Bosna-Hersek & Karadağ & Arnavutluk Turu

KLASİK TURLAR  7 GECE
26 Eylül 2021 - 03 Ekim 2021
7 Gece / 8 Gün - Uçuşlar + 15 Yemek + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 24 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : Adana,Ankara,Antalya,Bodrum,Gaziantep,İstanbul,İzmir
Gezilecek Yerler : Podgorica - Niksic - Visegard - Saraybosna - Travnik - Fojnica - Vrelo Bosne - Blagaj - Mostar - Poçitel - Herceg Novi - Kotor - Njegusi - Cetinje - Budva - İşkodra - Akçahisar - Tiran
Tur Tarihi : 26 Eylül 2021 Pazar
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
1020 € (10328TL)
Tek Kişi Farkı :
200 € (2025TL)
Karadağ'ın Başkenti Podgaorica'dan başlayacak yolculuk sizleri Bosna-Hersek'in inanılmaz Osmanlı dokusuna ve Karadağ'ın muhteşem Ortaçağ kentleriyle inanılmaz güzellikteki kıyılarına götürecek: İvo Andric'in Nobel edebiyat ödülü alan meşhur romanı " Drina Köprüsü "; Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından burada öldürülüp Birinci Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olduğu ve hala Osmanlı mirasının çok belirgin olduğu Saraybosna; bir zamanlar Bosna'nın başkenti ve Osmanlı Vezirleri'nin ikametgahı olan, adeta bir açıkhava müzesi Travnik; Blagaj, Sarı Saltuk Tekkesi; Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü; 16.yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı Köyü Poçitel; Karadağ kıyılarının muhteşem Ortaçağ kentleri Kotor, Budva, Cetinje, Herseg Novi bu yolculuk esnasında keşfedeceğiniz ilginç yerlerin başında gelmekte. Göreceğiniz muhteşem manzaraların ve son derece ilginç tarihi eserlerin yanında, Türk Mutfağı ile yakın lezzetler içeren Balkan Mutfağını da keyifle tadacağınız bir yolculuk sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Türk Hava Yolları ile Potgorica'ya gidiş ve Tiran'dan geri dönüş;
 • Vize ve Covid kısıtlamalarının olmadığı bir yolculuk;
 • Balkan coğrafyasında 3 ülkenin detaylı keşfi;
 • Bosna-Hersek, Karadağ Arnavutluğu içeren gezi programı;
 • Saraybosna, Travnik, Blagaj ve Mostar'ın keşfi;
 • Müze şehir Poçitel gezisi;
 • Karadağ kıyılarının muhteşem Ortaçağ kentleri: Kotor, Budva, Cetinje, Herseg Novi;
 • Merkezi ve konforlu otellerde konaklama;
 • Türk mufağına çok yakın olan yerel lezzetlerin tadımı;
 • Her zamanki gibi tüm yemek ve gezilerin programa dahil olduğu bir seyahat.

1. Gün Pazarİstanbul - Podgorica - Niksic

İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın TK1085 no.lu uçuşu ile, saat 08:00'de Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya hareket. Saat 08:40'da Podgorica'ya varış, karşılama ve şehir merkezine transfer. Geniş cadde ve bulvarlarlarıyla tipik bir Batı Avrupa şehri görüntüsüne sahip olan ve bir kültür mozaiği şeklinde örülmüş mimarisiyle insanlar şaşırtan Podgorica'nın merkezinde yürüş yapabilmek için kısa bir mola ve ardından, yerel bir restoranda öğle yemeği. Yemekten sonra Podgorica şehir turu: Vezir Köprüsü, Milenyum Köprüsü, Saat Kulesi, Aya Yorgi Kilisesi, ve Türk Hamamı görülecek yerler arasında. Daha sonra Niksic'e doğru yola devam. Varışta şehir turu ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

2. Gün PazartesiNiksic -Visegard - Saraybosna

Sabah erken kahvaltının ardından Saraybosna'ya hareket. Yol üzerinde, Sırbistan tarihinde Büyük Stefan Nemanja, Osmanlılar ve Avusturyalılar ile önemli bir yer tutan ve tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Visegrad'da mola ve Ivo Andric'in Nobel edebiyat ödülü alan meşhur romanı " Drina Köprüsü " nün konusu olan tarihi köprünün gezilmesi. Öğle yemeğinin ardından Saraybosna'ya doğru yola devam. Saraybosna, iki asır boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuştur. 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnak'ların kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucunda büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde korumakta. Saraybosna şehir turunda: meşhur Baş Çarşı, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu, savaş sırasında toplu mezara çevrilen Koşevo Stadı, Sırplar tarafından tahrip edilen Ulusal Kütüphane, Fatih Sultan Mehmet'in şehre girdiği kapı, su içtiği çeşme ve adına hediye olarak yapılan Fatih Camii, 1.Dünya savaşının çıktığı Latin (Hünkar) Köprüsü, Osmanlı Kalesi, Beyaz Tabya, Osmanlı döneminden beri eğitim vermekte olan Kurşunlu Medrese görülecek yerler arasındadır. Tur bitiminde otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3. Gün SalıSaraybosna - Travnik - Fojnica - Vrelo Bosne - Saraybosna

