Basında Dünyanın Renkleri

"Dünyanın Renkleri" Fotoğraflara Taşınacak

29 Ekim 2012 / DÜNYADünyanın Renkleri Seyahatleri'nin, fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz eğitmenliğinde ve Teoman Cimit rehberliğinde yürüttüğü "40 Renk Fotoğraf Projesi"nin 7. rengi Yunnan Kuzey Vietnam, 3-13 kasım tarihlerindeki fotoğraf sergisinde sanat severlerle buluşuyor. Sergide, Kuzey Vietnam'ın Sa Pa bölgesine ve Çince'de "bulutların güneyinde" anlamına gelen Yunnan Eyaletine ait fotoğraflar yer alacak. Dünyanın Renkleri Seyahatleri kapsamında düzenlenen geziye katılan gezgin fotoğrafçıların oluşturduğu kapsamlı seçki, Metrocity'deki sergide fotoğraf severleri bekliyor.

"40 Renk Fotoğraf Projesi" hızla değişen dünyayı fotoğrafçılarla birlikte gezip, belgeleri gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor. Her ülke ya da bölgenin, bir rengi oluşturduğu 40 Renk Fotoğraf Projesi'nde yoplam 40 gezi yapılacak. Bugüne kadar Hindistan, Ürdün-İsrail, Vietnem-Kamboçya, Venedik, Kenya-Tanzanya ve Myanmar gezilerinde çektikleri fotoğrafları sergileyen fotoğrafçıların son sergisi, projenin 7. rengi Kuzey Vietnam ve Yunnan bölgelerine ait.

Binlerce yıllık kültürleri ve nefes kesen coğrafyalarına rağmen Sa Pa ve Yunnan bölgelerinin her ikisi de turizme çok geç açıldıkları için az tanınıyor. Vietnam'ın kuzeyinde ve Çin sınırı yakınında bulunan Sa Pa, 1880'lerde Fransızların bölgeye ulaşmasıyla ilk kez haritalarda yer aldı ve Fransa'nın sömürgesine girdi. Sömürge döneminin sayfiye şehri olarak ün yapan Sa Pa, yeşil çeltik terasları ile de muhteşem görüntüler oluşturuyor. 40 renk fotoğrafçıları Sa Pa'da bu doğal güzellikleri belgelemenin yanı sıra Himalaya sıradağlarının en doğu ucundaki yamaçlarda yaşayan farklı etnik gruplara ait köylülerle de tanışma fırsatı buldular.

Gezinin ikinci ayağı, Çin "bulutlarının güneyinde" anlamındaki eyaleti Yunnan ise, dünyanın en etkileyici karstik manzaralarını sundu 40 Renk Fotoğrafçılarına. Gezgin fotoğrafçılar Yunnan'da ayrıca, taş, ahşap ve kerpiç karışımı etkileyici mimarisi, geleneksel pazar yerleri, köyleri ve mütevazı halkıyla binlerce yıllık köklü Çin kültürüyle tanıştılar.

40 Renk Fotoğrafçılarının Nisan 2012'de gittikleri Sa Pa ve Yunna deneyimleri, Mustafa Uzel'in koordinatötlüğünde 3-13 kasım tarhlerindeki sergiyle İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Dünyanın Renkleri Seyahatleri'nin 40 Renk Fotoğraf Projesi için hazırladığı keşif turları ise Peru-Bolivya ve Paris renkleri ile devam edecek.

Sergide Gülsevin Arkalı, Teoman Cimit, Kemal Kaya, Alev Özbil, Cemal Sağyaşar, Mehmet Emin Sazak, Gülnur Şerbetçi ve Muammer Yanmaz'ın fotoğrafları yer alıyor.