Küba'da 1 Mayıs

KLASİK TURLAR  10 GECE
29 Nisan 2021 - 09 Mayıs 2021
10 Gece / 11 Gün - Uçuşlar + 17 Yemek + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 24 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : Adana,Ankara,Antalya,Bodrum,Gaziantep,İstanbul,İzmir
Gezilecek Yerler : Havana - Pinar del Rio - Vinales - Santiago de Cuba - Bayamo - Camaguey - Los Ingenios Vadisi - Trinidad - Santa Clara - Cienfuegos - Zapata Yarımadası
Tur Tarihi : 29 Nisan 2021 Perşembe
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
3435 $ (25498TL)
Tek Kişi Farkı :
425 $ (3155TL)
Yeşil bir timsaha benzetilen Karayipler'in en büyük adası Küba; Asya, Avrupa, Afrika ve yerli Kızılderili etkilerinin bir karışımından oluşan kültürü, kendine özgü ulusal bilinci ve dayanışma duygusu ile Yeni Dünya'daki diğer İspanyol sömürgelerinden farklı bir ülke. Salsa müziğinin ritminde yaşayan ve adeta bir renk cümbüşü oluşturan bu ada, insana bulaşıcı bir yaşama sevinci aşılıyor...
Hayatı boyunca siyasi ideallerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen, 25 Kasım 2016 tarihinde 90 yaşında hayatını kaybeden Küba'nın efsanevi devrimci lideri Fidel Castro, sosyalistler için büyük önem taşımaya devam ediyor. Ancak adanın son dönemdeki açılımlarından dolayı, muhteşem 1 Mayıs kutlamalarını izleyebilmek için belki de son seneler...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Küba'nın şüphesiz en özel etkinliği olan 1 Mayıs kutlamalarına katılım.
 • Bu turun programı Dünya Mirası Listesi'nde yer alan mistik ve büyüleyici Havana şehrini, şaşırtıcı oluşumları ile Vinales Vadisi'ni, Cienfuegos'un tarihi merkezini, Karayipler'in müze şehri Trinidad'ı ve Ingenios Vadisi'ni, Camaguey'in tarihi merkezini ve San Pedro de la Roca-Morro Kalesi'ni içermekte.
 • Küba'nın en çekici güzelliklerini ve tarihinin en önemli dönemlerini yansıtan bu gezi esnasında ünlü yazar Hemingway'in bıraktığı izler; devrimci ordunun Amerikalılarla savaştığı Zapata Yarımadası; El Che'nin anıtsal şehri Santa Clara; Afro-Kübalı kültürün başkenti Santiago de Cuba gibi yerleri keşfetme imkanı.
 • Konaklamalar için konforlu 4 yıldızlı oteller.
 • Seyahati konforlu bir otobüs ile yapıp, Havana'dan Santiago de Cuba'ya uçak ile ulaşım.
 • Her zamanki gibi tüm yemekler programa dahil. Sadece Havana'da 1 akşam yemeği kabare şovlarına katılabilmeniz veya dilediniz gibi bir akşam geçirmeniz için serbest.

