Endonezya: Java & Sulawesi & Bali

Endonezya, Güneydoğu Asya'nın ucunda, Küçük Sunda, Büyük Sunda takımadalarının yüzlerce uzantısından oluşan bir adalar ülkesidir. Bu seyahat sizi, birbirinden farklı ve nefes kesen güzellikteki üç adayı keşfetmeye davet ediyor: birer dünya mirası olan Hindu Prambanan ve Budist Borobudur tapınakları, eski kraliyet şehri ve Java'nın kültür başkenti Yogyakarta, unutulmaz bir gün doğumu izleyebileceğiniz Bromo Yanardağı ile Endonezya'nın merkezi Java Adası; bu adaya özgün Toraja Yüksek Toprakları'nın eşi benzeri olmayan gelenekleri ile Sulawezi Adası; ve tanrıların kutsadıkları tropikal cennet Bali Adası... Tapınaklar, saraylar, volkanlar ve çeltik tarlalarının oluşturduğu büyüleyeci bir kültür mozaiği ile insanların gülümsemesinden renklenerek hayat bulan bu muhteşem ekzotik tabloyu keşfetmeniz için hazırlanan bu gezi sizleri bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Endonezya'nın en güzel adalarından olan Bali, Sulawesi ve Java'yı ve muhteşem doğal güzelliklerini keşfetme imkanı.
 • Tropikal ve muson iklimlerinin hakim olduğu ülkeye gitmek için en uygun zaman Nisan-Ekim ayları arasıdır.
 • Dünyanın en çok bioçeşitliliğine sahip olan bu ülkede, sönmüş ve hala faaliyette olan volkanları görme ve geleneksel köyleri keşfetme.
 • Tur programımız UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Borobudur, Prambanan, Bali'nin Pirinç taraçaları ve Taman Ayun Tapınagı'nı içermekte.
 • Java'da Ramayana bale performansı ve geleneksel Bali danslarını izleyip, batik ve ahşap oymacılığı gibi geleneksel sanat dallarını da tanıyabilirsiniz.
 • Konaklamalar 4, 5 yıldızlı ve özel konumlu otellerde.
 • Borobudur da konaklıyacağımız 4 yıldızlı otel, Borobudur Tapınağı'na birkaç dakika mesafesindedir.
 • Yolculuğun yorgunluğunu atabileceğiniz için Bali Adası'nın Sanur Plajı kumsallarında bir gün dinlenme;
 • Ulaşım tüm tur boyunca konforlu ve klimalı otobüsler, Bromo'da ise 4x4 arazi araçları ile. Yogyakarta Surabaya arası çok keyifli bir tren yolculuğu.

29 Mayıs 2019 Çarşamba İstanbul - Singapur

Singapur Hava Yolları ile saat 13:30'da Istanbul'dan Singapur'a hareket.

30 Mayıs 2019 Perşembe Singapur - Yogyakarta - Borobudur (Java Adası)

Sabah saat 05:00'te Singapur'a ve Singapore Hava Yolları ile 08:20'de hareketle saat 09:30'da Java Adası'nın orta kesiminde yer alan Yogyakarta'ya varış. Karşılamadan sonra, Yogyakarta'yı gezmek üzere hareket. İlk olarak, Yogyakarta kraliyet sarayı olan Keraton'u ziyaret. "Keraton" geleneksel saray mimarisinin görkemli örneklerindendir. Yapımı 1755 yılında başlamış olup Sultan I. Hamengkubuwono'nun hükümdarlığı boyunca yaklaşık 40 yıl sürmüş. Keraton sarayında herbir alanın, avlunun, girişin, ağacın, özel bir sembolik anlamı vardır. Daha sonra, "Taman Sari" kompleksinin ziyareti ile gezimize devam. 1758 yılında kraliyet dinlenme evi ve eğlence parkı olarak inşa edilen kompleks, Hollanda sömürge döneminde "Su Kalesi" olarak da adlandırılmış. Yerel bir restoranda geç öğle yemeğinin ardından, Yogyakarta'nın 42 km batısındaki Kedu ovasında bulunan bir tepede konuşlanmış Borobudur muhteşem sit alanı içindeki, bahçelerle çevrili otelimize transfer ve yerleşme. Otelde dinlenmenin ardından, Borobudur Tapınağı'na 5 dakikalık yürüme mesafesinde çok özel bir konuma sahip olan otelinizden güneşin batışını izleyebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

