Etiyopya: Habeşistan'da Tarihe Yolculuk,


Bir zamanlar Habeşiştan ismiyle bilinen Etiyopya, Afrika'nın boynuzunda yerleşmiş en eski hristiyan geleneklerini yaşatan ilginç bir ülke. Müslümanlar Kızıldeniz'e hakim olunca, Seba Melikesi ve Hz. Süleyman'ın soyundan gelen Hristiyan krallar, dağlara inşa ettikleri kalelerde ve kayalara oydukları kiliselerde kendilerini emniyete almışlardı. Habeşistan'da yapacağınız kısa bir tarihe yolculukta, ülkenin kuzeyinde tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan, tüm Hıristiyan dünyası için çok önemli bir dinsel tarihi merkez olan ve zengin Ortodoks Hiristiyan mirasına sahip, kutsal şehir Lalibela'da yılın en önemli ve renkli etkinliği olan , İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası'nın Temsili Listesi'ne alınan Timkat festivalini izleyebilme ayrıcalığını yaşayacaksınız. Timkat Festivali'nin sayesinde Etiyopyalılar ülkelerine ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlı bir millet olmaktan gurur duyduklarını tanık olabilirsiniz. Seyahatin farklı bir rengi ise, çevresinde yaşayan etnik kabilelerle son senelerde seyyahların büyük keşfi olan, Addis Ababa'nın güneyindeki vahşi Omo Vadisi olacak. Kenya ve Sudan sınırlarına yakın ve henüz çok bakir olan bu bölgede Hamer, Tsamai, Karo, Arbore, Ari, Dassanech ve Mursi gibi çok sayıda etnik Kabile yaşamakta. Buralarda, dudaklarına büyük halkalar geçiren, vücutlarını değişik şekillerde boyayan, hayvan postuyla giyinen insanları görmek mümkün.
Bu farklı ve olağandışı Afrika yolculuğu kültür, tarih, doğa ve tabi ki fotoğraf meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Son derece ilginç olan Kuzey Etiyopya'da, ilk hristiyanların soyundan gelen ve adeta çağlar öncesini yaşayan yerel toplulukları geleneksel yaşam ortamlarında görüp, Timkat (Epifani) festivalini en otantik haliyle Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Lalibela'da izleyebilme ayrıcalığını yaşayacaksınız.
 • Seyahat programı, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Gondar, Siemen Millî Parkı, Aşağı Omo Vadisi, Konso ve Tiya'yı da içermekte.
 • Oldukça fakir bir ülke olan Etiyopya'nın en büyük zenginliği, hiç şüphesiz insan, tarih ve doğa. Afrika'nın yükselen yıldızı olan Etiyopya'da turizm ve otelcilik sektörü de gelişmekte. Ancak altyapı hizmetleri yer yer henüz zayıf olduğu için Etiyopya seyahatinin macera niteliği taşıması kaçınılmaz. Konaklamalarımız için güzel konumlu ve gerekli konfora haiz oteller seçtik. Ama otel yıldızlarının Etiyopya normlarına göre verildiğini unutmamak lazım.
 • Güneyde, bazı gecelemeleri son derece sempatik ve gerekli konfora haiz "lodge" larda yapacağız.
 • Seyahatimizin en uzun mesafeleri olan Addis Ababa/Gondar ve Lalibela/ Addis Ababa arasını uçakla geçeceğiz.
 • Etiyopya'nın güneyine yapacağımız yolculuk konforlu 4x4 arazi araçlarıyla gerçekleşecek. Daha rahat edebilmeniz ve rahatça fotoğraf çekebilmeniz için her araçta 3 kişiden fazla yolcu olmayacak.
 • Bu sene, yolların rahatlaması ve bazı uzak mesafeleri uçakla geçebildiğimiz için rahatlayan programınıza Gondar, Simien Milli Parkı, Gelada maymunları, Bahir Dar ve Tana Gölü'nü dahil ettik.
 • Simien Millî Parkı'nda ve Omo Vadisi'nde bazı günler öğlen yemekleri piknik sepetleri şeklinde olacak.
 • Çok güzel bir tabiat ve renkli insanlar görebileceğiniz bu seyahati, kolaylıkla yapabileceğiniz imkanları bir araya getirecek bir program hazırladık, olabilecek en iyi otel ve lodge'ları seçtik fakat yine de konfor açısında çok büyük beklentisi olanların, bize danışarak ve tüm detayları almadan bu seyahate katılmamalarını öneririz.