Başlangıç Günü

28 Nisan Çarşamba günü saat 23:30'da İstanbul Havalimanı'nda buluşma.

29 Nisan 2021 Perşembe İstanbul - Havana

Türk Hava Yolları ile saat 02:35'te hareketle 08:05'te Havana'ya varış. İspanya'nın ilk sömürge valisi Diego Velazquez de Cuellar tarafından 1515 yılında San Cristóbal de la Habana adıyla daha güneyde kurulan şehir, 1519'da şimdiki yerine taşınmış. 1607 yılında Santiago de Cuba yerine başkent olmuş. 1762'de Havana'yı işgal eden İngilizler, yapılan bir anlaşma sonucunda Florida'yı alıp Havana'yı İspanyollar'a bırakmışlar. Küba, 1899'da bağımsızlığını kazanmışsa da, 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin hegemonyası altına girmiş. 1920'lerde ABD'deki içki yasakları döneminde cazibe merkezi Havana bir eğlence cennetine dönüşmüş. 1 Ocak 1959'da diktatör Fulgencio Batista'nın Küba'yı terk etmesinin ardından devrim ordusu Havana'ya girince şehrin ve ülkenin kaderi değişmiş. Karşılamadan sonra, Küba'nın başkentinin keşfi için hareket. İlk olarak, 1954 yılında kazandığı Nobel Ödülü'nü Kübalılara hediye eden ve aşkları, ilginç hayatı ile Havana'ya damgasını vuran Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in izinde bir gezi. Lobisini fotoğraflarının süslediği eski Havana'daki Ambos Mundos otelindeki ve "Çanlar Kimin İçin Çalıyor" romanını yazmaya başladığı yer olan Hemingway'in odasını ziyaret ve Hemingway'in meşhur ettiği Floridita restoranında kokteyl içme imkanı. Daha sonra, Paula Tepeleri'ndeki bir görsel şölen olan Hemingway'in evi Finca Vigia'yı ziyaret. "İhtiyar Adam ve Deniz" adlı yazarın eseri sayesinde hayli popüler olan küçük balıkçı köyü Cojimar'da öğle yemeği. <>Cojimar'da Hemingway, özellikle onu sevgiyle "Baba" olarak tanımlayan yerel balıkçılar ile arkadaşlık kurmuştu. Öğleden sonra, Havana'ya dönüş ve şehir merkezinde yer alan otelimize yerleşme. Güzel bir dinlenmenin ardından, 1950'lerden kalma rengarenk klasik Amerikan arabalarla geçmişe yolculuk yaparak, Çin Mahallesi'nde ve Vedado, Miramar, Malecon ve Prado semtlerinde Havana'nın keşfine devam. Gezinin ardından, yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

30 Nisan 2021 Cuma Havana - Pinar del Rio - Vinales - Havana

Sabah, Havana'dan 130 kilometre mesafede adanın kuzeybatı ucunda bulunan ve devasa kalker tepeler olan "mogote"leri ile tanınan yemyeşil bir bitki örtüsü ile kaplı Vinales Vadisi'ne hareket. tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış olan ve harika manzaralara sahip bu vadi,Küba'nın bahçeleri diye de tanınmakta. Küba'nın en önemli tarım merkezi olarak bilinen bu bölgede tütünün yanı sıra kahve, şeker kamışı ve tropikal meyve üretimi genellikle en eski yöntemlerle yapılıyor. Dünyanın en kaliteli puro tütünlerinin yetiştirildiği Pinar del Rio'da geleneksel yöntemlerle el yapımı puro üreten bir fabrika gezisinin ardından Vinales Vadisi'nde "Cueva del Indio" kireçtaşı mağarası içinden geçen nehirde sandal gezisi. Vinales'te tarih öncesi devirlere dayanan ve 1959 yılında Kübalı sanatçı Leovigildo Gonzalez Morillo tarafından çizilmiş "Mural de la Prehistoria" adlı dev boyutlu duvar resimlerini gezdikten sonra Los Jazmines'teki etkileyici kayalıkların önünde mola. Öğle yemeği geziler esnasında. Şirin bir kasaba olan Pinar Del Rio gezisinden sonra, akşamüstü Havana'daki otele dönüş. Akşam yemeği yerel "Habana Vieja"daki yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

01 Mayıs 2021 Cumartesi Havana

İspanyol sömürge döneminden, sosyalist devrimine kadar kendini ilk inşa edildiği haliyle koruyabilen Havana, müzeleriyle, koloniyal binalarıyla, 50'li yılların Amerikan arabalarıyla, tiyatro, kabare ve gece kulüpleriyle, renkli bir gece hayatıyla eşi olmayan bir kültürel yapıya sahip. Sabah, büyük yürüyüşün başlangıç noktasına yakın bir yere otobüsle transfer. 1 Mayıs kutlamaları için yerel rehberimiz eşliğinde Jose Marti Plaza de la Revolucion Meydanı'na yürüyüş. Sabahın çok erken saatlerinde başlayan 1 Mayıs kutlamalarında, Jose Marti Plaza de la Revolucion Meydanı'nda (Bölge trafiğe kapatılıyor) kırmızı t-shirt giyen 1 Milyon Kübalı ve Küba dostu toplanmakta. Fidel Castro'nun meşhur "Hasta La Victoria Siempre!" (Zafere kadar, daima!), "Venceremos!" (Kazanacağız!), "Patria o Muerte!" (Vatan ya da ölüm!) sloganlarıyla kapatılan konuşmalarının arasında konserler verilmekte. Öğlene doğru, otobüsle buluşma ve otele dönüş. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan, nostaljik bir film setini andıran şehrin en eski bölgesi renkli "Habana Vieja" ve kolonyal mahallelerinin rehber eşliğinde yürüyerek keşfi. Akşam yemeği serbest. Geceleme otelde.

