Etiyopya: Omo Vadisi'nin Renkleri

Etiyopya, Afrika'nın boynuzunda yerleşmiş ilginç bir ülke. Bu seyahatin parlayan yıldızı, çevresinde yaşayan etnik kabilelerle son senelerde seyyahların büyük keşfi olan, Addis Ababa'nın güneyindeki vahşi Omo Vadisi olacak. Kenya ve Sudan sınırlarına yakın ve henüz çok bakir olan bu bölgede Konso, Hamer, Tsamai, Karo, Arbore, Ari, Dassanech ve Mursi gibi çok sayıda etnik kabile yaşamakta. Buralarda, dudaklarına büyük halkalar geçiren, vücutlarını değişik şekillerde boyayan, hayvan postuyla giyinen insanları görmek mümkün.
Bu farklı ve olağandışı Afrika yolculuğu kültür, doğa ve tabi ki fotoğraf meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Omo Vadisi'nde yaşayan, birbirinden farklı pekçok etnik grup ve kabilenin renkli giysi ve süslü boyalarını keşfetme ve fotoğraflama imkanı.
 • Etiyopya'nın güneyine yapacağımız yolculuk konforlu 4x4 arazi araçlarıyla gerçekleşecek. Daha rahat edebilmeniz ve rahatça fotoğraf çekebilmeniz için her araçta 3 kişiden fazla yolcu olmayacak.
 • Oldukça fakir bir ülke olan Etiyopya'nın en büyük zenginliği, hiç şüphesiz insan, tarih ve doğa. Ancak, altyapı hizmetleri henüz zayıf olduğu için Etiyopya seyahatinin macera niteliği taşıması kaçınılmaz.
 • Güneyde, bazı gecelemeleri son derece sempatik ve gerekli konfora haiz "lodge" larda yapacağız.
 • Omo Vadisi'nde bazı günler öğlen yemekleri piknik sepetleri şeklinde olacak.
 • Çok güzel bir tabiat ve renkli insanlar görebileceğiniz bu seyahati, kolaylıkla yapabileceğiniz imkanları bir araya getirecek bir program hazırladık, olabilecek en iyi lodge'ları seçtik.
 • Seyahat dönüşü, " Dünyanın Renkleri Sergi Salonu" nda, tüm katılımcıların seçilmiş fotoğrafları yla oluşacak bir "Omo Vadisi Fotoğraf Sergisi" açılacaktır.

14 Aralık 2018 Cuma Istanbul - Addis Ababa

Türk Hava Yolları ile saat 19:35'te Etiyiopya'nın başkenti Addis Ababa'ya hareket.

15 Aralık 2018 Cumartesi Addis Ababa - Hawassa

Saat 00:55'te Addis Ababa'ya varış. Karşılama ve otele transfer. Birkaç saatlik bir dinlenmeden sonra, güneye doğru, Great Rift Valley yani Büyük Yarık Vadisi'nde bulunan Hawassa'ya hareket. Göller bölgesine varınca, Addis Ababa'dan yaklaşık 200 Kilometre uzaklıktaki Abyatta ve Shalla Ulusal Parkları gezisi. Bu parklar geniş orman, bol miktarda hayvan ve bitki türü, önemli sayıda pembe flamingo ve endemik kuş çeşitlerini barındırmakta. Daha sonra, Hawassa Gölü kenarında yer alan dünyaca ünlü atlet Haile Guebre Selassie'nin sahibi olduğu otelimize varış ve yerleşme. Şirin bir tatlı su gölü olan Hawassa Gölü, başkentlilerin hafta sonları en sevdikleri kaçış yeri... Burada ayrıca atçılık, kuş izleme, balıkçılık, trekking, gölde tekne turları gibi birçok aktivite de bulunmakta. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Aralık 2018 Pazar Hawassa - Shashemene - Arbaminch

