Avrupa'nın en Renkli Noel Pazarları


Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa'nın en güzel Noel Pazarları'nı dolaşmak için sekiz günlük harika bir yolculuk: Würzburg, Bamberg, Heidelberg, Nürnberg ve Münih'in tarihi şehirlerini gezip, yerel esnaf lezzetlerini tatmak ve Noel zamanı hakim olan büyülü atmosferin tadını çıkartmak için çok güzel bir fırsat. Tiroller'in unutulmaz kış manzaraları, Noel şarkılarının hoş sedalarını duyacağınız renkli pazarları, Innsbruck'un muhteşem cam süslemeleri, yumuşak kar örtüsünün altından çıkan renkli cepheleri, Sarayları ve Zürih'in Swarovski kristalleriyle parıldayan eşsiz Noel ağacı, Alsace'ın birbirinden güzel köy ve kasabaları barındıran Şarap Yolu, enfes doğa manzaraları bu büyülü yolculuğun birer unutulmaz parçası olacak. Colmar'dan Strasbourg'a kadar Alsace'ın zengin tarihi, kültürel ve mimari mirasını tanımanın yanı sıra, Alman ve Fransız mutfaklarından etkilenmiş özgün mutfağını ve son derece aromatik şaraplarını tatma imkanı bulacaksınız. Masallar diyarında, yaklaşan yeni yılın gelişini kutlamak için kaçırılmayacak bir yolculuk...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Dünya Mirası Listesi' nde yer alan Würzburg Residenz Sarayı, Bamberg, Strasbourg, Grade Île ve Neustadt Mahalleleri;
 • Heilderberg, Würzburg, Bamberg, Nürnberg, Münich, İnnsburg, Mulouse, Colmar ve Strasbourg Noel Pazarları,
 • Tiroller'in harika kış ve Noel manzaraları;
 • Riquewihr'de, Alsace şarapları tadımı,
 • Strasbourg'da Tekne gezisi,
 • Innsbruck'da Tirol Dans ve Müziği gösterili akşam yemekleri,
 • Konforlu ve Merkezi Oteller'de konaklama.
 • Tüm akşam yemekleri ve gezilerin dahil olduğu bir seyahat.

10 Aralık 2023 Pazar İstanbul - Stuttgart - Strasbourg

Sabah, İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın TK1701 no.lu uçuşu ile, saat 09.10'da Stuttgart'a hareket. Saat 10.10'da varış, karşılama ve tarihi ve kültürel miraslarının zenginliği ile tanınan Strasbourg'a hareket. Strasburg bir çok ünlü filozof ve bilim adamına da ev sahipliği yapmış: Gutenberg matbaayı burada icat etmiş; Rouget de Lisle de 1792'de Fransa milli marşı La Marseillaise'i burada bestelemiş; hümanizmin babası olarak anılan Hollandalı filozof Erasmus ve Alman yazar Goethe hayatlarının bir kısmını Strasbourg'da geçirmişler. Şehre varışta, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan "Grande Ile" in yürüyerek keşfi: Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait muhteşem yarı ahşap evleri görüp, bin pırıltılı ışıklarıyla Katedral meydanında, 30 metre yüksekliğindeki Avrupa'nın en büyük Noel Ağacı'yla Place Kléber'de, Grand Rue ve Ofèvres sokaklarında, Küçük Fransa anlamına gelen Petite France semtindeki hediyelik eşyaların yanı sıra küçük Noel bisküvileri (bredel), bretzel, kugelhopf, baharatlı ekmek (pain d'épices), sıcak şarap gibi yerel lezzetlerinin satıldığı, kokularının birbirine karıştığı Noel Pazarları'nın gezilmesi ve serbest zaman. Daha sonra, Ren Nehri'nin bir kolu olan ve Grande Ile'i çevreleyen İll Nehri'nin çizdiği Kanallar üzerinde bir Tekne Turu. Gezi sırasında Rohan Sarayı, Petite France semti, üstü kapalı köprü, Derici semti, görkemli sivil ve dinî yapılar, 1870-1918 yıllar arasında inşa edilen tarafından Dünya Mirası Listesi'nde yer alan "Neustadt" adlı Alman semti, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Mahkemesi modern binaları gibi yerlerin keşfi. Akşam üstü, son olarak, gotik mimarinin bir şaheseri olan Notre Dame Katedrali'nin gezilmesi ve ardından otele yerleşme. Akşam yemeği, Noel-Yılbaşı döneminde harika bir şekilde ışıklandırılan "Noel'in başkenti" unvanını taşıyan Strasbourg'un şehir merkezinde, yerel bir restoranda, geceleme otelde.

