Moğolistan Çölleri ve Orhun Yazıtları

KLASİK TURLAR  8 GECE
26 Haziran 2021 - 04 Temmuz 2021
8 Gece / 9 Gün - Uçuşlar + 14 Yemek + Tüm Turlar dahil
THY ile
Katılımcı Sayısı 18 Kişi ile sınırlıdır.
Tura Katılabileceğiniz Şehirler : Adana,Ankara,Antalya,Bodrum,Gaziantep,İstanbul,İzmir
Gezilecek Yerler : Ulan Batur - Dalanzadgad - Güney Gobi - Khongor Kumulları - Bayanzag - Ongiin - Karakurum - Orhun Yazıtları - Bayangobi - Hustain Nuruu Milli Parkı - Cengiz Han - Naadam Bozkır Oyunları - Baktriyan develeri - Yaban atları...
Tur Tarihi : 26 Haziran 2021 Cumartesi
Kalan Yer : 9+Kişi
Tur Kategorisi : Standart
UÇAK Dahil
HAREKET : İstanbul
Kişi Başı :
2745 € (28421TL)
Tek Kişi Farkı :
350 € (3624TL)
Çin ile Sibirya arasında 1 566 500 km karelik dev bir ülke olan Moğolistan halkı Rusya'nın vesayetinden çıktıktan sonra geleneksel kimliklerini yeniden ve hızla sahiplenmeye başladılar. Bu kimlik, bir yandan 8 asır önce arkasındaki güçlü atlı süvarileriyle Bozkır İmparatorluğu'nu kurup Pasifik kıyılarından Karadeniz'e kadar Avrasya'yı titreten Cengiz Han'ın mirası ile diğer yandan, Moğol yerel kültürünün bir temel unsuru olan ve geniş ölçüde Tibet Budizmi'nin yerel şamanist geleneklerle sentezinden doğan Budist inançtan oluşmuş. Muhteşem manzaralara, dokunulmamış bir tabiata ve cana yakın bir halka sahip Moğolistan'da at yetiştiricileri ile uçsuz bucaksız bozkırları, yabani atların koruma alanı Hustain Milli Parkı, en iyi korunmuş dinozor fosili yataklarına sahip Gobi Çölü'nü, "yurt" larda yaşayan insanların geleneksel yaşam tarzını, Orhun Vadisi'ndeki Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski başkenti Karakurum'u, Orhun Yazıtları'nı ve Tonyukuk Yazıtı'nı keşfedeceksiniz. Gobi Çölü'nde ise, eğer 2021 oyunları yapılır ve tarihleri denk gelirse Moğol ruhunun bir dışavurumu olan, Naadam Bozkır Oyunları'nın bir kutlama törenine tanık olacaksınız. Alışılmışın dışında, unutulmaz bir seyahat sizi bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Sert bir kara iklimine sahip Moğolistan'ı ziyaret etmek için en ideal dönem Mayıs ile Eylül ayları arasıdır.
 • Ortalama yüksekliği 1580 metre olan Moğolistan'da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkını unutmamak gerekir. Gündüz sıcaklığı 25 derece civarındadır.
 • tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Orhun Vadisi gezisi;
 • Seyahatin en uzun mesafesi olan Ulan Batur-Güney Gobi arasını uçak ile.
 • Ulan Batur'da Konaklama beş yıldızlı ve merkezi bir otelde.
 • Güney Gobi çölü, Bayangobi, Hustain Milli Parkı ve Karakurum'da ise otel olmadığından konaklamalar turistler için hazırlanmış ikişer kişilik bungalovlardan oluşan en iyi geleneksel ger (yurt) kamplarında.
 • Güney Gobi ve Karakurum'daki bungalovlarda banyo ve tuvalet bulunmakta. Ongiin ve Hustain Nuruu'daki kamplarda ise ortak kullanımlı tuvalet ve duşlar ayrı binada yer almakta.
 • Moğolistan'ın Ulan Batur haricindeki bölümü 4x4 arazi araçları ile yapılacak.
 • Daha rahat seyahat edebilmeniz ve rahatça fotoğraf çekebilmeniz için her araçta 3 yolcu öngörüldü.
 • Seyahatin Moğolistan bölümünde, öğle yemekleri yerel lokantalarda, ger kamplarında veya piknik olarak alınacak.
 • Yerel mutfağın en lezzetli yemeklerini tadacağınız bir yolculuk.