31 Mayıs 2019 Cuma Borobudur - Prambanan - Yogyakarta

Dünyadaki en muhteşem Budist anıtlarından biri ve kuzeyden güneye düz bir hat üzerindeki üç tapınaktan en büyüğü olan Borobudur gezisi. Bir UNESCO Dünya Mirası olan Borobudur tapınağının inşaası VIII.yüzyılda Sailendra hanedanlığı döneminde başlanmış olup 50 yıldan fazla bir sürede tamamlanmış. Borobodur'un yatay planı, evreni şematik olarak temsil eden harika bir "Mandala" dır. 6 dış kare teras üzerinde, daire şeklinde 3 teras, tam merkezde ise geniş çan şeklinde kubbe ve ana stupa bulunmaktadır. Sabah, gün doğumunu bütün ihtişamıyla izledikten sonra muhteşem Borobudur sit alanının keşfi. Geç kahvaltı için otele dönüş. Dinlendikten sonra, otelden hareket ederek Borobudur'un 3 km doğusunda yer alan ve Sailendra hanedanlığı döneminde inşa edilen "Mendut" Budist tapınağını ziyaret. İçinde çok önemli üç Budha heykeli barındıran tapınağın duvarlarında bulunan ve Budha öğretisini anlatan çok ilginç rölyefleri görebilirsiniz. Gezimize Borobudur ve Mendut tapınakları arasında yer alan "Pawon" Tapınağı'nın keşfi ile devam. Pawon Tapınağı diğer iki tapınaktan daha küçük olmasına rağmen mimari güzelliği ve gizemi onu diğerlerinden daha çekici kılmakta. Tarihçiler, Pawon Tapınağı'nı sadelik, simetri ve uyum bakımından Java tapınak mimarisinin mücevheri olarak tanımlamaktalar. Her yıl Mayıs ayında, dünyanın her yerinden buraya akın eden hacılar, bu üç tapınakta Waisak gününü kutlarlar. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, önemli bir tapınak kompleksi olan UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Prambanan gezisi için yola devam. IX.yüzyıl Hindu kültürünün başyapıtlarından olan "Prambanan Tapınağı" yaratıcı, hükmedici ve yok edici üç yüzlü ilah olarak betimlenen Trimurti'ye adanmıştır. Yerel halk, tapınağı "Roro Jonggrang" olarak da adlandırır. 47 metre yüksekliğindeki ana tapınak Java'daki en büyük Hindu tapınağıdır. Yogyakarta'nın merkezinde bulunan otele yerleşmenin ardından, Endonezya'nın çok eski sanatlarından olan "Batik" ürünlerinin satıldığı dükkanları ile ünlü Malioboro Caddesi'nde serbest zaman. Akşam, Purawisata'ya hareket ve ünlü Hint destanını anlatan "Ramayana" bale gösterisi eşliğinde akşam yemeği. Geceleme otelde.

01 Haziran 2019 Cumartesi Yogyakarta - Bromo

Java Adası'nın doğusunu keşfetmek üzere, sabah erken saatte Yogyakarta'dan Sancaka treni ile Mojokerto'ya hareket. Yol boyunca manzaralı ve keyifli bir yolculuk sonrası Mojokerto'ya varış. Buradan otobüsle, dünyanın en güzel ve en aktif yanardağlarından biri olarak geçen Bromo Dağı'na doğru yola devam. Eskiden soyluların ve zengin tacirlerin ticaret yapmak için yerleştikleri, stratejik bir öneme sahip yol üstündeki Pasuruan limanını gördükten sonra, yerel bir restoranda öğlen yemeği. Akşamüstü, köylerin arasından geçerek Surabaya'nın güneydoğusunda bulunan Bromo Tengger Semeru Milli Parkı'na varış ve yeşillikler içinde geniş bir alanda kurulu otele yerleşme. Park, ismini Bromo ve Semeru yanardağlarından ve bölge halkı Tengger'lerden alır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

