Beypazarı & Polatlı & Ankara

BAŞTAN BAŞA ANADOLU  2 GECE
26 Kasım 2021 - 28 Kasım 2021
2 Gece / 3 Gün - 2 Akşam Yemeği + Tüm Turlar dahil
Otobüs ile
Katılımcı Sayısı 24 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler: İstanbul ve Ankara buluşmalı olarak tüm şehirlerden
Gezilecek Yerler : Göynük - Nallıhan Kuş Cenneti - Beypazarı - Gordion - Sakarya Meydan Savaşı Milli Parkı - Augustus Tapınağı - Hacıbayram Camii - Ankara Kalesi - Samanpazarı - Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Çengelhan - Ankara Etnografya Müzesi - Anıtkabir
Tur Tarihi :26 Kasım 2021
KALAN YER : 9+ Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
2.475 TL
Tek Kişi Farkı :
245 TL
3. Kişi :
2.350 TL
Tarih serisi gezilerimizin bu ikinci programını, Cumhuriyetimiz'in sembolü olan Ankara'yı ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolun çok önemli bir dönüm noktası olan Sakarya Meydan Savaşı'nı tanımaya ayırdık. Polatlı'ya giderken yolumuz, harika manzaralarıyla Nallıhan Kuş Cenneti'nden, tarihi geçmişi, özenle korunmuş geleneksel mimarisi ve zanaatkarları, daracık taş sokakları ile bir ilgi odağı olan Beypazarı'ndan, Frigya Kralı Eşşek Kulaklı Midas'ın inanılmaz bir yapı olan Tümülüs Mezarı'ndan geçiyor... Tabii ki bir günüzümü bu güzellikleri keşfetmeye ayırdık. Polatlı ve Haymana arasında kalan Sakarya Meydan Savaşı Milli Parkı ise, Cumhuriyetimiz'in kuruluşuna giden yolu açan kahramanların, 22 gün ve 22 gece savaşarak Yunan Ordusu'nu geri çekilmeye zorladığı topraklardır. Bu çok önemli savaşın detaylarını yerinde ve Bülent Demirdurak'ın anlatımıyla dinleyeceğiz. Son olarakta, Başkentimiz Ankara'nın tarihi mahallelerini, Kale'nin ve Samanpazarı'nın hala geçmişin havasını koruyan sokaklarını, Anadoluda yaşayan medeniyetlerin eserlerinin, bir müzecilik örneği olacak kadar güzel sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni, pek gezilmeyen Ankara Etnografya Müzesi'ni gezeceğiz ve Anıtkabir ziyareti ile yolculuğumuzu tamamlayacağız. Görsel zenginliklerin dışında, ilginç anlatılarıda dinleyeceğiniz bir yolculuk...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sizler için hazırladığımız ve ülkemizin özellikle yakın tarihini içeren bir gezi serisinin ikincisi:
 • Beypazarı'nın tarihi atmosferinin ve yapılarının keşfi;
 • Sakarya Meydan Savaşı Milli Parkı gezisi ve savaşın detaylarını yerinde öğrenme;
 • Ankara Kalesi ve civarındaki tarihi dokuyu gezme;
 • Ankara Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Sanayi Müzesi gezileri;
 • Anıtkabir gezisi ve Ankara'nın detaylı keşfi;
 • Beypazarı'nda, yöresel lezzetleri tadacağınız akşam yemeği;
 • 40 ın üzerinde yayınladığı kitabı bulunan tarihçi, yazar ve profesyonel rehber dostumuz Bülent Demirdurak' ın anlatımınları ve rehberliğinde bir gezi. (Eserlerinin listesi için tıklayın);
 • Bluetooth ile kendi telefon ve kulaklığınızı kullanarak, rehberinizi kolayca dinleyebileceğiniz App.

