Uşak & Kula & Ödemiş

Amasyalı Strabon (İ.Ö.54-İ.S.24), Kula civarındaki volkanik bölgeye antik devirde "Katakekaumene" yani '' Yanık Ülke'' olarak tanımlamakta ve buradaki bağların üzümlerini övmekteydi. Küçük Asya'nın en genç volkan konileri, lav akıntılarının bulunduğu, Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı olan Kula Jeoparkı'nda ilkel insan ayak izlerini görmek mümkün. Burada göreceğiniz gerek Peribacaları, gerekse Lav Tarlaları, muhteşem manzaralar oluşturmakta. Divlit Yanardağı eteklerinden, Gediz Vadisi'ne kadar uzanan şehrin günümüze kadar bozulmadan gelmiş olan dokusuna, tarihi konaklarının rengarenk duvarlarıyla süslediği sokaklarına hayran olmamak mümkün değil. Burada sizleri, Yaren Şarkılarıyla, Danslarıyla ve Mutfağının Lezzetleriyle festival tadında bir gün bekliyor...
Bu yolculukta Kula'nın haricinde göreceklerinizde hiç yabana atılacak güzellikler değil: Taşyaran Vadisi'nde bir ressamın paletini andıran renk katmanları; Dünyanın en büyükleri arasında adı geçen Ulubey Kanyonu'nun panoraması; Blaundus Antik Kenti'nin gizemli taş duvarları; Uşak Arkeoloji Müzesi'nde göreceğiniz müthiş "Karun Hazinesi" ve doğuşundan günümüze kadarki ilginç hikayesi; Paktolos Nehri' nin kente taşıdığı altınla meşhur olup, bugün bilinen madeni para yani sikkenin doğum yeri olan, Lydia Krallığı'nın başkenti Sardes; Taş sokaklarını tarihi konakların süslediği, Aydınoğulları Beyliği'nin başkenti Birgi; renkli pazarıyla tanınan Ödemiş ve hariha manzaralar sunan Gölcük bu yolculuğu unutulmaz kılacaktır...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Uşak Müzesinde, etkileyici bir hikayesi olan Karun Hazinelerini görebilme;
 • Taşyaran Vadisi, Ulubey Kanyonu ve Blaundus Antik Kenti gezileri;
 • Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı olan Kula Jeoparkı'nın gezilmesi;
 • Kula Peribacaları ve Divlit lav tarlaları gezileri;
 • Tarihi Kula Evleri ve Kula yaşamını tanıma;
 • Buldan, Ödemiş ve Birgi'nin keşfi;
 • Sardes Antik Kenti gezisi;
 • Yaren dinletileri ve yöresel danslar gösterisi;
 • Kula Mutfağı lezzetlerinin tadımı.

07 Ekim 2021 Perşembe İstanbul - Uşak - Uşak Şehir Turu 495 km.

Saat 06:30'da Taksim, Dünyanın Renkleri bürosunun önünden ve saat 07:00'de Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı) önünden Uşak istikametinde hareket. Sakarya üzerinden, çeşitli molalar vererek yaklaşık 6 saatlik bir yolculukla Uşak'a varış ve otele yerleşme. Öğleden sonra, 60 lı senelerde, Uşak civarındaki höyüklerde kaçakçılar tarafından bulunarak yurt dışına kaçırılan ve New York Metropolitan Müzesi'nde sergilendikten sonra, uzun süren bir hukuk mücadelesi sonunda 1993 yılında Türkiye'ye geri getirilen 432 parçalık Karun Hazinesi Koleksiyonu'nun sergilendiği Arkeoloji Müzesi gezisi. Altının bulunması ve paranın icat edilmesiyle zenginleşen ve dünyanın en zengin devleti haline gelen Lidya'nın Kralı Kroisos'a ve komutanlarına ait olduğu düşünülen eserlerin içinde özellikle "Kanatlı Denizatı Broşu" başta olmak üzere "Aslan Başlı Bilezikler" ve "Kanatlı Güneş Kursu Kolye" olağanüstü güzelliktedir. 2005 yılında bir kez daha çalınıp yurt dışına götürülen "Kanatlı Denizatı Broşu", daha sonra Almaya'dan iadesi sağlanarak geri getirilmiştir. Müze'nin alt katında ise, Lidyalılar tarafından icad edilen paranın ilginç hikayesi sergilenmekte. Daha sonra, turuna devam ederek, Germiyanoğulları döneminde yapılan Ulu Camii, Uşak Kent Tarihi Müzesi ile Kurtuluş Savaşının ilk günlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi, son olarakta Halı Kilim Müzesi gezileri. Akşam üstü, şehrin tarihi mahallelerinde bir gezinti ve otele geri dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Ekim 2021 Cuma Taşyaran Vadisi - Volkanik Jeopark - Peribacaları - Emre - Kula Evleri 105 km.

