Gelibolu & Truva

Tur Tarihi :13 Kasım 2021
KALAN YER : 9+ Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
1.945 TL
Tek Kişi Farkı :
125 TL
3. Kişi :
1.870 TL
1915 Çanakkale Savaşı, bu topraklarda yaşanan ilk büyük savaş değildi: MÖ 1250 senelerinde gerçekleştiği düşünülen ilk savaş, yani on yıl sürdüğü ve nerdeyse tüm mitolojik tanrı ve yarı tanrıların bir ucundan karışarak, Homeros'un epik şiirleri İlyada ve Odysseia'da keyifle okuduğumuz bir efsaneye dönüşen Truva Savaşı, üzerine bir çok derin araştırma yapılmış olmasına rağmen, kati bir bilgi sahibi olamadığımız bir dönemdi. Hala gerçekliği üzerine bir çok tartışmanın olduğu bir savaş… Fakat nedeni büyük ihtimalle günümüzden farklı değildi: Yani stratejik bir nokta olan İstanbul'u ele geçirerek Karadeniz'e hakim olmak.
1915 Çanakkale Savaşı ise, yakın tarihimizde yaşadığımız bir gerçektir ve yalnızca bir kahramanlık destanı değildir. Çanakkale Savaşı, vatanları için seve seve ölüme koşanların, geleceklerini düşünmeden ülkeleri için kanlarını akıtanların, fedakarca canlarını verenlerin öyküsüdür. Her metrekaresi terle, kanla, canla sulanan bu topraklar bir milletin dirilişinin, haykırışının, şahlanışının ve küllerinden yeniden doğuşunun hikâyesine tanıklık etmiştir. Kilitbahir'den Seddülbahir'e, Alçıtepe'den Arıburnu'na, Conkbayırı'ndan Kanlısırt'a kadar Gelibolu Yarımadası'nın her köşesinde, on binlerce vatan evlâdı son uykularını uyumaktadırlar. Onlar ölüme koşarken kefen bile aramadılar. Yalnızca vatanları güneş doğdukça var olsun, çocukları bu güneşin ısıttığı topraklarda büyüsün istediler. O şehitleri, o kahramanları, o eşsiz vatan evlâtlarını yattıkları yerlerde ziyaret edip, bu olağanüstü destanı, şimdiye kadar konu üzerine iki kitap yayınlayan, tarihçi, yazar ve gezgin Bülent Demirdurak'ın anlatımından dinleyeceğiz.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sizler için hazırladığımız ve ülkemizin özellikle yakın tarihini içeren bir gezi serisinin ilki:
 • Çanakkale Boğazı'nın kıyısında keyifli bir gece ve iki tam günlük yolculuk;
 • Çanakkale Anıtı'ndan 57. Alay Şehitliği'ne kadar savaş alanları ve şehitlikler gezisi;
 • Truva Antik şehri ve Müzesi gezisi;
 • Bluetooth ile kendi telefon ve kulaklığınızı kullanarak, rehberinizi kolayca dinleyebileceğiniz App;
 • Gelibolu ve Çanakkale'de keyifli iki öğle yemeği;
 • 40 ın üzerinde yayınladığı kitabı ve özellikle Çanakkale Savaşı üzerine iki kitabı bulunan tarihçi, yazar ve profesyonel rehber dostumuz Bülent Demirdurak' ın anlatımınları ve rehberliğinde bir gezi. (Eserlerinin listesi için tıklayın)

1. Gün İstanbul - Gelibolu - Çanakkale

Saat 06.30 da Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı) önünden ve saat 07.00 de Taksim, Dünyanın Renkleri bürosunun önünden, Gelibolu'ya doğru hareket. Yol üzerinde çeşitli molalar vererek yaklaşık 5,5 saatlik bir yolculuktan sonra Gelibolu'ya varış ve Çanakkale Boğazı kıyısında meşhur sardalyaların tadımı. Ardından, 1973 yılında Milli Park ilan edilen Gelibolu Savaş Alanları ve Şehitlikleri gezisi: 8,5 ay süren bu savaşta ölen ve şehit olan 500 binden fazla askerin anısına yapılan 56 yerli anıt ve şehitlikle, 35 yabancı mezar ve anıtın bulunduğu Milli Park gezisi esnasında, Çanakkale Şehitleri Abidesi'nden, 57. Alay Şehitliği'ne kadar uzanan bölgeyi, 1915 Çanakkale Savaşı Kahramanlık Destanı'nın yaşandığı alanda, tarihçi, araştırmacı ve yazar Bülent Demirdurak'tan, büyük ihtimalle şimdiye kadar duymadığınız bir çok detayı keşfederek, size özel dinleme sistemi sayesinde kolayca dinleyebileceksiniz. Daha sonra, feribotla Çanakkale Boğazı'nı geçerek, Boğaz kıyısında bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otel'de.

2. Gün Truva - Çanakkale - İstanbul

Sabah, kahvaltıdan sonra, otelden Truva istikametinde hareket. Çok kısa bir yolculuktan sonra varışta ilk olarak, meşhur Truva Şavaşı Efsanesi'nin geçtiği ovaya hakim bir konumda bulunan, arkeolojik kazılar sonucunda 9 yerleşim katmanına ulaşılan Truva Antik Şehri'nin ve ardından, kısa bir süre önce açılan harika Truva Müzesi'nin keşfi: Tarihte, herhalde bir kadın kaçırma olayı nedeniyle çıkan en büyük kavga olan Truva Savaşları'nı, ozan Homeros'un İlyada ve Odysseia adlı epik şiirlerinden öğrendik. Bu anlatıya gore savaş, Truva'lı Paris'in Sparta Kralı Menelaus'un karısı Helen'i kaçırmasından çıkmış ve 10 yıl sürmüş. Truva kentine saldıran Akalar, tam savaşı kaybedecekken, meşhur Truva Atı hilesiyle şehri ele geçirirler. Efsane bir yana, MÖ.1250 civarına tarihlenen bu savaş, tahminen o kadar şiddetliydi ki, sonunda büyük göçler oldu ve Ege dünyası, 400 yıl süren bir karanlık çağa gömüldü. Çağımızda, Truva'yı şöhrete kavuşturan ise Alman tüccar, maceracı ve hırsız Heinrich Schliemann oldu. 1871 yılında Osmanlı Devleti'nden izin alarak Hisarlık Tepe'deki höyükte kazı yaparken bulduğu hazineyi Yunanistan'a kaçırdı. Uzun bir yolculuktan sonra, hazinenin önemli bir bölümü bugün Moskova, Puşkin Müzesi'nde sergilenmekte. İşte, tarihin bu olağanüstü dönemini, bir tarihçi görüşüyle Bülent Demirdurak'tan dinledikten sonra Çanakkale'ye geri dönüş. Deniz Müzesi ve Dardanos Tabyası gezilerinden sonra öğle yemeği ve feribotla Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul'a doğru hareket. Çeşitli molalarla yolculuktan sonra akşam İstanbul'a varış, Taksim ve Kadıköy'de yolculuğun sonu.
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Konforlu özel tur otobüsüyle seyahat;
 • 1 Akşam + 2 Öğle Yemeği;
 • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
 • Çanakkale İris Otelde Oda+Kahvaltı konaklama;
 • Kendi telefon ve kulaklığınızı kullanarak Bluetooth ile (internet gerektirmiyor)
  bağlanarak, Rehberinizi dinleyebileceğiniz App;
 • Bülent Demirdurak'ın 'Çanakkale' ve 'Anadolu' adlı kitapları;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
 • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.