Etiyopya:Timkat Festivali ve Omo Vadisi

Bir zamanlar Habeşiştan ismiyle bilinen Etiyopya, Afrika'nın boynuzunda yerleşmiş en eski hristiyan geleneklerini yaşatan ilginç bir ülke. Etiyopya'yı diğer Afrika ülkelerinden farklı kılan en önemli özelliklerinden biri Hıristiyanlığı milattan sonra IV. Yüzyılda kabul edilmiş olması. Ortodoks Hristiyanlar, Hazreti İsa'nın Şeria (Ürdün) Nehri'nde vaftiz edilişinin anısına düzenlenen Timkat Bayramı (Epifani) Etiyopya'nın en önemli festivaline dönüştürdüler. Bu seyahatte Etiyopya'nın tam ortasında yer alan başkent Addis Ababa'da renkli etkinliği olan İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası'nın Temsili Listesi'ne alınan Timkat festivalini izleyebilme ayrıcalığını yaşayacaksınız. Timkat Festivali'nin sayesinde Etiyopyalılar ülkelerine ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlı bir millet olmaktan gurur duyduklarını tanık olabilirsiniz.
Seyahatin farklı bir rengi ise, çevresinde yaşayan etnik kabilelerle son senelerde seyyahların büyük keşfi olan, Addis Ababa'nın güneyindeki vahşi Omo Vadisi olacak. Kenya ve Sudan sınırlarına yakın ve henüz çok bakir olan bu bölgede Hamer, Tsamai, Karo, Arbore, Ari, Dassanech ve Mursi gibi çok sayıda etnik Kabile yaşamakta. Buralarda, dudaklarına büyük halkalar geçiren, vücutlarını değişik şekillerde boyayan, hayvan postuyla giyinen insanları görmek mümkün.
Bu farklı ve olağandışı Afrika yolculuğu kültür, tarih, doğa ve tabi ki fotoğraf meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Timkat Festivali'nde İsa'nın vaftiz edilişinin ve kutsal Ahit Sandığı'nın taşınışının canlandırıldığı törenlere ev sahipliği yapan başkent Addis Ababa'da muhteşem atmosferiyle Timkat festivalini izleyebilme ayrıcalığını yaşayacaksınız.
 • Seyahat programı, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Aşağı Omo Vadisi, Konso ve Tiya'yı da içermekte.
 • Oldukça fakir bir ülke olan Etiyopya'nın en büyük zenginliği, hiç şüphesiz insan, tarih ve doğa. Afrika'nın yükselen yıldızı olan Etiyopya'da turizm ve otelcilik sektörü de gelişmekte. Ancak altyapı hizmetleri yer yer henüz zayıf olduğu için Etiyopya seyahatinin macera niteliği taşıması kaçınılmaz.
 • Güneyde, bazı gecelemeleri son derece sempatik ve gerekli konfora haiz "lodge" larda yapacağız.
 • Etiyopya'nın güneyine yapacağımız yolculuk konforlu 4x4 arazi araçlarıyla gerçekleşecek. Daha rahat edebilmeniz ve rahatça fotoğraf çekebilmeniz için her araçta 3 kişiden fazla yolcu olmayacak.
 • Bazı günler öğlen yemekleri piknik sepetleri şeklinde olacak.
 • Çok güzel bir tabiat ve renkli insanlar görebileceğiniz bu seyahat için bol fotoğraf malzemesi öngörmek gerekir.

17 Ocak 2023 Salı İstanbul - Addis Ababa

Türk Hava Yolları ile saat 19:25'te Etiyiopya'nın başkenti Addis Ababa'ya hareket.

