Gümüşhane'den Baksı Müzesi'ne

BAŞTAN BAŞA ANADOLU  3 GECE
14 Eylül 2024 - 17 Eylül 2024
3 Gece / 4 Gün - 3 Akşam ve 4 öğle yemeği + Tüm Turlar dahil
Türk Hava Yolları ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler: İSTANBUL veya TRABZON buluşmalı tüm şehirlerden
Gezilecek Yerler : Trabzon - Sümela Manastırı - Çağlayandibi Şelalesi - Gümüşhane - Krom Vadisi - İmera Manastırı - Karaca Mağarası - Bayburt - Baksı Müzesi - Erzurum
Tur Tarihi :14 Eylül 2024
KALAN YER : 9+ Kişi
Tur Kategorisi : Standart
Kişi Başı :
17.750 TL
Tek Kişi Farkı :
3.900 TL

Kısa bir sürede, Karadeniz'in eşsiz güzellikteki yeşil ve yeşilin farklı tonlarının hakim olduğu dağ manzaralarından, Doğu Anadolu'nun bozkırlarına uzanan bir yolculuk... Göreceğiniz eserlerde bir o kadar farklı ve şaşırtıcı: Bir tarafta heybetli cüssesi ile dağlara asılmış gibi duran Sümela Manastırı, öbür tarafta Erzurum - Selçuklu eserlerinin inceliği ve yaratıcığı, bir tarafta Krom Vadisi'ndeki manastırlarda yaşayan keşişlerin dünyadan soyutlamış hayat tarzları, diğer tarafta ise Baksı Müzesi'nin modern sanatı yorumlayışı. Bu kültür çeşitliliği sizleri şaşırtacak. Bu farklılıklara bir de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yolunda öne çıkan unsurları ilave edince, uzun bir geçmişin kısa bir anlatımı gibi olacak bir yolculuk sizleri bekliyor...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Karadeniz dağlarından Erzurum'a kadar eşsiz manzaraları seyredebileceğiniz bir yolculuk;
 • Sümela Manastırı, Krom Vadisi, Baksı Müzesi ve Erzurum gibi tabii farklı unsurları kapsyan bir program;
 • Bir yeraltı sarayını andıran Karaca Mağarası;
 • Avrupa ve Kafkasların en yüksek ve en yaşlı ladin ve göknar ağaçlarını barındıran Örümcek Ormanları;
 • İnsanı şaşırtan zengin kolesiyonlarınla Baksı Müzesi;
 • İki gece Gümüşhane, bir gece Baksı Müzesi Konukevi'nde konaklama;
 • Karadeniz ve Doğu Anadolu mutfağından oluşan lezzetlerin tadımı.

14 Eylül 2024 Cumartesi İstanbul - Trabzon - Sümela Manastırı - Çağlayandibi Şelalesi - Gümüşhane

 • Türk Hava Yolları'nın İstanbul Havalimanı'ndan saat 06:05'de kalkan TK2826 no.lu uçuşu ile Trabzon'a hareket. Saat 07:50'de varış.

