Küba'da 1 Mayıs

Yeşil bir timsaha benzetilen Karayipler'in en büyük adası Küba Asya, Avrupa, Afrika ve yerli Kızılderili etkilerinin bir karışımından oluşan kültürü, kendine özgü ulusal bilinci ve dayanışma duygusu ile, Yeni Dünya'daki diğer İspanyol sömürgelerinden farklı bir ülke. Salsa müziğinin ritminde yaşayan ve adeta bir renk cümbüşü oluşturan bu ada, insana bulaşıcı bir yaşama sevinci aşılıyor... Hayatı boyunca siyasi ideallerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen, 25 Kasım 2016 tarihinde 90 yaşında hayatını kaybeden Küba'nın efsanevi devrimci lideri Fidel Castro, sosyalistler için büyük önem taşımaya devam ediyor. Ancak adanın son dönemdeki açılımlarından dolayı, muhteşem 1 Mayıs kutlamalarını izleyebilmek için belki de son seneler...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Küba'nın şüphesiz en özel etkinliği olan 1 Mayıs kutlamalarına katılım.
 • Bu turun programı Dünya Mirası Listesi'nde yer alan mistik ve büyüleyici Havana şehrini, şaşırtıcı oluşumları ile Vinales Vadisi'ni, Cienfuegos'un tarihi merkezini, Karayipler'in müze şehri Trinidad'ı ve Ingenios Vadisi'ni, Camaguey'in tarihi merkezini ve San Pedro de la Roca-Morro Kalesi'ni içermekte.
 • Küba'nın en çekici güzelliklerini ve tarihinin en önemli dönemlerini yansıtan bu gezi esnasında ünlü yazar Hemingway'in bıraktığı izler; devrimci ordunun Amerikalılarla savaştığı Zapata Yarımadası; "El Che"nin anıtsal şehri Santa Clara; Afro-Kübalı kültürün başkenti Santiago de Cuba gibi yerleri keşfetme imkanı.
 • Konaklamalar için konforlu 4 yıldızlı oteller.
 • Seyahati konforlu bir otobüs ile yapıp, Havana'dan Santiago de Cuba'ya uçak ile ulaşım.
 • Her zamanki gibi tüm yemekler programa dahil. Sadece Havana'da 1 akşam yemeği kabare şovlarına katılabilmeniz veya dilediniz gibi bir akşam geçirmeniz için serbest.

Başlangıç Günü

28 Nisan Perşembe günü saat 23:00'da İstanbul havalimanında buluşma.

29 Nisan 2022 Cuma İstanbul - Havana

Türk Hava Yolları'nın TK183 no.lu uçuşu ile saat 02:10'da hareketle 07:45'te Havana'ya varış. İspanya'nın ilk sömürge valisi Diego Velazquez de Cuellar tarafından 1515 yılında San Cristóbal de la Habana adıyla daha güneyde kurulan şehir, 1519'da şimdiki yerine taşınmış. 1607 yılında Santiago de Cuba yerine başkent olmuş. 1762'de Havana'yı işgal eden İngilizler, yapılan bir anlaşma sonucunda Florida'yı alıp Havana'yı İspanyollar'a bırakmışlar. Küba, 1899'da bağımsızlığını kazanmışsada, 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin hegemonyası altına girmiş. 1920'lerde ABD'deki içki yasakları döneminde cazibe merkezi Havana bir eğlence cennetine dönüşmüş. 1 Ocak 1959'da diktatör Fulgencio Batista'nın Küba'yı terketmesinin ardından devrim ordusu Havana'ya girince şehrin ve ülkenin kaderi değişmiş. Karşılamadan sonra, Küba'nın başkentinin keşfi için hareket. İlk olarak, 1954 yılında kazandığı Nobel Ödülü'nü Kübalılara hediye eden ve aşkları, ilginç hayatı ile Havana'ya damgasını vuran Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in izinde bir gezi. Lobisini fotoğraflarının süslediği eski Havana'daki Ambos Mundos otelindeki ve "Çanlar Kimin İçin Çalıyor" romanını yazmaya başladığı yer olan Hemingway'in odasını ziyaret ve Hemingway'in meşhur ettiği Floridita restoranında kokteyl içme imkanı. Daha sonra, Paula tepelerindeki bir görsel şölen olan Hemingway'in evi Finca Vigia'yı ziyaret. "İhtiyar Adam ve Deniz" adlı yazarın eseri sayesinde hayli popüler olan küçük balıkçı köyü Cojimar'da öğle yemeği. Cojimar'da Hemingway, özellikle onu sevgiyle "Baba" olarak tanımlayan yerel balıkçılar ile arkadaşlık kurmuştu. Öğleden sonra, Havana'ya dönüş ve şehir merkezinde yer alan otelimize yerleşme. Güzel bir dinlenmenin ardından, 1950'lerden kalma rengarenk klasik Amerikan arabalarla geçmişe yolculuk yaparak, Çin mahallesinde ve Vedado, Miramar, Malecon ve Prado semtlerinde Havana'nın keşfine devam. Gezinin ardından, yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