02 Mayıs 2021 Pazar Havana - Santiago de Cuba

Sabah, havalimanına transfer ve Cubana Hava Yolları ile adanın doğu ucundaki ve Küba'nın ikinci büyük şehri Santiago de Cuba'ya hareket. İspanya Krallığı adına yeni ticaret yolları ve sömürge arayışındayken, 1492 yılında ilk yolculuğunda Japonya'ya gitme hedefinde olan Kristof Kolomb kendisini yanlışlıkla "Yeni Dünya" olarak adlandırılan Amerika kıtasında buldu. Bahamalar'da ayak bastığı yeri San Salvador olarak adlandırdı. Juana olarak adlandırdığı Küba'nın doğu kıyılarına ise bir kaç gün sonra, 28 Ekim 1492'de ayak bastı. Sonraki yıllarda İspanya'nın ilk sömürge valisi olarak Küba'ya gönderilen İspanyol "Conquistador" Diego Velasquez de Cuellar, 1515 yılında Santiago de Cuba'yı kurar ve 1522'de başkent olarak körfezin diğer tarafına taşınır. Taino yerlilerinin yaşadıkları topraklara el koyarak kısa sürede tüm adayı ele geçirir. İspanyolların kurduğu, donanmalarının Karayipler'deki ana üssü haline getirdiği ve devrimden önce Küba devletinin başkenti olan Santiago de Cuba, tarihî birçok yapıyı barındırmakta. Bu muhteşem şehir, geçmişte İspanyol Armadası'nın Karayipler'deki ana üssü ve Batı Afrika'dan gelen köle gemilerinin varış limanıydı. Bugün hâlâ, burada yaşayan halkın büyük bölümü Afrika kökenlidir. Adeta müziğin ritminde yaşayan Santiago de Cuba'ya varışı takiben takiben yerel bir restoranda öğle yemeği. Panoramik turun ardından, şehir merkezine transfer ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Mayıs 2021 Pazartesi Santiago de Cuba

XVI. yüzyılın başlangıcında Avrupalılar tarafından kurulan ilk şehirlerden biri olan Santiago de Cuba hareketli bir tarihe sahip fakat en çok 1959'da hükümetin devrilmesine yol açan Fidel Castro'nun diktatör Batista yönetimine karşı saldırısı ile ihtilalin beşiği olarak anılır. "Ciudad heroína" yani kahraman şehir unvanı verilen Santiago de Cuba aynı zamanda buraya yerleşen değişik etnik grupların etkisiyle Küba müziğinin beşiğidir ve Küba'nın en egzotik şehri unvanına sahip. 1514'te Vali Diego Velasquez'in eseri olan Santiago de Cuba'nın tarihi merkezinin keşfi. Katedral; Katedrali'nin yer aldığı ve Fidel Castro'nun 01 Ocak 1959 yılında zafer sonrası ilk konuşmasını yaptığı Parque Céspedes Meydanı; Latin Amerika'nın en eski ve en güzel örneklerinden biri La Casa de Diego Velasquez'in evi; 26 Temmuz 1953'te, Fidel Castro liderliğindeki bir grup devrimcinin silahlı saldırısına sahne olan ve duvarlarında hâlâ büyük mermi deliklerinin bulunduğu sarı Moncada Kışlası; tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan, Santiago Körfezi'ne hakim San Pedro de la Roca-Morro Kalesi; Küba devriminin babası olarak tanınan Jose Marti, Fidel Castro ve efsanevi Buena Vista Social Club orkestrası mensubu Compay Segundo gibi ünlülerin yattığı, görkemli mezar taşları ile süslü Santa Ifigenia mezarlığı; İhtilal Meydanı ve Karnaval Müzesi... Akşamüstü otele dönüş. Öğle yemeği geziler esnasında. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Mayıs 2021 Salı Santiago de Cuba - Bayamo - Camaguey