13 Ocak 2024 Cumartesi İstanbul - Addis Ababa

Türk Hava Yolları ile saat 19:25'te Etiyiopya'nın başkenti Addis Ababa'ya hareket.

14 Ocak 2024 Pazar Addis Ababa

Saat 00:55'te Addis Ababa'ya varış. Karşılama ve otele transfer. Birkaç saatlik bir dinlenmeden sonra, gün boyunca sürecek başkent Addis Ababa gezisi için hareket. İlk olarak, Etiyopya başkentinin nasıl planlandığını anlayabilmek için, şehrin kuzeyinde yer alan ve 3200 metre yükseklikteki Entoto tepesine çıkış. Rivayete göre, İmparator Menelik ve İmparatoriçe Taitu bu tepeden bakarken Addis Abbaba'nın kuruluşuna karar vermişler: Tepede durup aşağıya doğru bakarken, yukarıya çıkan ince bir buhar dumanı görmüşler; daha yakından görmek üzere yanına gittiklerinde, daha önce hiç görmedikleri bir çiçek ve şifalı su kaynağı ile karşılamışlar. Bu sebeple başkente Amharic dilinde "yeni çiçek" anlamına gelen Addis Ababa adını verdikleri rivayet edilir. Buradaki Mariam müzesi ve daha sonra, Etiyopya tarihini tanımak üzere Ulusal Müze gezileri. Bu müzede Lucy adı verilen 3.4 milyon yıllık ünlü insan fosilinden güçlü Aksum Krallığına; Orta Çağ krallığı Gondar'dan Imparator Menelik II ve Haile Selassie Hükümranlıklarına kadar Etiyopya tarihinin önemli parçalarını görmek mümkün. Ardından, günümüzde etnolojik müze olarak kullanılan, 1975 senesinde vefat eden İmparator Haile Selassie'nin eski sarayının gezilmesi. Son olarak, İmparator Menelik II tarafından 1896 yılında inşaa edilen St George Katedrali ve Etiyopya'nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Aziz Teslis kilisesi ziyaretleri. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

15 Ocak 2024 Pazartesi Addis Ababa - Gondar

Sabah, havalimanına transfer. Etiyopya Hava Yolları ile bir buçuk saatlik bir uçuşla, ülkenin kuzeybatısında bulunan 2200 metre yükseklikteki Gondar şehrine hareket. Varışı takiben, tarihi yapıları ile bir Dünya Mirası daha olan Gondar'in keşfi. Hükümdarlar, mevsime göre ülkenin değişik bölgelerindeki çadırlarda yaşadıkları için, XVI. yy.a kadar sabit başkenti bulunmayan Etiyopia'nın ilk başkenti Gondar, 1632 de İmparator Fasilidas tarafından kurulmuş. Önce güçlü ve masif bir yapı olan Fasilidas Kalesi, daha sonra ince yapısıyla Iyassu I Kalesi, Bakka ve Mentewab Kaleleri, David III 'ün Müzik Sarayı ve Qusquam Kalesi inşaa edilmiş. Bu yapılar Afrika'nın ortasında Avrupa esintileri taşıyan gerçeküstü bir manzara oluşturmakta. XVII yy. da, Papa tarafından Etiyopya Katolik doktrinlerine karşı olan Kral Yohannes I'i Roma' ya yakınlaştırmak üzere Portekizli Cizvit din görevlileri gönderilmiş fakat bunlardan en ünlüsü olan Pedro Paez bu faaliyetlerinde başarısızlığa uğrayınca, Etiyopya'lılar İskenderiye Kilisesi'ne bağlı Ortodoks olarak kalmışlar. Fasilidas Kalesinden sonra, İmparator I. Iyasu tarafından yaptırılan ve 1707 yılında geçirdiği yangında hasar gördükten sonra XVIII. yüzyıl sonlarında yeniden inşa edilen ve iç duvar resimleri ile bir şaheser olan Debre Behran Selassie Kilisesi ziyareti; duvarlardaki resimler tıpkı bir kitap gibi öğretici bir biçimde, Tevrat'ın ana konularını 110 koruyucu meleğin gözleminde tasvir etmekte. Gondar'ın çevresinde bulunan son Etiyopya Yahudileri'nin yaşadıkları bir Felaşa köyünü gördükten sonra, Gondar'a hakim bir konumdaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Ocak 2024 Salı Gondar - Simien Millî Parkı - Gondar

