Gürcistan' da Sonbahar Renkleri

Büyük ve Küçük Kafkasya Dağ Zincirleri arasında uzanan, Odysseia'da anlatılan Altın Post'un bereketli topraklara sahip ülkesi Gürcistan, coğrafi konumundan dolayı tarih boyunca değişik kültürlerin kavşağında bulunmuştur. Batı ve Orta Asya ile Rusya ve Orta Doğu'yu birbirine bağlayan bir kilit taşı gibidir. Ülkenin büyük kısmı dağlarla kaplı olmasına rağmen, belkide ilk şarabın yapıldığı bir tarım ülkesidir. Mütevazı yüzölçümü göz önüne alındığında şaşırtıcı tezatlar oluşturan manzaralar ve bitki örtüsü, Karadeniz kıyılarının yemyeşil yumuşaklığından orta düzlükteki çöle kadar uzanır. Zengin bir kültürel mirasa sahip bu ülke, dördüncü yüzyıldan itibaren Hristiyanlaşmış ve bir iman hamlesiyle olağanüstü çoklukta kilise ve manastır inşa edilmiş. Yaşayanların sıcak misafirperverliği ile süslenmiş bu yolculukta, tarihin az tanınan sayfalarıyla tanışacak, efsanelerle bezenmiş ve inanılmaz ustalıkla yapılmış eserleri keşfedecek , benzersiz güzellikteki vahşi manzaraları hayranlıkla izleyecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yazın sıcaklarında, dağların serin havasını soluyacağınız muhteşem bir yolculuk sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Gürcistan'ı derinlemesine keşfedeceğiniz 9 günlük bir yolculuk;
 • Dünya Mirası Listesi'nde olan Gürcistan'ın Yukarı Svaneti yöresi, Gelati Manastırı ve Mtskheta Katedralleri gezilecek yerler arasında;
 • Büyük Kafkasya'nın kalbi, Kazbegi Dağı'nda geceleme ve Yüksek Dağlar Bölgesi'nin keşfi;
 • Mestia'da Gürcü şarkıları dinletisi ve folklor gösterisi;
 • Tiflis Devlet Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi, Mestia Etnografya Müzesi, Dadiani Sarayı, Stalin Müzesi gezileri;
 • Gürcistan lezzetlerinin en güzel örneklerinin tadımı;
 • Konforlu otellerde konaklama;
 • Tüm turların programa dahil olduğu bir yolculuk.

08 Ekim 2022 Cumartesi İstanbul - Batum

Sabah, İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yollarının saat 06:55' deki TK930 no.lu uçuşu ile Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki önemli şehri ve limanı olan Batum'a hareket ve 09:40' de varış. Türk karışımının etkileriyle özel bir atmosferi olan sıradışı bir şehirdir. Kafkas dağlarının altında gizlenmiş, Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum'un coğrafi konumu, Yunancada derin koy anlamına gelen Bathys Limen den türetilen adın bu şehre verilmesine neden olmuş. Batum'a varışta karşılama ve şehrin eski mahallelerinin ve tüm dünyanın yanı sıra Karadeniz'in nefes kesen coğrafyalarından getirilen bitki ve çiçekleri görmek için Botanik Bahçesi'nin keşfi. Ardından otele transfer. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

09 Aralık 2022 Cuma Batum - Mestia

Sabah, kahvatıdan sonra, efsanevi Colchis krallığının bölgesinden geçerek Gürcistan'ın kuzeybatısına doğru hareket. Yunan mitolojisine göre Colchis, Kral Aeetes ve kızı olan büyücü Medea'nın krallığı idi. Altın Post'u aramaya giden Jason ve Argonot'ların efsanesi burada doğmuş. Jason kendisine engelleri aşmak ve Altın Post'u ele geçirmek için yardım eden Medea ile orada tanışmış. Mingrelya bölgesinin ana şehri ola Zugdidi'de öğle yemeği için serbest zaman. Yemekten sonra, büyük bir vadinin dibinde olan Svaneti Bölgesindeki Büyük Kafkas Dağları'nın eteğinde yerleşik olan Mestia'ya doğru yola devam. Bu küçük şehre varışta kısa bir tur ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

