Baştan Başa Madagaskar

Hint Okyanusu'nda bulunan dünyanın dördüncü büyük adası Madagaskar, yaklaşık 100 milyon yıl önce Afrika anakarasından ayrılmış. Başlı başına bir kıta olan Madagaskar, kendine özgü bitki örtüsü ve canlı türleriyle dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz eşsiz bir doğaya ve sıcak Malagasi halkının yarattığı özel bir kültüre sahip. Bu adada yaşayan canlıların %95'ini dünyanın başka bir yerinde görmek mümkün değil. Bu seyahatte bir yanda adanın endemik canlılarını keşfetmenin mutluluğunu yaşarken diğer yandan da bırakacağınız gelirle dünyanın en özgün ve soyları canlılarının tehlikedeki hayatlarını korumada bir payınız olmasının gururunu yaşayacaksınız. Madagaskar'ın sunduğu olağanüstü doğal çeşitliliğinin yanı sıra yaşayan manzaralarını keşfetmek için kaçırılmayacak bir fırsat.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Madagaskar, kendine özel kültürü, tabiatı ve hayvanları ile, kayıp bir kıtayı keşfetme duygusunu yaşamak isteyenler için ilginç bir seyahat.
 • Seyahat programı, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Ranomafana Milli Parkı'nın yanı sıra, Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Antananarivo'nun "Haute Ville" adlı yukarı şehrini içermekte.
 • Birkaç doğa yürüyüşünün yapıldığı bu yolculuk hiçbir fiziki zorluk içermemekte.
 • Fakir bir ülke olan Madagaskar'da lüks beklememek gerekir. Ancak bazı oteller son derece güzel olduğu gibi bazı oteller ise daha basit fakat temiz ve gerekli konforu içermekte.
 • Madagaskar'da seyahat klimalı minibüslerle yapılmakta. Bazı yollar stabilize fakat oldukça düzgün.

Başlangıç Günü

29 Eylül Cuma günü saat 22:30'da İstanbul Havalimanı'nda buluşma.

30 Eylül 2023 Cumartesi İstanbul - Antananarivo

Türk Hava Yolları ile saat 01:50'de hareketle 14:35'te Fransızca adı Tananarive olan ve kısaca "Tana" olarak da bilinen Madagaskar'ın başkenti ve ülkenin en büyük şehri Antananarivo'ya varış. Adanın merkezinde, 1276 metrede bir rakımda olan Antananarivo göz alıcı çeltiklerle çevrili. "Tonga soa eto Madagasikara!" yani Madagaskar'a hoşgeldiniz. Karşılamadan sonra, adanın omurgası olan Yüksek Topraklar'da XII. yüzyılın başlarında Kral Andrianjaka tarafından kurulan Antananarivo'yu keşfetmek üzere hareket. "Bin savaşçı şehri" olarak nitelendirilen Antananarivo eski Merina monarşisi ve Madagaskar Krallığın beşiği. 1200-1500 metre arası yükseklikte yerleşik olan şehrin keşfi esnasında, caddeleriyle Avrupayi bir havaya sahip olan aşağı şehirdeki Anosy Gölü ve Antananarivo'nun kalbi olan Avenue de l'Indépendance (Bağımsızlık Caddesi) gezileri. Gezinin ardından Anosy Gölü'ne yakın ve şehrin güzel bir konumundaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