1. Gün İstanbul - Göynük - Nallıhan - Beypazarı 365 km.

Saat 06:30'da Taksim, Dünyanın Renkleri bürosunun önünden ve saat 07:00'de Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı) önünden Göynük istikametinde hareket. Sakarya üzerinden, yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun sonunda, bu bölgeye gelen il Türkler'in yerleştiği Göynük'e varış ve kısa bir şehir turu: Akşemsettin Türbesi, Romalılar döneminden beri kullanılmakta olan Hamam ve Zafer Kulesi'Nallıhan Kuş Cenneti'ne doğru yola devam. Yol üzerinde, Nallıhan'da durarak:Nasuh Paşa Camii, Kocahan, Tarihi Belediye Binası ve Eski Halk Evi'ni görüp, şehrin yaınındaki Yunus Emre'nin hocası Tapduk Emre'nin türbesini de ziyaret ettikten sonra, Kuş Cenneti'nin en güzel manzaralarını göreceğiniz, seyir noktalarına varış. Ardından, günün son etabı olacak, Beypazarı'na varış ve otele yerleşme. Daha sonra, şehrin tarihi mahallelerinde yemek için serbest zaman. Tarihte, Kayı Boyu'nun ilk yerleştiği yerlerden olan Beypazarı, Osmanlı Devleti'nin tımarlı sipahi merkezlerinden birisiydi. Istanbul, Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret noktası oluşturuyordu. Serbest zamandan sonra, Hıdırlık Tepesi'nden şehrin panoramik görüntüsünü seyredip, ardındanda şehrin tarihi merkezindeki evleri ve camileri yakından göreceğiniz bir yürüyüş. Şehirdeki üç bini aşkın konağın beşyüzden fazlası restore edilmiş. Bu turizm hareketi Beypazarı'nda örnek bir kalkınma modeli oluşturup, şehirdeki işsizliği sona erdirmiş. Yürüyüş esnasında meşhur Alaaddin Sokak'ta, ev hanımlarının yaptığı ve sattığı tarhana, makarna, el işleri ve takı ürünlerini görebilirsiniz. Beypazarı Yaşayan Müzesi'ni ve Suluhan Kervansarayı'nı da gezdikten sonra, dinlenmek için otele dönüş. Akşam yemeği, tarihi bir konakta yöresel lezzetlerin tadımı. Geceleme Beypalas Hotel'de.

2. Gün Gordion - Sakarya Meydan Savaşı Milli parkı - Ankara 240 km.

Sabah, kahvaltının ardından, Polatlı yakınlarındaki Yassıhüyük' te bulunan Frigya'nın tarihî başkenti Gordion'a hareket. Burada gezeceğiniz ve efsanelerde bahsedilen Eşşek Kulaklı Frigya Kralı Midas'a ait olduğu düşünülen Tümülüs Mezar, bu yolculuğun ilginç keşiflerinden biri olacak: Uzun bir tünelden geçerek ulaşacağınız antik mezarda, kalın kütüklerle çevrili mezar odası bulunmakta. Burada bulunan eşyaları, bir gün sonra, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde göreceksiniz, ancak yerinde görecekleriniz yine de çok heyacan verici olacaktır. Yerel Müze'de sergilenen eserler ile ayçiçeği ve buğday tarlalarının ortasında göreceğiniz antik kentin ve tümülüslerin görüntüsü, hafızalarda iz bırakacak müthiş bir manzara oluşturacak. Bu keşiften sonra, Sakarya Meydan Savaşı Milli Parkı'na doğru yola devam. 23 Ağustos 1921 tarihinde başlayıp, 13 Eylül 1921 tarihinde sona eren, yani 22 gün ve 22 gece süren ve Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz" diyerek yönettiği ve Yunan Ordusu'nu geri çekilmeye zorladığı bu muharebe, Kurtulul Savaşı'nın dönüm noktası olmuştu. Savaş alanlarını görüp, tarihini Bülent Demirdurak'tan dinledikten sonra Ankara istikametinde yola devam. Varışta, ilk olarak Kurtuluş Savaşı'nda cuma namazlarının kılındığı yer olduğu için Namazgâh Tepesi olarak anılan yerde, Cumhuriyet Dönemi'nin önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanıp, inşa edilen Ankara Etnografya Müzesi gezisi. Müzenin önünde bulunan bronzdan yapılmış at üzerinde Atatürk heykeli 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılmıştır. Son olarak da Anıtkabir ziyareti: Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük simgesi olup Atatürk'ün yaşadığı döneme tanıklık edecek bir çok eşya ve belgenin sergilendiği muhteşem yapıt ile günün gezi programını bitirme ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde. Yemekten sonra, arzu edenlerle, şehrin ışıklarını görmek üzere Kızılay Meydanı ve Çankaya'ya kadar bir panoramik tur.