Sabah, kahvaltının ardından, bir zamanlar Bosna'nın başkenti ve Osmanlı Vezirleri'nin ikametgahı olan, adeta bir açıkhava müzesi denebilecek Travnik'e hareket. Lasva Nehri Vadisi boyunca uzanan kent tarihte vezirler şehri olarak da biliniyordu. Şehrin Kalesi ve tarihi mahallelerinde zengin geçmişinin izlerini görebilirsiniz. "Drina Köprüsü"nün yazarı Ivo Andric burada doğmuştu. Hristiyan Krallar tarafından Osmanlı akınlarına karşı kenti savunmak için 15. yüzyılda inşa ettirilen Travnik Kalesi şehrin en iyi korunmuş tarihi eseridir. Eski Şehir gtarafında ise bir çok Osmanlı dönemi eseri göreceksiniz. Bu bölgede öğle yemeğinden sonra Fransisken Manastırı ve termal suları ile ünlü Fojnica'ya doğru yola devam. Burada yapılacak gezinin ardından, Bosna Nehri'nin su kaynağında bulunan Vrelo Bosne'ye hareket. Kuğuların yüzdüğü, cennet manzaralarını tasvir edebilecek, huzur verici bu kaynak görüldükten sonra, dört yıl süren Müslüman-Sırp savaşında üç yanı kuşatılan Saraybosna'nın dış dünya ile yegane bağlantısı olan ve dört ay gibi kısa bir sürede inşaa edilen savaş tüneli ziyareti. Akşamüstü Saraybosna'ya geri dönüş ve şehrin tarihi merkezinde serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

4. Gün ÇarşambaSaraybosna - Blagaj - Mostar

Sabah, kahvaltının ardından, Bosna-Hersek'in en büyük nehirlerinden Neretva'nın önemli kollarından birisi olan Buna Nehri'nin doğduğu yerde bulunan Blagaj'a hareket. Burada su kaynağının bulunduğu mağaranın yanı başında bulunan Sarı Saltuk Tekkesi Osmanlı mimari tarzıyla, 1520'lerde Dervişler tarafından inşa edilmiş. Kadiri, Rufai, Halveti ve Nakşibendi tarikatlarına ev sahipliği yapan türbede Sarı Saltuk ve Şeyh Açıkbaş'ın türbeleri, ibadet odaları, misafirhane, iç avlu ve abdesthane bulunmakta. Bosnalılar tarafından milli anıt olarak kabul ediliyor. Tekke gezisinden sonra öğle yemeği ve Mostar'a doğru yola devam. Varışta Mostar turu: 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşaa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşi ile yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteği ile orijinal malzeme ve dönemin inşaa teknolojisiyle yeniden yapılan, Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, iç savaş sırasında minaresi yıkılıp tekrar yapılan Koski Mehmed Paşa Camii ve çok güzel manzaralar sunan bahçesi, eski hamam, dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı görülecek yerler arasında. Yerel pazarda serbest zamanın ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. Gün PerşembeMostar - Poçitel - Herceg Novi

Sabah, kahvaltının ardından,15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleri ile donatımış ve 16.yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı Köyü olan Poçitel'e hareket. Köy, Osmanlı döneminden kalma tarihi yapıları, hamamı, medresesi, taş evleri ile tipik bir Anadolu köyünü andırmakta. Neretva Nehri'nin kıyısında dik bir yamaç boyunca tepeye doğru yükselen yerleşimin ve onu taçlandıran kalesinin manzarası muhteşem. Bu kale, Osmanlı döneminde sınırı Venediklilere karşı koruyordu. Buraya, tüm dünyadan ikibinin üzerinde sanatçı gelmiş ve daha çok ressamlardan oluşan bir "sanatçılar kolonisi" oluşturmuş. Kasabada gezintinin ardından öğle yemeği ve Karadağ'ın güneybatısında Kotor Körfezi'nde bulunan Herceg Novi'ye doğru yola devam. Orjen Dağı'nın eteklerinde bulunan bu sempatik, küçük şehirin tarihi, 1300'lü yıllara kadar uzanmakta. Şehre varışta otele yerleşme ve sempatik dar sokaklarda gönlünüzce gezinebilmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6. Gün CumaHerceg Novi - Kotor - Njegusi - Cetinje - Budva

