Tren ile Munzur Dağı'na Yolculuk


Doğuda Munzur Dağları, Batıda ise Sarıçiçek Dağları ile çevrili olan Kemaliye, adeta Ortaçağdan fışkırmış yapıları, çevresindeki tipik köyleri ve lezzetli mutfağı, tabiatın muhteşem bir yapıtı olan Karanlık Kanyon ile çok çekici bir Anadolu şehridir. Yapımı yüzyıldan fazla süren taş yol sayesinde ulaşıma kavuşmuş ve belkide bu sayede bakir kalmış olan Divriği, Arapgir, Erzincan üçkenindeki bu yöre, gerek günümüzün Alevi köyleri, gerekse geçmişdeki pavlikan kültürünün ki, daha sonraları Bulgaristan ve hatta Güney Fransa'da Katarlar'a kadar uzanacak olan izlerini sürebilisiniz. İleride Muhteşem Fırat Nehri'ne katılacak olan Karasu boyunca ve Karanlık Kanyon'da göreceğiniz büyüleyici manzaralar, buralara gelen gezginleri her zaman büyülemiş. Bu güne kadar yolu kötü olduğu için gezi programlarına pek giremeyen Tuğut Köyü'nün zaman içinde yıpranmış taş konakları ise başka bir ilginç keşif olacak. Divriği, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Çaltı Çayı Vadisi kenarında, çıplak ve vahşi görünümlü dağların ortasında, zengin demir madenleri barındıran toprakların üzerinde kurulmuş ve yüzyıllar boyunca İran'dan gelen ticaret yolu üzerinde, kervanlara uğrak yeri olmuş ve Mezopotamya'ya demir ihraç ederek zenginliğini arttırmış bir Orta Anadolu şehri. En önemli özelliği ise hiç kuşkusuz Ortaçağ'da inşa edilmiş olan ve 1985 yılından beri Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'dır. Taş ve ahşap işciliği çağdaşlarının çok üzerinde olan bu yapı, mimari planı ve süslemeleriyle benzeri olmayan bir eserdir. Yolculuğun Kemaliye'den Pertek'e kadar ki bölümü ise, Alevi kültürünü en yoğun hissedeceğiniz Munzur Dağı eteklerinde geçecek. Burada göreceğiniz tabii güzellikler ise bu yolculuğu unutulmaz kılacak...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Muhteşem Kanyon ve Dağ manzaralarının ortasında keyifli bir tren yolculuğu;
 • Sivas'da ki Selçuklu eserlerinin ve Divriği'de ki Dünya Mirası listesine giren Ulu Camii'nin keşfi;
 • Çok az tanınan, Ortaçağ kervan yollarının kesiştiği Tuğut Köyü ve taş evlerini tanıma;
 • Doğu Ekspresi'nin en keyifli kısmı olan Divriği-Bağıştaş tren yolculuğu;
 • Adeta ortaçağdan fışkırmış Kemaliye'nin mimari dokusunu tanıma;
 • Başpınar, Çemişgezek, Ağuçan Ocağı, Derviş Hücreleri, Pertek ve Haput'un keşfi;
 • Yerel mutfağın zenginliklerini tadacağınız zengin bir menü seçimi.

26 Ocak 2024 Cuma İstabul'dan Tren ile hareket

 • İstanbul - Söğütlüçeşme Tren Garı'ndan, 10.11.2023 akşamı saat 23:13'de kalkan, Ankara Ekspes'i ile hareket, 06:54'de Ankara'ya varış;
 • 27 Ocak 2024 Cumartesi Sivas - Kangal - Divriği

 • 1 saat 46 dk.a Ankara Tren Garı'nda bekleme ve tren değiştirme;
 • Ankara Tren Garı'ndan, 08:40'de, kalkan YHT ile Sivas'a hareket, 11:13'de varış.

