Doğu Sicilya ve Eolie Adaları


Bu seyahat sizleri küllerinden yeniden doğan ve Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Catania'dan Sicilya'nın kuzey kıyısı açıklarında, Tiren Denizi'ndeki Eolie adalarına götürecek. Yunan mitolojisindeki rüzgar tanrısı Aiolos'tan adını alan bu kara parçaları, volkaların, balıkçıların ve yelkenli teknelerin hareketlerinin ritmine göre yaşayan insanların oturduğu, cennet gibi bir takımadalar grubudur. Aktif yanardağ Stromboli'nin düzenli patlamaları, Vulcano'nun dumanı tüten krateri, Lipari, Panarea veya Salina adalarındaki huzur, çarpıcı bir karşıtlık oluşturmakta. Her adanın güzellikleri, manzaraları ve mirası ile kendine has bir kişiliği vardır. Kasabaları, ponza taşı ve obsidyen ocaklarını görecek, koylarda demirleyecek, eşsiz berrak sularda yüzecek, Oscar'lı film Il Postino'nun 50'li yıllarda çevrildiği Salina adasında gezecek, Jet Sosyete'nin daimi uğrak yeri Panarea adasını keşfedeceğiz. Bu seyahatte ayrıca Avrupa anakarasını Sicilya'ya bağlayan boğaza adını veren Messina şehrini en önemli eserleriyle birlikte görecek, Mario Puzo'nun zamansız eseri Baba'nın ilk filminde Michele Corleone'nin Apollonia'yı gördüğü Savoca kasabasındaki Bar Vitelli'de granita yudumlayacak, sokaklarında gezerken evlendikleri kilise'yi de göreceğiz. Naxos körfezine hakim tepenin üstünde kurulu Castelmola'yı keşfedecek, ünlülerin vaz geçilmezi Taormina'nın cazibesinin keyfini çıkaracağız. Etna Yanardağı'nın ay manzaraları, devasa lav tarlaları ve renkli kraterleri ile son bir heyecan yaşayarak, unutulmaz bir yolculuğu daha renkli hatıralarımızın arasına katacağız. Bu Sicilya başka bir Sicilya!!!

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Türk Hava Yolları ile Sicilya'ya direk uçuş;
 • Eolie adalarının dört güzel ve tipik adası olan Lipari, Vulcano, Salina ve Panarea'yı kapsayan Sicilya'nın kuzeydoğusunu derinlemesine gezip tanıma fırsatı;
 • İnsanlık tarihini şekillendiren, yaşamın bir parçası olan üç etkileyici ve birbirinden çok farklı aktif yanardağ olan Vulcano, Stromboli ve Etna'yı görme fırsatı;
 • Seyahat programında yer alan Catania, Etna Dağı ve Eolie adaları Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta;
 • Tecrübeli tur liderinin haricinde bir de yerel rehber sizi gezdiğiniz yerler konusunda bilgilendirecek;
 • İyi konumlu ve konforlu dört yıldızlı oteller;
 • Lipari adasında üç gece ve Taormina'nın merkezinde iki gece konaklama ayrıcalığı;
 • Tekne gezileri sırasında berrak koylarda denize girme imkanı;
 • Etna bağlarının ve Lipari adasındaki Malvasia bağlarının şaraplarını ve tipik Eolie mutfağının lezzetlerinin yanı sıra farklı mutfakların değişik örneklerini tatma fırsatı.

23 Temmuz 2023 Pazar İstanbul - Catania

İstanbul Havalimanı'ndan, Türk Hava Yolları'nın TK1393 no.lu uçuşu ile saat 07:10'da hareketle saat 08:25'te Sicilya Adası'nın doğu kıyısında, Etna Yanardağı ile Iyon deniz arasında yer alan Sicilya'nın en büyük ikinci şehri Catania'ya varış. Catania aynı yerde tam dokuz kez yıkılıp kurulmuş bir şehir. Tur aracımızla, Monastero dei Benedettini adlı Benediktin manastırı, tarihi merkezinin kalbi olan meşhur via Etnea caddesi, Catania doğumlu ünlü opera bestecisi Vincenzo Bellini Meydanı gibi yerleri göreceğiniz panoramik şehir turu için hareket. Tarihi merkezinin kalbinde, katedralin hemen arkasında bulunan otelimize yerleşmenin ardından, yerel bir restoranda öğle yemeği. Öğleden sonra ise, yürüyerek keşfedeceğiniz tarihi şehir merkezi, içerdiği volkanik taşlardan ve mermerden oluşan Geç Barok dönemi yapılarından dolayı tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Barok binaların yer aldığı Crociferi Caddesi, Teatro Massimo tiyatrosu, Catania'nın Barok mimarisinin en zarif örneklerinden biri olan Palazzo Biscari, görkemli Duomo (katedral) meydanı, bazalttan yapılmış Catania'nın simgesi Fontana dell'Elefante (fil) çeşmesi, yeraltından gelen nehir suları ile beslenen Fontana dell'Amenano çeşmesi, balık Pazarı görülecek yerler arasında. Akşam yemeği yürüyüş mesafesinde bulunan yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