Sabah, Gondar'ın kuzeyinde bulunan Simien Parkı'nın merkezine doğru yolculuk. 1978 yılında tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan nefes kesici manzaralara sahip Simien Parkı'nın yürüyerek keşfi. Derin vadileri ve keskin uçurumlarıyla parkın en önemli noktası ve Etiyopya'nın çatısı olan Ras Dashen, 4620 metre ile Afrika'nın dördüncü en yüksek zirvesidir. Park 1969 yılında, Ibex Walia dağ keçisi, Etiyopya Kurdu ve babunun akrabası uzun tüylü Gelada (Theropithecus gelada) maymunundan oluşan üç endemik hayvan türünü korumak üzere kurulmuş. Park dünyadaki canlı çeşitliliğinin korunması sebebiyle büyük bir önem taşımakta. Gögüslerinin üzerinde kalbe benzer, kılsız, kırmızı deri parçası bir lekeleri olan, otçul Gelada maymunlarını büyük gruplar halinde dolaşırken görmek mümkün. Meyve ve yaprak yemek için ağaçlara tırmanan çoğu primatın aksine geladalar kıvrılabilen başparmaklarını kullanarak çimen ve ot koparırlar. Pembeden kırmızıya doğru koyulaşan renkleriyle eşsiz bir görüntüye sahip yeleli dominan erkek geladaları görmek, seyahatin en ilginç anlarından biri olacak. Öğle yemeği piknik şeklinde. Gezinin ardından, öğleden sonra Gondar'a dönüş. Yol üzerinde, yeşilimsi vadiler ve değişik kültürlerden oluşan Etiyopya'ya has manzaraları seyrederek otele varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Ocak 2024 Çarşamba Gondar - Bahir Dar

Kahvaltının ardından, Gondar'ın güneyinde, dört saat mesafede bulunan Bahir Dar'a doğru hareket. Palmiye ağaçlı bulvarlarıyla tropikal bir kent görünümü yansıtan Bahir Dar'a varışı takiben yerel bir restoranda öğle yemeği. Ardından, Tana Gölü bölgesini tanımak için 3500 km2 ile ülkenin en büyük gölü olan Tana Gölü'nde tekne gezisi. Bu yörede XVI. ve XVII. dönemine ait pek çok manastır görmek mümkün. Bu manastırlar bereketli bitki örtüsüne yayılarak insanı adeta modern yaşamın sıkıntılarından Orta Çağ ortamına sürüklemekteler. Gezeceğimiz, Zeghie Yarımadasındaki Ura Kidane Mihret (Merhamet) Manastır'ın kilisesi, fevkalade mimarisi ve dini resimleriyle Etiyopya'nın güzel örneklerinden birini oluşturmakta. Bu kilisede görevli olan papaz aynı zamanda krallık tacı muhafızı olarak da görev yapmış olduğundan bu ibadet merkezinin önemi yüzyıllar boyunca devam etmiş. Tekne ile Bahir Dar'a dönüş ve Tana Gölü kıyısında yer alan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Ocak 2024 Perşembe Bahir Dar - Lalibela

Bahir Dar'dan 30 kilometre mesafede bulunan Mavi Nil'in kaynağını görmek için otobüsle hareket. Victoria Gölü'nden çıkan Beyaz Nil, Tana Gölü'nden doğan Mavi Nil ile Sudan'ın başkenti Hartum'da birleşerek Nil Irmağı'nı oluşturur. Nehri tekne ile geçip, köy ve tarlarlar arasında yarım saatlik bir yürüyüşden sonra duman çıkaran su anlamına gelen "Tissa-Issat" çağlayanını keşfedebilirsiniz. Bölgede bir elektrik santralı inşaatından sonra çağlayanın hacmi, yağmur mevsimi haricinde maalesef önemli ölçüde azalmış. Geziden sonra, Lalibela'ya doğru yola devam. Öğle yemeği yolda. Dağ geçitlerini aşarak Bahir Dar'dan 320 kilometre uzaklıkta, Etiyopya'nın en çok ziyaret edilen yörelerinden biri olan Lalibela'ya hareket. Kayalara oyulmuş kiliseleri ile tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Lalibela, aynı zamanda Etiyopya'nın en kutsal yerlerinden biri olarak bilinir. Akşamüstü, Etiyopya'nın en çok ziyaret edilen yörelerinden biri olan 2630 metre yükseklikteki Lalibela'ya varışı takiben otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19 Ocak 2024 Cuma Lalibela