 • Sabah, saat 10:30'da Sivas Tren Garı'nda buluşma ve şehir turu için hareket: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi ve 4/11 Eylül 1919 da, Sivas Kongresi'nin toplandığı binada bulunan Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi gezileri:

  Mustafa Kemal Paşa ve delegeler, Sivas'ta geçen 108 gün boyunca, kongrenin de toplandığı lise binasında konakladılar ve Kurtuluş Savaşı'nın hedefi burada tayin edildi: ''Manda yok, himaye yok. Parolamız tek: ya İstiklal ya Ölüm'' bu kongrede ortaya çıktı. Milli Egemenlik vurgusu yapıldı ve Anadolu'daki tüm Kuva-yi Milliye örgütlerini bir çatı altında toplayan ''Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'' kuruldu. Sivas Kongresi sonrası Damat Ferit Paşa Hükümeti istifa etti. Yeni hükümeti Anadolu ile iyi ilişkiler kurabilecek Ali Rıza Paşa kurdu. 9 Ekim 1919'da İstanbul Meclisi'nin yeniden açılacağı duyuruldu. 20 Ekim'de İstanbul ve Heyet-i Temsiliye (Ankara) temsilcileri Amasya'da buluştular. İstanbul artık Sivas'ta netleşen Heyet-i Temsiliye'yi kabul etmişti. Mustafa Kemal Paşa'nın Meclis'i Anadolu'da açma teklifi ise kabul edilmedi. Kongre sonrasında 17 Eylül 1919'da İngiliz Yüksek Komiseri Amiral Sir John de Robeck, Dışişleri Bakanı Lord Curzon'a göndereceği telgrafta, ''Anadolu'da bağımsız bir Cumhuriyet'in kurulmasına doğru gidilmektedir'' diye yazacaktır.

  Öğle yemeği tipik ve lezzetli bir yerel lokantada. Gezilerden sonra Divriği'ye hareket. Yolda, Kangal Kasabası'nda bir mola verip, ünlü kangal köpeklerinin üretildiği bir çiftlikte bu muhteşem hayvanları yakından tanıma. Ardından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Divriği'ye varış ve otele yerleşme. Tarihi bir konakta yöresel akşam yemeği. Geceleme otelde.

  28 Ocak 2024 Pazar Divriği Ulu Camii - Tuğut Köyü - Divriği>Kemaliye (Tren ile)

  Sabah, kahvaltının ardından Divriği'nin keşfi: Divriği, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Çaltı Çayı Vadisi kenarında, çıplak ve vahşi görüntülü dağların ortasında, zengin demir madenleri barındıran toprakların üzerinde kurulmuş. Geçmişte, Mezopotamya'ya demir ihraç ederek zenginliğini arttıran yörede Ortaçağ'da inşa edilmiş olan ve 1985 yılından beri Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Fahreddin Behramşah'ın kızı olan Turan Melek tarafından Ahlatlı Muğis oğlu Hürrem Darüşşifası şehri çok önemli kılmakta. Cami 1228-29 yıllarında Mengücekli beyi Ahmed Şah tarafından; Dârüşşifa ise aynı tarihte, Ahmed Şah'ın eşi ve Erzincan beyi Şah adlı bir mimara yaptırılmış. Plan tipi ve süsleme olarak benzeri olmayan bir eserdir. Camii ve Darüşşifa (tadilattan dolayı sadece dışarıdan görmek mümkün) gezilerinin ardından şehrin eski konaklarının olduğu mahallede gezinti. Cam terastan vadinin muhteşem mazarasını seyrettikten sonra yerel Divriği Lezzetlerinden oluşan öğle yemeği. Yemeğin ardından Tuğut Köyü ne hareket. Şu an, çok bakımsız kalmış bu Alevi köyü Yemen evlerini anımsatan taş binalar bandırmakta. Eski bir tarihe ve geleneğe sahip olan Tuğut köyü'nün adı günümüzde "Çiğdemli" ye dönüştürülmüş. Tuğut, bir dönem Erzincan'ı Malatya'ya bağlayan eski yol üzerinde yer alıyordu. Bir konaklama merkezi, aynı zamanda bir üretim yeriydi. Geçen yüzyıllarda Tuğut'tan Divriği ve İstanbul'a göçen varlıklı aileler, geri döndüklerinde köyde geniş odalı, çarkıfelekli ahşap tavanları olan, ustalıkla planlanmış büyük evler yaptırmışlar ve Divriği'deki büyük konakları andıran evlerde oturmuşlardı. Eski yolun önemini kaybetmesi Tuğut'un önemini yitirmesine neden olmuş. Tuğut sokaklarını keşfettikten sonra Divriği'ye geri dönüş ve yöresel trenle Kemaliye'nin istasyonu Bağıştaş'a hareket: Yapacağınız bu iki saatlik tren yolculuğu boyunca Doğu Ekspresi'nin en güzel manzaralarının olduğu Karasu ve Çaltı suyu Vadileri'ni görebilirsiniz. Trenden indikten sonra kısa bir yolculukla Kemaliye'ye varış ve iki gece konaklayacağınız, Fırat Nehri'nin kıyısındaki Vadi Otel'e yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

