Macahel'den Kafkaslar'ın Zirvesine

Bu gezide kendinizi, büyük ücretler ödeyerek gittiğiniz Afrika Lodge'larından farksız, zor ulaşılan, dünya'dan kopmuş fakat kendine has güzellikleri olan bir ortamda hissedeceksiniz. Gürcistan sınırına yakın dağların tepesinde, adeta Dünya'nın Çatısı'nda, müthiş bir yolculuğa hazır olun. Karadenizi önceden gezmiş olsanız bile, böylesine ilginç yaylalar görmemişsinizdir. Her şeyden önce turist akınlarından çok uzak olacaksınız. Birer misafir gibi ağırlanacak ve burada kaldığınız sürece yayladaki özgün yaşamın bir parçası olacaksınız. Büyük bir konfor aramayın ama tertemiz odaları ve zaman zaman çok komik olabilen kendine has kuralları olan bir aile işletmesinde en lezzetli Karadeniz yemeklerini tadacak, hayatınızın en güzel uykularını uyuyacaksınız. Bu kadar eminiz, çünkü buraya defalarca yaptığımız yolculuklarda, tüm anlattıklarımızı eksizsiz yaşadık. Bu harika yolculuğa bir de Gürcistan'ın en muhteşem Ortaçağ yapılarını göreceğiniz Yukarı Svaneti Bölgesi'nin muhteşem dağ manzaralarını ve en önemli simgesi olan Kule-Evler'i ilave ederseniz, birbiriyle karşılaştıramayacağınız kadar çok özelliği bir arada keşfetmiş olacaksınız. Batum'un harika Botanik Bahçesi ve Kutaisi'nin canlı pazarı ise birer bonus olacak. Ağustos sıcaklarından kurtularak, hoş vakit geçirmeye ve ilginç yerler keşfetmey bekleriz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Karadeniz'in en az tanınan yaylalarında keyifli iki gece;
 • Machael, Karagöl ve Camili Köyü gezileri;
 • Göllerin ve yaylaların muhteşem manzaralarının ortasında keyifli bir yolculuk;
 • Tarihçi, yazar ve araştırmacı Bülent Demirdurak ile yerel arıcılardan, arıların ilginç yaşamları ve arıcılık üzerine söyleşi;
 • Gürcistan'ın Yüksek Svaneti bölgesinde en iyi korunmuş Ortaçağ evlerini gezmek;
 • Svaneti'nin simgesi olan kule-evlerin görülmesi;
 • Gürcistan'ın Kutaisi ve Batum gibi iki önemli şehrinin gezilmesi;
 • Artvin ve Gürcü mutfağının zenginliklerini tadacağınız zengin akşam yemekleri.

15 Ağustos 2021 Pazar İstanbul - Hopa - Machael - Efeler Köyü

İstanbul Havalimanı'ndan, saat 14:10'da Türk Hava Yolları'nın TK0392 no.lu uçuşu ile Hopa'ya hareket ve saat 17:15'de varış. Karşılama ve özel minibüs ile (grubun kalabalıklığına göre minibüs sayısı 2 olabilir zira bir minibüse 8 yolcudan fazlasını almıyoruz) Macahel, Efeler Köyü'ne doğru yola çıkış. Özellikle sonlara doğru, zaman zaman bozulan yol zeminine rağmen muhteşem manzaraların ortasında keyifli bir yolculukla, adeta bulutların üzerinde konumlanmış ve kendinizi evinizde hissedeceğiniz otelimize varış. Odalara yerleşme ve yöresel lezzetlerden oluşan akşam yemeği.

16 Ağustos 2021 Pazartesi Yaylaların Keşfi ve Arıcılık üzerine Söyleşi

Sabah, eski adı büyük kayalıklar anlamına gelen Eprat olan Efeler Köyü'nün tepesinde bulunan otelimizin hakim olduğu olağanüstü panoramaların ortasında lezzetli bir hakiki köy kahvaltısı. Kahvaltının sonunda, ev sahibi Fehmi Bey, sizlere öğlen pikniğinizi hazırlayacağınız mütrevazi bir büfe hazırlayacak; buradan da öğlen sandöviçimizi hazırlayarak yaylalara doğru yola çıkış. Tüm gün, müthis ekosistemler ve harika manzaralar göreceğiniz köy ve yayla gezileri: Bir tarafı Gürcistan Dağları'na açık yaylalarda eğer şansınıza varsa bulut denizini görerek, hala ahşaptan yapılma karakteristiğini koruyan evlerin arasında gezerek, olağanüstü panoramalarla karşılaşacaksınız. İnanılmaz güzellikteki ve Karadeniz'in en bakir yaylalarını gördükten sonra, akşam üstü köye dönüş ve Bülent Demirdurak ile Fehmi Avcı'dan "Arıların İnanılmaz Serüveni" keşfedeceğiniz bir söyleşi. Şahit olduğunuz en etkileyici güneş batımlarından birini de buradan izleyebilirsiniz. Yöresel lezzetlerden oluşan akşam yemeği ve geceleme.

