Amasra & Sinop & Kastamonu

Tarihsel dokusunu korumuş ahşap evleriyle tanınan Safranbolu'yu, tertemiz havası ve şirin kasabalarını gezip görebileceğimiz Karadeniz Sahillerini, şirin dokusuyla Amasra'yı, sonsuz yeşil tonlarının önünüzde uzadığı Loç Vadisi'ni, Kurtuluş savaşında ön plana çıkan İnebolu ve Sinop'u keşfetme imkanı. Safranbolu ve Kastamonu ise muhtelif dönemlerin insanlarının yaşadıkları yeri hangi sebeplerle, ne gibi amaç ve özlemlerle düzenlediklerini ortaya koyan birer şehircilik laboratuvarı gibidir. Kastamonu Anadolu'nun upuzun tarihinin muhtelif aşamalarını, büyük şehirlerde özlenen bir tabiat dokusunun içinde korumuş çok özel bir şehirdir. Dağların arasındaki dar bir vadiye yayılan merkezde geçmişin izleri dağınık birkaç kalıntıdan ibaret değildir, hâlâ kullanımda, günlük hayatın içindedir. Beylikler Dönemi'nden kalma, ahşap oyma ve nakışlarıyla tartışmasız bir şaheser olan Mahmut Bey Camii hep kullanımda kalarak korunmuştur. Kurtuluş Savaşı'nın ilk kadın mitinginin yapıldığı Nasrullah Meydanı bugün de bir merkez, bir buluşma yeridir. Bilen bilir, Kastamonu aynı zamanda bir evliyalar şehridir. Bugün bir Vakıf Müzesi'ni barındıran dergâha adını veren Şeyh Şaban-ı Veli; Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli ile birlikte Anadolu'nun dört manevi direğinden biri sayılır. Yöresel mutfakların çok zengin lezzetlerini tadacağınız mönüler, keyifle yapacağınız bu seyahatte sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Konforlu özel otobüs ile, 1 kişiye 2 koltuk ayrılarak seyahat,
 • 18 kişiyle sınırlı grup,
 • Koşturmadan ve keyifle yapılacak bir yolculuk,
 • Karadeniz sahillerinde Amasra, Cide, Loç Vadisi, İnebolu ve Sinop'un keşfi,
 • Selçuklu ve Osmanlılar'ın izinde Kastamonu, Yörük Köyü ve Safranbolu,
 • Tabii güzellikleri ve tarihi dokuyu birliklte keşfedeceğiniz bir seyahat programı,
 • Yöresel mutfakların seçkin lezzetlerini tadacağınız zengin menü seçimi.

30 Temmuz 2020 Perşembe İstanbul - Devrek - Amasra

Saat 07.00 de Taksim, Dünyanın Renkleri bürosunun önünden, saat 07.30 da da Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı) önünden Amasra'ya doğru hareket. Yol üzerinde bastonuyla ünlü Devrek'te mola. Bir atölyede bu sanat eseri bastonların yapılışını izledikten sonra yola devam ve Amasra'ya varışta, öğle yemeği. Ünlü tarihçi Strobon'a göre Amazonlar tarafından kurulmuş olan ve adını bir Pers prensesi Amastris'den alan Amasra Karadeniz'in eşsiz güzelliklerine sahip bir kıyı şehridir.Yemekten sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından "Çeşm-i Cihan buramı ola" (Dünya'nın Gözü) diye adlandırılan Amasra'nın keşfi. İhtişamını halen koruyan surlarla çevrili kent sokaklarında gezerken küçük bir adayı anakaraya bağlayan Kemere Köprüsü, Cenevizliler döneminden kalma Amasra Kalesi, Kiliseden çevirme Fatih Camii, Sormagir Kapısı, Zindanlar, Ceneviz Kabartmaları ve Çekiciler Çarşısı ile Osmanlılar döneminde Bahriyeyi Hümayun sonrasında mızıka okulu olarak da kullanılan Amasra Müzesi gezileri. Akşam yemeği limada bir balık lokantasında, geceleme Northdoor Hotel'de.

