Sicilya'da Festival Esintileri...

YURT DIŞI TURLAR  4 GECE
02 Şubat 2025 - 06 Şubat 2025
4 Gece / 5 Gün - 8 Yemek & İçecekler + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 12 Kişi ile sınırlıdır.
Gezilecek Yerler : Catania - Taormina - Etna Yanardağı - Aci Castello - Aci Trezza - Sant'Agata Festivali - Muhteşem, Renkli Geçit Törenleri - Göz Kamaştırıcı Havai Fişek Gösterileri...
Tur Tarihi :02 Şubat 2025
KALAN YER : 9+ Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
1.595 € (55.896TL)
Tek Kişi Farkı :
255 € (8.936TL)
İsmi "iyilik" anlamına gelen Sant'Agata, M.S. III. yüzyılda Sicilya'da doğarak, İlk Hristiyanlardan olan ve kendini İsa Peygamber'e adayarak ölene kadar bakirelik yemini eden, asil bir aileye mensup güzel bir genç kızdır. Hıristiyan inancına göre, zamanın Roma konsülünün yaptığı evlilik teklifine verdiği kaçamak cevaplar üzerine işkence görerek kor ateşlerin ve kırık porselen parçalarının üstlerine çıplak ayakla yürütülür, göğüsleri kesilir. Agata, Tanrı'dan canını almasını ister ve 5 şubat 251 yılında göğe, Tanrı'nın yanına yükselir. Ardından, Catania büyük bir depremle sarsılır ve eziyet ettiren konsül suda boğularak ölür. Agata'nın, III. yüzyılda yargılanmaya gideceği vakit durup ayakkabılarını bağladığı yerde ise bir zeytin ağacı yeşerir. İnanç sahibi Catanialılar, 1770 yıldan beri, şehirlerini Azize Agata'nın koruduğuna inanırlar. Hatta, Etna Yanardağı'nın büyük patlamalarından, şehrin lavlar altında kalmasından, Catania'yı hep Azize'ye ait eşyaların koruduğunu düşünürler... Eşyalar lavların aktığı yönde şehrin sınırlarına yerleştirildiğinde, lavlar bunların önünde katılaşır ve şehre ulaşamazmış. Palermo ve Catania Azize'nin doğduğu şehir olma onurunu birlikte sahiplenselerde, Catania bu yarışta, 1126 yılından beri yaptığı kutlamalar ve festivaller ile öne çıkmış.
XI. yüzyılda Sicilya Bizans'la yaptığı savaşı kaybedince, Azize'nin rölikleri 86 yıl boyunca Constantinople, yani İstanbul'a gider ve 17 Ağustos 1126'da tekrar Catania'ya geri getirilince de, bu gün Azize Agata'nın geri dönüş bayramı olarak kutlanmaya başlanmış. Günümüzde hala, Azize'nin zeytin ağacı yerinde durmakta ve Şubat ayındaki festivalde bademden yapılmış zeytin şeklinde tatlılar hazırlanmakta.
Etna Yanardağı'nın muhteşem kış manzaralarının oluşturduğu harika bir fonun önünde, Doğu Sicilya kıyılarının en güzel yerlerini gezerek, adeta bir açık hava tiyatrosu dekorunu andıran Catania'da tarafından İnsanlığın Etno-Antropolojik Mirası ilan edilen Sant'Agata Festivali'ne şahit olacağınız, sıradışı bir seyahat...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Catania'nun koruyucusu Azize Agata'ya ithaf edilen etkinlikler, Sevilla'nın Kutsal Haftası ve Peru - Cusco'nun Corpus Christi bayramından sonra dünyanın üçüncü önemli dini festivalidir.
 • Şubat ayında düzenlenen festivalin bu sihirli günlerinde, Catania'nın saçtığı inanılmaz enerjiyi hisedebilirsiniz.
 • Bu seyahat programında tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Catania ve Etna Dağı yer almakta.
 • Catania gibi Etna Dağı gölgesindeki cazibe dolu Taormina ve pitoresk sahil kasabaları Aci Trezza ve Aci Castello gezileri.
 • Konaklama Catania'nın tarihi merkezinde dört yıldızlı seçkin bir otelde.
 • Catania'da bayram geleneklerine bağlı özel yemekleri ve yöresel mutfağın değişik örneklerini tatma fırsatı.
 • Sant'Agata Şenlikleri'nin doruk noktasındaki akşam yemeği, zarif bir restoranda.

