Ormana & Ermenek & Karaman

Anadolu'nun en eski ve en önemli yerleşimlerinin başında gelen Çatalhöyük'den, Romalılar'ın geçiş yollarını ve ticareti kontrol etmek için garnizonlarını yerleştirdikleri sarp dağların doruklarındaki yerleşimlere, ilk Hıritiyanların gizlenerek ibadet ettikleri gizli mağaralardan, Selçuklu Beylikler Dönemi'nin ihtişamlı yapılarına uzanan uzun bir tarihe yolculuğu, kısa bir seyahate sığdıran ve kimsenin kolay kolay yolunun geçmediği yöreleri keşfedeceğiniz çok farklı bir gezi programı. Konya Ovası'nın güneşte parıldayan sarı tonlarından yola çıkıp, Toroslar'ın inanılmaz çeşitlilikteki yeşil tonlarından geçerek, Göller Bölgesi'nin bereketli topraklarına doğru yapacağınız bu yolculuk, Antik Psidia'nın Doğu uçundaki Akseki'ye kadar uzanacak. Oğuzların Salur boyundan, Teke Türkmenleri Toroslar'ın tepesindeki Akseki, İbradı gibi kasabalar ve çevrelerindeki köylere yerleşirler. Halkı yörük olan bu yörede Afşar, İğdir ve Selçuklulardan dolayı Kınık boyları da hakimdir. Torosların bu yörelerinde öz türkçenin kullanımı çok yaygın olup, yöre halkı Orta Asya adetlerini hala korumaktadır. Selçuklular döneminde, buradan geçen ve İpek Yolu'nun kollarını oluşturan Kervan Yollarını, bölgeye özgü Düğmeli Evler'i ve önemli Pisidia Antik Kentleri'ni keşfedeceğiniz ve Torosların muhteşem manzaralarını seyredeceğiniz keyifli bir hafta sonu yolculuğu...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İstanbul'dan Hızlı Tren ile Konya'ya gidiş ve dönüş.
 • Konya, Selçuklu mimari mirasını derinlemesine gezme.
 • Bozulmamış tarihi dokularıyla Kilistra, Sille ve Manazan'ın keşfi.
 • Az tanınan Alahan ve Ermenek gezileri.
 • Toroslar'ın dağ köyleri ve kervan yollarının keşfi.
 • Beyşehir'in tarihi mirası ve Eflatunpınar Hitit Çeşmesi.
 • Yöresel mutfakların zenginliklerini tadacağınız menü seçimi.

13 Ekim 2022 Perşembe İstanbul - Konya (Tren ile) - Beyşehir - Eflatunpınar - Ormana

Sabah, Söğütlüçeşme istasyonundan saat 06:55'de kalkan Konya Hızlı treni ile hareket ve saat 11:51'de Konya'ya varış. Karşılama, öğle yemeği ve Türkiye'nin 3.cü büyük gölü olan Beyşehir'e doğru hareket. Gölün hemen kıyısında kurulmuş olan Beyşehir, yüzyıllardır önemli bir yerleşim yeri oluşturmuş. 1299 yılında inşa edilen Eşrefoğlu Camii ise Türkiye'nin en büyük ahşap tavanlı ulu camii olup ahşap işçiliği ve kök boya ile yapılan süsleri bir şaheserdir. Camii ve hemen yanında bulunan Bedesten ile İsmail Ağa Medresesi gezisi. Daha sonra, kısa bir yolculuğun ardından, Eflatunpınar Hitit Çeşmesi gezisi: Bir doğal su kaynağına yapılmış olan ve üzerinde fırtına ve güneş tanrılarının kabartmaları bulunan bu ilginç geç hitit anıtı üzerine çok fazla bir bilgi ve araştırma bulunmamakta. Hitit Çeşmesi'ni gezdikten sonra Ormana istikametinde yola devam. Akşam yemeği ve geceleme Ormana Butik Otelde.