17 Ağustos 2021 Salı Camili Köyü - Karagöl - Mençuna Şelalesi (Arhavi) - Hopa

Sabah, yine köy kahvaltımızı yapıp, Fehmi Bey'in büfesinde öğlen piknik sandöviçlerimizi hazırladıktan sonra tarafından Türkiye'de ki ilk biyosfer rezerv alanı ilan edilen Macahel'e hareket. El değmemiş bitki örtüsü, zengin ormanları, saf Kafkas arılarıyla olağan üstü bir ekosisteme sahip olan bu bölgede bulunan Camili Köyü' ne varış ve ardından çevreyi tanıma gezisi: Camili, sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nında en bakir ormanlarına sahip ve yırtıcı kuşların göç yolları üzerinde bulunmakta. Pek çok irili ufaklı kolla beslenen Maçahel Çayı Vadisi, sahip olduğu farklı türlerdeki asırlık ağaçlardan ve yaban hayatından dolayı yeşil bir cenneti andırmakta. Köy içersine yürüyüş yaparken, 1855 yılında bir çığ felaketiyle yıkıldıktan sonra, yıkılan caminin kalan keresteleri ve köylüler tarafından samanlıklarını, serenderlerini, ambarlarını bozarak elde ettikleri ahşaplar kullanılarak Arhavili ustalar tarafından yapılan Köy Camii gezisi. Daha sonra, Karagöl Tabiat Parkı'na hareket. Parkın içinde bulunan, 19.yüzyıl başlarında, bugünkü nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur Deresi'nin önünü kapatmasıyla oluşan Karagöl Kıyısı' nda öğlen pikniği ve yürüyüş için serbest zaman. Öğleden sonra Mençuna Şelalesi'ne doğru yola devam. Arhavi yakınlarında bulunan ve 80 mt.den akan bu şelale, akan suya fon teşkil eden siyah kayalıklar ve suyun oluşturduğu bembeyaz köpüklerle müthiş bir görünüm sunmakta. Üzerindeki Asma Köprü ise ayrı bir güzellik oluşturmakta. Şelale gezisindan sonra Hopa'ya varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Ağustos 2021 Çarşamba Hopa - Batum - Mestia

Sabah, kahvaltının ardından Gürcistan sınırından giriş yapıp, Batum'a varış ve buradan efsanevi Colchis krallığının bölgesinden geçerek Gürcistan'ın kuzeybatısına doğru hareket. Yunan mitolojisine göre Colchis, Kral Aeetes ve kızı olan büyücü Medea'nın krallığı idi. Altın Post'u aramaya giden Jason ve Argonot'ların efsanesi burada doğmuş. Jason kendisine engelleri aşmak ve Altın Post'u ele geçirmek için yardım eden Medea ile orada tanışmış. Mingrelya bölgesinin ana şehri ola Zugdidi'de öğle yemeği için serbest zaman. Yemekten sonra, büyük bir vadinin dibinde olan Svaneti Bölgesindeki Büyük Kafkas Dağları'nın eteğinde yerleşik olan Mestia'ya doğru yola devam. Bu küçük şehre varışta kısa bir tur ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19 Ağustos 2021 Perşembe Mestia - Ushguli - Mestia

Uzun sürelerden beri, iyi korunmuş Yüksek Svaneti bölgesi, Svaneti'nin simgesi olan kule-evlerin hakim olduğu, ortaçağ şehirlerinin olağanüstü görüntüsünü ile müthiş güzellikte dağ manzaraları sunmakta. Sabah, 2200 metre yükseklikteki Usguli Köyüne gitmek için 4x4 araçlarla hareket. Burası Avrupa'nın kalıcı olarak oturulan en yüksek şehridir. Svanların birçok kule-evleri ile tanınan ve Dünya Mirası Listesinde olan bu köyde yerel halk, dünyadan uzak oldukları için, doğal çevre ile uyum içinde yaşamakta ve geleneksel yaşam tarzlarını ile geleneklerini devam ettirebilmekteler. Bu kuleler ortaçağda işgalcilere karşı savunma amaçlı inşa edilmiş olup Svaneti köylerinin tipik yapısını temsil etmekteler. Onikinci yüzyıldan kalma Lamaria Köyü ve Kilisesinin Gezilmesi. Öğle yemeği için serbest zaman. Mestia'ya geri dönüş ve Mestia Etnografya Müzesinin gezilmesi. Yaylaların ortasında kaybolmuş bu vakur müze, Svaneti kiliselerinin hazinelerini, muhteşem ikonalarını, süslü el yazmalarını ve Gürcü kültürel gelişiminin zirveye ulaştığı dönem olan Ortaçağdan kalma kutsal ve değerli objeleri barındırmakta. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