02 Haziran 2019 Pazar Bromo - Surabaya - Makassar (Sulawesi Adası)

Sabah saat 03:30'da, 4x4 arazi araçları ile nefeskesen bir manzaraya sahip 2750 metre yüksekliğindeki Pananjakan Dağı'na hareket. Heyecan verici ve nadiren rastlanabilecek görüntülere tanıklık edecek ve güneşin doğuşunu buradaki platformdan izleyebileceksiniz. Pananjakan Dağı'nın arkasında, aktif bir volkan olan ve deniz seviyesinden 3676 metre yüksekte bulunan Java'nın en yüksek dağı olan Semeru Volkanı uzanmakta. Bu dağ, ulu dağ anlamına gelen Mahameru olarak da bilinir. 500 metre civarındaki krater çapı ile bir stratovolkan'dır. Bromo Yanardağı eteklerine varmak üzere 1919'dan beri koruma altında olan ve deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikteki "Tengger" kum denizini at sırtında geçerek yolun son kısmını tamamlayacağız. 2329 metre yükseklikteki Bromo Yanardağı bölgedeki en güzel yanardağlardan biri olup sürekli tütmesinden ve duman bulutundan dolayı hemen fark edilir. Bromo dağı ismini Hint tanrısı Brahma'dan alır. 1982 yılında milli park ilan edilen dağlık bölgedeki flora ve fauna da yok olma tehlikesinden dolayı koruma altına alınmış. Daha sonra, kahvaltımızı etmek üzere, 4x4 arazi araçları ile otelimize dönüş. Kahvaltıdan ve dinlendikten sonra, Endonezya'nın ikinci büyük şehri, Doğu Java'nın başkenti, ticari ve idari merkezi Surabaya'ya hareket. Yolda yerel bir restoranda öğlen yemeğinin ardından havalimanına doğru yola devam. Garuda Hava Yolları ile saat 19:00'da hareketle Güney Sulawesi Adası'nın başkenti Makassar'a saat 21:30'da varış. Diğer adı "Ujung Pandang" olan Makassar, doğu Endonezya'nın en büyük şehri, güney Sulawesi'nin de bölgesel başkentidir. Karşılamadan sonra, otele transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Haziran 2019 Pazartesi Makassar - Rante Pao

Makassar limanı aynı zamanda Sulawesi'nin öteki kesimleri ile Maluku ve Küçük Sunda adalarının dağıtım merkezidir. Endonezya ulusal kahramanı olan Java prensi Diponegro Hollanda sömürgeciliğine karşı koyduğu için Makassar'da sürgünde yaşamış. Gezimizde ilk olarak Paotere the Pinisi (Buginese schooner) limanını ziyaret. Limanda geleneksel Pinisi teknelerini tanıma. Bu tekneler hala Bugis ve Makassar halkı tarafından Endonezya takımadaları arasındaki taşımacılıkta, kargo ve balık avında kullanılır. Daha sonra Hollanda sömürgeciliği dönemine ait XVI.yüzyılda kral Gowa tarafından yaptırılmış olan Rotterdam Kalesi "Benteng Makassar"ı ziyaret. Kale, Sulawesi'de Hollanda kolonyal gücünün merkezi olmuş. Burası aynı zamanda II. Dünya savaşında Japon savaş esirlerinin hapsedildiği kamp olarak da kullanılmış. Güney Sulawesi şehirlerinden olan ve çoğunluğu Bugis etnik halkından oluşan Pare Pare'de öğlen yemeği. Rantepao'ya varmak üzere yola devam. Önce sahil şeridinden sonra da dağlık bölgeden geçerek 8 saat sürecek bir yolculuk ile Tana Toraja bölgesine varış. Sizi burada, zümrüt yeşili çeltik taraçaları, kırmızı tropik bir toprakların mavi dağlar ve gri kayalıklarla keskin bir tezat oluşturduğu görkemli bir manzara karşılayacak. Toroja toprakları, bozulmamış geleneksel köyleri, özgün mimarisi, eşsiz kültürü ve özellikle Temmuz ve Ağustos aylarındaki özenli dini törenleri ile ilgi çekici. Bu törenler, sadece bir yas tutma töreni değil aynı zamanda aile bağlarını güçlendiren ve köyler arasındaki birliğin devamını sağlayan bir eylem olarak gelenekler içinde yer almış. Toroja bölgesi birlikte oturma anlamına gelen "tongkonan" evleri ile de ünlü. Kuzey Toroja'nın başkenti ve Toroja etnik grubunun kültürel merkezi Rantepao'ya varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Haziran 2019 Salı Toraja Bölgesi