14 Ekim 2022 Cuma Yılkı Atları - İbradı - Sarıhacılar Köyü - Akseki - Ermenek

Sabah, kahvaltıdan sonra, Yılkı Atları'nı izlemek için Eynif Ovası'na doğru yola çıkış. Atların ovada, özgürce koşuşturmalarını gördükten sonra, muhteşem manzaraların ortasından İbradı'ya doğru yola devam ve varışta kasabanın keşfi. Burası Oğuzların Salur boyundan, Teke Türkmenlerinin çoğunlukla yaşadığı bir bölgedir. Akseki - İbradı havzasında Öz Türkçenin kullanımı çok yaygındır ve yöre halkı Orta Asya adetleri hala korur. Bu yörede oğlak, keçi, çebiç, teke eti çok fazla tüketilir. Kasabada gezerken bu özellikleri gözlemleyebilirsiniz. Daha sonra Ormana'nın keşfi: Burada göreceğiniz Düğmeli Ev tabir edilen geleneksel Akseki Evleri ise başlı başına bir seyahat nedeni olabilir. Bu evler iki katlı ve taş duvarlıdır. 60- 70 cm. genişliğindeki taş duvar, esas taşıyıcı gibi görünse de, asıl taşıyıcı ahşap iskelettir. Ahşap iskelet ve yığma taştan oluşan bu karma sistem Akseki'ye özgüdür ve Anadolu'da benzerine rastlanmaz. Taş duvarların aralarına atılan kısa ahşapların ucu, 20-25 cm. dışarıda bırakılır. Bu ahşap uçlara yöre halkı "düğme" adını vermekte ve evlerin adı da buradan gelmekte. Ormana Kasabası çok güzel düğme evler barındırmakta. Öğle yemeğini alacağınız otel kasabanın göbeğinde bulunduğu için, sempatik Ormana sokaklarını dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. Daha sonra Sarıhacılar köyüne hareket. Tarihi Romalılar dönemine kadar uzayan bu köy Selçuklular döneminde İpek Yolu üzerindeki kervanların güvenliğini sağlıyordu. Buradan geçen ve üzerinde kısa bir yürüyüş yapacağınız bu yol, Roma döneminde, Sagalassos'un güneyinde ki Döşemealtı'nda başlayan Via Sebaste'nin bir devamıdır. Köyün 650 yıllık camiine hayran kalmamak mümkün değil (maalesef tadilattan dolayı içini sadece camlardan görebilirsiniz). Daha sonra Dağların muhteşem manzaraları izleyerek Akseki' ye varış. Burada restore edilmiş tarihi sokakların ve çok güzel eserlerin sergilendiği Akseki Etnografya Müzesi gezisi. Ardından Toros Dağları' nın zirvelerinden geçerek Ermenek'e varış. Akşam yemeği ve geceleme Selçuklu Otel'de.