Sabah, kahvaltıdan sonra, Kula'ya doğru hareket. Yol üzerinde, Taşyaran Vadisi'nde mola: su, rüzgâr ve tektonik hareketler sonucu oluşan ve farklı renklere bürünen vadinin kayaları dantelimsi ve ilginç şekiller almış. Geziden sonra, Kula'ya doğru yola devam ve şehre varışta, daha kolay gezebilmek için özel minibüslere binerek çevreyi keşfe, Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı'nın Kula Peribacaları Vadisi bölümüyle başlama: Kapadokyada ki oluşumları andıran bu peribacaları, volkanik püskürtmelerin sonucunda oluşan yumuşak ve sert kaya katmanlarının erozyana farklı dayanıklılığından dolayı, sert kayaların, yumuşakların üzerinde bir şapka gibi oturmalarından oluşmuş. Bu, müthiş manzaralar sergileyen vadide bir çok mola vererek oluşumları seyrettikten sonra, Türkiye'nin en genç volkanik alanlarından biri olan Kula Divlit Jeoparkı'ndaki lav tarlalarına doğru yola devam. Burada kilometrelerce alana yayılmış lav akıntıları, tünelleri ve konileri görebilirsiniz. Ahşap köprü ve yollarla organize edilmiş alanı gezdikten sonra, bir tabiat harikası olan Çakırca Bazalt Sütunları'nı da görerek Kula'nın tarihi merkezine doğru yola devam. Şehir merkezindeki bir lokantada meşhur Kula Tirit'i ve Keşkeki'nin tadımı. Öğleden sonra, Kula yakınındaki Emre Köyü gezisi: Bu köy, Tabduk Emre tarafından, Kervan Yolları üzerinde, Saruhan Oğulları Beyliğine bağlı olarak kurulmuş ilk Türk köylerindendir. Köyde, Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre'nin mezarlarının gezilmesinden sonra Kula'ya geri dönüş. Osmanlı ve Rum Mimarisi'nin üç binden fazla örneğini içeren Kula Tarihi Evleri'nin ve Kula Arastası'nın keşfi: Günümüzde bin kadarının restore edildiği bu evler 18. ve 19. Yüzyıllardan kalmadır. Genellikle iki katlı ahşap yapılar olup, saçaklı çatıları kiremitle kaplıdır. Saçakların alt kısmında süslemeler vardır. Pencereleri ise tahta kepenklidir. Evlerin, genellikle az pencereli olan alt katları kerpiç doldulu taş ile inşa edilmiştir. Evlerin hepsinde, yüksek duvarla çevrili bir iç avlu vardır. Dışları rengarenk badanalı olan evlerin, cumbalı olan üst katları birbirine o kadar yakındırki, bunlara yöre halkı "öpüşen çatılar" der.Kula sokaklarında uzunca bir geziden sonra, eski bir konağın avlusunda, günün yorgunluğunu Yaren Şarkıları dinleyip, Yöre Dansları'nı seyrederek çıkarma. Daha sonra, ev hanımlarının hazırladığı yemeklerden oluşan akşam yemeği. Geceleme Anemon otelde.