XII.yy başında, Wollo'nun taşrasında kaderi kral olmak olan bir bebek dünyaya gelir. Doğumunda etrafı bir arı bulutu tarafından sarılır. Bu bulutun arasından ona ileride hizmet edecek olan askerleri gören annesi, ona "egemenliği arılar tarafından onaylanan" anlamına gelen Lalibela adını verir. Lalibela kral olunca tüf bloklarına oyulmuş 11 adet kilisenin yapılması için emir verir. Bazıları tamamen monolitik olan bu kiliseler, tavandan zemine kadar klasik inşaat kuralları ile yapılmış. Bu olağandışı binaların yapımcıları, Müslümanlarla gerilim döneminde Kudüs yolculuğu tehlikeli olduğundan, Hıristyanların haç ziyaretlerini burada gerçekleştirebilmeleri için doğudaki kiliselerin tüm mimari detaylarını kullanarak, Kudus'ün kutsal mekanlarının bir reprodüksyonunu oluşturmuşlar. Bir galeri ve altgeçit sistemi ile birbirine bağlı olan bu kutsal yapılar, Ürdün adı verilmiş bir nehrin iki kıyısında yer almakta. Sabah, Lalibela'nın yakınlarında bulunan Kral Lalibela'nın yeğeni ve halefi olan Zagwe Hanedan'ın son kralına adanmış Nakuto Lab Manastırı gezisi. Manastır damlayan kutsal suyu ile tanınan bir mağara kilise barındırmakta. Öğle yemeğinin ardından, Dünya Mirası Lalibela'nın olağanüstü örenyerinin keşfine başlıyoruz: İki grupdan oluşan Lalibela kiliseleri ile ilgili tüm sırlar henüz açığa çıkmamış ve mimari teknik uzmanlarını halen meşgul etmekte. Her kilisenin, popüler kültüre kuvvetli bir biçimde yerleşmiş efsaneler ile zenginleştirilmiş kendine özgü bir tarihi var. Kiliselerin en büyüğü Beta Medhane Alem ve Kral Lalibela'nın favori kilisesi Beta Meriem'in yanı sıra Beta Meskel, Beta Denaghel, Beta Michael ve Beta Golgotha kiliselerinden oluşan Lalibela'nın birinci grub kiliselerini ziyaret. Daha sonra, yeni başlayan Timkat etkinliklerini izleme imkanı bulacağız. Tören, Ahit Sandığı'nın bir replikası olan ipek kumaşla sarılmış Tabot'u nehre kadar saygıyla taşıyan rahiplerin yürüyüşüyle başlar. Bu törende Tabot, vaftiz olmak için Ürdün Nehri'ne gelen İsa Mesih'i temsil etmekte. Timkat, bu yıl 20 Ocakta, İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilmesi anısına Etiyopiya'nın tüm kuzeyinde kutlanmakta. Bu önemli ve renkli dinî festivali izleyebileceğiniz en güzel yer hiç şüphesiz etkinliğin kalbi olan kutsal şehir Lalibela'dır. Etiyopya efsanelerine göre, on emir levhalarını barındıran Ahit Sandığı, Milat'tan önce X. yüzyılda Hz.Süleyman ile Seba Melikesi'nin oğlu I. Menelik tarafından Küdus'tan kaçırılıp Etiyopya'nın kuzeyinde bulunan Axum'a getirilmiş. Bugün Zion Meryem'i Kilisesi'nin hazinesinde emniyetli bir şekilde saklanan Tabot'u, kilisenin başpapazı dışında kimse göremez. Bu nedenle, Etiyopya'nın her önemli kilisesinde Tabot'un bir replikası bulunmakta. Lalibela'da 20 Ocağın arifesinde başlayan "ketera" adlı ayinler sırasında, papazlar Tabot'ları kiliselerden "Taboat Maderia" olan su havuzunun yanında kurulan ve onları muhafaza edecek olan çadıra götürürler. Binlerce coşkun kişi zil, trompet ve davul çalan, şarkı söyleyen, dua eden ve bronz tütsü buhurluğu sallayan rahiplere eşlik eder. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