15 Ekim 2022 Cumartesi Ermenek - Alahan Manastırı - Manazan - Karahan

Sabah, kahvaltının ardından Ermenek'in tarihi ve tabii mirasının keşfi. İlk olarak Karaman Oğulları Devrinde yaptırılan ilk büyük medrese olan Tol Medrese gezisi: tarihi bina günüzde, etnografik malzemeler ve taş eserlerin sergilenmesi için kullanılmakta; daha sonra, ceviz ağacından işlenmiş kapı kanadı üzerindeki kitabesine göre Karamanoğlları devri eseri olduğu anlaşılan ve ağaç sutunların taşıdığı kirişler üzerine oturtulmuş toprak damlı bir yapı olan Ulu Camii ziyareti; son olarakta, geçmişte Firan Kalesi olarak bilinen, Evliya Çelebi'nin: "Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile yapılmış bir kaledir. Ben karada ve denizde 32 yılda 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim" diye bahsettiği Ermenek Kalesi ve altında bulunan Maraspoli Mağarası gezisi; 196 metre uzunluğunda olan mağarada bulunan yeraltı nehri şehrin içme suyunu karşılamakta olup Dünyanın üç büyük mağarasından biri olarak bilinir. Ermenek ve çevresine elektrik sağlayan hidroelektrik santralini çalıştıran su da bu mağaradan çıkmaktadır. Son olarak, yemyeşil bir doğanın içinde, her köşesinden suların aktığı Zeyve Pazarı'nda keyifli bir öğle yemeği ve Alahan Manastrı'na hareket. Evliya Çelebi'nin "Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor" diye anlattığı Alahan Manastırı, Geçimli köyü civarında, 1300 m yükseklikte ve Göksu Vadisine bakan dik bir yamaca inşa edilmiş. 440-442 yıllarında yapılmış olduğu tahmin edilen Alahan Manastır'ı, Kiliseler, Manastır binası ve kayalara oyulmuş keşiş odacıkları ile mezarlarından oluşur. Kilise binaları, Ayasofya Müzesi ile ortak mimari özellikler taşır ve zengin taş oymacılığının görüldüğü süslemelerle bezenmiştir. Ancak, bu muhteşem manastır kompleksinin özellikle konumu ve hakim olduğu manzaralar nefes keser. Gezinin ardından Karaman'a doğru yola devam. Yol üzerinde Fisandon Kilise-Camii'nde mola ve ardından, Kapadokya yeraltı şehirlerini andıran, kireç taşına oyulmuş beş katlı toplu yerleşimlerin bulunduğu Manazan'a doğru yola devam. İlk Hıristiyanlar tarafından, İki bin yıl öncesinin imkanlarıyla kayalara oyulmuş ve günümüzde diye anılan yerleşimlerin içinde salonlar, avlular, kiliseler, odacıklar bulunan bu ilginç mağaraları gezdikten sonra Karaman' a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Grand Karaman Otel'de.

16 Ekim 2022 Pazar Karaman - Binbir Kilise - Çatalhöyük - Kilistra - Konya

Sabah, kahvaltının ardından kısa bir Karaman şehir turu ve ardından Dünya Mirası listesinde yer alan, 9000 yıllık yerleşim yeri olup burada bulunan neolitik döneme ait çok önemli kalıntılar sayesinde dönemin aydınlatılmasında çok önemli yer tutan Çatalhöyük'ü tanımak üzere yola devam. Yol üzerinde, Madenşehir Köyü'nde mola vererek, Bizans döneminden kalma Değle & Bin Bir Kilise örenyeri gezisi. Çumra'da, Konya Ovası'na hakim bir noktada yer alan Çatalhöyük'te yaşam 2.000 yıl boyunca kesintisiz devam etmiş olup, döneminde Mezopotamya dışında oluşmuş en kalabalık yerleşimdir. Çatalhöyük, gerek, birbirine bitişik olarak planlanmış, kapısı çatıda olan, ölülerin içeride gömüldüğü evleri, gerekse çok ileri formlar ve bezemelerle yaptıkları çanak çömlekleri ve halkının yaşam şekli ile köylerden kentsel hayata geçişin önemli bir kanıtıdır. Gezinin ardından, Çumra'da öğle yemeği ve denizden 1373 m. yükseklikte bulunan Kilistra (Gökyurt) antik kenti istikametinde yola devam. Kilistra tarihî Kral Yolu (Via Sebaste) üzerinde yer alır. Jeolojik yapısı Kapadokya'yı andırır. Stratejik öneme sahip olan Lystra, Roma İmparatorluğu'nun güney uçlarında İmparator Augustus tarafından askerî koloni yapılan beş merkezden biridir. Hristiyanlık tarihinde de önemli bir yer tutar. Anadolu'yu gezen (MS 49-56) Aziz Paulus ve Barnabas'ın yeni vaz'ettikleri dine Lystra halkının çoğunluğu katılmıştır. Azîze Theakla'nın yanı sıra Lystra'da (Hatunsaray) hayatını kurtaran, onu tedavi eden Musevî ailenin çocuğu olan Timoteos, Paulus'un en seçkin yardımcıları arasına katılmış ve Efes Piskoposu seçilmiş. Aziz Paulus'un yaşamında önemli bir yeri olan Kilistra, mimari açıdan kiliseler, şapeller, manastırlar, gözcü kuleleri, sığınaklar, antik yollar, mahalleler, seramik atölyeleri gibi değerli örneklerle öne çıkmaktadır. Gesiden sonra Konya'ya varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme Novotel'de.

