Baykal Gölü'nde Bir Kış Masalı

YURT DIŞI TURLAR  Son 5 Kişi
13 Şubat 2022 - 19 Şubat 2022
6 Gece / 7 Gün - 10 Yemek ve Tüm Turlar dahil
Aeroflot ile
Katılımcı Sayısı 16 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : Adana,Ankara,Antalya,Bodrum,Gaziantep,İstanbul,İzmir
Gezilecek Yerler : İrkutsk - Listvyanka - Baykal Gölü - Olkhon Adası - Ogoy Adası - Buz Mağaraları - Donmuş Gölde Hovercraft ile Yolculuk - Tayga Ormanları - Şamanizm...
Tur Tarihi : 13 Şubat 2022 Pazar
Kalan Yer : 5 Kişi
Tur Kategorisi : 4* Oteller
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
2815 $ (37865TL)
Tek Kişi Farkı :
330 $ (4439TL)
Baykal Gölü "Sibirya'nın Mavi Gözü", "Sibirya'nın İncisi" hatta "Kutsal Deniz" olarak anılır. Bu seyahat sizi, uçsuz bucaksız Sibirya'nın güneyinde, Dünya Mirası Listesi'ndeki Baykal Gölü ve çevresini görkemli kış mevsiminde, karlı manzaralar eşliğinde keşfetmeye davet ediyor: bembeyaz bir örtüye bürünen masalsı İrkutsk şehri ve Listvyanka kasabası; tayga ormanları; üzerindeki 2 metreye kadar varan kalın fakat inanılmaz derecede şeffaf buz tabakası ile kış uykusuna yatmış Baykal Gölü; buz mağaraları; üzerinde yerleşim olan tek ada olma özelliğini taşıyan, Buryatlar için Şamanizm açısından öneme sahip Baykal Gölü'nün kalbi kutsal Olkhon Adası; Budist stupası ile Ogoy Adası... Büyüleyici bir coğrafyada buzun yarattığı tabii sanat eserlerinin ihtişamına tanık olacağınız, doğanın yüceliğini hissedeceğiniz, unutulmaz anlar dolu bir deneyim...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Yolculuk tarihini, buz tutan Baykal Gölü üzerinde geziye izin verilen Ocak ayı başından Mart ayı sonlarına kadar döneme göre planladık.
 • Kışın soğuk aylarında Güney Sibirya'da dolaşmanın getireceği iklimsel zorluklar düşünülerek hazırlanmış, dolu dolu 6 günlük bir tur programı.
 • Kalınacak oteller ve iç mekanlar o bölgeye uygun olarak gerektiği gibi ısıtılmakta.
 • Donmuş göl üzerinde hovercraft ile unutulmaz ve sıradışı bir yolculuk.
 • Kış aylarında oluşan buz mağaralarını gezebilmek.
 • İrkutsk'ta ve Listvyanka'da iyi konumlu 4 yıldızlı otellerde konaklama. Olkhon Adası'nda ise, son derece sempatik ve gerekli konfora haiz, adanın en iyi country otelinde geceleme.
 • Her zamanki gibi tüm yemeklerin dahil olduğu bir seyahat programı..

13 Şubat 2022 Pazar İstanbul - Moskova - İrkutsk

Aeroflot Hava Yolları ile saat 14:40'ta hareketle 18:50'de Moskova'ya varış ve saat 21:35'te Moskova'dan Rusya Federasyonu'na bağlı Sibirya'ya hareket

