Sibirya: Baykal Gölü'nde Bir Kış Masalı

YURT DIŞI TURLAR  Pek Yakında
15 Şubat 2025 - 22 Şubat 2025
7 Gece / 8 Gün - 10 Yemek ve Tüm Turlar dahil
AEROFLOT ile
Katılımcı Sayısı 16 Kişi ile sınırlıdır.
Gezilecek Yerler : İrkutsk - Listvyanka - Baykal Gölü - Olkhon Adası - Ogoy Adası - Buz Mağaraları - Donmuş Gölde Hovercraft ile Yolculuk - Tayga Ormanları - Sibirya tarihi ve etnografyası - Şamanizm...
Eşsiz bir doğal, kültürel ve tarihi mirasa sahip Baykal Gölü "Sibirya'nın Mavi Gözü", "Sibirya'nın İncisi" hatta "Kutsal Deniz" olarak anılır. Bu seyahat sizi, uçsuz bucaksız Sibirya'nın güneyinde, dünyanın en derin ve en büyük tatlı suyun rezervuarı olarak bilinen, olağanüstü bio çeşitliliğe sahip ve aralarında dünyada tatlı su fokunun yaşadığı tek yer olan Dünya Mirası Listesi'ndeki Baykal Gölü ve çevresini görkemli kış mevsiminde, karlı manzaralar eşliğinde keşfetmeye davet ediyor: bembeyaz bir örtüye bürünen masalsı İrkutsk şehri ve Listvyanka kasabası; tayga ormanları; üzerindeki 2 metreye kadar varan kalın fakat inanılmaz derecede şeffaf buz tabakası ile kış uykusuna yatmış Baykal Gölü; muhteşem şekilleri ile buz mağaraları; üzerinde yerleşim olan tek ada olma özelliğini taşıyan, Buryatlar için Şamanizm açısından öneme sahip Baykal Gölü'nün kalbi kutsal, gizemli Olkhon Adası; aydınlanma yolunu temsil eden Budist stupası ile Ogoy Adası...
Büyüleyici bir coğrafyada buzun yarattığı tabii sanat eserlerinin ihtişamına tanık olacağınız, doğanın yüceliğini hissedeceğiniz, unutulmaz anlar dolu bir deneyim...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Yolculuk tarihini, buz tutan Baykal Gölü üzerinde geziye izin verilen Ocak ayı başından Mart ayı sonlarına kadar döneme göre planladık.
 • Kışın soğuk aylarında Güney Sibirya'da dolaşmanın getireceği iklimsel zorluklar düşünülerek hazırlanmış, hiçbir abartı ilave etmeden, dolu dolu bir tur programı.
 • Kalınacak oteller ve iç mekanlar o bölgeye uygun olarak gerektiği gibi ısıtılmakta.
 • Donmuş göl üzerinde hovercraft ile unutulmaz ve sıradışı bir yolculuk.
 • Rus ordusuna ait 1960'lardan kalma araçlar yerine her tür arazi koşulları için özel olarak tasarlanmış modern, konforlu ve güvenli olan 4 çeker TRECOL arazi araçlarıyla iki gün boyunca Olkhon Adası'nda geziler.
 • Kış aylarında oluşan muhteşem buz mağaralarını gezebilmek.
 • İrkutsk'ta ve Listvyanka'da iyi konumlu 4 yıldızlı otellerde konaklama. Olkhon Adası'nda ise, son derece sempatik ve gerekli konfora haiz, adanın en iyi country otelinde geceleme.
 • Size özel son akşam yemeği müzik ve Rus folklor gösterisi eşliğinde İrkutsk'un tanınmış bir restoranında.
 • Her zamanki gibi tüm yemeklerin dahil olduğu bir seyahat programı.

11 Şubat 2024 Pazar İstanbul Havalimanı - Moskova

Aeroflot Hava Yolları'nın SU2137 no.lu uçuşu ile saat 16:30'da hareketle 21:35'te Moskova'ya varış.