17 Ekim 2022 Pazartesi Konya - Sille -İstanbul

Sabah, kahvaltıdan sonra Konya gezisi: İlk olarak, 13.yüzyılda, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde inşa edilen Karatay Medresesi 'nin keşfi. En güzel Selçuklu dönemi eserlerinden olan medresede, günümüzde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar kandiller ve alçı buluntuları sergilenmekte. Ardından İnce Minareli Medrese gezisi: Binanın taçkapısı, Selçuklu Devri taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasındadır. Cumhuriyet döneminde restore edilen Medrese, 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmete açılmış. Selçuklular'ın sembolü olan çift başlı kartal ve kanatlı melek figürlerinin en güzel örnekleri bu müzede sergilenmektedir. 1901 yılında yıldırım düşmesiyle birinci şerefeden itibaren yıkılan minaresinden dolayı, medrese "İnce Minareli" olarak anılmaktadır. Ardından, Alaeddin tepesinde kısa bir yürüyüş: 1.Alaeddin Keykubad'ın bir höyük üzerine inşa ettirilen Alaeddin Camii Türk sanatının en değerli eserlerinden biri olup, 2.Kılıçarslan, 1.Alaeddin Keykubat gibi önemli Selçuklu hükümdarlarından bazıları burada defnedilmişlerdir. Son olarak Mevlana Müzesi ziyareti: Eskiden Mevlana'nın dergâhı olan bina 1926 dan beri müze olarak faaliyet göstermektedir. Yeşi kubbenin altında bulunan ve dört fil ayağı üzerinde yükselen Mevlana'nın Türbesi'nden dolayı Müze bu adlada anılır. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe'ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır. Geziden sonra, Mevlana Müzesi'nin yanında bulunan çarşıda serbest zaman ve öğle yemeği. Yemekten sonra Karabuğa Dağları ile Takkeli Dağı arasında Sille Çayı'nın açtığı vadide bulunan, Roma, Bizans döneminde Kudüs yolu üzerinde yer aldığı için önemli bir dini merkez olan, daha sonra Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde ise tarihi İpek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemini hiç yitirmeyen Sille'ye doğru hareket. Yerel mutfağı tadacağınız öğle yemeği ve ardından, şehrin taş sokakları ve evlerinin oluşturduğu güzel dokuyu keşfetme. Aya Eleni Kilisesi ile Subaşı ve Çay Camileri'ni gezdikten sonra, tren garına hareket. Saat 18:25'de kalkacak trenle İstanbul'a hareket. Saat 23:20'de Söğütlüçeşme Tren Garı'na varış ve yolculuğun sonu.
Konya: Novotel Konya 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Karaman: Grand Hotel Karaman 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Karaman: Ermenek, Selçuklu Otel 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Antalya: Ormana Active Butik Hotel Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Hızlı Tren ile İstanbul/Konya/İstanbul;
 • Konforlu özel tur otobüsüyle 1 kişiye 2 koltuk ayrılarak seyahat;
 • 1., 2.,3. ve 4. gün akşam yemekleri;
 • 1., 2., 3.,4. ve 5. gün öğle yemekleri;
 • Yemeklerde su ve kahve ikramı;
 • Programda belirtilen otellerde konaklama ;
 • Konforlu araç ile seyahat;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
 • Seyahat sigorta paketi.İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur rehberi bahşişi*;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Polo Turizm özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin
% 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ini teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.