Umman Sultanlığı

Arap Yarımadası'nın güneydoğu kıyısına yapıcağınız bu yolculuk, sizleri bu coğrafyadaki Yemen'den sonra en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Umman Sultanlığı'na götürecek. Gökdelenli körfez şehirlerinin aksine yerel dokusunu korumayı başarmış başkent Muskat, palmiye ağaçlı sahiller, kendine özgü bir mimari, berrak deniz, geleneksel tekneler, antik "aflaj" olarak adlandırılan su kanalları, tarihi başkent Nizwa, görkemli kaleler, uçsuz bucaksız büyüleyici çöl, baş döndürücü dağlar, derin kanyonlar, yemyeşil vadiler ve bozulmamış bir doğa ile zamanın durduğu, her köşesinin insanı şaşırttığı sultanlık ülkesi Umman...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Arap Yarımadası'nın kıyı şeridinde sıcak ve rutubetli bir iklim hüküm sürerken iç bölgelerde sıcak ve kurak bir iklim hakimdir. Yaz aylarında sıcaklıklar çok yüksek olduğundan, seyahat etmek için en uygun dönem Kasım-Mart arasıdır.
 • Herkezin rahatlıkla katılabileceği konforda bir tur.
 • Konaklamalar, güzel konumlu beş ve dört yıldızlı otellerde.
 • Wahiba Sands'da ise konaklama keyifli bir deneyim yaşamanızı sağlayacak bedevi tarzı dört yıldızlı kampta.
 • Yolculuğun geneli konforlu otobüs ile.
 • Wahiba Sands çölünde ve Cebel Akhdar dağında geziler 4x4 arazi araçları ile.
 • Seyahat programında, Dünya Mirası Listesi'ndeki antik "aflaj" su kanalları ve surları ile Bahla Kalesi yer almakta.
 • Nizwa'nın çevresindeki kilden yapılan tarihi kalelerinin keşfi.
 • Wahiba Sands'da "dune bashing" diye adlandırılan çöl safarisi.

25 Ocak 2022 Salı İstanbul Sabiha Gökçen - Muskat

Pegasus Hava Yolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan saat 21:35'te Muskat'a hareket.

26 Ocak 2022 Çarşamba Muskat

Saat 03:20'de Umman Denizi kıyısında yer alan Umman'ın başkenti Muskat'a varış. Karşılama ve otele transfer. Birkaç saatlik bir dinlenmeden ve kahvaltıdan sonra, gün boyunca sürecek yaklaşık 70 kilometrelik kıyı şeridine yayılmış, zarafetini koruyan başkent Muskat gezisi için hareket. Umman, Basra Körfezi'ne yakınlığı nedeniyle tarih boyunca stratejik önem taşımış. 10 bin yıldır yerleşimlerin bulunduğu bu topraklarda, tarih boyunca Arap coğrafyasının denizcilik ve balıkçılıkla geçinen tek halkı yaşamış. Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusuna İslamın ulaşması Hicretin IX. Yılında Hz. Muhammed'in Umman'ın yöneticisine yolladığı mektupla başladığı düşünülmektedir. XII. yüzılda Nebhani Hanedanlığı Umman'ı yönetmeye başlar. XVI. yüzyılın başlarında Portekizler, Hürmüz Boğazı'nı ve Umman sahilini ele geçirerek güçlü bir garnizon kurmuşlar. İç kesimlerde ise yerli yönetim hükmünü sürdürdü. İmam seçilen ve kabileleri birleştiren Nasr Bin Mürşid 1624 yılında Portekizlileri Umman'dan çıkartmış. Umman'da kabileler arasında başlayan iç savaş sebebiyle 1737'de arasında İran Hükümdarı Nadir Şah ülkeyi ele geçirir. Birleşen kabileler 1749 yılında İranlıları da ülkeden çıkarır. 1806 yılında imam sultan seçilen Ahmed bin Said, Said Hanedanlığı'nı kurar. 1840'ta Zanzibar, Umman'ın başkenti ilan edilir. 1856 yılında ülke, Ahmet bin Said'in ölümünden sonra iki oğlu arasındaki anlaşmazlık yüzünden bölünür ve bunun sonucunda Zanzibar ile Umman adı altında iki devlet oluşur. 1964'te ülkede petrol rezervleri bulunur. 1970'te Sultan Taimur, oğlu tarafından kansız bir darbe ile görevden uzaklaştırılıp İngiltere'ye sürgüne gönderilir. O günden bu yana Umman Sultanlığı'nın başında Sultan Qaboos bin Said bulunuyor. Sağlık, eğitim ve ekonomide yaptığı reformlarla Umman'ı körfez ülkelerinin parlayan yıldızı haline getirmiş. Geziye başkentin modern semtlerinden başlayarak, babasını devirerek tahta geçen Sultan Qaboos bin Said'in annesi için yaptırdığı Ortadoğu'nun ikinci büyük camisi olan Sultan Qaboos Camii* ziyareti. 2011'de inşa edilen, ahşap ve beyaz mermerin müthiş ahengini yansıtan, gelenek ve modernitenin karışımı olan Muscat Opera binasını gördükten sonra tarihi Muskat'ı ve geçmişte balıkçı köyü olan Muttrah semtinin keşfi. Burada bulunan Muskat'ın kapalı çarşısı olan "Muttrah Souk" da kumaşlar, gümüşler, firuzeler, inciler, hediyelik eşyalar, tütsüler, geleneksel kıyafetler ve baharatlar satılmakta. Daha sonra, Portekizliler tarafından inşa edilen Al Celali ve Al Mirani kalelerinin tam ortasında konunlanmış Al Alam Sarayı'nın görülmesi. Büyük bahçeyle çevrili Sultan Qaboos'un altı kraliyet ikametinden biri olan saray, İmam sultan bin Ahmed tarafından yaptırılmış. Zubair Ailesi'nin 1998 yılında açtığı, hançerler, silahlar, geleneksel kıyafetler, el sanatları, mücevherler, ev eşyalarının sergilendiği Muscat'ın en renkli müzelerinden Bayt Al Zubair müzesini ziyaret. Öğle yemeği geziler sırasında. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
* Sultan Qaboos Camii'ne girebilmek için kıyafet kurallarını dikkate alınması gerekmekte: Bayanların saçlarını, kollarını ve bacaklarını tamamen örtmeleri; erkeklerin ise uzun pantolon ve gömlek giymeleri gerekmekte.