12 Şubat 2024 Pazartesi Moskova - İrkutsk - Listvyanka / Baykal Gölü

Aeroflot Hava Yolları'nın SU1562 no.lu uçuşu ile saat 00:40'ta Moskova'dan Rusya Federasyonu'na bağlı Sibirya'ya hareket. Saat 11:45'te Doğu Sibirya'nın başkenti İrkutsk'a varışı takiben karşılama. Öğle yemeğinden sonra, karlı tayga ormanlarının pitoresk manzaraları eşliğinde şamanların, efsanelerin gölü Baykal'a doğru yola çıkış. Sur, kilise, ahır, su değirmeni, okul, ev gibi XVII.-XIX. Yüzyıllar arasındaki Çarlık Rusyası'nın geleneksel ahşap mimari yapılarını barındıran, bu bölgedeki yerleşik yaşamı canlandırabileceğiniz Taltsy etnografi açık hava müzesi ziyaretinin ardından, Baykal Gölü'nün kıyısındaki, tütsülenmiş balıklarıyla meşhur balıkçı kasabası Listvyanka'ya doğru yola devam. Varışı takiben Listvyanka gezisi. Listvyanka ayriyeten, 336 nehrin Baykal'a dökülmesine karşın dışarıya dökülen tek nehir olan Angara Nehrin doğduğu yerde bulunmakta. Bu olağanüstü nehir Baykal'dan Yenisey'e doğru akan tek ırmaktır. XIX. Yüzyıldan kalma Aziz Nicholas Kilisesi'ni ziyaret ettikten sonra göl ile ilgili tüm bilgileri edinebileceğiniz ve alanında Rusya'nın en önemli kurumu olan Limnoloji Enstitüsü/Baykal Gölü Müzesi'ni ziyaret. Baykal Gölü, kendine has bir ekosisteme sahiptir. Ardından, bölgenin endemik balık çeşitlerini ve gri-gümüş renkli Nerpa adlı fok balığı türünü görebileceğiniz akvaryum gezisi. Akşamüstü, Dünya Mirası Listesi'ne alınan yeryüzünün en büyük tatlı su gölü olan devasa Baykal'ın nefis manzaralarını tepeden seyretmek için, Chersky seyir noktasına kadar teleferikle çıkış. Rengarek dilek kurdelaları ile bezenmiş tepeden bakılınca Angara nehri ve şaman kayasının birleşmesini görebilirsiniz. Akabinde, güzelliği ile Rusya'nın gurur kaynaklarından biri olan Baykal Gölü'nün yakınlarındaki otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13 Şubat 2024 Salı Listvyanka - Baykal Gölü - Olkhon Adası

Gün boyunca, Buryatya Özerk Cumhuriyeti'ne bağlı Baykal Gölü gezisine devam. Türkçe olduğu tahmin edilen "Baykal" sözcüğü, zengin göl anlamına gelmekte. Rusların Kutsal Denizi ve Sibirya'nın Mavi Gözü olarakta tanınlanan 640 kilometre uzunluğunda ve 80 kilometre genişliğindeki Baykal Gölü, 1637 metre derinliğiyle dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşır. Çok sayıda dere ve ırmakla beslenen Baykal'ın bazı kısımlarındaki su o kadar berraktır ki, onlarca metre derinlikteki kaya parçalarını veya yüzen balıkları seçebilirsiniz. Gün içerisinde, Litsvyanka'dan Olkhon adasına "Hivus hovercraft" yani hava yastıklı araçlarla giderken, şeffaf buzdan oluşmuş muhteşem oluşumları ve buzun içinde hapsolmuş beyaz kabarcıkları görebilirsiniz. Bu yolculukta, Baykal Gölü Buz Krallığı'nın sihirli şeffaflığı çok etkileyici olacaktır. Olkhon adası Sibirya'nın değerli bir mücevheridir ve buraya Rusya'nın cenneti de denir. Olkhon 72 kilometre uzunluğu ile Baykal Gölü'nün en büyük adasıdır. Huzur ve sakinlik bu adayı en iyi tanımlayan sıfatlardır. Bu ada, aynı zamanda şaman dünyasının en kutsal mekanlarındandır da: sanki Baykal Gölü'nün kalbinden fışkırmış bir efsane ve peri masalları diyarı gibidir. Ada, hem şaman, hem de budistler için çok kutsal bir alandır. Söylentiye göre ilk Buryat şaman ruhlar ile iletişim yetisini bu adada kazanmış. Akşamüstü, gün batımının buz mağaraları üzerinde yarattığı büyünün seyri. Ada üzerindeki transferler UAZ arazi araçları ile yapılacak ve öğle yemeği geziler arasında alınacak. Adanın en büyük oturma alanı olan Khuzhir köyündeki otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