26 Haziran 2021 Cumartesi İstanbul - Ulan Batur

Saat 15.30'da İstanbul Havalimanı'nda buluşma ve saat 18.25'de Türk Hava Yolları'nın TK236 no.lu uçuşu ile Ulan Batur'a hareket.

27 Haziran 2021 Pazar Ulan Batur

Sabah, saat 07.50'de Ulan Batur'a varış. Karşılama ve kahvaltı için otele transfer. Daha sonra Moğolistan Sarı Tarikat Budizmi'nin merkezi sayılan Gandan Manastırı ziyareti. 1930'lu yıllarda yıkılan ibadethaneler 1990'lardan sonra yeniden yapılmakta ve eskilerine yenileri eklenmektedir. Burada ülke insanlarının Budizm inançları hakkında fikir sahibi olabilir ve 24 metre boyundaki altın kaplama Buda heykeli Megjid Janraiseg'i görebilirsiniz. Gandan Manastırı, burada yaşayan 500 keşiş ile Moğolistan'ın en büyük ve en önemli manastırı olma özelliğini taşır. Daha sonra, öğle yemeği ve Türk Dünyası'nın kültürel mirasına da ışık tutan Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi'ni ziyaret. Burada, Budist sanatının en nadide örnekleri sergilenmekte. Akşamüstü otele yerleşme ve dinlenme için serbest zaman. Akşam yemeği ve Geceleme Otelde.

28 Haziran 2021 Pazartesi Ulan Batur

Sabah, kahvaltının ardından, Devlet mağazasında alışveriş imkanı ve şehirde serbest zaman. Daha sonra öğle yemeği. Yemekten sonra Cengiz Han'ın heykelinin bulunduğu Sukhbaatar Meydanı'ndan başlayarak başkent gezisi. 1924 yılında Moğol Halk Cumhuriyeti kurulduğu sırasında yeniden isimlendirilen ve Moğolca'da "Kızıl Bahadır" anlamına gelen şehrin eski ismi Urga'dır. Meydanın çevresinde bulunan Parlamento, Ulusal Opera, Kültür Sarayı ve Belediye Meclisi Binaları ile tanınan bu büyük meydan başkentin ruhunu yansıtmakta. Bir sonraki durak Zaisan Tepesi: bu küçük tepeden bütün Ulan Batur görülebilmekte. Ardından, Taş Devri ve Bronz Çağ'dan başlayarak Türk ve Moğol krallıklarına, Budizm'in yükselişine ve komünist rejim dönemine ait mükemmel bir koleksiyona ev sahipliği yapan Ulusal Tarih Müzesi gezisi. Akşamüstü Ulusal Tiyatroda Folklor Gösterisi'ni izlemenin ardından yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