14 Şubat 2022 Pazartesi İrkutsk - Listvyanka / Baykal Gölü

Saat 08:35'te Doğu Sibirya'nın başkenti İrkutsk'a varışı takiben karşılama. Kahvaltıdan sonra, karlı tayga ormanlarının pitoresk manzaraları eşliğinde şamanların, efsanelerin gölü Baykal'a doğru yola çıkış. Sur, kilise, ahır, su değirmeni, okul, ev gibi XVII.-XIX. Yüzyıllar arasındaki Çarlık Rusyası'nın geleneksel ahşap mimari yapılarını barındıran Taltsy etnografi açık hava müzesi ziyaretinin ardından, Baykal Gölü'nün kıyısındaki, tütsülenmiş balıklarıyla meşhur balıkçı kasabası Listvyanka'ya varış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra Listvyanka gezisi. Listvyanka ayriyeten, Angara Nehrin doğduğu yerde bulunmakta. Bu olağanüstü nehir Baykal'dan Yenisey'e doğru akan tek ırmaktır. XIX. Yüzyıldan kalma Aziz Nicholas Kilisesi'ni ziyaret ettikten sonra göl ile ilgili tüm bilgileri edinebileceğiniz ve alanında Rusya'nın en önemli kurumu olan Limnoloji Enstitüsü/Baykal Gölü Müzesi'ni ziyaret. Baykal Gölü, kendine has bir ekosisteme sahiptir. Ardından, bölgenin endemik balık çeşitlerini ve gri-gümüş renkli Nerpa adlı fok balığı türünü görebileceğiniz akvaryum gezisi. Akşamüstü, Dünya Mirası Listesi'ne alınan yeryüzünün en büyük tatlı su gölü olan devasa Baykal'ın nefis manzaralarını tepeden seyretmek için, Chersky seyir noktasına kadar teleferikle çıkış. Rengarek dilek kurdelaları ile bezenmiş tepeden bakılınca Angara nehri ve şaman kayasının birleşmesini görebilirsiniz. Akabinde, güzelliği ile Rusya'nın gurur kaynaklarından biri olan Baykal Gölü'nün yakınlarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

15 Şubat 2022 Salı Listvyanka - Baykal Gölü - Olkhon Adası

Gün boyunca, Buryatya Özerk Cumhuriyeti'ne bağlı Baykal Gölü gezisine devam. Türkçe olduğu tahmin edilen "Baykal" sözcüğü, zengin göl anlamına gelmekte. Rusların Kutsal Denizi ve Sibirya'nın Mavi Gözü olarakta tanınlanan 640 kilometre uzunluğunda ve 80 kilometre genişliğindeki Baykal Gölü, 1637 metre derinliğiyle dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşır. Çok sayıda dere ve ırmakla beslenen Baykal'ın bazı kısımlarındaki su o kadar berraktır ki, onlarca metre derinlikteki kaya parçalarını veya yüzen balıkları seçebilirsiniz. Gün içerisinde, Litsvyanka'dan Olkhon adasına "Hivus hovercraft" yani hava yastıklı araçlarla giderken, şeffaf buzdan oluşmuş muhteşem oluşumları görebilirsiniz. Bu yolculukta, Baykal Gölü Buz Krallığı'nın sihirli şeffaflığı çok etkileyici olacaktır. Olkhon adası Sibirya'nın değerli bir mücevheridir ve buraya Rusya'nın cenneti de denir. Olkhon 72 kilometre uzunluğu ile Baykal Gölü'nün en büyük adasıdır. Huzur ve sakinlik bu adayı en iyi tanımlayan sıfatlardır. Bu ada, aynı zamanda şaman dünyasının en kutsal mekanlarındandır da: Sanki Baykal Gölü'nün kalbinden fışkırmış bir efsane ve peri masalları diyarı gibidir. Ada, hem şaman, hem de budistler için çok kutsal bir alandır. Söylentiye göre ilk Buryat şaman ruhlar ile iletişim yetisini bu adada kazanmış. Akşamüstü, gün batımının buz mağaraları üzerinde yarattığı büyünün seyri. Ada üzerindeki transferler UAZ arazi araçları ile yapılacak ve öğle yemeği geziler arasında alınacak. Adanın en büyük oturma alanı olan Khuzhir köyündeki otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Şubat 2022 Çarşamba Olkhon Adası