20 Ocak 2024 Cumartesi Lalibela

Gün boyunca Timkat festivali etkinliklerini izleme ve Lalibela'nın keşfine devam. Sabah erken, Timkat Festivali'nin yer alacağı alana transfer ve etkinliklerini izleme. 20 Ocak'ta ise kutlamalar "Taboat Maderia"da devam eder. Piskopos, suya batırılmış altın bir haç yardımıyla suda yanan kutsanmış bir kandili söndürerek, Ürdün Nehri'ni sembolize eden su havuzunu kutsar. Burada toplanan inançlı kalabalık kutsal su ile papazlar tarafından vaftiz edildikten sonra, şarkı söyleyerek ve dans ederek Lalibela kiliselerini ziyaret etmeye giderler. Bu özel günde bembeyaz geleneksel elbiseleri ile erkekler, kadınlar ve çoçuklar papazların kullandıkları rengarenk parlak kadife ve saten tören giysileri ve pullarla süslenmiş büyük kadife şemsiyeleri ile büyük bir tezat oluşmakta. Yüzyıllardır değişmeyen bu törenler Eski Ahit'in ayinlerini anımsamakta. Etkinliklerden sonra, Orta Çağ kiliselerini birbirine bağlayan geçitlerle tünellerden geçerek, ilahi sesleri ve tütsü kokuları eşliğinde ikinci grub kiliseler ile Lalibela'nın keşfine devam. Aksum stilindeki en güzel monolitik kiliseler olarak kabul edilen Beta Amanuel ve kiliselerin içinde en çok tanınanı olan haç şeklindeki Beta Gyorgis (Aziz Jorj) Kilisesi gezileri. Buların yanısıra Beta Merkorios, Beta Gabriel ve Beta Rafael gibi kiliseleri dekore eden XV. Yüzyıldan kalma bazı dini resimleri de görme fırsatı bulacağız. Öğle yemeği, akşam yemeği ve geceleme otelde.

21 Ocak 2024 Pazar Lalibela - Addis Ababa - Shashemene - Hawassa

Sabah, Etiyopya Hava Yolları ile başkente dönmek üzere havalimanına transfer. Addis Ababa'ya vardıktan sonra 4x4 arazi araçlarıyla güneye doğru, Great Rift Valley yani Büyük Yarık Vadisi'nde bulunan Hawassa'ya hareket. Göller bölgesine varınca, Abyatta ve Shalla Ulusal Parkları gezisi. Bu parklar geniş orman, bol miktarda hayvan ve bitki türü, önemli sayıda pembe flamingo ve endemik kuş çeşitlerini barındırmakta. Yol üzerinde, Haile Selassie'yi Kral Solomon'un soyundan kabul eden ve bölgeye 60 larda yerleşmiş olan Rasta Topluluğu'nun yaşadığı yer olan Shashemene'de mola. Yüzyıllar önce Afrika'dan köle olarak Jamaika'ya getirilen siyahlar 1930 larda rastafari akımının kültürünü oluşturur. Rastafari hareketi Bob Marley'in Dünya'ya duyurduğu reggae müziği ile tanındı. Rasta'ların geleneksel yöntemlerle çalıştıkları topraklar, kendilerine "Negus" yani kralların kralı olarak hitab edilen Haile Selassie tarafından hibe edilmiş. Daha sonra, Hawassa Gölü kenarında yer alan dünyaca ünlü atlet Haile Guebre Selassie'nin sahibi olduğu otelimize varış ve yerleşme. Şirin bir tatlı su gölü olan Hawassa Gölü, başkentlilerin hafta sonları en sevdikleri kaçış yeri... Burada ayrıca atçılık, kuş izleme, balıkçılık, trekking, gölde tekne turları gibi birçok aktivite de bulunmakta. Öğle yemeği piknik şeklinde. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