01 Ekim 2023 Pazar Antananarivo - Ambatolampy - Antsirabe

Kahvaltının ardından, çeltik tarlaları ve geleneksel kerpiç evleriyle Madagaskar'ın Yüksek Topraklar diye adlandırılan bölgesini keşfederek, güneye doğru yolculuk. Adanın kalbindeki Ankaratra sıradağlarının eteklerinde bulunan Ambatolampy kasabasında, ilginç bir yöntemle alüminyum mutfak aletleri yapan bir zaanatkar atölyesini ziyaret. 1.400 metre yükseklikte bulunduğu için adanın en serin iklimine sahip ve fransız sömürgecilik döneminde tanınmış bir termal merkezi olan Madagaskar'ın üçüncü büyük kenti Antsirabe'ye öğle yemeği için varış. Öğleden sonra, kırmızı çiçekli ağaçlarla süslenmiş geniş caddelerin kenarlarındaki değişik mimarî stillerin sergilendiği evler ve erkeklerin yürüyerek çektikleri çok sayıdaki renkli çek çek arabası şehre özel bir atmosfer kattığı sokakların keşfi. Bol sodyum klorür içereren bölge suyundan dolayı "tuzun bol olduğu yer" anlamına gelen Antsirabe termal faaliyetlerinin yanı sıra günümüz pamuk endüstrisinde de önemli bir rol oynamakta. Madagaskar, bütün adaya dağılmış önemli bir mineral zenginliğine sahip. Gezinin ve yarı değerli taşların işlendiği bir atölye ziyaretinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

02 Ekim 2023 Pazartesi Antsirabe - Ranomafana Milli Parkı

Kahvaltının ardından, çeltik ve tütün tarlaları arasından geçerek Antananarivo'dan Toliara'ya kadar inen ünlü "Route Nationale 7" (Rota 7) yolundan güneye doğru yolculuğumuza devam. Madagaskar'ın doğusundaki dağlık bir kesiminde yer alan Ranomafana Milli Parkı'na doğru yola devam. Öğle saatlerinde Namorona vadisindeki ve milli parkın girişine yakın bulunan Ranomafana kasabasına varışı takiben otele yerleşme. Ranomafana adını burada bulunan ve romatizmal hastalıklara iyi gelen sıcak su kaynaklarından almakta. Ranomafana'yı ünlü yapan kaplıca XIX. yüzyılın sonlarında, Fransız sömürge döneminde açılmış. Öğle yemeğinden sonra, çevredeki yaşayan Lemur türleri ile ilk tanışma. Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin yaptığı araştırma, "Madagascar" animasyon filmiyle ünlenen lemurların yeryüzünde nesli en çok tehdit altında olan memeliler olduğunu gösterdi. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Ranomafana Milli Parkı gezmek üzere hareket. Burada bulunan bambular inşaatta, balıkçılıkta, mobilya ve sepet yapmda yerel halk tarafından yoğun şekilde kullanılmakta. Habitat kaybı nedeniyle türü tükenme tehlikesi altındaki ormanlar, yerel ekosistemin eşsiz biyolojik çeşitliliğini korumak amacıyla 1991 yılında Milli Park olarak koruma altına alınmış. 41.600 hektardan fazla tropik yağmur ormanı ile milli park, nadir görülen birçok flora ve fauna türlerini barındırmakta. Parkta 12 lemur türü bulunmakta: 1986 yılında keşfedilen güneydoğu Madagaskar'a özgü ve tehdit altındaki altın bambu lemurunun yanı sıra, kırmızı göbekli lemur, gri bambu lemuru, büyük bambu lemuru, cüce lemur, kahverengi fare lemuru, aye-aye gibi çok nadir lemur türü burada barınmakta. Parkta çok sayıda kuş, kurbağa, bukalemun ve bitiki türü de bulunmakta. Parkın yürüyerek keşfinden sonra otele dönüş. Hava karardıktan sonra, lokal rehber eşliğinde bir gece yürüyüşü yaparak, rezervin karanlıkta dolaşan canlılarını keşif. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Ekim 2023 Salı Ranomafana - Fianarantsoa - Ambalavao - Ranohira