30 Nisan 2022 Cumartesi Havana - Pinar del Rio - Vinales - Havana

Sabah, Havana'dan 130 kilometre mesafede adanın kuzeybatı ucunda bulunan ve devasa kalker tepeler olan "mogote"leri ile tanınan yemyeşil bir bitki örtüsü ile kaplı Vinales Vadisi'ne hareket. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış olan ve harika manzaralara sahip bu vadi, Küba'nın bahçeleri diye de tanınmakta. Küba'nın en önemli tarım merkezi olarak bilinen bu bölgede tütünün yanı sıra kahve, şeker kamışı ve tropikal meyve üretimi genellikle en eski yöntemlerle yapılıyor. Dünyanın en kaliteli puro tütünlerinin yetiştirildiği Pinar del Rio'da geleneksel yöntemlerle el yapımı puro üreten bir fabrika gezisinin ardından Vinales Vadisi'nde "Cueva del Indio" kireçtaşı mağarası içinden geçen nehirde sandal gezisi. Vinales'te tarih öncesi devirlere dayanan ve 1959 yılında Kübalı sanatçı Leovigildo Gonzalez Morillo tarafından çizilmiş "Mural de la Prehistoria" adlı dev boyutlu duvar resimlerini gezdikten sonra Los Jazmines'teki etkileyici kayalıkların önünde mola. Ögle yemeği geziler esnasında. Şirin bir kasaba olan Pinar Del Rio gezisinden sonra, akşamüstü Havana'daki otele dönüş. Akşam yemeği yerel "Habana Vieja"daki yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

01 Mayıs 2022 Pazar Havana

İspanyol sömürge döneminden, sosyalist devrimine kadar kendini ilk inşa edildiği haliyle koruyabilen Havana, müzeleriyle, koloniyal binalarıyla, 50'li yılların Amerikan arabalarıyla, tiyatro, kabare ve gece klüpleriyle, renkli bir gece hayatıyla eşi olmayan bir kültürel yapıya sahip. Sabah, büyük yürüyüşün başlangıç noktasına yakın bir yere otobüsle transfer. 1 Mayıs kutlamaları için yerel rehberimiz eşliğinde "Jose Marti Plaza de la Revolucion" Meydanı'na yürüyüş. Sabahın çok erken saatlerinde başlayan 1 Mayıs kutlamalarında, Jose Marti Plaza de la Revolucion Meydanı'nda (bölge trafiğe kapatılıyor) "Kırmızı" T-Shirt giyen 1 Milyon Kübalı ve Küba dostu toplanmakta. Fidel Castro'nun meşhur "Hasta La Victoria Siempre!" (Zafere kadar, daima), "Venceremos!" (Kazanacağız), "Patria o Muerte!" (Vatan ya da ölüm) sloganlarıyla kapatılan konuşmalarının arasında konserler verilmekte. Öğlene doğru, otobüsle buluşma ve otele dönüş. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan, nostaljik bir film setini andıran şehrin en eski bölgesi renkli "Habana Vieja" ve kolonyal mahallelerinin rehber eşliğinde yürüyerek keşfi. Son olarak, mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında gösterilen Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret. XX. yüzyılın ilk çeyreğinde açılan binadan ve 2001 yılında ilave edilen Palacio del Centro Asturiano'nun tarihi binasından oluşan bu müzede, sömürge döneminden günümüze uzanan Küba sanatının dışında uluslararası sanatçıların eserlerini de görmek mümkün. Akşam yemeği serbest. Geceleme otelde.