1959 senesinde İmparator Haile Selassie tarafından kurulan Sidamo eyaletinin başkenti Hawassa 129 kilometre karelik küçük bir göl kıyısında yer almakta. Suaygırlarının yaşadığı tatlı su gölünde, zengin plankton ve balık çeşitleri bulunmakta. Burada yaşayan Marabut kuşlarının balık avlamasını seyretmek kuşkusuz seyahatin en ilginç görüntülerinden birini oluşturacak. Hawassa Gölünün kenarında kurulan ve yerli halk için önemli bir ticari etkinlik olan balık pazarını ziyaret ettikten sonra, Hawassa'dan ayrılıp tam güneye doğru, Amharic dilinde "Kırk Kaynak" anlamına gelen Arbaminch'e doğru yolculuk... Yol üzerinde, Haile Selassie'yi Kral Solomon'un soyundan kabul eden ve bölgeye 60 larda yerleşmiş olan Rasta Topluluğu'nun yaşadığı yer olan Shashemene'de mola. Yüzyıllar önce Afrika'dan köle olarak Jamaika'ya getirilen siyahlar 1930 larda rastafari akımının kültürünü oluşturur. Rastafari hareketi Bob Marley'in Dünya'ya duyurduğu reggae müziği ile tanındı. Rasta'ların geleneksel yöntemlerle çalıştıkları topraklar, kendilerine "Negus" yani kralların kralı olarak hitab edilen Haile Selassie tarafından hibe edilmiş. Akşamüstü, yol üzerindeki güzel köyler görerek ve Abaya Gölü'nün kenarında mola vererek gün batımı için Nechisar Millî Parkı'na hakim enfes bir konumda yer alan lodge'umuza varış. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

17 Aralık 2018 Pazartesi Arbaminch - Konso

Arbaminch bir tepenin eteklerine kurulmuş sakin ve güzel bir kasaba. İki seviyeden oluşan Arbaminch Abaya'nın tepelerinden Chamo gölleri ve Rift vadisi'nin çok güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz. Sabah, dağlık yol üzerinde Dorze etnik grubunun yaşadığı Chencha köyüt gezisi. Köy ziyareti sırasında etnik grubun önemli bir yiyeceği olan ve sahte muz ağacı olarak nitelendirilen "Enset" i tanıma imkanı. Dorze halkının geleneklerinde önemli bir yeri olan Enset'in kökünden yaprağına kadar çeşitli kullanımlarını öğrenebilirsiniz. Muz ağacına benzeyen bu bitki 8,9 metreye ulaşabilmekte. Afrika'nın tropikal ülkelerinde yetişen bu bitkiyi sadece Etiyopyalılar yiyecek özü olarak kullanmaktalar. Dorze'ler bu bitkiyi kamış ile birlikte arı kovanlarını andıran külübe yapımı için de kullanıyorlar. Öğle yemeği için lodge'a dönüş. Öğleden sonra ise, Chamo gölünde yapacağımız tekne gezisi sırasında, burada uyum içinde yaşayan büyük bir suaygırı, timsah, beyaz kartal ve pelikan popülasyonunu gözlemleyebilirsiniz. Gezinin ardından, Arbaminch'ten ayrılıp sorgum, pamuk, mısır ve kahve yetiştiren, kalabalık nüfusu ile Güney Etiyopya'daki en önemli kabilelerden birinin yaşadığı Konso'ya doğru hareket. Akşamüstü varışı takiben, Omo Vadisi'ne hakim lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

18 Aralık 2018 Salı Konso - Jinka

Sabah, diğer kabilelere oranla daha varlıklı olan Konsoların yaşadığı bir köyü ziyaret ederek Güney Etiyopya'da yaşayan etnik gruplar ile ilk tanışma. Konsolar, vadiler ve tepelerle çevrili bu yeşil topraklarda, teraslar oluşturarak, taraçalama ve sulama ile gelişmiş bir tarım sistemi uygularlar. Konso Kültürünün bir parçasını olan taş duvarlı terasların oluşturduğu peyzaj UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Çok sayıda "Waga" adlı tahta oyma heykel barındıran Konso müzesi gezisi. Adeta birer sanat eseri olan bu mezar totemleri çalınmaya başlanınca koruma altına alınmış. Konso kültürel peyzajını keşfettikten sonra öğle yemeği. Öğleden sonra ise, Daha sonra, Weyto Nehri'nin aktığı vadiden geçerek daha güneye doğru yolculuğa devam. UNESCO'nun bir başka dünya kültür mirası olan Omo Vadisi'ne giden yol üzerinde yerleşik Tsemai kabilesi köyleri bulunmakta. Hayvancılık yapan ve arı yetiştiricisi olan Tsamay ve Benna halkları yakın yaşadıkları için birbirini etkilemekte ve genelekleri benzerlik taşımakta. Benalar Hamerlerle serbestçe evlenebilirler. Tsemailar ise güneydeki kabilelerin en renkli görünüme sahip olanlarıdır. Genç bekar kadınlar kısa kıyafetler giyerken, evli kadınlar uzun etekler giyerler. Bekar erkek ise, boğa atlama törenini başarıyla tamamlarsa kafasına tüy ya da renkli bir bant takar. Akşamüstü bölgenin en önemli şehri Jinka'ya varışı takiben kasaba yakınlarındaki lodge'umuza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