18 Ocak 2023 Çarşamba Addis Ababa / Timkat Festivali

Saat 00:55'te Addis Ababa'ya varış. Karşılama ve otele transfer. Birkaç saatlik bir dinlenmeden sonra, gün boyunca sürecek başkent Addis Ababa gezisi için hareket. İlk olarak, Etiyopya başkentinin nasıl planlandığını anlayabilmek için, şehrin kuzeyinde yer alan ve 3200 metre yükseklikteki Entoto tepesine çıkış. Rivayete göre, İmparator Menelik ve İmparatoriçe Taitu bu tepeden bakarken Addis Abbaba'nın kuruluşuna karar vermişler: Tepede durup aşağıya doğru bakarken, yukarıya çıkan ince bir buhar dumanı görmüşler; daha yakından görmek üzere yanına gittiklerinde, daha önce hiç görmedikleri bir çiçek ve şifalı su kaynağı ile karşılamışlar. Bu sebeple başkente Amharic dilinde "yeni çiçek" anlamına gelen Addis Ababa adını verdikleri rivayet edilir. Buradaki Mariam müzesi ve daha sonra, Etiyopya tarihini tanımak üzere Ulusal Müze gezileri. Bu müzede Lucy adı verilen 3.4 milyon yıllık ünlü insan fosilinden güçlü Aksum Krallığına; Orta Çağ krallığı Gondar'dan Imparator Menelik II ve Haile Selassie Hükümranlıklarına kadar Etiyopya tarihinin önemli parçalarını görmek mümkün. Öğleden sonra, yeni başlayan Timkat etkinliklerini izleme imkanı bulacağız. Tören, Ahit Sandığı'nın bir replikası olan ipek kumaşla sarılmış Tabot'u nehre kadar saygıyla taşıyan rahiplerin yürüyüşüyle başlar. Bu törende Tabot, vaftiz olmak için Ürdün Nehri'ne gelen İsa Mesih'i temsil etmekte. Timkat (Epifani), 19 Ocakta, İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilmesi anısına, Addis Ababa baştan olmak üzere Etiyopiya'nın tüm kuzeyinde kutlanmakta. Etiyopya efsanelerine göre, on emir levhalarını barındıran Ahit Sandığı, Milat'tan önce X. yüzyılda Hz.Süleyman ile Seba Melikesi'nin oğlu I. Menelik tarafından Küdus'tan kaçırılıp Etiyopya'nın kuzeyinde bulunan Axum'a getirilmiş. Bugün Zion Meryem'i Kilisesi'nin hazinesinde emniyetli bir şekilde saklanan Tabot'u, kilisenin başpapazı dışında kimse göremez. Bu nedenle, Etiyopya'nın her önemli kilisesinde Tabot'un bir replikası bulunmakta. 19 Ocağın arifesinde başlayan "ketera" (hazırlık) olarak adlandırılan ayinler sırasında, papazlar Tabot'ları kiliselerden "Taboat Maderia" olan su havuzunun yanında kurulan ve onları muhafaza edecek olan çadıra götürürler. Bu renkli dinî festivalin "Ketera" gününde, başkentin caddelerinde zil, trompet ve davul çalarak, şarkı söyleyerek, ilahiler okuyarak dolaşan halk, rengarenk şemsiyelerin altında yürüyen din adamlarına eşlik eder. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19 Ocak 2023 Perşembe Addis Ababa / Timkat Festivali

Gün boyunca, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası'nın Temsili Listesi'ne alınan Timkat Bayramı (Epifani) ana kutlamalarını izleme ve caddeleri Etiyopya bayrağını temsil etmek için yeşil, kırmızı ve sarı ile süslenmiş olan başkent Addis Ababa'nın keşfine devam. Sabah, Timkat Festivali'nin yer alacağı şehrin en geniş alanı olan Jan Meda Spor Sahası'na transfer ve etkinliklerini izleme. 19 Ocak'ta ise kutlamalar "Abun" unvanı verilen ve vaazında, barış, sevgi ve merhametin önemini anlatan Etiyopya Ortodoks Kilisesi Patriği'nin ve piskoposların katıldığı "Taboat Maderia"da devam eder. Suya batırılmış altın bir haç yardımıyla suda yanan kutsanmış bir kandili söndürülerek, Hazreti İsa'nın vaftiz edildiği Ürdün (Şeria) Nehri'ni sembolize eden su havuzunu kutsanır. Geleneksel şarkılar, ilahiler ve İncil'in okunduğu alanda burada toplanan inançlı kalabalığın üzerine kutsal olduğuna inanılan su serpilir. Bu özel günde bembeyaz geleneksel elbiseleri ile erkekler, kadınlar ve çoçuklar din adamlarının kullandıkları rengarenk parlak kadife ve saten tören giysileri ve pullarla süslenmiş büyük kadife şemsiyeleri ile büyük bir tezat oluşmakta. Yüzyıllardır değişmeyen bu törenler Eski Ahit'in ayinlerini anımsamakta. Etkinliklerden sonra, otele dönüş. Öğle yemeğinden sonra ise, günümüzde etnolojik müze olarak kullanılan, 1975 senesinde vefat eden İmparator Haile Selassie'nin eski sarayının gezilmesi. Son olarak, İmparator Menelik II tarafından 1896 yılında inşaa edilen St George Katedrali ve Etiyopya'nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Aziz Teslis kilisesi ziyaretleri. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