22 Ocak 2024 Pazartesi Hawassa - Arbaminch

1959 senesinde İmparator Haile Selassie tarafından kurulan Sidamo eyaletinin başkenti Hawassa 129 Km karelik küçük bir göl kıyısında yer almakta. Suaygırlarının yaşadığı tatlı su gölünde, zengin plankton ve balık çeşitleri bulunmakta. Burada yaşayan Marabut kuşlarının balık avlamasını seyretmek kuşkusuz seyahatin en ilginç görüntülerinden birini oluşturacak. Hawassa Gölünün kenarında kurulan ve yerli halk için önemli bir ticari etkinlik olan balık pazarını ziyaret ettikten sonra, Hawassa'dan ayrılıp tam güneye doğru, Amharic dilinde "Kırk Kaynak" anlamına gelen Arbaminch'e doğru yolculuk... Dağlık yol üzerinde Dorze etnik grubunun yaşadığı Chencha köyü ve Dorze pazarı gezileri. Köy ziyareti sırasında etnik grubun önemli bir yiyeceği olan ve sahte muz ağacı olarak nitelendirilen "Enset" i tanıma imkanı. Dorze halkının geleneklerinde önemli bir yeri olan Enset'in kökünden yaprağına kadar çeşitli kullanımlarını öğrenebilirsiniz. Muz ağacına benzeyen bu bitki 8,9 metreye ulaşabilmekte. Afrika'nın tropikal ülkelerinde yetişen bu bitkiyi sadece Etiyopyalılar yiyecek özü olarak kullanmaktalar. Dorze'ler bu bitkiyi kamış ile birlikte arı kovanlarını andıran külübe yapımı için de kullanıyorlar. Akşamüstü, Abaya Gölü'nün kenarında mola vererek gün batımı için Nechisar Millî Parkı'na hakim enfes bir konumda yer alan otelimize varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

23 Ocak 2024 Salı Arbaminch - Konso - Turmi

Arbaminch bir tepenin eteklerine kurulmuş sakin ve güzel bir kasaba. İki seviyeden oluşan Arbaminch Abaya'nın tepelerinden Chamo gölleri ve Rift vadisi'nin çok güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz. Kahvaltının ardından, Arbaminch'ten ayrılıp Chamo gölüne hareket. Chamo gölünde yapacağımız tekne gezisi sırasında, burada uyum içinde yaşayan büyük bir suaygırı, timsah, beyaz kartal ve pelikan popülasyonunu gözlemleyebilirsiniz. Gezinin ardından, sorgum, pamuk, mısır ve kahve yetiştiren, kalabalık nüfusu ile Güney Etiyopya'daki en önemli kabilelerden birinin yaşadığı Konso'ya doğru yola devam. Öğle yemeğinden sonra, diğer kabilelere oranla daha varlıklı olan Konsoların yaşadığı bir köyü ziyaret ederek Güney Etiyopya'da yaşayan etnik grupların ilki ile tanışma. Konsolar, vadiler ve tepelerle çevrili bu yeşil topraklarda, teraslar oluşturarak, erozyonu önlemek için taraçalama ve sulama ile gelişmiş bir tarım sistemi uygularlar. Konso Kültürünün bir parçası olan taş duvarlı terasların oluşturduğu peyzaj tarafından koruma altına alınmış. Çok sayıda "Waga" adlı tahta oyma heykel barındıran Konso müzesi gezisi. Adeta birer sanat eseri olan bu mezar totemleri çalınmaya başlanınca koruma altına alınmış. Konso Kültürel Peyzajını keşfettikten sonra, yol üzerindeki güzel köyler görerek Weyto Nehri'nin aktığı vadiden geçerek daha güneye doğru, 'nun bir başka dünya kültür mirası olan Omo Vadisi'ne doğru yolculuğa devam. Akşamüstü Turmi'ye varışı takiben lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