  29 Ocak 2024 Pazartesi Taş Yol- Karanlık Kanyon - Sırakonak, Apcaağa, Ocak, Yeşilyurt Köyleri - Doğa Tarihi Müzesi

  Gün boyu Kemaliye ve çevresinin keşfi: Kahvaltıdan sonrası, yapımı 100 seneden fazla süren Taş Yol gezisi ve dünyanın en büyük kanyonlarından olan Karanlık Kanyon'da tekne turu. Tekne turu esnasında kanyonun muhteşemliğini seyrederken, taş yolun hikayesi ile sizlere eşlik edecek. Ardından, kaldırım taşı sokakları ve ahşap evleriyle şirin Sırakonak Köyü'nde mola ve buradan Apcaağa Köyü'ne 45 dakikalık bir doğa yürüyüşü. Apcaağa Köyü, şair Ahmet Kutsi Tecer'in köyü olup şairin Orada bir köy var şiirine konu olmuş. Kaya başı kır kahvesinde muhteşem Kemaliye manzarası eşliğinde çay-kahve molası. Ardından, Apcağa köyü ve Ahmet Kutsi Tecer kültür evi gezisi. Daha sonra, Alevi kültürünün önemli yansımalarının bulunduğu Kemaliye nin Ocak Köyü' ne hareket. Yol üzerinde, öğretmen emeklileri olan Bekir - Nermin Taştan evinin kayaların başına yapılış hikayesi eşliğinde Kemaliye manzarası ile fotoğraf molası. Ocak Köyü önceleri Şeyhler Köyü adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde Hıdır Abdal Sultan Ocağı ismini kullanmaktalar. Kültür Bakanlığına bağlı, ülkemizde bir köyde bulunan tek müze olan Ali Güler müzesini gezip Dutluca Bucağı'nda Fikret Ustanın Mekanında yöresel tatlardan oluşan öğle yemeği molası. Daha sonra Yeşilyurt Köyü'nde bulunan yaklaşık 150 yıllık Yeşilyurt Cami'sinin harika tavan işlemelerini görmek üzere mola. Kemaliye'ye dönüşte Doğa Tarihi Müzesi gezisi. TÜBİTAK tarafından desteklenen "Doğa Müzesinde Bilimsel Bir Gezinti" isimli proje kapsamında kurulan ve yürütücülüğünü Prof. Dr. Ali Demirsoy'un yaptığı bu Doğa Tarihi Müzesi'nin hedefi ülkemizde doğa bilincini geliştirmek; kendi öz değerlerimize sahip çıkılmasını sağlamak; bölgenin ve ülkemizin biyoçeşitliliğinin ortaya çıkmasını sağlamak olarak saptanmış. Türkiye'nin ilk doğa tarih müzesi olma özelliği taşıyan müzede, başta Kemaliye olmak üzere Erzincan ve yurt genelinden canlı ve minarel türlerine ait yaklaşık 5 bin çeşit materyali sergilenmekte. Daha sonra Kemaliye mimari dokusunun günümüze korunmuş olarak geldiği Taşdibi Mahallesi, su değirmeni, mani yolu, Lökhane, Zincirli Kaya, hamam ve kent merkezi gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