24 Temmuz 2023 Pazartesi Catania - Milazzo - Lipari - Vulcano - Lipari

Kahvaltının ardından, İyon Denizi'nın kıyısını takip ederek, Sicilya'nın kuzeydoğusundaki Milazzo'ya doğru yola çıkış. Yaklaşık bir saatlik manzaralı bir yolculuktan sonra, Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli, Filicudi ve Alicudi adlı yedi önemli adadan ve bir dizi küçük ada ve kayadan oluşan, tarafından Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınan Eolie takımadalarının en büyüğü olan Lipari'ye sizi ulaştıracak deniz otobüsüne biniş. Adaya varışta, üç gece konaklayacağınız otele yerleşmenin ardından, Lipari'nin güneyindeki en yakın ada olan Vulcano'ya doğru deniz otobüsü ile kısa bir yolculuk. Ateş, deniz ve rüzgarın (adları buradan gelir) şekillendirdiği bu adalar, bir milyon yıl önce yüzeye çıkan denizaltı volkanları olarak ortaya çıktı. Şu anda sadece Stromboli ve Vulcano yanardağları aktiftir. Volkan kelimesi adını, Vulcano Adası'ndan alıyor. Aynı adı taşıyan yanardağın bulunduğu şaşırtıcı Vulcano adasında öğle yemeğinin ardından, özel tur otobüsüyle en panoramik noktalarını görebileceğiniz adanın keşfi. Fotograf molaları ile göreceğiniz yerler arasında Vulcanello, Capo Grillo ve pitoresk küçük balıkçı limanı ile Capo Gelso var. Akşamüzeri, Lipari'deki otelimize geri dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Temmuz 2023 Salı Lipari - Salina - Lipari

Eolie takımadalarının "başkenti" Lipari'ni, begonvillerin değişik renkleriyle süslü dar ve sevimli sokaklarında, kimisi zarif kimisi sade evler görmek mümkün. Yaz aylarında çiçeklerle süslenen balkonlar sokakları daha da canlı kılar. Kahvaltının ardından, fotoğraf molalarının yanı sıra verilecek yüzme molalarıyla hem Lipari'nin rüya gibi denizi ve koylarının hem de en iyi film Oscarı'na aday gösterilen çok az sayıdaki yabancı filmden biri olan ünlü İtalyan "Il Postino" filminin çekildiği Salina adasının ve koylarının keşfi. Lipari'nin eski ponza ocaklarını ve beyaz kumsallarını gördükten sonra, Salina adasındaki Pollara'ya giderken doğanın şekil verdiği kaya oluşumlarını da görebilirsiniz. Salina adası ismini burada mevcut tuzlalardan almıştır. Takımadaların en yeşili olan Salina iki sönmüş volkanik koniden oluşur ancak geçmişte meydana gelen lav akıntıları toprağı verimli hale getirdi. Buradaki sakinler, üzüm bağlarını dikip ünlü Malvasia şarabını üretme fırsatını yakaladılar. Lingua bölgesinde hem merkezi gezmek ve öğle yemeğinin alınabileceği serbest zaman. Akşamüzeri Lipari'ye dönerken adanın diğer tarafındaki ilginç kaya oluşumlarını görme imkanı. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Temmuz 2023 Çarşamba Lipari - Panarea - Stromboli - Lipari