 • Karşılama, ardından Sümela Manastırı istikametinde hareket ve yaklaşık bir saatlik yolculuğun sonunda Sümela Manastırı'na varış. Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve denizden 1150, vadiden 300 metre yüksekte inşa edilmiş olan Sümela Manastırı Gezisi: Rivayete göre, Bizans İmparatoru I.Theodosius zamanında (375-395), gördükleri bir rüya üzerine biri İstanbul'dan, öbürü de Atina'dan gelen Barnabas ve Sophronios adlı iki rahip mağarada buldukları bir kutsal haç üzerine, mağaranın girişine duvar örerek burayı bir kilise haline getirirler. Bu nedenle Manastır, Hristiyanlar için kutsal sayılan hac noktalarından biri haline gelir. 100 basamaklı, dar uzun bir merdivenle giriş yapılan Sümela Manastırı ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmanın dışında toplam 72 odadan oluşmakta. 18. yüzyılda dini komleksin bir çok bölümü yenilenmiş ve bazı duvarları fresklerle süslenmiş. 19. yüzyılda ise büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en parlak dönemini yaşamış. Duvarlarını süsleyen ve İncil'den sahneleri anlatan fresklerin büyük bir kısmı bu dönemden olmasına rağmen, altlarında bir çok resim katmanı görmek mümkün. Manastır gezisinden sonra, 2032 mt. yükseklite olan ve harika manzaralara hakim Zigana Geçidi'nde öğle yemeği yiyerek Kürtün, Örümcek Ormanları Tabiat Parkı'na doğru yola devam. Bu Tabiat Parkı'nda, Avrupa ve Kafkasların en yüksek ve en yaşlı ladin ve göknar ağaçları bulunmakta. Doğal ağaç müzesi olarak nitelendirilen Örümcek Ormanları'nın içerisinde yer alan Çağlayandibi Şelalesi, suyun doğal olarak 15 mt. yükseklikten düştüğü ve düşüşü sırasında su damlacıklarının etrafa yağmur etkisi yapması sonucu enfes bir ortam oluşturur. Şelaleyi gördükten ve ormanı gezdikten sonra, yol üzerinde bulunan Torul Kalesi Cam Seyir Terası'nda, eşsiz manzaraları bir kere daha seyrederek Gümüşhane'ye varış. Akşam yemeği ve geceleme Ramada By Wyndham otelde.

  15 Eylül 2024 Pazar Krom Vadisi - İmera Manastırı - Karaca Mağarası - Gümüşhane

  Sabah, kahvaltının ardından Krom Vadisi'ne hareket. Birçok kilise, manastır ve şapel kalıntısının yer aldığı vadi, eski çağlardan beri önemli bir geçiş bölgesi üzerinde konuşlanmış olması ve bölgede bulunan, dönemin ekonomik yapısına yön veren krom madenlerinden dolayı önem kazanmıştır. Bölgede özellikle Rum tüccarların Rusya ile krom madeni ticari yaptığı bilinmektedir. Rumlar ve Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı bölgede İranlı, Alman, Fransız, Macar gibi farklı kültürlerden insanlar da bulunmataydı. 1923 yılında yaşanan mübadelenin ardından, Rumlar geride yüzlerce anıtsal konak, köprü, kilise, manastır, çeşme vb. eser bırakarak göç etmiş ve yerlerini Selanik göçmenlerine bırakmıştır. Ancak onlar da bölgeyi kendilerine uygun bulmayınca, Krom Vadisi zamanla tahrip olmuşdur. Vadide bulunan en önemli eser İmera Manastırı veya Aziz John Prodromos Manastırı'dır. 1350 yılında gotik tarzda inşa edilmiş olan bu manastırın üç nef ve üç apsisi bulunmaktadır. Yapının kapısındaki taş söve, üç kademeli frizle süslenmiştir. Frizlerde üzüm salkımları, geometrik motifler ve stilize bitkisel motifler yer almaktadır. Vadiyi gezdikten sonra, Gümüşhane'ye geri dönüş. Öğle yemeğini aldıktan sonra Karaca Mağarası' na doğru hareket. Varışta, masif kalkerler içerisinde gelişmiş olanı bir fosil mağara olan ve adeta bir yeraltı sarayı görünümüne sahip Karaca Mağarası gezisi. Denizden 1550 mt. yükseklikteki bu yeraltı sarayı, çok çeşitli renklerde sarkıtlar, dikitler, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları, sütunlar, mağara gülleri görünüm ve seyirleri ile görenleri büyülemektedir. Akşamüstü Gümüşhane'ye geri dönerek Süleymaniye semtinde ki mahalleleri gezerek, şehrin tarihi dokusunu keşfediyoruz. Akşam yemeği yöresel lezzetleri tadacağımız bir lokatada, geceleme otelde.

