Eskişehir ve Frig Vadisi


Keyifli bir kısa tren yolculuğunun ardından, bir çok efsaneye konu olmuş ve son olarak Dünya Mirasları listesine alınan "Eşşek Kulaklı Kral Midas" ve meşhur "Gordion Düğümü" ile hafızalarda yer eden, buğday tarlaları ortasındaki Frigya Başkenti Gordion ve inanılmaz derecede iyi korunmuş "Tümülüs" ünün keşfi seyahatin bir ayrıcalığı olacak. Buna, ilginç kaya oluşumlarıyla Frig Vadisi'ni ve son yılların gelişen kenti Eskişehir'in eski yaşam alanları ile müzelerini de ekleyince, kısa sürede çok renkli bir yolculuk yapmış olacaksınız. Modern müzeciliğin önde gelen örneklerini tanıyacağınız seyahatte: Eskişehir'de, şaşırtıcı mimarisi ve sergilenen koleksiyonları ile Bilbao'daki Guggenheim Müzesi'ni hiç de aratmayacak "Odunpazarı Modern Müzesi" gezisi, şüphesiz yolculuğun en şaşırtıcı keşfi olacak... Ülkemizin modern ve tarihi yüzlerini birlikte keşfedebileceğiniz bir yolculuk...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • 18 kişiyle sınırlı grupla Gordiyon ve Frig vadisinin keşfi;
 • Modern şehirciliğin en güzel örneklerinden olan Eskişehir'i tanıma;
 • Odunpazarı Modern Müze ve Erol Tabanca koleksiyonlarını görme imkanı;
 • Şehrin en ilginç dokularını, sokaklarını ve müzelerini dolaşma;
 • Konforlu ve merkezi otelde konaklama;
 • Zengin yöresel mutfağı tadacağınız bir yolculuk.

03 Kasım 2023 Cuma İstanbul - Gordion - Eskişehir

Sabah, Bakırköy'den 06:38'de, Söğütlüçeşme'den 07:10'de kalkan YHT ile Polatlı'ya hareket. 11:06'da Polatlı'ya varış ve burada bizi bekleyen tur otobüsüyle, 2023 senesinde, en son olarak Dünya Mirasları listesine alınan efsaneler şehri Antik Gordion'a doğru yola devam. Frigya'nın tarihî başkenti olan Gordion, Polatlı yakınlarında yer alan Yassıhüyük' te bulunmakta. Burada gezeceğiniz, efsanelerde bahsedilen Eşşek Kulaklı Frigya Kralı Midas'a ait olduğu düşünülen Tümülüs Mezar, bu yolculukta keşfedeceğiniz en ilginç yerlerden biri olacak. Uzun bir tünelden geçerek ulaşacağınız antik mezarda, kalın kütüklerle çevrili mezar odası bulunmakta. Burada bulunan eşyaların bir kısmı yerinde sergilenmekte. Göreceğiniz müzede sergilenen eserler ile ayçiçeği ve buğday tarlalarının ortasında müthiş bir manzara oluşturan antik kentin ve tümülüslerin görüntüsü hafızalarda unutulmaz bir iz bırakacaktır. Bu keşiften sonra Polalı'da öğle yemeği ve Eskişehir'e doğru yola devam. Öğleden sonra Eskişehir'e varış ve Odun Pazarı'nda gezinti. Eskişehir'in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı'nın evleri, Türk mimarisinin en güzel örneklerindendir. Ahşap çatılı ve rengarenk boyalı bu kerpiç evler, şehrin tarihi havasını çok iyi yansıtmakta. Bu gezi esnasında, 16. yüzyıl Osmanlı eseri olan Kurşunlu Külliyesi ve içinde yeralan, ebru, hat gibi el sanatlarının yapıldığı Eskişehir Sanatları müzesi ile Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı görülecek yerler arasında. Daha sonra otelde kısa bir dinlenme ve akşam yemeği. Geceleme otelde.