Kahvaltının ardından, Sierra Maestra Dağları'yla çevrili Santiago'yu terk ederek Bayamo Nehri'nin kıyısında kurulmuş Granma eyaletinin merkezi ve Oriente bölgesinin en büyük şehirlerinden biri olan Bayamo şehrine doğru hareket. 1868'de Küba'nın millî marşı La Bayamesa'yı yazan Pedro Figueredo'nun doğum yeri olan Bayamo panoramik gezisinden sonra ülkenin orta bölgesinin tarım merkezi olan Camaguey'e doğru yola devam. Adanın en büyük üçüncü şehri Camaguey'e varışı takiben, yerel bir restoranda öğle yemeği. Santiago, Habana, Baracoa, Sancti Spiritus ve Bayamo'nun yanı sıra Puerto del Principe, Küba'da kurulan ilk altı Hıristiyan kasabalardan biridir. 1514 yılında, Küba'nın doğu kıyısında "Santa María del Puerto del Principe" olarak kurulan şehir, 1528 yılında iç bölgelerde bir yerli köyü olan Camaguey'in bulunduğu yere taşınmış. İlk Küba Bağımsızlık Savaşı'nın kahramanı Ignacio Agramonte'nin doğum yeri olan Camaguey eskiden yağmur suyu biriktirmek amacıyla ve temel gıdaları muhafaza etmek için kullanılan "tinajores" adlı büyük küpleri ile meşhur. Öğleden sonra, şehir merkezindeki otelimize yerleşmenin ardından, tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Camaguey'in kalbinin keşfi: Bir labirenti andıran dar sokakları, çok sayıda romantik meydanları, güzel kiliseleri ve binaları... Gezi esnasında, ünlü heykeltıraş Martha Jimenez'in sanat galerisini ziyaret. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

05 Mayıs 2021 Çarşamba Camaguey - Los Ingenios Vadisi - Trinidad

Sabah, Trinidad'a doğru hareket. Üç vadiden oluşan, şeker kamışı tarlalarıyla kaplı ve ilk şeker değirmenlerinin inşa edildiği tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Los Ingenios Vadisi'nin keşfi. Sanayinin yükseliş döneminde, üç vadide faaliyet sürdüren elli şeker kamışı fabrikası vardı. Fabrikalarda ve bunları çevreleyen şeker kamışı tarlalarında 30.000'den fazla köle çalışıyordu. XIX. yüzyılın en büyük şeker kamışı plantasyonlarından biri olan Manaca Iznaga ve 45,50 metre yükseklikteki gözetleme kulesi gezisinden sonra, Sancti Spíritus şehrinden geçerek Trinidad'a doğru yola devam. Trinidad'da yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, gönenç dönemi olan XVIII. - XIX. yüzyılları arasında şeker üretimiyle zenginleşen Küba'nın en güzel kolonyal şehri olan ve tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Trinidad'ın keşfi. Şehirdeki Palacio Brunet ve Palacio Cantero gibi binalar şeker ticaretinin yapıldığı ve refah içinde yaşanan o yıllarda inşa edilmişti. Baba-oğul-kutsal ruh yani Kutsal Üçleme'nin onuruna kurulan Trinidad gezisi sırasında, görkemli Plaza Mayor Meydanı ve Kilisesi, parke taşlı tipik sokaklar ve küçük meydanlar, rengarenk evler ve dükkanlar, geleneksel çömlekleriyle Casa del Alfarero, Romantik Müze (Palacio Brunet), adını limon suyu ve bal karışımı bir kokteylden alan meşhur "Canchanchara" tavernası gibi Trinidad'ın en güzel ve en ilginç yerlerini keşfedebilirsiniz. Gezinin ardından serbest zaman ve sonrasında Trinidad şehrinden 12 kilometre uzaklıkta bulunan Ancon'a varış ve Karayip Denizi'nin kıyısında bulunan otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