  16 Eylül 2024 Pazartesi Gümüşhane - Bayburt - Baksı Müzesi

  Sabah, kahvaltının ardından Bayburt'a doğru hareket. Yolculuğun buradan itibaren manzaraları çok değişecek. Karadeniz'in yeşillik denizini arkanızda bırakarak, kendinizi bir anda bozkırların ortasında bulacaksınız. Bir saatlik yolculuğun sonunda Bayburt'a varış ve şehrin keşfi: Bayburt Kalesi, Dede Korkurt Türbesi, Altıntepe Mağarası. Şehir merkezinde öğle yemeğinin ardından Baksı Müzesi'ne varış. 2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nü alan Baksı Müzesi'nin kuruluşu, bir gurbetçi çocuğunun, yıllar sonra bütün birikimiyle kendi doğduğu köye geri dönme öyküsüdür. Müze ve etkinlikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Konukevi'ne yerleşme ve Baksı Müzesi gezisi: Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi. Atölyedeki çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra çevre gezisi ve Huykesen ağacı ziyareti. Akşam üstü, gün batımında bozkır manzaralarını arzu ettiğiniz seyredebilmeniz için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme Konukevi'nde.

  17 Eylül 2024 Salı Baksı Müzesi - Erzurum - İstanbul

  Sabah, konukevinde kahvaltının ardından Erzurum'a hareket. 1,5 saatlik bir yolculuğun sonunda Erzurum'a varış ve şehirdeki Selçuklu eserlerinin keşfi: Her biri 26 metre yüksekliğindeki rengarenk çinilerle süslü iki minaresinden dolayı bu adla anılan Çifte Minare Medresesi, 1179 yılında Saltukoğulları'ndan Melik Nasirüddin Muhammed Bey zamanında inşa edilen ve ilk dönem İslam Mimarisi'nin sütunlar üzerine oturan düz damlı camileri örnek alınarak Anadolu'da yapılan Ulu Camilerin en eski örneklerinden olan Ulu Cami ve en büyüğü Emir Saltuk'a ait olduğu düşünülen Üç Kümbet. Öğle yemeğinden sonra ilk olarak Ermeni Kız Yatılı Okulu olarak yaptırılan, daha sonra 23 Temmuz 1919 da Erzurum Kongresi'ni toplandığı ve günümüzde Atatürk Resim Heykel Müzesi olan, Kongre Binası gezisi ve Erzurum Kongresi üzerine söyleşi:

  Ulusal devlet tezi, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Anadolu günlerinde dört aşamada olgunlaşmıştır. Havza Genelgesi, Amasya Bağımsızlık Bildirisi, Erzurum Kongresi kararları, Sivas Kongresi kararları ve nizamnamesi, neticesinde de Misak-ı Milli kararı. Bu dört aşamadan sonra ''Tam Bağımsızlık'' kararı ortaya çıkmıştır. 23 Temmuz 1919'da Erzurum Kongresi, tek katlı Sansaryan Ermeni Okulu'nda, Şiran (Gümüşhane) Müftüsü Hasan Fahri (Polat) Efendi'nin (1874-1950) Türkçe duası ile açıldı ve 7 Ağustos'ta kongre kapanırken : ''Milli sınırlar içinde vatan bölünmez ve parçalanmaz bir bütündür. Manda ve himaye kabul edilemez. Geçici hükümet milli kongrede kurulacaktır'' ana prensipleri kabul edilmişti.

  Ardından şehir merkezinde serbest zaman ve Havalimanı'na transfer.

 • Türk Hava Yolları'nın Erzurum Havalimanı'ndan saat 19:00'da kalkan TK2709 no.lu uçuşu ile İstanbul Havalimanı'na hareket. Saat 21:00'da varış.

 • Gümüşhane: Ramada by Wyndham Gumushane 4 *
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Bayburt: Baksı Müzesi Konukevi Özel Kategori
  Tripadvisor'a Git
  video thumbnail
  video thumbnail
  video thumbnail
  Rezervasyon Şartları:
  Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, ilk ödemeyi yaptığınızda tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • 1, 2, ve 3. gün akşam yemekleri;
  • 1, 2, 3, ve 4. gün öğle yemeği;
  • Programda belirtilen otellerde geceleme ve kahvaltı;
  • Konfolu tur otobüsüyle seyahat;
  • Rehberlik hizmetleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Rehberi Bahşişi hariç) ;
  • İptal ve Sağlık içerikli Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Trabzon - Erzurum/İstanbul uçuşları;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Ören yerleri girişi için müze kart;;
  • Her türlü kişisel harcama.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Polo Turizm Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır. 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.