10 Ekim 2022 Pazartesi Mestia - Ushguli - Mestia

Uzun sürelerden beri, iyi korunmuş Yüksek Svaneti bölgesi, Svaneti'nin simgesi olan kule-evlerin hakim olduğu, ortaçağ şehirlerinin olağanüstü görüntüsünü ile müthiş güzellikte dağ manzaraları sunmakta. Sabah, 2200 metre yükseklikteki Usguli Köyüne gitmek için 4x4 araçlarla hareket. Burası Avrupa'nın kalıcı olarak oturulan en yüksek şehridir. Svanların birçok kule-evleri ile tanınan ve Dünya Mirası Listesinde olan bu köyde yerel halk, dünyadan uzak oldukları için, doğal çevre ile uyum içinde yaşamakta ve geleneksel yaşam tarzlarını ile geleneklerini devam ettirebilmekteler. Bu kuleler ortaçağda işgalcilere karşı savunma amaçlı inşa edilmiş olup Svaneti köylerinin tipik yapısını temsil etmekteler. Onikinci yüzyıldan kalma Lamaria Köyü ve Kilisesinin Gezilmesi. Öğle yemeği için serbest zaman. Mestia'ya geri dönüş ve Mestia Etnografya Müzesinin gezilmesi. Yaylaların ortasında kaybolmuş bu vakur müze, Svaneti kiliselerinin hazinelerini, muhteşem ikonalarını, süslü el yazmalarını ve Gürcü kültürel gelişiminin zirveye ulaştığı dönem olan Ortaçağdan kalma kutsal ve değerli objeleri barındırmakta. Akşam yemeği, şehirde yerel müzik dinleyeceğiniz bir restoranda. Geceleme Mestia'da, küçük bir aile otelinde.

11 Ekim 2022 Salı Mestia - Zugdidi - Guelati - Kutaisi

Sabah, kahvaltıdan sonra, Svaneti'nin muhteşem manzaralarını dolu dolu seyrederek, dinginlik ve rehavetin terketmekte olduğumuz dağların sertliği ile kestiği Zugdidi'ye doğru iniş. Zugdidi'ye varış ve öğle yemeği için serbest zaman. Daha sonra, Gürcü asaletinin sembolü Dadiani Sarayı gezisi. XIX. Yüzyıldaki Gürcü aristokrasisini anımsatan ve Dadiani ailesine ait binlerce eşya burada sergilenmekte. Gürcistan'ın ikinci büyük kenti ve eski başkenti olan Kutaisi'ye doğru yola devam. Varışta şehir ve vakit kalırsa Bagrati Katedrali gezileri (vakit kalmazsa bu gezi ertesi gün yapılacak). 1106 yılında Gürcistan Kralı IV. David tarafından kurulan Guelati Manastırını ziyaret. XII ile XVII. Yüzyıllar arasında yapılmış belli başlı binaları, zengin bir mozaik ve duvar resmi koleksiyonunu barındırır. Birleşik Gürcistan'ın ilk Kralı olan Bagrat III tarafından XI. Yüzyılda, Kutaissi şehrinde inşa edilmiş olan Bagrati Katedrali'nin gezilmesi. Bu yapı Ortaçağ Gürcü mimarisinin bir başyapıtı olarak kabul edilir. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Akşam yemeği yerel bir restoranda, geceleme otelde.

12 Ekim 2022 Çarşamba Kutaisi - Gori - Uplistsikhe - Kaspi -Tiflis

Sabah, günlük hayatın bir parçası olacağınız Kutaissi pazarında gezinti: tezgahlarda baharat, meyve, sebze, peyniri ve diğer Gürcü ürünleri gibi yiyeceklerin yarattığı renkli bir yelpazeyi görebilirsiniz. Daha sonra, Gürcistan'ın merkezinde yer alan Joseph Stalin'in doğum yeri olan Gori Şehrine doğru hareket. Bahçesinde,Stalin'in doğduğu ev ve seyahat ettiği zırhlı vagonun bulunduğu Stalin Müzesinin ziyareti. Öğle yemeği için serbest zaman. İpek Yolu üzerinde bulunan ve Milattan önce ilk binyıllık dönemden beri gelişen ve Kafkasyada'ki en eski insan yerleşimlerinden biri olan, antik mağara kenti Uplistsikhe'ye doğru yola devam. Burada mağaraları, şarap mahzenlerini (marani), geleneksel fırınları (thone), üç nefli bazilika, antik tiyatro ve tüneli görebilirsiniz. Gezi sonrası Tiflis'e hareket. Yol üzerinde Merebashvili şarap mahzenleri ziyareti. Burada, genç neslin atalarının bıraktığı geleneği nasıl sürdürdüğünü görüp, bu topraklardaki kökenini, tarihini ve geleneksel yöntemlerle imalatını izliyebilir, yapılan doğal şarabı tadabilirsiniz. Tiflis'e varışta otele yerleşme. Akşam yemeği şehirde, local bir restoranda, geceleme otelde.