3. Gün Ankara Şehir Turu - İstanbul 440 km.

Sabah, kahvaltının ardından, Ankara'nın keşfi: Bilinen tarihi en az onbin yıl öncesine uzanan Ankara'da, günümüze kadar Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ikamet etmiş ve 1923 senesinden beri de Türkiye Cumhuriyeti başkenti olmuş. Köklü tarihi, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve bugün modern Türkiye'nin başkenti olması sebebiyle bir çok kültürel zenginliğe sahip olan Ankara'yı anlayabilmek için, tarihi şehrin etrafında yerleştiği kaleyi ve burada yerleşik bir çok müzeyi detaylıca gezmek gerekecek. Geziye, "Res Gestae Divi Augusti" olarak bilinen ve ilk Roma imparatoru Augustus'un yaptığı işlerin dökümünü yapan yazıtın tapınak duvarı üzerine kazınmış olduğu Augustus Tapınağı'ndan ve Hacıbayram Camii'nden başlayıp, ilk olarak, 1921 yılında Atatürk'ün bir Eti Müzesi kurma fikrinden hereketle, Akkale Burcu'nda oluşturulan ve Türkiye'nin en güzel müzelerinden biri olup 1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi seçilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan eşsiz eserlerin keşfi ile devam ederek, kendinizi sadece Ankara'nın değil, Anadolu'nun tüm tarih mirasının içinde bulacaksınız. Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik sırayla sergilenen bu eserleri, Ankara Kalesi surlarına bitişik olan Mahmut Paşa Bedesteni ile Kurşunlu Han'da yerleşik olan müzede gördükten sonra, Çengelhan gezisi. 1522'de, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Mihrimah Sultan'ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış ve çeşitli dönemlerde Ankara'nın meşhur tiftiklerinin depolandığı mekan ve zaman zaman da tabakhane olarak kullanılmış olan Çengelhan, 1990 yılında vefatına kadar, Anadolu Beylerbeyi Karacapaşa'nin torunu Raife Kocabeyoğlu-Öngen'in mülküydü. Daha sonra, Koç Vakfı tarafından kiralanıp, restore edilerek, Ankara'nın ilk sanayi müzesine dönüştürüldü. Müzede, 1850'li yıllardan itibaren sanayide kullanılan araçlar, ilk daktilo, ilk televizyon gibi çeşitli elektronik araçlar, denizcilik, havacılık, karayolu taşımacılığı gibi alanların geçmişine ait objeler sergilenmekte olup çoğu Rahmi Koç koleksiyonundan bağışlanmıştır. Müze gezisinin ardından, öğle yemeği ve Ankara Kalesi ile Saman Pazarı'nı gezmek için serbest zaman. Daha sonra, İstanbul'a dönüş için yola çıkış. Çeşitli molalarla yolculuktan sonra akşam İstanbul'a varış, Kadıköy ve Taksim'de yolculuğun sonu.
Beypazarı: Beypalas Otel 3 * Superior
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ankara: Radisson Blu Ankara 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Konforlu özel tur otobüsüyle seyahat;
 • 1. ve 2. gün akşam yemekleri;
 • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
 • Programda belirtilen Otellerde Oda+Kahvaltı konaklama;
 • Kendi telefon ve kulaklığınızı kullanarak Bluetooth ile (internet gerektirmiyor)
  bağlanarak, Rehberinizi dinleyebileceğiniz App;
 • Bülent Demirdurak'ın 'Çanakkale' ve 'Anadolu' adlı kitapları;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
 • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Öğle yemekleri;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.