20 Ağustos 2021 Cuma Mestia - Zugdidi - Guelati - Kutaisi

Sabah, kahvaltıdan sonra, Svaneti'nin muhteşem manzaralarını dolu dolu seyrederek, dinginlik ve rehavetin terketmekte olduğumuz dağların sertliği ile kestiği Zugdidi'ye doğru iniş. Zugdidi'ye varış ve öğle yemeği için serbest zaman. Daha sonra, Gürcü asaletinin sembolü Dadiani Sarayı gezisi. XIX. Yüzyıldaki Gürcü aristokrasisini anımsatan ve Dadiani ailesine ait binlerce eşya burada sergilenmekte. Gürcistan'ın ikinci büyük kenti ve eski başkenti olan Kutaisi'ye doğru yola devam. Varışta şehir ve vakit kalırsa Bagrati Katedrali gezileri (vakit kalmazsa bu gezi ertesi gün yapılacak). 1106 yılında Gürcistan Kralı IV. David tarafından kurulan Guelati Manastırını ziyaret. XII ile XVII. Yüzyıllar arasında yapılmış belli başlı binaları, zengin bir mozaik ve duvar resmi koleksiyonunu barındırır. Birleşik Gürcistan'ın ilk Kralı olan Bagrat III tarafından XI. Yüzyılda, Kutaissi şehrinde inşa edilmiş olan Bagrati Katedrali'nin gezilmesi. Bu yapı Ortaçağ Gürcü mimarisinin bir başyapıtı olarak kabul edilir. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

21 Ağustos 2021 Cumartesi Kutaisi - Batum

Sabah, günlük hayatın bir parçası olacağınız Kutaisi pazarında gezinti: tezgahlarda baharat, meyve, sebze, peyniri ve diğer Gürcü ürünleri gibi yiyeceklerin yarattığı renkli bir yelpazeyi görebilirsiniz. Ardından şehrin bir gün önceden eksik kalan gezilerinin tamamlanması ve daha sonra, kısa bir yolculuk ve Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki önemli şehri ve limanı olan Batum'a varış. Batum, Gürcistan, Rus ve Türk karışımının etkileriyle özel bir atmosferi olan sıradışı bir şehirdir. Batum'a varışta şehir turu. Kafkas dağlarının altında gizlenmiş, Acara Özerk bölgesinin başkenti Batum'un coğrafi konumu, Yunancada derin koy anlamına gelen Bathys Limen den türetilen adın bu şehre verilmesine neden olmuş. Sabah, tüm dünyanın yanı sıra Karadeniz'in nefes kesen coğrafyalarından getirilen bitki ve çiçekleri görmek için Batum Botanik Bahçesi'ni ziyaret. Daha sonra, şehrin eski mahallelerinin keşfi ve otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

22 Ağustos 2021 Pazar Batum - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından Batum'da serbest zaman. Daha sonra Sarp sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaparak saat 14:50'deki Türk Hava Yolları'nın TK0393 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket. Saat 19:10'da İstanbul Havalimanı'na varış.
Macahel: Dada Ena Aile Pansiyonu
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Hopa: Nana Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Mestia: Hotel Posta Mestia 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kutaisi: Newport Hotel Kutaisi 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Batumi: Boutique Hotel O. Galogre 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
* Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Hopa/İstanbul (ekonomi sınıfı uçak biletleri (uçak dahil satın alanlar için);
 • Konforlu özel tur minibüsleriyle seyahat;
 • 1.günden 7. güne kadar 7 akşam yemeği;
 • 2. ve 3. gün öğlen piknikleri;
 • Dadaena pansiyonda 2 gece konaklama (oda+kahvaltı+Akşam Yemeği);
 • Nana Hotelde 1 gece konaklama (oda+kahvaltı+Akşam Yemeği);
 • Gistola Hotelde 2 gece konaklama (oda+kahvaltı+Akşam Yemeği);
 • Newport Hotelde 1 gece konaklama (oda+kahvaltı+Akşam Yemeği);
 • Le Port Hotelde 1 gece konaklama (oda+kahvaltı);
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç ) ;
 • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • 2. ve 3. Günler hariç öğle yemeği;
 • Tur lideri bahşişi;
 • Her türlü kişisel harcama;

* PoloTurizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.