11 Aralık 2023 Pazartesi Haut Koenigsbourg - Bergheim - Riquewihr - Colmar

Sabah, kahvaltıdan sonra, Şarap Yolu'nun tam ortalarında yer alan ve olağanüstü bir konuma sahip Haut Koenigsbourg Şatosu gezisi için hareket. Ormanlarla çevrili Haut Koenigsbourg Şatosu Alsace Vadisi'ne hakim 700 metrelik bir dağın tepesinde konuşlanmış. XII. yy'da Hohenstaufen sülalesi tarafından inşa edilen şato XV. yy'da Habsbourg'lara geçer. 1633'ten sonra terk edilen şato 1899'da Selestat şehri tarafından Alman İmparator Wilhelm II von Hohenzollern'e hediye edildikten sonra mimar Bodo Ebhardt dev bir restorasyonu üstlenir. Şato'yu gezdikten sonra, Şarap Yolu'nun şirin bir kasabası olan Bergheim'e doğru yola devam. Bergheim'de kısa bir gezinti ve ardından, enfes bir Alsace kasabası ve Şarap Yolu'nun incisi olan Riquewihr'e hareket ve varışta şehrin yürüyerek keşfi. XVI. yy'da Riesling şaraplarının sayesinde zengin olan Riquewihr'in eski evleri, sokakları ve surları hala ilk günkü ihtişamını korumakta. Daha sonra, Confrérie Saint-Etienne derneğinin bulunduğu şatoya hareket. Burada, şatonun olağanüstü bir mekanı olan büyük mahzende Alsace'ın prestijli AOC apelasyonlu Riesling, Pinot Gris, Muscat ve Gewutztraminer şaraplarının tanımı ve tadımı. Tadımdan sonra, 19. yüzyıllara dayanan zengin bir kültürel mirasa sahip olan Colmar'a hareket. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun kurucusu Charlemagne (Karolus Magnus) ve diğer Karolenj krallarının bir sayfiye yeri olmakla birlikte Colmar, ressam Martin Schongauer (Ykş. 1445-1491), Matthias Grünewald (XVI. yy.), dünyaca meşhur Özgürlük Heykeli'nin mimarı heykeltıraş Auguste Bartholdi (1834-1904), "Hansi" olarak tanınan yazar, suluboya ressamı ve karikatürist Jean-Jacques Waltz (1872-1951) gibi ünlü sanatçıların doğum yeridir. Varışta, yürüyerek tarihi şehir turu: Belediye binası, Eski Gümrük Meydanı ve Binası, Pfister Evi, Aziz Martin Katedrali ve Küçük Venedik anlamına gelen "Petite Venise" semti gezileri ve ardından Noel Pazarı'nda serbest zaman. Çok renkli ve göz kamaştırırcasına ışıldayan satış standlarının hemen yanında kurulan, yerel yiyecek ve içecek ürünlerini satan tezgahlara uğramadan ve buralarda kısa molalar vermeden bu noel pazarlarından çıkabilmeniz mümkün değil. Ardından otele yerleşme. Akşam yemeği, Noel döneminde tüm Alsace'da olduğu gibi kendinizi farklı bir ortamda bulacağınız Colmar'ın tarihi merkezinde, yerel bir restoranda, geceleme otelde.