02 Mayıs 2022 Pazartesi Havana - Guama - Giron - Cienfuegos

Kahvaltının ardından, Matanzas bölgesinden geçerek zengin bir endemik bitki ve hayvan popülasyonuna sahip Zapata yarımadasına hareket. Yarımadanın doğusunda bulunan ve "domuzlar körfezi" anlamına gelen Bahía de Cochinos'taki Playa Giron Müzesi'ni ziyaret. Müze, ABD'nin desteklediği ve başarısızlıkla sonuçlanan, 1961'deki Fidel Castro karşıtı Domuzlar Körfezi istilasını anlatıyor. Daha sonra Guama'da, Taina köyünü ve bir timsah çiftliğini görebileceğiniz "Laguna del Tesoro" lagününde tekne gezisi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve "La Perla del Sur" yani Güney'in İncisi olarak bilinen zarif Cienfuegos şehrine doğru yola devam. Bir sömürge kenti olan şehir, 1819'da Fransız ve İspanyol yerleşimciler tarafından Colonia Fernandina de Jagua adıyla kuruldu. Başlangıçta Fransız kökenli göçmenlerin yerleştirildiği Cienfuegos şeker kamışı, tütün ve kahvenin ticaret yeri oldu. Cienfuegos adını, şehrin kuruluşunun onuncu yıldönümü vesilesiyle İspanya'nın Küba Genel Valisi olarak görev yapan Don José Cienfuegos'dan almış. Şehir turu sırasında Parque Marti, bağımsızlık savaşçısı adının verildiği Jose Marti meydanı, 1887-1889 yılları arasında yaptırılan Tomas Terry Tiyatrosu ve ihtişamlı Palacio Valle gibi Cienfuegos'un en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde

03 Mayıs 2022 Salı Cienfuegos - Santa Clara - Trinidad

Sabah, zırhlı tren saldırısıyla Küba devriminin en şanlı bölümlerinden birinin yer aldığı ve "Che'nin şehri" olarak anılan ülkenin tam kalbindeki Santa Clara şehrine doğru yolculuk. Devrimi'nin son çatışmasının yaşandığı şehirin keşfinde, devrimin önemli lideri efsanevi Comandante Che Guevara tarafından ele geçirilen ve Batista ordularının cephanesinin neredeyse tümünü taşıyan zırhlı treni; küçük bir gerilla grubunun başındayken 9 Ekim 1967'de Bolivya'da yaralı olarak yakalanıp infaz edilen ve 30 yıl sonra cesedinin getirilerek defnedildiği Che Guevera'nın Mozolesi'ni ve "El Che" nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ile bronz heykelini görebilirsiniz. Heykelin yönü ve Che'nin bakışı birleşik, bağımsız bir Latin Amerika hayalini yansıtan Güney Amerika'yı işaret ediyor. Che, Aralık 1958 sonunda Santa Clara'yı ele geçirdiği günkü haliyle tasvir edilmiş: başında yıldızlı beresi, girdiği çatışmada kırılan sol kolu boyun askısında ve sağ elinde ise bir silah ile. Santa Clara'da ögle yemeğinden sonra Trinidad şehrinden 12 kilometre uzaklıkta bulunan ve turistlerin gözde plajlarından biri olan Ancon'a varış ve Karayip Denizi'nin kıyısında bulunan otelimize yerleşme. Sıcak Karayip Denizi'nin turkuaz sularından yararlanabilmeniz için günün geri kalanı serbest. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Mayıs 2022 Çarşamba Trinidad - Los Ingenios Vadisi - Camaguey