29 Haziran 2021 Salı Ulan Batur - Dalanzadgad - Güney Gobi - Kartal Vadisi - Khongor Kumulları

Sabah, havaalanına transfer ve Güney Gobi'ye uçuş. Asya'daki en büyük çölü olan Gobi, Moğolistan yüzeyinin yaklaşık üçte birini kapsar. Kuzey Çin ve Güney Moğolistan arasında uzanan Gobi Çölü'nün geniş ovaları, yükselen dağları ve kum tepelerinden oluşan manzara çeşitliliği ile dünyada bir benzeri daha yok. Moğolistan'ın güneyinde bulunan Dalanzadgad'a varışı takiben Gobi Gurvan Saikhan (Gobi'nin Üç Güzelleri) Milli Parkı'nda bulunan eşsiz Yol Vadisi gezisi için hareket. Vadi, Zuun Saikhan Dağı'ndan akan bir nehrin oluşturduğu dar bir kanyon. Dik kaya duvarlarının yüksekliği 200 metreyi bulmakta. Kanyonun başlangıcı müthiş yeşil çayırlarla kaplı olsa da derinliklerine gittikçe kalın buzul tabakaları görülebilir. Yaz yağmurları süresince duvarların tepelerinden akan sular etkileyici şelaleler oluşturmakta. Kanyonda yürüyüş esnasında bölgeye has, nadir bulunan Argali cinsi yabani koyunu, Ibex dağ keçisi ve sakallı kartalları görme şansınız olabilir. Daha sonra, kurak bitki örtüsü, sayısız şaşırtıcı kaya oluşumları, çöl boyunca koşan vahşi hızlı antilop sürüleri, düz, taşlı ve kumdan oluşan çöl manzaraları eşliğinde Khongor Kumulları'na doğru yola devam. Birkaç saatlik bir yolculuğun sonunda, öğleden sonra Khongor Kumulları'na varış. Servei ve Zuulun sıradağların kuzeyinde yer alan 7 ila 20 kilometre arası enindeki harikulade Khongoriin Els Kumulları 180 kilometre boyunca uzanmakta. Rüzgarın kaldırdığı kum kütlelerinin sesi uzun mesafeden duyulabilir. Bu sesin oluşturduğu melodiden dolayı 200 metre boyundaki kumullara "şarkı söyleyen kumullar" denmiş. Bu bölgede, yaz mevsiminde çarpıcı bir yeşillik sergileyen Khongor Nehri adında bir vaha bulunmakta. Burada, evcilleşmiş meşhur Baktriyan develeri yaşamaktadır. Besleyici yağ deposundan oluşan iki hörgüç ve kırmızıya çalan yünümsü tüylere sahip Baktriyan develeri Gobi Çölü'nün şiddetli soğuğuna dayanıklıdır. Deve yetiştiricilerinin günlük hayatına tanık olup, "Yaşayan Dinozor" ve "Gobi Prensi" isimli develere binebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme kampta.

30 Haziran 2021 Çarşamba Khongor - Bayanzag - Flaming Cliffs - Ongiin

Kahvaltının ardından, "Flaming Cliffs" yani "Alevli Uçurumlar" olarak bilinen Bayanzag gezisi için hareket. Gezi esnasında bu kurak çölde yaşayan deve sürüleri ve onları besleyen göçebe aileleri görebilirsiniz. 60-70 milyon yıl önce oluşan kırmızı kaya oluşumlarının bulunduğu Bayanzag, 1920'lerde Moğolistan'ı ziyaret eden Amerikalı kaşif Roy Andrew Chapman tarafından alevli uçurumlar olarak adlandırılmış. Orta Asya'nın çöl bölgelerine özgü, büyümesi yüzlerce sene süren gür çalı ve bodur ağaç görünümündeki "Saxaul" ağaçlarıyla çevrili olan nefes kesici kırmızı Bayanzag uçurumlarında her yerde dinozor fosilleri, yumurtaları ve kemiklerini bulabilirsiniz. Kamp'ta öğle yemeğinin ardından biraz daha kuzey yönünde ilerleyip, uçsuz bucaksız bozkırda yolculuk yaparak, akşamüstü Ongiin Khiid Manastırı'na varış. XVIII. Yüzyılda inşa edilen manastır Güney Moğolistan'ın en önemli Budist felsefe, astroloji ve tıp merkeziydi. Manastırın kalıntılarını gezdikten sonra yerel küçük Ger Müzesi'ni ziyaret. Yakın bir tepeden, muhteşem gün batımını izlemenin ardından kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