27 Ocak 2022 Perşembe Muskat - Bimmah Sinkhole - Wadi Al Shab - Sur - Wahiba Sands

Umman, 1700 kilometre uzunluğunda sahil şeridi ve sahillere paralel uzanan kayalık tepeleri, vahaları, sarı çölleri, dağları ve kanyonları ile şaşırtıcı bir coğrafyaya sahip. Arap Yarımadası'nda Yemen'den sonra en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmekte. Sabah, tertemiz, bembeyaz başkenti geride bırakarak otobüsle yola çıkış. Maskat-Sur arasındaki yeni açılan sahil yolunu takip ederek, solda Umman Körfezi'nin sakin suları sağda ise engebeli Doğu El Hacer Dağları'nın manzaraları eşliğinde güney istikametinde yolculuk. Eski kalesi ve balık pazarı ile tipik bir balıkçı kasabası olan Qurayat'tan geçerek, jeolojik bir özelliğe sahip doğa harikası "Bimmah Sinkhole" e varış. Bir zamanlar yeraltı mağarasının üstünde bulunan ve kireçtaşlı toprağın çökmesiyle oluşan dev obruğun buz gibi suları berrak turkuvaz renkli. Wadi Tiwi'den sonra ve Fins köyünün güneyinde bulunan beyaz kumul plajları görerek Umman'ın en görkemli kanyonlarından Wadi Al Shab'a varış. Wadi Al Shab kayaları, berrak suları, küçük göletleri, şelaleleri ve mağaralarıyla bilinen bir yer. Yağmur suyu bu mağara sistemlerinden sızar ve sonunda aşağıdaki "wadi" leri beslenen kaynak suyu olarak yeniden ortaya çıkar. Dağların tepesinden akan tatlı su, kıyılarında tuzlu deniz suyuyla buluşarak bu vadiye özgü bir çevresel çeşitlilik yaratmakta. Wadi Al Shab Umman'da eşi benzeri bulunmayan bir yerdir. Gezinin ardından, güneye doğru yolculuğa devam. Sahil yolunun bittiği yer olan Sur şehrine variş. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra Sur'un keşfi. Ummanlılar, bölgenin en eski ve tek denizci halkıdır. Sur limanı ise, asırlardır bölgeye özgü gemilerin yapımında ön plana çıkan yerler arasında. Binbir Gece Masalları'nın efsanevi kahramanı denizci "Sinbad" ın da yolculuklarında kullandığı, "Dhow" olarak adlandırılan geleneksel gemilerin tasarımları, yapım şekli ustalardan çıraklara kuşaktan kuşağa aktarılmış. Geçmişte bu liman-şehir Hindistan, Afrika ve Güney Doğu Asya ile ticarette önemli rol oynadı. "Dhow" tersanesi gezisinden sonra, Arap Körfezi bölgesindeki en büyüleyici ve gizemli çöllerden biri olan Wahiba (Sharqiyah) Sands'a 4x4 arazi araçları ile yola devam. 200 km uzunluğunda ve 100 km genişliğindeki kum tepeleri Arap Denizi'ne kadar uzanır. Yerli Bani Wahiba kabilesinden alan Wahiba ayrıca, en az 7000 yıldır yaşaması zor olan bu bölgede birkaç bin bedeviye ev sahipliği yapmakta. Wahiba Sands'a varışı takiben, çölde bir bedevi deneyimi yaşamak üzere lüks kampımıza yerleşme. Güneş batarken, usta sürücüler eşliğinde kızıl kumullar üzerinde heyecan verici bir gezi. Parlayan milyonlarca yıldızın altında geleneksel akşam yemeği. Geceleme bedevi tarzı çadırlardan oluşmuş orijinal bir otelde.