04 Kasım 2023 Cumartesi Frig Vadisi - Eskişehir

Sabah, kahvaltının ardından, Seyitgazi yönünde hareket. Kısa bir yolculuktan sonra Seyitgazi'de bulunan Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi gezileri. Burada bulunan türbe ve cami 1207-1208 yıllarında hüküm süren Anadolu Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın annesi Ümmühan Hatun tarafından, 720-740 yıllarında sıklaşan akınlarda Bizans'a karşı büyük kahramanlıklar gösteren ve 720 yılında Mesih kalesi olarak bilinen bölgede şehit düşen efsanevi halk kahramanı Seyyit Battal Gazi adına yaptırılmış. Geziden sonra Frig Vadisi'ne doğru yola devam. M.Ö. 9. yy'larda Kafkaslar'dan Anadolu'ya göç eden Frigler Kütahya, Afyon ve Eskişehir arasında kalan Dağlık Frigya Bölgesinin tüf kayalarından oluşan vadilerine yerleşmişler. Buralardaki kayaları oyarak özgün bir mimari ortaya çıkarmışlar ve yaptıkları eserler kendilerinden sonra gelen medeniyetlere misal teşkil etmiş. Frig dönemi kaya anıtlarının ortak özellikleri, bezemelerindeki ve süslemelerindeki zenginlik, üçgen alınlık ve içerisinde Ana Tanrıça heykeli bulunan kaya nişlerdir. Burada Frig kaya fasadlarının en görkemli örneği olan Midas (Yazılıkaya) Anıtı' nın keşfi: Üzerinde, Frig dilinde yazılı "Midai" sözcüğü nedeniyle bu isimle anılan ve 17 metre yüksekliğindeki cephesi geometrik motiflerden oluşan zengin bir bezeme ile süslenmiş bu anıtın merkezinde kapıyı simgeleyen büyük bir nişe, dini törenlerde Ana Tanrıça heykelinin konulduğu düşünülmekte. Bereketi simgeleyen Ana Tanrıça inancı Hitiler gibi Frigler de benimsemiştir. Yazılıkaya bölgesinin, Frigler için önemli bir kutsal merkez olduğu şüphesizdir. Anıt volkanik bir kayalığın üzerine kazınmış. Anıt ve çevresini gezdikten sonra Eskişehir'e dönüş ve otele yerleme. Öğle yemeği gezi esnasında bir kır lokantasında. Akşam yemek için Porsuk Çayıkıyısına hareket. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş suyundan beslenen Porsuk Çayı, Sakarya Nehri'nin en uzun koludur. Burası Eskişehir'in en hareketli bölgesi sayılabilir. Özellikle akşam, çevre ışıklarıyla farklı bir güzellik kazanmakta. Çevredeki bir lokantada, lezzetli meze ve ızgaralardan oluşan akşam yemeği. Geceleme otelde.

05 Kasım 2023 Pazar Eskişehir - İstanbul

Sabah Odunpazarı'nda son gezinti. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ile Çağdaş Cam Sanatları Müzesi gezileri. Ardından yolculuğun en keyifli, keşiflerinden biri olacak Odunpazarı Modern Müze gezisi. Mimar ve sanat koleksiyoneri Erol Tabanca'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Polimeks'in ana sponsorluğunda, Japon mimar Kengo Kuma'nın, Odunpazarı'nın geçmişinden ilham aldığı ve eskiden odun ticaretinin yapıldığı bölgenin tarihine bir saygı duruşu niteliğinde ahşap malzemenin kullanıldığı modern tasarımıyla gerçekleşen müze, 7 Eylül 2019 da şehrin ve ülkenin sanat hayatına kazandırdı. Müzenin kalıcı koleksiyonu da Erol Tabanca'nın kişisel resim, heykel, enstalasyon ve yeni medya sanatı çalışmalarından oluşuyor. Ancak, misafir sanatçıların çalışmalarını veya geçici sergileride görmek mümkün. Müze gezisi, özel rehber anlatımıyla yapıldıktan sonra, OMM INN Hotel'in restoranında öğle yemeği. Yemekten sonra, Tülomsaş'da, Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan Devrim Arabası'nın görülmesinden sonra YHT Garına transfer. Saat 17:33'de hareketle saat 21:00'de Söğülüçeşme'ye ve saat 21:30'da Bakırköy'e varış.
Eskişehir: Senna City Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1.Günden 3. güne kadar 3 öğle yemeği;
  • 1.Günden 2. güne kadar 2 akşam yemeği;
  • Programda belirtilen otellerde konaklama;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Yüksek Hızlı Tren biletleri;
  • Rehberlik hizmetleri.
  • Tüm bahşişler;
  • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.