Basında Dünyanın Renkleri

Türkler, Guatemala'daki Xecul kentini keşfediyor

Öznur KAYMAK 13 Şubat 2016 / Sabah - Günaydın


Türk turistler için düzenlenen turların rotasına ilk kez dahil edilen Guatemala'nın San Andre Xecul şehri, her yönüyle büyüleyici bir yer. Özellikle şehre adını veren San Andre için düzenlenen festival, mutlaka görülmeli.

UNESCO'nun dünya mirası listesinde bulunan Guatemala'nın San Andre Xecul şehri, ilk kez Türk turistleri ağırlamaya başladı. Dünyanın Renkleri tarafından organize edilen gezilerle şehir ilk kez Türklerle tanıştı. Seyahat yazarı Seral Topkaya, bu küçük ama büyüleyici şehrin en önemli bayramının kutlamalarını gözlemlemek için San Andre Xecul'daydı. Meksika'nın başkenti Mexico City'den Honduras'ın Copan şehrine kadar süren yolculukta, Aztek medeniyetlerinden Mayalar'a uzanan kültür mozaiğiyle ilgili bilgi edindiklerini söyleyen Topkaya, kendilerini en çok heyecanlandıran şehrin San Andre Xecul olduğunu belirtti.

HER YER RENGARENK
Guatemala'nın dağlarla çevrili bu küçük şehrinde, geçtiğimiz haftalarda şehre adını veren San Andre Xecul adına kutlamalar düzenlendi. Yerel halk tarafından büyük şenliklerle kutlanan festival, büyüleyici görüntülere sahne oluyor. Bölge kadınları üstlerinde, Maya-Hıristiyan senkretizminin göstergesi kabul edilen çiçek, melek, üzüm salkımı ve jaguar gibi semboller taşıyor. Evlerin çatılarına ise rengarenk ipler asılıyor. Tamamen bu küçük şehre özel olan kutlamalarda; çevredeki köyler tarafından seçilen yetenekli genç kızlar, beş gün boyunca her akşam düzenlenen yarışmalara katılıyor. Şiir, şarkı, hitap sanatı, yemek pişirme gibi dallarda hünerlerini sergileyen kızlar, bir sonraki aşamada San Andre Xecul'a giderek festivale katılıyor. Festivalin finalinde ise en yetenekli genç kız, prenses ilan ediliyor. Pazar yerinde rengarenk ışıklar kurulan şehirde; kutlamalar sırasında maytaplar patlatılıyor, ayinler düzenleniyor. Festival sırasında şehir adeta yanıp sönen bir panayır yerine dönüşüyor. Topkaya; bu şehri ziyaret etmek isteyenlerin, seyahat tarihlerini mutlaka bu bayrama denk gelecek şekilde ayarlamaları gerektiğini vurguluyor.