Basında Dünyanın Renkleri

Dünyanın Renklerinin Peşinde

Kasım 2010 / Food & Travel / SEYAHAT

Koptur, 2004 yılından beri düzenlediği Dünyanın Renklerine Yolculuk başlıklı sıra dışı gezilerine Papua Yeni Gine'yle devam ediyor.

Koptur, 2004 yılından beri düzenlediği Dünyanın Renklerine Yolculuk seyahatleriyle seyahat severleri farklı coğrafyaları ve kültürleri tecrübe etmeye çağırıyor. Bu başlık altında sunulan seyehatler üç ana gruba ayrılıyor; Yemek kültürü gelişmiş yakın destinasyonları hedefleyen gurme turlar, keşfedilmeyi bekleyen ve az tanınan ülkeleri hedefleyen Keşif Turları ve bu Keşif Turlarının zaman içinde tekrarlanmasıyla oluşan özel ve klasik turlar. 2010 senesinde Koptur bu turlara Fotoğraf Turları ve Ekonomik Turlar adı altında iki yeni seyahat serisi daha ilave etti.

Papua Yeni Gine hiç de uzak değil.....

Keşif gezilerine büyük bir hızla devam eden Koptur geçtiğimiz aylarda ufak bir gezgin grubuyla bugüne kadar çok az seyyahın gidebildiği Papua Yeni Gine'ye bir keşif turu düzenledi.Yerlilerin 'PapuaNiuGini' diye adlandırdıkları ülke, Avusturalya'nın kuzeydoğusunda bulunan ve Türkiye'nin yüzölçümüne eşit büyüklükteki Yeni Gine Adası'nın doğu kısmıyla civardaki çok sayıdaki küçük adacıktan oluşuyor. Bağımsızlığına 1975 yılında kavuşarak Papua Yeni Gine Federasyonu adını alan, yaklaşık 800 dilin konuşulduğu bu ülkenin kültürel çeşitliliği, binlerce yıl boyunca dünyanın bakışlarından uzak kalmış, ülke yüksek dağlarla çevrili derin vadiler boyunca, hiçbir etki altında kalmadan gelişmiş ve Batılılar tarafından sadece 20'inci yüzyılın ortalarında keşfedilmiş. Bu insanlar hakkında anlatılan vahşi hikayelerin çoğu bir şehir efsanesi niteliğinde. Yinede içki içmeyi ve kavga etmeyi seven halkı nedeniyle geceleri dolaşmamakta fayda var.Başkent Goroka'daki köylülerin düşmanlarını korkutmak için başlarına toprak maskeler geçirip vücutlarını toprağa bulayarak yaptırarak gösteri çok ilginç. Mount Hagen'deki festivalde ise iki gün boyunca, ülkenin her köşesinden değişik giysi ve süslemelerle bezenerek buraya gelen kabilelerin yaptıkları gösterilere dünyanın hiçbir yöresinde rastlamanız mümkün değil. Böyle bir kültür çeşitliliği ve bunun günümüze kadar, bu kadar iyi saklanabilmiş olması, hiç süphesiz bu ülkeye ulaşımın zor olmasından ve tüm bu kabilelerin ülkenin çok gizli vadilerinde yaşamasından kaynaklanıyor . Yerlilerin giysi ve süslemelerindeki yaratıcılık, kullanılan renkler ve tabiatın olaganüstü motiflerle yansıtılması gerçeküstü bir duygu uyandırıyor.Koptur, bugüne kadar Türkiye'den çok az sayıda seyyahın gidebildiği bu çoğrafyada dünyanın en ilginç kültürlerini bizzat yerinde tecrübe edebileceğiniz Papua Yeni Gine yolculuğunu Eylül 2011'de küçük değişikliklerle yeniden yapmayı planlıyor. Sınırların dışına çıkmaktan korkmayan gezginlerin tercihi Dünyanın Renklerine Yolculuk programlarının nasıl oluşturulduğunu, otellerinin nasıl seçildiğini ve seyahatlerin detaylarını www.dunyaninrenkleri.com sitesinden veya 0212 361 20 00 numaralı telofonu arayarak öğrenebilirsiniz.