19 Aralık 2018 Çarşamba Jinka - Mago Millî Parkı - Jinka

Sabah, Jinka'dan 40 kilometre uzaklıktaki Mago Millî Parkı'na hareket. Mursi Halkı, Mago Nehri'nin batısında ve Omo Nehri'nin doğusundaki alçak topraklarda Mago Parkı'nın içinde yaşamakta. Kavurucu iklim ve onları karakterize eden savaşçılıkları nedeniyle her türlü işgalden ve çağdaş unsurlardan kendilerini koruyabilmişler. Tarım ve hayvancılık yapan Mursi'lerin yaşam tarzı, Hamer ve Benna kabilelerinde de olduğu gibi sosyal örgütlenme ve ritüellere bağlı. Üst kasta mensup Mursi kadınlar alt dudaklarına, güzellik kriteri olan, kilden yapılma yuvarlak bir disk takıyorlar. Geziden sonra, öğle yemeği için lodge'umuza dönüş. Öğleden sonra, kabile yaşamları hakkında bir çok konuya ışık tutan Jinka müzesi ve sonra bölgede yaşayan bir Ari kabilesi köyünün ziyaretleri. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

20 Aralık 2018 Perşembe Jinka - Key Afer - Omorate - Turmi

Sabah, bir kaç kez mola vererek Mago Parkı'nın güneydoğusunda ve Jinka'ya yaklaşık 130 km uzaklıkta bulunan Turmi'ye doğru yolculuk. Güneydeki yani tüm kabileler arasında en fazla toprak sahibi olan Benna etnik grubunun köylerinin bölgede bulunmakta. Hayvancılık ve arıcılığın yanı sıra tahıl, kahve, meyve yetiştiriciliğini de yapan Bennalar Hamerler, Karolar ve Ariler gibi göğüs ve kollarında deriyi hacamat ederek iz bırakma yöntemini kullanırlar. Ayrıca kafalarını karakteristik bir şekilde tıraş eden erkekler kulaklarına çok sayıda piercing yaparlar. Yol üzerinde, pazara gelen Bena ve Tsemai kabileleri bir arada görebileceğiniz Key Afer kasabası gezisi. Öğle yemeği için Turmi'ye varış. Öğleden sonra ise, Kenya sınırına yakın yaşayan ve "Delta'nın halkı" anlamına gelen Dassanech kabilesini daha yakından tanımak için hareket. Kenya'nın kuzeyindeki Turkana Gölü'ne dökülen Omo Nehri'ni kanolarla geçerek, nehir kıyısında bulunan bir Dassanech köyünü ziyaret. Sekiz ana klandan oluşan Dassanech kabilelerinde boncuklar her klanın sembolünü oluşturur. Aşağı Omo Vadisi'nin en uç noktası gezdikten sonra, akşamüstü Turmi'ye dönüş. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

21 Aralık 2018 Cuma Turmi - Karo Yöresi - Hamer Yöresi - Turmi

Sabah, Murile'ye doğru yola çıkış. Omo Nehri'ne hakim muhteşem güzel bir yerde yaşayan Karo kabilesini ziyaret. Karolar, Omo Vadisi kabileleri arasında en az nüfusa sahip kabiledir. Karo erkekleri ve kadınları estetik amaçla yüzlerini ve vücutlarını büyük bir özenle boyamaktalar. Ayrıca erkeklerin vucutlarındaki çizikler sosyal statünün, galibiyetin ve gücün sembolüdür.
Karolar, tarım ve balıkçılığın yanı sıra keçi yetiştiriciliği de yaparlar. Gezinin ardından, öğle yemeği için Turmi'ye dönüş. Bölgenin en dikkat çekici kabilesi Hamerler dir. Öğleden sonra, Turmi çevresindeki bir Hamer halkının köyünün keşfi. Hamer kabilesinin meşhur erkekliğe geçiş törenininde, saatlerce süren eğlencenin sonunda erkekliğe geçecek gençlerin yanyana dizilmiş sekiz veya on boğa üzerinden atlaması son derece ilginçtir. Böylece, yetişkinliğe başarıyla adım atan gençler evlenme hakkını kazanırlar. Hamer halkının bir başka özelliği ise vücütlarına ve muazzam bir özenle örülmüş saçlarına tereyağ ve toprak sürmeleri ve saçların uçlarına renkli boncuklar takmalarıdır. Hamer erkekleri ise saçlarını topuz yaparlar. Uyurken bu topuzun bozulmaması için boyunlarının altına küçük bir destek koyarlar. Gündüzleri bu aksesuarı yanlarından ayırmayıp oturak olarakta kullanırlar. Akşamüstü Turmi'deki lodge'umuza dönüş. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