28 Ocak 2022 Cuma Wahiba Sands - Wadi Bani Khalid - Nizwa - Cebel Akh

Kahvaltının ardından, iç kesimdeki yolu kullanarak Wadi Bani Khalid üzerinden dağların bulunduğu kuzey istikametine doğru otobüsle yola çıkış. Çölün turuncu ve kahverengi manzarasını geride bırakarak, Doğu El Hacer Dağları'nın dar yollarını takip ederek ve bereketli tarlaları ile bir dizi küçük köyden geçerek, Wadi Bani Khalid'e varış. Gerçek bir vaha olan Wadi Bani Khalid'de su daima akar. Çeşitli kaynaklardan akan su, bir dizi patika ile erişilebilen derin ve berrak doğal havuzlarda toplanır. Wadi Bani Khalid, doğal güzelliği ile Umman'daki en güzel vahalardan biridir. Gezinin ardında, 3000 metrelere ulaşan El Hacer Dağları'nın dolambaçlı yollarını takip ederek, sarp kayalıkların, wadi olarak bilinen kuru nehir yatakları, hurma palmyeleri ve muz ağaçları arasından geçerek Nizwa'ya doğru yola devam. Öğle yemeği yolda. Çok eski bir yerleşim olan, çöl ve dağlar arasında bir kavşakta bulunan Nizwa, VI. ve VII. yüzyıllarda Umman'ın ilk başkentliğini yapmış. Nizwa, İslam'ı kabul eden ilk şehirlerden biri olarak bilinir. Oldukça uzak ve ulaşması zor bir yerde bulunan Nizwa, yüzyıllar boyunca İslami eğitim, ticaret, kültür ve sanat merkezi olarak gelişmiş. 1660 yılında İmam Sultan Bin Saif Al-Malik Al-Yarubi tarafından El Hacer Dağları'nda stratejik bir konumda yaptırılan Nizwa kalesi, eski ana yönetim merkezi olması nedeniyle tarihsel önem taşımakta. 1950 yıllarına kadar Muskat'a karşı oluşan silahlı muhalefetin kalesiydi. Günümüzde bir müze barındıran ve Nizwa'nın simgesi olan kale ülkenin cazibe merkezlerinden biridir. Kalenin surlarından ve tepesinden, vadinin yemyeşil hurma palmyeleriyle zıt olan kasabanın kerpiç duvarlarına ve beyaz çatılarının yanı sıra heybetli El Hacer Dağları'ndan oluşan çok güzel bir manzaraya hakim olacaksınız. Kalenin yanı sıra, bölgeye özgü giysilerin, gümüş takıların, Umman kültüründe çok önemli bir yeri bulunan "Khanjar" adlı geleneksel işlemeli hançerlerin ve antik dönemden beri tütsü olarak kullanılan "frankincense" ın satıldığı çarşı gezisinden ve daracık sokaklarda dolaştıktan sonra, araç değiştirerek Cebel Akhdar'a doğru yola devam. El Hacer Sıradağları'nın yüksek bir dağı olan, yeşilliğiyle Umman'da eşi benzeri olmayan Cebel Akhdar "yeşil dağ" anlamına gelmekte. Nizwa'dan yaklaşık 21 kilometre mesafede bulunan ve yalnızca 4x4 arazi araçlarıyla ulaşılabilen, nefes kesen panoramik manzaraya sahip kanyon kenarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