02 Şubat 2024 Cuma İstanbul - Catania

İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın TK1395 no.lu uçuşu ile saat 17:55'te hareketle saat 18:20'de Sicilya Adası'nın doğu kıyısında bulunan Catania'ya varış. Karşılamanın ardından şehrin merkezinde yer alan otelimize transfer. Otel, Etna Yanardağı ile deniz arasında yer alan Sicilya'nın en büyük ikinci şehri Catania'nın Barok kalbindeki tarihi merkezinde Piazza Duomo Meydanı'na çok yakın olan otel şehrin en güzel, en canlı caddeleri olan Via Etnea ve ona paralel uzanan Via Crociferi arasında yer almaktadır. Akşam yemeği yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

03 Şubat 2024 Cumartesi Catania - Sant'Agata Şenlikleri

Saat 10:45'te Piazza Duomo Meydanı'na yürüyerek hareket. Burada, Sant'Agata festivalinin ilk ve tipik seremonilerinden olan Sicilya faytonlarının geçit merasimini izleme. Demir ve ahşaptan imal edilip daha sonra süslenmeleri için ressamlara teslim edilen bu atlı arabalar, adanın önemli sembollerindendir. Canlı ve zıt renklerle süslü arabaların atlarıda çok süslü olup başlarında ponponlar ve sırtlarında renkli süslü giysiler vardır. Piazza Duomo'da yer alan Duomo di Catania, Sant'Agata'ya adanmış Catania'nın en büyük katedralidir. Ön cehpesinde Latince "Noli offendere patriam Agathae, quia ultrix iniuriarum est" yani "Agata'nın vatanını incitmeyin, çünkü hakaretler cezalandırılır" yazan bu muhteşem katedral, Azize Agata'nın şehit edildiği yer olmasından ötürü XI. yüyılda eski roma hamamlarının üzerine inşa edinmiştir. Aynı zamanda Catania'lı ünlü besteci Vincenzo Bellini'nin mezarıda burada bulunmaktadır. 03 şubat sabahı, Catania Belediye Başkanı ve diğer Belediye mensupları geleneksel araçlarla ve merasimle, Azize Agata'nın yanan kömür ateşinin üzerinde çıplak ayakla tutularak işkence edildiği alan üzerine inşa edilmiş San Biagio kilisesine ulaşırlar. Gösterinin ardından, yürüyerek Catania turu. Tarihi şehir merkezi, içerdiği volkanik taşlardan ve mermerden oluşan Geç Barok dönemi yapılarından dolayı tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Gezi sırasında yerel bir restoranda öğle yemeği. Turumuzun ardından otele dönüş ve dinlenme. Akşamüstü, Sant'Agata etkinliklerinin devamı ve Piazza Duomo'da görkemli havai fişek gösterisi için otelden yürüyerek hareket. Akşam yemeği yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

04 Şubat 2024 Pazar Catania - Etna Yanardağı ve Çevresi - Sant'Agata Şenlikleri

Kahvaltının ardından, otobüs ile hareket ederek manzaralı yollardan geçip, tarafından Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınan Avrupa'nın en aktif ve en yüksek yanardağı olan Etna'ya varış. Şu anki yüksekliği 3.326 metre olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişebilmektedir. Sicilyalılar buna "Mongibello" demekteler. Şubat ayı hava koşullarının izin verdiği şartlarda yaklaşık 1800-2000 metre yükseklikteki Silvester Tepesi'ne ulaşacağız. Burada akan lavların arasından geçerken doğanın inanılmaz gücüne şahit olup, Sicilya halkının volkanik duman ve is altında uzun yıllar nasıl yaşadıklarına tanıklık edeceksiniz. Farklı üzüm çeşitleriyle şarap üretimi yapan bir yörede alacağımız yemek sırasında, yörenin ünlü Etna şaraplarını tatma şansımız olacak. Öğle yemeğinden sonra, Catania'daki otele dönüş ve dinlenme. Akşamüstü, mum alayı ve Palazzo Tezzano'da Azize Agata'nın gümüş büstünün din adamları tarafından taşınması ve sokaklarda gezdirilmesi merasimini izleme. Adanmışlar, azize adak olarak devasa mumlar taşırlar ve Catania sokakları, kaldırımı yanan mumlardan korumak için talaşla kaplanır. "U saccu" adı verilen geleneksel siyah takkeleri ve beyaz tunikleriyle müminler, havada beyaz bir mendil sallayıp "Cittadini, viva Sant'Agata!" yani "kasaba halkı, çok yaşa Sant'Agata!" diye bağırırlar. Akşam yemeği otele yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