Kahvaltıdan sonra, Ranomafana'dan ayrılarak Fianarantsoa'ya doğru yola devam. "İyi şeyler okutulabilen yer" anlamına gelen Fianarantsoa, akademik kurumları ve tanınmış okullarının sayesinde Madagaskar'ın entelektüel ve dinî merkezi olarak tanınmakta. Fianarantsoa panoramik şehir turundan sonra, güney istikametinde yola devam. Bağların süslediği manzaraların ortasından geçerek, güzel şarapları ile tanınan ve bütün güneyden gelen hayvan sürülerinin buluştuğu yer olan Ambalavao'ya varış. Ambalavao'da, Madagaskar'ın en büyük hörgüçlü öküz pazarı kurulmakta. Hörgüçlü öküz, günümüzde de Madagaskar halkı için bir zenginlik ve güç sembolü olmaya devam etmekte. Ham ipek üretiminin yanı sıra, Ambalavao şehrinin diğer bir özelliği ise avoha bitkisinden üretilen ve çiçek içeren meşhur Antaimoro kağıdı imalâtıdır. Öğle yemeği ve geleneksel Antaimoro kağıt fabrikası ziyaretinin ardından halka kuyruklu "Maki Catta" lemurlarını yakından görebileceğiniz Anja Doğa Rezervi gezisi. Uzun, siyah-beyaz çizgili kuyruğu ile hemen tanınan bu iri maki türü, ağaçta yaşamayı tercih eden diğer lemurların aksine çoğunlukla yerde dolaşır. Ranohira'ya giden yol boyunca, sık sık hörgüçlü öküz sürülerine rastlanmakta. Bazılarının kutsal olarak kabul edildiği kayalıkların içinden ve Horombe platosundaki "güney'in kapısı" olarak andlandırılan "üç yuvarlak tepe" leri geçerek akşamüstü Ranohira'ya varış ve lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Ekim 2023 Çarşamba Ranohira - Isalo Milli Parkı - Toliara - Ifaty

Sabah, Jürasik dönemde yağmurun ve rüzgarların şekillendirdiği, kumtaşı ve sedimanter kayalardan oluşan Isalo Milli Parkı gezisi. Yerel rehber eşliğinde platolarda ve kanyonlarda yapıcağınız 3 saatlik yürüyüş sırasında muhteşem manzaralar görebilirsiniz. Gezinin en zevkli anlarından biri ise, hiç şüphesiz, harika bir doğal havuz olan periler şelalesinde yüzerek serinlemek olacak. Park gezisinden sonra otele dönüş. Öğle yemeğinin ardından, Toliara'ya doğru yola çıkış. Yol boyunca, Ilakaka bölgesinde safir arayıcılığını yapan insanların oturdukları ve sazlardan yapılmış evlerden oluşan "mantar" köylerin, güney ve batı bölgelerine özgü dev gövdeli baobab ağaçlarının, aloes bitkilerinin, sütleğengillerin (yaprakları kalın ve suya pek ihtiyaç duymayan bitkiler) ve Mahafaly etnik grubunun geometrik desenleri ve günlük hayatını betimleyen resimleri ile süslü ilginç mezarlarının keşfi. Adanın güneybatısında, deniz kıyısında bulunan ve üzerinden Oğlak Dönencesi'nin geçtiği güneyin en büyük şehri olan Toliara üzerinden, mangrov manzarası eşliğinde bir kum pistinden ulaşılan 27 kilometre uzaklıktaki küçük bir tatil beldesine dönüştürülen balıkçı köyü İfaty'ye varış. Bu bölgede Madagaskar'ın en büyük ve en guzel mercan resifleri bulunmakta. Ifaty'nin kuzeyinde yer alan ve Mozambik Kanalı'nın sıcak sularının keyifini çıkarabileceğiniz otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Ekim 2023 Perşembe Ifaty

Sabah, Mangily köyüne hareket ve deniz kenarındaki 60 hektarlık Reniala doğa rezervi gezisi. Malagasi dilinde "ormanın anası" olan baobab anlamına gelen Reniara rezervi, müthiş zor çevresel şartlarda yaşamın sürebileceğini göstermekte olan baobab ağırlıklı değişik endemik ağaç, bitki, kuş ve sürüngen türlerini barındırmakta. Buradaki tuhaf görünümlü asırlık baobab ağaçları arasında yerli halkının "çaydanlık" ismini koyduğu 10 metreden fazla çapındaki dev bir baobab da bulunmakta. Ölümsüz ağaç olarak bilinen baobab'ın gövdesi sıcak iklim şartlarına dayanabilme olanağı veren ciddi bir su deposu görevi yapar. Su ile dolu şişkin gövdesinden dolayı yerel halk tarafından "şişe ağaç" olarakta adlandırılmakta. Öğle yemeği için lodge'a dönüş. Öğleden sonra, Mozambik Kanalı'nın sıcak sularının keyifini çıkarabilmeniz için otelde serbest zaman. Daha sonra, balıkçı Vezo halkının yaşadığı köyü gezmek üzere pirog denilen yerli teknelerle hareket. Balıkçıların kıyıya dönüşüne tanık olabileceğiniz geziden sonra otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Ekim 2023 Cuma Ifaty - Toliara - Antananarivo