13 Ekim 2022 Perşembe Tiflis

Tiflis, XIX. Yüzyıla kadar pazar yerleriyle kervanların birbirine karıştığı bir Doğu şehriydi. 1801'de Rusya'nın Gürcistan'ı kendisine bağlamasıyla Avrupa'ya açılmaya başladı. Şehrin eski bölümü, kaldırım taşı döşeli ve virajlı sokaklarını ve ahşap balkonlu güzel evlerini günümüze kadar gayet iyi korumuş. Gün boyu, başkenti yaya olarak keşfediyoruz: Terası şehrin güzel bir panoramasına hakim, XIII. Yüzyıldan kalma Metekhi Kilisesi; şehrin en eski sinagogu; IV. Yüzyılda Colchide'de yaşamış ve Gürcistan'da hristiyanlığı yaymış olan Aziz Nino'nun kutsal emaneti Kutsal Haç'ın korunduğu, gürcü ulusal kimliğinin kutsal yeri olan, Sioni veya Assompsiyon Katedrali; V. Yüzyılın sonunda, Tiflis'in kurucusu Kral Vakhtang Gorgassali tarafından inşa ettirilmiş ve adını Antchi Manastırındaki bir ikonadan alan, Tiflis'in en eski kilisesi olan Antchiskhati bazilikası gezileri. Antchiskhati Bazilikası birçok kez hasar görmüş ve XV ve XVII. Yüzyıllarda da binaya eklemeler yapılmış. Daha sonra teleferikle Narikala Kalesine çıkarak şehrin panoramik görüntüsünün seyri. Şehre doğru eski evlerin ve kükürt banyolarının bulunduğu mahallelerden geri dönüş. Ardından, ulusal bir hazine olarak kabul edilen Tiflis Devlet Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesinin gezileri. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından, adını ortaçağ gürcü şairi Rustaveli'den alan ana cadde boyunca yürüyüş. XIX. yüzyılda açılan bu cadde boyunca cepheleri çok güzel pekçok resmi devlet binasını, dini yapıları, içinde bir tiyatronun da bulunduğu Tiflis'in en büyük sinemasını ve güzel mağazaları görebilirsiniz. Şehir merkezinde serbest zaman. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

14 Ekim 2022 Cuma Tiflis - Misketa - Stepantsminda

Sabah, kahvaltıdan sontra, Tiflis'e 20 km. mesafede bulunan, 337 yılında Hristiyanlığın Gürcistan'ın resmi dini ilan edildiği yer ve Milattan Önce III. Yüzyıldan, Milattan Sonra V. Yüzyıla kadar ülkenin başkenti olan Miskheta'ya hareket. Politik ve idari başkent Tiflis'e taşındıkdan sonra, Miskheta ülkenin ruhani ve önemli kültürel merkezlerinden biri olmaya devam etmiş. Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve XI. Yüzyıldan kalma Svetiskhoveli Katedrali ile VI.Yüzyıldan kalma Jvari Kilisesi gezileri. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından, yol üzerinde, bir baraj gölünün kıyısında bulunan, XVII.ci yüzyıldan kalma surlarla çevrili ve 2 kilise içeren bir mimari kompleks olan Ananuri'yi ziyaret. Daha sonra, Gürcü Jvari Geçidinden (2395 metre) geçen askeri yolu izleyerek Kazbegi için hareket. Adını, on dokuzuncu yüzyılda Gürcistan'ın Rusya tarafından ilhakı sırasında, Büyük Kafkasya'dan ülkeye bu yolla girmiş olan Rus ordularından alır. Görüş netliğinin rahat olduğu bir günde 5047 metre yükseklikteki, ebedi kar ile taçlandırılmış ve Kafkasya'nın en yüksek üçüncü zirvesi olan Kazbek Dağı'nı görebiliceğiniz Stepantsminda kasabasına varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

15 Ekim 2022 Cumartesi Kazbegi - Guergueti - Tiflis

Sabah, kahvaltıdan sonra, XIV. Yüzyıldan kalma Trinity Guerguetie Kilisesi'ni ziyaret için 4x4 araçlarla hareket. Kazbek Dağının yamaçlarında, 2170 metre yükseklikte inşa edilen bu kilise, bölgenin en muhteşem anıtıdır. Daha sonra, bölgeye özel yün keçe imalathanesi gezisi. Öğle yemeği için Kazbegi'de serbest zaman. Yemekten sonra Tiflis'e hareket. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

16 Ekim 2022 Pazar Tiflis - İstanbul

Kahvaltının ardından Tilis'i arzu ettiğiniz gibi keşfedebilmeniz ve son alışverişlerinizi yapabilmeniz için serbest gün. Saat 14.30 da havaalanına transfer ve saat 17:30'daki Türk Hava Yolları'nın TK393 no.lu uçuşu ile İstanbul'a ile hareket. Saat 19:00' de İstanbul Havalimanı'na varış.
Batumi: Boutique Hotel O. Galogre 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Mestia: Gistola Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kutaisi: Newport Hotel Kutaisi 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Tiflis: Folk by Tbilisi Luxury Boutique Hotels 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kazbegi: Hotel Stancia Kazbegi 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1. günden 8. güne kadar 8 akşam yemeği;
  • Yukarıda belirtilen oteller veya bir benzerinde oda+kahvaltı geceleme;
  • Programda belirtilen turlar;
  • Programdaki gezilerin ören yerleri girişleri;
  • Havaalanı vergileri;
  • Rehberlik hizmetleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Seyahat sigorta paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Batum - Tiflis/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Öğle yemekleri;
  • Tur lideri bahşişi;
  • Her türlü kişisel harcama;


  * Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
  75 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücretin %70'i teminat altına alınmaktadır.

  Vize

 • Gürcistan'a vize gerekmemektedir. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.