  30 Ocak 2024 Salı Başpınar Köyü - Çemişgezek - Ağuçan Ocağı - Sağman - Pertek - Harput > İstanbul

  Munzur Dağları'nın eteklerinde, harika manzaraları seyredeceğiniz unutulmaz bir gün: Sabah, kahvaltıdan sonra, Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü'nden geçerek, olağanüstü manzaralar göreceğiniz, virajlı dağ yollarını aşarak Başpınar Köyü'ne varış. Munzur Dağı eteklerinde, 1400 mt. rakımda konumlanmış bu köyün, Tuğut'u andıran taş evlerle çevrili sokaklarını gezerken, kendinizi zamanın durduğu bir yerde hissedebilirsiniz. Burada verilecek molanın ardından, Çemişgezek istikametinde yola devam. Yol üzerinde, eski adı Bargini olan Karabakır Köyü'nde mola vererek, önemli bir Dersim Alevi Ocağı olan ve bu konumu Sünköy ile tartışma konusu olan Ağuçan Ocağı'nı ziyaret. Daha sonra, Munzur ve Murat Nehirleri arasında, Yılandağı eteklerinde ve 975 mt. rakımda kurulmuş Çemişgezek'e varış. Şehrin ortasından geçen Tağar Çayı'nın oluşturduğu vadi, hem güzelliği, hemde barındırdığı nesli tükenmekte olan vaşak ve benekli semender gibi canlılar açısından önemlidir. Şehrin tarihi miraslarının keşfi. İlk olarak, şehre hakim bir tepede bulunan ve Selçuklu ile Osmanlı mimari tarzları arasındaki geçişi yansıtan Yelmaniye Camii gezisi: Cami'nin günümüze kadar gelen görkemli taç kapısının taş işlemeciliği ve mezarlığındaki koç şeklindeki mezar taşları ilginçtir. Daha sonra, bir kaya üzerinde bulunan ve Pehlül Bey'in, uzun boylu oğlunun yattığı Uzun Hasan Türbesi'ni ziyaret edip, Tahar Çayı üzerinde, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan, 1807 yıllında Yusuf Ziya paşa tarafında inşa ettirilmiş Tahar Köprüsü'nün ve Derviş Hücreleri diye de anılan İn Mağaraları'nın gezilmesi: Bozulmamış bir ekolojik yapıya sahip olan Tahar Vadisi'nin sarp kalker kayalarına oyulmuş bu odaların konut amaçlı yapılmış olmaları muhtemeldir. Yerel bir lokatada öğle yemeği ve sonrasında Sağman Köyü'ne doğru yola devam. Sağman Köyü'ne varışta, Artukoğulları sülalesinden bir Türk Beyi tarafından yaptırıldığı sanılan Sağman Kalesi (Derun-i Hisar) ile 1555'te Keyhüsrev Bey'in oğlu Salih Bey'in yaptırılan ve taç kapısındaki oyma işçiliği dikkat çekici güzellikte olan Sağman Camii gezileri. Ardından, Pertek istikametinde hareket ve varışta Keban Baraj Gölü'nün sularından kurtarılarak, 1971-73 senelerinde yüksek tepelere taşınan, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Pertek Beyi Rüstem oğlu Baysungur tarafından yaptırılan Baysungur Camii ile aynı bölgeye taşınan, 16.yüzyılda yapılmış Çelebi Ağa Camii'lerinin gezilmesi. Baraj sularının yükselmesiyle bir adada kalan Pertek Kalesi'nin kıyıdan görülmesinden sonra Pertek-Elazığ feribotuyla baraj sularından geçerek tarihi Harput Kasabası' na varış. Burada, M.Ö 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından yaptırılan Harput kalesi gezisi. Ardından Pisa Kulesi'ni aratmayacak kadar eğik olan minaresinden dolayı Eğri Minareli Camii olarak da anılan ve 1156-1157 yılları arasında, Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Camii ile Arap Baba Türbesi ve Meryem Ana Kilisesi gezilerinden sonra, bölge kadınlarının yaptığı takı ve dantellerin satıldığı El Emeği Göz Nuru Çarşısı'nda son bir mola ve ardından Elazığ Havalimanı'na transfer.

 • T ürk Hava Yolları'nın TK2645 no.lu uçuşu ile 21:15'de İstanbul Havalimanı'na hareket ve 23:15'de varış

 • Sivas: Divriği Otel Özel Kategori
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Kemaliye: Vadi Kemaliye 4 *
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Rezervasyon Şartları:
  Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, ilk ödemeyi yaptığınızda tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • İstanbul / Ankara / Sivas tren biletleri (pulman);
  • Elazığ / İstanbul uçak bileti;
  • 2, 3 ve 4. gün, akşam yemekleri;
  • 2, 3, 4 ve 5. gün öğlen yemekleri;
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvalltı konaklama;
  • Divriği - Eğritaş tren biletleri;
  • Konforlu araç ile seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri.
  • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç ) ;
  • Seyahat sigorta paketi.İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • Ören yerleri girişi için müze kart;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi;
  • Her türlü kişisel harcama;

  * PoloTurizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.