12 Aralık 2023 Salı Colmar - Zürih - Innsbruck

Sabah, kahvaltının ardından, İsviçre'ye hareket. İki saatlik bir yolculuğun sonunda Zürih'e varış. 408 metre rakımdaki Zürih, aynı adı taşıyan gölün kuzey kıyısında, göl ile Limmat Nehri'nin birleştiği noktada kurulmuştur. Varışın ardından, Zürih'in keşfi: Şehrin tarihi merkezi olan Lindenhof, Limmat Nehri'nin doğu yakasında bulunur. Schanzengraben Kanalı, eski şehrin sınırlarını belirler. Bu yapay su kanalı, 17. ve 18. yüzyılda şehrin üçüncü tahkimatı olarak, yıldız biçimindeki surların çevresine savunma amaçlı kazılan çukurların suyla doldurulmasıyla yapılmış. Şehir turunda Avrupanın en büyük saatlerinden birine sahip olan St. Peter Kilisesi'ni, Opera Binası'nı ve 12. yüzyıldan kalma Zürih Katedrali'ni görebilirsiniz. Daha sonra, 5.000 Swarovski kristal süslemesiyle parıldayan eşsiz Noel ağacı ile Avrupa'nın en büyük kapalı Noel pazarında öğle yemeği için serbest zaman. Gezinin ardından, Limmat Nehri kıyısında kısa bir mola ve Alpler'in harika manzaralarını seyrederek, Vorarlberg, Inn vadisi üzerinden, Tiroller'in Başkenti Innsbruck'a doğru yola devam. Varışta otele yerleşme. Daha sonra, ünlü Maria-Theresien Strasse'de, 1765'te inşa edilen zafer kemeri ve renkli cepheli evleri ile başlayan bir yürüyüş ile Innsbruck'u keşfetmeye başlama. Şehir merkezinde, yerel bir restoranda akşam yemeği ve otelde geceleme.

13 Aralık 2023 Çarşamba Innsbruck

Tüm gün, Limon sarısı, pembe gibi renklere sahip bina cepheleri, çokca barok tarzı mimari yapısı, her yeri kaplayan bembeyaz bir kar örtüsü ile tanınan Innsbruck'un keşfi: İlk olarak, kahvaltıdan sonra, Cistercian Stams Manastırı gezisi. 13. yüzyılda Bavyeralı Elisabeth tarafından kurulan ve 18. yüzyılda Barok tarzda yeniden inşa edilen manastır, usta işi ve çok güzel bir hayat ağacı ile güzel fresklerle süslenmiş bir prens odası barındırımakta. Geziden sonra Innsbruck'a geri dönüş ve Noel Pazarı'nda serbest zaman. Günün, öğleden sonrası, şehrin imparatorluk geçmişini tanımaya ayrıldı: İlk olarak, 1770'de, İmparatoriçe Marie-Thérèse'in isteği üzerine, İmparator Maximilien I tarafından bir Ortaçağ Şatosu'ndan çevrilerek, Rococo tarzında inşa edilen İmparatorluk Sarayı gezisi. Bu gezide, sarayın salon ve odalarını, Habsburg monarşisine adanmış tören salonunu ve Franz Anton Maulbertsch tarafından yapılan fresklerle süslenmiş mükemmel bir tavana sahip büyük bir Balo Salonu'nu "Riesensaal" görebilirsiniz. Ardından Kraliyet Kilisesi Hofkirche'in keşfi. Daha sonra, Maximilian I'in, Wiener Neustadt'a gömülü oladuğu için boş olan ve yakınlarını temsil eden bronz "Siyah Adam" heykelleri ile çevrili, etkileyici Mezar Anıtı'nın ziyareti. Son olarak, Maximilien I ile Milanolu Prenses Bianca Maria Sforza'nın düğünü vesilesiyle 15. yüzyılın sonunda Nikolaus Türing tarafından inşa edilen ve şehrin amblemlerinden biri olan Altın Çatı'nın dışdan görülmesi. Özellikle güneş vurduğunda muhteşem bir görüntüyle insanları selamlayan Altın Çatı adını, onu oluşturan ince altınla yaldız ile kaplı 2500 bakır plakaya borçludur. Altın Çatı' nın eteğindeki Altstadt Pazarı'nda görkemli Noel ağacını, zanaat tezgahlarını, foklorik kıyafetleri görüp, geleneksel tatlıları ve ünlü baharatlı sıcak şarabı tadabilmeniz için serbest zaman. Buradan çok yakın ve aynı derecede canlı olan, İnn Nehri kıyısındaki Marktplatz Meydanı'na yürüyebilirsiniz. Şehirde Tirol Dansları'nı izleyip, şarkılarını dinleyeceğiniz akşam yemeği ve yemekten sonra otele dönüş.