01 Temmuz 2021 Perşembe Ongiin - Karakurum

Büyük Moğol İmparatorluğu'nun eski başkenti, Moğolların Harhorin dediğiKarakurum'a doğru yola çıkış. "Saygıdeğer bir asaletle ve tabiatla uyumlu olarak varlıklarını asırlardır sürdüren istikrarlı ve güçlü göçebe kültürünün liderliğinde gelişen ticaret ağı, yönetim, pazarlama, askeri ve dini yaşamların merkezi" tanımlarıyla tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Orhun Vadisi'nde 1220 yılında kurulan Karakurum, 140 sene boyunca efsanevi İpek Yolu'nun durak noktalarından biriydi. Karakurum'un Moğol tarihinde önemli bir yeri vardır. Cengiz Han'ın torunu Kubilay Han, kurduğu Yuan Hanedanlığı'nı Pekin'e taşıyana kadar Karakurum, Büyük Moğol İmparatorluğu'nun başkenti idi. Burada bulunan Moğol Budizmi'nin ana hazinelerinden biri olan Erdene Zuu Manastırı'nı ziyaret. Ana tapınağın yakınında, yaklaşık 800 yıllık dev taş kaplumbağa heykelini görebilirsiniz. Moğolistan'ın ilk Budist manastırı olan Erdene Zuu Manastırı, eski başkentin kalıntıları üzerine Cengiz Han'ın torunlarından Avtai Sain Han tarafından 1586 yılında inşa ettirilmiş. Bu manastır, üzerinde 108 adet görkemli stupanın bulunduğu beyaz duvarlarla çevrili. Burası yüzyıllar boyunca Moğolistan'ın ruhani ve entelektüel merkezi olarak kalmış. Manastır, sıra dışı Budist resimleri koleksiyonu, paha biçilemez dini objeler, Tsama dini dansları için özel kıyafetler ve gerçek Moğol ve Tibet tarzı Budist heykellerine ev sahipliği yapmakta. Aralarında ilk Türk devletine ait eserlerin sergilendiği Orhun Vadisi'nde ki önemli bir müze olan Karakurum Müzesi'ni ziyaret. Gezinin ardından kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme ger kampında.

02 Temmuz 2021 Cuma Karakurum - Orhun Vadisi - Bayangobi - Hustain Nuruu Milli Parkı

Sabah, Orhun Vadisi'nindeki Karakurum ve Khushuu Tsaidam çevresinde bulunan meşhur Orhun Yazıtları'nı ziyaret. Yazılış tarihleri MS. VIII. yüzyılın başlarına dayanan ve 1889'da Orhun Vadisi'nde bulunan yazıtlar, II. Göktürk Kağanlığı'na ait. Öğle yemeği için kampa dönüş. Öğleden sonra, Tibet sığırı olarak da anılan yakları görmek üzere Orhun Vadisi gezisine devam. At yetiştiricisi bir aileyi ziyaret ve kısrak sütünün mayalanmasıyla yapılan, az alkollü, ekşi bir içecek türü olanMoğol geleneksel içeceği airag (kımız) yapma deneyimi. "Airag" ve diğer süt ürünlerinin tadımından sonra, gerçek Moğol ahşap eyerlerinin üzerinde at sürme fırsatı. Bu gezinin ardından, dünyanın en kuzey kum tepeleri, ormanlar ve kayalık dağların bir arada bulunduğu farklı doğal manzaralarıyla eşsiz bir yer olan Bayangobi'ye hareket. Çok fazla hayvan, bitki ve yerli göçebe yerleşiminin bulunduğu Gobi Çölü, bu nedenle "zengin çöl" diye adlandırılmış. Kamp alanına 20 km mesafede bulunan Erdene Khambyn Khuree Manastrı'na hareket. Heybetli Khugnu Han Dağı'nda kurulu olan manastırı ziyaret. Buradaki Uvgun ve Zaluu tapınakları, bir dini lider, filozof, sanatçı ve heykeltıraş olan aydın Bogd Gegeen Zanabazar tarafından yaptırılmış. 1688'de Batı Moğol halkı olan Oyratlar'ın soylusu Galdan Boshigt'in askerleri tarafından manastırlar tahrip edilip keşişler katledilmiş. Gezinin ardından doğal bitkiler ve yaban hayvanları milli parkı olan Hustain Nuruu'ya doğru yola devam. Akşamüstü kampa yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