31 Temmuz 2020 Cuma Amasra - Gideros Koyu - Cide - Loc Vadisi - İnebolu - Abana

Sabah, kahvaltının ardından, Karadeniz sahilini izleyerek, Kurucaşile ve Gideros koyu'nda kısa molalar verip Cide'ye varış. Burada Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ve şu anda müze olan evinin gezilmesi. Ardından Loç Vadisi'ne doğru yola devam. Varışta, kısa bir yürüyüş ile Karadeniz iklimi ve Akdeniz ikliminin kesiştiği Sökü tepesine doğru çıkarak, vadininin Küre dağlarına kadar uzanan el değmemiş doğal güzelliklerini, muhteşem uçurumları doyasıya seyredebileceğiniz bir gezinti. Ardından köye dönüş ve köy evinde, yöresel lezzetlerden oluşan size özel hazırlanacak öğle yemeği. Yemekten sonra, Küre Dağları'nın muhteşem manzaralarının ortasından geçerek İnebolu'ya doğru yola devam ve varışta İnebolu'nun keşfi. İnebolu kentsel mimarisinin önemli sembolleri olan İnebolu Evleri, tarihsel dokuyu ayakta tutmayı başaran eşsiz yapılardır. Kendine özgü mimari tarzı bulunan bu evlerden özellikle Nezihe Battal Kültür Evi ve ardından da, 1903 yılında yapılan İnebolu Yeni Camii'nin bahçesinde yer alan Güneş Saati gezileri. Bu saat, Dünyanın en iyi güneş saati olma işlevini hiçbir zaman yitirmemiş. Daha sonra, Kurtuluş savaşı sırasında İstiklal Yolu olarak da bilinen İnebolu-Kastamonu-Ilgaz-Çankırı-Ankara güzergahının başlangıcı olan ve tarihi dokusunu koruyan İstiklal Caddesi'nin ve Hamamcı Kadı Salih Reis Anıtı ile Dr. İsmail Hakkı Bey Anıtı'nın görülmesi ve Abana'ya doğru yola devam. Akşam yemeği ve geceleme Abana Tatilya Resort Hotel'de.

01 Ağustos 2020 Cumartesi Erfelek Şelaleri- İnceburun Feneri - Hamsilos Tabiat Parkı - Sinop

Sabah, kahvaltının ardından, 1997 yılında Erfelek Barajı'nın yapımı sırasında Devlet Su İşleri tarafından tesadüfen keşfedilmiş olan Erfelek Tatlıca Şeleleri'ne doğru hareket. Doğanın içinde saklı bu cennette, yürüyüş yolundan, yemyeşil ağaçlarla kaplı kuytu köşelerde birikmiş masmavi suları, suların etrafından göğe yükselen kayaları, kayaları saran sarmaşıkları görerek ilerledikçe şelalerin harika manzaralarını hayranlıkla keşfedeceksiniz. Ardından, Türkiye'nin en Kuzey noktası olan İnceburun Deniz Feneri'ne hareket. Deniz ve gökyüzü mavisi renklerinden ve dalgaların seslerinden oluşan bir fon üzerinde 38 metre yüksekliğe yükselen bu fener 1863 yılında inşa edilmiş. Buradan, başka bir doğa harikası ve Türkiye'nin Fyordları olarak adlandırılan Hamsilos Tabiat Parkı'na doğru yola devam: Burada denizin, kara parçasının içlerine doğru bir nehir gibi kıvrılarak girerek muhteşem bir manzara oluşturduğunu göreceksiniz. Hamsilos Koyu, 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Parktaki molanın ardından Sinop'a varış ve meşhur cevizli Sinop mantısından oluşan öğle yemeği. Adını güzeller güzeli su perisi ''Sinope''den alan Karadeniz'in bakir kalmış bu sahil kenti Boztepe Burnu üzerinde kurulmuş. Şehir turunda, ilk olarak türkülere ve dizilere konu olan Tarihi Sinop Cezaevi gezisi ; Sabahattin Ali'nin yazdığı Aldırma Gönül şiirini cezaevinin zindanlarını ve koğuşlarını gezerken içinizde hissedebilirsiniz. Daha sonra Geçici Miras listesine alınan Tarihi Sinop Kalesi ve bir Anadolu Selçuklu eseri olan Alaeddin Camii gezileri. Aksam yemeği ve geceleme Zinos Hotel'de.