20 Ocak 2023 Cuma Addis Ababa - Shashemene - Hawassa

Sabah, 4x4 arazi araçlarıyla güneye doğru, Great Rift Valley yani Büyük Yarık Vadisi'nde bulunan Hawassa'ya doğru Yolculuk. Göller bölgesine varınca, Abyatta ve Shalla Ulusal Parkları gezisi. Bu parklar geniş orman, bol miktarda hayvan ve bitki türü, önemli sayıda pembe flamingo ve endemik kuş çeşitlerini barındırmakta. Yol üzerinde, Haile Selassie'yi Kral Solomon'un soyundan kabul eden ve bölgeye 60 larda yerleşmiş olan Rasta Topluluğu'nun yaşadığı yer olan Shashemene'de mola. Yüzyıllar önce Afrika'dan köle olarak Jamaika'ya getirilen siyahlar 1930 larda rastafari akımının kültürünü oluşturur. Rastafari hareketi Bob Marley'in Dünya'ya duyurduğu reggae müziği ile tanındı. Rasta'ların geleneksel yöntemlerle çalıştıkları topraklar, kendilerine "Negus" yani kralların kralı olarak hitab edilen Haile Selassie tarafından hibe edilmiş. Daha sonra, Hawassa Gölü kenarında yer alan dünyaca ünlü atlet Haile Guebre Selassie'nin sahibi olduğu otelimize varış ve yerleşme. Şirin bir tatlı su gölü olan Hawassa Gölü, başkentlilerin hafta sonları en sevdikleri kaçış yeri... Burada ayrıca atçılık, kuş izleme, balıkçılık, trekking, gölde tekne turları gibi birçok aktivite de bulunmakta. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

21 Ocak 2023 Cumartesi Hawassa - Arbaminch

1959 senesinde İmparator Haile Selassie tarafından kurulan Sidamo eyaletinin başkenti Hawassa 129 Km karelik küçük bir göl kıyısında yer almakta. Suaygırlarının yaşadığı tatlı su gölünde, zengin plankton ve balık çeşitleri bulunmakta. Burada yaşayan Marabut kuşlarının balık avlamasını seyretmek kuşkusuz seyahatin en ilginç görüntülerinden birini oluşturacak. Hawassa Gölünün kenarında kurulan ve yerli halk için önemli bir ticari etkinlik olan balık pazarını ziyaret ettikten sonra, Hawassa'dan ayrılıp tam güneye doğru, Amharic dilinde "Kırk Kaynak" anlamına gelen Arbaminch'e doğru yolculuk... Dağlık yol üzerinde Dorze etnik grubunun yaşadığı Chencha köyü gezisi. Köy ziyareti sırasında etnik grubun önemli bir yiyeceği olan ve sahte muz ağacı olarak nitelendirilen "Enset" i tanıma imkanı. Dorze halkının geleneklerinde önemli bir yeri olan Enset'in kökünden yaprağına kadar çeşitli kullanımlarını öğrenebilirsiniz. Muz ağacına benzeyen bu bitki 8,9 metreye ulaşabilmekte. Afrika'nın tropikal ülkelerinde yetişen bu bitkiyi sadece Etiyopyalılar yiyecek özü olarak kullanmaktalar. Dorze'ler bu bitkiyi kamış ile birlikte arı kovanlarını andıran külübe yapımı için de kullanıyorlar. Akşamüstü, Abaya Gölü'nün kenarında mola vererek gün batımı için Nechisar Millî Parkı'na hakim enfes bir konumda yer alan lodge'umuza varış. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