14 Şubat 2024 Çarşamba Olkhon Adası

Sabah, adanın kuzey kısmını keşfetmek üzere, her tür arazi koşulları için özel olarak tasarlanmış modern, konforlu ve güvenli olan 4 çeker TRECOL arazi araçları ile anakara ile Olkhon Adası arasındaki "Maloye More" da ilerleyerek, Olkhon Adası'nın en uç noktasına doğru yola çıkış. Küçük deniz olarak anılan "Maloye More" özel bir mikro iklime sahip eşsiz bir su kütlesidir. Yaz döneminde ulaşım karadandır ama kışın Baykal donar ve yollar lacivert buzun üzerinden birbirine bağlanır, bu bize eşsiz güzellikteki manzaraları görebilme olanağı sağlar. Buz mağaraları, mağaralar, buz tutmuş kayalar, dallar ve güneş ışıkları altında gökyüzüne dağılmış köpük görüntüsünü alan donmuş su damlacıkları. Kuzeyi keşfederken bu eşsiz buz manzaralara tanık olacaksınız. En etkileyicisi ise "Üç Kardeşler Burnu" adı verilen sudan çıkmış üç büyük kayanın görüntüsü olacak. Adanın en kuzey noktası olan köpekdişi şeklindeki Khoboy Burnu'na ulaşmadan önce bir çok fotoğraf molası verilecek. Buryat dilinde köpekdişi anlamına gelen "Khoboy" burnuna yandan bakıldığında bir kadın siluetine benzediği için "Bakire kayası" da deniyor. Efsaneye göre açgözlü bir kadın burada kayaya dönüşmüş. Khoboy Burnu olağanüstü görüntüsü ile gölün en geniş noktasında yer almakta olup, adanın enerjisi en yüksek noktası olarak Kabul edilir. Öğle yemeği geziler sırasında, pitoresk bir noktada kamp ateşi etrafında piknik şeklinde. Öğleden sonra buz krallığındaki keşif gezisi, kristal berraklığındaki buzun üzerinde ve akla gelmeyecek şekillerindeki donmuş kayaların arasında yürüyerek ve fotoğraf çekerek devam edecek. Gezinin ardından otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

15 Şubat 2024 Perşembe Olkhon Adası - İrkutsk

Gün boyu geziye, her tür arazi koşulları için özel olarak tasarlanmış modern, konforlu ve güvenli olan 4 çeker TRECOL arazi araçları ile Olkhon Adası'nın güneyinde, tabiatın yarattığı birbirinden güzel, farklı ve inanılmaz buz oluşumları ile göz alabildiğince Baykal mavisinin izini sürerek devam edip aynı zamanda buzun olanak tanıdığı bazı aktivitelerden de faydalanma: biliyorsanız buz pateni yapabilirsiniz veya yaşlı bir balıkçıdan buz altında balık avlamayı öğrenebilirsiniz. Öğle yemeğiden sonra, Olkhon'un batısı ile gölün batı kıyıları arasında yer alan Tibet budistlerinin kutsal mekanı olan Ogoy Adası ziyareti. 2.9 kilometre uzunluğundaki bu ada Maloye More geçidinin en geniş adasıdır. 2005 senesinde Moskova Budist merkezinin aldığı bir kararla bu adanın en yüksek tepesine 8 metre yükseklikte bir stupa inşa edilmiş. Budistler, saygılarını ifade ederken eğer stupanın etrafında üç kez dolaşır ve bir dilek tutarlarsa, dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar. Ama bir şartla: dilek tutan kişinin düşünceleri kötülükten uzak olmalı. Akşamüstü, doyum olmayan son bir gün batımının seyriden sonra İrkutsk'a geri dönüş yolculuğu için yola çıkış. Akşam yemeği yolda. Geç vakitte İrkutsk'a varışı takiben, Kirov Meydanı ve Angara Nehri yakınında bulunan otele yerleşme. Geceleme otelde.