Sabah, gönenç dönemi olan XVIII. - XIX. yüzyılları arasında şeker üretimiyle zenginleşen Küba'nın en güzel kolonyal şehri olan ve tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Trinidad'ın keşfi. Şehirdeki Palacio Brunet ve Palacio Cantero gibi binalar şeker ticaretinin yapıldığı ve refah içinde yaşanan o yıllarda inşa edilmişti. Baba-oğul-kutsal ruh yani Kutsal Üçleme'nin onuruna kurulan Trinidad gezisi sırasında, görkemli Plaza Mayor Meydanı ve Kilisesi, parke taşlı tipik sokaklar ve küçük meydanlar, rengarenk evler ve dükkanlar, geleneksel çömlekleriyle Casa del Alfarero, Romantik Müze (Palacio Brunet), adını limon suyu ve bal karışımı bir kokteylden alan meşhur "Canchanchara" tavernası gibi Trinidad'ın en güzel ve en ilginç yerlerini keşfedebilirsiniz. Gezinin ardından, Trinidad'da serbest zaman. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Sancti Spíritus şehrinden geçerek üç vadiden oluşan, şeker kamışı tarlalarıyla kaplı ve ilk şeker değirmenlerinin inşa edildiği tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Los Ingenios Vadisi'nin keşfi. Sanayinin yükseliş döneminde, üç vadide faaliyet sürdüren elli şeker kamışı fabrikası vardı. Fabrikalarda ve bunları çevreleyen şeker kamışı tarlalarında 30.000'den fazla köle çalışıyordu. XIX. yüzyılın en büyük şeker kamışı plantasyonlarından biri olan Manaca Iznaga ve 45,50 metre yükseklikteki gözetleme kulesi gezisinden sonra, ülkenin orta bölgesinin tarım merkezi olan Camaguey'e doğru yola devam. Akşamüstü, adanın en büyük üçüncü şehrine varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Mayıs 2022 Perşembe Camaguey - Bayamo - Santiago de Cuba

Santiago, Habana, Baracoa, Sancti Spiritus ve Bayamo'nun yanı sıra Puerto del Principe, Küba'da kurulan ilk altı Hıristiyan kasabalardan biridir. 1514 yılında, Küba'nın doğu kıyısında "Santa María del Puerto del Principe" olarak kurulan şehir, 1528 yılında iç bölgelerde bir yerli köyü olan Camaguey'in bulunduğu yere taşınmış. İlk Küba Bağımsızlık Savaşı'nın kahramanı Ignacio Agramonte'nin doğum yeri olan Camaguey eskiden yağmur suyu biriktirmek amacıyla ve temel gıdaları muhafaza etmek için kullanılan "tinajores" adlı büyük küpleri ile meşhur. Kahvaltının ardından, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Camaguey'in kalbinin keşfi: bir labirenti andıran dar sokakları, çok sayıda romantik meydanları, güzel kiliseleri ve binaları... Gezi esnasında, ünlü heykeltıraş Martha Jimenez'in sanat galerisini ziyaret. Bayamo nehrinin kıyısında kurulmuş Granma Eyaleti'nin merkezi ve Oriente bölgesinin en büyük şehirlerinden biri olan Bayamo şehrine doğru hareket. 1868'de Küba'nın millî marşı La Bayamesa'yı yazan Pedro Figueredo'nun doğum yeri olan Bayamo panoramik gezisinden sonra Sierra Maestra dağlarıyla çevrili Santiago de Cuba'ya doğru yola devam. Akşamüstü, adanın doğu ucundaki ve Küba'nın ikinci büyük şehri Santiago de Cuba'ya varış. Adeta müziğin ritminde yaşayan tarihî şehir merkezinde bulunan otelimize yerleşme. Öğle yemeği yol üzerinde yerel bir restoranda. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Mayıs 2022 Cuma Santiago de Cuba