22 Ocak 2023 Pazar Arbaminch - Konso - Hamer Yöresi - Turmi

Arbaminch bir tepenin eteklerine kurulmuş sakin ve güzel bir kasaba. İki seviyeden oluşan Arbaminch Abaya'nın tepelerinden Chamo gölleri ve Rift vadisi'nin çok güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz. Kahvaltının ardından, Arbaminch'ten ayrılıp Chamo gölüne hareket. Chamo gölünde yapacağımız tekne gezisi sırasında, burada uyum içinde yaşayan büyük bir suaygırı, timsah, beyaz kartal ve pelikan popülasyonunu gözlemleyebilirsiniz. Gezinin ardından, Etiyopya'nın güneyindeki Konso'ya doğru yola devam. çok sayıda "Waga" adlı tahta oyma heykel barındıran Konso müzesi gezisi. Adeta birer sanat eseri olan bu mezar totemleri çalınmaya başlanınca koruma altına alınmış. Konso'da öğle yemeğinden sonra, yol üzerindeki güzel köyler görerek Weyto Nehri'nin aktığı vadiden geçerek daha güneye doğru, 'nun bir başka dünya kültür mirası olan Omo Vadisi'ne doğru yolculuğa devam. Turmi bölgesinin en dikkat çekici kabilesi Hamerler dir. Turmi çevresindeki bir Hamer halkının köyünün keşfi. Hamer kabilesinin meşhur erkekliğe geçiş törenininde, saatlerce süren eğlencenin sonunda erkekliğe geçecek gençlerin yanyana dizilmiş sekiz veya on boğa üzerinden atlaması son derece ilginçtir. Böylece, yetişkinliğe başarıyla adım atan gençler evlenme hakkını kazanırlar. Kadınlarının güzelliğiyle tanınınan Hamer halkının bir başka özelliği ise vücütlarına ve muazzam bir özenle örülmüş saçlarına tereyağ ve toprak sürmeleri ve saçların uçlarına renkli boncuklar takmalarıdır. Hamer erkekleri ise saçlarını topuz yaparlar. Uyurken bu topuzun bozulmaması için boyunlarının altına küçük bir destek koyarlar. Gündüzleri bu aksesuarı yanlarından ayırmayıp oturak olarakta kullanırlar. Akşamüstü Turmi'deki lodge'umuza dönüş. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

23 Ocak 2023 Pazartesi Turmi - Omorate - Turmi

Kahvaltının ardından, Sudan ve Kenya sınırına yakın yaşayan ve "Delta'nın halkı" anlamına gelen Dassanech kabilesini daha yakından tanımak için hareket. Kenya'nın kuzeyindeki Turkana Gölü'ne iki kol halinde dökülen Omo Nehri'ni kanolarla geçerek, nehir kıyısında bulunan bir Dassanech köyünü ziyaret. Sekiz ana klandan oluşan Dassanech kabilelerinde boncuklar her klanın sembolünü oluşturur. Deniz seviyesinden sadece 375 metre yükseklikteki Omorate, Omo Vadisi'nin en alçak yeridir. Aşağı Omo Vadisi'nin en uç noktasını gezdikten sonra, öğle yemeği için Turmi'ye dönüş. Öğleden sonra ise, Pazartesi günleri kurulan, kabilelerin buluştuğu ve tam bir renk cümbüşü olan büyük Turmi pazarı gezisi. Vücütlarına ve muazzam bir özenle örülmüş saçlarına tereyağ ve toprak süren kadınların yanı sıra kafalarını karakteristik bir şekilde tıraş eden ve kulaklarına çok sayıda piercing yapan erkekleri burada görmek münkün. Bu pazara, renkli Hamer kabilesi dışında, tarım ve hayvancılıkla uğraşan Benna ve Karo gibi birçok farklı kabileler de, aralarında yaptıkları el işlerinin de bulunduğu ürünleri satmaya ya da takas ettirmeye getirir. Göreceğiniz bu pazarlar, teknolojiden bağımsız bir şekilde hayatlarına devam eden yöre insanlarının tek geçim kaynağıdır. Farklı kabilelere mensup bu insanları giysilerinden, dövmelerinden, saç şekillerinden ve takılarından ayırt edebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