29 Ocak 2022 Cumartesi Cebel Akhdar - Nizwa - Wadi Tanuf - Bahla - Jabrin - Muskat

Sabah, kuzeybatıya doğru yola çıkış. İlk olarak, Dünya Mirası Listesi'ne alınan beş antik "aflaj" dan ve ülkedeki en büyük aflajlardan biri olan Falaj Daris'in görülmesi. Kurak bölgelerde suları toplamak için oluşturulan ve yeraltı sularını yüzeye çıkaran kehriz uygulaması, eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Dağlarda yeraltı su düzeyi yüksek olduğundan, daha fazla derinliklere kaybolmadan önce suyun yolunu kesmek gerekir. İşte burada kehriz düzenleri en doğru seçenektir. Bir kehriz düzeni, el işçiliği ile kazılan dikey kuyular, açık su yolu, küçük su toplama göleti ve sulama alanından oluşur. Umman'da ise geleneksel sulama yöntemine Arapça "falaj" sistemi denir. "Aflaj" (çoğul), Umman'ın Hacer Sıradağları'ndan ve düzlüklerinden geçerek, hayati görevleri olan atardamarlar gibi evsel ve tarımsal su gereksinimlerini sağlamakta. Tespit edilen 4 binden fazla aflajdan yaklaşık 3 bin kadarı günümüzde hala kullanılmaktadır. Daha sonra, Nizwa'ya 20 kilometre uzaklıktaki, geniş ve kuru bir nehir yatağı olan Wadi Tanuf'a otobüsle hareket. Burada bulunan Tanuf köyünün harabelerinin görülmesi. Kerpiç evlerin kalıntıları, wadi'nin dramatik geçmişini yansıtmakta. Tanuf, 1950'li yıllarda çıkan bir iç ayaklanma sonucunda İngilizler'e başvurmak zorunda kalan Sultan Said bin Taimur tarafından bastırılan ayaklanma sırasında, İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından atılan birkaç bombaya kurbanı gitmiş. Ardından, kil kullanılarak yapılan ve uzun yıllar başkent olarak kalan, Dünya Mirası Listesi'ne alınmış kalenin bulunduğu, muhteşem bir manzaraya sahip Bahla Vahası'ndaki Bahla kasabasına varış. 1154 yılında Umman, Nebhani Hanedanlığı tarafından yönetilmeye başlanmış. Nebhani Hanedanlığı yaklaşık 500 sene Bahla'da hüküm sürmüş. Öğle yemeğinin ardından, Umman'ın en güzel kalesi olan Jabrin Kalesi'ni ziyaret. Babası İmam Sultan Bin Saif Al-Malik Al-Yarubi Portekizlileri Umman'dan tamamen çıkardıktan sonra, bilim ve sanat konusunda tutkulu olan hükümdar İmam Bil Arap bin Sultan Al-Yarubi 1670 yılında bu kaleyi inşa etmiş. Bu hükümdar daha önce görülmemiş bir barış, refah ve gelişme çağında yaşadığı için kale, o savaşsız dönemin zenginliğini yansıtmakta. Burada, süslü pencereler, ahşap balkonlar ve kapıların işçiliği ile muhteşem tavan resimleri ve hat sanatı örnekleri görebilirsiniz. Gezinin ardından, başkente dönüş. Akşamüstü Muskat'a varışı takiben yerel bir restoranda akşam yemeği. Ardından, uçuş öncesi dinlenmek için havalimanına yakın otele yerleşme.

30 Ocak 2022 Pazar Muskat - İstanbul Sabiha Gökçen

Muskat havalimanına transfer. Pegasus Hava Yolları'nın saat 04:25'teki uçuşu ile İstanbul'a hareket ve saat 08:50'de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na varış.
Muskat: Sheraton Oman Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Wahiba Sands: Thousand Nights Camp Lodge
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cebel Akhdar: Sama Resort Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Muskat: Wyndham garden Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  COVİD 19 ÖNLEMLERİ:
 • Yolcuların kalkıştan önce https://covid19.emushrif.om/ adresinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 • Yolcuların varıştan en az 14 gün önce 2 doz aşı olduklarını gösteren COVID-19 aşı sertifikasına sahip olmaları ve tam aşılı yolcuların QR kodlu aşı sertifikasının bir kopyasını https://covid19.emushrif.om/ adresinden yüklemeleri zorunludur. 18 yaşından küçük yolcular için geçerli değildir.
 • 7 saat veya daha kısa uçuşlar için, 72 saat önce yapılmış QR kodlu bir negatif PCR testi yanınızda bulundurmanız gerekir. PCR testi ayrıca https://covid19.emushrif.om/ adresinden yüklenmelidir. 18 yaşından küçük yolcular için geçerli değildir.
 • Online ödemeyi tamamladıktan sonra seyahat kayıt formunuzun elektronik veya basılı bir kopyasını saklayın. Seyahat kayıt formunun varışta giriş limanınızda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca, tüm yolcuların Umman'a giriş sırasında TARASSUD sağlık uygulamasının telefonlara indirilmesi gerekmekte.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvaltı olarak konaklama;
  • 2. günden 5. güne kadar 4 akşam yemeği;
  • 2. günden 5. güne kadar 4 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/ Muscat/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi*;
  • Her türlü kişisel harcama.
  • Umman vizesi.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.


 • NOT:

  *Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 30 $ düşünmek gerekir.

  Vize

  Umman için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 27 Aralık 2021 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir. Yeşil pasaportlar için vize istenmiyor. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
  ÖNEMLİ DUYURU:
  Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.