06 Mayıs 2021 Perşembe Trinidad - Santa Clara - Cienfuegos

Sabah, zırhlı tren saldırısıyla Küba devriminin en şanlı bölümlerinden birinin yer aldığı ve "Che'nin şehri" olarak anılan Santa Clara şehrine doğru yolculuk. Devrimin son çatışmasının yaşandığı şehrin keşfinde, devrimin önemli lideri efsanevi Comandante Che Guevara tarafından ele geçirilen ve Batista ordularının cephanesinin neredeyse tümünü taşıyan zırhlı treni; küçük bir gerilla grubunun başındayken 9 Ekim 1967'de Bolivya'da yaralı olarak yakalanıp infaz edilen ve 30 yıl sonra cesedinin getirilerek defnedildiği Che Guevera'nın Mozolesini ve "El Che"nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ile heykelini görebilirsiniz. Santa Clara'da öğle yemeğinden sonra tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve La Perla del Sur yani "Güney'in İncisi" olarak bilinen zarif Cienfuegos şehrine doğru yola devam. Bir sömürge kenti olan şehir, 1819'da Fransız ve İspanyol yerleşimciler tarafından Colonia Fernandina de Jagua adıyla kuruldu. Başlangıçta Fransız kökenli göçmenlerin yerleştirildiği Cienfuegos; şeker kamışı, tütün ve kahvenin ticaret yeri oldu. Cienfuegos adını, şehrin kuruluşunun onuncu yıldönümü vesilesiyle İspanya'nın Küba Genel Valisi olarak görev yapan Don José Cienfuegos'dan almış. Şehir turu sırasında Parque Marti, bağımsızlık savaşçısı adının verildiği Jose Marti meydanı, 1887-1889 yılları arasında yaptırılan Tomas Terry Tiyatrosu ve ihtişamlı Palacio Valle gibi Cienfuegos'un en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Mayıs 2021 Cuma Cienfuegos - Giron - Havana

Kahvaltının ardından, zengin bir endemik bitki ve hayvan popülasyonuna sahip Zapata Yarımadası'na hareket. Yarımadanın doğusunda bulunan ve "Domuzlar Körfezi" anlamına gelen Bahía de Cochinos'taki Playa Giron Müzesi'ni ziyaret. Müze, ABD'nin desteklediği ve başarısızlıkla sonuçlanan, 1961'deki Fidel Castro karşıtı Domuzlar Körfezi istilasını anlatıyor. Daha sonra Guama'da, Taina Köyü'nü ve bir timsah çiftliğini görebileceğiniz "Laguna del Tesoro" lagününde tekne gezisi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Matanzas bölgesinden geçerek Havana'ya doğru yola devam. Öğleden sonra varışı takiben otele yerleşme. Daha sonra, mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında gösterilen Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret. XX. yüzyılın ilk çeyreğinde açılan bu müzede, sömürge döneminden günümüze uzanan Küba sanatının dışında uluslararası sanatçıların eserlerini de görmek mümkün. Akşamüstü, limanda tanınmış bir balık restoranında akşam yemeği için otelden hareket. Daha sonra, Fortaleza de San Carlos de la Cabaña Kalesi'ndeki geleneksel top atışı törenini izleme. Limanın batısına 1763 -1774 yılları arasında da İspanya kralı III. Carlos tarafından inşa edilen Fortaleza de San Carlos de la Cabana Kalesi 200 yıl boyunca hem askeri bina olarak hem de hapishane olarak kullanıldı. İspanyol sömürgesi döneminde halkı surların kapılarının kapatılacağına uyarmak için gerçekleştirilen top atışı, bugüne kadar saat tam 21.00'de hiç aksatmadan devam etmiş. Buradaki askeri geçit törenini izleyebilirsiniz. Ardından, Geceleme otelde.

08 Mayıs 2021 Cumartesi Havana - İstanbul

Kahvaltının ardından, havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 09:35'te İstanbul'a hareket.

09 Mayıs 2021 Pazar İstanbul

Saat 08:35'te İstanbul Havalimanı'na varış.
Havana:NH Capri La Habana 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Santiago de Cuba:Meliá Santiago 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Camaguey:Santa Maria Hotel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Trinidad:Brisas Trinidad del Mar 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cienfuegos :La Union 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25'ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurt içi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurt dışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Havana/Santiago de Cuba; Havanastanbul uçak biletleri. (Ekonomi sınıfı)
 • 1. günden 9. güne kadar 8 akşam yemeği.
 • 1. günden 9. güne kadar 9 öğle yemeği.
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri.
 • Tüm bahşişler. (Tur lideri bahşişi hariç**)
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Havalimanı vergileri.
 • Seyahat sigorta paketi.*
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler.
 • Tur lideri bahşişi.**
 • Her türlü kişisel harcama.
 • Vize ücretleri.

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz tur lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 60 $ düşünmek gerekir.

Vize

Küba için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.