Sabah, kahvaltının ardından, Kotor Körfezi'nin harika manzaralar sergileyen kuzey kıyılarını takip ederek Avrupa Jet Sosyetesi'nin uğrak yeri olan ve Dünya Mirası Listesi'nde yeralan Kotor'a varış. Varışta ilk olarak yapımı yaklaşık 200 yıl süren yapay adaya doğru tekne ile hareket ve burada Lady of The Rocks isimli kiliseyi ziyaret. Daha sonra Kotor'un eski mahallelerinde yürüyerek şehir turu: Saat Kulesi, Karanpara Çeşmesi ve çok sayıda tarihi eserin yakından görülmesi. Tur sonunda, yakın bir mesafede bulunan, ülkeyi 222 yıl yöneten Petrovic-Njegos hanedanının doğum yeri olan Njegusi'ye hareket. Yerel spesyaliteleriyle ünlü olan köyde, tadım niteliğinde bir öğle yemeğinin ardından Karadağ'ın tarihi başkenti, müze şehir Cetinje'ye doğru yola devam. Şehir özellikle 19.yüzyıl sonları ve 20.yüzyıl başının tipik mimarisiyle ilgi çekmekte. Buradaki keyifli bir gezintinin ardından son etap, mücevher kadar güzel eski şehriyle meşhur Budva. Otele yerleşme ve akşam yemeğine kadar şehrin tarihi sokaklarının keşfi.Akşam yemeği ve geceleme otelde.

7. Gün CumartesiBudva - İşkodra - Akçahisar - Tiran

Sabah, kahvaltının ardından Kuzey Arnavutluğun başkenti sayılan ve zengin bir kültürel mirasa sahip İşkodra'ya hareket. Varışta, Rozafa Kalesi, muhteşem Kurşun Camii ve Venedik Maskeleri'nin üretildiği bir atölye ile şehrin tipik sokaklarının keşfi. Daha sonra, öğle yemeği ve Akçahisar'a doğru yola devam. 560 metre yüksekte bulunan bir kalenin etrafında inşa edilmiş ve eski Arnavut kabilesi İlliryalılar'ın yaşadığı yerlerden biri olan bu Ortaçağ kasabası, 14. Yüzyıldan itibaren Osmanlı'nın hâkimiyetine girmiş. Şehir turunda Eski çarşı, Kale ve Kruja Etnografya Müzesi gezileri: Kalenin içindeki Esad Toptanî Paşa'nın konağı olan müzede, un değirmeni, zeytinyağı yapma düzeneği, aile hamamı ve kumaş dokuma tezgâhı gibi birçok bölüm ve alet görülebilir. Gezilerin sonunda Tiran'a doru yola devam. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

8. Gün PazarTiran - İstanbul

Sabah, geç kahvaltının ardından Tiran Şehir Turu: Tiran 1614 yılında İşkodra Valisi Süleyman Paşa tarafından kurulmuş eski bir yerleşim yeridir. Balkanların en eski milletlerinden olan Arnavutlar, 1517'den 1912'ye kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında yaşamışlar. Şehirde bir çok Osmanlı dönemi mimari eserine rastlamak mümkün: İskender Bey Meydanı'nda bulunan nazır Hacı Ethem Bey Camii, duvar resimleriyle ünlüdür. 1793'te yapılan Ethem Bey Cami ile Saat Kulesi, İslamiyet'in simgesi olarak kabul edilmekteler. Ethem Bey Camii, Arnavutluk'ta Enver Hoca'nın başlattığı Çin benzeri komünist uygulama sonucu 1966'da ibadete kapatılmış ve müze haline getirilmiş. Ancak, 1990'larda Arnavutluk'taki siyasi rejim değişikliğinden sonra yeniden ibadete açılmış. Tiran gezisi esnasında: Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri ve Dünya Bektaşileri Merkezi görülecek yerler arasında olacak. Ardından, şehir merkezinde son öğle yemeği ve Havalimanı'na transfer. Türk Hava Yolları'nın saat 19:50'de ki TK9250 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket. Saat 22:35'de İstanbul Havalimanı'na varış ve yolculuğun sonu.
Niksic: Hotel Trebjesa 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Saraybosna: Hôtel Sana 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Mostar: Hotel Bristol 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Herceg Novi: Palmon Bay Hotel & Spa 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Budva: Hotel Majestic 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Tiran: Hotel Colosseo Tirana 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Podgorika ve Tiran/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden 7. güne kadar 7 akşam yemeği;
 • 1. günden 8. güne kadar 8 öğle yemeği;
 • Programda belirtilen otellerde veya v.b. geceleme;
 • Programda belirtilen tüm geziler;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tur Lideri hariç tüm bahşişler ;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat Sigortası*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Turizm Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin
% 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ini teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.

Vize

Gezilecek ülkeler için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gereklidir.
ÖNEMLİ DUYURU: Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.