24 Ocak 2024 Çarşamba Turmi - Omorate - Hamer Yöresi - Turmi

Kahvaltının ardından, Sudan ve Kenya sınırına yakın yaşayan ve "Delta'nın halkı" anlamına gelen Dassanech kabilesini daha yakından tanımak için hareket. Kenya'nın kuzeyindeki Turkana Gölü'ne iki kol halinde dökülen Omo Nehri'ni kanolarla geçerek, nehir kıyısında bulunan bir Dassanech köyünü ziyaret. Sekiz ana klandan oluşan Dassanech kabilelerinde boncuklar her klanın sembolünü oluşturur. Deniz seviyesinden sadece 375 metre yükseklikteki Omorate, Omo Vadisi'nin en alçak yeridir. Aşağı Omo Vadisi'nin en uç noktasını gezdikten sonra, öğle yemeği için Turmi'ye dönüş. Öğleden sonra ise, Turmi çevresindeki bir Hamer halkının köyünün keşfi. Turmi bölgesinin en dikkat çekici kabilesi Hamerler dir. Hamer kabilesinin meşhur erkekliğe geçiş törenininde, saatlerce süren eğlencenin sonunda erkekliğe geçecek gençlerin yanyana dizilmiş sekiz veya on boğa üzerinden atlaması son derece ilginçtir. Böylece, yetişkinliğe başarıyla adım atan gençler evlenme hakkını kazanırlar. Kadınlarının güzelliğiyle tanınınan Hamer halkının bir başka özelliği ise vücütlarına ve muazzam bir özenle örülmüş saçlarına tereyağ ve toprak sürmeleri ve saçların uçlarına renkli boncuklar takmalarıdır. Hamer erkekleri ise saçlarını topuz yaparlar. Uyurken bu topuzun bozulmaması için boyunlarının altına küçük bir destek koyarlar. Gündüzleri bu aksesuarı yanlarından ayırmayıp oturak olarakta kullanırlar. Akşamüstü Turmi'deki lodge'umuza dönüş. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

25 Ocak 2024 Perşembe Turmi - Karo Yöresi - Key Afer - Jinka

Kahvaltının ardından, Murile'ye doğru yola çıkış. Omo Nehri'ne hakim muhteşem güzel bir yerde yaşayan Karo kabilesini ziyaret. Karolar, Omo Vadisi kabileleri arasında en az nüfusa sahip kabiledir. Karo erkekleri ve kadınları estetik amaçla yüzlerini ve vücutlarını büyük bir özenle boyamaktalar. Ayrıca erkeklerin vucutlarındaki çizikler sosyal statünün, galibiyetin ve gücün sembolüdür. Karolar, tarım ve balıkçılığın yanı sıra keçi yetiştiriciliği de yaparlar. Gezinin ardından, öğle yemeği için Turmi'ye dönüş. Öğleden sonra, Mago Parkı'nın kuzeydoğusunda Turmi'ye yaklaşık 130 km uzaklıkta bulunan, Güney Omo Vadisi'nin idari merkezi ve bölgenin en önemli kasabası olan Jinka'ya doğru yolculuk. Yol üzerinde yerleşik Tsemai kabilesi köylerinin yanı sıra güneydeki tüm kabileler arasında en fazla toprak sahibi olan Benna etnik grubunun köylerini görebilirsiniz. Hayvancılık yapan ve arı yetiştiricisi olan Tsamay ve Benna halkları yakın yaşadıkları için birbirini etkilemekte ve genelekleri benzerlik taşımakta. Hayvancılık ve arıcılığın yanı sıra tahıl, kahve, meyve yetiştiriciliğini de yapan Bennalar, Hamerler, Karolar ve Ariler gibi göğüs ve kollarında deriyi hacamat ederek iz bırakma yöntemini kullanırlar. Ayrıca kafalarını karakteristik bir şekilde tıraş eden erkekler kulaklarına çok sayıda piercing yaparlar. Benalar Hamerlerle serbestçe evlenebilirler. Tsemailar ise güneydeki kabilelerin en renkli görünüme sahip olanlarıdır. Genç bekar kadınlar kısa kıyafetler giyerken, evli kadınlar uzun etekler giyerler. Bekar erkek ise, boğa atlama törenini başarıyla tamamlarsa kafasına tüy ya da renkli bir bant takar. Yol üzerinde, tam bir renk cümbüşü olan pazara gelen Bena ve Tsemai kabileleri bir arada görebileceğiniz Key Afer kasabası gezisi. Güney Omo Araştırma Merkezi'ne bağlı olan ve vadideki kabile yaşamları ve gelenekleri hakkında bir çok konuya ışık tutan Jinka müzesi ve sonra bölgede yaşayan bir Ari kabilesi köyünün ziyaretleri. Büyük hayvan sürüleri ve bereketli topraklara sahip olan, misafirperverliğiyle tanınan Ariler, bölgenin en eski ve en büyük etnik grubudur. Akşamüstü, Jinka kasabası yakınlarında, nehir kenarında doğanın içinde bulunan lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