24 Ocak 2023 Salı Turmi - Karo Yöresi - Jinka

Kahvaltının ardından, Murile'ye doğru yola çıkış. Omo Nehri'ne hakim muhteşem güzel bir yerde yaşayan Karo kabilesini ziyaret. Karolar, Omo Vadisi kabileleri arasında en az nüfusa sahip kabiledir. Karo erkekleri ve kadınları estetik amaçla yüzlerini ve vücutlarını büyük bir özenle boyamaktalar. Ayrıca erkeklerin vucutlarındaki çizikler sosyal statünün, galibiyetin ve gücün sembolüdür. Karolar, tarım ve balıkçılığın yanı sıra keçi yetiştiriciliği de yaparlar. Gezinin ardından, öğle yemeği için Turmi'ye dönüş. Öğleden sonra, Mago Parkı'nın kuzeydoğusunda Turmi'ye yaklaşık 130 km uzaklıkta bulunan, Güney Omo Vadisi'nin idari merkezi ve bölgenin en önemli kasabası olan Jinka'ya doğru yolculuk. Yol üzerinde yerleşik Tsemai kabilesi köylerinin yanı sıra güneydeki tüm kabileler arasında en fazla toprak sahibi olan Benna etnik grubunun köylerini görebilirsiniz. Hayvancılık yapan ve arı yetiştiricisi olan Tsamay ve Benna halkları yakın yaşadıkları için birbirini etkilemekte ve genelekleri benzerlik taşımakta. Hayvancılık ve arıcılığın yanı sıra tahıl, kahve, meyve yetiştiriciliğini de yapan Bennalar, Hamerler, Karolar ve Ariler gibi göğüs ve kollarında deriyi hacamat ederek iz bırakma yöntemini kullanırlar. Ayrıca kafalarını karakteristik bir şekilde tıraş eden erkekler kulaklarına çok sayıda piercing yaparlar. Benalar Hamerlerle serbestçe evlenebilirler. Tsemailar ise güneydeki kabilelerin en renkli görünüme sahip olanlarıdır. Genç bekar kadınlar kısa kıyafetler giyerken, evli kadınlar uzun etekler giyerler. Bekar erkek ise, boğa atlama törenini başarıyla tamamlarsa kafasına tüy ya da renkli bir bant takar. Güney Omo Araştırma Merkezi'ne bağlı olan ve vadideki kabile yaşamları ve gelenekleri hakkında bir çok konuya ışık tutan Jinka müzesi ve sonra bölgede yaşayan bir Ari kabilesi köyünün ziyaretleri. Büyük hayvan sürüleri ve bereketli topraklara sahip olan, misafirperverliğiyle tanınan Ariler, bölgenin en eski ve en büyük etnik grubudur. Akşamüstü, Jinka kasabası yakınlarında, nehir kenarında doğanın içinde bulunan lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