14 Aralık 2023 Perşembe Innsbruck - Münih

Sabah, kahvaltıdan sonra, Bavyera'nın başkenti Münih'e hareket. Varışta, 1809 yılında açılan ve 21 hektar büyüklüğünde olup yaklaşık 14.000 çeşide ev sahipliği yapan Botanischer Garten'de gezinti ve ardından, şehrin günümüzde ayakta kalan üç kapısından biri olan Isartor'dan başlayarak şehir turu: Isartor, şehrin doğu kapısı olup, 14. yüzyılda yapılmış ve sonra yıkılınca 1835 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Eski şehirde otobüsü terk edip, Marienplatz'dan itibaren yürüyerek şehirin keşfi: Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı) ve Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) ile St. Peter Kilisesi meydanın önemli yapılarıdır. 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarinin tipik bir örneği olan Neues Rathaus 1867 ile 1909 yılları arasında inşa edilmiş. 85 metre yükseklikteki kulesinden şehrin muhteşem bir panoramasını görebilirsiniz. Meydanın doğusunda bulunan Altes Rathaus ise, Jörg von Halspach'ın 15. yüzyılda yaptırdığı orijinal binanın çok benzeridir. Meydanda bulunan ve şehrin en eski ve en önemli ibadethanesi olan St. Peter Kilisesi'nin ilk yapılışı 11. yüzyılın başlarına kadar gider. 14. yüzyılda bina yangından zarar görmüş ve tüm bina gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. 17. yüzyıla gelindiğinde ise kilise Rönesans çizgilerine göre yeniden şekillendirilmiş. Sanatsal ve mimari şaheserlerle dolu olan kilisenin keşfinden sonra, 15.yüzyılda inşa edilen bir başka gotik kilise olan Frauenkirche'ye doğru yürüyüşe devam. Kilisenin İtalyan Rönesansı üslubuna sahip kubbesi 1524 yılında eklenmiş. 1347 yılında ölen Kral IV. Ludwig'in mezarı da bu kilisede bulunmakta. Kilisede çok güzel gotik pencereler, birbirinden güzel heykeller ve önemli altar panoları görebilirsiniz. Ardından, Rezidenz ve National Theatre Binaları'nın yer aldığı Max-Joseph Platz'den başlayarak Münih'in en önemli alışveriş caddelerinden biri olan Maximilianstrasse'de yürüyüş. Cadde üzerinde birçok önemli mağaza yer almakta. Son olarak, kentin kurulduğu 1158 yılından bu yana önemli bir meydan olan ve geçmişte suçluların idam edildiği, düelloların yapıldığı Marienplatz Meydanı'nda kurulan Almanya'nın en büyük Noel Pazarı Christkindlmarkt'de mola. 1638 yılında dikilen Bakire Meryem Sütunu meydanın ortasında yer alır. Moladan sonra, Meydan civarındaki bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