İspanya Krallığı adına yeni ticaret yolları ve sömürge arayışındayken, 1492 yılında ilk yolculuğunda Japonya'ya gitme hedefinde olan Kristof Kolomb kendisini yanlışlıkla "Yeni Dünya" olarak adlandırılan Amerika kıtasında buldu. Bahamalar'da ayak bastığı yeri San Salvador olarak adlandırdı. Juana olarak adlandırdığı Küba'nın doğu kıyılarına ise bir kaç gün sonra, 28 Ekim 1492'de ayak bastı. Sonraki yıllarda İspanya'nın ilk sömürge valisi olarak Küba'ya gönderilen İspanyol "Conquistador" Diego Velasquez de Cuellar, 1515 yılında Santiago de Cuba'yı kurar ve 1522'de başkent olarak körfezin diğer tarafına taşınır. Taino yerlilerinin yaşadıkları topraklara el koyarak kısa sürede tüm adayı ele geçirir. İspanyolların kurduğu, donanmalarının Karayipler deki ana üssü haline getirdiği ve devrimden önce Küba devletinin başkenti olan Santiago de Cuba, tarihî birçok yapıyı barındırmakta. Bu muhteşem şehir, geçmişte İspanyol Armadası'nın Karayipler'deki ana üssü ve Batı Afrika'dan gelen köle gemilerinin varış limanıydı. Bugün hâlâ, burada yaşayan halkın büyük bölümü Afrika kökenlidir. XVI. yüzyılın başlangıcında Avrupalılar tarafından kurulan ilk şehirlerden biri olan Santiago de Cuba hareketli bir tarihe sahip fakat en çok 1959'da hükümetin devrilmesine yol açan Fidel Castro'nun diktatör Batista yönetimine karşı saldırısı ile ihtilalin beşiği olarak anılır. "Ciudad Heroína" yani kahraman şehir unvanı verilen Santiago de Cuba aynı zamanda buraya yerleşen değişik etnik grupların etkisiyle küba müziğinin beşiğidir ve Küba'nın en egzotik şehri ünvanına sahip. 1514'te Vali Diego Velasquez'in eseri olan Santiago de Cuba'nın tarihi merkezinin keşfi: katedral; Katedrali'nin yer aldığı ve Fidel Castro'nun 01 Ocak 1959 yılında zafer sonrası ilk konuşmasını yaptığı Parque Céspedes meydanı; Latin Amerika'nın en eski ve en güzel örneklerinden biri "La Casa de Diego Velasquez" in evi; 26 Temmuz 1953'te, Fidel Castro liderliğindeki bir grup devrimcinin silahlı saldırısına sahne olan ve duvarlarında hâlâ büyük mermi deliklerinin bulunduğu sarı Moncada Kışlası; tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan, Santiago körfezine hakim San Pedro de la Roca-Morro Kalesi; Küba devriminin babası olarak tanınan Jose Marti, Fidel Castro ve efsanevi Buena Vista Social Club orkestrası mensubu Compay Segundo gibi ünlülerin yattığı, görkemli mezar taşları ile süslü Santa Ifigenia mezarlığı; İhtilal Meydanı ve Karnaval Müzesi... Akşamüstü otele dönüş. Öğle yemeği geziler esnasında. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Mayıs 2022 Cumartesi Santiago de Cuba - Holguin - Ciego de Avila

Kahvaltının ardından, Küba'nın dördüncü büyük şehri Holguin' e hareket. Holguín bölgesi, Kristof Kolomb tarafından görülen ilk bölgelerden biri olup, bu pastoral ortamı "şimdiye kadar gördüğüm en güzel topraklar" olarak nitelendirilmiş. Yerlilerin ayaklanmalarından sonra Küba'nın ilk valisi olan Diego Velázquez, 1515 yılında asker Garcia Holguin'e Bayamo'nun kuzeyindeki toprakları vermiş ve Garcia Holguin de burada çok verimli bir çiftlik kurmuş. Muazzam bir şekilde gelişen yer 1752'de Santiago de Holguin olarak şehir statüsünü kazanmış. "Parklar şehri" olarak anılan Holguin zengin bir mimari yapıya sahip. Şehir turu sırasında, Peralta Parkı'ndaki ve yerliler döneminden köleliğin sonuna kadar Holguin'in ve Küba'nın gelişimini tasvir eden "Mural de Origen" adlı duvar kabartmaları; Kolonyal tarzdaki cephesi ve Mağrip iç mekanı ile XVIII. yüzyıldan kalma neoklasik San Isidoro Katedrali; şehrin kalbi olan, XIX. yüzyıldaki Küba Bağımsızlık Savaşı'nın kahramanı General Calixto García'nın heykelinin bulunduğu Plaza Calixto Garcia İniguez anıtsal meydanı; Kolomb öncesi dönemine uzanan ve bölgenin tarihine ışık tutan, sömürge döneminden kalan bir binada bulunan Periquera müzesi; çan kulesi Bağımsızlık Savaşı sırasında yanlılarınca gözetleme kulesi olarak kullanılan San José kilisesi görülecek yerler arasında. Öğle yemeğinden sonra, şehrin önemli simgelerinden biri olan, şehre hakim manzaraya sahip Loma de la Cruz Anıt Tepesi'ne çıkış. Ardından, Küba'nın orta kesiminde yer alan Ciego de Avila'ya doğru yola devam. XIX. yüzyılda Haiti, Jamaika, Dominik Cumhuriyeti ve Barbados'tan gelen göçmenler, kültürel özelliklerini beraberlerinde getirerek bu bölgede yerleşirler. Varışı takiben, panoramik şehir turu. Önde gelen Küba siyasi figürlerinin renkli portreleriyle tanınan Küba'nın Pop Art kralı Raul Martinez'in bazı eserlerini barındıran Galeria de Arte Provincial galerisi gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Mayıs 2022 Pazar Ciego de Avila - Havana