Sabah, adanın kuzey kısmını keşfetmek üzere UAZ adlı 4 çeker Rus arazi araçları ile anakara ile Olkhon Adası arasındaki "Maloye More" da ilerleyerek, Olkhon Adası'nın en uç noktasına doğru yola çıkış. Küçük deniz olarak anılan "Maloye More" özel bir mikro iklime sahip eşsiz bir su kütlesidir. Yaz döneminde ulaşım karadandır ama kışın Baykal donar ve yollar lacivert buzun üzerinden birbirine bağlanır, bu bize eşsiz güzellikteki manzaraları görebilme olanağı sağlar. Buz mağaraları, mağaralar, buz tutmuş kayalar, dallar ve güneş ışıkları altında gökyüzüne dağılmış köpük görüntüsünü alan donmuş su damlacıkları. Kuzeyi keşfederken bu eşsiz buz manzaralara tanık olacaksınız. En etkileyicisi ise "Üç Kardeşler Burnu" adı verilen sudan çıkmış üç büyük kayanın görüntüsü olacak. Adanın en kuzey noktası olan köpekdişi şeklindeki Khoboy Burnu'na ulaşmadan önce bir çok fotoğraf molası verilecek. Buryat dilinde köpekdişi anlamına gelen "Khoboy" burnuna yandan bakıldığında bir kadın siluetine benzediği için "Bakire kayası" da deniyor. Efsaneye göre açgözlü bir kadın burada kayaya dönüşmüş. Khoboy Burnu olağanüstü görüntüsü ile gölün en geniş noktasında yer almakta olup, adanın enerjisi en yüksek noktası olarak Kabul edilir. Öğle yemeği geziler sırasında, pitoresk bir noktada kamp ateşi etrafında piknik şeklinde. Öğleden sonra buz krallığındaki keşif gezisi, kristal berraklığındaki buzun üzerinde ve akla gelmeyecek şekillerindeki donmuş kayaların arasında yürüyerek ve fotoğraf çekerek devam edecek. Gezinin ardından otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Şubat 2022 Perşembe Olkhon Adası - İrkutsk

Gün boyu geziye, Olkhon Adası'nın güneyinde, tabiatın yarattığı birbirinden güzel, farklı ve inanılmaz buz oluşumları ile göz alabildiğince Baykal mavisinin izini sürerek devam edip aynı zamanda buzun olanak tanıdığı bazı aktivitelerden de faydalanma: biliyorsanız buz pateni yapabilirsiniz veya yaşlı bir balıkçıdan buz altında balık avlamayı öğrenebilirsiniz. Öğle yemeğiden sonra, Olkhon'un batısı ile gölün batı kıyıları arasında yer alan Tibet budistlerinin kutsal mekanı olan Ogoy Adası ziyareti. 2.9 kilometre uzunluğundaki bu ada Maloye More geçidinin en geniş adasıdır. 2005 senesinde Moskova Budist merkezinin aldığı bir kararla bu adanın en yüksek tepesine 8 metre yükseklikte bir stupa inşa edilmiş. Budistler, saygılarını ifade ederken eğer stupanın etrafında üç kez dolaşır ve bir dilek tutarlarsa, dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar. Ama bir şartla: dilek tutan kişinin düşünceleri kötülükten uzak olmalı. Akşamüstü doyum olmayan son bir gün batımının seyriden sonra İrkutsk'a geri dönüş yolculuğu için yola çıkış. Akşam yemeği yolda. Geç vakitte İrkutsk'a varışı takiben, Kirov Meydanı ve Angara Nehri yakınında bulunan otele yerleşme. Geceleme otelde.