15 Aralık 2023 Cuma Münih - Nürnberg

Sabah, kahvaltının ardından, Nürnberg'e hareket. Bu şehrin kaderinin en ilginç noktası hiç şüphesiz II.Dünya Savaşı öncesi ve sonrasıdır: Savaş öncesi en ateşli Nazi mitingleri bu şehirde yapılmış ve Hitler'in en sevdiği şehir olmuş ama kader budur ki savaş sonrasında da savaş suçluları Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanmışlar. Nazi mitinglerinin yapıldığı yerler bugün müzedir. Ama, bunun yanında Ortaçağ Alman ressamı Albrecht Dürer de bu şehirde doğup yaşamıştır. Şehrin Türk nüfusu oldukça fazladır. Savaşta tamamiyle tahrip olan şehir, sonrasında onarılıp yeniden inşa edilse de bu eski İmparatorluk Kenti'nin tarihi yapısal görünümünün büyük bölümü sonsuza kadar ortadan kaybolmuş oldu. Nürnberg 'in keşfine Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi ile başlıyoruz. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin mitinglerinde kullanılmak üzere 1933'te Hitler'in emriyle ve halkı etkilemek için inşa edilmiş olan bu alandaki binalardan bir tanesi 1994 yılında müzeye dönüştürülerek, Nazi Almanyası'nın sebep olduğu olaylar ile bunların etkilerini gözler önüne seren ''Hayranlık ve Terör'' adını taşıyan kalıcı sergiye ev sahipliği yapmakta. Ardından, şehir duvarları ile birlikte Avrupa'nın ele geçirilmesi en zor Orta Çağ askeri yapılarından birisi olan Kaiserburg Kalesi gezisi. Eski Şehir'in yakınındaki bir tepede bulunan kale, oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Buradan Eski Şehir'e doğru yürürken, ressam Albert Dürer'in 1509'dan ölümüne kadar yaşadığı yarı ahşap evi görebilirsiniz. 1871'de müze haline getirilmiş olan evin içinde dönemin mobilyaları, sanatçının atölyesinin aslına uygun bir kopyası ve eserlerinden oluşan dönüşümlü bir koleksiyon sergilenmekte. Eski Şehrin merkezine doğru olan yürüyüş esnasında, orijinali Cermen Ulusal Müzesi'nde bulunan, 14.yüzyıldan kalma Gotik stilli Güzel Çeşme'yi (Schöner Brunnen) göreceksiniz. Üzerindeki 40 renkli figür Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu'nun dünya görüşünü temsil eder. Daha sonra, 14.yüzyılda Yahudiler'in hedef alındığı bir toplu linç hareketi sırasında yıkılan sinagogun yerine inşa edilen Nürnberg Kilisesi (Frauenkirche - Church of Our Lady) ziyareti. Bünyesinde çok sayıda Orta Çağ sanat koleksiyonunu barındıran binanın balkonu, 1948 yılından beri Noel Pazarı'nın açılış seremonisine ev sahipliği yapmakta. Kilisenin en önemli objelerini ise 1506 yılında girişin üst kısmına yerleştirilen saati ile 1988'de Klais Orgelbau tarafından tasarlanan piyanosu oluşturmakta. Geziden sonra, Nürnberg'in ana meydanı olan Hauptmarkt'de kurulan Noel Pazarı'nda serbest zaman. Eski Kent'in kalbinde yer alan meydanın çevresi keyifli kafe ve restoranlarla dolu. Otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Aralık 2023 Cumartesi Nürnberg - Bamberg - Würzburg