22 Aralık 2018 Cumartesi Turmi - Arbaminch

Sabah, Hamer kabilesi bölgesinde yer alan ve sadece Cumartesi günleri kurulan rengarenk Dimeka haftalık pazarı gezisi. Bu pazara, Hamer kabilesi dışında, tarım ve hayvancılıkla uğraşan Benna ve Karo gibi birçok farklı kabileler de, aralarında yaptıkları el işlerinin de bulunduğu ürünleri satmaya ya da takas ettirmeye getirir. Göreceğiniz bu pazarlar, teknolojiden bağımsız bir şekilde hayatlarına devam eden yöre insanlarının tek geçim kaynağıdır. Farklı kabilelere mensup bu insanları giysilerinden, dövmelerinden, saç şekillerinden ve takılarından ayırt edebilirsiniz. Öğle yemeği için Konso'ya varış. Öğleden sonra ise, geceyi geçirmek üzere Arbaminch'e doğru yola devam. Akşamüstü Nechisar Millî Parkı'na hakim enfes bir konumda yer alan lodge'umuza varış. Akşam yemeği ve geceleme lodge da.

23 Aralık 2018 Pazar Arbaminch - Addis Ababa

Sabah, bu yörelerin sessizliğini terk edip hareketli başkent Addis Ababa'ya dönüş. Öğle yemeği yolda Butajira şehrinde. Yol üstünde, tarih döneminin başlarında yapılmış, 32'si yazıtlı 36 esrarengiz dikilitaşı ile UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan mezar kompleksi Tiya arkeolojik sit alanının gezilmesi. Addis Ababa'ya varışı takiben Ketchene'de bulunan zaanatkarlar çarşısında alışveriş için serbest zaman. Ardından, Kirkos bölgesinde bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği otelde.

24 Aralık 2018 Pazartesi Addis Ababa

Kahvaltının ardından, gün boyunca sürecek başkent Addis Ababa gezisi için hareket. İlk olarak, Etiyopya başkentinin nasıl planlandığını anlayabilmek için, şehrin kuzeyinde yer alan ve 3200 metre yükseklikteki Entoto tepesine çıkış. Rivayete göre, İmparator Menelik ve İmparatoriçe Taitu bu tepeden bakarken Addis Abbaba'nın kuruluşuna karar vermişler: Tepede durup aşağıya doğru bakarken, yukarıya çıkan ince bir buhar dumanı görmüşler; daha yakından görmek üzere yanına gittiklerinde, daha önce hiç görmedikleri bir çiçek ve şifalı su kaynağı ile karşılamışlar. Bu sebeple başkente Amharic dilinde "yeni çiçek" anlamına gelen Addis Ababa adını verdikleri rivayet edilir. Buradaki Mariam müzesi ve daha sonra, Etiyopya tarihini tanımak üzere Ulusal Müze gezileri. Bu müzede Lucy adı verilen 3.4 milyon yıllık ünlü insan fosilinden güçlü Aksum Krallığına; Ortaçağ krallığı Gondar'dan Imparator Menelik II ve Haile Selassie Hükümranlıklarına kadar Etiyopya tarihinin önemli parçalarını görmek mümkün. Ardından, günümüzde etnolojik müze olarak kullanılan, 1975 senesinde vefat eden İmparator Haile Selassie'nin eski sarayının gezilmesi. Son olarak, İmparator Menelik II tarafından 1896 yılında inşaa edilen St George Katedrali ve Etiyopya'nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Aziz Teslis kilisesi ziyaretleri. Akşam yemeği için otele dönüş.Geç vakitte, Bole Havalimanı'na transfer.

25 Aralık 2018 Salı Addis Ababa - İstanbul

Türk Hava Yolları ile saat 01:50'de hareketle 07:25'te İstanbul'a varış.
Addis Ababa:Jupiter International Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Hawassa:Haile Resort Hawassa 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Arbaminch:Paradise Lodge 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Konso:Kanta Lodge 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Jinka:Eco Omo Lodge 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Turmi:Buska Lodge 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Addis Ababa/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 11. güne kadar 10 akşam yemeği;
 • 2. günden 11. güne kadar 10 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 55 $ düşünmek gerekir.


AŞI:
Bu yolculuk için sarı humma aşısı gerekmekte. Aşı sertifikasını da yanınızda bulundurun. Korunma amaçlı sıtma ilaçları alınması tavsiye edilir. Tetanoz ve difteri aşıları da önerilir.

Vize

Etiyopya için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 01 Kasım 2018 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.