Tüm gün Güney Sulawesi'deki Toraja yüksek topraklarının keşfi. Toraja toplumu ilginç cenaze kültürleri ve törenleri ile tanınmakta. İlk olarak, Lemo'da yamaç kayalıklarına oyulmuş, balkonlarında tahtadan "tau tau" diye adlandırılan insan heykellerin bulunduğu kaya mezarlarının görülmesi. Daha sonra, Suaya'da kraliyet ailesinin mezarları ve son olarak da Sangalla'da bulunan dev bir ağaçtaki bebek mezarlarının keşfi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Londa'daki doğal mağarayı ve geleneksel tahta oyma evleri ile ünlü "Kete Kesu" köyünü ziyaret. Bu 400 yıllık Toraja köyü günümüze kadar orijinal haliyle kalmayı başarmış. Özellikle "Tongkonan" diye adlandırılan geleneksel gemi şeklindeki evleri ile Kete Kesu köyü yaşayan bir müzeyi andırmakta. Karşılıklı ve birbirine bakar şekilde dizilmiş evlerin duvarlarındaki manda boynuzları ilginç bir görüntü oluşturmakta. Bu süslemeler ev sahibinin statüsünü belirlemede bir işaretti. Tongkonan inşası çok zahmetli bir iş olduğu için genellikle tüm aile fertlerinin katılımı ile yapılırdı. Toraja geleneğinde sadece asiller tongkonan evlerinde, sıradan kişiler ise daha küçük ve az süslü "banua" evlerinde oturabilirler. Burada, megalitik kültürün en prestijli seremonileri olan cenaze törenleri zamanımıza kadar korunabilmiş. Köy, bambu ve taş oyma işçiliği konusundaki becerileri ile de dikkat çekmekte. Akşam yemeği ve geceleme Toraja'da.

05 Haziran 2019 Çarşamba Toraja Bölgesi

Tüm gün Toraja yüksek topraklarının keşfine devam. Sabah otelden hareketle, yol boyu yeşillikler ve çeltik taraçaları arasından geçerek enfes manzaralara tanık olacağımız "Batutumonga "dağlık bölgesine hareket. İlk olarak, önünde kurban edilen mandaların boynuzları dizili, kazıklar üzerine inşa edilen tongkonan evleri ve geleneksel Toraja tarzı pirinç ambarlarıyla görülmeye değer "Palawa" köyünü ziyaret. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Bori'deki çok eski megalitik taş anıtını görüp, ardından bir başka ilginç geleneksel köy olan Marante gezisi. Burada yine "tau tau" diye adlandırılan insan modeli ahşap heykeller ve taş mezarları izleyerek, yerel halkın yaşam tarzı hakkında fikir edinebilirsiniz. Akşamüstü otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Haziran 2019 Perşembe Rante Pao - Makassar - Sanur (Bali Adası)

Sabah, Ujung Pandang (Makassar) a doğru yola çıkış. Yol üzerindeki yerel bir restoranda öğle yemeği. Uzun bir yolculuktan sonra Ujung Pandang havaalanına varış. Saat 15:00'da Bali Adası'na uçuş. Bir saat 10 dakika süren bir yolculuktan sonra saat 16:10'da Bali'nin başkenti Denpasar'a varış. Devam eden günlerde Sanskrit dilinde "huzur ve barış" anlamına gelen Bali Adası'nın tarihi güzelliklerini, kültürünü, yaşam biçimini ve insanlarını detaylı olarak tanıma imkanına sahip olacaksınız. Bali adası, Küçük Sunda Adaları'nın en batısında yer alan egzotik bir ada. Bu cennet ada, sıcakkanlı insanları, ılıman iklimi, eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri ile takımadalar içinde en popüleri. Güneydeki sahiller beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla çevrili. Adada, iyi ve kötü ruhlar arasındaki ebedi savaşı temsil eden "Barong" ve diğer danslar ile heykelcilik ve resim gibi sanat dalları gelişmiş. Bali kültürü, milattan sonra I. yüzyıldan itibaren Hint ve Çin kültürlerinden önemli ölçüde etkilenmiş. Özellikle Hinduizmin bölgedeki kültüre güçlü etkileri olmuş. Karşılamadan sonra, Sanur bölgesindeki 6 hektarlık tropik bahçelerle çevrili olan otelimize hareket ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Haziran 2019 Cuma Sanur - Denpasar - Mengwi - Jatiluwih - Umabian - Tanah Lot