Sabah, katedrali ve kalesi ile Lipari tarihi merkezini gezdikten sonra, tekne ile Panarea adasına doğru hareket. Panarea adası bir tarafında falezlerin yükseldiği, diğer tarafında ise şirin bir köyün bulunduğu cennet gibi bir ada. Avrupa sosyetesinin hiç rahatsız edilmeden yazlarını geçirdikleri favori yerlerin başlarında yer alır. Calajunco koyundaki fotoğraf molasından sonra Zimmari koyunda yüzme molası. Panarea adasında öğle yemeği için serbest zamanın ardından, tekneyle Stromboli adasına doğru seyire devam. Jules Verne'nin "Arzın merkezine seyahat" kitabının finalini yaptığı adaya biçiminden dolayı yerel lisanda topaç anlamını taşıyan Strummulu, İtalyancada Stromboli denir. 1949 yılında yönetmenliğini Roberto Rossellini'nin, başrolü Ingrid Bergman'ın oynadığı filmden sonra Stromboli halkın gündemine girmeye başlamıştır. Tiren denizinde tüten bir baca gibi görünen adada gün batımında denize doğru akan lavlardan dolayı "Deniz Feneri" diye de adlandırılır. Akşam yemeğinin serbest olacağı adada hava kararınca teknemizle adanın kuzey tarafından denize akan lavları gördükten sonra Lipari'ye dönüş. Yaklaşık saat 22:00'da Lipari limanına varış. Geceleme otelde.

27 Temmuz 2023 Perşembe Lipari - Milazzo - Tindari - Messina - Taormina

kahvaltının ardından, otelden ayrılarak deniz otobüsü ile Milazzo'ya hareket. Buradan tur otobüsü ile Tindari'ye yola devam. M.Ö.IV. yüzyılda Siracusa'lı Dionigi tarafından bir ileri karakol olarak kurulmuş olan Tindari M.Ö. 264 senesinde Kartaca'lı Hanibal tarafından alınmış, on sene sonra Roma ele geçirmiş, M.S.365'teki yıkıcı depremin ardından 836 senesindeki Arap istilasıyla tamamen yıkılmıştır. Sicilya'nın en güzel manzaralı yerlerinden biri olan antik Tyndaris'in agorası bulunan yerde Siyah Madonna (Meryem Ana)'ya ithaf edilen ve önemli bir hac yeri olan kiliseyi de ziyaret ettikten sonra üçgen şeklindeki Sicilya'nın kuzeydoğu ucunda bulunan liman şehri Messina'ya doğru yola devam. Kuvvetli akıntılardan dolayı eski çağlardan beri denizcilerce çok tehlikeli bir geçit sayılan, en dar noktası 3.3 kilometre olan ve Sicilya'yı İtalya çizmesinin güneybatı ucundaki Calabria bölgesinden ayıran stratejik Messina Boğazı'nın görülmesi. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Messina şehir turu sırasında katedral, astronomik saat kulesi Orion çeşmesi, Santissima Annunziata dei Catalani kilisesi görülecek yerler arasında. Kısa bir yolculuktan sonra iki gece konaklayacağımız Taormina'daki otele varış. Akşam yemeği ve geceleme Taormina'nın tarihi merkezine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan otelimizde.

28 Temmuz 23 Cuma Taormina - Savoca - Castelmola - Taormina

Otelin manzaralı salonunda alınacak kahvaltının ardından, Savoca'ya doğru yola çıkış. Mario Puzo'nun ölümsüz eseri "Il Padrino" yani Baba'nın ilk filminde Michele Corleone'nin ilk eşi Apollonia'yı gördüğü yer olan Bar Vitelli'de dileyenler enfes badem veya Sicilya limonlarıyla yapılan Granitaların, dileyenler badem kurabiyelerinin tadına bakabilir. Savoca'dan sonraki durak, Naxos körfezine ve Taormina'ya tepeden bakan ve Grand Tour döneminde zenginlerin uğrak yeri olan Castelmola. Kücük meydanı, daracık sokakları, sanat galerileri, butikleriyle, cafeleriyle bu şirin yerleşim yerinden Taormina'nın merkezine hareket. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından, denizden 200 metre yükseklikte, Tauro Dağı'nın kayalık terasları üzerine kurulmuş, harikulade yeşilliklerle kaplı bir bölgede bulunan ve güzelliği ile dünyaca tanınan Sicilya'nın en güzel kasabalarından biri olan ve çok özel bir atmosfere sahip romantik Taormina'nın yürüyerek keşfi. Şehrin İyon Denizi'nin muhteşem görüntüsüne ve Etna Yanardağı'na hakim bir tepesinde konuşlanmış, festivalleriyle, çeşitli opera ve konserlere ev sahipliği yapan Greko-Romen stilindeki Taormina antik tiyatrosunu gezip, katedrali, Corvaja Sarayı'nı, Villa Comunale'yi görecek, ikonik Belvedere terasında fotoğraflar çekeceğiz. Taormina'yı neredeyse boydan boya geçen Corso Umberto'nun, küçük meydanların, terasların ve daracık ara sokakların tadını çıkarabilmeniz için şehirde serbest zaman. Yazın ünlülerin akın ettiği Taormina'da akşam yemeği tanınmış bir restoranda. Geceleme otelde.