Sabah, Havana'ya doğru yola çıkış. Öğle yemeği yol üzerinde yerel bir restoranda. Başkente varışı takiben Havana'nın başka bir yüzünü keşfetmek üzere şehir merkezinin 15 kilometre batısında, şaşırtıcı ve renkli bir açık hava müzesi olan Fusterlandia'nın bulunduğu ve bir zamanlar bir balıkçı köyü olan Jaimanitas semtine hareket. Bir ressam ve seramikçi olan José Fuster, 1960'larda buradaki mütevazı bir ahşap eve taşınır. Daha sonra, büyük bir Avrupa gezisine çıkar ve Picasso'nun, renkli dünyası olan Park Güell ile Gaudi'nin ve Brancusi'nin sonsuza kadar büyük ilham kaynağı olarak kalacak eserlerini keşfeder. 1990'ların ortalarında, Fuster evini bir sanat eserine dönüştürmeye karar verip kaleydoskopu andıran desenler ve mozaik süslemeleri ile kaplamaya başlar. Küba'nın neredeyse tamamen bağlı olduğu Sovyet bloğunun çöküşünü takip eden ve "periodo especial" olarak anımsatılan zor yıllar döneminde, mahalle sakinlerinin günlük hayatlarını renklendirmek için evlerini de süslemesini isterler. Bir bakıma, mahallenin duvarlarında Küba'nın tarihi sergilenmekte. Gezinin ardından, 1959'da Che Guevara'nın birkaç ay yaşadığı ev ve bu süre zarfında bölgeye güçlü bir şekilde hakim olduğu "Casa del Che en La Cabaña" ziyareti. Kültür merkezine dönüstürülen La Cabaña, Che'nin hikayesi, fotoğrafları ve kişisel eşyalarıyla dolu. Nâzım Hikmet'le biraraya gelemeseler de, Che'nin burada annesine, babasına ve karısına yazdığı mektuplarında sanatçıya bir çok atıf yapmıştı. La Cabaña'nın girişindeki tabelada Che'nin şu ifadeleri yer almakta : "Hikmet'in dediği gibi, bundan sonra ölümümü bir hüsran olarak görmem, yalnız yarım kalmış bir şarkının acısını toprağa götüreceğim". Yerel bir restoranda akşam yemeğinin ardından, Fortaleza de San Carlos de la Cabaña Kalesi'ndeki geleneksel top atışı törenini izleme. Limanın batısına 1763 -1774 yılları arasında da İspanya Kralı III. Carlos tarafından inşa edilen Fortaleza de San Carlos de la Cabana kalesi 200 yıl boyunca hem askeri bina olarak hem de hapishane olarak kullanıldı. İspanyol sömürgesi döneminde halkı surların kapılarının kapatılacağına uyarmak için gerçekleştirilen top atışı, bugüne kadar saat tam 21.00'de hiç aksatmadan devam etmiş. Buradaki askeri geçit törenini izleyebilirsiniz. Ardından, otele dönüş.

09 Mayıs 2022 Pazartesi Havana - İstanbul

Kahvaltının ardından, havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları'nın TK183 no.lu uçuşu ile saat 09:10'da İstanbul'a hareket.

10 Mayıs 2022 Salı İstanbul

Saat 08:30'da İstanbul havalimanına varış.
Havana: NH Capri La Habana 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cienfuegos : La Union 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Trinidad: Brisas Trinidad del Mar 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Camaguey: Santa Maria Hotel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Santiago de Cuba: Casa Granda 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ciego de Avila: Hotel E Rueda 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021 ve 2022 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

 • COVİD 19 ÖNLEMLERİ: Tüm uluslararası aşılar Küba sağlık otoriteleri tarafından tanınmakta. Yolcular COVID-19 aşı sertifikasının yanı sıra dijital veya basılı QR kodu ibraz etmeleri gerekmekte.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Programda belirtilen otellerde oda+kahvaltı olarak konaklama;
  • 1. günden 10. güne kadar 9 akşam yemeği;
  • 1. günden 10. güne kadar 10 öğle yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Havana/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi*;
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Küba vize ücreti.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.
 • Vize

 • Küba için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların gerekli evrakları en geç 29 Mart 2022 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir. Yeşil pasaportlar için vize istenmiyor. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.

 • Not:
 • Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 60 $ düşünmek gerekir.