Sabah, Bali'nin iç kesimlerine doğru otobüsle hareket. İlk durağımız Denpasar'da bir sanat ve tarih müzesi olan "Bali müzesi"ni ziyaret. 1932'de Hollanda hükümetince yaptırılan müze, Bali tarihi, kültürü ve sanatı ile ilgili örnekler sergilenmekte. Daha sonra, 1634 yılında Mengwi hanedanlığı adına yapılmış olan Bali'nin en ilgi çekici Hindu tapınaklarından biri olan UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki "Pura Taman Ayun"u ziyaret. Etrafı geniş su kanalları ile çevrili ve anlamı "güzel bahçe" olan tapınak, nehir üzerindeki bir adada, muhteşem bir bahçe içinde bulunmakta. Görkemli giriş kapısı, tanrılara adanmış göğe yükselen kulelerinin ihtişamı görülmeye değer. Daha sonra, "Umabian" köyüne doğru yola devam. Köydeki tipik bir Bali restoranında öğle yemeği. Buradan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ünlü çeltik taraçalarının bulunduğu Jatiluwih'e hareket. Jatiluwih'deki Batukaru Dağı eteklerinden sahil şeridine kadar uzanan zümrüt rengi çeltik taraçalarını yol boyunca izleyebilirsiniz. Güneş batımını izlemek üzere, ünlü "Tanah Lot" Tapınağı'na varış. Tapınak, denizin içinde med-cezir ile meydana gelen görkemli kayalardan oluşmuş. Rivayete göre burayı ilk olarak Budist rahip Nirartha güney sahillerine yaptığı yolculukta keşfeder, bu kaya oluşumunun güzelliğinin farkına varır ve dinlenmek üzere burada konaklar. Daha sonra, kendisini ziyaret ederek hediyeler sunan balıkçılara bu kayanın Bali deniz tanrılarına tapınmak için uygun ve kutsal bir yer olduğunu, bu kayaya bir sunak inşa etmelerini ister. Tanah Lot, yüzyıllarca Bali mitolojisinin önemli bir parçası olmuştur. Tapınak, Bali sahilindeki yedi deniz tapınağından en ihtişamlı olanıdır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Haziran 2019 Cumartesi Ubud - Besakih - Klungkung

Sabah, doğal güzellikler ile geleneksel sanatın buluştuğu, sanat galerileri, taş ve ahşap oyma işçiliği atölyeleri, butikleri ve pazarı ile ünlü Ubud şehrine hareket. Bali ressamlarının klasik ve modern resimlerinin sergilendiği Arma Müzesi gezisi. Ubud'da serbest zamanın ardından, yerel bir restoranda öğle yemeği. Daha sonra, adanın doğu kesimine doğru hareket. 3000 metrenin üzerindeki rakımıyla adanın en yüksek noktası olup halen aktif bulunan ve Bali mitolojisinde çok önemli bir yere sahip Agung yanardağı eteklerindeki Bali'nin en büyük ve en kutsal tapınağı kabul edilen "Pura Besakih" Tapınağı'nı ziyaret. Bu tapınak "Ana Tapınak" olarak da adlandırılır ve XIII. yüzyıl sonlarına kadar Hindu tapınağı olarak kullanılır. En tepesine çıkıldığında tapınak çok güzel ve etkileyici bir manzaraya sahip... Akabinde, XVII. yüzyılda Klunglung Krallığı döneminde başkentlik yapmış olan Klungkung'a doğru yola devam. Burada bulunan ünlü "Kerta Gosa" adlı tarihi mahkeme binasını ziyaret. Binanın duvarlarındaki muhteşem resimlerde, bir yandan zalimler ve suç işleyenleri cehennemde bekleyen cezalar diğer yandan ise cennetteki ödüller betimlenmekte. Gezinin sonunda, Sanur'daki otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

09 Haziran 2019 Pazar Bali - Singapur

Otel aktivitelerinden, deniz ve güneşten yararlanmak için transfer saatine kadar serbest zaman. Öğle yemeği otelde. Akşamüstü otelden ayrılarak, havalimanına transfer ve Singapore Hava Yolları ile saat 21:45'te hareket.

10 Haziran 2019 Pazartesi Singapur - İstanbul

Saat 00:20'de Singapur'a varış. Buradan saat 01:45'te hareket ederek saat 07:45'te İstanbul'a varış.
Borobudur:Plataran Heritage Borobudur 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Yogyakarta:Melia Purosani Hotel 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Bromo:Jiwa Jawa Resort 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Makassar:Aryaduta Hotel 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rantepao:Heritage Toraja Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Bali Adası:Prama Sanur Beach Hotel 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Singapur/Yogyakarta/Surabaya/Makassar Denpasar/Singapur/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 11. güne kadar 10 akşam yemeği;
 • 2. günden 12. güne kadar 11 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi**.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.
** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 65 $ düşünmek gerekir.

Vize

Endonezya için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gereklidir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.