09 Ekim 2021 Cumartesi Ulubey Kanyonu - Blaundus Antik Kenti - Buldan - Ödemiş - Birgi 275 km.

Sabah, kahvaltıdan sonra, bir saatlik mesafede bulunan ve Dünya'nın iki büyük kanyonundan biri olan Ulubey Kanyonu' nun seyir terasına giderek buradan müthiş panoramayı seyretme. Ardından, Frigya ve Lidya bölgeleri arasında yer alan ve Roma döneminde hayli önemli bir yerleşim yeri olduğu bilinen Blaundus Antik Kenti bir mola verek bu ilginç antik kentin gezisi. Burada tapınaklar, tiyatro, sütun girişler ve kaya mezarları gibi pek çok eser görebilirsiniz. Bu iki geziden sonra, Buldan ve Ödemiş'e doğru yola devam. İlk durak Buldan nostaljik dokuma atölyeleri. Bu şirin kasabanın merkezinde, yüzyıllardır geleneği olan Buldan Bezleri'nin binbir çeşidini görebileceğiniz bir mola. Daha sonra, çam ormanları arasındaki doğal oluşumları ve asırlık ağaçlarıyla meşhur Ödemiş'e varış. Yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeği. Cumartesi günleri, yerel tarımsal ürünleri, yöresel el sanatları, ipekçilik ve ipek dokuma tanınan Ödemiş'in Pazarı'nı gezmek mümkün. Pazarda serbest zamanın ardından, Ödemiş doğumlu sanatçı Bedia Akartürk'ün bugüne kadar almış olduğu ödüllerin, plaketlerin, çıkarmış olduğu plak ve kasetlerin, resimlerinin ve gittiği her yöreye ait yapmış olduğu bebeklerinin sergilendiği müzenin gezisi. Daha sonra, ahşaptan yapılan direkleri ve sol üst tarafındaki kuş sarayı ile dikkat çeken, 18.yüzyıldan kalma Ödemiş Ulu Camii'nin ve arastasının gezilmesinin ardından Anadolu Beylikleri döneminde başkent olan Birgi'ye doğru yola devam. Birgi Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bir çok mimari eser barındırmakta. Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış olan şehir adeta bir açık hava müzesini andırmakta. Kentin tarihi sokaklarında gezinip, Çakırağa ve Sandıkoğlu Konakları ile Ulu Cami ve İmam-ı Birgi Türbesi'ni gördükten sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

10 Ekim 2021 Pazar Birgi - Gölcük - Bozdağ - Sart Antik Kenti - İstanbul 495 km.

Sabah, kahvaltının ardından önce Gölcük kıyısında ve ardından da Bozdağ beldesinde molalar vererek Sardes Antik Kenti'ne doğru hareket. Sart Beldesi'nde, Tmolos Dağları'nın eteklerinde bulunan Antik Kent, Gediz Nehri'nin suladığı ovada ve Anadolu'nun içlerinden gelen ticaret yolunun üzerinde konumlanmış. Demir Çağında Lydia Krallığı'nın başkentidir. Ovanın 300 mt. üzerinde bulunan akropolisi kale gibidir. Akropolis'in eteğinde yer alan Paktolos Nehri kente yalnızca su değil, altın da taşımıştır. Bugün bilinen madeni para yani sikkenin doğum yeri olan Sardes, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasındadır. Göl kıyısnda bulunan ve Bin Tepeler diye anılan tümülüs mezarlık dünyanın en büyük tümülüs alanıdır. Şehre girişte dikkat çeken Gymnasium'un arkasında Hamam ve bin kişi alabilen Sinagog ile yer mozaiklerive Sütunlu Çeşme çok iyi korunmuştur. Antik Kent gezisinden sonra öğle yemeği molası ve İzmit Körfezi'ni köprüyle geçerek İstanbul'a doğru yola devam. Akşam, önce Kadıköy, ardından Taksim'e varış ve gezinin sonu.
Uşak: Ramada by Wyndham Uşak 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kula: Anemon Kula Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Birgi: Saliha Hanım Taş Konak Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.


 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Konforlu özel tur otobüsüyle seyahat;
  • 1.,2. ve 3. gün akşam yemekleri;
  • 2. ve 3. gün öğle yemekleri;
  • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
  • Programda belirtilen otellerde Oda+Kahvaltı konaklama;
  • Rehberlik hizmetleri.
  • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • 1. ve 4. gün öğle yemekleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.