03 Temmuz 2021 Cumartesi Hustain Nuruu Milli Parkı - Hustain Nuruu Milli Parkı - Ulan Batur

Ulan Batur'dan 100 kilometre mesafede olan Hustain Milli Parkı'nın önemli bir özelliği, yabani atların koruma alanı olmasıdır. Bugün hala neslini devam ettirebilen sadece bir yaban atı türü vardır. Bu at Orta Asya'da, Moğolistan'ın soğuk ve ıssız ovalarında yaşar. Diğer tüm atlar ya evcilleştirilmiş ya da daha önce evcilleştirilmiş atların soyundan gelmiştir. Siyah kısa ve dik yeleleri, ağır ve iri başları, küçük kulakları, uzun kıllı kuyrukları ile evcil atlardan farklılık gösterirler. Moğolistan yaban atı ve "Takhi" olarakta bilinen "Przewalski atı", adını aldığı Rus araştırmacı Nikolay Przhevalsky tarafından 1881 yılında keşfedilmiş. 1985-1990 yıllarında yapılan araştırmalarda doğada Przewalski atı neslinin neredeyse tükenmekte olduğu görülmüştü. Birkaç Moğol ve uluslararası kuruluşun çabaları sayesinde ciddi bir koruma programı uygulanarak 1992'de birleştirilmiş iki grup yetiştirmiş Przewalski atı açık steplerdeyaşamaları amacıyla, yeniden Moğolistan'a götürdüler. Milli Park ve Takhi atları hakkında bilgi edinebileceğiniz küçük müze/bilgi merkezi ziyaretinden sonra, araçlarımızla parkın keşfi. Yapacağımız bir yürüyüş sırasında eğer şansınız varsa bu atları görebilirsiniz. Kamp'ta öğle yemeğinin ardından, Ulan Batur'a dönmek üzere yola çıkış. Yaklaşık 2 700 000 olan ülke nüfusunun 1 000 000'u başkentte yaşamakta. Öğleden sonra ise "Yeşil Saray" olarak da bilinen Tuul Nehri kenarındaki Bogd Han Saray Müzesi'ni ziyaret. Saray 1903'te Moğolistan'ın son hanı ve Tibet Budizmi'nin lideri 8. Bogd Gegeen anısına inşa edilmiş. Moğolistan'ın ilk Bogd Gegen'i Zanabazar ve öğrencileri tarafından yapılan eşsiz bronz dökümler, ipek boyamalar, kağıt resimler, mineral boyamalar, tanrı heykelleri, kraliyet giysileri ve kar leoparı derisinden yapılan kraliyet ger çadırı bu sarayda sergilenen en ilgi çekici eşyalar. Son alışverişler için serbest zaman. Yerel bir restoranda akşam veda yemeği. Geceleme otelde.

04 Temmuz 2021 Pazar Ulan Batur - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından Havalimanına transfer ve saat 09.20'deki Türk Hava Yollarının TK237 no.lu uçuşu ile İstanbul'a hareket. Saat 13.00'de İstanbul Havalimanına varış.
Ulan Batur: Best Western Tuushin Hotel 5 *
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Yoliin Am: Gobi Erdene Ger Kampı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ongiin: Secret of Ongi Ger Kampı Özel Kategori
Tripadvisor'a Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Karakorum : Dreamland Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Khustai Nuruu Milli Parkı: Khustai Ger Kampı Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Ulan Batur/ Dalanzadgad; Ulan Batur/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 8.güne kadar 7 akşam yemeği;
 • 2. günden 8.güne kadar 7 öğle yemeği;
 • 3. gün Ulusal Tiyatroda Folklor Gösterisi izleme;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • At ve deve sırtında yapılan geziler;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi*
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
85 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 40 $ düşünmek gerekir.

Not : Moğolistan iç hat uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkınız maksimum 15 kg, el bagaj hakkınız ise 5 kg'dır.

Vize

Moğolistan için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.