in en eski kilisesi olan Antchiskhati Bazilikası gezileri. Antchiskhati Bazilikası birçok kez hasar görmüş ve XV ve XVII. Yüzyıllarda da binaya eklemeler yapılmış. Daha sonra teleferikle Narikala Kalesi'ne çıkarak şehrin panoramik görüntüsünün seyri. Şehre doğru eski evlerin ve kükürt banyolarının bulunduğu mahallelerden geri dönüş. Ardından, ulusal bir hazine olarak kabul edilen Tiflis Devlet Müzesi gezisi. Ardından, adını ortaçağ gürcü şairi Rustaveli'den alan ana cadde boyunca yürüyüş. XIX. yüzyılda açılan bu cadde boyunca cepheleri çok güzel pekçok resmi devlet binasını, dini yapıları, içinde bir tiyatronun da bulunduğu Tiflis'in en büyük sinemasını ve güzel mağazaları görebilirsiniz. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

18 Ekim 2023 Çarşamba Tiflis - Misketa - Stepantsminda (Kahvaltı, Akşam Y.)

Sabah, kahvaltıdan sontra, Tiflis'e 20 km. mesafede bulunan, 337 yılında Hristiyanlığın Gürcistan'ın resmi dini ilan edildiği yer ve Milattan Önce III. Yüzyıldan, Milattan Sonra V. Yüzyıla kadar ülkenin başkenti olan Miskheta'ya hareket. Politik ve idari başkent Tiflis'e taşındıkdan sonra, Miskheta ülkenin ruhani ve önemli kültürel merkezlerinden biri olmaya devam etmiş. Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve XI. Yüzyıldan kalma Svetiskhoveli Katedrali ile VI.Yüzyıldan kalma Jvari Kilisesi gezileri. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından, yol üzerinde, bir baraj gölünün kıyısında bulunan, XVII.ci yüzyıldan kalma surlarla çevrili ve 2 kilise içeren bir mimari kompleks olan Ananuri'yi ziyaret. Daha sonra, Gürcü Jvari Geçidi'nden (2395 metre) geçen askeri yolu izleyerek Kazbegi için hareket. Adını, on dokuzuncu yüzyılda Gürcistan'ın Rusya tarafından ilhakı sırasında, Büyük Kafkasya'dan ülkeye bu yolla girmiş olan Rus ordularından alır. Görüş netliğinin rahat olduğu bir günde 5047 metre yükseklikteki, ebedi kar ile taçlandırılmış ve Kafkasya'nın en yüksek üçüncü zirvesi olan Kazbek Dağı'nı görebiliceğiniz Stepantsminda kasabasına varış. Çay ve yöresel reçel tadımı eşliğinde yerel keçe yapımını görebileceğiniz bir sanatçının atölyesini ziyaret ettiken sonra, Kazbek Dağı'nın zirvesine karşı konumlanmış otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19 Ekim 2024 Cumartesi Stepantsminda - Guergeti - Tianeti - Akhmeta - Alaverdi - Telavi (Kahvaltı, Akşam Y.)

Sabah, kahvaltıdan sonra, XIV. Yüzyıldan kalma Trinity Guerguetie Kilisesi'ni ziyaret için 4x4 araçlarla hareket. Kazbek Dağının yamaçlarında, 2170 metre yükseklikte inşa edilen bu kilise, bölgenin en muhteşem anıtıdır. Öğle yemeği için Kazbegi'de serbest zaman. Yemekten sonra harika manzaralar sunan Tianeti ve Akhmeta bölgelerinden geçerek, bağların yoğun olduğu Telavi'ye hareket. Yol üzerinde bölgenin en büyüğü olan Alaverdi Katedrali gezisi. Akşam yemeği ve şarap tadımı bir bağ evinde. Geceleme otelde.

20 Ekim 2023 Cuma Telavi - Gremi - Kvareli - Tsinandali - Telavi (Kahvaltı, Öğle Y., Akşam Y.)

Yerel halkın günlük hayatını tanımak istiyorsanız Telavi Pazarı'nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada, doğal ve taze toplanmış meyve ve sebzeleri, Gürcü lezzetlerini ve bunları hazırlamak için kullanılan baharatları göreceksiniz . Geleneksel yemekleride tadabilirsiniz. Daha sonra, Gremi Manastır Kompleksi gezisi. Gremi'deki Archangels Kilisesi ve Kule-Sarayı'nın tepesinden Telavi bağlarının görüntüsü etkileyicidir. Telavi 'ye doğru yola devam. Yolda, 300 yıllık bir mahzen gezisi. Burada üretilen şaraplar yere gömülü fıçılarda muhafaza edilmekte. Yüzyıllardır aynı teknikle üretilen ve bu üretim tekniği Kültürel Mirası Listesi'ne alınan şarapların tadımı. Unutulmamalıdır ki, Gürcistan'da bağcılığın ilk izleri, Avrupa'da yetiştirilmeden çok öncelere dayanır ve ülke şarabın beşiği olarak kabul edilir. Bu öğlen, geleneksel bir Gürcü ailenin bahçesinden topladığı ürünler ile kurduğu sofrasına davetliyiz: inanılmaz bir deneyim olacak. Hala yiyecek yeriniz kaldıysa akşam yemeği ve geceleme otelde.

21 Ekim 2023 Cumartesi Telavi - Signagi - Tiflis (Kahvaltı, Akşam Y.)

Sabah, kahvatıdan sonra güzel ve etkileyici Signagi Kasabası'na hareket. Sinagi 18.yüzyıldan kalma surları, rengarenk dantel balkonlu evleri ve kiremit çatılarıyla tanınır. Buradan Büyük Kafkas sıradağlarının ve Alazani vadisinin manzarası muhteşem görünür. Kasabayı gezdikten sonra Signagui Sanat Müzesi'nde bulunan Niko Pirosmani'nin batıda az tanınan ama olağanüstü güzellikteki eserlerinin görülmesi. Çok ilginç bir hayat öyküsü olan Pirosmani (1862-1918), Naif sanatın öncüsü kabul edilir ve Picasso'nun en sevdiği ressam olarak bilinir. Niko Pirosmani'nin eserlerini gördükten sonra bir Gürcü ailenin mahzeninde, son senelerde Avrupa pazarında çok duyulan bir ürün olan bio şarapların tadımı. Burada kullanılan asırlık toprak küplede şarap üretme geleneği Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer almaktadır. Gezilerden sonra Tiflis'e doğru yola devam. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

22 Ekim 2023 Pazar Tiflis - İstanbul (Kahvaltı)

Kahvaltının ardından Tiflis'i arzu ettiğiniz gibi keşfedebilmeniz ve son alışverişlerinizi yapabilmeniz için serbest gün. Saat 14.30 da havaalanına transfer ve saat 17:30'daki Türk Hava Yolları'nın TK393 no.lu uçuşu ile İstanbul'a ile hareket. Saat 19:05'de İstanbul Havalimanı'na varış.
Tiflis: Rooms Hotel Tbilisi 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kazbegi: Rooms Hotel Kazbegi 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Telavi: Holiday Inn Telavi, an IHG Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/22 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1. günden 5. güne kadar 5 akşam yemeği;
  • 4. gün öğle yemeği;
  • Yemeklerde şarap ve su ikramı;
  • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
  • Programda belirtilen turlar;
  • Programdaki gezilerin ören yerleri girişleri;
  • Rehberlik hizmetleri;
  • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Tiflis/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • 4. gün hariç öğle yemekleri;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 50 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;


  * Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
  75 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücretin %70'i teminat altına alınmaktadır.

  Vize

 • Gürcistan'a vize gerekmemektedir. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.