16 Şubat 2024 Cuma İrkutsk

1661'de Kazaklar, Baykal Gölü'nün güneyinde ve doğusunda yaşıyan Moğol halkı olan Buryat'larla kürk ticareti yapmak için Angara'nın kollarından biri olan Irkut Nehri kıyısında bir yerleşim kurarlar. Hevesli Ruslar güçlerini Doğu'ya doğru kaydırarak Sibirya'yı fethederler. Buryat kadınları ile evlenen yeni Rus öncülerinin gelişiyle şehir Angara kıyılarında büyür. İrkutsk hızla Sibirya'nın ve Rusya'nın diğer bölgeleri ile Tibet, Çin ve Moğolistan arasında önemli bir ticaret merkezi haline gelir. XIX. yüzyılda altın keşfedilince burada bir "altına hücum" yaşanır. Şehir zenginleşince güzel binalar inşa edilir ve "Sibirya'nın Paris'i diye andlandırılır. Irkutsk, Sibirya'daki en büyük XIX. yüzyıl ahşap mimarisi yapılarına sahiptir. Birçok Rus sanatçı, subay ve aristokrasi mensubu Sibirya'ya sürülünce, İrkutsk Sibirya'nın entelektüel merkezi olur. 1814 yılından itibaren gizli örgütler kuran "Aralıkçılar-Dekabristler", subay ve aydınlardan oluşan Rus üst sınıfı devrimcileriydi. Sibirya'ya sürülmüş ve 1825 ayaklanmasının ardından cezaevine gönderilmişler. Bazı siyasi sürgünler ve mahkumlar cezalarını çektikten sonra Batı Rusya'daki evlerine dönme iznini reddederek Irkutsk'a yerleşirler. İrkutsk, o günlerden kalan mimari ve sanatsal üstünlüğünü hâlâ koruyor. Gün boyunca, Doğu Sibirya'nın başkenti gezisi ve yerel bir restoranda öğle yemeği. Şehir turu esnasında Barok mimariye sahip Znamensky Manastırını ve Decembrist-Dekabristler Müzesi'ne dönüştürülen Trubetskoy ailesinin evi ziyaretleri. Akşam yemeği Rus folklor gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

17 Şubat 2024 Cumartesi İrkutsk - Moskova - İstanbul

Sabah serbest zamanın ardından havaalanına transfer ve Aeroflot Hava Yolları'nın SU1563 no.lu uçuşu ile saat 13:05'te Moskova'ya hareket. Saat 14:35'te Moskova'ya ve buradan Aeroflot Hava Yolları'nın SU2138 no.lu uçuşu ile saat 18:00'da hareketle 23:30'da İstanbul Havalimanı'na varış.
Listvyanka: Krestovaya Pad Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Olkhon Adası: Art Hotel Port Olkhon Hotel Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Irkutsk: Irkutsk City Center 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • Rusya'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Irkutsk/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvaltı olarak konaklama;
  • 2. günden 6. güne kadar 5 akşam yemeği;
  • 2. günden 6. güne kadar 5 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi (Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 35 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama.
  • Rusya vizesi.


  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.


 • Notlar:
 • Ne kadar Sibirya'nın Güney'i bile olsa, bu tur kış şartlarında gerçekleşeceği için soğuğa karşı hazırlıklı olmak gerekir.

 • Gerekli Ekipmanlar: Kaymaz su geçirmez yürüyüş ayakkabısı veya bot; Kulaklıklı ve sıcak tutan şapka; Su geçirmez eldiven; Su geçirmez kayak pantalonu; Başlıklı anorak; Polar veya yün kazak; Kalın sıcak tutan çorap; Termal iç giyim; Keçe ayakkabı tabanı; Boyun ve ağız eşarbı; Güneş gözlüğü; Güneş koruyucu krem; El feneri...

 • Vize

  Rusya Federasyonu vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 12 Ocak 2024 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir. Yeşil pasaportlar için vize istenmiyor. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

  ÖNEMLİ DUYURU:
  Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.