25 Ocak 2023 Çarşamba Jinka - Mago Millî Parkı - Konso - Arbaminch

Sabah, muhtemelen Güney Etiyopya'nın en ünlü halkı olan Mursileri görmek için Jinka'dan 40 kilometre uzaklıktaki Mago Millî Parkı'na hareket. Mursi Halkı, Mago Nehri'nin batısında ve Omo Nehri'nin doğusundaki alçak topraklarda Mago Parkı'nın içinde yaşamakta. Kavurucu iklim ve onları karakterize eden savaşçılıkları nedeniyle her türlü işgalden ve çağdaş unsurlardan kendilerini koruyabilmişler. Tarım ve hayvancılık yapan Mursilerin yaşam tarzı, Hamer ve Benna kabilelerinde de olduğu gibi sosyal örgütlenme ve ritüellere bağlı. Üst kasta mensup Mursi kadınlar alt dudaklarına, güzellik kriteri olan, kilden yapılma yuvarlak bir disk takıyorlar. Yaşları ilerledikçe dudaklarına taktıkları tabakların boyutunu, dudaklarını esneterek büyütüyorlar. Mursi erkekleri içinse silah önemli bir statü ve güç sembolüdür. Geziden sonra, öğle yemeği için Jinka'ya dönüş. Öğleden sonra, Weyto Nehri'nin aktığı vadiden tekrar geçerek, sorgum, pamuk, mısır ve kahve yetiştiren, kalabalık nüfusu ile Güney Etiyopya'daki en önemli kabilelerden birinin yaşadığı Konso'ya varış. Diğer kabilelere oranla daha varlıklı olan Konsoların yaşadığı bir köyü ziyaret ederek Güney Etiyopya'da yaşayan önemli bir etnik grupların ile tanışma. Konsolar, vadiler ve tepelerle çevrili bu yeşil topraklarda, teraslar oluşturarak, erozyonu önlemek için taraçalama ve sulama ile gelişmiş bir tarım sistemi uygularlar. Konso Kültürünün bir parçası olan taş duvarlı terasların oluşturduğu peyzaj tarafından koruma altına alınmış. Konso Kültürel Peyzajı'nı keşfettikten sonra daha kuzeye doğru yolculuğa devam ederek, geceyi geçireceğiz Arbaminch'e doğru yola çıkış. Akşamüstü, Nechisar Millî Parkı'na hakim lodge'umuza varış. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

26 Ocak 2023 Perşembe Arbaminch - Addis Ababa

Sabah, bu yörelerin sessizliğini terk edip hareketli başkent Addis Ababa'ya dönüş. Öğle yemeği yolda Butajira şehrinde. Yol üstünde, tarih döneminin başlarında yapılmış, 32'si yazıtlı 36 esrarengiz dikilitaşı ile Dünya Miras Listesi'nde yer alan mezar kompleksi Tiya arkeolojik sit alanının gezilmesi. Addis Ababa'ya varışı takiben Ketchene'de bulunan zaanatkarlar çarşısında alışveriş için serbest zaman. Ardından, uçuş öncesi kullanabileceğiniz otele yerleşme. Akşam yemeği folklorik gösteriler eşliğinde yerel bir restoranda. Geç vakitte, Bole havalimanına transfer.

27 Ocak 2023 Cuma Addis Ababa - İstanbul

Türk Hava Yolları ile saat 01:45'te hareketle 07:25'te İstanbul'a varış.
Addis Ababa: Radisson Blu Addis 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Hawassa: Haile Resort Hawassa 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Arbaminch: Haile Resort Arbaminch 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Turmi: Paradise Lodge Turmi 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Jinka: Eco Omo Lodge 3 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Etiyopya seyahati için yolcuların varıştan en az 14 gün önce tam aşılama sürecini tamamlamış olduklarını gösteren ingilizce COVID-19 aşı sertifikasına sahip olmaları gerekmekte.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Yukarıda belirtilen otellerde ve lodgelarda oda+kahvaltı geceleme;
  • 2. günden 10. güne kadar 9 akşam yemeği;
  • 2. günden 10. güne kadar 9 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Addis Ababa/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 50 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Vize ücretleri.


  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.


 • Aşılar:
  Bu yolculuk için sarı humma aşısı gerekmekte. Aşı sertifikasını da yanınızda bulundurun. Korunma amaçlı sıtma ilaçları alınması tavsiye edilir. Tetanoz ve difteri aşıları da önerilir.

  Notlar:
 • Seyahat için tavsiyelerimiz: Bavul yerine yumuşak, esnek seyahat çantası tercih etmenizi öneririz.

 • Vize

 • Etiyopya için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 22 Aralık 2022 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir ve pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.