29 Temmuz 2023 Cumartesi Taormina - Etna Yanardağı - Catania - İstanbul

Kahvaltının ardından, turistlerin ve ünlülerin gözdesi Taormina'dan ayrılarak, Catania ile Messina arasında uzanan, tüm ihtişamıyla yükselen, enfes bir panoramik manzara sunan tarafından Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınan Etna Yanardağı'na hareket. Yaklaşık 1250 kilometrekare yüzölçümü ve 3350 metre yüksekliğiyle Avrupa'nın en büyük ve yüksek yanardağı olan, yarım milyon yıldır aktif olan Etna Yanardağı, Dünya Doğa Mirası Listesi'ne alınmış. Sicilyalılar buna "Mongibello" demekteler. Lavla kaplı dağın eteğinde, 1900 metre yükseklikte bulunan Silvestri dağındaki "sönmüş" kraterler seviyesine kadar unutulmaz bir volkan gezisi. Zengin mineralli volkanik toprakta yetişen farklı üzüm çeşitleriyle şarap üretimi yapan bir yörede alacağımız yemek sırasında, yörenin ünlü Etna şaraplarını tatma şansımız olacak. Ardından, panoramik bir yolculukla kayalık oluşumları ile pitoresk "Kikloplar" sahilindeki Aci Castello'yu görüp, havalimanına transfer. Türk Hava Yolları'nın TK1396 no.lu uçuşu ile saat 19:30'da hareketle saat 22:50'de İstanbul'a varış.
Catania: Hotel İl Principe 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Lipari: Hotel Bougainville 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Taormina: Hotel Villa Diodoro 4 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Covid-19 salgınının neden olduğu kargaşadan dolayı, 2021/23 senelerine özel olarak tura kayıt şartlarında değişiklikler yaptık:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak tutulacak ve münferit olarak, adınıza alımlarını yapacağımız uçak biletlerinizi tedarik ettiğinizde tur rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Tur ücretini,
 • Yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 15 gün öncesine kadar,
 • Yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar ödeyebilirsiniz.
 • Ancak turun, bu tarihlerden önce tamamiyle dolması halinde, katılımcı sayısını kesinleştirmek için %25 ön ödeme talep edilebilir.

 • * Turun uçak biletleri, talep ve bilet ödemenizi gerçekleştirdiğiniz gün münferit olarak kesilerek size ulaştıralacaktır. Herhangi bir iptal durumunda, biletinizin iadesini doğrudan havayolu şirketinden, onların belirlediği şartlarda talep edebilirsiniz. Ancak, ilerleyen tarihlerde münferit uçak bilet fiyatları değişiklik gösterebileceği için, bilet taleplerinizi öncelikle yapmanız size avantaj sağlayacaktır.

  Covid 19 Önlemleri:
 • İtalya'da uygulanan Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.
 • Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
  • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
  • 1. günden 6. güne kadar 5 akşam yemeği;
  • 1. günden 7. güne kadar 4 öğlen yemeği;
  • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
  • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
  • Rehberlik hizmetleri;
  • İptal ve Sağlık içerikli (Covid teminatlı) Seyahat Sigorta Paketi*.
  Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
  • İstanbul/Catania/İstanbul uçak biletleri;
  • Programda belirtilmeyen geziler;
  • Tur lideri bahşişi* (Sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için bu turda kişi başına 35 $ düşünmek gerekir);
  • Her türlü kişisel harcama;
  • Vize ücretleri.

  * Dünyanın Renkleri Turizm özel seyahat sigorta paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, ilk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçe, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan yolcuların tamamını kapsar. Poliçenin:

 • Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü
 • Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına alır.
 • 85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bu kapsamın dışındadır.
 • Seyahat Sağlık bölümü, seyahat esnasında sağlık sorunları veya vefat durumunda, masraflarınızı: Yurt Dışı seyahatlerde 30 000 EURO ya; Yurt İçi seyahatlerde ise 10 000 TL sına kadar karşılamaktadır. Kapsam alanlarının detayını poliçenizde görebilirsiniz.

 • Vize

 • İtalya için Schengen vizesi gerekmekte. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gereklidir.
 • Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.