Sabah, kahvaltının ardından, Almanya'nın Yukarı Frankonya Bölgesi'nde ve Regnitz Nehri üzerinde bulunan, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Bamberg'e hareket. Almanya'nın en güzel yerleri arasında ve Bavyera Bölgesi'nin incisi olarak anılan şehir İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olup nehir ve kanallar ile bölünmüştür. Ortaçağdan kalma sokakları ise neredeyse hiçbir modern unsur barındırmaz. Şehrin keşfine, rengarenk, yüksek çatılı germen tarzı evleri, balkonlardan fışkıran sardunyaları, küçük bahçe ya da taraçalarıyla eski bir balıkçı yerleşimi olan Küçük Venedik'ten başlıyoruz. Buradan, Regnitz Nehri'ne çakılan kazıklar üzerine 1467 yılında inşa edilen şehrin en ilginç binası Altes Rathaus (Belediye Binası)'a doğru geziye devam. Nehrin üzerindeki bir adacıkta ve iki köprü ile karaya bağlı bulunan yapının Rottmeisterhaeuschen denen kısmı ise yalnızca binanın ana duvarından destek almakta ve adeta nehrin üzerinde asılı durmakta. Bir yangından sonra, 1756 yılında gördüğü tadilatta bina barok ve rokoko tarzına bürünmüş ve ön, arka cephelerine freskler yapılmış. Noel Pazarı'nda kısa bir mola ve buradan Bamberg Katedrali'ne doğru yola devam. Asıl adı Bamberger Dom St. Peter und St. George olan katedral, 11.yüzyılın başında inşa edilmiş ve ihtişamlı 4 kulesiyle bir zamanlar başpiskoposun evi olarak kullanılmış. Bugün gördüğümüz romanesk yapı ise 13. yüzyılda tamamlanmış. Domplazt'da, adeta bir çift kanat gibi inşa edilmiş olan Neue Residenz 17. ve 18. yüzyıllarda psikoposluk sarayı olarak hizmet vermiş. Binanın arkasındaki gül bahçelerinden şehir manzarasını izledikten sonra Noel pazarı'nda öğle yemeği için serbest zaman ve daha sonra Würzburg'a doğru yola devam. Varışta, Almanya Romantik Yolu'nun bu güzel şehrinin keşfi: İkinci Dünya Savaşı'nda %90'ı harap edilen şehir, savaş sonrası yeniden inşa edilmiş ve bugün tarihi yapısı, Dünya Mirası listesindeki yapıları ve şarap bağları ile öne çıkmaktadır. Geziye, Main Nehri'nin batı yakasındaki bir tepede bulunan Marienberg Kalesi ile başlıyoruz. Buradan şehrin en güzel manzarasını görebilirsiniz. Başlangıçta, burada bulunan bir Kelt Kalesi'nin üzerine 8. yüzyılda bir kilise yapılır ve 12. yüzyılda ise kale kilisenin etrafına inşa edilir. Bu kalede 1719 yılına kadar Würzburg'u yöneten prensler oturur. Kale'yi gezdikten sonra Main Nehri'ni, Prag'daki Charles Köprüsü'nün küçük bir kopyası olan Alte Mainbrück Köprüsü üzerinden geçerek aşıp, tarihi şehir merkezine yürüyüş ve eski Belediye Sarayı'nın bulunduğu Şehir Meydanı'na varış. Son hali 16. yüzyıldan kalma olan sarayın yanında görülen Rönesans tarzı Roter Turm Kulesi ise 1660 yılında eklenmiş. Yürüyüşün devamında, Domstrasse Caddesi üzerinde, savaş sonrası yenilenen ve Almanya'nın dördüncü büyük Romanesk Katedrali olan St. Killian Katedrali'ni görebilirsiniz. Son olarak, 1720-1744 yılları arasında yapılan ve Viyana Saraylarını anımsatan, Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Residenz Sarayı gezisi. Binanın içi muhteşem büyük salonlar, geniş merdivenler, altın kaplamalar, heykeller ile dolu olup tasarımı Barok, Rokoko ve Neoklasik Mimari'sinin bir karışımıdır. Duvarlardaki freskler ise Venedikli Tiepolo'ya aittir. Sarayda Osmanlı Sultanları'nın portrelerini görebilirsiniz. Gezinin sonunda, neşeli Noel Pazarı'nda serbest zaman ve ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Aralık 2023 Pazar Würzburg - Heilderberg - Stuttgart - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından, İkinci Dünya Savaşı'nda bombalanmamış tek Alman şehri olan Heidelberg'e hareket. Orta Çağ'dan kalma masalsı şehir, Ren ve Neckar Nehirleri'nin arasında kalan vadide kurulmuş. Sevimli olduğu kadar da romantiktir ve bu nedenle Almanya'nın en romantik kenti olarak anılır. Ich hab mein Herz in Heidelberg verloren (kalbim Heidelberg'te kaldı) şarkısı bu şehir için söylenmiş ve bu şarkı üzerine iki de film çevrilmiştir. Heidelberg, aynı zamanda bir üniversite şehridir. 