05 Şubat 2024 Pazartesi Catania - Sant'Agata Şenlikleri

Sabah, şehri arzu ettiğiniz şekilde keşfedebilmeniz veya alış veriş yapabilmeniz için serbest zaman. Yerel tat ve lezzetleri evlerine de taşımak isteyen gezginler, yemekleri, şarapları, kültürü ve tarihi ile bir cennet olan Sicilya'nın bademli tatlılarını, şaraplarını ve ünlü seramiklerini alabilmek için, bu dar sokaklarda rahatça dolaşabilirler. Mükemmel bir Etna şehri olan Catania'nın, Dünya Mirası Listesi'ne alınmış Via Crocifieri ve Via Etnea caddelerinin her köşesi insana ayrı bir sürpiz sunar. Şehrin ünlü şahsiyetlerinin heykelleri ile süslü ve bakımlı Bellini Parkı, yemyeşil atmosferiyle dinlenmek ve yorgunluk atmak için güzel bir yerdir. Değişik tatları deneyebilmeniz için öğle yemeği serbest. Sicilya mutfağı bağlı olduğu İtalyan mutfağına benzemekte olup, Arap ve Yunan mutfaklarından da büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu nedenle İtalyan mutfağının yanı sıra Akdeniz mutfağınında bir parçası sayılır. Öğleden sonra ise, Sicilya'daki Barok sanatının değerli bir ifadesi olan Catania'nın en eski saraylarından biri Palazzo Biscari ziyareti. Biscari prenslerinin meskeni olan sarayın inşaatı, Sicilya'nın yarısını yok eden 1693 depreminden sonra 1702 yılında başlatıldı.Gezinin ardından, tekrar Duomo Meydanı'na ulaşıp, festivalin kapanış bölümü olan Azize Agata'nın seremoni geçişi için Katedral'den son kez çıkarılışını izleyeceğiz. Şehrin ana caddesinde sayısı binleri bulan katılımcı, muhteşem bir kalabalıkla Azize'nin büstünü takip ediyor. Akşam şehir muhteşem bir havai fişek gösterisi ile aydınlanarak festival sona eriyor. Duomo Meydanı'ndaki bu büyüleyici havai fişek gösterisini izledikten sonra otele dönüş. Tarihi Biscari Sarayı'nın yakınlarında bulunan bir restoranın zarif ortamında, damak zevkinize hitap edecek, Sicilya mutfağından oluşan tipik bir akşam yemeği. Geceleme otelde.

06 Şubat 2024 Salı Catania - Taormina - Aci Castello - Aci Trezza - Catania - İstanbul

Taormina'nın ünlü ziyaretçilerden Guy de Maupassant'ın 1885 yılında yazdığına göre: Sicilya'da sadece bir gün geçirebilecek birisi "orada ne görmeliyim? " diye sorarsa, cevabım tereddüt etmeden "Taormina" olur. Kahvaltının ardından, Sicilya'nın incisi Taormina gezisi için yola çıkış. Messina iline bağlı, Tauro Dağı eteğinde yer alan Taormina kasabası, muhteşem Etna Yanardağı manzarası ile Sicilya'ya tüm dünyadan gelen ziyaretçilerin gerek sanat ve tarihi eserleri ile gerekse kıvrımlı dar sokakları, çiçeklerle donatılmış balkonları, şık mağazaları ile tanıdıkları ve gezdikleri bir turizm merkezidir. Taormina'da M.Ö. III. yüzyıldan kalma Yunan tiyatrosu gezisinin ardından, çok özel bir atmosfere sahip romantik şehrin yürüyerek keşfi. Taormina'yı neredeyse boydan boya geçen Corso Umberto'nun, küçük meydanların, terasların ve daracık ara sokakların tadını çıkardıktan sonra Catania'ya dönerken, pitoresk "Kikloplar" sahilindeki Aci Castello'yu görüp, Aci Trezza'da tipik bir yerel "trattoria"da geç öğle yemeği. Bu kıyıda, Etna yanardağı'nın binlerce yıl önce püskürttüğü lavlardan oluşan volkanik taşları ve ilginç kayalıkların oluşturduğu şeridi görebilirsiniz. Goethe'nin bir sözü ile bitirelim gezimizi: "Sicilya'yı görmeden İtalya'yı gezmek, İtalya'yı hiç görmemektir. Çünkü her şeyin sırrı Sicilya'da gizlidir". Akşamüstü, Catania havalimanına transfer. Türk Hava Yolları'nın TK1396 no.lu uçuşu ile saat 19:20'de hareketle saat 23:45'te İstanbul Havalimanı'na varış.
Catania: Hotel İl Principe 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • İtalya'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Yukarıda belirtilen otelde oda+kahvaltı geceleme;
  • 1. günden 4. güne kadar 4 akşam yemeği;
  • 2. günden 5. güne kadar 4 öğlen yemeği;
  • Belirtilen yemeklerde ¼ şarap, ½ su ve kahve ikramları;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Catania/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 35 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Vize ücretleri.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Vize

 • İtalya için Schengen vizesi gerekmekte. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.li>
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.