26 Ocak 2024 Cuma Jinka - Mago Millî Parkı - Jinka - Arbaminch

Sabah, muhtemelen Güney Etiyopya'nın en ünlü halkı olan Mursileri görmek için Jinka'dan 40 kilometre uzaklıktaki Mago Millî Parkı'na hareket. Mursi Halkı, Mago Nehri'nin batısında ve Omo Nehri'nin doğusundaki alçak topraklarda Mago Parkı'nın içinde yaşamakta. Kavurucu iklim ve onları karakterize eden savaşçılıkları nedeniyle her türlü işgalden ve çağdaş unsurlardan kendilerini koruyabilmişler. Tarım ve hayvancılık yapan Mursilerin yaşam tarzı, Hamer ve Benna kabilelerinde de olduğu gibi sosyal örgütlenme ve ritüellere bağlı. Üst kasta mensup Mursi kadınlar alt dudaklarına, güzellik kriteri olan, kilden yapılma yuvarlak bir disk takıyorlar. Yaşları ilerledikçe dudaklarına taktıkları tabakların boyutunu, dudaklarını esneterek büyütüyorlar. Mursi erkekleri içinse silah önemli bir statü ve güç sembolüdür. Geziden sonra, öğle yemeği için Jinka'ya dönüş. Öğleden sonra, Weyto Nehri'nin aktığı vadiden tekrar geçerek ve daha kuzeye doğru yolculuğa devam ederek, geceyi geçireceğiz Arbaminch'e doğru yola çıkış. Akşamüstü, Nechisar Millî Parkı'na hakim lodge'umuza varış. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

27 Ocak 2024 Cumartesi Arbaminch - Addis Ababa

Sabah, bu yörelerin sessizliğini terk edip hareketli başkent Addis Ababa'ya dönüş. Öğle yemeği yolda Butajira şehrinde. Yol üstünde, tarih döneminin başlarında yapılmış, 32'si yazıtlı 36 esrarengiz dikilitaşı ile Dünya Miras Listesi'nde yer alan mezar kompleksi Tiya arkeolojik sit alanının gezilmesi. Addis Ababa'ya varışı takiben Ketchene'de bulunan zaanatkarlar çarşısında alışveriş için serbest zaman. Ardından, uçuş öncesi kullanabileceğiniz otele yerleşme. Akşam yemeği folklorik gösteriler eşliğinde yerel bir restoranda. Geç vakitte, Bole hava limanına transfer.

28 Ocak 2024 Pazar Addis Ababa - İstanbul

Türk Hava Yolları ile saat 01:45'te hareketle 07:25'te İstanbul'a varış.
Addis Ababa: Radisson Blu Addis 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Gondar: Gondar Hill Resort 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Bahir Dar: Avanti Blue Nile Resort 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Lalibela: Mountain View 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Hawassa: Haile Resort Hawassa 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Arbaminch: Haile Resort Arbaminch 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Turmi: Paradise Lodge Turmi 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Jinka: Eco Omo Lodge 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Etiyopya 'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Addis Ababa/Gondar; Lalibela/Addis Ababa uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Yukarıda belirtilen otellerde ve lodgelarda oda+kahvaltı geceleme;
  • 2. günden 15. güne kadar 14 akşam yemeği;
  • 2. günden 15. güne kadar 14 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/ Addis Ababa/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 80 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Vize ücreti.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Aşılar:
  Bu yolculuk için sarıhumma aşısı ve korunma amaçlı sıtma ilaçları alınması tavsiye edilir. Tetanoz ve difteri aşıları da önerilir.

  Notlar:
 • Seyahat için tavsiyelerimiz: Bavul yerine yumuşak, esnek seyahat çantası tercih etmenizi öneririz.

 • Vize

 • Etiyopya için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 21 Aralık 2023 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir ve pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.