18 Şubat 2022 Cuma İrkutsk

1661'de Kazaklar, Buryat'larla kürk ticareti yapmak için Angara'nın kollarından biri olan Irkut Nehri kıyısında bir yerleşim kurarlar. Hevesli Ruslar güçlerini Doğu'ya doğru kaydırarak Sibirya'yı fethederler. Buryat kadınları ile evlenen yeni Rus öncülerinin gelişiyle şehir Angara kıyılarında büyür. İrkutsk hızla Sibirya'nın ve Rusya'nın diğer bölgeleri ile Tibet, Çin ve Moğolistan arasında önemli bir ticaret merkezi haline gelir. XIX. yüzyılda altın keşfedilince burada bir "altına hücum" yaşanır. Şehir zenginleşince güzel binalar inşa edilir ve "Sibirya'nın Paris'i diye andlandırılır. Irkutsk, Sibirya'daki en büyük XIX. yüzyıl ahşap mimarisi yapılarına sahiptir. Birçok Rus sanatçı, subay ve aristokrasi mensubu Sibirya'ya sürülünce, İrkutsk Sibirya'nın entelektüel merkezi olur. 1814 yılından itibaren gizli örgütler kuran "Aralıkçılar-Dekabristler", subay ve aydınlardan oluşan Rus üst sınıfı devrimcileriydi. Sibirya'ya sürülmüş ve 1825 ayaklanmasının ardından cezaevine gönderilmişler. Bazı siyasi sürgünler ve mahkumlar cezalarını çektikten sonra Batı Rusya'daki evlerine dönme iznini reddederek Irkutsk'a yerleşirler. İrkutsk, o günlerden kalan mimari ve sanatsal üstünlüğünü hâlâ koruyor. Gün boyunca, Doğu Sibirya'nın başkenti gezisi ve yerel bir restoranda öğle yemeği. Şehir turu esnasında Barok mimariye sahip Znamensky Manastırını ve Decembrist-Dekabristler Müzesi'ne dönüştürülen Trubetskoy ailesinin evi ziyaretleri. Akşam yemeği Rus folklor gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

19 Şubat 2022 Cumartesi İrkutsk - Moskova - İstanbul

Kahvaltıdan sonra, havaalanına transfer ve Aeroflot Hava Yolları ile saat 09:50'de Moskova'ya hareket. Saat 11:10'da Moskova'ya ve buradan 14:25'te hareketle saat 18:25'te İstanbul'a varış.
Listvyanka: Krestovaya Pad Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Olkhon Adası: Baikal View Country Hotel Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Irkutsk: Marriott Courtyard Irkutsk City Center 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

COVİD 19 ÖNLEMLERİ:
 • Rusya seyahati için ülkeye girişten, en fazla 72 saat önce yapılmış bir negatif PCR testini yanınızda bulundurmanız gerekir. Test sonucu İngilizce veya Rusça olmalıdır. Rusça noter tasdikli tercüme kabul edilir. Yolcular ayrıca seyahatten önce bir Başvuru Formu doldurmalı ve varışta ibraz etmelidir. Formu acentamız size temin edecek ve dolduracaktır.
 • Türkiye'ye geri dönüşte: İki kez Aşı olmuş olmak veya 5 Ay Önce Covid geçirmiş olmak veya 48 Saat önce Rusya'da PCR testi yaptırıp Negatif olduğunu kanıtlamak gerekir.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvaltı olarak konaklama;
  • 2. günden 6. güne kadar 5 akşam yemeği;
  • 2. günden 6. güne kadar 5 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Irkutsk/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi*;
  • Her türlü kişisel harcama.
  • Rusya vizesi.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Notlar:
 • *Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 35 $ düşünmek gerekir
 • Ne kadar Sibirya'nın Güney'i bile olsa, bu tur kış şartlarında gerçekleşeceği için soğuğa karşı hazırlıklı olmak gerekir.
 • Gerekli Ekipmanlar: Kaymaz su geçirmez yürüyüş ayakkabısı veya bot; Kulaklıklı ve sıcak tutan şapka; Su geçirmez eldiven; Su geçirmez kayak pantalonu; Başlıklı anorak; Polar veya yün kazak; Kalın sıcak tutan çorap; Termal iç giyim; Keçe ayakkabı tabanı; Boyun ve ağız eşarbı; Güneş gözlüğü; Güneş koruyucu krem; El feneri...

 • Vize

  Rusya Federasyonu vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 28 Ocak 2022 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir. Yeşil pasaportlar için vize gerekmiyor. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

  ÖNEMLİ DUYURU:
  Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.