Sabah, Antananarivo'dan ülkenin en güneyindeki Toliara'ya kadar 1000 kilometrelik ulusal karayolu "Route Nationale 7" yani Rota 7'nin bitiş noktasında bulunan ve yılda 3600 saat güneş ışığı almasından dolayı "güneşin şehri" olarak adlandırılan Toliara'ya hareket. Birçok Madagaskar sahil kasabası gibi, Tulear XVII. yüzyılda Fransız korsanlar tarafından yerel etnik gruplarla ticaret yapmak amacıyla kurulan Toliara Madagaskar'ın güneybatı bölgesinin en önemli şehri oldu. Güzel bir deniz kabuğu pazarının bulunduğu şehirde gezintinin ardından, Fransız adı olan ve yaygın bir şekilde hala kullanılan Tulear (Malagasy dilinde, Toliara) havalimanına transfer ve Antananarivo'ya uçuş. Öğle yemeği piknik şeklinde. Başkente varışı takiben, çok çeşitli yerel sanat ürününün satıldığı zaanatkarlar çarşısında hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir gezi. Ardından, şehir manzaralı otelimize yerleşme. Akşam veda yemeği ve geceleme otelde.

07 Ekim 2023 Cumartesi Antananarivo - İstanbul

Kahvaltının ardından, renkli bir mahalle olan ve Geçici Listesi'nde yer alan "Haute Ville" ile Antananarivo'nun keşfine devam. Yüksek Topraklar'ın tipik geleneksel evleri, bazı kolonyal yapıları, dönemin ihtişamını ve görkemini yansıtan 1839 yılında inşa edilen kraliçe I. Ranavalona'nın sarayı olan "Rova Manjakamiadana" ve sırası ile gelen üç kraliçe ile evlenen başbakan Rainilaiarivony'nin sarayı "Andafiavaratra" nın bulunduğu tarihî yukarı şehir gezisi. Pembe barok yapısıyla dikkat çeken ve Madagaskar'ın en renkli müzesine dönüştürülmüş olan Andafiavaratra sarayı*, Merina kral ve kraliçelerine ait kişisel esyaları ve portreleri barındırmakta. Başkentin keşfine devam ederek, tarihî bir binada bulunan ve sergilediği eski fotoğraflar ile Madagaskar'ın ve Antananarivo'nun tarihine ışık tutan ilginç Fotoğraf Müzesi'ni ziyaret. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 15:55'te istanbul'a hareket.
*Saray ziyaretçilere kapalı olabilir. Bu durumda sadece dıştan görülecektir.

08 Ekim 2023 Pazar İstanbul

Saat 05:00'te İstanbul Havalimanı'na varış.
Antananarivo: Royal Palissandre Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Antsirabe: Arotel 3 * Superior
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ranomafana: Thermal Hotel 3 * Superior
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Isalo : Isalo Rock Lodge 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ifaty: Les Dunes D’Ifaty Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Madagaskar'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Toliara/Antananarivo ekonomik sınıf uçak biletleri;
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvaltı olarak konaklama;
  • 1. günden 7. güne kadar 7 akşam yemeği;
  • 2. günden 8. güne kadar 7 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Antananarivo/İstanbul ekonomik sınıf uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler; Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 40 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Madagaskar vizesi.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.
 • Bu Seyahatte sigorta paketi Covid teminatını da kapsamaktadır

 • Aşı
 • Madagaskar için korunma amaçlı sıtma ilaçları alınması tavsiye edilir. Madagaskar'a seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü' nden almaları mümkündür.
  (Aşı ve Seyahat Sağlığı Bilgileri için tıklayın).


 • Vize

 • Madagaskar vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir.
 • Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 14 Eylül 2023 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir.
 • Yeşil pasaportlar için vize istenmiyor.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.