1386 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi Avrupa'nın en eski üniversitesidir. Ünlü Alman filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel 1816-1818 yılları arasında Heidelberg Üniversitesi'nde bulunmuş. Ayrıca, bu üniversitede çalışan profesörler üçü fizik, üçü kimya, üçü de tıp alanında olmak üzere toplam dokuz farklı Nobel Ödülü kazanmışlardır. İlk olarak 1788 yılında yapılan Alte Brucke'de (Eski Köprü) bir mola. İkinci Dünya Savaşı'nda yıkılan köprü, savaş sonrası şehir halkı tarafından yeniden yaptırılmış. Asıl adı Carl Theodor Köprüsü'dür ve üzerinde köprüyü yaptıran kral Carl Theodar'a ve Roma tanrıçasına adanan iki heykel bulunmaktadır. Köprüden Eski Şehrin görüntüsü muhteşemdir. Daha sonra, bir kartpostal görünümündeki Heidelberg Kalesi (Schloss)'ne füniküler ile çıkış. Kalenin içerisinde Alman Eczane Müzesi ve 185.500 litre hacminde ki, 18. yüzyıldan kalma dünyanın en büyük ahşap şarap fıçısını görebilir, lezzetli bir şarap degüstasyonu yapabilirsiniz. Ardından yürüyerek Studentenkarzer'e (Öğrenci Hapishanesi) devam. Eski üniversitenin arka tarafındaki bu yapı, 1914'e kadar, çeşitli düzensiz hareketlerden dolayı cezalandırılan talebelerin, cezalarını çektiği yerdi. Üç günden dört haftaya kadar süren bu tutukluluk halinde öğrenciler derslerine katılabilirler fakat sonrasında vakit geçirmek için duvarlara resim yapardı. Buradan Marktplatz Meydanı'na doğru yürüyüşe devam. Meydanda, şehri Fransızlara karşı koruyan halkın kahramanlığını simgeleyen Herkül Heykeli ve Çeşmesi bulunmakta. 140'tan fazla dağ evinden oluşan ve Noel şarkıları dinleyip ve spesiyaliteleri tadacağınız sempatik Noel Pazarları'nda öğle yemeği için serbest zaman. Daha sonra, Stuttgart Havalimanı'na transfer. Türk Hava Yolları'nın, saat 18.35'deki TK1706 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket. Saat 23.25'de İstanbul Havalimanı'na varış.
Strasbourg: Hôtel Du Dragon 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Colmar: Hotel L'Europe 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Innsbruck: Austria Trend Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Münih: Maritim Hotel München 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Nürnberg: Park Inn by Radisson Nürnberg 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Würzburg: Maritim Hotel Wurzburg 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • 1. günden 7. güne kadar 7 akşam yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Strasbourg'da tekne turu;
 • Innsbruck'da Tirol Dans ve Müziği gösterisi ve şarap ikramı;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havaalanı vergileri;
 • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Stuttgart/İstanbul ulaşım;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Öğle yemekleri;
 • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 40 $ düşünmek gerekir);
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri.

* Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.


 • Vize

 • Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa için Schengen vizesi gerekmekte.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir
 • .