02 Ağustos 2020 Pazar Sinop - Boyabat - Taşköprü - Kastamonu

Sabah, kahvaltının ardından, Boyabat, Taşköprü üzerinden Kastamonu'ya hareket. Yol üzerinde Boyabat'da mola: Osmanlı dönemi mimari özelliklerini iyi bir şekilde yansıtan, dolgulu bir tuğla malzemesiyle inşa edilmiş olan Boyabat evleri ile M.Ö 7. yüzyılda bölgenin en sarp iki kayasından birine Paflagonyalılar tarafından inşa edilen Boyabat Kalesi gezileri. Ardından, Taşkörü'de köprü ve sarımsak molası vererek, Karaçomak Deresinin iki yakasına kurulmuş olan ve evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu'ya varış. Münire Sultan Sofrası'nda yöreye özel lezzetlerden oluşan öğle yemeği. Yemek sonrası, Antik Çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarihi eser ve yapıyı barındıran şehrin tarihi dokusunun keşfi:Kastamonu Kalesi ve Saat Kulesi, Hükümet Meydanı, Münire Sultan Medresesi, Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Deve Hanı'nı ve Kurtuluş Savaşı sırasında İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un bir dönem hutbe verdiği Nasrullah Camii ve Şadırvanı ile Kurtuluş Savaşı sırasında gösterilen fedakârlık ve cesaretin sembolü olan Şerife Bacı'nın Anıtı gezilecek yerler arasında. Daha sonra, Çobanoğlu Beyliği'nin ilk yerleşim yeri olup eski adı Gaşgaba olan Kasaba Köyü'ne hareket. Burada, ağaç işlemeciliğinin en güzel örnekleri ile bezenmiş Mahmutbey camii' ni ve köyü gezdikden sonra Kastamonu'ya dönüş. Akşam yemeği ve konaklama Uğurlu Konakları'nda.

03 Ağustos 2020 Pazartesi Kastamonu - Yörük Köyü - Safranbolu - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından İstanbul'a doğru hareket. Yolda, ilk olarak, müthiş bir eski taş dokusu olan ve ilk yerleşimi 11. yy'a kadar dayanan Yörük Köyü'nde mola. Köyün, Anadolu'nun Türkleşmesi döneminde Oğuzlar'ın Kayı boyuna mensup üç Türkmen Beyi tarafından kurulduğu rivayet olunur ve Bektaşi geleneklerinin izleri taşır. Günümüzde hem tarihi evleri hem de meşhur baklavası ile tanınır. Köyde, ilk yerleşim yeri olan Çökön Meydanı, Kasım Sipahioğlu Konağı ve Köy Çamaşırhanesi gezileri. Meşhur baklavayıda tattıktan sonra, Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşıyan bir açıkhava müzesi olarak nitelendirebileceğimiz, Külür Mirası listesine alınan Safranbolu'ya doğru yola devam. Varışta, Hıdırlık Tepesi'nden şehrin panoramasını, Hükümet Konağı'nın ve Saat Kulesinin bulunduğu Kale Mevkiini görerek, Safranbolu'nun ruhunu yansıtan sokakları keşfetme ve Semerciler, Manifaturacılar, Demirciler, Bakırcılar Çarşıları, Cinci Hanı ve Hamamı, İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii'ni ve avlusundaki Güneş Saati gezileri. Evleri ve lokumlarıyla meşhur Safranbolu'da en güzel gezi evi olan Kaymakamlar Konağı'nı gezerken kendinizi zaman makinesindeymiş gibi hissedeceksiniz. Yemeniciler Arastası'nda Safranbolu'ya özgü hediyelik esyaları görebilirsiniz. Tarihi bir konakta öğle yemeği ve İstanbul'a hareket. Akşam, saat 20.00 civarı, önce Kadıköy'e ve ardından Taksim'e varış.
Amasra: Noth Door Hotel 4 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
İnebolu: Tatilya Resort Hotel 3 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Sinop: Zinos Otel 3 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kastamonu: Uğurlu Konakları 4 *
Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Konforlu özel tur otobüsüyle 1 kişiye 2 koltuk ayrılarak seyahat;
 • 1., 2., 3. ve 4. gün akşam yemekleri;
 • 1., 2., 3., 4. ve 5. gün öğle yemekleri;
 • Yemeklerde su, meşrubat ve kahve ikramı;
 • Amasra, Northdoor Hotel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Abana, Tatilya Resort Hotel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Sinop, Zinos Hotel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Kastamonu, Uğurlu Konakları'nda geceleme ve kahvaltı;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Her türlü kişisel harcama.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 100 TL düşünmek gerekir.